واقعا چرا مهندسي شيمي ؟

miss Iran

عضو جدید
سلام به همه.با اجازه از مديريت تالار مهندسي شيمي براي مطرح كردن اين تاپيك.ميخواستم از همه ي بچه هاي مهندسي شيمي بپرسم كه واقعاً چرا مهندسي شيمي رو انتخاب كرديد؟ برادر كوچيكترم پشت كنكوريه و پاسخ شما به اين تاپيك خيلي ميتونه به اون براي يه انتخاب درست كمك كنه.ممنون مي شم اگه به اين تاپيك اهميت بديد.البته من مشابه اين تاپيك رو در تالار عمران هم ديدم و مطالبش واقعا مفيد بوده.

kemi

عضو جدید
:redface:سلام؛ من خودم دانشجوی ترم چهارم مهندسی شیمی- پالایش هستم.اینکه چطور شد من این رشته رو انتخاب کردم شاید جرقه اش از دیدن یه آگهی نیم صفحه تو روزنامه تحت عنوان استخدام در پتروشیمی پلیمر آریا ساسول در عسلویه زده شد.:biggrin: دور و برم هم پره از مهندس عمران و برق و کامپیوتر!!!:cool: از این و اون پرس و جو کردم یه سرکی به دانشگاهها کشیدم از دانشجوهاش سوال کردم(که همه از رشتشون تعریف میکنن:mad:) و از معلم هایی که دستی تو صنعت داشتن پرس و جو کردیم.دانشگاه امیرکبیر هم بعد از کنکور یه دوره آشنایی با رشته ها گذاشت که خیلی موثر بود.تو سایتش بعد از کنکور اطلاعیه اش رو میزنه.یه معلم شیمی داشتیم فوق یا دکترای مکانیک انرژی داشت، موقع انتخاب رشته آزاد به ما گفت اولا علاقتونو بسنجین ببینین با چی حال میکنین روی اون رشته تمرکز کنین بعدش نیاز جامعه رو و کشورو و همینطور نیاز جهانی؟؟!!:redface: راست میگفت بنده خدا!بعد از پرس و جو هام از مهندسی پلیمر خوشم اومد ولی قبولیش چه آزاد چه سراسری سختتر از این بود:).ولی نزدیک به همینه البته پلیمر بیشتر مبناش روی شیمیه تا ما. ولی خیلی رشته ی مفرحیه!مخصوصا آزمایشگاهاش!
اون موقع معلم شیمیمون گفت الان اون چیزی که من میبینم وضع مکانیکا،صنایعا،مهندسای شیمی(پتروشیمی، پلیمر، پالایش،...)از بقیه تو جذب کاری بهتره.
در مورد رشتمون ردپایی تو دروس دبیرستانی ازش پیدا نمیکنید.میشه گفت عموما جدیده :redface:. برخلاف اسم گول زنکش به شیمی ربطی نداره.درسته که باید اسم مواد و بشناسین و یه چند تا چیز مثلا استوکیومتری بلد باشین ولی بقیش میشه ریاضیات،معادلات دیفرانسیل.انرژی ،حل معادلات انرژی، کنترل، انتقال، ... . مادر این رشته،رشته مکانیک سیالاته.:redface:. پس اگه عاشق شیمی هستین دنبالش نیاین.من خودم این رشته رو به برق و کامپیوتر ترجیح دادم چون میتونم تجسمش کنم. تو آزمایشگاههای برق آیا شما بار مثبت و منفیو یا الکتریسیته ساکن میتونید تجسم کنید؟؟؟:surprised:
شیمیست نمیشید ولی با اونها کار میکنید.تو یه کتاب خوندم ازدواج یک شیمیست با مهندس شیمی موفقیت آمیزه:heart:! در کل شما 16، 17 واحد بیشتر شیمی و آزمایشگاهشو نمیخونید.(شیمی آلی،تجزیه،عمومی،شیمی فیزیک)
در مورد اهمیتش تو ایران باید بگم مهمترین صنعت ایران و چرخاننده ی صنعت ایران صنعت نفته.ولی بعد از این که نفت و بیرون کشیدن باید روش کار کنن تا به محصولات متنوع تبدیل بشه.صنعت خیلی مهمیه.مهندس نفت جای نفت و کشف میکنه، نفت و استخراج میکنه و میده به مهندس شیمی.مهندس شیمی پالایش و گاز وارد کار میشن نفت و پالایش میکنن یعنی جدا سازی میکنن چون نفت پر از ناخالصیه.نفت و قیر و گاز و قطران و .. که تصفیه شده مجزا شدن حالا نوبیت مهندس پتروشیمیه تا به مواد اولیه محصولات تبدیلشون کنه.بزرگترینش ماده اولیه پلاستیکه و PVC .ایران یک سوم PVC جهانرو تامین میکنه:eek:.(ضمنا سه مهندس گاز پتروشیمی و پالایش تقریبا میتونن جای هم بشینن)البته تبدیل مواد اولیه به پلاستیک، رنگ ، لاستیک،الاستیک چسب ... کار مهندس پلیمره.
در مورد اهمیت دیگش بگم که شریف یه طرحی گذاشته برای اینکه رتبه های بالا و المپیادی ها رو جذب کنه بعنوان برق نفت که دانشجوهای برق با معدل بالا همزمان در دو رشته تحصیل کنن.:)
من از رشته ام ناراضی نیستم ولی به خودرو و صنعتش هم علاقه مند بودم.ولی تحت این شرایط به نظرم صنعت نفت خیلی خیلی قویتر بود.;)
:warn:ولی در کل پی علاقه برید. علاقه ها رو دنبال کنید.اگر به طراحی علاقمندید و مهندسی و هندسه به تاپیک معماری برید و از اونها بپرسید.من از دوستام معماری میخونن. اونهم رشته مرفهیه.ولی من از پسش برنمی اومدم. چون طراحی هام داغان بود!اصلا هندسه هم همیشه کم میشدم!:redface:شاید اینایی که من گفتم شما داخل بشید نبینید چون دید من با شما فرق میکنه!
علاقه و توانایی فراموش نشه موقع کنکور آدم گیج میشه و هرکی یه نسخه واسه آدم میپیچه.اگر تو رشته ی مورد علاقه شرکت کنید و تلاش کنید میشید شماره یک اون رشته!
موفق باشید;):gol:

بالا