ویولن

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
مینا یکی از دوستای سر کار سابق :d داره میره کلاس .... قرار هست از استادش برام ویولون بخره... میخوای ازش سوال کنم پیش کی میره ؟ و استادش کی هست ؟ خودش کلاس های دیگه شرکت کرده اما استادش به سازهای مختلف آشناست ;)
اره خيلي ممنون ميشم/ حتما مرسي/

blackviper210

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام شما فقط باید پرس وجو کنید از اموزشگاه ها که اون استاد مثلا چند ساله کار میکنه ساز اصلیش چیه.کلاسیک کار میکنه یا سنتی بعد بری کلاسشو ببینی گوله این تبلیغاته تضمینیم نخور تو کار موسیقی تضمینی وجود نداره میتونی در کنارش از CD های اموزشیم استفاده کنی موفق باشی

A R M A N

عضو جدید
منم این سازو دوست دارم کسی اصفهان برا آموزش این ساز جای خوب سراغ داره؟

nazila_sh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
منم این سازو دوست دارم کسی اصفهان برا آموزش این ساز جای خوب سراغ داره؟

من 4 ساله پیش میرفتم.اما جای خوب اون موقع تقریبا تو اصفهان نیود.
رودکی هست یه سر بزن یکی هم تو دروازه شیراز هست اسمش یادم نیست

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام شما فقط باید پرس وجو کنید از اموزشگاه ها که اون استاد مثلا چند ساله کار میکنه ساز اصلیش چیه.کلاسیک کار میکنه یا سنتی بعد بری کلاسشو ببینی گوله این تبلیغاته تضمینیم نخور تو کار موسیقی تضمینی وجود نداره میتونی در کنارش از CD های اموزشیم استفاده کنی موفق باشی
ممنونم دوست عزيزم

ESPEranza

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من عاشق ویولونم هستم ، هر وقت می زنم ، حس خوبی پیدا می کنم درسته سخته ولی وقتی یاد بگیری نمی تونی بذاریش کنار . عاشقش می شی .

تارا پارسا

عضو جدید
سلام خوش بحالتون چون من فوق العاه ساز ویولون رو دوس دارم. الان مجدد سه تارو شرو کردم.
اما حتما یه روزی میرم سراغ ویولون

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من هم چند وقتی سه تار کار میکردم .
از سازهای سنتی و با قدمت زیاد هست
این ساز محبوب ترین ساز بود برای وقتی که موسیقی توسط حاکمان حرام اعلام شده بود .
بزرگان زیادی نوازنده ی این ساز بودند که انصافا صدای دلنشینی داره و صد البته ساز بسیار سختی هست و مهارت پیدا کردن در اون نیازمند تمرین خیلی خیلی زیادی هست .
نکته ی جالب تو این ساز چیزی هست که تو کمتر سازی میبینیم
اونم اینه که چون با ناخن انگشت سبابه مضراب میخوره جز معدود سازهایی هست که بین اون و نوازنده هیچ واسطه ی خارجی نیست . برخلاف ساز هایی مثل ویلون و کمانجه که با آرشه نواخته میشن . یا مثل گیتار و تار که با مضراب زخم میخورند .
این نکته ی حسی جالبی هست که بسیاری رو عاشق خودش کرده .

علاوه بر این عاشق دوتار خراسانی و نی مخصوص تبرستانی که به للوا ( laleva ) مشهوره هستم . تو موسیقی ایرانی گنجینه ای داریم که هیچ کشوری تو دنیا نداره .

ESPEranza

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
ویولنیها بیان جلو
هرچی دلتون میخواد راجع به ویولن بگید
سلطان سازهاست
قبول دارید؟
من هنوزاول راهشم

من عاشق ویولن بودم و هستم .... الان 2 ساله میزنم ... بله سلطان سازها ست و خیلی برای اونایی که تازه شروع می کنن سخته ..مگر علاقه زیاد داشته باشن ....

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
يه سوال دارم تو كتاب هاي اموزشي ويولن 5خط وجود داره بايد چه جوري اين نت رو زد ميشه برام توضيح بديد/

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
يه سوال دارم تو كتاب هاي اموزشي ويولن 5خط وجود داره بايد چه جوري اين نت رو زد ميشه برام توضيح بديد/

ویلون بلد نیستم ولی همه نوتها 5 خط هستند فقط پوزیسیون اونها ممکنه عوض بشه
در واقع بیس کار 5 خطه هست
برای نوتهای خیلی زیر یا خیلی بم ، نوتها پایین یا بالای خطوط حامل قرار میگیرند

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
ویلون بلد نیستم ولی همه نوتها 5 خط هستند فقط پوزیسیون اونها ممکنه عوض بشه
در واقع بیس کار 5 خطه هست
برای نوتهای خیلی زیر یا خیلی بم ، نوتها پایین یا بالای خطوط حامل قرار میگیرند
ممنونم كمك خيلي زيادي به من كرديد/ متشكرم/

blackviper210

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه.دوست عزيز راجع به سوالتون درباره نتها ميتونم بگم.خط اول از بالا برای سيم اول يا همون سيم كه صدای زيرتر از همه رو داره است خطهای دوم وسوم برای سيم دوم وخطهای چهارم و پنجم برای سيم سوم است.وبرای سيم چهارم خطهای ديگه ای زير خط پايينی قرار ميدن.

blackviper210

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان عزيز برای يادگيری ويولون بهتر كلاس بريد چون ممكنه عادتهای غلطی ياد بگيريد كه واسه تركش اذيت بشيد.

mahz

کاربر حرفه ای
سلام دوستان هنرمند من شاید به بحثتون ربطی نداشته باشه اما
رای گیری اسکاراز 23 ژانویه شروع شده، لطفا برید به لینک زیر:

برای A Separation (جدائی نادر از سیمین) دو جا باید رای بدین:

یکی تو قسمت Foreign Language Film و یکی تو قسمت (Writing (Original Screenplay
یعنی همون فیلم خارجی زبان و بهترین فیلمنامه؛
تو جفتشونم اوله!
تنبلی نکنیداااااااا، به همه هم بفرستید، ممنون

blackviper210

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون دوست عزيز من اين فيلمو نديدم و اسكارم بگيره نگاه نميكنم با عرض معذرت ولی دوست دارم اسكار بگيره چون ايرانيه واسه همين چشم به اون سايت ميرم و بهش رای ميدم اميدوارم اسكارو بگيره

NeM!Donam

عضو جدید
من تازه وارده این هنر شدم ولی واقا ویلون رو باید خدای ساز ها دونست
اگه با نظر من مخالفید بهتون پیشنهاد میکنم
کنسرت یانی سال 2006
با هنر مندی ویلونیست مشهور سامول رو ببینید قول میدم نظرتون عوض شه

blackviper210

عضو جدید
کاربر ممتاز
من تازه وارده این هنر شدم ولی واقا ویلون رو باید خدای ساز ها دونست اگه با نظر من مخالفید بهتون پیشنهاد میکنم کنسرت یانی سال 2006 با هنر مندی ویلونیست مشهور سامول رو ببینید قول میدم نظرتون عوض شه
سلام با نظرتون موافقم.ساموئل یروینیانم که اخرشه یک نابغست.تو 27 سالگی دکتراشم گرفته یه البوم اهنگایه ایرانیم داره"شب ارزوها"است

marziyeh 65

عضو جدید
سلام دوستان اگه ممکنه منو تو یادگیری این ساز کمک کنید . خیلی خیلی این ساز رو دوست دارم . چطور میتونم اطلاعاتی بدست بیارم راجع به قیمت این ساز و از همه مهمتر چطور نت ها شو بخونم . باسپاس

arsha_1367

عضو جدید
من عاشق ویولن هستم ویولن مثل یه دوسته که از برادر به آدم نزدیکتره برای ویولن زدن باید با اون یکی شد و تسلیم ویولن شد (((( من 1 ساله ویولن میزنم ))))

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوش به حال تمام كساني كه ويولن رو ياد گرفتن/
يا من كه اصلا راه نمياد
همش صداي در كه روغن نزديم/ هروقتم ميايم تمرين كنيم همه صداشون در مياد/
نميدونم چيكار كنم كسي هم نيست بهم ياد بده/
البته يه دوست قراره بهم ياد بده منتهي بايد بياد تهران/ خدايا كارشو زود درست كن بياد...

blackviper210

عضو جدید
کاربر ممتاز
عجله نكنيد شما حالا حالاها بايد از اين صداهاي گوش خراش بشنويد ولی نتيجشو بعدا ميبينيت ايشالا..واسه كسايم كه خانوادشون از صدايه بلند ويولون ناراحت ميشن ميتونن يه صداگير ويولون بگيرن فكر كنم پنج هزار تومنی باشه....يه تيكه فلزه كه ميزارن روو خرك ويولون صدارو كم ميكنه....

sarri

عضو جدید
به نظر meویلن یعنی زندگی!:cool:1meساله که میرم کلاس.و 15 سالمه .تا حالا سه تا استاد داشتم که یکیش فقط به درد خودش میخورد.
بزار بگم اگه میخوای ویلن رو واقعا یاد بگیری فقط باید تمرین کنی البته استعداد هم داستان داره اینجا که زیاد مهم نیست.
me بعضی وقتا از بس تمرین میکنم نوک انگشتایه دست چپم کبود میشه:cry:انشاالله همموووووووووووووووووووون موفق بشیم.;)

mani24

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ويولن، ويولن آلتو، ويولنسل، كنترباس، همگي چهار سيمه‌اند. ساز كنترباس گاه داراي سه و به ندرت پنج سيم است. در واقع ساز آخر از نظر شكل ظاهري نيز با سه ساز قبلي تفاوتهايي دارد. در شكل ظاهري، تمام سازهاي چهارگانه بالا از يك «بدن»، يك «دسته»، و يك «سر» تشكيل شده‌اند. بدن جعبه‌اي است توخالي كه ضمناً نقش تقويت كننده‌ي صوت را بر عهده دارد. دسته‌ي ساز در نوع آرشه‌اي فاقد دستان (پرده‌هايي عمود بر طول آن با فواصل معين) است، به همين علت حصول هر صوت بينابيني مابين دو صوت ممكن است، زيرا نوازنده‌ مي‌تواند انگشتان خود را در تمام طول سيم بلغزاند. در قسمت «سر» ساز، جعبه‌ي گوشي‌ها قرار دارد و در انتهايي‌ترين نقطه‌ي سر، ادامه‌ي جعبه به شكل مارپيچ و روبه جلو، به دور خود پيچيده است. در قسمت‌هاي سه گانه، به مقياسي متفاوت، سه ساز اول كاملاً به هم شبيه هستند، در حاليكه ساز چهارم كنترباس، اندكي با آنها اختلاف دارد... « بدن» در ويولن، ويولا، ويولنسل، از سطح كمي منحني(پشت ماهي) و يك نوار چوبي كه اين دو سطح را به هم مي‌پيوندد، تشكيل شده، لبه‌هاي انتهايي بالا و پائين هر دو سطح، دايره‌اي شكل شده و در قسمت وسط فرورفتگي يافته‌اند. روي سطح رويي نزديك اين فرورفتگي در وسط، شكافي به شكل «f » بريده شده است كه به طور قرينه در دو جانب « خرك » ساز قرار گرفته‌اند.
حد بالايي نت‌هاي وسعت صدا در اين سازها مشخص نيست.
اگرچه تمام اين سازهاي چهارگانه با آرشه نواخته مي‌شوند، اما گاه در بعضي از لحظه‌ها، به ابتكار آهنگساز، از نوازنده خواسته مي‌شود كه ساز را به جاي آرشه با انگشت بنوازد، در اين صورت او آرشه را در مشت راست نگاه داشته و با انگشت اشاره‌ي همان دست بر روي سيم زخمه مي‌زند، كه به اين حركت Pizzicando ( پي تزي كاندو يا پي زي كاتو ) گويند....

ويولن، ساز زهي_آرشه‌اي، كوچكترين ساز اين دسته، كه براي نواختن روي شانه‌ي چپ قرار مي‌گيرد و به كمك آرشه كه در دست راست نوازنده است نواخته مي‌شود. سيم‌هاي ويولن قبلاً از روده گوسفند ساخته مي‌شد. امروزه در سيم‌هاي بم‌تر، بر روي روده سيم فلزي نازكي مي‌پيچند و در سيم‌هاي زيرتر از مفتول فلزي تنها استفاده مي‌شود.
سيم‌هاي ويولن، از زيرترين تا بم‌ترين سيم، به اين ترتيب كوك مي‌شوند، « مي » سيم اول، « لا » سيم دوم، « ر » سيم سوم، « سل» سيم چهارم. بنابراين اصوات سيم‌ها نسبت به يكديگر، به ترتيب فاصله‌ي پنجم را تشكيل مي‌دهند.
ويولن قادر است تمام فواصل كروماتيك غربي و فواصل كروماتيك مخصوص موسيقي ايراني و هر موسيقي ديگر را حاصل كند، به شرط آنكه گوش نوازنده در تشخيص‌شان استاد باشد.
ويولن سازي تكنواز و همنواز است. عضو مهم، چه در اركسترهاي كوچك و چه در اركسترهاي بزرگ به شمار مي‌رود.

از نظر ساختماني و طرز گرفتن عيناً شبيه به ويولن، و فقط حدود چند سانيمتر از آن بزرگ‌تر است. تفاوت ديگر اين ساز با ويولن در كوك و وسعت آن است. فواصل سيم‌ها در اين ساز نيز، مانند ويولن، پنجم است و بايد دانست كه نت اين ساز را با كليد « دو »ي روي خط سوم مي‌نويسند.

نقش تكنواز در اين ساز كمي كم‌تر از اين نقش در ويولن است، در عوض ويولن آلتو يكي از اعضاي مهم همنوازهاي كوچك، و همنواز بزرگ (سنفونيك و نظاير آن ) است.

ويولنسل چنان بزرگ‌تر از دو ساز آرشه‌اي قبلي است كه نوازنده مجبور است آن را براي اجرا بر روي زمين، ما بين پاهاي خود تكيه دهد، در حاليكه خود روي صندلي مي‌نشيند. از اين جهت در انتهاي تحتاني ويولنسل، ميله‌اي آهني نصب شده ( كه در غير هنگام اجرا آن را باز مي‌كنند، يا مي‌پيچند و به داخل جعبه سر مي‌دهند) و نوك آن روي زمين قرار دارد.
كوك سيم‌هاي اين ساز به ترتيب از بم به زير عبارتند از : دو، سل، ر، لا. فواصل سيم‌هاي چهارگانه اين ساز به ترتيب پنجم است. يعني همان كوك سيم‌هاي چهارگانه‌ي ويولن آلتو است در يك اكتاو پائين‌تر.
نت‌ اين ساز را در اصوات بم با كليد « فا »ي خط چهارم، در اصوات وسط با كليد « دو »ي خط چهارم، و در اصوات زير با كليد « سل » مي‌نويسند.

بزرگترين و بم‌ترين عضو گروه سازهاي آرشه‌اي است. شكل ظاهري آن كمي با سه ساز قبلي تفاوت دارد، توضيح آن‌كه در قسمت بالاي بدنه، جدار خارجي مانند سه ساز ديگر گرد نيست، بلكه با انحنايي عكس انحناي آنها، كم و بيش در جهت مماس شدن با دسته پيش مي‌رود. سطح ساز در عقب نيز، بر خلاف سه ساز ديگر، گرده ماهي نبوده، بلكه صاف است.
اختلاف ديگر اين ساز در آن است كه امروزه سيم‌هاي كنترباس به فاصله‌ي چهارم كوك مي‌شود، كوك سيم‌هاي اين ساز به ترتيب از بم به زير عبارتند از: مي، لا، ر، سل. سيم‌هاي كنترباس بر عكس سيم‌هاي ويولن كوك مي‌شود.
نكته‌ي ديگر اينست كه در اين ساز اصوات عملاً يك اكتاو بم‌تر از نتي كه براي آن مي‌نويسند صدا مي‌دهد.
برخي از كنترباس‌ها داراي پنج سيم هستند كه سيم 4 و 5 در آنها به فاصله‌ي سوم كوك مي‌شود. برخي ديگر چهار سيمه‌اند با همان كوك ياد شده ولي سيم بم ( مي ) به ياري دستگاهي مكانيكي كه در ساز تعبيه شده، مي‌تواند تا فاصله‌ي سوم بزرگ (دو) بم‌تر شود و دوباره به كمك همان دستگاه نت (مي) را بشنواند. در قرن نوزدهم و كمي قبل از آن، كنترباس‌ها داراي سه سيم بوده‌اند. نت اين ساز را با كليد ( فا )ي خط چهارم مي‌نويسند.