هر چه می خواهد دل تنگت بپرس!

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
با سلام
من و چند نفر از دوستان سال آخر کارشتاسی هوافضا هستیم میخوایم برای پروژه کارشناسی روی یه پروزه ساخت سنگین کار کنیم که تو جشنواره جوان خوارزمی هم پذیرفته بشه
به نظر شما روی چه موضوعی کار کنیم؟ (تا یه سال میتونیم وقت بذاریم میخوایم تابستون آینده تموم بشه)
با چه گرایش هوافضا بیشتر مرتبط باشه بهتره؟
تعدادمون چند نفر باشه خوبه؟
با تشکر

سلام،
در حال حاضر توي كشور، بحث هاي مكانيك پروازي و كنترلي خيلي بازار داره. چون توي آيروديناميك و سازه تا جاييكه ممكن بوده پيشرفت كردن. توي گرايش جلوبرندگي هم مشكل از بچه هاي متالورژي و مواده و خيلي يه هوافضايي جايي براي كار كردن نداره. بحثي كه الان خيلي پرطرفداره، بحث اتوپايلوت براي UAV و هلي كوپتره. اتوپايلوت هلي كوپتر كه خيلي مشكله اما ساخت يا حداقل طراحي اتوپايلوت UAV به نسبت آسونتره. اگر بخوايد پروژه رو طراحي اتوپايلوت برداريد (كه كار خيلي سنگينيه و الان 2-3 تا شركت گيرشن) به يك يا 2 نفر هوافضايي وارد به مباحث مكانيك پرواز و حداقل 1 نفر برق وارد به مباحث كنترلي نياز داريد. تا الان 2 يا 3 اتوپايلوت تو كشور شايد ساخته شده باشه اما چون طراح صرفاً به مباحث كنترلي توجه داشته (چون همشون برق خونده بودن) و مباحث مكانيك پروازي و تاثير باد رو در نظر نگرفتن، عملاً يه چيز بي استفاده ساختن چون با اولين نسيم هواپيما كله ميشه.

essyh2003

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تو بحث کنترل رو کنترل غیر خطی هواپیماها و هلی کوپترهای موجود میتونید کار کنید و شاید بتونید با همکاری بچه های کنترل و شرکت های داخلی یه کنترلر طراحی کنید که واسه مشتریهای ایرانی این کار یه کار مورد توجه میتونه باشه
کار هوا فضایی ها سیستم مدلینک وسیله پرنده هست و لا زم نیست زیاد از کنترل غیر خطی سر در بیارید
توجیه طرح میتونه برای بهبود پایداری هلیکوپتر های نجات یا بهبود کنترل جنگنده یا هواپیماهای مسافر بری تو هوای مغتشش و .... باشه

pejman_s

عضو جدید
سلام،
در حال حاضر توي كشور، بحث هاي مكانيك پروازي و كنترلي خيلي بازار داره. چون توي آيروديناميك و سازه تا جاييكه ممكن بوده پيشرفت كردن. توي گرايش جلوبرندگي هم مشكل از بچه هاي متالورژي و مواده و خيلي يه هوافضايي جايي براي كار كردن نداره. بحثي كه الان خيلي پرطرفداره، بحث اتوپايلوت براي UAV و هلي كوپتره. اتوپايلوت هلي كوپتر كه خيلي مشكله اما ساخت يا حداقل طراحي اتوپايلوت UAV به نسبت آسونتره. اگر بخوايد پروژه رو طراحي اتوپايلوت برداريد (كه كار خيلي سنگينيه و الان 2-3 تا شركت گيرشن) به يك يا 2 نفر هوافضايي وارد به مباحث مكانيك پرواز و حداقل 1 نفر برق وارد به مباحث كنترلي نياز داريد. تا الان 2 يا 3 اتوپايلوت تو كشور شايد ساخته شده باشه اما چون طراح صرفاً به مباحث كنترلي توجه داشته (چون همشون برق خونده بودن) و مباحث مكانيك پروازي و تاثير باد رو در نظر نگرفتن، عملاً يه چيز بي استفاده ساختن چون با اولين نسيم هواپيما كله ميشه.

سلام
جای کار و تحقیق (کلا تو کشور های پیشرفته) تو کدوم گرایش هوافضا بیشتره ؟

mchamran

عضو جدید
سلام،

سلام علیکم،
فرمودین كه چند شرکت دارن روی UAV کار میکنند. در مورد کارشون خبر بیشتری داری؟ این شرکتها خصوصی هستن؟ Website ندارن؟ یک سوال كه هنوز برایم روشن نشد این است كه چه امکانات "Hardware" موجود است؟ یعنی، یا ایران خودش میسازد و یا از کجا مییارن كه "stable" باشه. آخه اگر شرکتی میخواد تو این زمینه کار کنه نمیشه ی روز میکروکنترلر یا موتور از ی کشور بییار و روز دیگر از یک جای دیگر. باید مشخص باشه كه مثلا تا ۱۰ سال دگر این قطعه هست.
ممنون و خداحافظ

whiterose

عضو جدید
درخواست كمك

درخواست كمك

سلام...
من كارشناسي ارشد هوافضا گرايش فضايي ميخونم.چون تصميم دارم واسه PhD تو رشته مكانيك پذيرش بگيرم،ميخواستم راهنمايي كنيد كه تو چه زمينه اي واسه سمينار و پرو‍‍ژه فعاليت كنم كه نتايج خوبي داشته باشه و واسه رزومه هم امتياز مثبتي باشه..
ممنون

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام علیکم،
فرمودین كه چند شرکت دارن روی UAV کار میکنند. در مورد کارشون خبر بیشتری داری؟ این شرکتها خصوصی هستن؟ Website ندارن؟ یک سوال كه هنوز برایم روشن نشد این است كه چه امکانات "Hardware" موجود است؟ یعنی، یا ایران خودش میسازد و یا از کجا مییارن كه "stable" باشه. آخه اگر شرکتی میخواد تو این زمینه کار کنه نمیشه ی روز میکروکنترلر یا موتور از ی کشور بییار و روز دیگر از یک جای دیگر. باید مشخص باشه كه مثلا تا ۱۰ سال دگر این قطعه هست.
ممنون و خداحافظ

سلام،
خوب اكثراً كه شركت هاي خصوصين چون كار دولتي به سرانجام نمي رسه. ساخت UAV در حدي كه توي ايران تواناييش باشه، سخت افزار چنداني نمي طلبه. چون ما كه توانايي ساخت UAV با موتور جت رو نداريم و فعلاً ملخي مي سازيم. مهمترين بحثي كه الان هست و داره روش كار ميشه، طراحي و ساخت اتوپايلوت براي اين هواپيماهاست. در مورد موتورش هم حق با شماست، بايد يه فكري به حالش بكنن. فعلاً چون UAV جنبه تفريحي هم داره، مي تونن از خارج تهيه كنن.
البته من خيلي در مورد ريز كارشون اطلاع ندارم، شايد هم موتورش رو بسازن كه بعيد مي دونم.

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام...
من كارشناسي ارشد هوافضا گرايش فضايي ميخونم.چون تصميم دارم واسه PhD تو رشته مكانيك پذيرش بگيرم،ميخواستم راهنمايي كنيد كه تو چه زمينه اي واسه سمينار و پرو‍‍ژه فعاليت كنم كه نتايج خوبي داشته باشه و واسه رزومه هم امتياز مثبتي باشه..
ممنون

سلام،
گرايش فضايي يه گرايش همه كاره است تقريباً. كسي كه توي اين رشته تحصيل مي كنه مي تونه نوع تحصيل خودش رو به سمت سازه، پيشرانش و يا مكانيك پرواز هدايت كنه. پيشنهاد من به شما اينه كه پروژه و سمينار خودتون رو در مورد بحث هاي سازه اي انتخاب كنيد و حتماً حتماً مواظب باشيد كه موضوع پروژه يا سمينار شما موضوع نظامي نباشه تا بتونيد از اون بعداً استفاده كنيد.
اگر پروژه اي برداشتيد كه صنايع نظامي از اون حمايت كردن، قيد استفاده هاي آتي از اون رو بايد بزنيد.

khaste1010

عضو جدید
کمک

کمک

سلام به تمامی عزیزان
اگه در مورد عایق کاری حرارتی محفظه احتراق موشک سوخت جامد مطلب یا سایتی میشناسین کمکم کنید دستتون درد نکنه
khaste1010@gmail.com

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار

sepideh Aero

عضو جدید
ای نام تو بهترین سر آغاز
سلام دوستان . دنبال کتاب طراحی سازه با مشخصات زیر می گردم. اما پیدا نکردم.اگر نسخه الکترونیکی پیدا کردین یا جایی ،مغازه ای خبر داشتین که داره لطفا یه خبری به من بدین.ممنون
Denis Hows,Air craft loading 8 structural layot
J.Peory David ,Azar J.J Aircrafts

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
ای نام تو بهترین سر آغاز
سلام دوستان . دنبال کتاب طراحی سازه با مشخصات زیر می گردم. اما پیدا نکردم.اگر نسخه الکترونیکی پیدا کردین یا جایی ،مغازه ای خبر داشتین که داره لطفا یه خبری به من بدین.ممنون

سلام،
اين جور كتاب ها رو كه لينكشون توي اينترنت پيدا نميشه رو بايد از كتابخونه دانشگاه هايي كه با سايت هاي خارجي در ارتباطن بگيريد.

hooshmand_moon

عضو جدید
سلام دوستان عزيز

من م ي خوام هلي كوپتر راديو كنترلي بسازم ولي متاسفانه نه منبعي پيدا كردم و نه كسي راهنمائي كرد اكثر مدل كاارا هم بهم گفتن هلي كوپتر قابل ساخت نيست اگه منبعي پيدا كردين خواهشن منو هم در جريان بزارين
متشكرم

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام دوستان عزيز

من م ي خوام هلي كوپتر راديو كنترلي بسازم ولي متاسفانه نه منبعي پيدا كردم و نه كسي راهنمائي كرد اكثر مدل كاارا هم بهم گفتن هلي كوپتر قابل ساخت نيست اگه منبعي پيدا كردين خواهشن منو هم در جريان بزارين
متشكرم

سلام،
متاسفانه كتابي مثل كتاب هاي طراحي هواپيما كه روش طراحي مشخصي براي طراحي هلي كوپتر ارائه كرده باشن، نيست. بايد اطلاعات مورد نيازتون رو از چندين كتاب استخراج كنيد. به هر حال، شايد اين كتاب، كتاب مناسبي براي شروع طراحي باشه.

Avon

عضو جدید
سلام به همه دوستان
خسته نباشین
من به یک maintenance manual (کتابچه تعمیر و نگهداری) یه توربین هوایی (هر چی باشه فرق نمیکنه اما اگه از توربین‌های هوایی شرکت رولز رویس باشه، بهتره) نیاز دارم.
ممنون میشم در این باره یه سری اطلاعات بدین.

medjoon

عضو جدید
ای نام تو بهترین سر آغاز

سلام من کپی کتاب peory-azar رو دارم!!

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام به همه دوستان
خسته نباشین
من به یک maintenance manual (کتابچه تعمیر و نگهداری) یه توربین هوایی (هر چی باشه فرق نمیکنه اما اگه از توربین‌های هوایی شرکت رولز رویس باشه، بهتره) نیاز دارم.
ممنون میشم در این باره یه سری اطلاعات بدین.

سلام،

Aircraft Maintenance Manual Supplement - DHC-2 MK I Beaver.pdf

اين Manual بيشتر نقشه هاي فني هواپيما رو داره و به اون صورت در مورد تعميرات و اينها توضيح نداده. براي يك هواپيماي سبك ملخي هم هست.

از اينجا هم مي تونيد براي هواپيماي 747 رو دانلود كنيد.

Maintenance manual 747

mor t eza

عضو جدید
سلام
من به شدت دنبال طراحی و محاسبات برای ساخت یه چتر نجات هستم
لطفا کمک کنین

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام
من به شدت دنبال طراحی و محاسبات برای ساخت یه چتر نجات هستم
لطفا کمک کنین

سلام،
در مورد طراحي و محاسبات چتر نجات، اين 2 كتاب، كتاب هاي مفيدي هستند. كه البته فكر نمي كنم بشه از توي نت پيداشون كرد.

D. Poynter, The Parachute Manual-Vols 1&2
T.W. Knacke, Parachute Recovery Systems Design Manual

اين صفحه جستجوي گوگله كه سايت هاي مفيدي رو براي شما مياره.

اين فايل (Parachute Design Examples) هم يه سري اسلايده در اين مورد.

saeedmte

عضو جدید
سلام.
دانشجوی مکانیک سیالاتم. این رشته رو فقط به خاطر سیالات و آیرودینامیک(البته فیزیکشون) انتخاب کردم.منتهی نمیدونم آیرودینامیک رو باید از کجا شروع کنم. اگه در مورد آیرودینامیک و پیش نیازاش توضیح بدین ممنون میشم.

hakhamaneshian

عضو جدید
با درود

میشه اگر منبع و یا اطلاعی در مورد تیغه های روتور دم هلیکوپتر و قطعات تشکیل دهنده آن (به خصوص نوارهای ضد سایش) دارین, به من کمک کنید.

ممنون

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
با درود

میشه اگر منبع و یا اطلاعی در مورد تیغه های روتور دم هلیکوپتر و قطعات تشکیل دهنده آن (به خصوص نوارهای ضد سایش) دارین, به من کمک کنید.

ممنون

سلام،
من امروز می خواستم جواب تاپیک شما رو بدم که دیدم اینجا هم مطرح کردید.

من نمی دونم که شما فقط در مورد قطعات هلیکوپتر اطلاعات می خواید یا می خواید تیغه هلی کوپتر رو تحلیل کنید.

در مورد اول، این کتاب رو به شما پیشنهاد می کنم:
Rotorcraft Flying Handbook 2000.pdf

در مورد تحلیل تیغه هلی کوپتر، چون در تحلیل های دینامیکی، وقت زیادی صرف میشه و نیاز به کامپوتر قدرتمندی برای اینگونه تحلیل ها هست، چیزی که متداوله اینه که تیغه رو ثابت می گیرن و تاثیرات نیروها و گشتاورها رو روی اون اعمال می کنن. حالا، مسئله تحلیل یه بال با نیرو و گشتاور و همچنین پدیده فلاتر و ارتعاش. این دو کتاب رو به شما در این زمینه پیشنهاد میدم:

Airframe Structural Design: Practical Design Information and Data on Aircraft Structures (انجیل بچه های سازه هوایی)

Structural Dynamics and Vibration in Practice

البته می تونید کتاب های دیگه رو در تالار طراحی، تاپیک کتب طراحی سازه پیدا کنید.

موفق باشید
یا علی

hakhamaneshian

عضو جدید
درود

با تشکر از شما

راستش من در حال تحقیق در مورد ساخت abrasion stripblade روتور اصلی و عقب هستم . و نیاز به نقشه هایی از blade و abrasion strip دارم.
همچنین در حال حاضر در مورد بحث bonding آن هم مشکلاتی در صنعت ساخت است که جهت بهینه سازی آن نیز اطلاع کافی ندارم.

خیلی خیلی ممنون میشم اگر به من کمک کنین.

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
درود

با تشکر از شما

راستش من در حال تحقیق در مورد ساخت abrasion stripblade روتور اصلی و عقب هستم . و نیاز به نقشه هایی از blade و abrasion strip دارم.
همچنین در حال حاضر در مورد بحث bonding آن هم مشکلاتی در صنعت ساخت است که جهت بهینه سازی آن نیز اطلاع کافی ندارم.

خیلی خیلی ممنون میشم اگر به من کمک کنین.

سلام،
متاسفانه برای طراحی هلی کوپتر و اجزای اون منبع و کتاب مرجعی وجود نداره که من شما رو به اون ارجاع بدم. اطلاعاتی از این قبیل رو باید از داخل اینترنت بیرون بکشید.
منظور شما رو هم از نقشه بلید متوجه نمی شم، چون هر هلی کوپتری طراحی بلید خاص خودش رو داره. بر فرض:

پیشنهاد من اینه که اول سایت های سازنده هلی کوپتر و موتور هلی کوپتر رو تخلیه اطلاعاتی کنید. معمولاٌ اطلاعات خوبی از این سایت ها میشه جمع آوری کرد.

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
بگيد يه مهندس هوافضا كجا ميتونه كار كنه

سلام،

بسته به گرایش ها، مختلفه. به طور عمومی:

سازمان هواپیمایی کشوری، هما و سایر شرکت های هواپیمایی که بخش تعمیر و نگهداری هواپیما!

سازمان پنها، نیروی هوایی و ... که اغلب از شهید ستاری نیرو می گیرن.

شرکت های ساخت هواپیما مثل پرآورپارس، درنا و ...

شرکت صنایع هوایی ایران که هواپیمای آنتونف میزنه.

برای قسمت نظامی:
صنایع شهید همت، صنایع المهدی و ... که همه زیر نظر صنایع فضایی هستن.
و صاایران.

اما بسته به گرایش:

مکانیک پرواز: بحث های هدایت و کنترلی. میتونن هر جایی که بحث هدایت و کنترل هوشمند و... مطرح، استخدام بشن. الان بازار کار این گرایش داغه!

آیرودینامیک: می تونن تا حدودی جای یه مهندس سیالاتی کار کنن. در زمینه توربین گازی، لوله های انتقال گاز در شرکت نفت و تهویه مطبوع.

پیشرانش: توی زمینه توربین های گازی.

سازه: این گرایش وضعش خوبه. می تونه جای یه مهندس جامدات کار کنه.

فضایی: یا باید بره صنایع شهید همت و ... یا صاایران. این گرایش هم جذبشون خوبه.

در کل، فوق لیسانس هوافضا رو زمین نمی مونه.

hooshmand_moon

عضو جدید
سلام،

بسته به گرایش ها، مختلفه. به طور عمومی:

سازمان هواپیمایی کشوری، هما و سایر شرکت های هواپیمایی که بخش تعمیر و نگهداری هواپیما!

سازمان پنها، نیروی هوایی و ... که اغلب از شهید ستاری نیرو می گیرن.

شرکت های ساخت هواپیما مثل پرآورپارس، درنا و ...

شرکت صنایع هوایی ایران که هواپیمای آنتونف میزنه.

برای قسمت نظامی:
صنایع شهید همت، صنایع المهدی و ... که همه زیر نظر صنایع فضایی هستن.
و صاایران.

اما بسته به گرایش:

مکانیک پرواز: بحث های هدایت و کنترلی. میتونن هر جایی که بحث هدایت و کنترل هوشمند و... مطرح، استخدام بشن. الان بازار کار این گرایش داغه!

آیرودینامیک: می تونن تا حدودی جای یه مهندس سیالاتی کار کنن. در زمینه توربین گازی، لوله های انتقال گاز در شرکت نفت و تهویه مطبوع.

پیشرانش: توی زمینه توربین های گازی.

سازه: این گرایش وضعش خوبه. می تونه جای یه مهندس جامدات کار کنه.

فضایی: یا باید بره صنایع شهید همت و ... یا صاایران. این گرایش هم جذبشون خوبه.

در کل، فوق لیسانس هوافضا رو زمین نمی مونه.
سلام
محدوديت سني نداره؟يا شرط معدل؟مثلا آدم 40ساله هم موقعيت شغلي داره؟

بالا