نظرسنجی درباره تاسیس «دانشگاه‌های ویژه دختران»

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
دو مورد از پرسش‌نامه پیش از آغاز آزمون کارشناسی ارشد 92 به ضرورت تفکیک جنسیتی و اهمیت تاسیس دانشگا‌ه‌های ویژه دختران اختصاص داشت.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، امسال همچون سال‌های گذشته در جلسه آزمون کارشناسی ارشد و پیش از توزیع دفترچه‌ سوالات، برگه‌های نظرسنجی با موضوع شرایط ثبت‌نام، برگزاری آزمون و حوزه امتحانی به داوطلبان داده شد. امسال علاوه بر پرسش‌های مرسوم، دو سوال با موضوع ضرورت تاسیس دانشگاه‌های ویژه دختران و دو سوال با موضوع آزمون دکتری وجود داشت.

پرسش‌های مربوط به ضرورت تفکیک جنسیتی شامل دو پرسش چهار گزینه‌ای بود که عبارت بود از:
- با توجه به آداب و رسوم ایرانیان تاسیس و راه‌اندازی دانشگاه ویژه دختران در کدام سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ضرورت دارد؟
1- کارشناسی، 2- کارشناسی ارشد، 3- دکتری و 4- همه موارد

- بین پردیس دختران، پردیس پسران و پردیس مختلط با فرض بر تساوی بودن کیفیت آموزش و محتوای علمی، راه‌اندازی کدام یک را ضروری می‌دانید:
1- پردیس دختران، 2- پردیس پسران، 3- پردیس مختلط و 4- هیچ کدام.

گفتنی است آزمون کارشناسی ارشد 92 طی روزهای 18 تا 21 بهمن ماه در سراسر کشور برگزار شد.

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
پاسخگو به "آداب ورسوم ایرانیان" توجه داده می شود و با پنهان کردن دلایل و اهداف اصلی طرح، زیرپوشش آداب ملی سعی دارد به گمان خود از آن حساسیت زدایی کند. به نظر می رسد حتی بانیان طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاهها از پذیرش توجیه شرعی این طرح توسط مخاطب مطمئن نبوده و چون وجاهت قانونی هم ندارد، با ارجاع به آداب و رسوم ملی و تراشیدن یک چنین توجیه موهوم و مجعولی سعی در کسب همدلی و تایید داوطلبان دارد. اما در این میان باید از طراحان پرسید کدام آداب و رسوم ایرانی؟ آیا منظور دوره هخامنشی است یا اشکانی و ساسانی و یا کمی جلوتر بیاییم عصر صفوی و قاجار؟! آیا بهتر نیست برای درک "آداب و رسوم ایرانیان" کمی به روز شد و با زمانه پیش آمد تا دریابیم انسان ایرانی معاصر لزوما مانند انسان دوره های مذکور نمی اندیشد و آن آداب و رسوم که به آن توجه می دهید، در برخورد با مسایل امروزیِ انسان معاصر کارکرد خود را از دست داده است. نگاهی به آمار ورود دختران به دانشگاه بیندازید تا متوجه شوید که انسان ایرانی تغییر کرده و از آن آداب و رسومی که به آن ارجاع می دهید بریده است. او حالا نُرم هایش با گذشته فرق کرده و نه تنها با تحصیل دختران در دانشگاه مشکلی ندارد بلکه آن را ضرورتی جدی می شناسد و اتفاقاً سخت هم به آن پابند است تا آنجا که اگر وسع اش برسد حاضر است فرزند ناکام از تحصیل در دانشگاه دولتی را به دانشگاه آزاد هم بفرستد. و این یعنی رشد و اعتلای ذهنیت انسان در این جغرافیا که متاسفانه قبولش برای طراحان تفکیک جنسیتی دشوار و ناگوار است.

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
دیگر اینکه، در سوالی که در سازمانی به طول و عرض سازمان سنجش آموزش کشور طراحی شده، مهمترین شرط که عدم سوگیری است زیرپا نهاده شده و به جای آنکه ابتدا ضرورت طرح جداسازی جنسیتی را مورد پرسش قرار دهد، پاسخگو را یک راست مقابل این پرسش قرار می دهد که جداسازی جنسیتی در کدام مقطع ضرورت دارد؟ این شکل طرح سوال در واقع می خواهد پاسخگو را وادار به پذیرش جداسازی جنسیتی حداقل در یک مقطع بنماید! و به این ترتیب داوطلبی که اصولاً به تفکیک جنسیتی اعتقاد ندارد یا مجبور است از پاسخگویی طفره رود و یا حداقل یک مقطع را انتخاب کند تا هدف بانیان طرح تفکیک جنسیتی که کسب مشروعیت است و گرفتن تایید دانشگاهیان، تامین شود.

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
نکته دیگر اینکه، هم در این سوال (ضرورت راه اندازی دانشگاههای دخترانه) و هم سوال دیگر که در مورد ضرورت راه اندازی پردیس های تک جنسیتی یا مختلط است، داوطلب را به سمتی سوق می دهد که در واقع هماهنگ با سیاست های وزارت علوم است. سیاست این وزارت یعنی راه اندازی دانشگاه دخترانه و پردیس دخترانه، مبتنی بر دیدگاه مردسالارانه ای است که مذکر را اصل و مونث را فرع می داند. در این دیدگاه دانشگاه یک فضای مردانه تلقی می شود که برای جداسازی جنسیتی باید زنان را از آن بیرون راند و روانه دانشگاه تک جنسیتی و یا پردیس دخترانه کرد اگرچه دختران 70 درصد جمعیت دانشگاه را به خود اختصاص داده باشند!
لینک

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
توی جامعه ای که عقلانیت حاکم باشه تحریم جواب می ده اما ترس ما اینه که تحریم دانشگاه حتی دخترانه مورد استقبال این تفکر قرار بگیره... با وجود زنان تحصیلکرده امروزی وضعمون اینه وای به روزی که زنها به وضع 100سال پیش برگردن

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
الان آداب و رسوم مردم منطقه ما با بقیه ایران فرق میکنه اون وقت ما چرا باید فرهنگ و اصول زندگی مون رو با شماها مطابقت بدیم؟؟

عجب!
ضمن احترام به شما ، ولی من فکرنمیکنم تغییر چندانی هم کرده باشید یا حداقل بازم خیلی فاصله دارید .:gol:
عجب...:smile:

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا زمانی که ما ایرانیها به روی همدیگه چنگ می کشیم متاسفانه همینطوری احمق ها بهمون حکومت می کنن!!

masisabz

عضو جدید
کاربر ممتاز

حرف شما درست
تا چند وقت پیش در شهر ماهم دوچرخه سواری خیلی آزادانه انجام میشد
آقایون شهر ماهم دچار اختلالات هورمونی نمیشدن
ولی نمیدونم این قانونگذارا میزان هورموناشون چه مشکلی داشت که دوچرخه سواری به مزاقشون سازگار نبود

خلاصه فرهنگی که میخواستن به جامعه قالب کردن
شهر شماهم به زودی به این جرکه خواهد پیوست ....

این فرهنگ سنتی اسم نون حاکمان ما شده فعلن........ولی همیشه در روی یه پاشنه نخواهد چرخید

آخرین ویرایش:

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما همون پست 2 اومده سنت ایرانیها رو به چنگ گرفته و برده زیر سوال .بعد تو منو گرفتی آیس؟ :smile:
خوبه نوشتم با احترام که نشون بدم قصد بی احترامی ندارم بلکه واقعیتی که من دارم از محدودیت میبینم ولی کلا مثل اینکه دوستان خیلی مومن اند ...و از همون حاج اقاها هم مومن تر !

خداحافظ :gol:
جوری منو مخاطب کردی که گویا من از منتها الیه دیگه ی ایرانم:smile: من خودم شمالی ام و می دونم این تفاوتی که می گی یعنی چی... اما این باعث نمی شه مردمی رو که روزبروز دارن حرکت می کنن به سمت یه جامعه آزادتر و عاقل تر اینطوری مضحکه کنم که بله ما 100 سال پیش اینجوری بودیم شما نبودین... طبیعت زندگی هرکدوم از مناطق ایران از قدیم متفاوت بوده با هم... این دلیل نمی شه که تا ابدالدهر اونی که عقب بوده عقب بمونه که... .صد سال پیش تو مرکز ایران خونه ها هم تفکیک جنسیتی داشت... حالا مثلا یه مرکزنشین خواست حرف بزنه بگم تو یکی حرف نزن که خونه هاتونم اینجوری بوده؟؟؟؟؟؟
یه وقتی هست من به یکی می گم خیلی برات احترام قائلماااااااا ولی واقعا بی فرهنگی... چنین وقتی احترامم بدرد خودم می خوره:smile:
اگه داری می گی جامعه ای که 200 سال پیش مدرسه دخترونه رو آتیش می زد و امروز دخترشو به هر قیمتی حتی با شهریه میلیونی می فرسته دانشگاه هیچ تغییری نکرده واقعا بحث بیشتر ازین بی فایده س...

mor1360

عضو جدید
پاسخگو به "آداب ورسوم ایرانیان" توجه داده می شود و با پنهان کردن دلایل و اهداف اصلی طرح، زیرپوشش آداب ملی سعی دارد به گمان خود از آن حساسیت زدایی کند. به نظر می رسد حتی بانیان طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاهها از پذیرش توجیه شرعی این طرح توسط مخاطب مطمئن نبوده و چون وجاهت قانونی هم ندارد، با ارجاع به آداب و رسوم ملی و تراشیدن یک چنین توجیه موهوم و مجعولی سعی در کسب همدلی و تایید داوطلبان دارد. اما در این میان باید از طراحان پرسید کدام آداب و رسوم ایرانی؟ آیا منظور دوره هخامنشی است یا اشکانی و ساسانی و یا کمی جلوتر بیاییم عصر صفوی و قاجار؟! آیا بهتر نیست برای درک "آداب و رسوم ایرانیان" کمی به روز شد و با زمانه پیش آمد تا دریابیم انسان ایرانی معاصر لزوما مانند انسان دوره های مذکور نمی اندیشد و آن آداب و رسوم که به آن توجه می دهید، در برخورد با مسایل امروزیِ انسان معاصر کارکرد خود را از دست داده است. نگاهی به آمار ورود دختران به دانشگاه بیندازید تا متوجه شوید که انسان ایرانی تغییر کرده و از آن آداب و رسومی که به آن ارجاع می دهید بریده است. او حالا نُرم هایش با گذشته فرق کرده و نه تنها با تحصیل دختران در دانشگاه مشکلی ندارد بلکه آن را ضرورتی جدی می شناسد و اتفاقاً سخت هم به آن پابند است تا آنجا که اگر وسع اش برسد حاضر است فرزند ناکام از تحصیل در دانشگاه دولتی را به دانشگاه آزاد هم بفرستد. و این یعنی رشد و اعتلای ذهنیت انسان در این جغرافیا که متاسفانه قبولش برای طراحان تفکیک جنسیتی دشوار و ناگوار است.

نکته دیگر اینکه، هم در این سوال (ضرورت راه اندازی دانشگاههای دخترانه) و هم سوال دیگر که در مورد ضرورت راه اندازی پردیس های تک جنسیتی یا مختلط است، داوطلب را به سمتی سوق می دهد که در واقع هماهنگ با سیاست های وزارت علوم است. سیاست این وزارت یعنی راه اندازی دانشگاه دخترانه و پردیس دخترانه، مبتنی بر دیدگاه مردسالارانه ای است که مذکر را اصل و مونث را فرع می داند. در این دیدگاه دانشگاه یک فضای مردانه تلقی می شود که برای جداسازی جنسیتی باید زنان را از آن بیرون راند و روانه دانشگاه تک جنسیتی و یا پردیس دخترانه کرد اگرچه دختران 70 درصد جمعیت دانشگاه را به خود اختصاص داده باشند!
لینک

توی جامعه ای که عقلانیت حاکم باشه تحریم جواب می ده اما ترس ما اینه که تحریم دانشگاه حتی دخترانه مورد استقبال این تفکر قرار بگیره... با وجود زنان تحصیلکرده امروزی وضعمون اینه وای به روزی که زنها به وضع 100سال پیش برگردن

به نظر میرسه که دوستان در این مورد دچار سوء تفاهم شده باشن! اصلا بحث به صورتی مطرح و نتیجه گیری شده که فقط میشه گفت در اینجا خلط مبحث و مغالطه اتفاق افتاده!
شما از کجای این سوالات به این نتیجه رسیدی که می خواهند جلوی تحصیل دختران و پیشرفت مملکت و "اعتلای ذهنیت انسان در این جغرافیا" رو بگیرند و اونا رو به صد سال پیش برگردونن؟:Ph34r:! آیا اختلاط جنسیتی مساوی پیشرفت و... است؟!

اصلا بحث چیز دیگری است! در هر چیزی خانوم ها دنبال استقلال و اینجور چیزا هستند، حالا که میخوان براشون دانشگاه و پردیس مستقل بزنن شما چرا خودتو ناراحت می کنی؟! نمیتونی خوب درس بخونی یا نکنه... ای شیطون!!! :biggrin::whistle:

نوشته اصلي بوسيله mina12345 http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost-left.png دنيا به كجا ميره و ما به كجا:cry:

با عرض معذرت، چند سالیه این بحث های مخالف با آزادی(!) و پیشرفت(!) در کشور های غربی هم مطرح و اجرا شده اند:w10:! با اینکه چنین طرح هایی مسلما نقاط ضعف و قوت مخصوص به خود را خواهد داشت که جای بحث داره، ولی آدم واقعا از نحوه تفکر و استدلال بعضی ها متعجب میشه! :cool:

t3teknik

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما همیشه راه های آخر رو بیشر می پسندیم!!!!!!
بهتر نیست به جای این جدا سازی ها فرهنگ سازی کنیم ؟
.

Риал Краесис

عضو جدید
به نظر میرسه که دوستان در این مورد دچار سوء تفاهم شده باشن! اصلا بحث به صورتی مطرح و نتیجه گیری شده که فقط میشه گفت در اینجا خلط مبحث و مغالطه اتفاق افتاده!
شما از کجای این سوالات به این نتیجه رسیدی که می خواهند جلوی تحصیل دختران و پیشرفت مملکت و "اعتلای ذهنیت انسان در این جغرافیا" رو بگیرند و اونا رو به صد سال پیش برگردونن؟:Ph34r:! آیا اختلاط جنسیتی مساوی پیشرفت و... است؟!

اصلا بحث چیز دیگری است! در هر چیزی خانوم ها دنبال استقلال و اینجور چیزا هستند، حالا که میخوان براشون دانشگاه و پردیس مستقل بزنن شما چرا خودتو ناراحت می کنی؟! نمیتونی خوب درس بخونی یا نکنه... ای شیطون!!! :biggrin::whistle:

با عرض معذرت، چند سالیه این بحث های مخالف با آزادی(!) و پیشرفت(!) در کشور های غربی هم مطرح و اجرا شده اند:w10:! با اینکه چنین طرح هایی مسلما نقاط ضعف و قوت مخصوص به خود را خواهد داشت که جای بحث داره، ولی آدم واقعا از نحوه تفکر و استدلال بعضی ها متعجب میشه! :cool:

دوست عزیز نمی دونم واقعا متو جه نیستی یا خودتو به کوچه علی چپ زدی مشکل مختلط بودن نیست مشکل اینه که ای تازه اولشه بعد مثل همین طرح برخورد با بد حجاب که چه سوءاستفاده ها که نمیشه!
البته از یک جهت هم خوبه چون دیگه مثل دانشگاه ما یه معتاد نمیتونه جلوی حراست .............. به یکی از دانشجو های دختر اهانت کنه و اونو مورد تهدید قرار بده در کل این طرح یه سری شرایط مثبت و یه سری شرایت منفی داره. و البته چون من مقصود اصلی طرح رو نمیدونم نمی تونم نظر قطعی بدم همه چیز نسبیه خوب یا بد رو باید صبر کرد تا مقصود نهایی مشخص بشه بعد تعیین کرد.

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز

البته شک نکنید که وقتی آقایونی با تفکر شما که حتی تو محیط مجازی نمی تونن بدون توهین با یه خانم حرف بزنن تو این جامعه هستن من هم بدم نمیاد تو محیط دخترانه درس بخونم:smile:
اما برای اینکه ذهنتون بازتر ازین که هست بشه باید بگم آقای محترم طرح پرسش بدون در نظر گرفتن نظر مخالف کاملا واضح نشون می ده طرف از مخالفت می ترسه... چرا؟ چون احتمال می ده اکثریت جامعه مورد پرسش با این طرح مخالف باشن... این یک
دو اینکه واقعا فکر نمی کنید که این طرح چه چه هزینه ای برای اجرا نیاز داره... و کیه که ندونه هرجا هزینه ها زیاد می شه از سهم خانوما کم می شه؟؟؟؟!
باز اگه این طرح کاملا کارشناسی شده بود امیدی به بی غرض بودن مجریاش بود... اما وقتی کسی خواب می بینه و بخشنامه می ده از کجا معلوم که فردا به این نتیجه نرسه که کلا درس خوندن خانوما موجب فحشاس.... شما می دونین اولین مدارس دخترانه که تو این مملکت ایجاد شدن چه مخالفت هایی رو از سر گذروندن...؟ ما نسل اون مردمیم... افراط تو خون این مردم بیداد می کنه!
ضمن اینکه تفکیک اگه به فضای کاری هم بکشه عملا خانوما از صحنه اجتماع حذف می شن... و از کجا معلوم که این مرحله بعدی نباشه؟
و خدایی این همه تفکیک که تو جامعه ما رخ داده واقعا نتیجه مثبتی داشته؟ شما می دونین فحشا به مدارس راهنمایی رسیده؟
اگه دو جوان دانشجو که فرهیخته این مملکت هستن روش برخورد با هم تو یه محیط فرهنگی رو ندارن دیگه باید به حال جامعه ای که چنین وحشی هایی سرآمدش هستن گریه کرد...

پرواز@

کاربر بیش فعال
بعدشم جنون گاوی فقط برا گاوها نیست
میتونه گوسفندها رو هم مجنون کنه از راه بدر کنه
خر و الاغ و کبوتر عجب باغ وحشی شده این مملکت
موندم چرا با ملت این همه تعارف دارن
چرا میگن پردیس؟ خوب مگه طویله چشه؟

mor1360

عضو جدید
دوست عزیز نمی دونم واقعا متو جه نیستی یا خودتو به کوچه علی چپ زدی مشکل مختلط بودن نیست مشکل اینه که ای تازه اولشه بعد مثل همین طرح برخورد با بد حجاب که چه سوءاستفاده ها که نمیشه!
البته از یک جهت هم خوبه چون دیگه مثل دانشگاه ما یه معتاد نمیتونه جلوی حراست .............. به یکی از دانشجو های دختر اهانت کنه و اونو مورد تهدید قرار بده در کل این طرح یه سری شرایط مثبت و یه سری شرایت منفی داره. و البته چون من مقصود اصلی طرح رو نمیدونم نمی تونم نظر قطعی بدم همه چیز نسبیه خوب یا بد رو باید صبر کرد تا مقصود نهایی مشخص بشه بعد تعیین کرد.

بنده هم که همینو عرض کردم! این طرح نقاط ضعف و قوتی داره که باید بررسی بشه. اینکه ممکنه ازش سوء استفاده بشه و... که در مورد هر طرحی صدق می کنه و موجب زیر سوال رفتن کل طرح نمیشه. بلکه باید با اجرای درست نکات مثبتش رو تقویت کرد و عوارض منفی شو کاهش داد.

البته شک نکنید که وقتی آقایونی با تفکر شما که حتی تو محیط مجازی نمی تونن بدون توهین با یه خانم حرف بزنن تو این جامعه هستن من هم بدم نمیاد تو محیط دخترانه درس بخونم:smile:
اما برای اینکه ذهنتون بازتر ازین که هست بشه باید بگم آقای محترم طرح پرسش بدون در نظر گرفتن نظر مخالف کاملا واضح نشون می ده طرف از مخالفت می ترسه... چرا؟ چون احتمال می ده اکثریت جامعه مورد پرسش با این طرح مخالف باشن... این یک
دو اینکه واقعا فکر نمی کنید که این طرح چه چه هزینه ای برای اجرا نیاز داره... و کیه که ندونه هرجا هزینه ها زیاد می شه از سهم خانوما کم می شه؟؟؟؟!
باز اگه این طرح کاملا کارشناسی شده بود امیدی به بی غرض بودن مجریاش بود... اما وقتی کسی خواب می بینه و بخشنامه می ده از کجا معلوم که فردا به این نتیجه نرسه که کلا درس خوندن خانوما موجب فحشاس.... شما می دونین اولین مدارس دخترانه که تو این مملکت ایجاد شدن چه مخالفت هایی رو از سر گذروندن...؟ ما نسل اون مردمیم... افراط تو خون این مردم بیداد می کنه!
ضمن اینکه تفکیک اگه به فضای کاری هم بکشه عملا خانوما از صحنه اجتماع حذف می شن... و از کجا معلوم که این مرحله بعدی نباشه؟
و خدایی این همه تفکیک که تو جامعه ما رخ داده واقعا نتیجه مثبتی داشته؟ شما می دونین فحشا به مدارس راهنمایی رسیده؟
اگه دو جوان دانشجو که فرهیخته این مملکت هستن روش برخورد با هم تو یه محیط فرهنگی رو ندارن دیگه باید به حال جامعه ای که چنین وحشی هایی سرآمدش هستن گریه کرد...

اول:می خواستم بگم که "کدام توهین؟:huh:!" بعد دیدم که اوآ طرف یه دختره:redface:! پس باید بگم : ببخشید که متوجه خانم بودن شما نشدم(این هم از عوارض بی هواسی و صحبت و تبادل نظر رو در مانیتور هستش!) اگه منظور شما از توهین، اون جمله منتهی به " ای شیطون" هست که باید عرض کنم این در میان پسران، یک شوخی صمیمانه است و هیچ پسری آنرا جدی نگرفته و توهین فرض نمی کند. اما در مورد خانم ها همیشه اینطور نیست! به هر حال با فرض پسر بودن شما، قصد مزاح داشتم ولی... خب، اگر موجب کدورت خاطر و سوءتفاهم شده ام، طلب عفو می کنم بانوی من! :gol:

اما اینکه این پرسش چگونه مطرح شده، خب من هم چندان خوشم نیومد. ولی درست یا غلط، فرض مسئولان بر این است که صلاح جامعه رو بهتر می فهمن و کارشناسی کرده اند. پس ضرورت این کار رو قطعی می دونن و فقط در مورد نحوه انجام اون از دانشجوها نظر خواستن!
واقعا فکر می کنید که چقدر هزینه خواهد داشت؟! آیا تعداد دانشجوها بیشتر میشه و باید فضا و امکانات اضافی تهیه بشه یا...؛ نه جانم! از همین ساختمان ها و امکانات فعلی استفاده خواهد شد و برخی هزینه های اضافی هم که پیش میاد اوقدر نخواهد بود که به مسئولان فشار زیادی بیاره! و بیشترش هم از خود مردم تامین میشه! و این مظلومیت خانوم ها منو کشته! :w22:
از کجا میدونید که این طرح کارشناسی نشده؟! خیلی از طرح ها در کشور اجرا شدن که کارشناسی هم شدن ولی در اجرا به خوبی پیاده نشدن و نتیجه معکوس دادن! با این احتمال دادن ها که "از کجا معلوم فردا چه و چه بشه" نمی شه جلوی این کارها رو گرفت! به قول شما این همه تفکیک تو جامعه ما اتفاق افتاده و با این حال فساد به مدارس راهنمایی رسیده؛ اگه تفکیک نبود چی میشد؟(لابد مثل کشورهای غربی، مادر های ده - دوازده ساله داشتیم):Ph34r:!!! حالا چون در فرهنگ سازی و کار اصولی و پایه ای ضعیف هستیم، باید بشینیم و هیچ کار نکنیم؟! :cool:;):gol:

بعدشم جنون گاوی فقط برا گاوها نیست
میتونه گوسفندها رو هم مجنون کنه از راه بدر کنه
خر و الاغ و کبوتر عجب باغ وحشی شده این مملکت
موندم چرا با ملت این همه تعارف دارن
چرا میگن پردیس؟ خوب مگه طویله چشه؟

واقعا که دیدگاه شما جای بسی تفکر داره!!!

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
اول:می خواستم بگم که "کدام توهین؟:huh:!" بعد دیدم که اوآ طرف یه دختره:redface:! پس باید بگم : ببخشید که متوجه خانم بودن شما نشدم(این هم از عوارض بی هواسی و صحبت و تبادل نظر رو در مانیتور هستش!) اگه منظور شما از توهین، اون جمله منتهی به " ای شیطون" هست که باید عرض کنم این در میان پسران، یک شوخی صمیمانه است و هیچ پسری آنرا جدی نگرفته و توهین فرض نمی کند. اما در مورد خانم ها همیشه اینطور نیست! به هر حال با فرض پسر بودن شما، قصد مزاح داشتم ولی... خب، اگر موجب کدورت خاطر و سوءتفاهم شده ام، طلب عفو می کنم بانوی من! :gol:

اما اینکه این پرسش چگونه مطرح شده، خب من هم چندان خوشم نیومد. ولی درست یا غلط، فرض مسئولان بر این است که صلاح جامعه رو بهتر می فهمن و کارشناسی کرده اند. پس ضرورت این کار رو قطعی می دونن و فقط در مورد نحوه انجام اون از دانشجوها نظر خواستن!
واقعا فکر می کنید که چقدر هزینه خواهد داشت؟! آیا تعداد دانشجوها بیشتر میشه و باید فضا و امکانات اضافی تهیه بشه یا...؛ نه جانم! از همین ساختمان ها و امکانات فعلی استفاده خواهد شد و برخی هزینه های اضافی هم که پیش میاد اوقدر نخواهد بود که به مسئولان فشار زیادی بیاره! و بیشترش هم از خود مردم تامین میشه! و این مظلومیت خانوم ها منو کشته! :w22:
از کجا میدونید که این طرح کارشناسی نشده؟! خیلی از طرح ها در کشور اجرا شدن که کارشناسی هم شدن ولی در اجرا به خوبی پیاده نشدن و نتیجه معکوس دادن! با این احتمال دادن ها که "از کجا معلوم فردا چه و چه بشه" نمی شه جلوی این کارها رو گرفت! به قول شما این همه تفکیک تو جامعه ما اتفاق افتاده و با این حال فساد به مدارس راهنمایی رسیده؛ اگه تفکیک نبود چی میشد؟(لابد مثل کشورهای غربی، مادر های ده - دوازده ساله داشتیم):Ph34r:!!! حالا چون در فرهنگ سازی و کار اصولی و پایه ای ضعیف هستیم، باید بشینیم و هیچ کار نکنیم؟! :cool:;):gol:
خواهش می کنم اگه واقعا متوجه نشدین طرف صحبتتون دختره مساله ای نیست...
.
مادرهای 12 ساله ما کاملا قانونی و شرعی مادر می شن :smile:
.
الان شما یه کاری بکن برای ما از مزایای این طرح بگین بلکه ما هم به راه راست هدایت شیم...
واقعا تا این حد نگاه جنسیتی به انسان داشتن درسته؟ در ثانی الان تفکیک کردی تو بازار کار می خوای چیکار کنی... البته من شک ندارم اون هم قدم بعدیه...
.
بله تاریخ شاهد ظلم هایی که به خانما شده و می شه هست...!

Риал Краесис

عضو جدید
سلام من کلا سعی میکنم وارد اینجور بحث ها نشم ولی خوب دیگه نمیشه کاری کرد وارد شدم.:D
ببینید مثلا الان کتاب خونه دانشگاه ما رو تفکیک کردن که مثلا ما پسر ها دخترا رو نبینیم اما خود حراست میاد میشینه و کاملا طرف دخترا رو میبینه این یعنی اگه ایشون نگاه کنن ایراد نداره ولی مثلا من دانشجو که بعضی وقتا به خاطر انجام کار تحقیقی مشترک مجبوریم با همکلاسیهای دختر با هم رو یه موضوع کار کنیم نگاه کنم ایراد داره شما بگین این کجاش منطقی است؟
مطمئن باش اگه منطقی و درست و خوب اجرا بشه من موافق هستم اما گفتم که درست و منطقی.

حیف تشکرام تموم شد! ببخشید دیگه.

mor1360

عضو جدید
خواهش می کنم اگه واقعا متوجه نشدین طرف صحبتتون دختره مساله ای نیست...

100٪ :sweatdrop:

مادرهای 12 ساله ما کاملا قانونی و شرعی مادر می شن

چنین چیزی در مناطقی که از دین، فقط پوسته اونو فهمیدن و از لحاظ فرهنگی هم عقب مونده اند دیده میشه که بسیار محدود بوده و در حال ریشه کن شدنه! ولی به هر حال بهتر از مادر شدن نامشروعه!

الان شما یه کاری بکن برای ما از مزایای این طرح بگین بلکه ما هم به راه راست هدایت شیم...
واقعا تا این حد نگاه جنسیتی به انسان داشتن درسته؟ در ثانی الان تفکیک کردی تو بازار کار می خوای چیکار کنی... البته من شک ندارم اون هم قدم بعدیه...

بنده کی باشم که بخام کسیو هدایت کنم! :w12: هدف من از این بحث این بود که بگم، در برابر این گونه طرح ها که در مسائل حساسیت برانگیزی مثل این مطرح و اجرا میشن، موضع گیری منصفانه و غیر پیشداورانه ای داشته باشیم. به نظرم پست های شما یه کم پیشداورانه بودند، به نظر بنده که قبلا هم گفتم، این گونه طرح ها، هم نکات مثبت و هم عوارض منفی دارند که با تدبیر و اجرای کارشناسانه و صحیح و به دور از افراط و تفریط، باید نکات مثبت رو تقویت و عوارض منفی رو کاهش داد.
درضمن، راجع به نگاه جنسیتی به انسان؛ جواب سوال شما میشه: نه! ولی با شرایطی؛ در جامعه ای سالم که اعضای اون، به این حد از رشد عقلی رسیده باشن که انسانیت افراد، بیش از جنسیت اونها براشون مطرح و مبنای رفتار، کردار و تعاملاتشون باشه.:cool:

بله تاریخ شاهد ظلم هایی که به خانما شده و می شه هست...!

در هر جایی که به کسی ظلم میشه، قطعا از عقلانیت و آموزه های دین حق فاصله گرفته شده است. ولی اینو بدونین که این مسئله در مورد آقایون هم صادقه، کلا بحث مظلوم واقع شدن، ارتباط چندانی با جنسیت نداره. فقط ظاهرش ممکنه تفاوت داشته باشه...!;)

Риал Краесис
سلام من کلا سعی میکنم وارد اینجور بحث ها نشم ولی خوب دیگه نمیشه کاری کرد وارد شدم.:d
ببینید مثلا الان کتاب خونه دانشگاه ما رو تفکیک کردن که مثلا ما پسر ها دخترا رو نبینیم اما خود حراست میاد میشینه و کاملا طرف دخترا رو میبینه این یعنی اگه ایشون نگاه کنن ایراد نداره ولی مثلا من دانشجو که بعضی وقتا به خاطر انجام کار تحقیقی مشترک مجبوریم با همکلاسیهای دختر با هم رو یه موضوع کار کنیم نگاه کنم ایراد داره شما بگین این کجاش منطقی است؟
مطمئن باش اگه منطقی و درست و خوب اجرا بشه من موافق هستم اما گفتم که درست و منطقی.​

بله شما درست میگید! در اینجا از دایره منطق و تعادل خارج شده اند! این هم از مصادیق اجرای یک طرح به صورت غیر کارشناسی و به دست کسانیه که برای اجرای اون، به درستی توجیه نشدن! متاسفانه چنین اتفاقاتی که کم هم رخ نداده اند، فاتحه خیلی از طرح هایی رو که می تونستن نتایج مثبتی هم داشته باشند، در کشور ما خونده و اونارو به ضد خودشون تبدیل کرده! :w28:
مثلا در زمان دانشجویی خودم، برای یه اردوی علمی، یه شب تو خوابگاه های دانشگاه تبریز موندیم، رفتار نگهبان ها و حراست دانشگاه وقتی دنبال دخترای کلاسمون به خوابگاه دختران رفتیم، چنان زننده بود که من به عنوان نماینده کلاس با اونا بگو مگو کردم وکم مونده بود باهاشون دست به یقه بشم! این جور مسائل و رفتارهای افراطی از جانب برخی افراد ناآگاه و گاه مغرض و متعصب، شوربختانه، موجب ضد تبلیغ برای دین میشه! :razz:

به قول یه بزرگی(نقل به مضمون): " اگر می خواهی تفکری را به زمین بزنی، به آن حمله نکن، بلکه از آن بد دفاع کن! " :gol:

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
100٪ :sweatdrop:

چنین چیزی در مناطقی که از دین، فقط پوسته اونو فهمیدن و از لحاظ فرهنگی هم عقب مونده اند دیده میشه که بسیار محدود بوده و در حال ریشه کن شدنه! ولی به هر حال بهتر از مادر شدن نامشروعه!
به نظر من تفاوتی ندارن
.
بنده کی باشم که بخام کسیو هدایت کنم! :w12: هدف من از این بحث این بود که بگم، در برابر این گونه طرح ها که در مسائل حساسیت برانگیزی مثل این مطرح و اجرا میشن، موضع گیری منصفانه و غیر پیشداورانه ای داشته باشیم. به نظرم پست های شما یه کم پیشداورانه بودند، به نظر بنده که قبلا هم گفتم، این گونه طرح ها، هم نکات مثبت و هم عوارض منفی دارند که با تدبیر و اجرای کارشناسانه و صحیح و به دور از افراط و تفریط، باید نکات مثبت رو تقویت و عوارض منفی رو کاهش داد.
درضمن، راجع به نگاه جنسیتی به انسان؛ جواب سوال شما میشه: نه! ولی با شرایطی؛ در جامعه ای سالم که اعضای اون، به این حد از رشد عقلی رسیده باشن که انسانیت افراد، بیش از جنسیت اونها براشون مطرح و مبنای رفتار، کردار و تعاملاتشون باشه.:cool:
یعنی جامعه ما اون هم در سطح دانشگاهها تا این حد سیاهه؟
نمی دونم والا... منم منکر مسائلی که هست نمی شم اما فکر نمی کنم در این حد باشه که بخوان دو تا قشرو از هم جدا کنن... به هرحال اینا آدمایی ان که تو سطح اجتماع قراره با هم تعامل داشته باشن...
اگه الان تو این سطح راهکارمون این باشه کم کم نباید یکیو از صحنه حذف کنیم؟
بعد هم اینکه با این جداسازی ها فکر می کنین فرهنگ رابطه دو جنس پیشرفت می کنه؟ به نظر من که بدتر می شه...
من از دبیرستان و راهنمایی حرف نمی زنم... دانشگاه جاییه که آدمای بالغ رفت و آمد دارن! من الان رسما احساس می کنم دارن به من می گن تو فرهنگشو نداری پس بهتره جدا باشین!:w09:

mina jigili

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ایرانی ها جنبه هیچی را ندارن همون تفکیک بشن بهتره .

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه معنی داره اصلا اختلاط؟
نه که مدرسه .. نه فقط دانشگاه بلکه محیط اداره ها ، کارگاه ها ، رستوران ها ، کنسرت ها ، نمایشگاه ها و همه چیز باید جدا بشه
مهم اینه که جامعه سالم بمونه و بچه هامون در محیطی امن رشد کنن ..
خدا رو شکر علم م پیشرفت کرده و تولید مثل هم بدون اختلاط زن و مرد انجام میشه
دیگه لازم هم نیست به خودمون زحمت بدیم فرهنگ رفتار با جنس مخالف رو به بچه هامون یاد بدیم ...
تک جنسه ش کنیم خلاص
فک کن تولید مثل مصنوعی باشه و مثلا اگه بچه دختر شد نگهش دارن بخش زنونه و اگه پسر شد بفرستنش بخش مردونه کشور
جالب میشه ها .. امنیت روانی کشور هم حفظ میشه

REYMOND00

کاربر بیش فعال
همه مسائل آینده و شناخت دو جنس از هم به کنار(که خودش یه دنیاست)کی می تونه تضمین کنه دانشگاه های دخترانه بهتر از مال پسران خواهد بود؟یا لاقل هم سطح؟واقعا فک کردید میان و دانشگاه شریف رو می دن به دخترا و علم و صنعت به پسرا بهشتی به دخترا و تهران به پسرا و الی آخر؟؟؟؟؟استانهایی که یک دانشگاه سراسری دارن چی؟
نه خیر...مساله اینه که اینا از زنان تحصیل کرده ی جامعه هراس دارن...که 70% ورودیها دختر باشن و نهایتا برای آزمونای استخدامی که1000 نفرم بگیره کلا10 تا پرستار خانم می خوان!!!
جنس دوم این جامعه هم صبرش حدی داره...همونطور که تو زندگی مشترک آروم آروم داره نشون می ده که حاضر به تحمل خیلی از خفتهای زندگی مادرش نیست تو جامعه هم بالاخره نشون می ده خسته شده از اینهمه تبعیض!!از اینکه همش بخونه...همش محدود باشه...همش تو خونه باشه و زجر بکشه...بعدش با کلی شرایط بخونه یا دانشگاه خوب یا دانشگاه شهر خودش پذیرفته شه ...و فارغ التحصیل شه و ببینه ای بابا!!!کار کو؟؟فقط عمرشو حروم کرده!1حتی شاگرد اول هم باشه سخت تر از آخرین پسر کلاس کار گیرش میاد!!
قصدم به هیچ وجه توهین به هیچکس نیست...فقط اگه کلاهمونو قاضی کنیم حق رو باید به کی بدیم؟اونی که معلولیت داره بله...اشکال نداره یه جاهایی کمکش کنیم و اولویت بذاریم...اما درصورتی که بتونه از پس کار بر بیاد...اما هیچ اولویت بندی دیگه ای رو قبول ندارم!!به خصوص جنسیتی!از قدیم گفتن هرچقد پول بدی آش می خوری!!!پسری که کل سالو گشته و خوش گذرونده و با دوستاش گشته و تفریح کرده کجاش با اون دختری که همه سرمایه شو گذاشته رو درس برابره؟چرا به زور باید برای کسی که لیاقتشو نداره امکانات بذارن؟می خوای بری دانشگاه؟؟؟خب تلاش کن!!!چرا روش قبلیتو ادامه می دی؟اونوقت انتظار معجزه داری لابد؟البته برعکس هم هستا...اما کمه...
جامعه خیلی شایسته سالاریش فوران کرده گفته یه رگه شو بزنم تو این راه!!همین الانش مقایسه که می کنی بین خانمای کارمند و آقایون کارمند متوجه می شی!!!بیشتر کارای سرکاری هم مال خانماس...نیاین بگین اینهمه استخدام خانم هست!!کو؟منشی شد شغل؟بازاریاب تلفنی شد شغل؟شغل مال شرکت نفت و بانک و گاز و ...و...و...اس!!

masisabz

عضو جدید
کاربر ممتاز
من هم در دانشگاه تک جنسی درس خوندم هم دانشگاه مختلط

هر کس رفتارش بسته به ذاتش هست و اینها همه بهانه برای ایجاد محدودیت میباشد
از همه نظر حتی سیاسی که شاید خیلی بی ربط به نظر بیاد

این آقایون همیشه برای حل مشکلات دست به دامن مسخره ترین راه های میشوند

Риал Краесис

عضو جدید
دوست عزیز لطفا ندانسته جنسیتی را مورد حجوه قرار ندید نمی خوام خدای نا کرده تو هین کرده باشم اما مثل اینکه شوما علم غیب داشتین میدونستین پایه طرح رو مردا گذاشتن؟

پرواز@

کاربر بیش فعال
چه معنی داره اصلا اختلاط؟
نه که مدرسه .. نه فقط دانشگاه بلکه محیط اداره ها ، کارگاه ها ، رستوران ها ، کنسرت ها ، نمایشگاه ها و همه چیز باید جدا بشه
مهم اینه که جامعه سالم بمونه و بچه هامون در محیطی امن رشد کنن ..
خدا رو شکر علم م پیشرفت کرده و تولید مثل هم بدون اختلاط زن و مرد انجام میشه
دیگه لازم هم نیست به خودمون زحمت بدیم فرهنگ رفتار با جنس مخالف رو به بچه هامون یاد بدیم ...
تک جنسه ش کنیم خلاص
فک کن تولید مثل مصنوعی باشه و مثلا اگه بچه دختر شد نگهش دارن بخش زنونه و اگه پسر شد بفرستنش بخش مردونه کشور
جالب میشه ها .. امنیت روانی کشور هم حفظ میشه

خوب دیگه علم پیشرفت کرده ولی آدمام در حال تکاملن
اینجوری که داریم پیش میریم دیگه احتیاجی به تولید مثل مصنوعی هم نداریم
میتونیم گرده افشانی کنیم اینجوری خعلی بهتره مشکل شرعیم نداره

yoosha

عضو جدید
یعنی چی دانشگاه دخترونه؟ یعنی زنان جنس دوم هستن که لطف می کنن دانشگاه درست می کنن براشون اگه هدف تفکیک جنسیت بود جور دیگری می نوشتن اینا هدفشون اینه 2 تا دانشگاه داغون بدن به دخترا و بعدش هم بگن سطح علمیشون پایینه و از کار حذف میکننشون که الان شروع کردن ورشته هایی چون مامایی و کودک یاری تو دانشگاه دخترونه میذارن و عملا دخترامون به زمان قاجاریه باز می گردن

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
همه مسائل آینده و شناخت دو جنس از هم به کنار(که خودش یه دنیاست)کی می تونه تضمین کنه دانشگاه های دخترانه بهتر از مال پسران خواهد بود؟یا لاقل هم سطح؟واقعا فک کردید میان و دانشگاه شریف رو می دن به دخترا و علم و صنعت به پسرا بهشتی به دخترا و تهران به پسرا و الی آخر؟؟؟؟؟استانهایی که یک دانشگاه سراسری دارن چی؟
نه خیر...مساله اینه که اینا از زنان تحصیل کرده ی جامعه هراس دارن...که 70% ورودیها دختر باشن و نهایتا برای آزمونای استخدامی که1000 نفرم بگیره کلا10 تا پرستار خانم می خوان!!!
جنس دوم این جامعه هم صبرش حدی داره...همونطور که تو زندگی مشترک آروم آروم داره نشون می ده که حاضر به تحمل خیلی از خفتهای زندگی مادرش نیست تو جامعه هم بالاخره نشون می ده خسته شده از اینهمه تبعیض!!از اینکه همش بخونه...همش محدود باشه...همش تو خونه باشه و زجر بکشه...بعدش با کلی شرایط بخونه یا دانشگاه خوب یا دانشگاه شهر خودش پذیرفته شه ...و فارغ التحصیل شه و ببینه ای بابا!!!کار کو؟؟فقط عمرشو حروم کرده!1حتی شاگرد اول هم باشه سخت تر از آخرین پسر کلاس کار گیرش میاد!!
قصدم به هیچ وجه توهین به هیچکس نیست...فقط اگه کلاهمونو قاضی کنیم حق رو باید به کی بدیم؟اونی که معلولیت داره بله...اشکال نداره یه جاهایی کمکش کنیم و اولویت بذاریم...اما درصورتی که بتونه از پس کار بر بیاد...اما هیچ اولویت بندی دیگه ای رو قبول ندارم!!به خصوص جنسیتی!از قدیم گفتن هرچقد پول بدی آش می خوری!!!پسری که کل سالو گشته و خوش گذرونده و با دوستاش گشته و تفریح کرده کجاش با اون دختری که همه سرمایه شو گذاشته رو درس برابره؟چرا به زور باید برای کسی که لیاقتشو نداره امکانات بذارن؟می خوای بری دانشگاه؟؟؟خب تلاش کن!!!چرا روش قبلیتو ادامه می دی؟اونوقت انتظار معجزه داری لابد؟البته برعکس هم هستا...اما کمه...
جامعه خیلی شایسته سالاریش فوران کرده گفته یه رگه شو بزنم تو این راه!!همین الانش مقایسه که می کنی بین خانمای کارمند و آقایون کارمند متوجه می شی!!!بیشتر کارای سرکاری هم مال خانماس...نیاین بگین اینهمه استخدام خانم هست!!کو؟منشی شد شغل؟بازاریاب تلفنی شد شغل؟شغل مال شرکت نفت و بانک و گاز و ...و...و...اس!!

همون مساله ای که درمورد دانشگاه های تهران و شهرستان ها و سیل عظیم رقابت برای قبولی توی دانشگاه های تهران بخاطر امکانات بالا بین بچه ها ی شهرستان هست حالا دوبرابرش پیش میاد و البته رسیدگی به دانشگاه های دخترانه با گریزی به تخصیص بودجه های استانی و عمل به اونها برای بانوان واضحه ...

بالاخره یکی حرف دل من رو زد ...!

دوست عزیز لطفا ندانسته جنسیتی را مورد حجوه قرار ندید نمی خوام خدای نا کرده تو هین کرده باشم اما مثل اینکه شوما علم غیب داشتین میدونستین پایه طرح رو مردا گذاشتن؟
پس کی گذاشته :D
اگه منظورت اینه که اسم زنای دولتی رو هم باید بیاریم باید بگم این زنایی که رفتن تو دستگاه دولتی از صدتا مرد ضد زن بدترن
اینا همونایی ان که لایحه ی خانواده رو با ذوق و شوق تایید میکردن و حاضر هم نبودن به عنوان نماینده ی زنان حتی حاضر نبودن با زنای معترض رو به رو شن و پاسخگو باشن!
اینا رو لطفا جزء زنانی که خودشونو زن میدونن بحساب نیار!!!
خوب دیگه علم پیشرفت کرده ولی آدمام در حال تکاملن
اینجوری که داریم پیش میریم دیگه احتیاجی به تولید مثل مصنوعی هم نداریم
میتونیم گرده افشانی کنیم اینجوری خعلی بهتره مشکل شرعیم نداره
آره والا گرده افشانی هم فکر خوبیه :D
یعنی چی دانشگاه دخترونه؟ یعنی زنان جنس دوم هستن که لطف می کنن دانشگاه درست می کنن براشون اگه هدف تفکیک جنسیت بود جور دیگری می نوشتن اینا هدفشون اینه 2 تا دانشگاه داغون بدن به دخترا و بعدش هم بگن سطح علمیشون پایینه و از کار حذف میکننشون که الان شروع کردن ورشته هایی چون مامایی و کودک یاری تو دانشگاه دخترونه میذارن و عملا دخترامون به زمان قاجاریه باز می گردن
بله عزیزم .. زنان جنس دوم هستن
مردان تو این جامعه نقش شیر رو دارن که همه چیز مال اوناس و زن ها نقش حیوون ضعیفی که از قبل شیر بهشون غذای پس مونده میرسه!
.
این روند کاملا داره اجرا میشه با حذف برخی رشته ها برای دختران .. کم کم با این راهی که پیش گرفتن دیگه رشته هایی که مربوط یه خونه داری و کودکیاریه خاص دختران میشه و بقیه رشته ها براشون حذف میشه ! فکر کنم خانوما خودشون بهتره با دست ادب دست از فکر کردن به تحصیلات عالیه بردارن!

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
یادمه راهنمایی که بودیم یه مدرسه پسرانه رو جابجا کردن پسرا رو فرستادن مدرسه تازه ساز ما رو بردن جاشون:D
بعد گفتن دارن یه دبیرستان تازه می سازن... وقتی ساخته شد ما رو بردن جای پسرا و پسرا رو بردن تو مدرسه جدیده :biggrin:
کلا ما عادت کردیم نفر ته صف باشیم.... دوس دارم بگم این تو بمیری ازون تو بمیری ها نیس اما....
چی بگم؟؟