مگر لا اکره فی دین نیست؟

شمس 110

اخراجی موقت
بسمه تعالی
مگر لا اکره فی دین نیست؟
پس چرا کسی که نمی خواهد روزه بگیرد ( حالا یا معذور است یا مسلمان نیست ) ؛ بخواهد در ملا عام غذا بخورد ؛ دیگران وحتی ممکن نیروی انتظامی جلوش را بگیرد ومانع او شود .....چرا ؟
می گویند برو در منزلت یا درجائی دوریا پشت پرده ودور از چشم مردم غذا بخور
وما میگویم , خوب مردم به من روزه خوار نگاه نکنند
میگویند مردم که روزه هستند وتشنه وگرسنه میباشند وقتی به فرد غذا خور نگاه کنند ؛ اذیت میشوند
میگویم : خوب نگاه نکنند تا اذیت نشوند
وچرا جلو آزادی من میگیرید من که به کسیکه روزه دار است تعرض نکردم
آیا من غذای خودم را در دهان روزه دار قرار دادم تا روزه وی باطل شود 0
از مطرح این شبهه نظردارم

آخرین ویرایش:

venous_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
بسمه تعالی
مگر لا اکره فی دین نیست؟
پس چرا کسی که نمی خواهد روزه بگیرد ( حالا یا معذور است یا مسلمان نیست ) ؛ بخواهد در ملا عام غذا بخورد ؛ دیگران وحتی ممکن نیروی انتظامی جلوش را بگیرد ومانع او شود .....چرا ؟
میگویند مردم که روزه هستند وتشنه وگرسنه میباشند وقتی به فرد غذا خور نگاه کنند ؛ اذیت میشوند
از مطرح این شبهه نظردارم
این پست دومین پستیه ازشما می ببینم درپست اولتون درباره حجاب ومحجبه متن خیلی زیبایی گذاشته بودید که بسیارلذت بردم وباوجود نظری که درباره حجاب داشتید مشخصه این سوال شما به منظور رد روزه وروزه خواری نیست ومنظوردیگری را دنبال می کنیدکه جوابگویی به این شبهه می باشد

sam-smith

عضو جدید
به هر حال اگر آدم رعایت کنه و جلوی فرد روضه دار غذا نخوره شخصیت خودش رو نشون داده

خود من اذیت نمیشم ولی ممکنه بعضی ها اذیت بشن

اما در مورد "لا اکراه فی دین" هم باید گفت که اصولا به این آیه عمل نمیشه​

haj morteza

عضو جدید
کاربر ممتاز
بسمه تعالی
مگر لا اکره فی دین نیست؟
از مطرح این شبهه نظردارم

بحث هتک حرمت به ماه مبارک و بر هم زدن و ایجاد خلل در نظم عبادی جامعه است

قمصر

عضو جدید
روزه خواری گناه است ومورد طرد شارع دین است
بدحجابی گناه است ومورد طرد شارع دین است
پس چطور بنا به گفته کاربرعزیزمان
haj morteza
که سخنی به جا وعالیست
{{{{{روزه خواری بحث هتک حرمت ماه مبارک و بر هم زدن و ایجاد خلل در نظم عبادی جامعه است }}}}}}
ولی بدحجابی بحث هتک حرمت ماه های خدا وبرهم زدن نظم عبادی جامعه به حساب نمی آید ............چرا ؟
وامروزه کسی جرأت جلوگیری از انجام این گناه بزرگ را ندارد
چرا روزه خواری در ملاء عام , مطرود وخلاف مقررات دینی وباید جلو آن گرفت ولی امروزه بدحجابی چنین حالتی را ندارد

daneshpajooh

عضو جدید
ببينيد . همواره در هر جامعه اي عقلا و شرعا و اخلاقا مي بايست كه اكثريت حاكم شوند . ممكن است اكثريت مسلمان يا مسيحي يا حتي بي دين و سكولار باشند . اما اين حق اكثريت است كه براي كشور خود تصميم بگيرند . وقتي اكثريت حاكم شد طبيعتا اقليت آزادي اكثريت را نخواهد داشت ، چرا كه حاكم از گروه ايشان نيست . بنابراين اين گروه اقليت مي بايست كه به فرهنگ و دين و آيين اكثريت احترام گذاشته و خلاف آن را در منظر ديگران انجام ندهند . البته بديهيست كه اقليت و فرهنگ و دين ايشان نيز قابل احترام است و چه بسا اقليتي كه از اكثريت به حق نزديك ترند .

آخرین ویرایش:

yuza

اخراجی موقت
بسمه تعالی
مگر لا اکره فی دین نیست؟
از مطرح این شبهه نظردارم

دقیقا لا اکراه فی الدین است (حداقل تو این موضوع پیش اومده برای شما)
اونا که شما رو مجبور نکردند نخور
گفتند بخور ولی یه جا دیگه نه جلو ملت روزه دار
من ماه های دیگه هم جلو مردم چیزی نمیخورم میگم شاید دلشون بخواد حالا شما جلو مردم گرسنه میخوری
باید رعایت منی دیگه

R@mtin.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببينيد . همواره در هر جامعه اي عقلا و شرعا و اخلاقا مي بايست كه اكثريت حاكم شوند . ممكن است اكثريت مسلمان يا مسيحي يا حتي بي دين و سكولار باشند . اما اين حق اكثريت است كه براي كشور خود تصميم بگيرند . وقتي اكثريت حاكم شد طبيعتا اقليت آزادي اكثريت را نخواهد داشت ، چرا كه حاكم از گروه ايشان نيست . بنابراين اين گروه اقليت مي بايست كه به فرهنگ و دين و آيين اكثريت احترام گذاشته و خلاف آن را در منظر ديگران انجام ندهند . البته بديهيست كه اقليت و فرهنگ و دين ايشان نيز قابل احترام است و چه بسا اقليتي كه از اكثريت به حق نزديك ترند .
خب ما که توی این کشور زندگی میکنیم خوب میدونیم که دور و بر مون چه خبره، من ازت میپرسم بین مسلمانان اسمی ( کسی که به خدا و پیغمبر اعتقاد دارد ولی نماز مرتب نمیخواند و روزه همیشه نمیگیرد حجاب ندارد و زیاد مذهبی نیست) و مسلمان معتقد و تند رو (مثل گروه حاکم) اکثریت رو به کی میدی؟
من کاری به این ندارم که خوبه چه جوری باشه و همه باید مسلمان واقعی باشند و این حرفها مهم اینه که واقعیت چیه و واقعیت رو با زور و اجبار و حتی فرهنگ سازی نمیشه عوض کرد از زمان همون شاه هم همین بوده که الان هست مردم اعتقاداتشون رو به سادگی تغییر نمیدند.
من معتقدم واقعیت اینه که گروه تند رو و حاکم زندگی رو به مردم سخت و تنگ کردن چون اعتقادات خودشون رو میخوان به بقیه تحمیل کنند و این دموکراسی نیست چون اکثریت احکام اسلام رو به طور نسبی هم اجرا نمیکنند چه برسه به کامل.

daneshpajooh

عضو جدید
خب ما که توی این کشور زندگی میکنیم خوب میدونیم که دور و بر مون چه خبره، من ازت میپرسم بین مسلمانان اسمی ( کسی که به خدا و پیغمبر اعتقاد دارد ولی نماز مرتب نمیخواند و روزه همیشه نمیگیرد حجاب ندارد و زیاد مذهبی نیست) و مسلمان معتقد و تند رو (مثل گروه حاکم) اکثریت رو به کی میدی؟
من کاری به این ندارم که خوبه چه جوری باشه و همه باید مسلمان واقعی باشند و این حرفها مهم اینه که واقعیت چیه و واقعیت رو با زور و اجبار و حتی فرهنگ سازی نمیشه عوض کرد از زمان همون شاه هم همین بوده که الان هست مردم اعتقاداتشون رو به سادگی تغییر نمیدند.
من معتقدم واقعیت اینه که گروه تند رو و حاکم زندگی رو به مردم سخت و تنگ کردن چون اعتقادات خودشون رو میخوان به بقیه تحمیل کنند و این دموکراسی نیست چون اکثریت احکام اسلام رو به طور نسبی هم اجرا نمیکنند چه برسه به کامل.

بنده هم با تحميل شريعت از سوي صاحبان قدرت مخالف هستم و همواره از اين موضوع انتقاد كرده ام . با اين وجود - در اين مورد خاص - مي توان حدس زد كه اكثريت ايرانيان مسلمان به روزه به عنوان يكي از برجسته ترين و پرطرفدار ترين حكم ديني پايبند هستند ، فلذا اخلاق و عرف و منطق حكم مي كند كه اين فرهنگ اكثريت را احترام نهاده و حداقل در مجامع عمومي از نقض آن بپرهيزيم .

R@mtin.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
بنده هم با تحميل شريعت از سوي صاحبان قدرت مخالف هستم و همواره از اين موضوع انتقاد كرده ام . با اين وجود - در اين مورد خاص - مي توان حدس زد كه اكثريت ايرانيان مسلمان به روزه به عنوان يكي از برجسته ترين و پرطرفدار ترين حكم ديني پايبند هستند ، فلذا اخلاق و عرف و منطق حكم مي كند كه اين فرهنگ اكثريت را احترام نهاده و حداقل در مجامع عمومي از نقض آن بپرهيزيم .
درسته من توی این تاپیک این سوال رو پرسیدم ولی با احترام به شروع کننده تاپیک بحثم در باره روزه خواری نبود چون غیر از دین و احکام اخلاق هم این حرکت رو محکوم میکنه به هر حال سوالم کلی بود;)

haj morteza

عضو جدید
کاربر ممتاز
روزه خواری گناه است ومورد طرد شارع دین است
بدحجابی گناه است ومورد طرد شارع دین است
پس چطور بنا به گفته کاربرعزیزمان
haj morteza
که سخنی به جا وعالیست
{{{{{روزه خواری بحث هتک حرمت ماه مبارک و بر هم زدن و ایجاد خلل در نظم عبادی جامعه است }}}}}}
ولی بدحجابی بحث هتک حرمت ماه های خدا وبرهم زدن نظم عبادی جامعه به حساب نمی آید ............چرا ؟
وامروزه کسی جرأت جلوگیری از انجام این گناه بزرگ را ندارد
چرا روزه خواری در ملاء عام , مطرود وخلاف مقررات دینی وباید جلو آن گرفت ولی امروزه بدحجابی چنین حالتی را ندارد

خدارو شکر هردوش تو ایران آزاده:D

اما جدا از شوخی من نمیدونم این مقایسه رو کی تو ما مد کرد

آخه عزیزم چون جلو بی حجابی رو نمیشه گرفت جلوی روزه خواری هم نباید گرفت؟؟؟آخه این چه منطقیه؟؟؟

اگه یه ستون خونه خراب شد و نتونست جلو خرابشو گرف بقیه ستونهام باید بی خیال شد؟؟؟:smile:
نمیشه که:gol:

R@mtin.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
خدارو شکر هردوش تو ایران آزاده:D

اما جدا از شوخی من نمیدونم این مقایسه رو کی تو ما مد کرد

آخه عزیزم چون جلو بی حجابی رو نمیشه گرفت جلوی روزه خواری هم نباید گرفت؟؟؟آخه این چه منطقیه؟؟؟

اگه یه ستون خونه خراب شد و نتونست جلو خرابشو گرف بقیه ستونهام باید بی خیال شد؟؟؟:smile:
نمیشه که:gol:
شما که از اجبار اعتقادات مذهبی دفاع میکنی و میگی باید بد حجابی و بی حجابی نباشه اگه یک زحمتی بکشی و من رو توجیه کنی ممنون میشم ;) چرا وقتی کسی به فلسفه حجاب اعتقاد نداره باید به زور همچین اعتقادی پیدا کنه؟! من خودم طرفدار بی حجابی نیستم ولی همین اجبار باعث تخریب وجهه با حجاب ها میشه ارزش حجاب پایین میاد و خیلی ضرر های دیگه که از منفعتش خیلی خیلی بیشتره. این فقط درباره حجاب نیست خیلی از مسایل شخصی دینی و اعتقادی الان توی جامعه ما داره اجبار میشه ..

mehdi220

عضو جدید
سلام
اگه از يك طرفدار جمهوري اسلامي يا مسئول حكومتي سوال بشه كه چرا حجاب اجباري است ميگه چون شرايط حكومت اينه و قانون هستش و اكثريت و ......و ما بايد بپذيريم
حالا بيائيم عكس قضيه رو نگاه كنيم : اگه يك جمهوري لائيك مثل تركيه حجاب رو ممنوع كنه ، در اين حالت پس حق داره كه حجاب رو ممنوع كنه؟ يا مثلا بعضي از كشورها قانون دارند كه در محيط هايي مثل دانشگاه و يا اداره نمي توان تبليغ دين كرد و از اونجايي كه حجاب رو تبليغ دين ميدونند براي همين اون رو ممنوع كردند
بحثم در مورد حجاب نيست ، كلي ميگم ميخوام بگم شهروندي كه جز اقليت هست چي ميشه؟
نظرتون چيه

daneshpajooh

عضو جدید
سلام
اگه از يك طرفدار جمهوري اسلامي يا مسئول حكومتي سوال بشه كه چرا حجاب اجباري است ميگه چون شرايط حكومت اينه و قانون هستش و اكثريت و ......و ما بايد بپذيريم
حالا بيائيم عكس قضيه رو نگاه كنيم : اگه يك جمهوري لائيك مثل تركيه حجاب رو ممنوع كنه ، در اين حالت پس حق داره كه حجاب رو ممنوع كنه؟ يا مثلا بعضي از كشورها قانون دارند كه در محيط هايي مثل دانشگاه و يا اداره نمي توان تبليغ دين كرد و از اونجايي كه حجاب رو تبليغ دين ميدونند براي همين اون رو ممنوع كردند
نظرتون چيه

در صفحه ي قبل همين بحث توضيح دادم كه گروه اقليت در يك جامعه آزادي گروه اكثريت را نخواهد داشت و اين موضوع در تمامي جوامع اعم از ديندار و بي دين صادق است .

yuza

اخراجی موقت
سلام
نظرتون چيه

کسی که اقلیت هست باید شرایط اکثریت رو بپذیره
حالا اگر شرایطشون منطبق با دستورات الهی نبود هم قرآن راه کار داره:
میگه سفر کنید در زمین،خدا زمین رو گسترده آفریده است

چون الانه مهاجرت به این آسونی ها نیست باید اقلیت اکثریت رو بپذیره حتی اگر کافر باشند
دیگه حجاب و بیحجاب که چیزی نیست

اگه مسلمونی تو شهری باشه که از حجاب منعش کنند یا باید از اون شهر بره یا حجابشو ورداره و به اونا احترام بزاره

haj morteza

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما که از اجبار اعتقادات مذهبی دفاع میکنی و میگی باید بد حجابی و بی حجابی نباشه اگه یک زحمتی بکشی و من رو توجیه کنی ممنون میشم ;) چرا وقتی کسی به فلسفه حجاب اعتقاد نداره باید به زور همچین اعتقادی پیدا کنه؟! من خودم طرفدار بی حجابی نیستم ولی همین اجبار باعث تخریب وجهه با حجاب ها میشه ارزش حجاب پایین میاد و خیلی ضرر های دیگه که از منفعتش خیلی خیلی بیشتره. این فقط درباره حجاب نیست خیلی از مسایل شخصی دینی و اعتقادی الان توی جامعه ما داره اجبار میشه ..

من به اجبار اعتقاد ندارم

اما اسم کشور باعث میشه حجاب اجباری بشه.....

جمهوری اسلامی ایران

تا وقتی اسم ما اینه.....

بد حجابی و یا بی حجابی به اسلام ضربه میزنه.....

haj morteza

عضو جدید
کاربر ممتاز

یکم خشکتر و جنگ طلبانه نگاه کنم میشه این جوابم داد:

به همون دلیلی باید حجاب کنه که تو اروپا حجاب از سر زنان مسلمان بر میدارن:D

salome

عضو جدید
این قضیه لا اکراه فی الدین متاسفانه برای بعضی از دوستان ما بد جا افتاده .
میدونین چیه این آیه برای اسلام آوردن یا نیاوردن نازل شده یعنی هر انسان بالغی آزاده که به دین اسلام ایمان بیاره یا نیاره توی این کار هیچ اجباری نیست .ولی وقتی کسی اسلام آورد موظفه که به قوانین اسلام احترام بذاره و اون ها رو انجام بده مثل کسی که وارد کشوری میشه این فرد باید از قوانین اون کشور اطاعت کنه و گرنه با اون شخص برخورد میشه .

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
دقیقا لا اکراه فی الدین است (حداقل تو این موضوع پیش اومده برای شما)
اونا که شما رو مجبور نکردند نخور
گفتند بخور ولی یه جا دیگه نه جلو ملت روزه دار
من ماه های دیگه هم جلو مردم چیزی نمیخورم میگم شاید دلشون بخواد حالا شما جلو مردم گرسنه میخوری
باید رعایت منی دیگ
ه
این حرف خیلی قشنگه.چرا ما نباید هوای کسایی رو که ندارن داشته باشیم و تو جمع رعایت کنیم.شاید این یه تلنگوره

بالا