[ نقشه برداری ثبتی ماده 147 ] ► راهنمایی

Ar.behnam

عضو جدید
دوستان اگه یه ساختمان زمینش به نام 2 نفر باشه و سه طبقه باشه ! مالکیت عرصه و اعیانش رو چجور بزنیم؟

iman_91

عضو جدید
سلام...درحال حاضر میتونند مالکیت زمین رو برای دونفرمشخص کنند تا بعد ازگرفتن سند مالکیت،ازطریق سازمان ثبت اقدام به تفکیک آپارتمان ازطریق نقشه برداربرای هرطبقه بکنند...حالا 3طبقه بین خودشون باید توافقی خریداری بشه تا واسه هریک سندی جدا گرفته بشه بعنوان سند خونه یا همون سند ساختمون ....امیدوارم جواب سوالتو داده باشم.البته شایدم بشه برای هرطبقه سنداشتراکی گرفت که بایداز ثبت پرسید!...

Ar.behnam

عضو جدید
سلام...درحال حاضر میتونند مالکیت زمین رو برای دونفرمشخص کنند تا بعد ازگرفتن سند مالکیت،ازطریق سازمان ثبت اقدام به تفکیک آپارتمان ازطریق نقشه برداربرای هرطبقه بکنند...حالا 3طبقه بین خودشون باید توافقی خریداری بشه تا واسه هریک سندی جدا گرفته بشه بعنوان سند خونه یا همون سند ساختمون ....امیدوارم جواب سوالتو داده باشم.البته شایدم بشه برای هرطبقه سنداشتراکی گرفت که بایداز ثبت پرسید!...

بله گرفتم....تشکر
پس یعنی الان نمیشه کاری کرد که 2 تا سند 6 دانگ روی یک ملک گرفته بشه؟( با ثبت نام ماده 147 حاضر)

بهتر نیست الان چنین مواردی رو قولنامه بین خود مالکین (در صورت سازش ) انجام داد و یک سند 6 دانگ صادر بشه و بعد از صدور سند شروع به تفکیک نمایند؟

Ar.behnam

عضو جدید
بچه ها این برداشت نقشه ها توسط صاحب ملک یا افراد آشنا به نقشه برداری که نقشه های با دقت کم رو ثبت میکنن کافیه ؟ یا بعدا مشکل ساز میشه؟
الان توی شهر ما اشخاصی هستن که با گوشی تلفن همراه و یه مترکشی ساده هزینه های بالایی رو دریافت میکنن

jejhoan

عضو جدید
ماده 147

ماده 147

دوستان عزیز خیالتون راحت باشه که این نقشه های که برای ماده 147 (ثبت) میکشیم بعدا به صورت دقیق تر توسط نمایندگان ارگانهای مثل منابع صبیعی، شهرداری، فرمانداری، جهادو ... دقیقا کارشناسی میشه پس اگه خطای gpsتون بالاست بیخیال. فقط مختصات فی و لاندایی که میدید داخل ملک باشه کافیه.

iman_91

عضو جدید
سلام مهندس (jejhoan)دقیقا...البته این مختصات تقریبی هم فقط برای جانمائی بلوک موردنظره،درصورت پذیرفته شدن ازطرف هیئت بازرسی باید منتظربخشنامه ای بود که ازمون بخوان با چی پی اس های تک ودو فرکانسه ها دوباره بطوردقیق برداشت بشه....

آخرین ویرایش:

iman_91

عضو جدید
مهندس Ar.Behnam عرض کردم میشه برای زمین مورد نظر 2سند 6دانگ گرفت مشروط براینکه بنائی داخلش نباشه!!درغیراینصورت مفهومی ندااره...اما برای سند تک تک آپارتمانها باید تفکیک آپارتمان صورت بگیره....

iman_91

عضو جدید
بچه ها این برداشت نقشه ها توسط صاحب ملک یا افراد آشنا به نقشه برداری که نقشه های با دقت کم رو ثبت میکنن کافیه ؟ یا بعدا مشکل ساز میشه؟
الان توی شهر ما اشخاصی هستن که با گوشی تلفن همراه و یه مترکشی ساده هزینه های بالایی رو دریافت میکنن
ای جان من......بیخیال مهندس،سرت تو لاک خودت باشه ونوش جان دوستان...همونطوریکه 24ماهواره GPS به تعبیرخودم همانند چشمانی،12ساعته بصورت آنلاین حرکات مارو زیرنظر دارند وامارمیگیرند،یه چشمی هم وجود داره که به سیرت وصورت کارهای ما باخبره و ناظرکارای ما...

ماده 147

ماده 147

با عرض سلام به همه دوستان
میخواستم بدونم مختصاتی که گوگل ارث میده فی و لاندا هست یا مختصاتی که روی نقشه ماهواره ای شهرداری تهران هست؟
اگه ممکنه کمک کنید.
با تشکر

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
با عرض سلام به همه دوستان
میخواستم بدونم مختصاتی که گوگل ارث میده فی و لاندا هست یا مختصاتی که روی نقشه ماهواره ای شهرداری تهران هست؟
اگه ممکنه کمک کنید.
با تشکر

با سلام ..............

1- ابتدا باید عرض کنم که تاپیکی در این خصوص قبلا توسط دوستان ایجاد شده بود ....... و بهتر بود اونجا مطرح می کردید..........

2- در گوگل ارت شما می تونید هر دوی این مختصات رو داشته باشید ......... هم فی و لاندا و هم یو تی ام و هم دو مدل دیگه .............. فقط کافیه در قسمت تنظیمات گوگل ارت این قسمت رو تنظیم کنید که مختصات رو با چه پوزیشنی می خواهید ببینید.......

بدرود.

iman_91

عضو جدید
سلام...ایشالا سرفرصت بخش آموزش پارسل رو تو نرم افزار CIVIL3D بررسی خواهیم کردو مباحث کاربردی اون ازجمله تفکیک اراضی که تو شمال زیاد به چشم میخوره رو مطرح میکنیم...دوستانم نمونه کاری برخورد کردند بیان کنند...از TUTORIAL اتودسک هم حتما کمک میگیریم..البته اولین فرصت ایشالا

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام...ایشالا سرفرصت بخش آموزش پارسل رو تو نرم افزار CIVIL3D بررسی خواهیم کردو مباحث کاربردی اون ازجمله تفکیک اراضی که تو شمال زیاد به چشم میخوره رو مطرح میکنیم...دوستانم نمونه کاری برخورد کردند بیان کنند...از TUTORIAL اتودسک هم حتما کمک میگیریم..البته اولین فرصت ایشالا
سلام ممنون اگه موارد کاربردیشو توضیح بدین چون حقیقتا قواره قطعات خیلی مهمن و حرف اساسی رو تو تفکیک میرنه حالا مساحتهای قطعات کمی کوچک یا بزرگ بشن به نظر من خیلی مهم نیس. من هردفعه خواستم تفکیک کنم این کار رو با دستورهای عادی اتوکد انجام دادم متاسفانه سیویل نمیتونه رو قواره زمین مانور بده یاشاید من بلد نیستم.

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
سلام ممنون اگه موارد کاربردیشو توضیح بدین چون حقیقتا قواره قطعات خیلی مهمن و حرف اساسی رو تو تفکیک میرنه حالا مساحتهای قطعات کمی کوچک یا بزرگ بشن به نظر من خیلی مهم نیس. من هردفعه خواستم تفکیک کنم این کار رو با دستورهای عادی اتوکد انجام دادم متاسفانه سیویل نمیتونه رو قواره زمین مانور بده یاشاید من بلد نیستم.

سلام .............
بنده متوجه نشدم دوستمون مهندس ایمان با چه دستوراتی جهت تفکیک استفاده می کنند................... اما بنده از زمانی که با دستور پارسل برای تفکیک استفاده می کنم دیگه دوست ندارم با فرمانهای وقتگیر لند و اتوکد کار کنم ................... واقعا راحته مخصوصا وقتی که کارفرما مثلا میگه این زمین حتما مساحت قواره های 95 متری در بیاد ..........یا هر اندازه دیگری ............ با هر زمین کج و کوله ای که باشه متونی کار کنی ........... تازه اگر هم نظرش عوض شد وخواست مقدارش رو کم و زیاد کنه کافیه تو برنامه خط مرز زمین رو عقب یا جلو ببری .............واقعا سیویل در این مورد فرمانهایی قویی گذاشته .................و باید بگم که بنده فقط با یک دستور از پارسل کار می کنم و سایر دستور موجود در منوی پارسل رو بلد نیستم و کار نکردم .......... و حتما این فرمان ها هم برای خودشون عالمی دارند ..................

iman_91

عضو جدید
سلام .............
بنده متوجه نشدم دوستمون مهندس ایمان با چه دستوراتی جهت تفکیک استفاده می کنند................... اما بنده از زمانی که با دستور پارسل برای تفکیک استفاده می کنم دیگه دوست ندارم با فرمانهای وقتگیر لند و اتوکد کار کنم ................... واقعا راحته مخصوصا وقتی که کارفرما مثلا میگه این زمین حتما مساحت قواره های 95 متری در بیاد ..........یا هر اندازه دیگری ............ با هر زمین کج و کوله ای که باشه متونی کار کنی ........... تازه اگر هم نظرش عوض شد وخواست مقدارش رو کم و زیاد کنه کافیه تو برنامه خط مرز زمین رو عقب یا جلو ببری .............واقعا سیویل در این مورد فرمانهایی قویی گذاشته .................و باید بگم که بنده فقط با یک دستور از پارسل کار می کنم و سایر دستور موجود در منوی پارسل رو بلد نیستم و کار نکردم .......... و حتما این فرمان ها هم برای خودشون عالمی دارند ..................
سلام...آره مهندس کاربا سیویل کار روخیلی راحت کرده وایشالا سرفرصت دو سه نمونه کاری که انجام شده یا توضیح فرمانهای دیگه ای که اتودسک گفته رو تو این تاپیک پیگیری میکنیم وازتجربیات شماهم استفاده میکنیم ایشالا...

roshan241

عضو جدید
بنده برای ماده 147 اینطور کار میکنم
به این علت که مختصات برداشت شده با جی پی اس دستی دقتی در حدود 2 الی 10 متر و گاهی تا 15 متر داره میام چکار میکنم...ابتدا ملک رو با توتال برداشت میکنم و حداقل یک نقطه رو با جی پی اس دستی برداشت میکنم. از اینجا به بعد رو با یه کلک رشتی میرم جلو. مبنای کار ستاد ماده 147 برای مختصات utm، نقشه های عکس هواییه. خب حالا من چکار میکنم...میام شیت ملک مورد نظر رو با هزینه مالک میگیرم و با مختصات تقریبی GPS محل دقیق ملک رو مشخص میکنم.اما به این هم اکتفا نمیکنم و میرم تعداد پلاک های مجاور رو از سر یا ته کوچه میشمارم و روی نقشه عکس هوایی منطبق میکنم و چون ممکنه محل مورد نظر نسبت به زمان تهیه نقشه تغییر کرده باشه، موقع برداشت با توتال، چند نقطه اضافی به جز ملک رو هم برداشت میکنم. حالا با استفاده از دستور ID در اتوکد مختصات چهار گوشه ملک رو از روی نقشه عکس هوایی که بر اساس سیستم مختصات UTM تهیه شده رو استخراج میکنم. والسلام. ان شا الله سر فرصت تو وبلاگم یه آموزش کامل از ابتدا تا انتهای گرفتن سند با استفاده از ماده 147 تهیه میکنم. تا ببینیم این سایت چه وقت باز میشه. جناب RAHPARDAZ شاهد هستند بنده چقدر سرم شلوغه واله همین الان از ب بسم الله تا آخرشو میگفتم.

سلام. پدر من یه زمین 1800 متری دارن که می خوان بین بچه هاشون تقسیم کنن. البته زمین قیمت زیادی نداره ولی داخل محدوده قانونی شهره و سند مادر داره، داخل سند هم بنا دار بودن ملک قید شده. خیلی دوست داشتم خودم بتونم این کار رو انجام بدم براشون.

می تونید بگید که دقیقا کی فرصت می کنید توضیحات تکمیلی تون رو بفرمائید؟

فکر می کنید اگر بخوان بسپرن به نقشه بردار چقدر براشون هزینه بر میداره تا سند بگیرن برای 5 قطعه 350 متری؟

iman_91

عضو جدید
سلام. پدر من یه زمین 1800 متری دارن که می خوان بین بچه هاشون تقسیم کنن. البته زمین قیمت زیادی نداره ولی داخل محدوده قانونی شهره و سند مادر داره، داخل سند هم بنا دار بودن ملک قید شده. خیلی دوست داشتم خودم بتونم این کار رو انجام بدم براشون.

فکر می کنید اگر بخوان بسپرن به نقشه بردار چقدر براشون هزینه بر میداره تا سند بگیرن برای 5 قطعه 350 متری؟

سلام...اولین نکته مهم اینکه چون زمین سند منگوله دار داره خیلی فرق میکنه وقتی مبایعه نامه داشته باشه(سند دستارمی-فروشنامه)،چون تو حالت اول برای تفکیک هرقطعه لازمه که قواره زمین بالای 200مترباشه وخداروشکر شامل حال شما میشه(350مترمربع) ولی درحالت دوم میتونی به هرمساحتی تفکیک کنی ومحدودیتی نداره!
خب،اول تشریف میبری یه دوربین کرایه میکنی و گوشه های عرصه رو برداشت کرده والبته نیازی به گوشه های ساختمون نیست،اخه قراره تخریب بشه!بعد تو محیط سیویل تری دی تومنوی پارسل وگزینه slid line-creat به مساحتهای موردنظرتبدیل میکنی که توضیحات ریزترشو ایشالا قراره تو همین تاپیک عرضه بشه...
اما فرمودید هزینه:
بابت هرتفکیک 150تومن که میشه 750
بابت بداشت عرصه ملک باتوجه مساحت حدود500-400تومن ،البته با پول ثبت نام و...
البته مهندس این قیمتها شاید جاهای دیگه بیشترباشها....

arashgr

عضو جدید
- ممنون از دقت نظر شما ولی به دوستان این گروه میتونم یه نیمچه قول بدم که تا آخر هفته کل نقشه کاداستر و 1 به 25000 استان گلستان و گیلان و تهران و مازندران دستم میرسه اگه رسید شک نکنید خدمت دوستان ارائه خواهم نمود
بزرگوار نقشه کاداستر و 1 به 25000 منطقه تهران - کن را می خواستم ممنون می شوم کمک کنید ؟دارید؟ فقط منطقه کن را می خواستم با تشکر

arashgr

عضو جدید
دوستان من دو تا نقشه از کن تهران دارم با مشخصات utm دارم می خواستم دوستان این دو نقشه راچک بفرمایند که درست هست برگشت نمی خوره ممنون می شوم

redblue

عضو جدید
سلام دوستان
ثبت ساختمون ها و زمین هایی که شامل ماده 147 نمیشه چجوریه؟باز هم نیاز به یو تی ام هست؟اخه اینجا که من دیدم فقط مهندس ثبت یه بازار راه انداخته با مهندسا و هر ملک رو 100 تومنی میگیرن با هم درصدی کار میکنن! بعدش هم میگن یه زمین هایی که شامل 147 میشه فقط تعداد خاصی از افراد انجام میدن. البته رییس اداره ثبت که من باهاش صحبت کردم میگفت واسه املاک غیر 147 یی با جی پی اس دستی هم کافیه. ولی من نقشه هایی که بدین صورت گرفتم مهندس ثبت ایراد گرفته بود که خطا داره!

iman_91

عضو جدید
سلام دوستان
ثبت ساختمون ها و زمین هایی که شامل ماده 147 نمیشه چجوریه؟باز هم نیاز به یو تی ام هست؟اخه اینجا که من دیدم فقط مهندس ثبت یه بازار راه انداخته با مهندسا و هر ملک رو 100 تومنی میگیرن با هم درصدی کار میکنن! بعدش هم میگن یه زمین هایی که شامل 147 میشه فقط تعداد خاصی از افراد انجام میدن. البته رییس اداره ثبت که من باهاش صحبت کردم میگفت واسه املاک غیر 147 یی با جی پی اس دستی هم کافیه. ولی من نقشه هایی که بدین صورت گرفتم مهندس ثبت ایراد گرفته بود که خطا داره!
مهندس سلام...سوالاتت کمی مبهم بنظراومد...جواب سوالاتت که واضحه یا من خوب متوجه نشدم...ریزتر ودقیق بپرس تا بتونم جواب بدم...راستی بچه ها تفکیک آپارتمان راهی بسوی کاداستر سه بعدی که ایشالا توکشورمون پیاده بشه....من دارم تواین زمینه مطلب جمع میکنم،اگه کسی مطلبی داره بهم بده...

redblue

عضو جدید
مهندس سلام...سوالاتت کمی مبهم بنظراومد...جواب سوالاتت که واضحه یا من خوب متوجه نشدم...ریزتر ودقیق بپرس تا بتونم جواب بدم...راستی بچه ها تفکیک آپارتمان راهی بسوی کاداستر سه بعدی که ایشالا توکشورمون پیاده بشه....من دارم تواین زمینه مطلب جمع میکنم،اگه کسی مطلبی داره بهم بده...

ممنون دوست عزیز
منظورم اینه که واسه ثبت املاک حتما باید utm باشه؟ایا بجز ماده 147 نوع دیگه ای از ثبت هم وجود داره؟

iman_91

عضو جدید
ممنون دوست عزیز
منظورم اینه که واسه ثبت املاک حتما باید utm باشه؟ایا بجز ماده 147 نوع دیگه ای از ثبت هم وجود داره؟
سلام،امیدوارم بتونم جوابتو بدم...
املاکی که شامل ماده 147میشن اوایل سال آینده، بعد بررسی پرونده ها،اگه ازدیدهیئت بازرسی مشکلی نداشته باشند،فازدوم کارشروع میشه که همون برداشت حداقل دونقطه با جی پی اس های تک یا دوفرکانسه هست که دوباره ایشالا بازار GPSزنها داغ میشه تاپروندهای سال 91بسته بشه!واسه ادامش الله واعلم...این عرایضم قطعی نیست،ازدست مدیران بالا هرکاری برمیاد!پس فعلاهمون GPSهای دستی(گارمین)وگوشی همراه واسه جانمائی تقریبی ملک جواب میده،یعنی شرط لازم...زمزمه هائی هم مبنی برکاهش متراژهای زمینهای زراعی وباغات میاد که قراره کمترشه تا کشاورزان دستشون بازومدیران سفرشون بازتر!!
اما اونائیکه شامل این ماده نمیشن،هیچ نوع ثبتی واسش وجود نداره،البته بعضی ها با این شرایط ثبت نام میکنند تادرنوبت انتظارباشند تابخشنامه ای بیاد وزمینشون مشمول سند بشه که بالطبع UTMکردنشونم بی معناست...این قانونم بعد حدود 8ساله که دارن اجرائی میکنند ونوع دیگه ای از ثبت وجود نداره...شایعه هم وجود داره که تا آخرسال قراره سایت ثبت نام روببندن(یعنی فعلا پول بسه تاسرفرصت خبرتون کنیم!!!)...
امیدکه مفهوم غیرثبتی رو درست برداشت کرده باشم...

arashgr

عضو جدید
سند قدیمی ملک هست برای گرفتن سند مشاع UTM می خواهد؟

سند قدیمی ملک هست برای گرفتن سند مشاع UTM می خواهد؟

سند قدیمی ملک هست برای گرفتن سند مشاع UTM می خواهد؟البته نقشه محلی کارشناسی قوه قضایی موجود است چون باغ هست سند مشاع می خواهد آیا نقشه UTM لا زم هست؟

aziz afshar

عضو جدید
سند قدیمی ملک هست برای گرفتن سند مشاع UTM می خواهد؟البته نقشه محلی کارشناسی قوه قضایی موجود است چون باغ هست سند مشاع می خواهد آیا نقشه UTM لا زم هست؟

اولاً بایستی حد نساب باغ که 5 هکتار می باشد رعایت شود وکمتر از آن قابل قبول برای اخذ سند بر اساس ماده 147 و 148 ثبت مقدور نمی باشد . ودر صورت بیش از 5 هکتار بودن utm حد اقل در دو گوشه زمین می خواهد .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

arashgr

عضو جدید
اولاً بایستی حد نساب باغ که 5 هکتار می باشد رعایت شود وکمتر از آن قابل قبول برای اخذ سند بر اساس ماده 147 و 148 ثبت مقدور نمی باشد . ودر صورت بیش از 5 هکتار بودن utm حد اقل در دو گوشه زمین می خواهد .

باغ سند دارد و نقشه کارشناس قوه قضاییه هم داراست .

aziz afshar

عضو جدید
سه طبقه اعیانی را مجاز تفکیک کنی و برای عرصه نیز مشاع سند بگیرید /.؟

iman_91

عضو جدید
سه طبقه اعیانی را مجاز تفکیک کنی و برای عرصه نیز مشاع سند بگیرید /.؟
ابتدا واسه زمین،سندعرصه بصورت مشاع( باقید نام مالکین زمین)گرفته شده وبرای هرطبقه میتونه تفکیک کنی وجداگانه سند صادربشه براساس سند عرصه گرفته شده!...

b0yka

عضو جدید
دوستان منم تو كار تهيه نقشه هاي ماده 147 هستم ولي يه مشكلي كه دارم اداره ثبت نقشه ها رو وقتي قبول ميكنه كه مهر يه نقشه بردار كه عضو نظام مهندسي باشه روش بخوره كسي اينجا ميتونه تو اين زمينه كمك كنه

aziz afshar

عضو جدید
همان جی پی اس های معمولی که در تمای استانها موجود است وقیمت آن حول وحوش شش صد هزار تومان تا 2000000 تومان می باشد . وآموزش آن نیز توسط کسانی که تا بحال از ش استفاده نموده ولی بهتر است از مهندسان عمران وارد به این دستگاه استفاده نماید .

بالا