میزان تاثیر جبر جغرافیایی در باورهای انسان ها را چقدر میدانید؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

*Essi*

اخراجی موقت
قیاس مع الفارق فرمودین...

لطف کنید سوال منطقی بپرسین تا جواب منطقی بشنوین...

فقط برای مطالعه شخصی...:دلایل حقانیت و برتری اسلام:دلایل برتری اسلام بر سایر ادیان آسمانی

بحث من سر جزئیات دینی نیست که برای هر کدام از این موارد که به عنوان دلیلی بر برتری نوشتین کلی نقد هست.

بحث من سر کلیات جبر و اختیار و مفهوم آزادی هست.

من نمیتوانم با آزادی که از قبل، همه راه هایش مشخص هست کنار بیام.

شما و خیلی از دوستان ممکنه با اون مثالی که از رستوران زدم کنار بیایید.

در اینکه اون قورمه سبزی بهترین و تنها چاره من برای خوردن برای بقا هست شکی نیست، ارزش اختیار در نگرش و جهان بینی آنست که به خاطر هیچ اندیشه ای، عقوبت نشی.

شما چند گزینه محدود را با هم مقایسه کردین و نتیجه گرفتین بهترینه، چون چاره ای برای انتخاب دیگر ندارین.

اینکه بر فرض بخواهید به اومانیسم فکر هم کنید براتون از پیش یک شکست محسوب میشه، چون هنوز در پیست نیامده میدانید در پایان چه خبر هست و این ارزش اختیار و نبوغ رو زیر سئوال میبره.

اینکه افرادی مثل مارکس یا مارک تواین به خاطر اندیشه در نزد یک خالقی جهنمی باشند و افرادی بیسواد و تقلیدگر دقیقا چون یک طوطی که در جبری نهان به سر میبردن، بهشتی، با منطق من جور در نمیاد. :gol:

به نظر من اون درصدی از مردم که با یه غوره سردیشون میشه و با مویز گرمیشون میشه ، شامل این گفته داوکینز هستن . خدا اون عقلو واسه استفاده داده ، ولی بعضیا باورشون شده که باید آکبند تحویل خدا بدن.
حالا به نظر من یه جبر دیگه هم هست به نام جبر رسانه ای و تبلیغاتی ، حالا شما آقا اسی بگو چند درصد مردم ایران شامل این جبر میشن ؟
کسایی که از خودشون تعقل ندارن و همیشه دنبال یکی هستن که بهشون خط بده و چشم و گوش بسته مثل نوار ضبط صوت اون گفته ها رو ضبط و پخش کنن ، دقیقاً شامل جبر رسانه ای و تبلیغاتی هستن .
خوب !!!! آقا اسی منم دوست دارم جواب شما رو هم بدونم . این دوستمون راست میگه ، شما فقط می پرسین !! ولی معمولاً خودتون جواب نمی دین.

انسانی که اسیر جبر جغرافیایی باشه، ناخودآگاه اسیر جبر رسانه ای هم میشه، چون رسانه هم بخشی از محیط اطراف هست.

اتفاقا اساس اکثریت مکاتب در گذشته اعم از آسمانی و زمینی بر این است که تعقل فقط در یکسری حوزه های خاص مفید هست و در جهت نفی، اون تعقل برگرفته از شیاطین هست و سبب گمراهی میشه !!!

اون چیزی که من ازش حرف میزنم اینست که یک انسان میتواند هرچیزی را در هر موقعیتی به چالش بکشد و نقد کند.

وجود قدیسه ها محکم ترین سد در برابر نبوغ و خلاقیت و تکامل هستند.

از طرفی بی تفاوتی به کرامت و اخلاق، میتونه سبب سقوط از طرف دیگر پشت بام انسانیت شود.

اسلام آخرین سنگ بنای ادیان هست . با اون سنگه که ساختمون دین بی نقص و بی حرف میشه.
خوب میشه یه جور دیگه مثال زد : مثلاً برای حساب کتاب ، بجای استفاده از کامپیوتر ، بیاییم از چورتکه استفاده کنیم . خوب شما به همچین رفتاری چی میگین ؟
خدا خودش توضیح داده که اول بهتون علم استفاده ریاضی از انگشتای دست رو دادم ، بعد چورتکه ، بعد ماشین حساب و الانم که کامپیوتر ، حالا بازم مختاری که تو عصر اتم با انگشتات بیلان سالانه شرکتتو حساب کنی .

ولی اگر چیزی فرای کامپیوتر هم بود، میشه ازش استفاده کرد حتی اگر خدای علوم بگوید کامپیوتر بهترین هست.

اون مثالی که در مورد غذا زدم رو مطالعه کنید، این حرف شما چون گزینه هارو تا ابد محدود در نظر میگیره، نتیجه گیری دلخواه خودش رو میده.

انگار شما بگی، خدای من چورتکه و ماشین حساب رو فرستاده، بین این دو ماشین حساب برترین هست.

حالا یک بشری بیاد کامپیتور خلق کنه، بگین نه، کامپیوتر خیلی مضرات داره مثل اینترنت و بازی و... و خدا بهتر میداند بهترین وسیله حساب چیست یا انسان؟

با یک پیش فرض قطعی خدا بهتر میداند، عملا راه به روی اندیشه های جدید بسته شده است سارای گرامی.

JavadMessi

مدیر بازنشسته
عقل و درک و فهم و.... همه از مغز منتج میشوند.

مغز هم با گذر زمان، بسته به محیط، ژنتیک، آموزه های خود شخص و.... رشد میکنه.

حجم مغز انسان نسبت به جثه اش، از همه جاندران بزرگتر هست برای همین نبوغ بیشتری دارد و توانسته در راس هرم زنجیره غذایی باشد.

موجودی هم که در راس هرم قرار بگیرد، با حذف ضعیف تر، خودش تکامل با سرعت بیشتری خواهد داشت.
در مورد اينكه ميخواهيد مثلا ثابت كنيد همه چيزي مادي است بحثها ميشود كرد ولي استدلال اين پست شما در قسمت قرمز شده لنگ ميزند!
علت نبوغ به خاطر اين است كه مغز نسبت به جثه حجم زيادي دارد!دقيقا اين نسبت چگونه باعث نبوغ ميشود؟!!!
بگذريم چون موضوع تاپيك نيست ولي اگه عمر باشه و شما تو تاريخ 12/12/12 غروب نكني:)دي) ميشه بحث جداگانه اي راه انداخت

JavadMessi

مدیر بازنشسته
من یک مثالی خدمتتون عرض میکنم تا متوجه شوید مفهوم اختیار از نظر ادیان بیشتر شبیه یک لطیفه هست.

شما میری جلوی رستوران، از صاحب رستوران میپرسید غذا چی دارین، ایشون میگه هرچی دوست داشته باشید و شما با ذوق شوق وارد میشید که مثلا جوجه کباب بخورید.

صاحب رستوران میگه ببخشید، فقط قیمه سبزی و قورمه داریم، همه رستوران ها هم بسته است، پس چاره ای ندارید جز اینکه یکی را انتخاب کنید.

شما از سر ناچاری میگی باشه قیمه، اما صاحب رستوران مجدد میگه، قیمه ما توش موش رفته و اگر بخوری مریضی میگیری، شما چاره ای جز انتخاب قورمه سبزی براتون میمونه؟؟؟!!!!! :cry:

تئوری ادیان شما دقیقا همین هست، اول میگه همه اندیشه ها آزاد و در دین هیچ اجباری نیست.
بعدا دوباره محدود میکنه، این هدایت هست و این گمراهی.

دوباره میگه دین نزد الله اسلام هست و هرکس به این راه نیاید به عذاب الهی دچار میشود !!!!

این مفهوم اختیار و چگونگی خوراندنش به ذهن عوام، برای من اسباب اعجاب هست. :(
اين اعجاب شما فقط به خاطر اين است كه معناي اختيار رو در نيافته ايد!
گرچه بحث در اين باب بسيار است ولي شما داريد جبر واختيار تكويني و تشريعي رو خلط ميكنيد.هيچ جاي دين نگفته شما مجبوري دين بياري اصلا عقل يك بچه هم همينو ميگه شما اراده كرده اي بي خدا باشي اين ناشي از جبر ميشه يا اختيار؟!!
بله در تشريع ملاك درستي دين ،هميشه آخرين دين الهي بوده نه اينكه ملاك درستي، اختيار ما باشه كه اونوقت همه چيز بايد درست فرض بشه!!

mahsa15

اخراجی موقت
قیاس مع الفارق فرمودین...

لطف کنید سوال منطقی بپرسین تا جواب منطقی بشنوین...

فقط برای مطالعه شخصی...

:دلایل حقانیت و برتری اسلام:

دلایل برتری اسلام بر سایر ادیان آسمانی

4- معارف اسلام، عمیق و موافق بابراهین عقلی و شرعیت اسلام، گسترده ودر بر دارنده تمامی قوانین مترقی و حقوق انسانی و اجتماعی است؛ در حالی که برخی از معارف ادیان دیگربا براهین عقلی ناسازگار و شریعت آنها بسیار محدود و فردی است.

5- گزاره‌های دینی متون اسلامی به ویژه قرآن مطابق با واقع است و هر روزه، علوم تجربی و طبیعی از حقانیت آنها پرده بر می‌دارد و با آنها مطابق است؛ در حالی که گزاره‌های متون ادیان دیگر با علوم و کشفیّات بشر امروز،ناسازگار و غیر قابل جمع است.

با این دو مورد به شدت موافقم

یکی از این قوانین مترقی اینه که صراحتا تو قران میگه میتونی زنتو اگه نافرمانی کرد بزنی این قانون خیلی مترقیه و باعث افتخار

مورد 5 هم هر روز به صورت عملی داریم میبینیم تو دادگاه های خانواده انبوه زنانی که مورد خشونت قرار گرفتن
واقعا باعث افتخاره این دینتون

*Essi*

اخراجی موقت
در مورد اينكه ميخواهيد مثلا ثابت كنيد همه چيزي مادي است بحثها ميشود كرد ولي استدلال اين پست شما در قسمت قرمز شده لنگ ميزند!
علت نبوغ به خاطر اين است كه مغز نسبت به جثه حجم زيادي دارد!دقيقا اين نسبت چگونه باعث نبوغ ميشود؟!!!
بگذريم چون موضوع تاپيك نيست ولي اگه عمر باشه و شما تو تاريخ 12/12/12 غروب نكني:)دي) ميشه بحث جداگانه اي راه انداخت

همه چیز مادی و غیر مادی باشه یا نباشه اهمیتی نداره، چون شما از اینکه مغز انسان بتواند تفکر و تعقل تولید کند شگفت زده میشین، چون قادر به درک این شگفتی مغز آدمی نیستید، مجبورید به باور انسان های نخستین که تفکر و احساسات رو از منشایی به نام روح میدانستند !!! چنگ بزنید.

اما خوب متاسفانه من مجبورم در این تاریخ غروب کنم، هم گرفتاری ها زیاده و هم به نظرم اکثر انسان ها دوست دارند تو عالم خودشون سیر کنند و کسی مزاحمشون نشه، ما هم به خواسته همه تمامیت خواهان احترام میذاریم تا اقلا به بهشتی که بهش باور دارند برسند و مارو احیانا مقصر ندانند !!!

هرچه فاصله عمودی از خط بیشتر و مغز بزرگتر نسبت به جثه، با موجودی با نبوغ بیشتر روبرو هستیم.

برای همین هم هست که انسان در راس و پس از آن دولفین به عنوان باهوش ترین موجود هست.

حالا میخواهید هوش و نبوغ و....رو به روح و نفس و فطرت و..ربط بدین، حق مسلم شماست. :gol:

*Essi*

اخراجی موقت
اين اعجاب شما فقط به خاطر اين است كه معناي اختيار رو در نيافته ايد!
گرچه بحث در اين باب بسيار است ولي شما داريد جبر واختيار تكويني و تشريعي رو خلط ميكنيد.هيچ جاي دين نگفته شما مجبوري دين بياري اصلا عقل يك بچه هم همينو ميگه شما اراده كرده اي بي خدا باشي اين ناشي از جبر ميشه يا اختيار؟!!
بله در تشريع ملاك درستي دين ،هميشه آخرين دين الهي بوده نه اينكه ملاك درستي، اختيار ما باشه كه اونوقت همه چيز بايد درست فرض بشه!!

بحث جبری بودن ادیان کاملا واضح هست، البته این مسائل برای عوام کاملا حل شده هست چون اونها جبری که به سودشون باشه رو کاملا به اختیار تلقی میکنند.

اما در مورد خواص یک کم هضمش ثقیل هست، پس فیلسوفان و بزرگان دینی برای راضی نگه داشتن این قشر باید علم تولید کنند تا بتوانند توجیهشون کنند و مسائلی مثل تکوین و تشریع و... به دلیل همین به وجود آمده است.

مهم این نیست که شما اراده کنی چه چیزی رو انتخاب کنی، مهم این هست که از همان ابتدا، میگویند عاقبت کارت این هست و ارزشی برای اختیارت قائل نیستیم.
این در ضدیت کامل با تفکر خلاقیت هست، چون وقتی قرار هست مسیری تا انتها مشخص باشه، دادن اختیار فقط برای تمسخر یک انسان هست که او راه درستی که معلوم بوده را چرا انتخاب نکرده !!!!! اونی هم که انتخاب کرده فرقش با طوطی چی بوده !!!

یک استاد و معلم بزرگ استادی هست که وقتی امتحان انشا میگیرد، برای هر آنچه از ذهن دانشجویش بیرون می آید ارزش و نمره قائل باش، نه هر انچه به او گفته و دانشجو با مانور حول حرف های استاد و کمی مغلطه، دوباره همون حرف استاد رو تحویل دیگران بده !!!

Body Guard

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
به نظر من جغرافیا نقش زیادی در دین داری داره،
یعنی ممکنه اگه یه مسلمان در کشوری که مردمش به دین بودا هستند و پدر و مادر بودایی داشته باشه ، دیگه دینش مسلمان نباشه!
اما به اینکه نمیشه هیچ چیز 100% رو در مورد انسان ها ابراز داشت هم اعتقاد دارم ، خیلی ها هستند که پدر و مادرشان به دینی دیگر بوده اند و آیین کشورشان هم آیینی غیر از اسلام ، به این دین ایمان آوردند و خیلی محکم تر از مسلمانی هستند که دین به آنها رسیده !
و بلعکس!

ولی کلا مومن بودن داره از بین میره، منظورم از مومن اعتقاد به خالق نیست، منظورم اعتقاد به یکی از سه دین ابراهیمیه.
تو همین جامعه ایران در 100 سال پیش، به تعداد انگشت دست هم نمیتونستی انسان های سکولار پیدا کنین، اما الان چی؟
سکولار از نظر من کسی هست که میتونه به هر خدایی اعتقاد داشته باشه اما هیچ التزامی به احکام انسانی نسبت داده شده به خدا نداره و میدونه همه کار خود آدم هاست.

سلام
با این حرفتون خیلی موافق نیستم ،
مومن در ایمان داشتن به ادیان ابراهیمیه ، نه یدک کشیدن نام آن
به نظر من اگر حرف شما را بر فرض درست بگذاریم مومنین افول نکردند بلکه کسانی که نام موحد را یدک می کشند کم شده اند ...
بهتره در تعاریف بیشتر دقت کنید فاصله زمین تا آسمان است بین مومن و اسم ...!

R.JaM

عضو جدید
بسم الله الرحمن الرحیم

در ابتدا در مورد شما بگویم با توجه به اینکه شما خدا را قبول ندارید بحثتون در این حوزه بی مورد است

اما در مورد سوال شما

ما در قرآنمان داریم خداوند از هیچ کس بیشتر از تکلیفش مسمئلیت نمیخواهد

یعنی شخصی که در فلان جزیره دور افتاده به دنیا آمده با من که در ایران به دنیا آمدم فرق داریم

مسئولیت بنده بسیار سنگین تر از آن فرد است و طبیعتا حساب وی نیز بسیار آسان است

fire.boy

کاربر فعال
اگه منظورتون از جغرافیا، حکومت ها باشه، کاملا موافقم :gol:

وضعیت
موضوع بسته شده است.