نماز شـــــب

Hamid Reza.M

مدیر بازنشسته
نماز شب یکی از عبادت‌ها و نمازهای پرفضیلتی است که در آیه‌ها و روایت‌ها سفارش زیادی به آن شده است‌. نماز در دل شب و به هنگام سحر و فرو نشستن غوغای زندگی مادی‌، حالت توجه و نشاط خاصی به انسان می‌دهد که بی نظیر است‌. به همین دلیل دوستان خدا همیشه آخر شب را برای راز و نیاز انتخاب می‌کنند; "وَ بِالاْ ?َسْحَارِ هُم‌ْ یَسْتَغْفِرُون‌َ "(ذاریات‌،18) آری در این محیط آرام و دور از هر گونه ریا و تظاهر و خودنمایی و توأم با حضور قلب حالت توجهی به انسان دست می‌دهد که فوق‌العاده روح‌پرور و تکامل آفرین است‌; به همین جهت است که قرآن کریم‌، به نماز شب‌خوان وعده مقام محمود داده است‌; "وَ مِن‌َ الَّیْل‌ِ فَتَهَجَّدْ بِه‌ِی نَافِلَة‌ً لَّکَ عَسَی‌ََّ أَن یَبْعَثَکَ رَبُّکَ مَقَامًا مَّحْمُودًا ;(اسرأ،79) و پاسی از شب را زنده بدار، تا برای تو ]به منزله‌[ نافله‌ای باشد، امید که پروردگارت تو را به مقامی ستوده برساند."(ر.ک‌: تفسیرنمونه‌، آیت اللّه مکارم شیرازی و دیگران‌، ج 12، ص 227، دارالکتب الاسلامیة‌.)
کیفیت نماز شب‌
نماز شب 11 رکعت است که ابتدا 8رکعت نماز به صورت نماز دو رکعتی مانند نماز صبح‌; ولی به نیت نماز شب خوانده می‌شود. بعد دو رکعت به نیت نماز شفع‌، سپس یک رکعت نماز به نیت وتر خوانده می‌شود.
مجموع این یازده رکعت را به دو صورت مختصر و طولانی می‌توان خواند.
مختصر
در این روش‌، در یازده رکعت تنها به سوره حمد (بدون سوره‌) می‌توان بسنده کرد.
طولانی‌
در این شیوه در هر رکعت از هشت رکعت ابتدایی‌، ابتدا حمد، سپس یک سوره (سوره‌های متعددی مانند کافرون‌، توحید و... سفارش شده است‌.) می‌خوانیم‌; البته در برخی روایات حتی به خواندن ده بار سوره توحید سفارش شده است‌.
در دو رکعت نماز "شفع‌"، بهتر است در رکعت اول بعد از قرائت سورة حمد، سوره "فلق‌" خوانده شود و در رکعت دوم بعد از حمد سوره "ناس‌" را بخوانیم‌.
در یک رکعت "وتر" بعد از سورة حمد، بهتر است سه بار سورة توحید به تنهایی‌، یا سه بار سوره توحید به همراه فلق و ناس را بخوانیم و می‌توان تنها به یک سورة توحید بسنده کرد و دست‌ها را به قنوت بالا برد.
قنوت‌
قنوت نماز وتر، یکی از مستحبات پر فضیلت است و سفارش شده است که آن را طولانی کنیم‌. در روایتی از پیامبر اکرم‌آمده است‌: "هر کس در دنیا قنوت نماز وترش طولانی‌تر باشد، در موقف قیامت راحت‌تر است‌."(عروة الوثقی‌، محمد کاظم طباطبایی‌، ج 1، ص 544و545، دارالتفسیر.)
در قنوت ابتدا در حق چهل مؤمن و یا به طور کلی برای مؤمنان دعا می‌کند مثلاً می‌گوید "اللهم اغفر لفلان ]به جای گفتن "فلان‌" نام شخصی که می‌خواهد برایش دعا کند را می‌گوید[ یا اللهم اغفر للمؤمنین و المؤمنات‌" سپس هفتاد مرتبه می‌گوییم‌: "استغفر الله ربی و اتوب الیه‌" بعد هفت مرتبه می‌گوییم‌: "هذا مقام العائذ بک من النار"، سپس سیصد مرتبه می‌گوییم‌: "العفو" و بعد از آن می‌گوییم‌: "رب‌ّ اغفرلی و ارحمنی و تب علی‌ّ انک انت التواب الغفور الرحیم‌" بعد به رکوع و سپس به سجده رفته و تشهد و سلام می‌دهیم‌; البته دعاها و ذکرهای مستحبی فراوانی در میان اذکار نماز شب و رکعات آن وجود دارد که مستحب است‌.(برای آگاهی بیشتر ر.ک‌: مفاتیح الجنان‌، مرحوم شیخ عباس قمی‌، ص 217 ـ 244، حاشیه مفاتیح‌، انتشارات مطبوعات دینی‌، قم‌.)
وقت نافله شب از نصف شب است تا اذان صبح و بهتر است نزدیک اذان صبح خوانده شود.

التماس دعا

shabnam777

عضو جدید
کاربر ممتاز
تجربه اش کنید واقعا حال می ده
منکه خودم دیگه حالا به کل مشتری پرو پاقرص نماز شبونه شدم
شمام یه بار امتحان کنید :smile:

mohx

عضو جدید
متاسفانه نماز شبم بدون برو برگر قضا می شه با نماز صبح و ظهر و عصر یه جا با نماز مغرب و عشا می خونم:D

mmg11

عضو جدید
بهترین زمان برای نماز شب نزدیک به اذان صبحه .
اگه میخاید نماز شب بخونید حداقل بیست دقیقه قبل از اذان بیدار بشید.

اگه تنبل هستید( مثل من) میتونید به دو رکعت شفع و یک رکعت وتر اکتفا کنید.

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
طریقه خواندن نماز شب

طریقه خواندن نماز شب

بسم الله الرحمن الرحیم

فضیلت نماز شب

طریقه خواندن نماز شب

اين نماز كه به تهجد نيز معرف ميباشد از برترين وسفارش شده ترين اعمال مستحبي ميباشد وشايد بيهوده نباشد كه
بگويم بعد از واجبات مؤكد ترين وسفارش شده ترين عمل عبادي براي هر فرد مسلمان نمازشب است
قال الصادق (ع) : شـَرَفُ المومِنِ صـَلاتـُهُ بالـلـَیل
شرافت مومن نماز شبی است که می خواند
طریقه ی خواندن نماز شب
اين نماز داراي يازده ركعت است كه شامل پنج نماز دو ركعتي و يك نماز يك ركعتي ميباشد هر پنج نماز نخست دقيقاً مانند نماز صبح است فقط بايد بدانيم كه نماز شب مانند ديگر نمازهاي مستحبي نياز به قرائت اذان واقامه ندارد ، چهار نماز اول از پنج نماز دو ركعتي به نيت نافله شب قرائت ميشود يعني هنگام نيت كردن ميگوئيم دو ركعت نماز نافله شب ميخوانم براي رضاي خدا ؛ وآخرين نماز دو ركعتي را به نيت شَفْع ميخوانيم يعني ميگوئيم دو ركعت نماز شفع ميخوانم براي رضاي خدا. آخرين نماز ، نمازيست يك ركعتي بنام وتر وهنگام نيت نماز مي گوئيم يك ركعت نماز وتر مي خوانم براي رضاي خدا
زمان خواندن نماز شب
اين نمازبعد از نيمه شب و قبل از اذان صبح قرائت ميشود وهرچقدر اتمام اين نماز به اذان صبح نزديكتر باشد بهتر است ولي چنانچه انسان بيم آن را داشته باشد كه اگر بخوابد نمازشب اش قضا گردد ميتواند آن را در ساعات آخر شب قبل از رفتن به بستر نيز بخواند
طریقه ی خواندن نماز شفع
اول – نيت : دو ركعت نماز شفع مي خوانم براي رضاي خداوند
دوم – قرائت سوره حمد يك مرتبه
سوم – قرائت سوره ناس البته بي اشكال خواهد بود اگر هر سوره ديگري همچون توحيد نيز قرائت گردد
چهارم- ركوع
پنجم- سجود
ششم – قيام و شروع ركعت دوم
هفتم – قرائت سوره حمد
هشتم – قرائت سوره فلق البته بي اشكال خواهد بود اگر هر سوره ديگري همچون توحيد نيز قرائت گردد
نهم – قنوت
دهم – ركوع
يازدهم – سجود
دوازدهم – تشهد
سيزدهم – سلام
طریقه ی خواندن نماز وتر
اول– نيت : يك ركعت نماز وتر ميخوانم براي رضاي خداوند
دوم – تكبيرة الاحرام : الله اكبر
سوم – قرائت سوره حمد يك مرتبه
چهارم – قرائت سوره توحيد ( قل هو الله احد ) سه مرتبه
پنجم – قرائت سوره قل اعوذ برب الناس ( ناس ) يك مرتبه
ششم – قرائت سوره قل اعوذ برب الفلق ( فلق ) يك مرتبه
هفتم – قنوت : در اين قنوت اگر بخواهد ميتواند آن را به يك صلـوات يا بيان حاجت خود به اتمام رساند ولي بهتر آن است كه اين اعمال را انجام دهد
الف – چهل نفر انسان مؤمن را دعا كند ولازم نيست اين دعا خيلي طولاني باشد بلكه ميتواند به جملات كوتاهي همچون پروردگارا فلان كس را بيامرز اكتفا كند و پس از دعا براي چهل نفر حاجت خود را بيان كند
ب – ذكر اسْتَغـفراللهَ ربي و اتوُبُ ِا ليه را هفتاد مرتبه بگويد
ج – ذكر هذا مقامُ العائِذِ بِكَ مِنَ النّار هفت مرتبه بگويد
د – ذكر الْعَـفو را سيصد مرتبه بگويد
هـ - بيان جمله : رَبِّ إغـْفِرْلي وَ ارْحَمْـني وَ تـُبْ عـَلـَيَّ إنـَّـك أنـْتَ الـتَّـوابُ الـْغـَفـُورُ الـَّرحيم
هشتم – ركوع
نهم – سجود
دهم – تشهد
يازدهم – سلام

behrooz_313

عضو جدید
با سلام خدمت همه رفیقای نور بالای عزیز خودم
بچه ها به نظر من نمیخواد 11 رکعت بخونی ولی سالی یک بار
اگه میخای چیزی گیرت بیاد حتما هرشب {حداقل40 شب {چله}}حتی شده فقط یک رکعت اخریرو انجام بده بعد که به خودت بیای میبینی زندگیت عوض شده و واسه خودت شدی یه پا ...
بچه ها من به خدا کسی رو میشناسم که زندگیش عوض شده والان شاد ترین انسان روی دنیا هستش
ولی امان از این شیطون که نمیزاره امثالی مثل من بد بخت و روسیاه به خودشون بیان و خودشونو بیشتر بشناسن
فقط تو رو... اگه قسمتت شد منم تو اون 40 تا جا بده خیلی نیازمندم
یا علی التماس دعا

koochooloo_m

عضو جدید
ان شاالله خدا قسمت هممون بکنه که مستحبات رو هم انجام بدیم
هر کی نماز شب خوند من رو هم دعا کنه...

nazila_sh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
nazila_sh

nazila_sh

ببخشید این 40 نفر حتما باید مرد باشند؟

سودابه.ك

عضو جدید
اول از همه خدا رو شکر میکنم که با همه خستگی امروز اومدم به باشگاه سری زدم و این پست ارزشمند رو دیدم:smile:
من نماز شب رو بلد نبودم اما همیشه که دلم میگرفت یه نماز دورکعتی میخوندمو با خدا درد و دل میکردم
بچه ها ازتون ممنون میشم اگه موقع دعای نماز برای منم دعا کنین
:gol::gol::gol:

marziyyeh

عضو جدید
سلام سال نو شما مبارك:smile:
من كلي نماز قضا دارم فكر كنم بشه اول قبل از نماز صبح نمازهاي قضام رو بخونم بعد نماز شب البته اگر اراده قوي داشته باشم . اميدوارم:gol:

179

عضو جدید
کاربر ممتاز
من ایمان دارم که موقع نماز شب هر دعایی بکنی استجایت میشه
من خیلی اهل نماز نیستم , یعنی یه زمانی خیلی اهلش بودم ولی حالا بنا به دلائلی نیستم ولی زمانی که نماز میخوندم 2 بار هم نماز شب خوندم که هرچی از خدا خواستم بهم داد !

rabin_huood

عضو جدید
کاربر ممتاز
من ایمان دارم که موقع نماز شب هر دعایی بکنی استجایت میشه
من خیلی اهل نماز نیستم , یعنی یه زمانی خیلی اهلش بودم ولی حالا بنا به دلائلی نیستم ولی زمانی که نماز میخوندم 2 بار هم نماز شب خوندم که هرچی از خدا خواستم بهم داد !
تو حیفی
کاش منم میتونستم بخاطره خدای خودم همه کار بکنم
تویی که تونستی چرا

حیدری الهه

عضو جدید
سلام .امیدوارم که همیشه سبز سبز باشید.نمیدونم چه جوری شد که اومدم اینجا اما انو خوب میدونم که هر گاه نمار شب خوندم اونقدر اروم شدم که حس پرواز داشتم اما حیف که مدتی ازش دور شدم و حالا دوباره با خوندن حرفای شما .................راستی من الهه تازه واردم امیدوارم دوستای خوبی واسه هم باشیم.ممنونم.............:gol:

phalagh

مدیر بازنشسته
سلام الهه خانوم
ورودتون رو خوش آمد میگم.
ایشالا که اینجا در کنار دیگر دوستانتون لحظات مفیدی رو سپری کنید.

rabin_huood

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام .امیدوارم که همیشه سبز سبز باشید.نمیدونم چه جوری شد که اومدم اینجا اما انو خوب میدونم که هر گاه نمار شب خوندم اونقدر اروم شدم که حس پرواز داشتم اما حیف که مدتی ازش دور شدم و حالا دوباره با خوندن حرفای شما .................راستی من الهه تازه واردم امیدوارم دوستای خوبی واسه هم باشیم.ممنونم.............:gol:
سلام
التماس دعا دارم
من هم به شما خوش آمد میگم
من تجربم تو این زمینه خیلی کمه ، ارادم ضعیفه :( واسم دعا کنید من هم بتونم شروع کنم
یا علی

haj morteza

عضو جدید
کاربر ممتاز

چون اون وقت شب کسایی که نباید باشند خوابند.....

انقدر گناه و کثافت تو زمین کمه که دعا راحت میره بالا......

همیشه شمع در تاریکی و شب زیباست......
در روز زیبایی نداره....

Data_art

مدیر بازنشسته
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot]مناجات[/FONT][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot] اي خدا ملاقاتت نور ديده مي‏خواهد[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]نيمه شب مناجاتت دل بريده مي‏خواهد[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot] اي صفاي نجوايم وي يگانه مولايم[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]التجاي كوي تو اشك ديده مي‏خواهد[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot] دانه دانه اشكم بين شبنم سرشكم بين[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]اين دل سيه، وصلت در سپيده مي‏خواهد[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot] اي بهار فرجامم منكه خارم و خامم[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]گلشن بهارت را گل رسيده مي‏خواهد[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot] شيعه با مناجاتش منتهاي حاجاتش[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]آبياري سرخ ياس چيده مي‏خواهد[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot] روح زندگي زهراست جاودانگي زهراست[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]اين دلم دو عالم را زين عقيده مي‏خواهد[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot] راز دل نياز عشق خواندن نماز عشق[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]حالتي مشابه با آن شهيده مي‏خواهد[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot] هر غم و بلايش را مي‏خرم به جان اما[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]درك روضه‏هايش را غم كشيده مي‏خواهد[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot] اي خدا قبولم كن شيعه بتولم كن[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]امتحان عشقت را برگزيده مي‏خواهد[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot] با ابوتراب امشب مي‏كنم نوا يارب[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]عبد خسته زينب سر بريده مي‏خواهد[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot] اي اميد افطارم وي نويد اسحارم[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]طلعت رشيدت را دل نديده مي‏خواهد[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​

Data_art

مدیر بازنشسته
من به خاطر کارام خیلی مواقع تا دیر وقت بیدار بودم و هستم.
باشگاه شما و بعضی از تالار های شما منافع معنوی زیادی برام داشته و خیلی از کارهای خوب که کمی به خاطر شلوغی کارم از آنها دور شده بودم دوباره باعث شد نسبت به آنها جدیدی شوم که گفتن آنها لطف معنویشان را کم میکند و... میشود .
خدا حافظ شما دوستان باشد. همیشه اگر قابل باشم دعایتان می کنم.

[FONT=&quot]خدایا[/FONT][FONT=&quot]: [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]به من زیستنی عطا کن که در لحظه مرگ[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]بر بی ثمری لحظه ای که برای زیستن گذشته است حسرت نخورم [/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]و مردنی عطا کن که بر بیهودگی اش سوگوار نباشم[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]بگذار تا آن را من خود انتخاب کنم[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]اما آنچنان که تو دوست داری[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]چگونه زیستن را تو به من بیاموز[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]چگونه مردن را من خود خواهم آموخت[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]

التماس دعا

گلبرگ نقره ای

کاربر فعال تالار زبان انگلیسی ,
کاربر ممتاز
منم لینک تشکر ندارم.از همتون ممنونم بخاطر این تایپک مفیدتون.

mamad kh

عضو جدید
فواید پزشکی نماز شب

فواید پزشکی نماز شب

سلام به دوستان گلم من هروز میام و یکی از فواید نماز شب رو براتون می گم انشالله که به درد بخوره :;)

بسیاری از کارشناسان معتقدند خواندن نماز شب تنها غذای روح انسان نیست بلکه جسم انسان ها را نیز تقویت می کند و ان ها را در مبارزه با مشکلات روزمره یاری می دهد .

1- در مورد خوابیدن که یک امر طبیعی است .در روایات امده است که در ساعات اولیه شب بخوابید و بین لطلوعین بیدار شوید .
متاسفانه بسیاری از افراد ، بسیاری از اینگونه مسائل را صرفا به عنوان دستور العمل های ارشادی و اخلاقی در نظر می گیرند ، در حالی که این دستورات صد در صد کاربردی می باشد . به عنوان نمونه یکی از فواید عمل به روایت مذکور این است که هورمونی در بدن به نام هرمون رشد ( سو ماتوتوروپ ) وجود دارد که بیشترین میزان ترشح ان حدود دو ساعت بعد از غروب افتاب می باشد ( زیرا بدن انسان یک فیزیولوژی خاصی دارد که با ادم هماهنگ می باشد ) و در روایات امده که همان ساعت بخوابید . اینکه خواب کافی در زمان مناسب ، باعث بلندی قد می شود به این دلیل است که در اوایل شب ، این هرمون ترشح می شود و اگر کسی سر شب بخوابد رشد متعالی و متعادلی پیدا می کند اما یکسری از هرمون های استرس زا وجود دارد ( البته در جای خود مفید می باشند ) که به انها (( کو رتیکواستروئید )) گفته می شود ، مانند هرمون های (( ادرنالین )) و (( نورادردنالین )) بیشترین میزان ترشح این هرمون ها دو ساعت قبل از طلوع افتاب می باشد یعنی دقیقا هنگام بین الطلوعین ( از طلوع فجر تا طلوع افتاب ) این که خواب بعد از اذان صبح باعث ناراحتی و کسلی و پریشانی انسان می شود ولی بیدار شدن در موقع اذان حالت شادابی میاورد ، بخاطر ترشح این هرمون هاست . همچنین اگر زمانی که این هرمون ها حداکثر ترشح خود را دارند ، انسان خواب باشد ، احتمال سکته زیاد است لذا بیشترین امار مرگ در خواب ، در ساعات بین الطلوعین می باشد .اگر همین مسئله یعنی نخوابیدن بین الطلوعین را یک پزشک به ما توصیه میکرد ، با شوق اطمینان بیشتری به ان عمل می کردیم :gol: تا فواید پزشکی دیگر .....
التماس دعا .

13654242

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
:smile:سلام متشکرم ..پس این تاپیک ادامه داره دیگه؟:gol: اگه منبعش رو گیر اوردی بزاری خیلی خوب میشه ..یا علی موفق باشی .. راستی عجب امضایی هم داری:biggrin:ای بسوزه پدر عاشقی :biggrin:

mahshid m

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون جالب بود در این مورد چیزی نمیدونستم مرسی