نقد عقاید و تحمیل عقیده

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خیلی از ما ها بلد نیستیم عقیده دیگران را نقد کنیم و بجای این کار ، همش اصرار داریم که عقیده دیگران را سرکوب کرده و بزور عقیده خودمونو به دیگران تحمیل کنیم.
به نظر شما تفاوت نقد عقاید با تحمیل عقاید چیست؟

ali199_1991

کاربر بیش فعال
نقد عقیده با رعایت احترام مشکلی نداره ولی نه اینکه هر چی از دهنت درمیاد به طرف مقابل بگی...

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نقد عقیده با رعایت احترام مشکلی نداره ولی نه اینکه هر چی از دهنت درمیاد به طرف مقابل بگی...

اگه ممکنه و اگه بلدی , لطفا نظر خودت رو با ادبیات کارشناسی بگو تا ببینیم منظورت چیه ؟ موضوع نقد و تحمیل هست. لطفا جواب های کوچه بازاری نده. با منطق کارشناسی پاسخ بده. مرسی

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فرهنگ جامعه ما بقدری ضعیف است که اگر به شخصی بگوئیم به روانپزشک یا روانکاو مراجعه کند می گوید:”مگر من دیوانه ام”در حالی که در کشورهای خارجی رشته روانشناسی جایگاه خاصی دارد و مراجعه به روانپزشک و روانکاو امری طبیعی محسوب می شود. ما ایرانیان فقط در اموری بی ارزش مانند مد لباس و آرایش مو و ابرو و… از کشورهای خارجی تقلید می کنیم این تقلید چرا نباید در اموری اساسی و عوامل پیشرفت زا باشد.من نمی گویم تابع مد و زیبائی نباشیم من عاشق زیبایی هستم ولی معتقدم توجه به اصول پیشرفت – فرهنگ سازی-سلامت و امنیت روحی و روانی جامعه خیلی مهتر است

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرهنگ جامعه ما بقدری ضعیف است که اگر به شخصی بگوئیم به روانپزشک یا روانکاو مراجعه کند می گوید:”مگر من دیوانه ام”در حالی که در کشورهای خارجی رشته روانشناسی جایگاه خاصی دارد و مراجعه به روانپزشک و روانکاو امری طبیعی محسوب می شود. ما ایرانیان فقط در اموری بی ارزش مانند مد لباس و آرایش مو و ابرو و… از کشورهای خارجی تقلید می کنیم این تقلید چرا نباید در اموری اساسی و عوامل پیشرفت زا باشد.من نمی گویم تابع مد و زیبائی نباشیم من عاشق زیبایی هستم ولی معتقدم توجه به اصول پیشرفت – فرهنگ سازی-سلامت و امنیت روحی و روانی جامعه خیلی مهتر است

سلام علیکم ......مثل همیشه موضوع خوبی رومطرح کردید .......منظورم عنوان تاپیک است و حقیقتا جای تشکر دارد ......در این باره حرف بسیار است و ان شالله در فرصت مناسب در این باره بحث رو باز خواهم کرد ......
ولی نکته ای که میخوام بگم به نظر من هر دو نفری که از این پست شما تشکر کردند خود نیاز فوری دارند برای مراجعه به روان پزشک !

موفق و پاینده باشید

• Like
واکنش ها: ayja

امیر 1224

عضو جدید
خیلی از ما ها بلد نیستیم عقیده دیگران را نقد کنیم و بجای این کار ، همش اصرار داریم که عقیده دیگران را سرکوب کرده و بزور عقیده خودمونو به دیگران تحمیل کنیم.
به نظر شما تفاوت نقد عقاید با تحمیل عقاید چیست؟

توی فرهنگ نامه های دهخدا و معین درباره نقد نوشته شده: جدا کردن خوب و سره از بد و ناسره؛ و در مورد تحمیل نوشته شده: کسی را به چیزی واداشتن یا مجبور کردن.
خوب به نظر می رسه که این دو خیلی باهم فاصله دارند زیرا توی نقد عقیده، فرد نقد شونده قرار نیست چیزی را بپذیرد و یا کاری را انجام دهد و تنها بایستی متوجه خوب و بد عقیده های خود بشود ولی در تحمیل عقیده بایستی که عقیده خود را تغییر دهد.
خوب از طرف دیگه کسی که نقد انجام میده قاعدتا نباید انتظار داشته باشه تغییری در فرد نقد شونده ببینه ولی وقتی تحمیل عقیده صورت بگیره فرد تحمیل کننده تغییری در رفتار فرد مقابل مشاهده می کنه. حالا دو نکته اینجا وجود داره برای نقد کردن بایستی فرد خوب و بد را بشناسه که توی این نکته ما ایرانی ها شدیدا میلنگیم و چرایی اوی خودش یه بحث اساسی و جداست و در نتیجه بیشتر فکر می کنیم اونی که ما میدونیم و قبول داریم صددرصد درست و بقیه چیزا صددرصد غلط اند و دیگه اینکه یه جورایی عادت کردیم که نتیجه کارامون رو زود ببینیم و در نتیجه علاقه داریم در مقابل به سرعت به اشتباه خودش اعتراف کنه و تفکرات مارا کاملا بپذیره و در این حالت ما احساس پیروزی کنیم. در نتیجه این دو امر بیشتر گفتوگوهای ما به جنگ و تحمیل عقیده خود به دیگران می گذره تا اینکه به بررسی اون ها بپردازیم و نکات خوب و بد عقیده های خودمون و دیگران را پیدا کنیم و خوب هاشو برداریم و بداشو دور بریزیم. در واقع عادت کردیم که تفکراتمون در یک قالب بسته بندی شده باشه به این صورت که یا همه ی اونچه توی این بسته است خوبه ویا همش بد.

• Like

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
توی فرهنگ نامه های دهخدا و معین درباره نقد نوشته شده: جدا کردن خوب و سره از بد و ناسره؛ و در مورد تحمیل نوشته شده: کسی را به چیزی واداشتن یا مجبور کردن.
خوب به نظر می رسه که این دو خیلی باهم فاصله دارند زیرا توی نقد عقیده، فرد نقد شونده قرار نیست چیزی را بپذیرد و یا کاری را انجام دهد و تنها بایستی متوجه خوب و بد عقیده های خود بشود ولی در تحمیل عقیده بایستی که عقیده خود را تغییر دهد.
خوب از طرف دیگه کسی که نقد انجام میده قاعدتا نباید انتظار داشته باشه تغییری در فرد نقد شونده ببینه ولی وقتی تحمیل عقیده صورت بگیره فرد تحمیل کننده تغییری در رفتار فرد مقابل مشاهده می کنه. .

نظر شما محترم . ولی این نتیجه ایکه شما رفتند , زیاد منطقی نیست . در جهان پیشرفته , انسانها از نقد می آموزند و تحمیل رو جز در مورد مفاد قانون نمی پذیرند. نقد برای شکافتن موضوع و بررسی نقاط ضعف و قوت بسیار مفید و پیش برنده است.

امیر 1224

عضو جدید
نظر شما محترم . ولی این نتیجه ایکه شما رفتند , زیاد منطقی نیست . در جهان پیشرفته , انسانها از نقد می آموزند و تحمیل رو جز در مورد مفاد قانون نمی پذیرند. نقد برای شکافتن موضوع و بررسی نقاط ضعف و قوت بسیار مفید و پیش برنده است.
من درجایی از حرف هام قصد نداشتم بگم نقد کردن بد است و کاملا در مورد کاربرد نقد موافقم. منظور من احساسات فرد نقد کننده است. یعنی اگر فردی درجایگاه نقد قرار گرفت و عقاید فرد دیگری را نقد کرد اگر با مخالفت فرد مقابل روبرو شد به جنگ برنمی خیزد (منظور در گفتوگو است)

• Like

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من درجایی از حرف هام قصد نداشتم بگم نقد کردن بد است و کاملا در مورد کاربرد نقد موافقم. منظور من احساسات فرد نقد کننده است. یعنی اگر فردی درجایگاه نقد قرار گرفت و عقاید فرد دیگری را نقد کرد اگر با مخالفت فرد مقابل روبرو شد به جنگ برنمی خیزد (منظور در گفتوگو است)

نقد موقعی مفید است که طرقین راضی به اینکار باشن و بخوان عیوب نادیده خود را از چشم دیگران ببینند.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام علیکم ......مثل همیشه موضوع خوبی رومطرح کردید .......منظورم عنوان تاپیک است و حقیقتا جای تشکر دارد ......در این باره حرف بسیار است و ان شالله در فرصت مناسب در این باره بحث رو باز خواهم کرد ......
ولی نکته ای که میخوام بگم به نظر من هر دو نفری که از این پست شما تشکر کردند خود نیاز فوری دارند برای مراجعه به روان پزشک !

موفق و پاینده باشید
از لطف شما ممنونم،دارم سعی میکنم به دوستان بگم که فرق این دو تا چیه؟ ولی انگار اینا طبق عادت دارند به این موضوع هم بصورت سهوی و رونما نگاه میکنند و شاید هم قادر نیستند بصورت عمیق بیاندیشند و ببینن عمق مطلب چیه و چه باید کرد.
از یه طرف میان تو مدارس برای دختر بچه های 9 ساله جشن تکلیف میگیرن که مثلا بگن اینا به بلوغ فکری میخوان برسن.ولی در بطن جامعه داریم میبینیم که خیلی ها دو برابر سن و سالشون بالاتر رفته ولی هنوز دارن در دنیای بچگی شون زندگی میکنن.این وضعیت در کل نگران کننده است و .....

بالا