[ نقشه خوانی ] پرسش و پاسخ

omiyan

عضو جدید
خیلی خوبه که یاد بگیری چون خیلی مواقع تو اجرا طرح و نقشه ها اینقدر ایراد دارند که اگه بخوای منتظر باشی یکی دیگه برات نقشه آماده کنه ممکنه مجبور بشی 2 تا 3 ماه منتظر بشی تازه نظرت هم تأمین نشه

Austin.A

عضو جدید
اصلا مخالف ایده ی یادگیری کامل اتوکد نیستم . اما پیشنهاد می کنم وقت با ارزشی که یک مهندس عمران میتونه داشته باشه رو برای موارد بهتر صرف کنید .
در حد رفع ایرادات یا ترسیم های عادی برای موارد اورژانسی کاملا کافیه .

چه در زمینه کارمندی ( کارشناس ) و چه پیمانکاری و . . . چنان موارد کاری هستش که یک ثانیه هم به وقت گذاشتن برای کد فکر نخواهید کرد !!

م.كمالي

عضو جدید
با سلام
مهندسي كه در ابتداي كار هست بايد نقشه كشي رو در بهترين سطح بلد باشه و به مرور زمان كه از اين مبحث دور ميشه(چون شرايط كار مهندس ايجاب ميكنه كه به كارهاي مهمتر برسه)بتونه هر زمان كه نياز باشه خودش دست بكار بشه . از اينگونه موارد براي يك مهندس طي دوران كاري زياد پيش مياد .اگر الان سعي نكنيد اين بخش رو بخوبي ياد بگيريد و ادامه بدين مطمئن باشين بعدا" با مشكل مواجه ميشين چون ديگه وقتي هم براي يادگيري اين امر براتون نميمونه .

GREEN_HILL

عضو جدید
با سلام،
به نظر من یک مهندس نباید چنین سوالاتی بکنه ، چون یک مهندس عمران باید از تمامی رشته هایی که ،
به عمران مربوط میشه رو سر دربیاره ، نه به صورت جزئی بلکه به صورت کلی. از شما دوست عزیز میخوام که نقشه کشی رو هم به کمک کامپیوتر وهم به صورت دستی به خوبی یادبگیرید.
موفق باشید.
GREEN HILL

hannah

عضو جدید
از دوستان کسی هست که یه کتاب یا جزوه ای واسه نقشه خوانی داشته باشه و بتونه بذاره اینجا مام استفاده کنیم
ممنون

sheitunak

عضو جدید
دایره نشون دهنده ارتباط نوشته با بیس پلیت هستش. در واقع وجود نداره برای نام گذاری بیس پلیت بکار برده شده.
بقیه رو هم درست خوندید.

sheitunak

عضو جدید
اینا رو هم درست خوندید.
خاموتها به قطر 10 و به فواصل 20 سانت از هم.
میلگردهای با قطر 18 در دو ردیف (بالا و پایین) به تعداد 6عدد
عرض .85 و ارتفاع .75 .طول فنداسیون اینجا نوشته نشده

Mehdi_rndyk

عضو جدید
من خیلی دیر به این تاپیک سر زدم. ولی هیچ اثری از عکسها پیدا نکردم. دلیلش چیه ؟

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
من خیلی دیر به این تاپیک سر زدم. ولی هیچ اثری از عکسها پیدا نکردم. دلیلش چیه ؟

احتمالا عکس ها رو جایی آپ کردن که اون سرور عکس هارو پاک کرده.

بعضی از سرور های مجانی فایل ها رو فقط تا چند هفته نه میدارند

salami2000

عضو جدید
مشكل در فهم نقشه هاي سازه

مشكل در فهم نقشه هاي سازه

با سلام خدمت همه دوستان گرامي
من رشته ام ادبيات عرب هست
قصد ساخت يه خونه رو دارم مشكلي كه برام پيش اومده اين است كه نقشه هاي سازه بتني كه مهندس برام كشيده رو نمي فهمم همينطور نوشته هاي دفترچه محاسباتم رو
اگر كسي مي تونه يه منبع بهم معرفي كنه تا متوجه اين علائم بشم

mohsen victor

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب این به نظر طبیعی میاد.....
کتاب نقشه کشی ساختمانی رو از انقلاب خریدداری نمایید.
توصیه: به هیچ عنوان بعد از کار اول بساز بفروش نشید خواهش میکنم.

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
با سلام خدمت همه دوستان گرامي
من رشته ام ادبيات عرب هست
قصد ساخت يه خونه رو دارم مشكلي كه برام پيش اومده اين است كه نقشه هاي سازه بتني كه مهندس برام كشيده رو نمي فهمم همينطور نوشته هاي دفترچه محاسباتم رو
اگر كسي مي تونه يه منبع بهم معرفي كنه تا متوجه اين علائم بشم

خب این به نظر طبیعی میاد.....
کتاب نقشه کشی ساختمانی رو از انقلاب خریدداری نمایید.
توصیه: به هیچ عنوان بعد از کار اول بساز بفروش نشید خواهش میکنم.

نظر دوستمون کاملا صحیح هست ، برای شمایی که هیچ اشنایی به مباحث عمرانی ندارید ، بنظرم کمک گرفتن از مهندس عمران بهترین روش باشه ، چون ایشون هم شما رو با نقشه اشنا میکنه ، هم روند اجرای کار ور بهتون شرح میده !!استفاده از کتاب هم مفیده ، ولی زمان بر هستش. درضمن فکر نکنم نیازی باشه شما از دفترچه محسبات چیزی متوجه بشین، چون عملا نیاز داره شما هم دروس تخصصی رو بلد باشید و هم به نرم افزار ها !!

توصیه: به هیچ عنوان بعد از کار اول بساز بفروش نشید خواهش میکنم

من هم این خواهش رو ازتون دارم .

سپاس

legend7

عضو جدید
لطفا کمک کنید

لطفا کمک کنید

با سلام خدمت دوستان، من این ترم درس نقشه کشی صنعتی 1 رو برداشتم، استادمون دو صفحه تمرین داده از کتاب مهندس احمد متقی پور که باید نمای سومش رو رسم کنیم، کسی هست که بتونه کمک کنه؟ اگه هست لطفا بگه من صفحاتو اسکن میکنم براش ایمیل میکنم...صفحه ی 206 و 207 کتاب سبز رنگ احمد متقی پور

mosika

عضو جدید
جزوه یا کتاب آموزشی درباره نقشه خوانی دیتیل ساختمان بتنی یا فلزی

با سلام
از اساتید و مهندسین گرامی درخواست
دارم
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید:smile:

majideblis

عضو جدید
سلام دوستان خیلی خوشحالم که با یه همچین تایپیکی اشنا شدم.
دوستان یه خورده از نقشه کشیدنم میگذره یه خورده که چه عرض کنم یه 7 8 سالی میشه دست به سالید و اتوکد نزدم
یه سوال داشتم ممنون میشم اگه جوابمو بدین

دوستان میخوام این نقشه رو بکشم ولی یادم رفته یه راهنمایی ازتون میخوام.
اندازه رو دایره زده 2*7.5 یعنی چی. یعنی دایره به قطر 2 و 7.5 عمق؟؟!!
ممنون میشم اگه جواب بدین.

ELENA71-89

عضو جدید
سلام مهندس
ظاهرا 0.75فاصله ی مرکز اون دایره تا کنار برآمدگی باشه....امکان نداره قطرش 2 باشه.ولی منظورش رو از 2*0.75متوجه نشدم.....

ali2712022

عضو جدید
نقشه کشی معماری

نقشه کشی معماری

nasgheee.jpgسلام دوستان
راستش من تازه عضو شدم یه چند تا سوال خیلی راحت از نقشه خوانی معماری در پلان داشتم که لطف کنید و راهنماییم کنید.اولیش رو می پرسم
1- من تو شکل زیر اون قسمتی که دورش خط کشیدم رو نمی دونم چیه؟ رمپه؟ پاسیو است یا ....؟
http://uploadkon.ir/?file=123_22.zip

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 143054سلام دوستان
راستش من تازه عضو شدم یه چند تا سوال خیلی راحت از نقشه خوانی معماری در پلان داشتم که لطف کنید و راهنماییم کنید.اولیش رو می پرسم
1- من تو شکل زیر اون قسمتی که دورش خط کشیدم رو نمی دونم چیه؟ رمپه؟ پاسیو است یا ....؟

با توجه به اینکه پلان مبلمان هست اگه پاسیو بود احتمالا مبله میشد! بیشتر بنظر میرسه که تراس هست که در این صورت اگر قصد استفاده از تراس بوده باید در کشویی توی اون پنجره های بزرگ تعبیه میشد البته از روی نما و مقطع بهتر میشد تشخیص داد

ali2712022

عضو جدید
دوست عزیز پلان طبقه همکفه.جالب اینجاس که اگه داخل فایل ضمیمه رو نگاه کرده باشید این عکس رو از داخل کتاب نقشه کشی معماری که ماله بچه های کاردانیه گذاشتم..!
آخه یه کتابی که تو هنرستانا درس می دن چرا باید گنگ باشه؟
دوستان اگه کسی دیگه ای نطری داره بگه
اینم فایله قسمت کتاب-حجمش هم کمه-خواهشا یکی که وارده دانلود کنه و جواب سوالم رو بده.صفحه ی 20 پی دی اف
http://www.chap.sch.ir/sites/default/files/books/91-92/180/001-022-C499-6.pdf
با تشکر

آخرین ویرایش:

ali2712022

عضو جدید
دوستان خواهشا اگه کسی می دونه یه راهنمایی کنه سوالم رو جای دیگه ای نبرم

Godarzi

عضو جدید
سلام.به نظر من چون دو تا دایره توی شکل وجود داره گفته دو تا دایره و به قطر .75............چی بگم.یکم سخته

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان خواهشا اگه کسی می دونه یه راهنمایی کنه سوالم رو جای دیگه ای نبرم

دوست من خب یه تراسه که کف طبقه اولش اومده شده سقف همکف برای همین خط چین میبینیم (حتی اگه اول هم نداشته باشیم یه تراس مسقف هست) پلان های سبک روسی همه اینجوریند!

AFROUZ-E

عضو جدید
سلام دوستان خیلی خوشحالم که با یه همچین تایپیکی اشنا شدم.
دوستان یه خورده از نقشه کشیدنم میگذره یه خورده که چه عرض کنم یه 7 8 سالی میشه دست به سالید و اتوکد نزدم
یه سوال داشتم ممنون میشم اگه جوابمو بدین

دوستان میخوام این نقشه رو بکشم ولی یادم رفته یه راهنمایی ازتون میخوام.
اندازه رو دایره زده 2*7.5 یعنی چی. یعنی دایره به قطر 2 و 7.5 عمق؟؟!!
ممنون میشم اگه جواب بدین.
منظور از 2 تعداد سوراخ هست و عدد 75. مربوط به قطر می شه. این یه قاعده نقشه کشی هست که وقتی تعدادی سوراخ با اندازه یکسان موجود هست، فقط اندازه گذاری روی یکی انجام می شه و تعداد در کنارش نوشته می شه.

ELENA71-89

عضو جدید
ببخشید پس سوراخ دومش کجاست؟یعنی منظورش سوراخ طرف چپ شکل بوده؟ولی اگه ب طرف راست شکل نگاه کنید ظاهرا 0.75قطر سوراخ نباشه...یه کم دقت کنید متوجه میشید که جاییکه علامت زده اندازه ای بیشتر از قطر سوراخ رو نشون میده

مجتبی1361

کاربر فعال مهندسی عمران ,
2 تا سوراخ داره . توی شکل مشخصه . مشخصات یکی رو داده و نوشته روی هر دو تا اعمال بشه .75*2

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 143054سلام دوستان
دوست عزیز تمام اعضای ساختمان علامت اختصاری دارن ، علامت اختصاری رمپ هم 7 فارسیه که به صورت فلش توی جهت شیب رمپ گذاشته میشه
این قسمتی که شما گذاشتی علامت حیاط خلوت رو داره واگه به دیو.اره های هم هم نگاه کنی تماما پنجره هستند برای ورود نور

hamed4803

عضو جدید
سلام دوست عزیز....من مهندس عمران هستم و تو این مسائل میتونم کمکت کنم
ولی فرصت نمیکنم به باشگاه سر بزنم
اگه سوالی داشتی بهم ایمیل بده و من در خدمتت هستم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

sia-sam

عضو جدید
نقشه خوانی

نقشه خوانی

سلام آیا کتاب یا جزوه ی با موضوع نقشه خوانی وجود داره که به من معرفیش کنید؟