نظارت معماری یک ساختمان

am4818

عضو جدید
فرق ناظر عالیه باناظر چیه وظیفش چیه ؟میگن ناظر عالیه چون به صورت دایمی در گارگاه نیست در برابر خطرات احتمالی کارگاه مسعول نسیت!؟

am4818

عضو جدید
سلام عکس از فنداسیون وکرسی چینی میخاستم انجایی که گفتین هشت گیر باید کار کنیم !عابق کاری روی کرسی چینی باید باشه یا روی فنداسیون؟؟

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فرق ناظر عالیه باناظر چیه وظیفش چیه ؟میگن ناظر عالیه چون به صورت دایمی در گارگاه نیست در برابر خطرات احتمالی کارگاه مسعول نسیت!؟
سلام
دوست عزیز نظارت عالیه کار هر مهندسی نیست ! از طرف نظام مهندسی استان برای نظارت عالیه بر ساختمانها میرن به اونها سر میزنن!
مربوط به ناظرهای عادی نمیشه
سلام عکس از فنداسیون وکرسی چینی میخاستم انجایی که گفتین هشت گیر باید کار کنیم !عابق کاری روی کرسی چینی باید باشه یا روی فنداسیون؟؟

این قبیل سوالات مربوط به این تاپیک نیست ، لطفا از تاپیکهای مرتبط بررسی بکنین !!
شما که نظارت دارین باید این قبیل جزئیات رو بلد باشین !!!!

am4818

عضو جدید
سلام
دوست عزیز نظارت عالیه کار هر مهندسی نیست ! از طرف نظام مهندسی استان برای نظارت عالیه بر ساختمانها میرن به اونها سر میزنن!
مربوط به ناظرهای عادی نمیشه

این قبیل سوالات مربوط به این تاپیک نیست ، لطفا از تاپیکهای مرتبط بررسی بکنین !!
شما که نظارت دارین باید این قبیل جزئیات رو بلد باشین !!!!

دوست عزیز از راهنماییتان سپاسگذارم من که گفتم اول کارم !

• Like
واکنش ها: agin

memare iran

عضو جدید
سلام مهندسین موفق
میشه درباره روش برخورد با پیشروی که مالک میخواد انجام بده توضیح بدین...من گزارش رد کردم شهرداری کارو تعطیل کرد روال بعدیش چیه.
ناظرهای دیگه میگن نباید گزارش رد میکردی چون میزان پیشروی کم بوده.مگه میشه؟لطفا روندشو توضیح بدین چون نه تو شهرداری ونه معاونت فنی کسی جواب درست نمیده

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
سلام مهندسین موفق
میشه درباره روش برخورد با پیشروی که مالک میخواد انجام بده توضیح بدین...من گزارش رد کردم شهرداری کارو تعطیل کرد روال بعدیش چیه.
ناظرهای دیگه میگن نباید گزارش رد میکردی چون میزان پیشروی کم بوده.مگه میشه؟لطفا روندشو توضیح بدین چون نه تو شهرداری ونه معاونت فنی کسی جواب درست نمیده

سللمم.
خوب کاری کردید.
هر کاری خودتون فکر میکنید درسته انجام بدید.به رویه بقیه ناظر ها اگه بخواید پیش برید وضعیت اینی میشه که هست.
این یکم پیشروی اضافه کرده ،همسایه اگه بسالزه اونم اعتراض میکنه و میخواد که اندازه این ساختمان پیشروی کنه.

z_saba

عضو جدید
سلام
وقت بخیر
خوب ما مشارکت نمیکنیم چون تجربه اش رو نداریم و از مطالب شما استفاده میکنیم
من تو این مرحله یه ترسی هم دارم :)
ممنون میشم بحث رو ادامه بدید و تجربیاتتون رو در اختیار ما قرار بدید

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
وقت بخیر
خوب ما مشارکت نمیکنیم چون تجربه اش رو نداریم و از مطالب شما استفاده میکنیم
من تو این مرحله یه ترسی هم دارم :)
ممنون میشم بحث رو ادامه بدید و تجربیاتتون رو در اختیار ما قرار بدید

سلام دوست عزیز
ترس شما طبیعیه ، همه ما اولش همینجور بودیم و هنوز هم این ترس رو توی بعضی از مراحل کار داریم.
حتما بحث رو ادامه میدیم ، در خدمتم اگر سوالی هست و یا میتونم کمکی بکنم

4fafa

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها...:w40::w42:
من اومدم..
من امسال نظارتو شاید قبول شم...حالا حساب کتاباشو کردم ک فک میکنم قبولم ولی باز ی جاهاییرو هنو شک دارم..
همه مطالبو تا اینجا خوندم..من بسیار نیاز ب این راهنمایی ها دارم.ازتون ممنونم.
فقط ی چیزی من احساس میکنم سوالام زیاده خب؟میدونم کدوم سوالارو اینجا مطرح کنم ولی آخه ی سری سوالات ک مربوط ب نظارت هست ولی اینجا میگید مطرح نکنید آخه تاپیکای دیگه خیلی فعات نیستن و احساس میکنم این یادگیری ناقص میمونه و همینطور ی پاش هی میلنگه...
خیلی دوس دارم همه چیو یاد بگیرم..آخه من زمانی ک باید یاد میگرفتم نگرفتم...
:w05:
شماها هم ک خیلی وقته نیستید...نمیاین ینی دیگه..
ب هر حال متشکرم از مطالب و امیدوارم ک دوباره دوره هم جم شیم تا من ی عالمه سوال بپرسم
:w18:

آخرین ویرایش:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
من اومدم..
من امسال نظارتو شاید قبول شم...حالا حساب کتاباشو کردم ک فک میکنم قبولم ولی باز ی جاهاییرو هنو شک دارم..
فقط ی چیزی من احساس میکنم سوالام زیاده خب؟میدونم کدوم سوالارو اینجا مطرح کنم ولی آخه ی سری سوالات ک مربوط ب نظارت هست ولی اینجا میگید مطرح نکنید آخه تاپیکای دیگه خیلی فعات نیستن و احساس میکنم این یادگیری ناقص میمونه و همینطور ی پاش هی میلنگه...
ب هر حال متشکرم از مطالب و امیدوارم ک دوباره دوره هم جم شیم تا من ی عالمه سوال بپرسم

سلاممم.
ایشالا قبول میشید.
همه سوالات مربوط به نظارت معماری از قبیل ابعاد و ارتفاع فضاها و جانمایی ساختمان و ....و همچنین نظارت بر جزئیات اجرایی معماری رو تو این تاپیک مطرح کنید.
واسه نظارت سازه و بقیه موارد هم تو تاپیک اشکالا اجرایی ساختمان که در همین تالار نظام مهندسی موجوده میتونید مطرح کنید.

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من اومدم..

سلام دوست عزیز
امیدوارم موفق باشید.

من مشغولیت کاری زیادی داشتم و نرسیدم این چند وقته اینجا مطلب بذارم
هدفم از زدن تاپیک این بوده که در ادامه مراحل مختلف نظارت ، نکات و دیتیلهای مهم و کاربردی نظارت و اجرا رو بحث کنیم !پ
انشالله از این به بعد به ادامه بحث میپردازیم
شما اگر سوالی دارین بفرمایین ،
موفق باشین

bahar-spring

کاربر بیش فعال
سلام
وقتی که کار به آخراش رسیده و توی مرحله گرفتن پایان کاره چه چیزاییو باید مدنظر قرار داد که دیگه بسلامتی تمام شه و مشکلی گریبانگیر ما نباشه؟

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
وقتی که کار به آخراش رسیده و توی مرحله گرفتن پایان کاره چه چیزاییو باید مدنظر قرار داد که دیگه بسلامتی تمام شه و مشکلی گریبانگیر ما نباشه؟

سلام بهار جان

سعی کنین نذارین کارا به پایان کار برسه و مسئله ای درست بکنه !
بعضی از ایرادها هست که دیگه اون موقع رفع نمیشن و یا هزینه زیادی برای مالک داره تا برطرف کنه و یا دوباره کاریه ! باید حواستون باشه اگر مشکلی باشه که فکر میکنین ممکنه مانع تایید پایان کار بشه ، قبل از رسیدن به این مرحله حلش بکنین ، قبل از اینکه سفت کاری رو مهر کنین در نظرتون باشه و حتی به مالک بگین که مهر نمی کنین !

یه مساله خیلی دردآور اینه که برای اکثر ساختمانها ، برای پایان کار اصلا به مهر مهندس معمار احتیاجی ندارن و اگر ناظر سازه تایید کرد کار تمامه ! خیلی زشته نه ؟؟

بعضی از نکات که باعث میشه اصلا پایان کار به ساختمان ندهند ، از بین رفتن درز انقطاع ، نداشتن در دود بند دستگاه پله ( آتش نشانی رد میکنه ) و ... هستن.
اما مسائلی که مهمه ، ارتفاع دست اندازها هست ( برای بام ، نرده پله که خیلی مهمه، تراس و ... ) ، معمولا بازرس میره روی بام و از اونجا درز انقطاع رو چک میکنه ، اگر ساختمانی نما نشده باشه پایان کار نمی دن ،دیواره های چاه آسانسور حتما باید سیمانکاری شده باشه( موزاییک و کاشی و سرامیک و ... نباشه ) ،okb پنجره ها خیلی مهمه ،و ....

MAT ARCHITECT

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اولا از این که تجربیاتت رو در اختیار دوستان قرار میدی سپاسگذارم
ثانیا راجع به مواردی که ذکر کردی یکسری ایراداتی وجود داره که من خودم توی اجرا تجربه کردم
یه مساله خیلی دردآور اینه که برای اکثر ساختمانها ، برای پایان کار اصلا به مهر مهندس معمار احتیاجی ندارن و اگر ناظر سازه تایید کرد کار تمامه ! خیلی زشته نه ؟؟
ولی برای دفتر چه فنی و ملکی نیاز هست هر چند که هنوز توی خیلی از استانها جا نیفتاده
بعضی از نکات که باعث میشه اصلا پایان کار به ساختمان ندهند ،
از بین رفتن درز انقطاع ،
در صورت تایید ناظر سازه و دادن یک تعهد توی شهرداری به نام تعهد درز انقطاع یه جورایی لاپوشونی میشه البته با تایید ناظر سازه که خیلی مهمه
نداشتن در دود بند دستگاه پله ( آتش نشانی رد میکنه )
برای خد اقل این ضابطه یعنی 5 سقف میشه با تعبیه سیستم اعلام و اطفاء حریق ( البته نوع و مارک اون توسط خود آتشنشانی مشخص میشه ) گیری به درب ضد حریق نمیدن و ... هستن.
اما مسائلی که مهمه ، ارتفاع دست اندازها هست ( برای بام ، نرده پله که خیلی مهمه، تراس و ... ) ، معمولا بازرس میره روی بام و از اونجا درز انقطاع رو چک میکنه ، اگر ساختمانی نما نشده باشه پایان کار نمی دن ،دیواره های چاه آسانسور حتما باید سیمانکاری شده باشه( موزاییک و کاشی و سرامیک و ... نباشه ) ،okb پنجره ها خیلی مهمه ،

بازم ممنون :gol::gol:

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اولا از این که تجربیاتت رو در اختیار دوستان قرار میدی سپاسگذارم
ثانیا راجع به مواردی که ذکر کردی یکسری ایراداتی وجود داره که من خودم توی اجرا تجربه کردم
ولی برای دفتر چه فنی و ملکی نیاز هست هر چند که هنوز توی خیلی از استانها جا نیفتاده
بعضی از نکات که باعث میشه اصلا پایان کار به ساختمان ندهند ،
از بین رفتن درز انقطاع ،
در صورت تایید ناظر سازه و دادن یک تعهد توی شهرداری به نام تعهد درز انقطاع یه جورایی لاپوشونی میشه البته با تایید ناظر سازه که خیلی مهمه
نداشتن در دود بند دستگاه پله ( آتش نشانی رد میکنه )
برای خد اقل این ضابطه یعنی 5 سقف میشه با تعبیه سیستم اعلام و اطفاء حریق ( البته نوع و مارک اون توسط خود آتشنشانی مشخص میشه ) گیری به درب ضد حریق نمیدن و ... هستن.
اما مسائلی که مهمه ، ارتفاع دست اندازها هست ( برای بام ، نرده پله که خیلی مهمه، تراس و ... ) ، معمولا بازرس میره روی بام و از اونجا درز انقطاع رو چک میکنه ، اگر ساختمانی نما نشده باشه پایان کار نمی دن ،دیواره های چاه آسانسور حتما باید سیمانکاری شده باشه( موزاییک و کاشی و سرامیک و ... نباشه ) ،okb پنجره ها خیلی مهمه ،

بازم ممنون :gol::gol:

سلام خواهش میکنم

اما اینجا اینجوری نیست درباره مهر پایانکار معمارها ..... پریروز داشتم با یه معمار ارشد صحبت میکردم ، ایشون شاکی بودن که هیچ کدوم از ساختمانهاش برای مهر پایان کار سراغش نمیرن و مهر ناظر سازه کفایت میکنه !!!
در مورد در دود بند هم توی اصفهان تمام ساختمانها به غیر از گروه الف ( اختیاریه )، باید سیستم اعلام حریق داشته باشه گروه ب ، تا 280 متر و سه سقف اجباری نیست ولی بقیش هست.و اگر یکی از مهندسین ناظر به در دود بند گیر یدن و مهر نکنن کسی نمیتونه نظر اونها رو رد بکنه چون از نکات مبحث 3 هست !
فکر میکنم قوانین و ضوابط شهر شما با ما تفاوت داره ! ممکنه در مورد خیلی از شهرها به این صورت باشه

4fafa

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بهار جان

سعی کنین نذارین کارا به پایان کار برسه و مسئله ای درست بکنه !
بعضی از ایرادها هست که دیگه اون موقع رفع نمیشن و یا هزینه زیادی برای مالک داره تا برطرف کنه و یا دوباره کاریه ! باید حواستون باشه اگر مشکلی باشه که فکر میکنین ممکنه مانع تایید پایان کار بشه ، قبل از رسیدن به این مرحله حلش بکنین ، قبل از اینکه سفت کاری رو مهر کنین در نظرتون باشه و حتی به مالک بگین که مهر نمی کنین !

بعضی از نکات که باعث میشه اصلا پایان کار به ساختمان ندهند ، از بین رفتن درز انقطاع ، نداشتن در دود بند دستگاه پله ( آتش نشانی رد میکنه ) و ... هستن.
اما مسائلی که مهمه ، ارتفاع دست اندازها هست ( برای بام ، نرده پله که خیلی مهمه، تراس و ... ) ، معمولا بازرس میره روی بام و از اونجا درز انقطاع رو چک میکنه ، اگر ساختمانی نما نشده باشه پایان کار نمی دن ،دیواره های چاه آسانسور حتما باید سیمانکاری شده باشه( موزاییک و کاشی و سرامیک و ... نباشه ) ،okb پنجره ها خیلی مهمه ،و ....

سلام.:w17:
میشه و .... رو لطفن ذکر کنی.میخام بدونم این نکاتو:question:
مچکرم.

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
آگین جان و آقا فرزاد!
بیشترین مشکلی که برای من به وجود میاد برای ساختمان هایی که تک ناظرن ، یعنی نظارت سازه و معماری رو با هم باید انجام بدم
لطفا در این مورد بیشتر توضیح بدین
چه ساختمونهایی هم نظارت سازه و هم معماریشون رو یه نفر انجام میده ؟ چجوریه ؟ چرا یکی ؟ نظارت سازه یه مقوله جداس فکر نکنم به معماریه بدن چون باید مباحث پی و پی سازی و فولاد رو هم علاوه بر مباحث خودمون مسلط باشیم

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
آگین جان و آقا فرزاد!
بیشترین مشکلی که برای من به وجود میاد برای ساختمان هایی که تک ناظرن ، یعنی نظارت سازه و معماری رو با هم باید انجام بدم
لطفا در این مورد بیشتر توضیح بدین

چه ساختمونهایی هم نظارت سازه و هم معماریشون رو یه نفر انجام میده ؟ چجوریه ؟ چرا یکی ؟ نظارت سازه یه مقوله جداس فکر نکنم به معماریه بدن چون باید مباحث پی و پی سازی و فولاد رو هم علاوه بر مباحث خودمون مسلط باشیم

سلامم.
تو تهران اکثر ساختمانها این وضعیت رو دارن.یعنی تک ناظرن.
اینطور نیست که بحث نظارت سازه برای مثلا مهندسان سازه باشه و نظارت معماری و جزئیاتش برای مهندسان معمار.این که میبینید نظارت هارو جدا کردن اولا واسه اشتغال مهندسان است و ثانیا واسه عدم تداخل مسئولیت هاست.
واسه نظارت سازه اول باید نقشه خونی خوبی داشته باشید و تمام علائم داخل نقشه و و همچنین آیین نامه های مربوط به اسکلت(چه فلزی و چه بتنی)رو بدونید.معمولا کسانی که کار شاپ اسکلت رو انجام میدن به تمام جزئیات اسکلت تسلط دارن.که من در مورد این جزئیات مربوط به سازه در تاپیک مدیریت در طراحی (سازه)توضیح دادم.
باید در مورد سازه فلز و بتن جدا صحبت کرد.یه سری معایب اجرای اسکلت رو تو همین تالار نظام مهندسی و تو تاپیک اشکالات اجرایی ساختمان نشون دادم ولی باز شما سوالی اگه دارید و اینکه مثلا به چه مواردی باید اشاره توجه کنید رو میشه تو این تاپیک بررسی کرد.
ولی در کل اولین موردی که باید در نظر بگیرید اینه که از سازنده و یا پیمانکار اجرا کننده اسکلت، نقشه های اجرایی رو بخواید.تهیه نقشه های اجرایی به عهده پیمانکاره.وظیقه شما اینه که نقشه های اجرایی رو تایید کنید با توجه به نقشه های سازه و آیین نامه ها.
این میشه نظارت اصولی.
اینکه بزارید اسکلت اجرا شه بعد برید ایراد بگیرید درست نیست.شاید قدرتش رو داشته باشید که مانع ادامه کار بشید ولی در واقع شما کم کاری کردید.
در مورد جزئیات مربوط به سازه هم میشه صحبت کرد.

4fafa

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلامم.
تو تهران اکثر ساختمانها این وضعیت رو دارن.یعنی تک ناظرن.
اینطور نیست که بحث نظارت سازه برای مثلا مهندسان سازه باشه و نظارت معماری و جزئیاتش برای مهندسان معمار.این که میبینید نظارت هارو جدا کردن اولا واسه اشتغال مهندسان است و ثانیا واسه عدم تداخل مسئولیت هاست.
واسه نظارت سازه اول باید نقشه خونی خوبی داشته باشید و تمام علائم داخل نقشه و و همچنین آیین نامه های مربوط به اسکلت(چه فلزی و چه بتنی)رو بدونید.معمولا کسانی که
1. کار شاپ اسکلت رو انجام میدن به تمام جزئیات اسکلت تسلط دارن.که من در مورد این جزئیات مربوط به سازه در تاپیک مدیریت در طراحی (سازه)توضیح دادم.
باید در مورد سازه فلز و بتن جدا صحبت کرد.یه سری معایب اجرای اسکلت رو تو همین تالار نظام مهندسی و تو تاپیک اشکالات اجرایی ساختمان نشون دادم ولی باز شما سوالی اگه دارید و اینکه مثلا به چه مواردی باید اشاره توجه کنید رو میشه تو این تاپیک بررسی کرد.
ولی در کل اولین موردی که باید در نظر بگیرید اینه که از سازنده و یا پیمانکار اجرا کننده اسکلت، نقشه های اجرایی رو بخواید.تهیه نقشه های اجرایی به عهده پیمانکاره.وظیقه شما اینه که نقشه های اجرایی رو تایید کنید با توجه به نقشه های سازه و آیین نامه ها.
این میشه نظارت اصولی.
اینکه بزارید اسکلت اجرا شه بعد برید ایراد بگیرید درست نیست.شاید قدرتش رو داشته باشید که مانع ادامه کار بشید ولی در واقع شما کم کاری کردید.
2.در مورد جزئیات مربوط به سازه هم میشه صحبت کرد.
1.اون ینی چی دقیق...؟
2.ینی تو این تایک درموردش صحبت کنیم؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
1.اون ینی چی دقیق...؟
2.ینی تو این تایک درموردش صحبت کنیم؟

سلامم.
1-یعنی توانایی تهیه نقشه های اجرایی رو دارن.چون شما با درک ضوابط موجود در نقشه های سازه ،نقشه های اجرایی رو تهیه میکنید.البته حتما لازم نیست ولی اونا کارشون راحت تره و به تمام جزئیات سازه مسلط هستند.
2-این تاپیک یا هر تاپیک دیگه ای.ولی بحث باید بصورت جمعی باشه.سوال و جواب باشه.

archi_arch

مدیر بازنشسته
بچه ها من یجا خوندم مساحت زمین بیشتر از 100متر باشه ناظر و محاسب و معمار لازمه . یعنی فکر کنم کوچیکتر از 100متر میشه تک ناظره.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
بچه ها من یجا خوندم مساحت زمین بیشتر از 100متر باشه ناظر و محاسب و معمار لازمه . یعنی فکر کنم کوچیکتر از 100متر میشه تک ناظره.

سلامم.
اون بحث امضای نقشه های معمار و محاسب و حتی تاسیسات الکتریکی و مکانیکی که در همه ساختمانها وجود داره.مهندس معمار و مهنس محاسب(طراح سازه) و مهندس تاسیسات (مکانیکی و الکتریکی)باید برگه مهندسی بزارن.حتی برگه مجری هم لازمه.

میمونه نظارت.تو تهرانو میدونم از یه متراژی بیشتر بشه(متراژ زیربنا-مطمئن نیستم ولی فکر کنم 2هزار متر)4 ناظرست.ولی من تا حالا ساختمان 4 ناظره ندیدم.

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

سلامم.
اون بحث امضای نقشه های معمار و محاسب و حتی تاسیسات الکتریکی و مکانیکی که در همه ساختمانها وجود داره.مهندس معمار و مهنس محاسب(طراح سازه) و مهندس تاسیسات (مکانیکی و الکتریکی)باید برگه مهندسی بزارن.حتی برگه مجری هم لازمه.

میمونه نظارت.تو تهرانو میدونم از یه متراژی بیشتر بشه(متراژ زیربنا-مطمئن نیستم ولی فکر کنم 2هزار متر)4 ناظرست.ولی من تا حالا ساختمان 4 ناظره ندیدم.

سلام دوستان

در مورد ساختمانهای تک ناظره ، برای هر شهری متفاوته !
مثلا توی اصفهان ، تا چند ماه قبل از عید ساختمانهای بالای 4 سقف 4 ناظره بودن( به متراژ بستگی نداشت ) و زیر اون تک ناظره . مثلا من یه ساختمان دارم 370 متر و 4 سقف که 4 ناظره ست !!!!
ولی بعد عوض شد ، ساختمانهای 4 سقف و بالای 1000 متر و ساختمانهای بالای 5 سقف ( بستگی به متراژ نداره ) 4 ناظره هستن !

پس اینهمه مهندس ناظر توی تهران چیکار میکنن ؟؟؟ عملا که کسی کاری نمیگیره با این شرایط ! در حقیقت مهندسان پایه 3 این مشکل رو دارن ! درسته؟
چرا این سیاست حاکمه ؟

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام و سپاس
آیا متراژ 8000متر برای پایه 3 مجموع طراحی و نظارته؟ یا فقط نظارته؟

سلام
خواهش میکنم دوست عزیز

بله 8000 متر برای مهندسان پایه 3 هم طراحی و هم نظارته ، میشه همش رو طراحی بزنی یا نظارت یا مختلط ! البته بستگی به قوانین نظام مهندسی شهرتون داره بعضی از شهرها و مناطق میگن باید یه درصدیش رو نظارت بزنی حتما !

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام دوستان

در مورد ساختمانهای تک ناظره ، برای هر شهری متفاوته !
مثلا توی اصفهان ، تا چند ماه قبل از عید ساختمانهای بالای 4 سقف 4 ناظره بودن( به متراژ بستگی نداشت ) و زیر اون تک ناظره . مثلا من یه ساختمان دارم 370 متر و 4 سقف که 4 ناظره ست !!!!
ولی بعد عوض شد ، ساختمانهای 4 سقف و بالای 1000 متر و ساختمانهای بالای 5 سقف ( بستگی به متراژ نداره ) 4 ناظره هستن !

پس اینهمه مهندس ناظر توی تهران چیکار میکنن ؟؟؟ عملا که کسی کاری نمیگیره با این شرایط ! در حقیقت مهندسان پایه 3 این مشکل رو دارن ! درسته؟
چرا این سیاست حاکمه ؟

سلاممم خانم agin.
دوستم الان 2 سال پروانه گرفته یه کار هم بهش ارجاع نشده.البته خودش کار زیاد داره ولی کاری که بتونه از پروانش استفاده کنه تا حالا بهش ارجاع نشده.
بخاطر همین من اصلا دنبال پروانه نظارت نرفتم.فقط دردسر داره.دردسر مالیات و اون گزارش های فصلی دارایی.
یکی از همکارامون هم پایه 2 داره از 12 هزار متر سهمیه فقط 1200 مترش پر میشه.
اینجا فقط باند بازیه.

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلاممم خانم agin.
دوستم الان 2 سال پروانه گرفته یه کار هم بهش ارجاع نشده.البته خودش کار زیاد داره ولی کاری که بتونه از پروانش استفاده کنه تا حالا بهش ارجاع نشده.
بخاطر همین من اصلا دنبال پروانه نظارت نرفتم.فقط دردسر داره.دردسر مالیات و اون گزارش های فصلی دارایی.
یکی از همکارامون هم پایه 2 داره از 12 هزار متر سهمیه فقط 1200 مترش پر میشه.
اینجا فقط باند بازیه.
چرا اینجوریه پس؟ یعنی چی اونی که 20 سال درس میخونه وبعد با این همه مشکلات میاد نظارت قبول میشه هیچی فرزاد جان نا امیدمان کردی از زندگی !!!!! این دیگه خیلی حرفه !!! پس واسه کی کار هست ؟ پایه یک ها؟ البته منم یه سری دوست دارم همینو میگن بیچاره ها از 8000 متر 4000 تاشو هم پر نمیکنن ولی 1200 تا واسه پایه دو خیلی کمه !!!!!
یه دوست آلمانی دارم همیشه میگه خوش بحال شما مهندسان ایرانی میگم چرا؟ میگه اونجا در حال توسعه است کار وبارتون گرفته ولی اینجا چندین ساله که همه چیزش ساخته شده و تموم شده . اواز ...

بالا