نول برق دار

m_0875

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
تا حالا شده با فازمتر پریز خونتونو چک کنید و هم فاز و هم نول برق داشته باشند کسی دلیلش رو میدونه؟:surprised:

Persia1

مدیر تالار زبان انگلیسی
مدیر تالار
بله شده
منم خیلی دوست دارم دلیلشو بدونم:biggrin::surprised:
خونه ی ما وقتی که برق رو از کنتور قطع میکنیم یکی از پریزا مون بازم برق توش داره :eek:

hosseinassar

مدیر ارشد
با سلام خدمت دوستان
تا حالا شده با فازمتر پریز خونتونو چک کنید و هم فاز و هم نول برق داشته باشند کسی دلیلش رو میدونه؟:surprised:
سلام
نمیشه هر دو سیم با فاز متر روشن بشن و پریز کار کنه
ممکنه اشکال از فازمتر باشه یا به جای فازمتر از تستر استفاده کردید
بله شده
خونه ی ما وقتی که برق رو از کنتور قطع میکنیم یکی از پریزا مون بازم برق توش داره :eek:
خونه شما کنتور دیگه ای هم داره؟

mehdi 2010

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
سلام دوست عزیز حرف اقای مدیر درسته .امکان نداره اینجوری باشه

mehdi 2010

عضو جدید
بله شده
سلام دوست گرامی.
شما مطمینی که یه برق کار اونجا رو برق کشی کرده ؟
به جون خودم طرف مکانیک بوده
احتمالا از همسایه قرض گرفته تا پول برق شما زیاد نیاد

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله شده
من جای شما بودم تمامی لوازم برقی خونه رو با اون پریز روشن می کردم.:D
سلام دوست گرامی.

Persia1

مدیر تالار زبان انگلیسی
مدیر تالار
سلام
نمیشه هر دو سیم با فاز متر روشن بشن و پریز کار کنه
ممکنه اشکال از فازمتر باشه یا به جای فازمتر از تستر استفاده کردید

خونه شما کنتور دیگه ای هم داره؟

نه کنتور دیگه ای نداره

Persia1

مدیر تالار زبان انگلیسی
مدیر تالار
سلام دوست گرامی.

سلام

نمیدونم :biggrin:شایدم اصلا نمیدونسته برق یعنی چی؟1!:confused::Ph34r:

از برق همسایه ها گرفته باشه!!!!:w15::w15::w15:

Persia1

مدیر تالار زبان انگلیسی
مدیر تالار
من جای شما بودم تمامی لوازم برقی خونه رو با اون پریز روشن می کردم.:D

:biggrin:;)

پارسال که یه تعمیر کار اومده بود بنده خدا از همه جا بی خبر فکر کرده بود برق توش نیست به محض اینکه دست زد جیغ کشید پرت شد عقب:w15::w15:

شانس اوردیم چیزیش نشد:surprised:دیگه کسی جرات نداره به اون پریز دست بزنه

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
پس باید نتیجه بگیریم از برق همسایه گرفته شده!!
من چند نمونه از این مورد دیدم، اکثرا هم در ساختمان هایی که چند طبقه (محدود) و کمی قدیمی بوده بعضی پریزها از کنتور همسایه برق میگرفت.

m_0875

عضو جدید
بله حق با شما بود من رفتم چک کردم برق اون پریز از کنتور طبقه بالا بود !!!!!!

هادی83

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان

با سلام اولا احتمال داره فازمتر مشکل داشته باشه...
ثانیا چون الکترون ها از سیم فاز وارد واز نول خارج میشوند ممکن است به این علت فازمتر روشن شده باشد

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله شده

این مشکل وقتی بوجود میاد که بجای فاز ، نول رو از تو فیوز رد کرده باشن . با اینکار وقتی شما فیوز رو قطع میکنید در حقیقت نول رو قطع کردید و حتی اگه یک لامپ و یا هر وسیله برقی دیگه ای در حالت روشن مونده باشه سیم نول خروجی اون بعلت اینکه ازش جریانی نمیگذره هم پتانسیل با فاز میشه و در اون حالت هر دو سیم فاز و نول فازمترو روشن میکنن ! خیلی حالت خطرناکیه حتما سریعا جای دو سیم ورودی قبل از فیوز رو جابجا کنید تا این مشکل برطرف بشه.

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
این مشکل وقتی بوجود میاد که بجای فاز ، نول رو از تو فیوز رد کرده باشن . با اینکار وقتی شما فیوز رو قطع میکنید در حقیقت نول رو قطع کردید و حتی اگه یک لامپ و یا هر وسیله برقی دیگه ای در حالت روشن مونده باشه سیم نول خروجی اون بعلت اینکه ازش جریانی نمیگذره هم پتانسیل با فاز میشه و در اون حالت هر دو سیم فاز و نول فازمترو روشن میکنن ! خیلی حالت خطرناکیه حتما سریعا جای دو سیم ورودی قبل از فیوز رو جابجا کنید تا این مشکل برطرف بشه.
سلام
مهندس من بیشتر برق دزدی رو مد نظرمه
شاید از خونشون این اتفاق میفته

چون اون حالتی که شما میگین فکر میکنم برای وسایل خیلی مضر هست

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
:biggrin:;)

پارسال که یه تعمیر کار اومده بود بنده خدا از همه جا بی خبر فکر کرده بود برق توش نیست به محض اینکه دست زد جیغ کشید پرت شد عقب:w15::w15:

شانس اوردیم چیزیش نشد:surprised:دیگه کسی جرات نداره به اون پریز دست بزنه
دو حالت داره
یا شما داری ما رو بازی میدی

یا برق کارخونه رو میگی

برق خونه خشک میکنه ........... پرت نمیکنه

ولی برق کارخونه ..........بله ........ و قطعا چند کنتوره است
حالا کدومه خانم ؟

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
مهندس من بیشتر برق دزدی رو مد نظرمه
شاید از خونشون این اتفاق میفته

چون اون حالتی که شما میگین فکر میکنم برای وسایل خیلی مضر هست
برای وسایل نه ولی برای افراد چرا ! چون فکر میکنن برق قطعه .خود منو یه بار سیم نول گرفت ! کلید چراغ وصل بود فیوز هم قطع ! در مورد برق دزدی متوجه منظورت نشدم

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان

دوستان چند تا دلیل گفتن براش با اجازه منم یه دلیل بگم واسه روشن شدن فاز متر روی سیم نول:
توی سیستم های نامتعادل (سیستم های توزیع از نظر تعادل وضعیت چندان جالبی ندارن)، سیم نول دارای پتانسیل هست و همین امر باعث روشن شدن فازمتر روی سیم نول میشه بعضا

با سلام اولا احتمال داره فازمتر مشکل داشته باشه...
ثانیا چون الکترون ها از سیم فاز وارد واز نول خارج میشوند ممکن است به این علت فازمتر روشن شده باشد

agsoltani

عضو جدید
باسلام
وقتی فازمتر را به سیم نول می زنید و آن روشن می شود دلیل ان وجود برق در زمین است یعنی یکی از فاز های شبکه در جایی نزدیک محل مورد نظر با زمین در گیر است و فاز از طریق بدن شما به فازمتر می رسد
که این کار بسیار خطر ناک است وقتی که فازمتر را به سیم فاز همان محل می زنید اگر روشن نشود فاز درگیر شده با فاز منزل شما همنام است و اگر روشن شود فاز غیر همنام است و ممکن است وجود ولتاژ زیاد(دو فاز) برای شما خطر ناک وحادثه ساز باشد. از نظر امین باید به این نکات دقت لازم را داشت و از طریق مناطق برق و واحد حوادث یا تعمیرات آنان برای رفع آن اقدام کرد.

milad40

عضو جدید
سلام دوست عزیز
بله کاملا درسته و این اتفاق معمولا می افته.
اتفاقا این یکی از سوالات ازمون نظام مهندسی برقه
علتش ساده و جالبه . در یک منزل مسکونی از فاز و نول انشعابات زیادی برای پریزها و کلیدها و لامپها گرفته می شود. سیمهای فاز و نول در درون لوله های خرطومی در کنار هم با فاصله میلیمتری و در اغلب موارددرون خرطومی در طول مسیر به دور هم پیچیده می شود. حالا فرض کن یخچال و فریزرو چندتا لامپ تو خونه روشنه .از سیم های این مصرف کننده ها داره جریان متغییر با زمان میگذره . حالا سیم های انشعابهای بدون برق در کنار همین سیم ها در درون خرطومی با فاصله کم قرار داره . طبق قانون فاراده ولتاژ القایی از سیم های دارای جریان درون سیمهای بدون جریان القا می شه .این مقدار در برخی از منازل که سیم کشی غیر اصولی دارند حتی تا 80 ولت هم میرسه ولی چون توانایی جریاندهی زیادی نداره خطرناک نیست.

milad40

عضو جدید
البته مثل اینکه مشکل منزل شما یک ارتباط الکتریکی بوده نه القا و ولتاژ القایی . اما ولتاژ القایی هم دلیل روشن شدن فازمتر متصل شده به سیم نوله

amir reza1391

عضو جدید
این سوال دو حالت داره اگه تمامی خانه هایی که از ترانس سرکوچه تغذیه میشوند نولشان برقدار باشه برمیگرده به ترانس که نقطه صفر ترانس پاره شده ودر حالت نامتعادلی نول برقدار میشود ولی اگه منزل شما تنهاست ،دراین حالت فاز منزل با نولچسپیده ونول در جهبه کنتور محکم نیست

saeidbaye

عضو جدید
سلام دوست عزیز
بله کاملا درسته و این اتفاق معمولا می افته.
اتفاقا این یکی از سوالات ازمون نظام مهندسی برقه
علتش ساده و جالبه . در یک منزل مسکونی از فاز و نول انشعابات زیادی برای پریزها و کلیدها و لامپها گرفته می شود. سیمهای فاز و نول در درون لوله های خرطومی در کنار هم با فاصله میلیمتری و در اغلب موارددرون خرطومی در طول مسیر به دور هم پیچیده می شود. حالا فرض کن یخچال و فریزرو چندتا لامپ تو خونه روشنه .از سیم های این مصرف کننده ها داره جریان متغییر با زمان میگذره . حالا سیم های انشعابهای بدون برق در کنار همین سیم ها در درون خرطومی با فاصله کم قرار داره . طبق قانون فاراده ولتاژ القایی از سیم های دارای جریان درون سیمهای بدون جریان القا می شه .این مقدار در برخی از منازل که سیم کشی غیر اصولی دارند حتی تا 80 ولت هم میرسه ولی چون توانایی جریاندهی زیادی نداره خطرناک نیست.

سلام سعید هستم در تایید مطالب میلاد این آزمایش رو انجام بدهید" وقتی فازمتر روشن است دست دیگرتان را به دیوار بزنید در صورتیکه برق القایی باشد لامپ فازمتر خاموش و یا کم نور می شود در غیر اینصورت نور آن قوی تر می شود که در این صورت خطر ناک است ضمناٌ در پاسخ دوستانی که مدعی خرابی فازمتر هستند باید بگویم که فاز متر خراب از کجا انرژی لازم برای روشن شدن لامپ خودش را تهیه می کند؟ پس این پاسخ غلط است

azezz

عضو جدید
دوستان اینقدر به این دوستمون گیر ندید همچین موردی وجود داره یکیش هم همون مورد جریان برگشتی که دوستمون گفتن و یکیش هم میتونه این باشه که سیم ارت متصل به نول ترانس محل رو دزدیده باشن
در مورد اول که بیشتر روی لامپهای مهتابی پیش میاد میتونی با خاموش کردن یکی یکی لامپها و یا مصرفیهای دیگه و چک کردن پریز متوجه عیب بشی در غیر این صورت عیب از ترانس اصلی محل هستش و در هر دو مورد تجربه داشتم که میگم. یا حق

momoebb

عضو جدید
درود بر همه دوستان
تقریبا همه دوستان گوشه های ایراد کار رو گفتن.
اول از همه با قطع فیوز کنتور خودتون، یکی یکی فیوز کنتور های دیگه رو قطع کن اونوقت دوباره پریز رو چک کن
دوم اتصال گراند ترانس مسیر برق خونتون رو چک کن که قطع نباشه
غیر از این دو راه فکر نکنم چیز دیگه ای باشه

آرش نیکنام

عضو جدید
سلام این اشکال رو تو یه خونه خودم دیدم یکی از پریزهای نزدیک جعبه تقسیم وقتی که کنتور رو قطع میکردن هنوز بق داشت( فاز و نول) علتش هم این بود برقکار اولی خونه برق دزدی کرده بود از کابل قبل از کنتور گرقته بود

بالا