نرم افزارهای مرتبط با رشته شهرسازی

atishar

عضو جدید
تا حالا فکر کردین که اومدین توی رشته شهرسازی چی نرم افزاری باید بلد باشین؟؟:surprised:
بالاخره هر رشته ای نرم افزار بخصوصی داره دیگه ... مثل دلفی و پاسکال توی رشته کامپیوتر یا etabs توی رشته عمران و .... حالا نرم افزارهای رشته شهرسازی چیه؟
ما توی این پست فصد داریم راجع به نرم افزارها صحبت کنیم..:redface:

atishar

عضو جدید
نرم افزار اتوکد

نرم افزار اتوکد

همانطور که مستحضر هستید رشته شهرسازی یک ماهیت چند پهلو و میان رشته ای دارد . رشته ای است که از علوم مختلفی مانند : معماری ، عمران ، جغرافیا ، تاریخ و... بهره می گیرد در حالی که به طور کامل هیچ یک از آنها نمی باشد. به دلیل همین چند پهلو بودن ،نرم افزارهایی که با این رشته مرتبط هستند ، نیزبسیار است . از نرم افزارهای اتوکد و GIS گرفته تا مایا و 3DMAX ، اکسل و Word و powerpoint . به دلیل طولانی بودن بحث ما در اینجا فقط به چند نرم افزار کاربردی اشاره می کنیم :
اولین نرم افزاری که در باره آن به بحث می نشینیم نرم افزار پرکاربرد اتوکد می باشد.

نرم افزار اتو کد : این نرم افزار پر کاربرد ترین نرم افزار رشته شهرسازی است ...( البته با کمی اغماض )
نرم افزاری است قوی برای ترسیم سطوح ، اشکال و هر انچه فکر می کنید به صورت 2 بعدی و 3 بعدی . همچنین ترسیم مدلهای پیچیده و پیشرفته ازمزایای این نرم افزار قوی است . از جمله مزایای دیگر این نرم افزار قابلیت ترکیب چارتهای اکسل و تصاویر 2 بعدی یا سه بعدی و خلق یک چارت یا Table نهایی به همراه تصاویر دو بعدی در Layout است .( البته مزایای آخری در اتوکدهای 2007 و 2008 صادق است ) .مشکل عمده این نرم افزار عدم توصیف داده ها یا درج داده های توصیفی در آن است .
در مورد آموزش اتوکد هم به دلیل اینکه سایتهای زیادی به آن اشاره کرده اند در اینجا ازذکر آن اجتناب می کنیم . ولی آنچه در یاد داشتن آن در اتوکد ضروری است و رشته شهرسازی به آن وابسته است ، عملیات رقومی سازی یا اصطلاحاً Digit کردن است که ان شاء ا... در آینده آموزش کامل آنرا قرار خواهیم داد. البته ما سایتهای آموزشی رو حتماً معرفی می کنیم.

atishar

عضو جدید
آمورش اتوکد

آمورش اتوکد

حالا من چندتا pdf آموزش پایه اتوکد میذارم براتون .... برای یادگیری حرفه ای برنامه چندتا سایت معرفی میکنم بهتون

پیوست ها

• GarmsarnewsAutoCAD1.pdf
    241.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • GarmsarnewsAutoCAD2.pdf
    107.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

atishar

عضو جدید
آموزش فرمانهای کد

آموزش فرمانهای کد

اینم دنباله آموزش...:smile:

پیوست ها

• GarmsarnewsAutoCAD3.pdf
    110.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • GarmsarnewsAutoCAD4.pdf
    139.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

شهر ساز

عضو جدید
تا حالا فکر کردین که اومدین توی رشته شهرسازی چی نرم افزاری باید بلد باشین؟؟:surprised:
بالاخره هر رشته ای نرم افزار بخصوصی داره دیگه ... مثل دلفی و پاسکال توی رشته کامپیوتر یا etabs توی رشته عمران و .... حالا نرم افزارهای رشته شهرسازی چیه؟
ما توی این پست فصد داریم راجع به نرم افزارها صحبت کنیم..:redface:
برنامه Gis برنامه ایست که ما باید بلد باشیم

atishar

عضو جدید
برنامه Arc Gis

برنامه Arc Gis

بله همانطور که دوست عزیز شهرسازمون گفتن GIS هم از اون سری برنامه هایی است که می بایست یک مهندس شهرساز بلد باشه.... البته GIS مثل اتوکد یک برنامه نیست بلکه یک مجموعه برنامه است که شامل Arc View،Arc map،Arc scense،Arc catalog و ... که حتماً برای آشنایی با این برنامه ها آموزشهایی در اختیارتون قرار میدیم .... ولی عزیزان بدانید یک شهرساز نقش نظارت دارد و خودش کمتر با این نرم افزارها درگیر است و فقط شهرسازان با این برنامه ها آشنا باشد...
چون اگه ان شاالله در شرکتی استخدام شدین می فهمین که هر شرکتی برای خودش کدکار و gisکار داره .... حالا بهرحال;)

maryampiry

عضو جدید
بله همانطور که دوست عزیز شهرسازمون گفتن GIS هم از اون سری برنامه هایی است که می بایست یک مهندس شهرساز بلد باشه.... البته GIS مثل اتوکد یک برنامه نیست بلکه یک مجموعه برنامه است که شامل Arc View،Arc map،Arc scense،Arc catalog و ... که حتماً برای آشنایی با این برنامه ها آموزشهایی در اختیارتون قرار میدیم .... ولی عزیزان بدانید یک شهرساز نقش نظارت دارد و خودش کمتر با این نرم افزارها درگیر است و فقط شهرسازان با این برنامه ها آشنا باشد...
چون اگه ان شاالله در شرکتی استخدام شدین می فهمین که هر شرکتی برای خودش کدکار و gisکار داره .... حالا بهرحال;)
مهیار عزیز تاپیک خیلی خوبیه
امیدوارم منم حتما استفاده کنم
خسته نباشی ممنون:gol:

معماری سنتی

عضو جدید
سلام در مورد این نرمافزارgisبیشتر توضیح بدین اگر آموزش یا منبع آموزشی به همراه نرم افزارش را دراختیار دارید ممنون میشم به من معرفی کنید.

atishar

عضو جدید
سلام در مورد این نرمافزارgisبیشتر توضیح بدین اگر آموزش یا منبع آموزشی به همراه نرم افزارش را دراختیار دارید ممنون میشم به من معرفی کنید.
سلام دوست عزیز GIS یک نرم افزار مستقل نیست یک مجموعه نرم افزاره مثل Office.....
ولی اگه بخاین که یاد بگیرین اونو می بایست از Arc view شروع کنید.... البته حتماً اتوکد وارد هستین دیگه.... بچه ها یادتون باشه که اول کد رو یاد بگیرین بعد برین سراغ دیگر نرم افزارها... چون کد نرم افزار پایه....
خالی از لطف نمونه که توی درس GIS حتماً اشاره هایی به کد میشه که لازمه خوب یاد بگیرینش ....

atishar

عضو جدید
ترم افزار Arc View

ترم افزار Arc View

نرم افزار بعدی که در توضیح خواهیم داد نرم افزار Arc View است .ولی پیش از آن در مورد سیستم اطلاعات جغرافیایی ( GIS ) توضیح مختصری خواهیم داد ....
... سیستم اطلاعات جغرافیایی ( GIS ) :
اصولاً GIS یک سیستمی است که قابلیت توصیف داده ، تحلیل و آنالیز آنها را دارا می باشد . همچنین خلق داده های جدید ، قابلیت زمین مرجع کردن داده ها ( Geo Refrencing ) و... از امکانات این سیستم می باشد . که همین ویژگی قابلیت توصیف داده ها و تحلیل روی آنها از برتری های سیستم GIS نسبت به سیستم Cad می باشد ( البته نباید قابلیت پرس و جو یا query را از یاد که یک ویژگی برجسته در سیستم GIS می باشد ) .
در کل gis را می ت,ان این گونه تعریف کرد : مجموعه ای است سازمان یافته از سخت افزار ، نرم افزار ، نیروی انسانی متخصص و اطلاعات که می تواند حجم وسیعی از داده ها را ذخیره ، پردازش و مطابق اهداف مورد نیاز تولید اطلاعات کند .

atishar

عضو جدید
کاربردهای GIS

کاربردهای GIS

از جمله كاربردهاي اين سيستم‌ها مي‌توان به موارد زير اشاره نمود:
تهيه نقشه هاي حوادث و بلاياي طبيعي
نقشه هاي مکان يابي (Siteselection) که انتخاب محل هاي مناسب جهت اجراي پروژه هاي مهندسي نظير دفن مواد زائد، خط لوله، جاده ومسير راه آهن، سدها و گسترش و توسعه ساختمان سازي ميباشد.
فراوري هاي متنوع زمين شناسي جهت ارزيابي منابعي مانند آب، ماسه وگراول، سنگ ساختماني، نفت خام، گاز طبيعي، زغال سنگ، انرژي زمين گرمايي در کنار کانيهاي فلزي.
تحقيقات اکتشافي در زمينه شناسايي روابط متقابل مکاني ميان مجموعه داده ها در طول دوره تحقيق زمين شناسي، مانند درک علائم ژئوشيميايي وژئوفيزيکي منطقه اي گرانيت هاي نوع S وI ويا ارزيابي علائم حاصل از تصاوير ماهواره اي در ارتباط با ليتولوژي و پوشش گياهي.
منابع آب و آبخيزداري: کشف منابع آبي زير زميني و بررسي آبهاي سطحي
کشاورزي و برنامه ريزي براي کاربري اراضي بسياري از سازمانهاي مربوط به کشاورزي و کاربري اراضي، هم اکنون از تکنيک هاي GIS بهره مي گيرند. به عنوان نمونه، داده هاي مربوط به کاربري اراضي و هواشناسي حاصل از ماهواره ها، اندازه گيري هاي زميني و اطلاعات مربوط به محصول سال قبل، همه با هم براي پيش بيني ميزان يک يا چند نوع محصول دريک منطقه مي توانند تجزيه و تحليل شوند.
جنگلداري و مديريت حيات وحش به وسيله يک سيستم اطلاعات جغرافيايي نقشه جنگل ها مي توانند دائماً وبطور پيوسته به روز شوند. همچنين GIS مي تواند براي ذخيره و تجزيه و تحليل اطلاعات جنگل از قبيل محاسبه مقدار چوب قابل برداشت از يک منطقه، بررسي چگونگي توزيع آتش سوزي در جنگل و يا ارزيابي برنامه هاي مختلف برداشت چوب، بکار رود، در حالي که انجام بسياري از اين تجزيه و تحليل ها بدون بکار گيري GIS امکان پذير نمي باشند.
تجارت: محلها و سيستم هاي تحويل مناسب درامورتجاري.
صنعت حمل و نقل، ارتباطات و ... : کاربرد GISدر صنعت مي تواند به عنوان نمونه،تعيين مسير ترانزيت کالا، تعيين موقعيت مناسب براي احداث جاده ها، خطوط نيرو،سيستم هاي مخابراتي و.... باشد.
سازمانها: استفاده در کليه اموراستانها به صورت محلي و استاني
سرويسهاي اضطراري: مثل آتش نشاني و پليس
نظامي: استفاده دربرنامه ريزي هاي نظامي.
تعليم و تربيت: (تحقيق، آموزش ابزار و نظارت) ....
نرم افزارهای متعددی هستند که با سیستم GIS کار می کنند نرم افزارهایی نظیر Arc View ، Arc Gis ، Erdas ، Micro Station و... که بعضی از آنها raster base و بعضی از آنها vector base هستند.

atishar

عضو جدید
فارسی نویسی دراتوکد

فارسی نویسی دراتوکد

در ادامه آموزش نرم افزارهای شهرسازی به معرفی بیشتر نرم افزار Arc view می پردازیم ....
ولی اجازه بدین پیش از اون به بررسی یک مشکل پیش رو در نرم افزار اتوکد بپردازیم.... فارسی نویسی در کد
کسانی که با کد کار کردند می دونند که چقدر سخته نوشتن فارسی توی اتوکد .... ولی امروز من یک فایل آموزشی روش نوشتن تو کد به همراه فونتهای فارسی مورد نیاز توی کد میذارم براتون تا مشکلی دیگه جهت فارسی نویسی نداشته باشین....:smile:

پیوست ها

• FaesiNevisiDarCAD.pdf
    261.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

atishar

عضو جدید
البته روش دیگری هم وجود دارد جهت نوشتن فارسی .... اونم استفاده از IPT است .... اما استفاده از این نرم افزار جهت نوشتن فارسی در ویندوز ویستا توصیه نمیشود.....(بدلیل عدم سازگاری)
جهت دریافت این نرم افزار میتونید به سایت download.com مراجعه کنید... البته فعال کردن این نرم افزار جهت فارسی نویسی هم روش بخصوصی دارد که آینده توضیح داده خواهد شد.

atishar

عضو جدید
نرم افزار Arc View

نرم افزار Arc View

در ادامه نرم افزارهای شهرسازی تحلیل و بررسی ای داریم به نرم افزار مهم Arc view

نرم افزار Arc View:
Arc View يكي ازپرکاربردترین نرم افزارهای GIS مي باشد كه توسط شركت ESRI ارائه شده است .
Arc View يک نرم افزار GIS چند جانبه براي تجسم ، مديريت ، توليد و تجزيه داده هاي جغرافيايي به شمار مي رود . با استفاده از نرم افزار Arc View شما مي توانيد زمينه جغرافيايي داده هاي خود را بهتر بفهميد که اين امر به شما امکان مشاهده روابط آنها و تشخيص الگوهاي به فرم جديد را مي دهد . اين نرم افزار يکي از بهترين و کارآمد ترين نرم افزارهاي GIS Desktop است که اجازه دسترسي همه افراد اعم از کارشناس و غيرکارشناس را به داده هاي جغرافيايي مي دهد . اين نرم افزار آناليزهاي پيچيده و مديريت چند مرحله اي داده ها را ساده مي کند و اين کار را از طريق ارائه مدل هاي تصويري انجام مي دهد.

قابليت هاي Arc View :

» اهرم بندي اطلاعات جغرافيايي براي تصميم گيري هاي بهتر

» مشاهده و تجزيه اطلاعات مکاني به روش هاي جديدتر

» ساخت سريع و راحت سري داده هاي جغرافيايي جديد

» توليد و چاپ نقشه هاي باکيفيت

» مديريت تمام داده ها ، منابع اطلاعات اينترنتي بوسيله يک کاربر

maryampiry

عضو جدید
در ادامه آموزش نرم افزارهای شهرسازی به معرفی بیشتر نرم افزار Arc view می پردازیم ....
ولی اجازه بدین پیش از اون به بررسی یک مشکل پیش رو در نرم افزار اتوکد بپردازیم.... فارسی نویسی در کد
کسانی که با کد کار کردند می دونند که چقدر سخته نوشتن فارسی توی اتوکد .... ولی امروز من یک فایل آموزشی روش نوشتن تو کد به همراه فونتهای فارسی مورد نیاز توی کد میذارم براتون تا مشکلی دیگه جهت فارسی نویسی نداشته باشین....:smile:
مرسی مهیار جون خیلی خوبه...:gol:

atishar

عضو جدید
آموزش اتوکد

آموزش اتوکد

دوستان عرض کردم که اگه توی سایتا بگردین حتمان در مورد اتوکد اطلاعات زیادی میتونید پیدا کنید.... همین سایت خودمون یک سری به تالار معماری بزنید بد نیست...
ولی بچه ها اخیران یک آموزشی جمع آوری کردم که مخصوص اتوکد 2007 هسته ... از ابتدا یعنی از همون اولی که سی دی رو میذارین توی سی دی رامتون تا زمانی که آموزش پایه اوکد را دقیقان یاد بگیرید....
این آموزش گردآوری شده از سایتهای ایران مساحت و تبیان می باشد ... امیدوارم خوشتون بیاد...
البته نسخه های جدید توی بازار عرضه شده همجون 2009 و 2009sd که همگی شبیه هم همستند و فقط گراقیکی تر و سازگاری شون با ویندو ویستا بیشتر شده...
حالا بیشتر از این منتظرتون نمذارم ... این شما و این آموزش پایه اتوکد2007:D

پیوست ها

• آموزش پايه اتوکد 2007.pdf
    334.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

معماری سنتی

عضو جدید
آموزش ArcGIS® 9

آموزش ArcGIS® 9

سلام من يك فايل آموزشي نرم افزار
ArcGIS
® 9
را دارم،فقط انگليسي است دوستاني كه زبان انگليسيشون خوبه اينو ترجمه كنن تا بقيه هم بتونن استفاده كنند.
دم با معرفتا گرم;)

maryampiry

عضو جدید
يك چزوه آموزشي از نرم افزارArc GIS دارم به زبانه فارسيه هر كي خواست بگه براش ميل ميكنم.:smile:
سلام دوست عزیز
من هنوز فرصت نکردم به اون لینک با زبان اصلی سر بزنم ولی مطمئنا به درد می خوره
اگه لطف کنی این زبون فارسی رو برام میل کنی (هروقت که شد)ممنو ن می شم
موفق باشی:gol::gol:

keivantp

عضو جدید
دانلود کردم

دانلود کردم

دوست خوبم. سلام.
من لینک رو دانلود کردم. خیلی ممنون.
اگه واسم اون جزوه رو بفرستا ممنون می شم
Keivan_t_p@yahoo.com
دست گلت درد نکنه.
من دنبال آموزش Microstation هستم، يه لینک با 9 قسمت هست که خرابه. اگه چيزی سراغ داری بهم خبر بده.
مرسی.

atishar

عضو جدید
سلام دوستان
در ادامه آموزش نرم افزارها ، به آموزش نرم افزار arc view می پردازیم:
همانطور که در پسنهای قبلی خدمتتون عرض کردم ارک ویو پایه و اساس arc gis می باشد ... پس پیشنهاد میشه که کاملاً دقت لازم را داشته باشید :
من ابتدا 2 فایلی که از سایتهای مختلف جمع آوری کردم خئمتتون قرار می دم و چندتا کتاب رو هم بهتون معرفی می کنم.

پیوست ها

• GIS.pdf
    1.5 مگایابت · بازدیدها: 0
  • Arc Viewآموزش.pdf
    1.4 مگایابت · بازدیدها: 0

zahra.k

عضو جدید
سلام رفقاي شهرسازم اينم لينك دانلود جزوه فارسي جيس ،ببخشيد ها دير شد مدتي بود نبودم
http://www.4shared.com/file/91791453/a31caa65/gis1.html

:gol: ممنون زحمت کشیدی ولی آخه با این سرعت اینترنت:( ما چه جوری 35 مگ رو داونلود کنیم .من این ترم جی ای اس دارم به خاطر همینم با هر بدبختی شده داونلودش کردم .فکر میکنم اگه تبدیلش میکردی به پی دی اف حجمش کمتر میشد:gol:

بالا