ولایت فقیه چیست؟؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
اول چنتایی توصیه:
لطفا اسپم نکنید این روزها نظارت روی نوشته توی فضای سایبر به شدت افزایش یافته برای مثال یه سری به سایت گرداب بزنید
دوما از توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی دوری جسته تا زمینه ای برای قفل تاپیک ایجاد نشود
به هیچ عنوان بحث رو نبرید توی سیاست این تاپیک دقیقا جنبه این داره که من متوجه بشم ولایت فقیه یعنی چی؟؟؟؟
فرق ولایت فقیه با ولایت مطلقه فقیه چیه؟؟؟
کسانی که جواب میدن لطفا با مطالعه باشه:D
یه درخواست دیگه هم دارم لطفا به دور از تحجر و به دور از اینکه دور این طور کلمات توی ذهنمون هاله تقدس بکشیم جواب بدید

haj morteza

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقا من ولایت فقیه و حوزه اختیاراتش رو با یک مثال و تعریف براتون میگم:

دو خط موازی چیه؟؟؟؟

دو خط موازی ، دو خط هستند که هیچگاه یکدیگر را قطع نمی کنند مگر به دستور ولایت فقیه.....

این تعریفیست که امروز از ولایت فقیه میشه!!!!:d

تمام

کلمه ای که در سال 68 در بازبینی قانون اساسی به ولایت فقیه اضافه شد، بار فقهی داره و نه سیاسی
در واقع کلمه ی مطلقه در مقابل کلمه ی مقیده قرار میگیره که این توانایی رو برای ولی فقیه ایجاد می کنه تا برخی احکام و قوانین اولیه رو برای مدتی به تاخیر بندازه
منتهی این روزها ...
در واقع ما شاهد مجرایی فراقانونی هستیم
فکر می کنم همه این رو میدونن که اصل 110 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران سقف اختیارات رهبری رو مشخص میکنه
اما الان افرادی در راس قدرت قرار دارند که معتقدند این اصل کف اختیارات رهبری و در واقع رهبری فراقانونی و با اختیاراتی نامحدود هست
در مورد ولایت فقیه
اعتقادات متفاوتی هست
اما در دو مدل اصلی
انتخاب و کشف رو داریم
معتقدین به انتخاب معتقد به قانون هستند و تمامی اصولی که منطقی می نمایند
در واقع ما به خبرگان رهبری رای می دهیم و اونها رهبری رو انتخاب می کنند
اما معتقدین به نظریه ی کشف، اعتقاداتی دارند که به نظر من با منطق قابلیت هم نشینی نداره
در واقع ایشان معتقدند که امام زمان و به طریق اولی خداوند ولی فقیه رو انتخاب کرده و خبرگان رهبری به دلیل توانایی های فقهی خود باید او را کشف کنند (نه انتخاب)
این است سرمنشا مشکلات ...

من چند روزی نخواهم بود
اما از دوستان حامی نظریه ی کشف یک سوال مختصر مفید دارم
همانطور که میدانیم تا سال 68 نص صریح قانون اساسی که مورد تایید امام خمینی نیز بود تاکید به این داشت که "رهبر یا شورای رهبری" در راس امور خواهند بود
اونوقت با توجه به اعتقادات کشفی ها
امام زمان و به طریق اولی خداوند باید خود را با قانون اساسی ما و تغییراتش وفق میداد
و بعضا یک نفر و یا اگر قانون تغییر کرد یک گروه را انتخاب می کردند؟!!

موفق باشیم

وضعیت
موضوع بسته شده است.