[ نرم افزارهای مورد نیاز مهندس عمران جهت یاد گیری ] مشاوره

mehdi_soft

عضو جدید
البته تو قسمت راه یه نرم افزار دیگه هم به اسم Civil 3D هم آمده که جای نرم افزار Land رو به سرعت به خودش اختصاص میده

m_m_civil

عضو جدید
در تأیید حرف دوستمون به همه ی مهندسایی که می خوان به روز و آپدیت باشن توصیه می کنم Autodesk Revit Structure رو هم دنبال کنن، الان هنوز براش کتاب درست حسابی نوشته نشده ، کسی حوصله داشته باشه کتاب هم بنویسه خیلی سود خواهد کرد.

سلام.
مهندس ممکنه در مورد این نرم افزار یه توضیحی بدی؟ در چه موردی هستش؟ کاربردش چیه و از کجا کار کردن باهاشو یاد بگیریم؟
ممنون

amir561364

عضو جدید
سلام اگه میخواستم بپرسم بهترین و پرکاربردترین گرایش مهندسی عمران کدومه؟

m_haddadi66

عضو جدید
سلام از etabs استفاده کنید
سعی کنید نرم افزار مربوطه فایل update داشته باشد نه کرک

chalangaran

عضو جدید
سلام
کدام یک از برنامه هایی که برای مهندسین عمران هست در حال حاضر مفیدتر ، پولسازتر و جدیدتره ؟

من معماری خوندم ولی کنجکاو شدم بدونم .... مثلا ما در رشته خودمون برنامه ای داریم که هنوز در بعضی شهرها از اون استفاده نمیشه ، ولی چون تهران از اون استفاده میکنند و خوب بوده ، به سرعت در حال باب شدنه و .......... { به جز نرم افزارهایی که در واحدهای درسی دانشگاه دارند }

نرم افزاری برای مهندسی عمران هست که همچین وضعیتی داشته باشه ؟

به قول استاد دانشگاه:
به جز دید اجرایی و علم مربوطه باید دید شما از برنامه چی میخواید؟!!!!
ده ها برنامه طراحی موجود هستند. اما برای مثال checker نظام مهندسی شیراز فقط فایل etabs و safe و sap رو قبول میکنند. یعنی شما اگر از روبات هم استفاده کرده باشید قبول نمیکنند!
پول ساز ترین ها در زمینه سازه همین سه مورد هستند. البته به نظر من باید تسلط کافی بروی بتن ۱ و ۲ - فولاد ۱و۲ - بارگذاری و مهندسی زلزله داشته باشید. وگرنه کارتون هیچ ارزش و اعتباری نداره!
موفق باشید

chalangaran

عضو جدید
سلام
ممنون از زحمتتون اما والا من یکی که 90 درصد اینا واسم نا آشنا بود درستم نفهمیدم کدومش به چه دردی میخوره کاش توضیحات بیشتر و واضحتر بود
اما میدونم برا مقطع

کارشناسی
Etabs: طراحی و تحلیل سازه

safe: طراحی فنداسیون خیلی قوی نیست مخصوصا طراحی شمع که اصلا سراغش نرید.

sap: مثل Etabs اما برا کارهای ساختمانی توصیه نمیشه-بیشتر برای سد و پوسته ها و تحلیل خرپاهاو... ورژن 14 با opensees رقابت میکنه و واقعا قویه-برای آنالیز استاتیکی غیر خطی هم خیــــــــــلی از Etabs قوی تره

xsteel: که خود نرم افزار نقشه اجرایی ها رو تا حدودی میده -تحلیل و طراحی فکر کنم!!

سازه 80: برا کارای بتنی استفاده میشه-ایرانیه یعنی ایرانیا یه خورده دست کاری کردن نرم افزارا دیگه رو شده این!!اما خوبه-قفل نشکستست در نتیجه گرونه-نقشه اجراییم میده

Autocad: برای کشیدن نقشه اجرایی بیشتر و ...(برا عمرانیا میگمااااا)

Autocad land: برای راهسازی مورد استفاده قرار میگیره شبیه کد معمولیه اما امکانات راهسازی بهش اضافه شده زیاد قوی نیست.

CStp: برای راهسازی کاربرد داره و نرم افزار گرونیه تو شرکتا از این استفاده میشه بیشتر.

ارشد:
MATLAB: برای تحلیل- محاسبه- بررسی-کلا همه چیز که البته به صورت کد نویسی هست و اصلا شکل گرافیکی نداره- تحلیل ماتریسی قوی ای داره - ریاضیه بیشتر آخه اسمشم از Math&labratory گرفته شده-بدون متلب خیلی درسا بخصوص finite element نه پاس میشه نه یاد میگیرین گفته باشم اگه میخوان ارشد بخونین برین دنبالش

Ansys: راستش من باهاش کار نکردم اما میدونم نرم افزار اجزا محدودیه و به درد بخور- بستگی به موضوع شما داره به کار من نخورده هنوز.

Opensees: نرم افزار قدرتمند که free هست یعنی نسخه اصلی رو میتونین دانلود کنین از سایتش و برا همین از امتیازات بسیار مهمه چون شکستن قفل باعث ایجاد خطاهایی میشه و همه نرم افزارهای ما غیر این فقل شکستن متاسفانه-معایب اینه که شکل گرافیکی نداره و کد نویسی هستش و شما خروجی که یه مشت عدده رو باید آنالیز کنید.

َAbaqus: یه چیزی مثل Ansys هست و شایدم بهتر! باز بستگی به کار شما داره
مزایا:محیط فوق العاده user firendly داره و کار کردن با خود نرم افزار خیلی راحته.

- ABAQUS توانایی هایی داره که اون رو از ANSYS متمایزش می کنه. مثلا الگوی گسترش ترک داره! یعنی المان ها میتونن در نقاط ضعف از هم باز بشوند. و اینکه الگو های شکست این نرم افزار منحصر به فرده.

- برای کار های عمرانی ها خصوصا ژئوتکنیکی ها مناسبه. چندین مدل رفتاری برای خاک ها داره ( از ساده ترینش که موهر- کولمب باشه گرفته تا کم کلی و کپ و ... )

- روند مدلسازی بسیار پر سرعت و سریع انجام میشه. یعنی مدلسازی هندسی با استفاده از ابزار های ترسیمی که در این نرم افزار قرار داده شده در کمترین زمان انجام می شه. (این واقعا عالیه)
(قسمت آباکوس رو از سایت ایران سازه نوشته ehsancivil_izadi
براتون آوردم)
siesmo signal: برا مهندسی زلزله مخصوصا درس دینامیک سازتون مفیده
و....
موفق باشید
دوست گلم - ۱. هیچ نرم افزاری ندیدم که ایران در اون دست ببره و سالم بمونه! تا حالا ندیدم. با خیال راحت از برنامه های اورجینال تریال استفاده کنید.
۲. تکمیل میکنم:
siesmo signal: برا مهندسی زلزله مخصوصا درس دینامیک سازتون مفیده - در تبدیل شتاب نگاشت ها برای محاسبات زلزله برای ایتبس و sap مفید هست - به درد دانشجویان که درس مهندسی زلزله دارند هم میخوره.

mahtab.art

عضو جدید
درخواست راهنمایی(دوستانی که مهندسی عمران خوندن لطفا کمک کنند)

درخواست راهنمایی(دوستانی که مهندسی عمران خوندن لطفا کمک کنند)

سلام دوستان کسی میدوه نرم افزاری که برای تهیه صورتمجلس تفکیکی در ادارات ثبت استفاده میشه و به اسم build معروفه اسم کاملش چیه؟ کسی باهاش کار کرده؟

dariasaze

عضو جدید
سلام به نظرتون بهترین نرم افزار واسه طراحی ساختمون های خیلی ساده و معمولی مثل یه ساختمون یه طبقه یا چند طبقه کدومه ؟

ساختمان با هر تعداد طبقات و متراژ بایستی درست و اصولی طراحی شود که نرم افزار etabs بسیار مناسب است

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ultraali

عضو جدید
به جز نرم افزار های که دوستان گفتند نرم افزار X-Steel هم هست که نقشه های شاپدراوینگ برای ساختمان های فولادی میده، خیلی پول سازه و تغریبا برای هر پروژه بطور متوسط 3میلیون داره که فقط 3روز کار میبره اگه کاربر حرفه ای باشه
عیبی که این برنامه داره این هست که هنوز زیاد در ایران جای خودش را پیدا نکرده و پروژه های کمی هم بهش احتیاج دارند

ultraali

عضو جدید
alone__boy@
سلام. برنامه XSteel برای نقشه شاپدراوینگ در ساختمان های فولادی هست. برنامه بسیار قوی هست که میتونی یک سازه فولادی را با تمامی اتصالات در چند روز مدل کنی و خروجی بگیری که توی کارگاه بسازند. اصل این برنامه 82 میلیون تومان هست که به ایرانی هم فروخته نمیشه چون این برنامه برای ایران تحریم شده
قفل شکسته این برنامه که توی ایران استفاده میشه فقط برای مدل هست و دیگه از انالیز و تحلیل برنامه نمیشه استفاده کرد
برنامه Safe خیلی ساده هست و پیشنهاد میشه بعد از درس پی کلاس Safe برین.
برنامه Sap کاره Safe و Etabs میکنه با قدرتی بیشتر و حتی طراحی پل و مخازن هم میشه انجام داد. پیشنهاد میکنم Sap بعد از اینکه دید مهندسی خوبی توی بازار پیدا کردین و Safe و Etabs یاد گرفتین برین

محمد_

عضو جدید
سلام دوستان
میشه یه کتاب خوب برای اموزش اتوکد به من معرفی کنید.
کتابی که همه چیز رو از مبتدی تا حرفه ای یاد بده.
چه به صورت PDFباشه چه به صورت چاپی.
ممنون میشم:)

exaflame

عضو جدید
AutoCAD Structural Analyze -AutoCAD Civil3D-Etabs-Safe-SAP-CSI Brideg
لازم میدونم بگم از نسخه های 2010 نرم افزارهای اتوکد تخصیص تر شده و آشنایی کامل با CAD Classic الزامیست!

elhsport

عضو جدید
راهنمایی - نرم افزار های کاربردی عمران

راهنمایی - نرم افزار های کاربردی عمران

سلام به همه مهندسین عزیز
من دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر نرم افزار هستم ولی الان دارم تو یه شرکت ساختمانی کار می کنم و به این کارهم خیلی علاقه دارم.
می خواستم نرم افزارهایی که مربوط به این شغل هستن و به دردم می خورن رو یاد بگیرم البته دنبال نرم افزارهای کاربردی می گردم.
نرم افزار اتوکد دو بعدی و سه بعدی رو کامل یاد گرفتم و الان هم دارم 3d-max رو دنبال می کنم.
ازتون راهنمایی می خواستم که به جز این دو برنامه دیگه چه برنامه های کاربردی هست که می تونم یاد بگیرم؟
در ضمن نرم افزارهای ترسیمی بیشتر منظورم هست چون الان همزمان دارم طراحی و نقشه کشی هم یاد می گیرم;):)

saleh.h

عضو جدید
سلام به همه مهندسین عزیز
من دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر نرم افزار هستم ولی الان دارم تو یه شرکت ساختمانی کار می کنم و به این کارهم خیلی علاقه دارم.
می خواستم نرم افزارهایی که مربوط به این شغل هستن و به دردم می خورن رو یاد بگیرم البته دنبال نرم افزارهای کاربردی می گردم.
نرم افزار اتوکد دو بعدی و سه بعدی رو کامل یاد گرفتم و الان هم دارم 3d-max رو دنبال می کنم.
ازتون راهنمایی می خواستم که به جز این دو برنامه دیگه چه برنامه های کاربردی هست که می تونم یاد بگیرم؟
در ضمن نرم افزارهای ترسیمی بیشتر منظورم هست چون الان همزمان دارم طراحی و نقشه کشی هم یاد می گیرمhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/wink.gifhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/smile.gif

سلام
به نظر من مهندس مهندس های عمران بیشتر دنبال برانامه های تحت اکسل هستن که پارامترهای مختلف رو حساب کنه که این پارامترها هم تا دلت بخواد در مباحث مختلف اجرایی هست.بازم من دنبالش هستم و مطرح میکنم اگه به موضوع خاصی رسیدم حتما اطلاع میدم
در هر صورت امید وارم موفق باشی;)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

kurdewan

عضو جدید
بچه ها اين يك برنامه خيلي به درد بخور شامل برنامه هاي اجرايي و كنترلي سازه هستش به نظر من برنامه مفيديه اميدوارم خوشتون بياد (منبع پارسي گلد)

میشه یه مقدار در مورد برنامه توضیح بدید؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

آراد

عضو جدید
سلام به همه دوستان
خیلی برام جالبه که هنوز نیاز به اکسل به طور حرفه ای برای ما مهندسای ایرانی جا نیوفتاده
اونقدر که مهندس عمران در شاخه های مختلف با اکسل میتونه سر و کار داشته باشه با اتوکد نداره و جالب اینجاست در ان سوی ابها یکی از شروط به کارگیری مهندس عمران توانایی کار با اکسل به صورت حرفه ای می باشد

novincivil

عضو جدید
به نظر میرسه در آینده مجموعه نرم افزارهای Revit یعنی Structure و mep بیشتر شناسایی و دارای کاربرد بشن.

navid nvd

عضو جدید
[ نرم افزارهای مورد نیاز مهندس عمران جهت یاد گیری ] مشاوره

سلام خسته نباشید...ممنون از زحماتتون.تازه با شما آشنا شدم...واقعا سایت مفیدیه..خواستم راهنماییم کنید که دوران دانشجویی چطور پیشرفت کنم؟به جز درس وقتمو چطور بگذرونم؟شما اگه برگردید عقب چی کار میکنید که نکردید؟لطفا تجربتون رو در اختیار من بذارید....ممنون

آخرین ویرایش توسط مدیر:

najmossagheb

عضو جدید
راهنمایی در مورد نرم افزار های عمرانی

راهنمایی در مورد نرم افزار های عمرانی

سلام دوستان من یه دانشجوی ترم 3 هستم و می خوام از الان نرم افزار های عمرانی رو یاد بگیرم میخوام با شماها که تجربه دارید و عملی کار کردید و میدونید شرکت ها برای استخدام بیشتر روی یاد داشتن این نرم افزار ها تاکید دارند و این که حتی با یاد داشتن این نرم افزار ها میتوان از همین الان درآمدزایی کرد از شما بپرسم چه نرم افزار هایی رو یاد بگیرم و کدوم نسخش؟

reza2011

عضو جدید
با توجه به اينكه ترم 3 هستي فعلا اتوكد و اكسل ...

هر وقت فولاد 1 و بتن 1 و بتن 2 و بارگذاري و مكانيك خاك و مهندسي پي رو پاس كردي بيا سراغ برنامه ايتبس و سيف .. يعني ميشه تقريبا بعد از ترم 6و7

در انتها اگر يك برنامه كنترل پروژه و زمانبندي مثل مايكروسافت پروجكت يا پريماورا رو هم بياموزي , بعدها ميتوني به عنوان يك منبع درآمد خوب بهش نگاه كني .

برنامه هايي مثل ايكس استيل و تكلا استراكچر رو هم ياد بگيري در ترسيم نقشه ها و دتايل هاي عمراني كمك بسيار شاياني رو خواهد كرد . البته اينا در مرحله آخر ...

najmossagheb

عضو جدید
با توجه به اينكه ترم 3 هستي فعلا اتوكد و اكسل ...

هر وقت فولاد 1 و بتن 1 و بتن 2 و بارگذاري و مكانيك خاك و مهندسي پي رو پاس كردي بيا سراغ برنامه ايتبس و سيف .. يعني ميشه تقريبا بعد از ترم 6و7

در انتها اگر يك برنامه كنترل پروژه و زمانبندي مثل مايكروسافت پروجكت يا پريماورا رو هم بياموزي , بعدها ميتوني به عنوان يك منبع درآمد خوب بهش نگاه كني .

برنامه هايي مثل ايكس استيل و تكلا استراكچر رو هم ياد بگيري در ترسيم نقشه ها و دتايل هاي عمراني كمك بسيار شاياني رو خواهد كرد . البته اينا در مرحله آخر ...

ممنون

Parvix

عضو جدید
منم 2 تا برنامه اضافه می کنم به لیست مهندس رضا
1. civil 3D
2. Google SketchUp

اولی برای راهسازیه دومی بدرد کارهای 3 بعدی می خوره...

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان من یه دانشجوی ترم 3 هستم و می خوام از الان نرم افزار های عمرانی رو یاد بگیرم میخوام با شماها که تجربه دارید و عملی کار کردید و میدونید شرکت ها برای استخدام بیشتر روی یاد داشتن این نرم افزار ها تاکید دارند و این که حتی با یاد داشتن این نرم افزار ها میتوان از همین الان درآمدزایی کرد از شما بپرسم چه نرم افزار هایی رو یاد بگیرم و کدوم نسخش؟

همون طور که گفتند بهترین برنامه برای حال حاضر شما برنامه اکسل هست. این برنامه درسته که مختص عمران نیست اما بعدا مشکلات بزرگی رو برات حل میکنه. تو درس متره و بارگزاری و خیلی از پروژه های دیگه راه گشاست اگر خوب یاد بگیری

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز
همون طوری که دوستان گفتند الان فقط رو اتوکد و اکسل کار کن
هر برنامه ای رو که میخوای یاد بگیری بهتر که آخرین ورژن رو یاد بگیری
موفق باشی:gol:

najmossagheb

عضو جدید
منم 2 تا برنامه اضافه می کنم به لیست مهندس رضا
1. civil 3D
2. Google SketchUp

اولی برای راهسازیه دومی بدرد کارهای 3 بعدی می خوره...

ممنون

الان این نرم افزار هایی که گفتید رو همون ترم های آخر یاد بگیرم دیگه نه؟

بالا