نظر سنجی برای شروع تاپیک مطالعه نهج البلاغه

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز

جرج جرداق مسیحی میگه:
جاذبه های کلمات امام علی (ع) شوری در من ایجاد کرد که 200بار نهج البلاغه را مطالعه کردم

ابن ابی الحدید سنی می گوید :
از روزی که خطبه 221 را یافتم تا کنون که پنجاه سال است حدود 1000(هزار ) بار آن را خوانده ام و در هر بار در دلم ترس ،لرزش و پند پذیری تازه ای بوجود آمد (شرح نهج البلاغه ، ابن ابی الحدید (دانشمند اهل تسنن) ج 11 ص 153)

فکر کنم این دوتا جمله رو همه قبلا خوندیم, اگر باخوندن دوبارش به غیرتتون برخورده و میخواید با این تاپیک همراه باشید بقیش رو هم بخونید:
یکی از موضوعاتی که جای خالیش توی تالار اسلام و قرآن دیده میشه تاپیکی در مورد نهج البلاغه ست. کتابی که بنظرم خوندن و عمل کردن حتی به بخشی از اون زندگیه هرکسی رو متحول میکنه.
به یاری خدا و شما دوستای عزیز و دوستدار مولا, از عید فطر میخوایم تاپیکی برای مطالعه نهج البلاغه رو شروع کنیم.

تو این تاپیک میخوایم علاوه بر خواندن نهج البلاغه بصورت منظم و بحث و گفتگو در موردش, به نکات و جمله های ارزشمند حضرت امیر هم عمل کنیم. به این شکل که هر قسمتی که مطالعه میشه عزیزان هرقسمتش که براشون خیلی تاثیر گذار بوده رو توی تاپیک مطرح میکنن, با توجه به نظرات هر هفته انجام یک مورد رو تمرین میکنیم و هفته بعد هم یک مورد دیگه اضافه میشه.

این غالب کلی هست که درنظرم بود. ممنون میشم اگر آمادگی خودتون رو برای شرکت در تاپیک بگید, و اگر نظر و پیشنهادی دارید حتما بگید تا تاپیک هرچه بهتر شروع بشه و ادامه پیدا کنه. فقط در نظر داشته باشید که قرار نیست تاپیک خیلی شلوغ باشه یا اینکه قوانین خاصی داشته باشه. دلیلش هم این هست که همه دوستان بتونن با هر شرایطی مشارکت داشته باشند.

یا علی.....

.:ارمیا:.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام!!
عالیه آقا احسان...من خودم یه مدتیه میخونم ولی خب منسجم نیست! اگه اینجوری با برنامه پیش بریم عالیه!
حالا من نمیدونم قراره چجوری شروع بشه و با چه سبکی، ولی همونطور که گفتین هر بخشی رو که میخونیم نکات مثبتش رو تو تاپیک ذکر کنیم...اون قسمتایی که خوشمون میاد و به دل میشینه و نکته کنکوری داره رو واسه هم بگیم که همه استفاده کنن...(اگه نکته ی خاصی به ذهنم رسید حتما میگم...فقط شما بگین قراره تاپیک چجوری پیش بره و با چه سبکی)

علی یارتون
موفق باشین :gol:

jigsaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
من بسیار موافق این قضیه هستم ...
1 دوست دارم مسیحیه 1 بار ازم درمورد نهج البلاغه پزسید من نتونستم جواب خوبی بدم .... بهم گفت شما این همه کتابای خوب دارین چرا بهشون مراجعه نمیکنی؟! واقعا به حال خودم تاسف خوردم که هز همه چیز فقط اسمشو میدونم و ادعای مسلمونیم میکنم!

مرتضی ساعی

کاربر فعال دفاع مقدس
کاربر ممتاز
سلام علیکم
خیلی عالیه ، خیلی خوب
خب حالا برنامه تون چیه؟ میخوایین چطور پیش برید؟
به نظر من هر روز قسمتی رو مشخص کنین و بچه اون رو مطالعه کنن و بعد اینجا راجبش بحث کنیم و تبادل اندیشه کنیم ، گرچ تصمیم گیرنده اصلی آقا احسان
من رو بی خبر نذارین
یاعلی

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام!!
عالیه آقا احسان...من خودم یه مدتیه میخونم ولی خب منسجم نیست! اگه اینجوری با برنامه پیش بریم عالیه!
حالا من نمیدونم قراره چجوری شروع بشه و با چه سبکی، ولی همونطور که گفتین هر بخشی رو که میخونیم نکات مثبتش رو تو تاپیک ذکر کنیم...اون قسمتایی که خوشمون میاد و به دل میشینه و نکته کنکوری داره رو واسه هم بگیم که همه استفاده کنن...(اگه نکته ی خاصی به ذهنم رسید حتما میگم...فقط شما بگین قراره تاپیک چجوری پیش بره و با چه سبکی)

علی یارتون
موفق باشین :gol:

سلام.
بله خوبیه باهم خوندن اینه که منسجم میشه. برنامه هم خواهیم داشت, ان شاء الله در شروع تاپیک تقسیم بندی رو قرار میدم
الآن خیلی جزئیات نگفتم که نظر همه دوستان رو بدونیم, و خیلی خودم جهت نداده باشم.

خیلی ممنون. شما هم موفق باشید

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
من بسیار موافق این قضیه هستم ...
1 دوست دارم مسیحیه 1 بار ازم درمورد نهج البلاغه پزسید من نتونستم جواب خوبی بدم .... بهم گفت شما این همه کتابای خوب دارین چرا بهشون مراجعه نمیکنی؟! واقعا به حال خودم تاسف خوردم که هز همه چیز فقط اسمشو میدونم و ادعای مسلمونیم میکنم!

خیلی ممنون از نظرتون.
یکی از مشکلات ما همینه که بیشتر به فرعیات دین میپردازیم و اصل رو فراموش میکنیم. بنظرم نهج البلاغه جزو اولین کتاب هایی هست که باید بخونیم, بعد به کتب دیگه بپردازیم

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام علیکم
خیلی عالیه ، خیلی خوب
خب حالا برنامه تون چیه؟ میخوایین چطور پیش برید؟
به نظر من هر روز قسمتی رو مشخص کنین و بچه اون رو مطالعه کنن و بعد اینجا راجبش بحث کنیم و تبادل اندیشه کنیم ، گرچ تصمیم گیرنده اصلی آقا احسان
من رو بی خبر نذارین
یاعلی

سلام آقا مرتضی
برنامه رو بعد از اینکه همه دوستان نظر دادند مشخص میکنیم. من هم همینی که شما گفتید رو در نظر دارم. فقط ممکنه همه نتونن بصورت روزانه به تاپیک سر بزنن, باید برنامه ریزی به نحوی باشه که دوستانی که هر چند روز میتونند سر بزنن هم مشکلی نداشته باشند
علی یارت

.:ارمیا:.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من یه نظری دارم واسه اداره ی تاپیک که فکر کنم به ذهن همه هم رسیده!

ببینید!!
آقا احسان روز شنبه(مثلا) تاپیک رو آپ میکنن میگن خطبه ی ...و...و...و...! واسه این هفته...
بعد کسایی که اعلام حضور کردن اون خطبه ها رو مطالعه میکنن. به اصطلاح نکته کنکوریهاشو(عین متن کتاب) مینویسن و بعد در انتها خودشون برداشتشونو اضافه میکنن و سپس تا روز شنبه ی بعد وقت دارن این نکته هارو پست کنن تو تاپیک. شنبه که رسید بهترین نکته ها رو استارتر انتخاب میکنه و خطبه های بعدی رو به سمع و نظرِ حضّار میرسونه!!

فعلا همین!! حالا نمیدونم تا چه حد مورد قبوله و قابل انجام....

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
من یه نظری دارم واسه اداره ی تاپیک که فکر کنم به ذهن همه هم رسیده!

ببینید!!
آقا احسان روز شنبه(مثلا) تاپیک رو آپ میکنن میگن خطبه ی ...و...و...و...! واسه این هفته...
بعد کسایی که اعلام حضور کردن اون خطبه ها رو مطالعه میکنن. به اصطلاح نکته کنکوریهاشو(عین متن کتاب) مینویسن و بعد در انتها خودشون برداشتشونو اضافه میکنن و سپس تا روز شنبه ی بعد وقت دارن این نکته هارو پست کنن تو تاپیک. شنبه که رسید بهترین نکته ها رو استارتر انتخاب میکنه و خطبه های بعدی رو به سمع و نظرِ حضّار میرسونه!!

فعلا همین!! حالا نمیدونم تا چه حد مورد قبوله و قابل انجام....

خیلی عالیه. اینطوری تاپیک در طول هفته فعاله, آخر هفته هم یه جمع بندی میتونیم داشته باشیم

یارانراد

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
سلام احسان جان
بسیار عالیه
من هستم
خیلی دوست دارم درباره نامه حضرت علی به امام حسن صحبت کنیم اگر اشتباه نکنم نامه شماره 31است .یعنی اول بخونیم بعد به متن مسلط بشیم
و همینطوری که دوستان گفتن نکته هایی که درحد فهم ماست رو بگیم. البته این پیشنهاد بود و ما منتظر یم تا شما اغاز این طرح خوب رو زودتر اعلام کنید
جای این کتاب توی کتابهای درسی ما خیلی خالیه

mary69

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
اجرتون با مولا علی
ممنون از تاپیک خوبی که راه انداختید واقعا فکر عالیه من خودم به عنوان یه بچه سید شرمنده ام که هنوز چیزی از این کتاب نمیدونم و با کمال میل میخوام در این عمل خیر با شما همراه بشم.ان شا الله.
البته همین طور که دیگر دوستان گفتند اگر هفته ای باشه خیلی بهتره چون ممکنه به خاطر حجم درسا نتونیم هر روز بیام.
التماس دعا.

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
منم موافقم هرچند شاید نتونم زیاد شرکت کنم. تا حالا که خودم تا جایی که میتونستم میخوندم ولی برنامه ای براش نداشتم از حالا به بعد اگه خدا بخواد با دوستان پیش میریم که با برنامه باشه:gol:
نظر هم اگه چیزی به ذهنم رسید میگم.
ممنون.

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
اجرتون با مولا علی
ممنون از تاپیک خوبی که راه انداختید واقعا فکر عالیه من خودم به عنوان یه بچه سید شرمنده ام که هنوز چیزی از این کتاب نمیدونم و با کمال میل میخوام در این عمل خیر با شما همراه بشم.ان شا الله.
البته همین طور که دیگر دوستان گفتند اگر هفته ای باشه خیلی بهتره چون ممکنه به خاطر حجم درسا نتونیم هر روز بیام.
التماس دعا.

سلام.
درست میگید, باید رعایت شرایط همه بچه هارو کرد.
اگر همه دوستان موافق باشند ان شاء الله هفتگی خواهد بود, به این صورت که در طول هفته بحث و گفتگو برقراره و آخر هر هفته صحبت ها جمعبندی میشه

یه حقیقتی رو بگم؟ من پارسال وفات حضرت زینب سلام الله علیها به خودم قول دادم هر روز حداقل یه جمله از تهج البلاغه رو بخونم و در موردش فکر کنم حتی اگه تکراری باشه
اما بعد از یک مدت به این علت که سنگین بود و کسی هم نبود که برام تفسیرش کنه(و تنبلی) ادامه ندادم
النم خیلی عذاب وجدان دارم:cry:
خلاصه من شدیدا پایه ام اگه میشه به منم خبر بدید

(فقط از اول شروع نکنید ها! خطبه یک خیلی سنگینه توش می مونیم!)

بعدشم به نظر من بهتره اولا همه از یک ترجمه استفاده کنیم که هم روان باشه هم به خاطر برداشت متفاوت مترجمان شبهه پیش نیاد
ثانیا همش از یک بخش نخونیم، مثلا آقا احسان بگن این هفته خطبه شماره...؛ نامه شماره... و چند تا از کلمات قصار
ثالثا شماره خطبه ها و نامه ها ی ذکر شده تو کتاب های مختلف بعضا متفاوته، اونم به خاطر این که شارحان نهج البلاغه چند نفرن و ترجمه ها از روی شرح های متفاوت صورت گرفته بنابراین بهتره وقتی میگید خطبه شماره فلان چند کلمه اولشو هم ذکر کنید تا همه بتونن پیداش کنن.

اینم کاری که از دست من برمیاد: یه کتابی هست به نام "تاثیر نهج البلاغه و کلام امیر مومنان علی(ع) در شعر فارسی" که به تناسب موضوع و مفهوم فرمایش حضرت از شاعرای ایران بیت آورده، سعی میکنم به تناسب موضوع مطالعمون چند بیت شعر بگذارم تا لذت بیشتری از بودن در فضای نهج البلاغه ببریم!

خواهش جدی که ازتون دارم اینه که از آدمای آگاه و اهل دانش برای تفسیر فرمایشات حضرت استفاده کنید که اگر تفسیر نادرست باشه ضرر بدی به اعتفاد همه می زنه!

بابك خسروي

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزيز
خيلي خوشحالم كه اين تاپيك قراره شروع به فعاليت كنه
بنده تمام تلاشم رو مي كنم كه حضوري مستمر و مفيد توي اين تاپيك داشته باشم
دوستان نظرات خوبي دادن، فقط اينو بگم كه بنده هم با فعاليت هفتگي بيشتر موافقم و اينكه شروع كننده مباحث يك نفر باشه
ممنون
يا علي

zeinab70

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان،خدا رو شکر که این طرح مورد استقبال قرار گرفته.ان شاءالله با عنایت مولا خوب ادامه بدیم و به فیض برسیم!

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من به علی ع و به صبر و حلم جمیلش.

سلام گرمم رو صمیمانه تقدیم به دوستای خوبی می کنم که دلشون آمادس واسه پذیرش سخنان آقا.

دعا میکنم ایشالا همه بتونن تو زندگی شون از این فرمایشان گهر بار استفاده کنند.

................................

همونطور که میدونید این تاپیک نیاز به تبلیغ زیادی داره و ایشالا تاپیک بعدی (شرح نهج البلاغه) که به پا بشه بازم تبلیغ وسیعتری میخواد به عنوان یکی از دوستانتون از همه ی کسایی که وقتشون آزادتره میخوام که اطلاع رسانی کنند........

بنابراین دوستایی که میتونن تو این بخش کمک بدن، لطفا تو همین تاپیک اعلام آمادگی کنند.

نوشته بر در دوزخ به خط لم یزلی
ورود شیعه بدین جایگاه ممنوع است

♥MitrA

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلیییییییییییییییییییی عالیههههههههههههههههههههههههه
من خیلی وقت پیش کتابو خریدم ولی وقت نکردم بخونم
عالیهههههههههههه
منم هستم
فقط دیر به دیر میام
ممنون

وضعیت