[ نقشه برداری توپوگرافی ]► پاسخ به سوالات و نحوه ترسیم با نرم افزار

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
سلام دوستان
میخوام یه گوراب رو برداشت کنم که و بدست بیام که چقدر حجم خاکی میشه که لازم داره واسه پر کردن و کوبیدنش؟؟
همچنین کنارش قراره خاکبرداری انجام بدیم و باید حجم خاکبرداری رو بدست بیارم. میخواستم بدونم با دوربین ترازیاب چجوری میشه حجم رو محاسبه کنم؟؟
راستش من فقط دوربین ترازیاب دارم.
لطفا راهنمایی کنید
گوراب را شبکه بندی به شکل مربع های مثلا 5*5 تقسیم کن ،حکما در لبه ها مربع های ناقص داری،تمام رئوس را ترازیابی میکنی.
نکته اصلی اینجاست که هر راس برای چند تا مربع مشترک است مثل شکل زیر
حالا از فرمول زیرحجم را حساب میکنیم:
(V=S*((∑h1+2∑h2+3∑h3+4∑h4)/4
برای سلول های ناقص هم میشه گفت به جای V=S*H ، از S میانگین و H میانگین استفاده میشه.
دیگه نمیگم حجم سلول های ناقص +حجم بالایی =حجم کل
h1=راس یک اشتراکی
h2= .......دو ........
....

Untitled.jpg

saeedstudent

عضو جدید
تپوگرافی و محاسبه حجم

تپوگرافی و محاسبه حجم

سلام دوستان عزیز.
من یه برداشت تپوگرافی از سطح بالا وپایین یک کانال خط لوله انجام دام (طول کانال 1000متر عرض 6متر وعمق خاکبرداری متغیر)اما از انجایی که این کانال با ارتفاع ثابتی حفاری نشده یعنی بخشی از کانال عمق 6متر است در ادامه کانال عمق خاکبرداری به 5متر تغییر می یابد ودر قسمت اخر عمق 4متر میشود .به صورت پله ای حفاری شده است اما مشکل من اینجاست که نرم افزار لند جاهایی که با عمق 6متر حفاری شده را با جاهایی که با عمق 5متر حفاری شده با هم مثلث بندی میکند در صورتی که کانال به صورت پله ای کنده است ولی وقتی مثلث بندی میکند وسطح کف را سه بعدی میکنم به صورت شیب دار نمایش میدهد یعنی کف کانال را شیب دار از عمق 6متز به طرف 4متر میکشد واین باعث میشود حجم خاکبرداری محاسبه شده با واقعیت خیلی اختلاف داشته باشد .خواهش میکنم اگر کسی تجربه دارد کمکم کند.(بریک لاین هم استفاده کردم ولی جواب نگرفتم)
یا حق

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز.
من یه برداشت تپوگرافی از سطح بالا وپایین یک کانال خط لوله انجام دام (طول کانال 1000متر عرض 6متر وعمق خاکبرداری متغیر)اما از انجایی که این کانال با ارتفاع ثابتی حفاری نشده یعنی بخشی از کانال عمق 6متر است در ادامه کانال عمق خاکبرداری به 5متر تغییر می یابد ودر قسمت اخر عمق 4متر میشود .به صورت پله ای حفاری شده است اما مشکل من اینجاست که نرم افزار لند جاهایی که با عمق 6متر حفاری شده را با جاهایی که با عمق 5متر حفاری شده با هم مثلث بندی میکند در صورتی که کانال به صورت پله ای کنده است ولی وقتی مثلث بندی میکند وسطح کف را سه بعدی میکنم به صورت شیب دار نمایش میدهد یعنی کف کانال را شیب دار از عمق 6متز به طرف 4متر میکشد واین باعث میشود حجم خاکبرداری محاسبه شده با واقعیت خیلی اختلاف داشته باشد .خواهش میکنم اگر کسی تجربه دارد کمکم کند.(بریک لاین هم استفاده کردم ولی جواب نگرفتم)
یا حق
نکته اول اینکه اگه می خواید یه سطح پله ای داشته باشید مثلا در کیلومتر 300+0 کف کانال یک متر پله میشود و کف از عمق 6 متر به 5 متر برسد با فرض اینکه کد زمین در این کیلومتر 0.00 باشد باید به این صورت 4 تا نقطه داشته باشید:
1- x=300.00,y=+3.00,z=-6.00
2- x=300.00,y=-3.00,z=-6.00
3- x=300.01,y=+3.00,z=-5.00
4- x=300.01,y=-3.00,z=-5.00
نکته دوم اینه که باید مثلث بندی هارو دستی تغییر بدید تا سطح پله ای ایجاد بشه.
کاش فایل CAD شو میذاشتید با سیویل حجمشو کنترل می کردیم!

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
در لند از دستور break line استفاده کن
عمق های 6 متر یک پلیگن
5 متر یکی دیگه
بعد بریک لاین که اعمال کنی و سپس مثلث بندی ، درست میشه
منحنی میزانتم درست تر و واقعی تر میباشد

rasulgalandar

عضو جدید
نقشه ي توپوگرافي / فاصله منحني ها با توجه به مقياس /فاصله و تعداد نقاط برداشتي با توجه به مقياس و نوع منطقه

نقشه ي توپوگرافي / فاصله منحني ها با توجه به مقياس /فاصله و تعداد نقاط برداشتي با توجه به مقياس و نوع منطقه

نقشه ي توپوگرافي / فاصله منحني ها ؟؟؟؟ /فاصله و تعداد نقاط برداشتي ؟؟؟؟

ميخام بدونم تو كدوم آيين نامه ها هست اينا

فواصل منحني ميزانها با توجه به مقياس مورد نظر و نوع منطقه (دشت - تپه ماهور ...) چقدر بايد باشه؟ كجا نوشته اينارو؟

و اينكه تعداد نقاط برداشتي در هر هكتار چند بايد باشه؟ (كه اينم بستگي به مقياس و نوع منطقه داره)

دوستان اينارو كدوم آيين نامه نوشته؟

ممنون

آخرین ویرایش:

SamHashemi

متخصص نقشه برداری

فواصل منحني ميزانها با توجه به مقياس مورد نظر و نوع منطقه (دشت - تپه ماهور ...) چقدر بايد باشه؟ كجا نوشته اينارو؟

و اينكه تعداد نقاط برداشتي در هر هكتار چند بايد باشه؟ (كه اينم بستگي به مقياس و نوع منطقه داره)

ممنون

به طور کلی :
مقیاس نقشه بر اساس اهمیت نوع پر.ژه مشخص میشود
مقیاس نقشه به هدف نقشه بستگی دارد وقبل از اقدام به برداشت باید مقیاس معلوم باشد تا بر اساس آن دقت اندازه گیری ها و لوازم انتخاب گردد.
مثلا برای یک نقشه 1/500 برای بردن هر طول به نقشه حداکثر خطای +-10سانتیمتر است در صورتیکه در یک نقشه 1/10000خطای ان 3-4 متر میرسد و به همان نسبت میتوان اندازه گیری در روی زمین را با دقت کمتری انجام داد.
خطوط تراز :
نمونه ساده خطوط تراز را میتوان خط اثرآبهای ساکن روی ساحل را مثال زد
خط تراز یعنی تصویر منحنی تراز روی نقشه
فاصله خطوط تراز :
برای نمایش شکل عوارض زمین کافیست زمین را به یک عده صفحه افقی فرضی ببریم ومنحنی های تراز را به این ترتیب پیدا میشود بر صفحه نقشه تصویر کنیم .فاصله این خطوط فرضی از یکدیگر باید مساوی گرفته شود و انرا فاصله تراز مینامیم.
انتخاب فاصله تراز بر حسب مقیاس نقشه و نوع کاربرد متفاوت است
مثلا در 1:100000 مقدار آن 250تا 50 متر در 1:20000 پنج متر و در نقشه های خیلی بزرگ مقیاس در حدود 0.5 متر
دقت این خطوط باید طوری باشدکه پاسخگو نیازها باشد و شکل عوارض را بدرستی نمایش دهد.

یک قانون نا نوشته داریم که میگه مقایس را در 0.02 ضرب کنیم فاصله نقاط از هم برای برداشت مشخص میشه یعنی اگر 1:500 را * 0.02 کنیم هر 10 متر یک نقطه و تغیرات ارتفاعی را هم معمولا هر 30سانت یک نقطه.
در جدول تعرفه کارهای نقشه برداری مقیاس برداشت را با فاصله منحنی ها از هم بیان کرده است

sshayan59

عضو جدید

ممنون
سلام
به نشریه 95 (مشخصات فنی نقشه برداری) مراجعه کنید

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
سه بعدی کردن نقشه توپوگرافی کد

سه بعدی کردن نقشه توپوگرافی کد

سلام به همه مهندسین
اولا نمیدونم جای این تاپیک اینجاست یا نه و پیشاپیش اگه اشتباه کردم عذر میخوام

شما خیلی با نقشه های توپوگرافی و اینها کار میکنید، من یه نقشه توپوگرافی کد دارم

میخواستم اینو سه بعدیش کنم

بنظرتون بهترین و سریعترین راه چیه (چون محدودش وسیعه )

(من خودم با مکس کار میکنم ولی تاحالا با این نقشه ها کار نکردم، در مورد ابزار terrain تو مکس یه مقدار آشنایی دارم و میدونم برا اینکاره ولی چند تا سوال هم دربارش داشتم؛

اینکه وقتی من اون فایل رو ایمپورت میکنم تو مکس آیا برای کار با terrain باید تمام اون منحنی ها بسته شده باشن؟ واینکه باید تک تک خطوط رو بهشون ارتفاع بدم؟)

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
سلام به همه مهندسین
اولا نمیدونم جای این تاپیک اینجاست یا نه و پیشاپیش اگه اشتباه کردم عذر میخوام

شما خیلی با نقشه های توپوگرافی و اینها کار میکنید، من یه نقشه توپوگرافی کد دارم

میخواستم اینو سه بعدیش کنم

بنظرتون بهترین و سریعترین راه چیه (چون محدودش وسیعه )

(من خودم با مکس کار میکنم ولی تاحالا با این نقشه ها کار نکردم، در مورد ابزار terrain تو مکس یه مقدار آشنایی دارم و میدونم برا اینکاره ولی چند تا سوال هم دربارش داشتم؛

اینکه وقتی من اون فایل رو ایمپورت میکنم تو مکس آیا برای کار با terrain باید تمام اون منحنی ها بسته شده باشن؟ واینکه باید تک تک خطوط رو بهشون ارتفاع بدم؟)

با سلام ......

بنده جهت سه بعدی سازی سریع توپوگرافی یک منطقه از نرم افزار سورفر .................استفاده می کنم .............و یا از سیویل تری دی ....................... آموزش ها و راهنمایی های هم در بخش زیر موجود می باشد. بدرود.

نرم افزار های تخصصی نقشه برداری

sahar_mohamadi

عضو جدید
سوال راجع به لند

سوال راجع به لند

سلام دوستان واسه import نقاط تو لند بهم این ارور رو میده (there was an error opening the format handler)و import نمیشه نقاطم! کسی میدونه چیه و چی کار باید بکنم؟؟؟؟
تا میرم از point و import point رو میزنم این ارور رو میده

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
سلام دوستان واسه import نقاط تو لند بهم این ارور رو میده (there was an error opening the format handler)و import نمیشه نقاطم! کسی میدونه چیه و چی کار باید بکنم؟؟؟؟
تا میرم از point و import point رو میزنم این ارور رو میده
فکر کنم به این خاطر که فایل نقاطی رو که داری فارسی ذخیره کردی،انگلیسی کن حل میشه

sahar_mohamadi

عضو جدید
آخه اصلا به اونجا نمیرسه که من بخوام فایل نقاط رو انتخاب کنم. گفتم که به محض زدن import point از منوی point این error رو میده ,اصلا به اونجا نمیرسه که من بخوام بهش آدرس بدم که نقاطم رو از کجا بخونه

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
شما نرم افزار رو که اجرا میکنی یک صفحه برات باز میشه که نام پروژه میخواد ، مسیر ذخیره میخواد،creat ... داره که از اونجا واحد اندازه گیری رو تعیین میکنی و زیرش پروژه را.قبول؟
یا اونجا موردی رو فارسی تایپ کردی یا بجز الفابت و عدد داری
یا مثلا نقاط در فایل txt به صورت x,y,z.d بعد شما فرمت ورودیت را p x y z d انتخاب کردی
یا فایل نقاطت فارسی سیو شده.
غیر از اینا چیزی نیست.
میخوای فایل نقاطت رو بگذار

sahar_mohamadi

عضو جدید
ممنون از راهنماییتون ولی ربطی به نقاطم و درست کردن پروژه نداشت .بازم ممنون:gol:

O.zanganeh

عضو جدید
سلام دوستان
من ترم 3 نقشه برداری ام
این ترم یه زمین و دادن ما با تئودولیت دیجیتال نقطه هاشو برداشتیم ( پلیگون زدم و نقطه های اطرافشو خوندم ، زمین کوچیکه زیاد بزرگ نیست) واسه کشیدن نقشه توپوگرافی
حالا من که اتو کد بلد نیستم و ترم پیش دستی رسم کردم
چجوری این نقطه هایرو تو اتوکد نقشه کنم :D
اگه جزوه ، فیلم یا هر آموزشی دارید بهم معرفی کنید لطفا

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
سلام دوستان
من ترم 3 نقشه برداری ام
این ترم یه زمین و دادن ما با تئودولیت دیجیتال نقطه هاشو برداشتیم ( پلیگون زدم و نقطه های اطرافشو خوندم ، زمین کوچیکه زیاد بزرگ نیست) واسه کشیدن نقشه توپوگرافی
حالا من که اتو کد بلد نیستم و ترم پیش دستی رسم کردم
چجوری این نقطه هایرو تو اتوکد نقشه کنم :D
اگه جزوه ، فیلم یا هر آموزشی دارید بهم معرفی کنید لطفا
روش برداشتیت قطبی هست ،یعی طول داری و زاویه .طول از رابطه تار بالا-تار پایین /2 بدست اوردی.
پلیگونت رو هم محلی بستی که احتمالا استاد بهت مختصات 1000و1000 یا 0و0 برای یک نقطه بهت داده،
اتو کد را باز کن ، دستور circle را بزن و مختصات نقطه ای که داری رو بصورت بالا که نوشتم بهش وارد کن و شعاع دایره به دلخواه بده مثلا 1، حالا میمونه ایستگاه B.s که یا استاد بهتون داده یا گفته به شمال ببندین .پس راستای y همون شمال است (البته مختصاتهای پلیگون رو که حساب کردی و داری رو هم وارد کن.)حالا تجسم کن تو منطفه برداشتی هستی روی نقطه 1 دوربین هست به نقطه دو قراولروی کردی ،با لاین یه خط بکش (2به 1)حالا با این دستور زاویه > طول، تک تک نقاط برداشتی از نقطه 1 را وارد میکنی تا اخر.
البته بهتر با SDR Map ترسیم کنی چون نرم افزار قابلیت ترسیم برداشتهای قطبی رو داره.من یادم که ع.نقشه 2 همین کار رو داشتیم ،استاد خودش SDR رو هم آموزش داد .ماهم ترسیم کردیم و تحویل دادیم.

SamHashemi

متخصص نقشه برداری

O.zanganeh

عضو جدید
زمینم یه زمین صاف بود چند تا هم تپه کوچیک گوشش بود . نقشه ای که شما در اوردی رو میتونید لطف کنید برام آپلود کنید ؟

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
من با لند 2004 ترسیم کردم،داری لند برات بفرستم یا خروجی کد بگیرم؟
یه چیز دیگه:
نقشهت مقیاسش چیه؟فاصله منحنی های اصلی رو میخام

O.zanganeh

عضو جدید
نقشه باید مقیاس 1/500 باشه
زمینم 70 در 70 ایناس
اگه لطف کنید CAD بدید ممنون میشم

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
فاصله منحنی های اصلیت ا متر و فرعی .5 متر زدم .
نقشه هم فایل کدی 2004 هستش ، رنگ لایه هات رو به دلخواه عوض کن تا منحنی ها قابل تمیز دادن باشه،فکر کنم که lable منحنی ها رو هم یادم رفت بزنم

پیوست ها

• mosalas bandi.rar
    50.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • ACAD-topo local.rar
    799.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

O.zanganeh

عضو جدید
مهندس دستت درد نکنه
LABLE ها رو هم میزدی خب :D
من دارم از رو جزوه آموزشی میخونم و رسم میکنم میترسم باز استباه کنم .

Touch of Pink

عضو جدید
سلام دوستان من یه سوال دارم که خیلی به جوابش احتیاج دارم یاریم کنید :

اگه بخوایم نقشه توپوگرافی با سرفر بکشیم،چیکار باید بکنیم؟ینی نمی تونم مرز زمینو مشخص کنم!!! نقشه رو مربعی میکشه...

و مشکل مهمتر اینکه جزئیاتی رو که برداشت کردیم نمی دونیم از چه فرمولی باید موقعیتشونو پیدا کنیم که تو نقشه درست تو موقعیت خودش قرار بگیره...:cry:

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام دوستان من یه سوال دارم که خیلی به جوابش احتیاج دارم یاریم کنید :

اگه بخوایم نقشه توپوگرافی با سرفر بکشیم،چیکار باید بکنیم؟ینی نمی تونم مرز زمینو مشخص کنم!!! نقشه رو مربعی میکشه...

و مشکل مهمتر اینکه جزئیاتی رو که برداشت کردیم نمی دونیم از چه فرمولی باید موقعیتشونو پیدا کنیم که تو نقشه درست تو موقعیت خودش قرار بگیره...:cry:
فایل برداشت ها تون (اکسل یا اتوکد) رو بذارین تا ببینیم چی هست؟

hek

عضو جدید
سلام
یه سوال توپو
برای ترسیم نقشه یه منطقه دشت مانند که 50 هکتاره یه نقشه 1:500 می خواد یا منحنی میزان 25 س م باید فاصله هر نقطه نسبت به هم چقدر باشه؟؟؟؟ و بنظرتون پند نفر برای گرفتن ژالن باشن بهتره؟؟؟

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
سلام
یه سوال توپو
برای ترسیم نقشه یه منطقه دشت مانند که 50 هکتاره یه نقشه 1:500 می خواد یا منحنی میزان 25 س م باید فاصله هر نقطه نسبت به هم چقدر باشه؟؟؟؟ و بنظرتون پند نفر برای گرفتن ژالن باشن بهتره؟؟؟
برای 1:500 مسطحاتی 10متر 10 متر و تغییرات ارتفاعی 25 سانت به بالا(چون منحنی رو .25 cm خواسته)
4تا ژالون در حدود 400 تا نقطه در ساعت میزنی،میشه 32 هکتار برای 8 ساعت کاری ،البته اگر اپراتورت دستش تند باشه و اجازه به قولی نفس کشیدن به ژالون گیرها نده بیشتر هم میشه.(من خودم رکورد 43.763 هکتار رو با همین شرایط برای 8 ساعت کاری زدم که فرداش کارگرا دیگه نیومدن)والا که 2 روز کار داری .
یه ترفند هم بدونی بد نیست : عدد مقیاس رو در 0.02 (خطای ترسیم )ضرب کن فاصله ها بدست میاد.
البته الان فکر کنم خطای ترسیم نقشه 0.01 شده باشه

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
نمومه فایل توپو

نمومه فایل توپو

@hek
دوستمون درخواست کرد که یه نمونه فایل قابل قبول توپوگرافی یه منطقه رو برای ایشان اپلود کنم

پیوست ها

• TOPO.rar
    185.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
بالا