[ وظایف سرپرست کارگاه چیست] ►بحث و گفتگو

parsa416

عضو جدید
رئیس کارگاه

رئیس کارگاه

رئیس کارگاه کسیه که اولا دارای مدرک مهندسی باشه حالا بیشتر مهندسین عمران ...با سابقه در زمینه های دفتر فنی اجرا و مدیریتی باشه...شاید در زمان سرپرستی کارگاه نیاز نباشه خیلی در محاسبات فنی دخیل باشه اما ایجاد ارتباط بین دفاتر فنی و اجرا و دستگاه نظارت و مدیریت صحیح کارگاه خود خیلی خیلی با ارزشه و...

une3

عضو جدید
سلام دوستان شاید همه این موضوعاتی که گفتین کافی و عالی باشه ولی من فکر کنم تو این وضعیت کنونی بی پولی بازار نداشتن پشتوانه مالی و عدم تمرکز بازار یک سرپرست بایاد هم کتک خورش خوب باشه م گیج آمپر فحش خورش زیاد .چون تو آخرین وضعیت کارگاهی که در آن مشغول کارم خودم بعد پایان درگیری عینک سرپرست کارگاه از دست کارگرا گرفتم دادم بهش البته خورد شدشو

هنجی

عضو جدید
مقابله با خلاف

مقابله با خلاف

سلام
متأسفانه در یک کارگاه فردی به عنوان سرپرست کارگاه با جعل مدرک مهندسی عمران و فریب دستگاه نظارت و کارفرما مشغول به کار شده است در صورتیکه که نامبرده دارای مدرک غیر فنی می باشد و هیچگونه تخصصی ندارد فقط به صورت تجربی دارای اطلاعات کلی می باشد . البته کارفرما مسأله اطلاع دارد ولی متأسفانه هیچ اقدامی نکرده است . از دوستان خواهشمندم به من راهنمایی کنند که به عنوان یک مهندس وظیفه من چیست و چه ارگانی با اینگونه افراد برخورد می کند.
با سلام و احترام
این طبیعی است که برای حفظ آبرو و اصالت یک خانواده اعم از کوچک و بزرگ و یا جامعه مهندسی کشور که از همه طرف مورد ظلم و تهدید و حتی اهانت قرار میگیرد مقابله قانونی و مقتضی صورت پذیرد. لذا توصیه به تاکید داشته با ارایه اسناد معتبر و اتخاذ روشی صحیح و عقلایی اقدامات لازمه و فوری بعمل آورید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

l2uozbeh

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان و مهندسین عزیز
انصافا از نکته نظرات همگی استفاده کردم;)
من هم از آنجایی که به تازگی می خوام وارد امورات سرپرستی کارگاه بشم اومدم نت تا مطالبی رو از دوستان با تجربه تر خودم در این زمینه یادبگیرم:redface:
-----------
سوالی که حالا تو این زمینه واسه من مطرح شده
- حد و اندازه مسئولیت یک سرپرست کارگاه هنگام رخ دادن یک حادثه جانی ( مجروح یا خدایه نکرده حادثه ای بدتر از آن همچون مرحوم شدن یک کارگر ) به هنگام انجام پروژه هست!!!؟

سوال بعدی :
- در چه صورت و با انجام چه کارهایی این گونه مسئولیت ها رو میشه کاهش داد و یا کلا از گردن انداخت!!!؟

بازم تشکر میکنم از تمام دوستان...:gol:

l2uozbeh

عضو جدید
من هم از آنجایی که به تازگی می خوام وارد امورات سرپرستی کارگاه بشم اومدم نت تا مطالبی رو از دوستان با تجربه تر خودم در این زمینه یادبگیرم:redface:
-----------
- حد و اندازه مسئولیت یک سرپرست کارگاه هنگام رخ دادن یک حادثه جانی ( مجروح یا خدایه نکرده حادثه ای بدتر از آن همچون مرحوم شدن یک کارگر ) به هنگام انجام پروژه هست!!!؟

سوال بعدی :
- در چه صورت و با انجام چه کارهایی این گونه مسئولیت ها رو میشه کاهش داد و یا کلا از گردن انداخت!!!؟

reza2011

عضو جدید
-----------

سوال بعدی :

دوست عزيز سئوال بسيار خوبي پرسيديد كه تا به الان در تالار عمران مطرح نشده بود .

در حين حوادث كارگاهي مسئول اصلي در 2 حالت زير متفاوت است :

الف ) عوامل كارگاهي مستقيم

ب ) عوامل كارگاهي وابسته به پيمانكار

حالت الف مربوط به كارگراني هست كه توسط شما يا شركت شما براي اجراي پروژه بكار گرفته شده اند و حالت ب مربوط به كارگراني است كه توسط پيمانكاري كه شما يا شركت شما به كار گرفته بطور غير مستقيم در كارگاه شما فعاليت
دارند .

در حالت الف مسئوليت اصلي بر عهده سرپرست كارگاه و در نبود سرپرست كارگاه بر عهده معاون سرپرست كارگاه ميباشد . بطور كل در حين حوادث منجر به جرح يا فوت , سرپرست كارگاه بايد بلافاصله در محل حادثه حاضر شده و علاوه بر كنترل صبر و ارامش خود مسئوليت سنگين كنترل آرامش و صبر عوامل كارگاهي را نيز داراست . همچنين بايد بلافاصله با عوامل اورژانس و اتش نشاني تماس حاصل نمايد . در لحظه حادثه هيچ گونه نميتوان عامل حادثه را مشخص كرد بلكه نكته حائز اهميت ان است كه بايد فقط به فكر نجات مصدوم باشيد . بعد از خروج مصدوم از كارگاه نوبت ان است كه مقصر اصلي حادثه مشخص شود .

توجه داشته باشيد كه مقصر ممكن است خود كارگر ( بيشتر حالات ) يا مهندس اجرايي اي باشد ( در برخي حالات ) كه كار خطر سازي را از كارگر مربوطه خواسته است .

باز توجه داشته باشيد كه حتما همزمان با تماس با اورژانس بلافاصله بعد از آن با آتش نشاني تماس حاصل نماييد . به ياد داشته باشيد مسئوليت خارج كردن بيمار از داخل گود ( اگر حادثه داخل گود رخ داده باشد ) يا از ارتفاع ( اگر در طبقات باشد ) بر عهده آتش نشاني ميباشد و امدادگران اورژانس هيچ گونه اقدامي در اين زمينه نخواهند كرد . ضمنا مسئوليت بيرون اوردن مصدوم از زير آوار يا حوادثي كه وسيله يا شيئي بر روي شخص سقوط كرده باز هم بر عهده آتش نشاني ميباشد . امدادگران زحمت كش اتش نشاني مصدوم را در بيرون از محل حادثه به اورژانس تحويل ميدهند .

معمولا در حين حوادث كارگاهي حالت الف ساير كارگران شوك زده و عصباني شده و ئمعمولا همه چيز رو از ديد سرپرست و مهندسين اجرا ميبينند . بنابر اين در چنين حالاتي بايد سعي كرد با كارگران به نحو شايسته برخورد كرد و هرگز جو متشنج ايجاد نكرد زيرا در موردي كه خودم شخصا با اون مواجه شدم شورش كارگران در پي يك حادثه بوجود امد ولي با تدابير ويژه سرپرست كارگاه ادامه پيدا نكرد . بسيار مهم است كه بلافاصله بعد از خروج مصدوم در پي مشخص كردن مقصر حادثه باشيد . ضمن اينكه كليه هزينه هاي درمان تا لحظه خوب شدن كامل و تندرستي كامل شخص مصدوم بر عهده شما يا شركت شما خواهد بود بايد توجه داشته باشيد كه مثلا اگر به خاطر مسائل مادي شما بيمار رو به مركز درماني با تجهيزات ضعيف و كيفيت نامطلوب بفرستيد و به دليل عدم رسيدگي و كيفيت غير قابل قبول ان مركز معالجه به خوبي صورت نگيره همين موضوع بعدا ميتونه دردسر ساز بشه .

اما هميشه پيشگيري بهتر از درمان هست . چه كار كنيم كه مسئوليت هاي ما به عنوان سرپرست كارگاه كم بشه ؟

اول به ياد داشته باشيد هر كارگري كه استخدام ميكنيد هم شفاها و هم كتبا تعهد بگيريد كه در صورت عدم توجه به مسائل امنيتي مسئوليت حوادث اتفاق افتاده به خاطر عدم رعايت مسايل امنيتي در كارگاه خود شخص خواهد بود . حتما از هر كارگر امضاي كتبي بگيريد . اين قرارداد در حين شكاياتي كه از شما در آينده ممكن است بشود بسيار مدرك خوبي در مراجع قضايي خواهد بود .

دوم سعي كنيد از اولين روز استخدام كارگران به شدت از كار كردن كارگراني كه به مسائل امنيتي بي توجهند اجتناب نماييد . نكات مهم عبارتند از :

استفاده از كلاه ايمني در حين ورود به كارگاه

استفاده از كفش ايمني در حين ورود به كارگاه

نداشتن موبايل يا عدم استفاده از موبايل در حين ورود به كارگاه كه البته اين مورد رعايتش واقعا كار راحتي نيست ولي تا حد امكان سعي كنيد كه كارگر از گوش دادن موزيك در محيط كارگاه كه ميتونه باعث پرت شدن حواس بشه جلوگيري نماييد .

استفاده از لباس مناسب در محيط كارگاهي

توجه داشته باشيد هر حادثه اي كه به دليلي خراب بودن وسايل و تجهيزات كارگاهي براي كارگران اتفاق بيفته مسئوليت مستقيم اون با سرپرست كارگاه هست كه به تعمير به موقع وسايل بي اعتنا بوده است .

چنانچه حادثه اي منجر به مرگ شود مسلما بحث ديه مطرح ميشود كه اين ديه بايد به خانواده قرباني پرداخت شود . اگر كارگر مورد نظر بيمه باشد مسلما بيمه هزينه ان را تقبل خواهد كرد كه در اكثر موارد كارگران داراي بيمه نيستند زيرا بيمه كردن كارگران سبب ميشود كه حقوق كارگري براي آنان تعيين شود از جمله حق بيكاري بعد از بيكار شدن انان كه به همين دليل اكثر شركتها از بيمه كردن كارگران اجتناب ميكنند . به هر روي اگر كارگر مورد نظر فوت كند مسئوليت پرداخت ديه با شركت يا در صورت كار شخصي با خود شخص اجرا كننده كار ميباشد . در صورتيكه شركت يا شخص داراي بيمه مهندسي باشد از پرداخت ديه معاف شده و بيمه مسئوليت ان را بر عهده خواهد داشت .

توصيه اكيد ميكنم هميشه سعي كنيد در كارگاه فقط يك نفر به عنوان مسئول رفع كليه كارهاي تاسياتي برقي مسلط به جوشكاري مسلط به كار با دستگاه فرز مسلط به كار با دستگاه هوا برش و به قول خودمون همه فن حريف در كارگاه باشه چون در حين حوادث بسيار ميتونه كمك دهنده باشه . غير از حادثه همچين نيرويي در كارگاههاي بزرگ واقعا امري الزامي هست و حتي شايد به بيش از يك نفر نيز نياز شود .

در حالت ب مسلما مسئوليت اصلي بر عهده پيمانكاري هست كه براي شما كار ميكند و مسئوليت حفظ جان كارگر زير دست خود را بر عهده دارد . اما در مواردي كه حادثه رخ داده غير مستقيم به عوامل و تجهيزات كارگاه مربوط باشد باز پاي سرپرست كارگاه وسط كشيده ميشود . به عنوان مثال اگر سقوط از طبقات به دليل نبود حفاظ پيرامون طبقه اتفاق افتد مسلما مسئوليت با سرپرست كارگاه ميباشد .

وليكن پرتاپ از ارتفاع در صورتيكه به دليل نبستن كمربند رخ دهد بر عهده پيمانكاري هست كه كارگر مورد نظر را به كار گماشته است .

متاسفانه مسئوليت هاي سرپرست كارگاه در كل بسيار سبيار سنگين و طاقت فرسا و حقوقي كه در مقابل ميگيرد اصلا به اندازه مسئوليتش نيست . اميدوارم سئوال شما دوست عزيزم رو به خوبي پاسخ داده باشم . موفق باشيد .

reza2011

عضو جدید
-----------

سوال بعدی :

به سئوال شما در اين تاپيك پاسخ داده شد . :)

l2uozbeh

عضو جدید
با تشکر از مهندس رضای عزیز:gol:
انصافا توضیحات کامل و جامعی در این زمینه دادید;)

سوال دیگری که برای من مطرح شده اینهاست:

- در خیلی از کارگاه هایی که ما در انها مشغول به کار هستیم هرگز از کلاه ایمنی و کفش ایمنی و این چنین وسایلی برای کار کارگران خبر نیست چون مدیر پروژه در این جور موارد هزینه نمیکنه اون موقع تکلیف سرپرست کارگاه چیه؟ آیا با نامه نگاری و درخواست هایی مکتوب برای مدیر پروژه در ابتدای کار میتوان کم کاری در این زمینه رو از گردن انداخت؟؟

-و کمی هم در باره "در صورتيكه شركت يا شخص داراي بيمه مهندسي باشد از پرداخت ديه معاف شده و بيمه مسئوليت ان را بر عهده خواهد داشت" بیشتر توضیح بدید ممنون میشم

- و از صحبت های شما این موضوع رو متوجه شدم که در موارد زیر سرپرست کارگاه مسئول است :
1- حادثه برای کارگرانی که از طرف سرپرست گماره شده اند
2- حادثه بر اثر خرابی یکی از تجهیزات کارگاهی رخ دهد
3- حادثه بر اثر رعایت نکردن نکات ایمنی در کارگاه از طرف سرپرست و درخواست کارهای پر خطر رخ دهد
.
.
.
خوشحال میشم اگر موارد دیگری رو که من از قلم انداختم به این شکل مستقیما به آنها اشاره کنید و نحوه پیشگیری از آنها رو بیان کنید...

reza2011

عضو جدید
با تشکر از مهندس رضای عزیز:gol:
انصافا توضیحات کامل و جامعی در این زمینه دادید;)

سوال دیگری که برای من مطرح شده اینهاست:

- در خیلی از کارگاه هایی که ما در انها مشغول به کار هستیم هرگز از کلاه ایمنی و کفش ایمنی و این چنین وسایلی برای کار کارگران خبر نیست چون مدیر پروژه در این جور موارد هزینه نمیکنه اون موقع تکلیف سرپرست کارگاه چیه؟ آیا با نامه نگاری و درخواست هایی مکتوب برای مدیر پروژه در ابتدای کار میتوان کم کاری در این زمینه رو از گردن انداخت؟؟

-و کمی هم در باره "در صورتيكه شركت يا شخص داراي بيمه مهندسي باشد از پرداخت ديه معاف شده و بيمه مسئوليت ان را بر عهده خواهد داشت" بیشتر توضیح بدید ممنون میشم

- و از صحبت های شما این موضوع رو متوجه شدم که در موارد زیر سرپرست کارگاه مسئول است :
1- حادثه برای کارگرانی که از طرف سرپرست گماره شده اند
2- حادثه بر اثر خرابی یکی از تجهیزات کارگاهی رخ دهد
3- حادثه بر اثر رعایت نکردن نکات ایمنی در کارگاه از طرف سرپرست و درخواست کارهای پر خطر رخ دهد
.
.
.
خوشحال میشم اگر موارد دیگری رو که من از قلم انداختم به این شکل مستقیما به آنها اشاره کنید و نحوه پیشگیری از آنها رو بیان کنید...

دوست عزيزم موضوعي كه بهش اشاره كرديد كاملا عين حقيقته كه متاسفانه در كارگاهها از بسياري از هزينه هاي ضروري زده ميشود . در واقع بايد بگم سرپرست كارگاه سپر بلا هست در اكثر به قريب موارد . در اين حالت مسلمه كه چنانچه دليل حادثه نبود وسيله ايمني باشه خب مدير پروژه مقصر اصلي هست ولي توجه داشته باشيد كه اين ديد منطقي چيزي نيست كه در كارگاه اتفاق مي افته . چون هم ظاهر موضوع رو ميبينند يعني ظاهرا شما هزينه نكرديد و همه از ديد شما ميبينند . ولي اگر خدايي ناكرده حادثه اي اتفاق بيفته مسلما مسئوليتهاي متعاقب اون بر عهده مسئولين بالاتر هست كه شما رو از هزينه در اين زمينه منع كرده اند وليكن بايد اين رو از من بپذيريد كه مشكلات سرپرست كارگاه همچنان باقي هست .

بله سعي كنيد هميشه از اين گونه موارد مدركي در اختيار داشته باشيد . نامه امضا شده به همراه تاريخ . ببينيد تمامي شركتهاي بيمه نوعي بيمه دارند به نام بيمه مهندسي . بيمه مهندسي جبران كننده تمامي هزينه هاي منجر به فوت و جرح در اين گونه موارد است . توصيه ميكنم با يكي از نمايندگي هاي يكي از شركت هاي بيمه تماس حاصل كنيد و در مورد بيمه مهندسي توضيح بيشتر بخوايد يا اينكه اينجا رو ببينيد .

بله موارد رو درست برشمرديد . اينو به شما دوستم خاطر نشان كنم كه كار كردن در شركتهايي كه من اصطلاح گدا رو واسه اونها ميزارم واقعا پر دردسره ... :)

چند نكته ديگه كه به ذهنم مياد خدمتتون عرض ميكنم :

در موارد سقوط كارگر و افتادن بر روي ميلگرد كه يكي از حوادث بسيار فجيع به حساب مياد كه معمولا در حين خاكبرداري دستي در زميني كه پيرامون ان آرماتورهاي انتظار ديوار حائل به سمت بالا اومده حتما به خاطر داشته باشيد كه روي ميلگردهاي انتظار در صورت امكان يك صفحه فلزي قرار داده شود تا از فرو رفتن آرماتور در شخصي كه در اين محدوده سقوط كرده جلوگيري بشه . در صورت فرو رفتن آرماتور در داخل يك يا چند عضو يك كارگر فقط ميلگرد را از ابتدا و انتها توسط فرز قطع كنيد . هرگز حتي كوچكترين ضربه اي اگر به ميلگرد وارد بشه باعث خونريزي عروقي و متعاقبا مرگ خواهد شد . حتما بايد مانع از نسخه پيچي كارگران در اين موارد بشيد .

در حين علم كردن اسكلت و به خصوص تيرها معمولا سقوط تير از طبقات بالا اتفاق شايعي هست . توصيه ميشه در محدوده كار كردن جوشكارها از كارگرهاي خودتون استفاده نكنيد و مانع از حضور انان در اون محدوده بشيد .

قلبا اميدوارم هر كاري رو كه قراره اغاز كنيد بي خطر و بدون مشكل و با موفقيت به پايان برسه .:gol:

l2uozbeh

عضو جدید
مهندس عزیز
واقعا جای خیلی تشکر داره که به این اندازه اهمیت میدید و دقیق و رسا تمام سوالات رو جواب میدهید
واقعا از نکته نظراتی که بیان کردید نهایت استفاده رو کردم و خواهم کرد

مطمعنا در آینده سوالات بیشتری در این زمینه برای من پیش خواهد آمد
و از راهنمایی های شما بزرگوار استفاده خواهم کرد

ازتون واقعا ممنونم:gol:

reza2011

عضو جدید
خواهش ميكنم . انجام وظيفه بود . مسلما همه ماها بايد تجربات خودمون رو در اختيار دوستان جديد تر بزاريم كه اونا ديگه تجربيات تلخ ما رو تجربه نكنند .

قبل از هر چيز توصيه ميكنم مبحث 12 مقررات ملي ( ايمني و حفاظت كار در حين اجرا ) رو از اينجا دانلود كنيد و مطالعه كنيد .

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
سمت سرپرست کارگاه اسما بزرگ و در عمل واقعا سخت و طاقت فرساست و تا وقتی که واردش نشی و با مشکلاتش مواجه نشی به سختیهاش پی نمیبری...
یاداور میشم که پیمانکاری که شما رو به عنوان سرپرست کارگاهش انتخاب کرده بسیار بسیار نقش عمده ای در فعالیتهای شما در کارگاه داره(این مفصلا جای بحث داره)
جناب l2uozbeh در صورت امکان از پروژه ای که قراره در اون به عنوان سرپرست کارگاه مشغول بکار بشین بیشتر توضیح بدین و نیز اینکه تجربه سرپرست کارگاهی داشته اید یا نه....

86120022

عضو جدید
سلام به همه
بچه ها من الان خودم سرپرستم-البته نه ساختمون-سرپرست یه کارگاه راه سازیم(بزرگراه)
.1-سرپرست باید مهندس باشه
.2-باید قدرت کنترل داشته باشه.ووو........

) حضور در جلسه تحویل زمین در معیت نماینده فنی شرکت و امضاء صورتجلسه مربوط با توجه به برداشت و کنترل انجام شده در مورد تعداد و مختصات پنچ مارک‌ها و سایر مشخصات ظاهری زمین.
۲) پیگیری و انجام اقدامات لازم به منظور تجهیز اولیه کارگاه و استقرار در محل کارگاه جهت فراهم کردن امکان شروع عملیات اجرایی در مدت و مهلت تعیین شده در پیمان.
۳) مطالعه و بررسی نقشه‌ها و جزئیات اجرایی و سایر مدارک و مشخصات فنی مربوط به عملیات موضوع پیمان و همچنین مطالعه دقیق پیمان و آگاهی از تعهدات طرفین پیمان.
۴) استقرار تجهیزات کارگاهی در محل مناسبی که قبلاً با هماهنگی نظارت مقیم تعیین و تأییدیه آن دریافت گردیده است.
۵) داشتن آگاهی کافی از شرایط عمومی پیمان و دفترچه فهرست آحاد بهاء منضم به پیمان و سایر مشخصات فنی و عمومی مربوط به عملیات موضوع پیمان به منظور رعایت و تأمین حسن انجام کارها در چهارچوب منافع شرکت. ۶) تهیه و تنظیم صورتمجالس کارگاهی به تعداد نسخ لازم و اخذ تأییدیه ناظر مقیم و تحویل یک نسخه به دفتر فنی شرکت و پیگیری دریافت مصوبه یا ابلاغیه آنها( ابلاغیه کارفرما یا مشاور).
۷) ایجاد و حفظ رابطه حسنه با نظارت مقیم و دستگاه نظارت و همچنین با سایر پرسنل کارگاه در راستای حفظ منافع شرکت.
۸ ) ارائه پیشنهاد در زمینه چگونگی سازماندهی یا ساماندهی نیروها و پرسنل کارگاه، متناسب و هماهنگ با مایحتاج کار و کارگاه.
۹) بهره‌گیری و استفاده بهینه از کلیه تجهیزات، امکانات و پرسنل موجود در کارگاه، در چهارچوب ضوابط و مقررات شرکت و تلاش در زمینه افزایش میزان بهره‌وری از آنها.
۱۰) بررسی نقشه‌ها و جزییات اجرایی و کنترل ابعاد و اندازه‌های مندرج در آنها و اعلام بموقع اشکالات و نواقص احتمالی آن‌ها به نظارت مقیم و دفتر فنی شرکت و پیگیری لازم بمنظور رفع اشکالات و تکمیل اطلاعات مورد نیاز جهت فراهم نمودن امکان اجراء بموقع کارها در موعدهای تعیین شده و با مدت پیمان و تلاش در جهت جلوگیری از بروز تأخیرات غیرمجاز.
۱۱) ارائه آمار و اطلاعات مورد نیاز در رابطه با تهیه برنامه زمانبندی اولیه کار به دفتر فنی شرکت و مشارکت در تهیه برنامه مذکور و یا برنامه زمانبندی اصلاح شده.
۱۲) پیگیری و تلاش در زمینه بهره‌گیری از کلیه امکانات و ماشین‌آلات موجود شرکت با رعایت ضوابط و مقررات جاری شرکت و در راستای حفظ منافع شرکت و سیاست‌گذاریهای انجام شده توسط مدیران مافوق کارگاه.
۱۳) کسب آگاهی‌های لازم از مقررات و ضوابط شرکت مرتبط با کار و مسئولیتهای خویش، بطوریکه بتواند وظایف و امور محوطه را بنحو احسن انجام دهد.
۱۴) انجام وظایف و فعالیتهای تعریف شده برای رئیس کارگاه (نماینده پیمانکار در کارگاه) در دفترچه شرایط عمومی پیمان و در راستای حفظ منافع شرکت.
۱۵) نظارت بر کلیه کارها و کنترل مستقیم و مستمر فعالیتهای روزانه کارگاه، اعم از کارها و فعالیتهای اکیپ‌ها و نفرات اجرایی پیمانکاران جزء، اکیپ‌ها و نفرات و کارگران امانی و سایر کارکنان شاغل در کارگاه و همچنین اعلام هشدارها و تذاکر و اخطارهای بموقع به عوامل و نیروهای تحت اختیار جهت حفظ کیفیت، سرعت و ایمنی کار و کارگاه.
۱۶) تهیه و ارسال گزارشهای روزانه و نوبه‌ای برای دفتر مرکزی شرکت در قالب فرمت‌های تعیین شده و همچنین تهیه گزارش‌های توجیهی تأخیرات.
۱۷) ثبت و نگهداری آمار و اطلاعات مربوط به کارهای در دست اجراء (بصورت روزانه) بنحوی که بتوان از آنها برای صورتوضعیت‌های ماهیانه استفاده نمود.
۱۸) تهیه ریزمتره کارها و فعالیتهای روزانه در پایان روز و یا پایان هر هفته و تهیه صورتوضعیتهای ماهیانه یا دوره‌ای و پیگیری لازم جهت تسریع در رسیدگی صورتوضعیتها، در چهارچوب منافع شرکت.
۱۹) بررسی، پیگیری و مشارکت در زمینه اخذ استعلام از پیمانکاران جزء و فراهم نمودن امکان جذب و اشتغال آنها در چهارچوب صرفه و صلاح کارگاه و شرکت تا حصول نتیجه و انجام کارهای مربوط.
۲۰) تهیه، ثبت و نگهداری کلیه مستندات، مدارک و صورتمجالس کارگاهی (اعم از صورتجلسات انجام کارها و دستورکارها و متره‌های قطعی کار در طول مدت اجرای عملیات) بنحویکه از انباشتگی و موکول نمودن آنها به انتهای کار و همچنین از افزایش حجم صورتوضعیت قطعی، به اندازه کافی جلوگیری شده باشد. بدیهی است که همواره می‌بایستی یک نسخه از تمانی اسناد و مدارک و مستنداتی که در کارگاه تهیه میشود برای دفتر مرکزی ارسال شود.
۲۱) پیگیری مداوم در زمینه اخذ مجوزها و تصمیماتی که بنا به شرایط و ضوابط حاکم بر شرکت، خارج از حیطه اختیارات وی می‌باشد. در اینگونه پیگیریها لازم است در گام‌های ابتدایی با رعایت سلسله مراتب و هماهنگی های لازم اقدام به پیگیری دریافت نتایج تصمیمات و کسب تکالیف مؤثر و تعیین کننده در روند اجرای عملیات نماید و چنانچه پیگیریهای مکرر نتیجه‌ای دربر نداشت، مراتب را در نهایت به مدیرعامل شرکت گزارش نماید و راهکارها و پیشنهادهای مناسبی جهت حل و فصل مسائل و مشکلات مرتبط با وظایف و مسئولیتهای کارگاه ارائه نموده و کسب تکلیف نماید. بدیهی است چنانچه مسائل و مشکلات مطروحه قبلاً و به میزان کافی به مدیر یا مدیران مافوق کارگاه گزارش نشده باشد، این اقدام وی(گزارش به مدیرعامل)، تخلف محسوب می‌شود.
۲۲) رئیس یا سرپرست کارگاه موظف است آن بخش از مسائل و مشکلاتی را که مربوط به وظایف و برعهده وی گذاشته شده و در حیطه اختیارات وی قرار دارد راسا و در حداقل زمان ممکن حل و فصل نماید و چنانچه به هر دلیلی از حل و فصل آن عاجز باشد بلافاصله با مدیر مافوق خویش در میان گذاشته و از وی درخواست مساعدت و مشارکت نماید و همواره در حل و فصل آنها تلاش نماید.
۲۳) رئیس یا سرپرست کارگاه موظف است چنانچه در زمینه مفاهیم مندرج در این شرح وظایف سؤال یا مشکلی دارد، از مدیران مافوق خود استعلام و رفع ابهام نماید.
۲۴) انجام به موقع امور محوله از سوی مدیران مافوق در چهارچوب وظایف کارگاهی و منافع شرکت.

86120022

عضو جدید
سلام
ببین رابطه با کارگرا خیلی مهمه.ولی اگه مشکلی وجود داشت حتما باید تذکر داد.اگه حل شد که عالیه درغیر اینصورت بازم شما تام الاختیارید و میتونید کارگر یا هرکدوم از پرسنل که از اون خطایی سر زده رو اخراج کنید.ولی معمولا این اتفاق نمی افته.سرپرست معمولا حقوقش از تمامی پرسنل کارگاه بالاتره ولی همینم باز بستگی به سابقه اشخاص داره.در ضمن دردسر سرپرست یکی دوتا نیست بلکه مشکل مستخدم و راننده و کارگر و... همه یه جورایی ربط پیدا میکنه به سرپرست و باید توسط اون حل شه
موفق باشید

saman61

عضو جدید
سلام
نکاتی که تو کارگاه باید رعایت کنی رو دوستمون گفت
ولی نباید تو کارگاه به هیچکس رو بدی حتی به پیمانکاری که واسش کار میکنی چون اون میخاد با کمترین هزینه کارشو تمیز و بی دردسر تحویل بده یا حتی بعضی وقتا تفکی هم کارشو پیش ببره ولی اگه مشکلی پیش بیاد همه تو رو مقصر میدونن واسه همین سعی کن کارتو به بهترین نحو درست انجام بدی که کسی نتونه ایراد بگیره ازت و پیمانکار و کارگر هم ازت حساب ببره

istapey

عضو جدید
وظایف سرپرست کارگاه
۱) حضور در جلسه تحويل زمين در معيت نماينده فني شركت و امضاء صورتجلسه مربوط با توجه به برداشت و كنترل انجام شده در مورد تعداد و مختصات پنچ مارك‌ها و ساير مشخصات ظاهري زمين.

2) پيگيري و انجام اقدامات لازم به منظور تجهيز اوليه كارگاه و استقرار در محل كارگاه جهت فراهم كردن امكان شروع عمليات اجرايي در مدت و مهلت تعيين شده در پيمان.
3) مطالعه و بررسي نقشه‌ها و جزئيات اجرايي و ساير مدارك و مشخصات فني مربوط به عمليات موضوع پيمان و همچنين مطالعه دقيق پيمان و آگاهي از تعهدات طرفين پيمان.
4) استقرار تجهيزات كارگاهي در محل مناسبي كه قبلاً با هماهنگي نظارت مقيم تعيين و تأييديه آن دريافت گرديده است.
5) داشتن آگاهي كافي از شرايط عمومي پيمان و دفترچه فهرست آحاد بهاء منضم به پيمان و ساير مشخصات فني و عمومي مربوط به عمليات موضوع پيمان به منظور رعايت و تأمين حسن انجام كارها در چهارچوب منافع شركت.
6) تهيه و تنظيم صورتمجالس كارگاهي به تعداد نسخ لازم و اخذ تأييديه ناظر مقيم و تحويل يك نسخه به دفتر فني شركت و پيگيري دريافت مصوبه يا ابلاغيه آنها( ابلاغيه كارفرما يا مشاور).
7) ايجاد و حفظ رابطه حسنه با نظارت مقيم و دستگاه نظارت و همچنين با ساير پرسنل كارگاه در راستاي حفظ منافع شركت.
8) ارائه پيشنهاد در زمينه چگونگي سازماندهي يا ساماندهي نيروها و پرسنل كارگاه، متناسب و هماهنگ با مايحتاج كار و كارگاه.
9) بهره‌گيري و استفاده بهينه از كليه تجهيزات، امكانات و پرسنل موجود در كارگاه، در چهارچوب ضوابط و مقررات شركت و تلاش در زمينه افزايش ميزان بهره‌وري از آنها.
10) بررسي نقشه‌ها و جزييات اجرايي و كنترل ابعاد و اندازه‌هاي مندرج در آنها و اعلام بموقع اشكالات و نواقص احتمالي آن‌ها به نظارت مقيم و دفتر فني شركت و پيگيري لازم بمنظور رفع اشكالات و تكميل اطلاعات مورد نياز جهت فراهم نمودن امكان اجراء بموقع كارها در موعدهاي تعيين شده و با مدت پيمان و تلاش در جهت جلوگيري از بروز تأخيرات غيرمجاز.
11) ارائه آمار و اطلاعات مورد نياز در رابطه با تهيه برنامه زمانبندي اوليه كار به دفتر فني شركت و مشاركت در تهيه برنامه مذكور و يا برنامه زمانبندي اصلاح شده.
12) پيگيري و تلاش در زمينه بهره‌گيري از كليه امكانات و ماشين‌آلات موجود شركت با رعايت ضوابط و مقررات جاري شركت و در راستاي حفظ منافع شركت و سياست‌گذاريهاي انجام شده توسط مديران مافوق كارگاه.
13) كسب آگاهي‌هاي لازم از مقررات و ضوابط شركت مرتبط با كار و مسئوليتهاي خويش، بطوريكه بتواند وظايف و امور محوطه را بنحو احسن انجام دهد.
14) انجام وظايف و فعاليتهاي تعريف شده براي رئيس كارگاه (نماينده پيمانكار در كارگاه) در دفترچه شرايط عمومي پيمان و در راستاي حفظ منافع شركت.
15) نظارت بر كليه كارها و كنترل مستقيم و مستمر فعاليتهاي روزانه كارگاه، اعم از كارها و فعاليتهاي اكيپ‌ها و نفرات اجرايي پيمانكاران جزء، اكيپ‌ها و نفرات و كارگران اماني و ساير كاركنان شاغل در كارگاه و همچنين اعلام هشدارها و تذاكر و اخطارهاي بموقع به عوامل و نيروهاي تحت اختيار جهت حفظ كيفيت، سرعت و ايمني كار و كارگاه.
16) تهيه و ارسال گزارشهاي روزانه و نوبه‌اي براي دفتر مركزي شركت در قالب فرمت‌هاي تعيين شده و همچنين تهيه گزارش‌هاي توجيهي تأخيرات.
17) ثبت و نگهداري آمار و اطلاعات مربوط به كارهاي در دست اجراء (بصورت روزانه) بنحوي كه بتوان از آنها براي صورتوضعيت‌هاي ماهيانه استفاده نمود.
18) تهيه ريزمتره كارها و فعاليتهاي روزانه در پايان روز و يا پايان هر هفته و تهيه صورتوضعيتهاي ماهيانه يا دوره‌اي و پيگيري لازم جهت تسريع در رسيدگي صورتوضعيتها، در چهارچوب منافع شركت.
19) بررسي، پيگيري و مشاركت در زمينه اخذ استعلام از پيمانكاران جزء و فراهم نمودن امكان جذب و اشتغال آنها در چهارچوب صرفه و صلاح كارگاه و شركت تا حصول نتيجه و انجام كارهاي مربوط.
20) تهيه، ثبت و نگهداري كليه مستندات، مدارك و صورتمجالس كارگاهي (اعم از صورتجلسات انجام كارها و دستوركارها و متره‌هاي قطعي كار در طول مدت اجراي عمليات) بنحويكه از انباشتگي و موكول نمودن آنها به انتهاي كار و همچنين از افزايش حجم صورتوضعيت قطعي، به اندازه كافي جلوگيري شده باشد. بديهي است كه همواره مي‌بايستي يك نسخه از تماني اسناد و مدارك و مستنداتي كه در كارگاه تهيه ميشود براي دفتر مركزي ارسال شود.
21) پيگيري مداوم در زمينه اخذ مجوزها و تصميماتي كه بنا به شرايط و ضوابط حاكم بر شركت، خارج از حيطه اختيارات وي مي‌باشد. در اينگونه پيگيريها لازم است در گام‌هاي ابتدايي با رعايت سلسله مراتب و هماهنگي هاي لازم اقدام به پيگيري دريافت نتايج تصميمات و كسب تكاليف مؤثر و تعيين كننده در روند اجراي عمليات نمايد و چنانچه پيگيريهاي مكرر نتيجه‌اي دربر نداشت، مراتب را در نهايت به مديرعامل شركت گزارش نمايد و راهكارها و پيشنهادهاي مناسبي جهت حل و فصل مسائل و مشكلات مرتبط با وظايف و مسئوليتهاي كارگاه ارائه نموده و كسب تكليف نمايد. بديهي است چنانچه مسائل و مشكلات مطروحه قبلاً و به ميزان كافي به مدير يا مديران مافوق كارگاه گزارش نشده باشد، اين اقدام وي(گزارش به مديرعامل)، تخلف محسوب مي‌شود.
22) رئيس يا سرپرست كارگاه موظف است آن بخش از مسائل و مشكلاتي را كه مربوط به وظايف و برعهده وي گذاشته شده و در حيطه اختيارات وي قرار دارد راسا و در حداقل زمان ممكن حل و فصل نمايد و چنانچه به هر دليلي از حل و فصل آن عاجز باشد بلافاصله با مدير مافوق خويش در ميان گذاشته و از وي درخواست مساعدت و مشاركت نمايد و همواره در حل و فصل آنها تلاش نمايد.
23) رئيس يا سرپرست كارگاه موظف است چنانچه در زمينه مفاهيم مندرج در اين شرح وظايف سؤال يا مشكلي دارد، از مديران مافوق خود استعلام و رفع ابهام نمايد.
24) انجام به موقع امور محوله از سوي مديران مافوق در چهارچوب وظايف كارگاهي و منافع شركت

MOHSEN HASHEMI

عضو جدید
سلام.من 12سال که مهندس کارگاهی هستم با توجه به کارگاهای مختلف عملکردا متفاوته ولی چندتا نکته به نظرم میرسه که مطرح میکنم
1-باید نسبت به تمام قسمتهای اجرایی پروژه یه سری آشنایی داشته باشی که نیروی زیردستت سرت کلاه نذاره.
2-تا مجبور نشدی با نیروهات اصلا هم صحبت نشو اگر لازم شد فقط با سرپرستا و نیروهای ارشد.
3-کلا کلمه نمیدونم یا بلد نیستم از ذهنت بریز بیرون و به هیچ وجه ازشون استفاده نکن.
4-اگر اخلاقت تنده یه نفر با اخلاق متعادل جهت آشتی دادن تو کارگاه نیازه.
5- قبل از همه برو تو کارگاه آخر از همه از کارگاه بیا بیرون.
6-همیشه خوش تیپ برو تو کارگاه و عینک آفتابی هم واجبه.
7- کارگر پررو که خیلی حرف میزنه را سریع از کارگات اخراج کن.
8-غبر از خبر چینای خودت هر کی تو کارگات زیر آب زنی کرد سریع یا تنبیهش کن یا اخراجش کن.
9-اگر تازه کاری یه چند سال شاگردی کردن پیش یه مهندس با تجربه اجتناب ناپذیره.
10-از همه مهمتر اگر به کسی خسارت وارد کردی تا کار یاد بگیری در آینده هم باید ظرفیت اینو داشته باشه باشی که یکی دیگه به خودت خسارت وارد کنه که کار یاد بگیره.
این موارد با یه سری چیزای دیگه که فعلا تو ذهنم نیست به من کمک کرده تا کارگاهامو بتونم کنترل کنم از دوستان خواهش میکنم اظهار نظر کنن.

analog

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان و صاحب نظران
تمام مطالب عنوان شده و حتی بیشتر مطالب موجود در اینترنت صرفا برای سرپرستی کارگاه های بزرگ است . و با توجه به اجباری شدن سرپرستی کارگاه برای پروژه های کوچک از جمله ساخت منازل مسکونی بالاتر از 2 طبقه و اجرایی شدن آن به خصوص در شهر قزوین و با نظارت و کنترل و بازرسی نظام مهندسی استان قزوین به صورت جدی و مستمر . هنوز هیچ مطلب جامعی مینی بر وظایف کلی و تشریح این وظایف برای چنین پروژه هایی برای چنین سرپرست کار گاه هایی در دست نیست . به خصوص اینکه در این مواقع این سرپرست ها از طرف مجری نماینده تام الاختیار در پروژه مسکونی هستند . و با توجه به عدم شفاف سازی کامل در این زمینه بسیاری سرپرست کارگاه را در چنین مواقعی با سرکارگر اشتباه می گیرند .
این مطلب صرفا جهت اطلاع رسانی و در خواست دریافت اطلاعات بیشتر و جمع بندی آنها فقط در این زمینه سرپرستی کارگاه است .
با تشکر

excel

عضو جدید
سرپرست كارگاه يعني مغز متفكر كارگاه كه هدايت كننده و سرپرست كليه فعاليت هاي انجام شده توسط پيمانكاران و مهندسين محسوب ميشود . مسئوليت اين پست بسيار سنگين است . سرپرست كارگاه هميشه از مرجعي به نام مدير پروژه فرمان ميگيرد . وليكن در اكثر موارد خود به تنهايي بايستي تصميم درست رو اتخاذ كند . نظارت كامل بر مهندسين كارگاهيي و همچنين پيمانكاران بر عهده وي بوده و مسئوليت هر گونه قصور و خطا و اشتباه در انجام محاسبات و تعيين كدهاي ترازي و نحوه انجام امور كارگاهي مستقيما بر گردن او بوده و بايستي در هر يك از اين موارد به مدير پروژه جوابگو باشد .

در كليه حوادث و اتفاقات كه در كارگاه مي افتد نيز مسئوليت اصلي بر عهده سرپرست كارگاه خواهد بود حتي اگر حادثه به دليل قصور مهندس اجرايي يا پيمانكار رخ داده باشد . در پروژه هاي بزرگ يك سرپرست كارگاه براي خود يك معاون تعيين كرده و از طريق معاون با عوامل اجرايي دست اندركار در ارتباط است . متاسفانه مشاهده ميشود كه اكثر سرپرست كارگاه ها بعد از انتخاب معاون تا 100% مسوليت خو رو به معاون خود انتقال ميدهند به گونه اي كه عملا معاون نقش سرپرست كارگاه رو ايفا ميكنه ولي ظاهرا نقش معاونت رو دارد .

در كل مسئوليت سنگيني است .

حقوق مناسب براي يك سرپرست اولا به محل پروژه و دوما به ابعاد پروژه و سوما به حساسيت پروژه و در آخر به سوابق يك سرپرست كارگاه ارتباط دارد . هر چقدر حقوق پرداختي به سرپرست كارگاه بالاتر باشد انتظارات از او نيز به شدت بالا خواهد رفت و احتمال خطا و اشتباه در كار سرپرست كارگاه نيز بايستي بسيار بسيار به ندرت باشد .

در يك برج 13 طبقه مسكوني اسكلت فلزي با ديوار حائل با ابعاد تقريبي زمين 20x30 متر مربع در سال 1388 به معاونت كارگاه با انجام 9 ساعت كاري ( از ساعت 7 صبح لغايت 4 بعدظهر ) بدون در نظر گرفتن اضافه كاري مبلغ 1/100/000 تومان در ماه پرداخت ميشد . اين نمونه يك شركت خوب و يك حقوق تقريبا خوب است . حالا خودت ميتوني به همين نسبت ببيني كه الان در سال 1390 با در نظر گرفتن تورم اين حقوق چقدر بايستي باشه ... مسلما رقمي بين 1/300/0000 تا 1/500/000 رو پرداخت خواهند كرد و نه بيشتر ...

شركت هايي كه صرفا به فكر تمام كردن سريع پروژه بدون در نظر گرفتن كيفيت كار و اجراي فني و اصولي كار هستند معمولا حقوق كمتري به سرپرست كارگاه اتخاذ ميدهند . همانطور كه گفتم هر چقدر پروژه توسط يك شركت فني تر اجرا شود بدين معنيست كه براي نظارت عوامل كارگاهيي خود ارزش زيادي قائل بوده و حقوق بيشتري را نيز به انها خواهد داد . البته اين موضوع در همه موارد صادق نيست . شايد شركت هايي نيز باشند كه هم كيفيت كار را خواستارند و در عين حال حقوق بالايي نيز به عوامل خود پرداخت نميكنند .

با سلام
رضا جان بسیار بسیار زیبا وضع و اوضاع اسف بار و وظیفه سنگین یک سرپرست کارگاه رو تبیین کردی.
و من می خام این نکته رو هم اضافه کنم که بعضا" اشتباهات مدیر پروژه رو هم به پای سرپرست کارگاه میذارن
و بخاطر کار نکرده از طرف شرکت ملامت بشه.

vatanjob1

عضو جدید
salam dostan man inchandroz ke dashtam to saithaye mokhtalef migashtam va donbale yekseri maghalate khs bodam be ye sayte khaili jaleb barkhordam ke khali azz lotf nist ke behesh sarbeanid onja mitonid matalebe khobi marbot ne dars pida konind,adrese sait ro ham bataton mizaram dost dashtid bebinid,taze niroham darqan jab mikonan jaleb bod baraye khodam

www.darsomashgh.com
:)

kurdewan

عضو جدید
با وضعیت امروز حقوق حداقل یک مهندس سرپرست کارگاه باید سه میلیون باشد.

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز
مطالب فوق العاده ای توو این تاپیک هست
دست همگی درد نکنه و ممنون از همه شما مهندسای گل :gol:

davood1365

عضو جدید
سلام دوستان
میخاستم بدونم در کارگاهی که هم پیمانکار داره و هم مجری ، اگر اتفاقی در محیط کارگاه بیفته پای کسی که اسمش فقط و فقط به عنوان سرپرست کارگاه رد شده و در کارگاه اصلا حضور نداره هم از نظر مسائل قضایی و حقوقی گیره یا نه؟

علی مقصود

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان من
ابتدا از دوست عزیزم به خاطر صداقت در گفتار تشکر میکنم .دوم از دوست عزیزم بخاطر پاسخ های کاملا درستو راهنمایی درست .
اما ذکر چند نکته دیگر لازم بذکر است
1)از لحاظ ایمنی تهیه کفش وکلاه و دستکش کار و نوار خطر برای کلیه پرسنل کارگاه و محوطه کارگاه اجباری است
2)نصب علایم خطر وهشدار هم اجبار ایست
3)برای افراد بالا رو هم بستن کمربند اجباریست
4)داستن بیمه تمام خطر هم بسته به شرایط از اهم واجبات است
5)نمیدانم چند سال سابق کار دارید ولی باید بدانید خوب وبد کارگاه با شماست و اگر سوار کار باشید مدیر پرژه مانند ملکه الیزابت در انگلستان در دولت است یعنی جرات دخالت در امور کارگاه را ندارد در شرح حقوقی پیمان به صراحت هم آمدهکه مدیر پرژه فقط در بحپ قرار دادی با کارفرما و معرفی ریس کاگاه نقش دارد و برای تعویض رییس کاگاه هم نمی تواند یک جانبه عمل کند (مگر خیلی ناشی باشد)
6)حقوق دریافتی هم که دوست ما فرموده بودن هم به اشراف کارو شرایط بستگی دارد با توجه به حقوق دریافتی یک کارگر ساده و دستمزد یک بنا می توانید حقوق خودتان را حدس بزنیدو فراموش نکنید به قول همان عمله بناها (سرم را بشکن حقوقم را نشکن)

shahrnet

عضو جدید
سلام رفقا
چرا کسی به این سوال جواب نمیده؟
من دقیقا سوالای آرش رو دارم
لطفا دوستایی که اطلاعات دارند دریغ نکنن
با تشکر

shahrnet

عضو جدید
سلام/.
بابت این یه توضیح بدین /.
اینکه مثلا من که درسم تموم شده و به ساختمون میرم که هنوز نرفتم :ی بایستی چه چیزهایی بلد باشم و این که اونجا به ما میگن که چه کار کنی ؟ مهندس صفر کیلومتر ...
+ یه توضیحاتی هم در این باره بگین و نوع برخورد با کارگرها و ... + برنامه کاری که من باید واسه خودم ردیف کنم که اونجا مهندس به ما کاری رو پیشنهاد یا از ما بخواد
و این که اگه مثلا اشتباهی تو کار کارگر ها دیدیم می تونیم چیزی بگیم یا نه ؟
آخه مثلا صفر کیلومتر هستیم ها ! یا بایستی چیکار کرد ؟

سلام رفقا
با تشکر

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
سلام/.
بابت این یه توضیح بدین /.
اینکه مثلا من که درسم تموم شده و به ساختمون میرم که هنوز نرفتم :ی بایستی چه چیزهایی بلد باشم و این که اونجا به ما میگن که چه کار کنی ؟ مهندس صفر کیلومتر ...
+ یه توضیحاتی هم در این باره بگین و نوع برخورد با کارگرها و ... + برنامه کاری که من باید واسه خودم ردیف کنم که اونجا مهندس به ما کاری رو پیشنهاد یا از ما بخواد
و این که اگه مثلا اشتباهی تو کار کارگر ها دیدیم می تونیم چیزی بگیم یا نه ؟
آخه مثلا صفر کیلومتر هستیم ها ! یا بایستی چیکار کرد ؟

سلام رفقا
با تشکر

سلام رفقا
با تشکر

با سلام .....

1- بایستی عرض کنم ....... از اینکه به شما عنوان مهندس صفر کیلومتر رو میدن ......ناراحت نباشید ............ تمام دوستان مهندس ناظر یک روزی صفر کیلومتر بودن .......و مربوط به یک زمان خاص هستش ......... پس شما هم از این قضیه مستثنی نیستید.
2- سعی کنید اولین حضورهاتون رو در کارگاه با یک مهندس ناظر کار کشته ......تجربه کنید............ تا شما رو .......با طرز برخورد ........و گرفتن ایرادات کار از عوامل ساخت وساز..........آشنا کنه .......
3-مطالعه داشته باشین....... در خصوص کارهایی که دارین نظارت می کنین .....و نقاط ضعفتون رو پوشش بدین........
4- با توجه به آیتم هایی که در کارگاه داره کار میشه ............یک سری نکات حائز اهمیت هستش .........که شما باید اون موارد رو کنترل کنید ............
مثال :
دیوار چینی با ملات ماسه سیمان : مواردی که دید یک ناظر بایستی کنترل شود.

الف - طی نقشه اجرایی دیوار جانمایی شده باشد .
ب- بندهای دیوار چینی روی هم نیافتاده باشد
ج - ملات ماسه سیمان طبق مشخصات کارگران تهیه کنند نه ترکیب سیمان زیاد و نه کم
د - از آب شور استفاده نکرده باشند
ه- ملات تهیه شده آلوده به خاک نباشد
ی - دیوارچینی کاملا شاغول باشد
ک- راستای دیوار چینی با ریسمان کار چک شود .
گ- اگر از آجر سفال استفاده میشه .....استادکار حتما جهت نظم بندها از تخته ملات استفاده کند.
چ- کرسی چینی انجام شده باشد
خ - عایق رطوبی روی کرسی چینی طبق نقشه اجرایی کار شده باشد .
ل - کد ارتفاعی کرسی چینی چک شود.
ق- آب دهی به دیوار چیده شده انجام گیرد. و غیره..........

5- در خصوص دیدن ایراد کار ...... اگه مسئولیت با شما بود ...... با آگاهی کامل ..... ایراد تون رو بگید.....و گاهی لازمه کار رو متوقف کنید.......و استاد کار و کارگر رو توجیه کنید .....و کار رو دوباره اصلاح کنید.......
6- حضور مدام شما و سرکشی از کار عوامل درصد خطای و اشتباه این عزیزان رو پایین میاره ..... چون با حضور شما اشتباه کار در ابتدا گرفته میشه .......و این در صرفه هزینه و زمان ......به نفع شما و کارفرما هستش .......

موارد دیگری هم هست .........که باید خودتون از نزدیک لمسش کنید...........

آخرین ویرایش:

shahrnet

عضو جدید
با سلام .....

1- بایستی عرض کنم ....... از اینکه به شما عنوان مهندس صفر کیلومتر رو میدن ......ناراحت نباشید ............ تمام دوستان مهندس ناظر یک روزی صفر کیلومتر بودن .......و مربوط به یک زمان خاص هستش ......... پس شما هم از این قضیه مستثنی نیستید.
2- سعی کنید اولین حضورهاتون رو در کارگاه با یک مهندس ناظر کار کشته ......تجربه کنید............ تا شما رو .......با طرز برخورد ........و گرفتن ایرادات کار از عوامل ساخت وساز..........آشنا کنه .......
3-مطالعه داشته باشین....... در خصوص کارهایی که دارین نظارت می کنین .....و نقاط ضعفتون رو پوشش بدین........
4- با توجه به آیتم هایی که در کارگاه داره کار میشه ............یک سری نکات حائز اهمیت هستش .........که شما باید اون موارد رو کنترل کنید ............
مثال :
دیوار چینی با ملات ماسه سیمان : مواردی که دید یک ناظر بایستی کنترل شود.

الف - طی نقشه اجرایی دیوار جانمایی شده باشد .
ب- بندهای دیوار چینی روی هم نیافتاده باشد
ج - ملات ماسه سیمان طبق مشخصات کارگران تهیه کنند نه ترکیب سیمان زیاد و نه کم
د - از آب شور استفاده نکرده باشند
ه- ملات تهیه شده آلوده به خاک نباشد
ی - دیوارچینی کاملا شاغول باشد
ک- راستای دیوار چینی با ریسمان کار چک شود .
گ- اگر از آجر سفال استفاده میشه .....استادکار حتما جهت نظم بندها از تخته ملات استفاده کند.
چ- کرسی چینی انجام شده باشد
خ - عایق رطوبی روی کرسی چینی طبق نقشه اجرایی کار شده باشد .
ل - کد ارتفاعی کرسی چینی چک شود.
ق- آب دهی به دیوار چیده شده انجام گیرد. و غیره..........

5- در خصوص دیدن ایراد کار ...... اگه مسئولیت با شما بود ...... با آگاهی کامل ..... ایراد تون رو بگید.....و گاهی لازمه کار رو متوقف کنید.......و استاد کار و کارگر رو توجیه کنید .....و کار رو دوباره اصلاح کنید.......
6- حضور مدام شما و سرکشی از کار عوامل درصد خطای و اشتباه این عزیزان رو پایین میاره ..... چون با حضور شما اشتباه کار در ابتدا گرفته میشه .......و این در صرفه هزینه و زمان ......به نفع شما و کارفرما هستش .......

موارد دیگری هم هست .........که باید خودتون از نزدیک لمسش کنید...........

سلام مهندس
Rah Pardaz دستتون درد نکنه بابت جوابی که دادین

واقعیتش کارگاه ما تازه داره روبه راه میشه و راه میفته
آیتم هایی که فعلا توش هستن عبارتند از
1 - پی کنی
2 - شفته ریزی پی های کنده شده
3 - دیوار چینی محوطه (یه منطقه وسیعی حدود 100 هکتار قراره دیوار کشی بشه)
4- آماده سازی و بهینه کردن زمین با خاک های موجود بدون خاکبرداری و به وسیله آهک ریزی و آب دادن و هم زدن خاک با گریدر و کوبیدن با غلتک
در مورد این آیتم ها چه مواردی رو باید کنترل کنم لطفا جدا جدا بگین برای هر کدام
ممنون

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
پی کنی :

پی کنی :

سلام مهندس
Rah Pardaz دستتون درد نکنه بابت جوابی که دادین

واقعیتش کارگاه ما تازه داره روبه راه میشه و راه میفته
آیتم هایی که فعلا توش هستن عبارتند از
1 - پی کنی
2 - شفته ریزی پی های کنده شده
3 - دیوار چینی محوطه (یه منطقه وسیعی حدود 100 هکتار قراره دیوار کشی بشه)
4- آماده سازی و بهینه کردن زمین با خاک های موجود بدون خاکبرداری و به وسیله آهک ریزی و آب دادن و هم زدن خاک با گریدر و کوبیدن با غلتک
در مورد این آیتم ها چه مواردی رو باید کنترل کنم لطفا جدا جدا بگین برای هر کدام
ممنون

با سلام .....

[ پی کنی ]

مواردی که در خصوص پی کنی به نظرم میرسه رو به شرح ذیل خدمتتون ارائه میدم.

1. ابتدا بایستی یاد آور بشم در پروژه های بزرگ معمولا مطالعات و آزمایشات ژئو تکنیکی انجام میشه که نتایج مطالعات در گود برداری و نوع پی موثر هستش .
  2. کنترل ابعاد پیاده سازی پی طبق نقشه اجرایی که خیلی مهم هستش .
  3. رنگ ریزی مرز پی
  4. کنترل اجرای سازه ها نگهبان در صورت نیاز
  5. کنترل گود برداری و پی کنی در محل و چک کردن ..... موارد ایمنی در کارگاه که کار مهم و حساسی است و بایستی طبق نقشه ابلاغی انجام گیرد و در صورت احساس خطر نمودن عملیات گود برداری متوقف شود و پس اجرای راهکار مناسب کار ادامه یابد .
  6. کنترل کد ارتفاعی پی از سطح خیابان ، کوچه یا بنچ مارک مشخص در کارگاه که کف خاکبرداری را مشخص می کند.
  7. معمولا کف پی هایی پس از عملیات خاکبرداری سست باشند به لحاظ بالابردن سطح باربری ان و همچینی یک نواختی سطح پی از شفته آهک بهره می برند .
  8. معمولا برای هر متر مکعب خاک 150 کیلو گرم آهک مصرف می کنند . که باز مقدار آن با توجه به هر پروژه بایستی از مشاور یا ناظر مقیم دستور کار گرفته شود.
  9. استفاده از ماسه ملاتی درمخلوط شفته در بالا بردن مقاومت شفته اجرایی تاثیر بسازیی دارد
  10. میزان آب مصرفی در هر متر مکعب مصالح طبق جدول پیوستی در پست ................ #25........می باشد که جهت برآورد مناسب است .
  11. معمولا جهت شفته از بیل مکانیکی استفاده میشود......... که تا عمق 70 سانت برای بیل های کوچک قابل اجراست ..........بیشتر از این عمق اگر بخواهیم ......... بهتر است از بیل های بزرگتر استفاده کنیم .....مثل بیل 912
  12. هنگام شفته کردن بیل بایستی سعی نماید که سطح را یک نواخت شفته نماید . در حد اختلاف ارتفاع 5 تا 6 سانت قابلیت اجرا دارد .