مهندسین به کار گرفته شده در ساخت ماهواره ؟

apadana34

عضو جدید
می خواستم مهندسین به کار گرفته شده در پروژه ماهواره ایران و نقش هر کدام را بدانم لطفا راهنمایی کنید؟

فقط مادر

عضو جدید
اوه اوه تاپیک بنده خدا دوروز دیگه میموند نفت میشد:D

ببین رفیق کلا هوافضا یه صنعتیه که کاملا بین رشته ایه
متخصصایی توش دخیلن که اصن فکرشو نمیکنی!!!!!!!!!!!!!!

ولی به طور عمده تمام متخصین رشته هوافضا(5 گرایش داره)
تمام متخصین رشته برق و رایانه
مهندسین مواد
اوه اوه مکانیکیام هستن(رفقای گله خودم) علی الخصوص ساخ تولیدیاااااااااااااااااااااااااااا

چیزی یادم اومد میگم

• Like
واکنش ها: khkh

apadana34

عضو جدید
اوه اوه تاپیک بنده خدا دوروز دیگه میموند نفت میشد:D

ببین رفیق کلا هوافضا یه صنعتیه که کاملا بین رشته ایه
متخصصایی توش دخیلن که اصن فکرشو نمیکنی!!!!!!!!!!!!!!

ولی به طور عمده تمام متخصین رشته هوافضا(5 گرایش داره)
تمام متخصین رشته برق و رایانه
مهندسین مواد
اوه اوه مکانیکیام هستن(رفقای گله خودم) علی الخصوص ساخ تولیدیاااااااااااااااااااااااااااا

چیزی یادم اومد میگم
ممنون کاشف نفت !!!!:smile:
مشخصا می دانی بگی چه گرایشهای برق یا مکانیک یا هوا فضا بوده ؟
اصل کار را هوا فضایی انجام دادن ؟
هوا فضا بین رشته ای هست یعنی چی یعنی لازم نیست و اگه فرض مهندسی مکانیک خوانده باشی می تونی کار ان را بکنی ؟
یه گرایش تحت عنوان طراحی ماهواره از امسال اضافه می شه در ارشد ان کارش چیه ؟

فقط مادر

عضو جدید
ممنون کاشف نفت !!!!:smile:
مشخصا می دانی بگی چه گرایشهای برق یا مکانیک یا هوا فضا بوده ؟
اصل کار را هوا فضایی انجام دادن ؟
هوا فضا بین رشته ای هست یعنی چی یعنی لازم نیست و اگه فرض مهندسی مکانیک خوانده باشی می تونی کار ان را بکنی ؟
یه گرایش تحت عنوان طراحی ماهواره از امسال اضافه می شه در ارشد ان کارش چیه ؟

معمولا تمام گرایشات این رشته ها تو ساخت ماهواره دخیلن

هوافضا بین رشته ای نیست ساخت ماهواره بین رشته ایه یعنی صرفا مهندس هوافضا(هر چند تمام گرایشات هوافضا باشه) تو کار نیست.متخصصین چندین رشته میانو با هم رو یه پروژه کار میکنن

ماهواره های ایرانو یه تیم حدودا 20 نفری فکر کنم روش کار کردن که از رشته ها و تخصصهای مختلف هم هستن(البته ارشد به بالاهاااااااااااااااااااااااا)

مکانیک خیلی خیلی خیلی شبیه هوافضاست...گرایش آئرودینامیک هوافضا همون بحث سیالات تو مکانیکه..خود من شخصا به هوافضا علاقه بیشتری دارم.هر چند الان دارم مکانیک میخونم

فکر کنم یه چیزی شبیه مکاترونیک باشه که تلفیقی از سه رشته مهندسیه...ولی به طور کلی نمیدونم دقیقا چطوریه کارشون

apadana34

عضو جدید
من هم به مکانیک علاقه دارم ولی نه همه ان . به قوانین نیوتن و نیرو و شتاب برای اجسام متحرک مثل ماهواره یا موشک یا ربات . بخاطر همین نمی خوام مکانیک برم و دوست دارم بخشی از مکانیک را که بهش ربط داره برم . مثل هوا فضا یا رباتیک . مکانیک صرف را بیشتر برای ساخت قطعات در کارخانه ها به کار می برن که برای من جذاب نیست . ولی نمی دانم مستقیم پریدن در ارشد هوا فضا با پایه برق مشکل ساز نیست .

فقط مادر

عضو جدید
شاخه جامدات و سیالات رو ادامه بدی خوبه

در مورد تغییر رشتتمبگمکه کار نسبتا سختیه برای تو..البته باید ببینی پشتکار داری یانه
دینامیکو ارتعاشاتو مقاومت مصالحو.....باید تو کنکور حتما بزنیاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااابا توجه به این که رشتتم برقه کارت سخت میشه

چرا همون برقو ادامه نمیدی؟شدیدا تو ساخت ماهواره به شما نیازه!

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام،
توی طراحی ماهواره، بستگی به زیرسیستم‌ هایی که روی اون قرار می گیره، رشته ها و گرایش های مختلف وارد میشن. گرایش هایی که به طور ثابت در طراحی هر ماهواره ای هستند، اینهان:

هوافضا-گرایش فضایی (که با عنوان طراحی ماهواره در دانشگاه شریف و امیرکبیر ارائه میشه): این گرایش وظیفه: 1- طراحی مدار و انجام محاسبات مکانیک مدار، 2- طراحی مفهومی ماهواره و زیرسیستم های اون، 2- برآورد الزامات اولیه برای تزریق ماهواره در مدار ماموریت شامل ارتفاع مداری، سرعت مورد نیاز تزریق، انجام مانور مداری و ... رو برعهده داره.

هوافضا-گرایش سازه (یا یک مهندس مکانیک جامدات): طراحی زیرسیستم سازه ماهواره رو بر اساس اطلاعات داده شده از گرایش فضایی

برق- الکترونیک، مخابرات و کنترل: طراحی و ساخت سامانه های الکترونیکی و مخابراتی، طراحی و ساخت کامپیوتر ماهواره، طراحی و ساخت سامانه های انجام ماموریت ماهواره و ...

کامپیوتر- تمامی گرایش ها: طراحی، ساخت و اجرای سخت افزار و نرم افزاری ماهواره

در کل، کار ساخت ماهواره بیشتر یک کار برقی-کامپیوتری هست و گرایش فضایی بیشتر در بخش طراحی مفهومی و برآورد اولیه ماهواره حضور پررنگ داره. حالا اگر ماهواره دارای زیرسیستم‌های خاص دیگه ای هم باشه، سایر رشته ها و گرایش ها هم ممکنه در طراحی و ساخت اون درگیر بشن. به عنوان مثال:
داشتن زیرسیستم کنترل دما: مکانیک سیالات و هوافضا-گرایش آیرودینامیک
داشتن زیرسیستم پیشرانش: هوافضا-گرایش پیشرانش، مهندسی شیمی یا شیمی، برق-کنترل
داشتن زیرسیستم اپتیکی و دوربین:فیزیک-اپتیک
داشتن زیرسیستم تعیین و کنترل وضعیت: هوافضا-فضایی، برق-کنترل و الکترونیک، مکانیک جامدات و ساخت،
و ...

تمامی کارهایی که در زمینه هوافضا انجام میشه، کارهای سیستمی هست و نمیشه به این شکل گفت که طراحی و ساخت فلان وسیله در دست فلان رشته خاص هست.

khkh

عضو جدید
سلام.در مورد بقيه سامانه هاي فضايي هم همين طوره؟ مثلا فضاپيما يا تلسكوپ فضايي؟ بازم اينقد با رشته برق قاطي مي شه ساختشون؟ مثلا همه اين سامانه ها لزوما مخابراتي ان و نياز به يه مهندس مخابرات دارن؟

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام.در مورد بقيه سامانه هاي فضايي هم همين طوره؟ مثلا فضاپيما يا تلسكوپ فضايي؟ بازم اينقد با رشته برق قاطي مي شه ساختشون؟ مثلا همه اين سامانه ها لزوما مخابراتي ان و نياز به يه مهندس مخابرات دارن؟

سلام،
اولین و اساسی‌ترین بخش یک ماهواره، بخش ارسال و دریافت داده و فرامینه. پس شما به مهندسین مخابرات و الکترونیک و سخت‌افزار و اینها نیاز دارید تا بتونید بخش‌های ارتباطی و زیرساخت‌های اون رو در ماهواره و ایستگاه زمینی داشته باشید.
فضاپیما یک لفظ کلی به شمار میره و همین ماهواره رو هم یک فضاپیما میدونیم. اما اگر منظورتون پروازهای سرنشین‌دار هست، طراحی و ساختشون به دلیل وجود موجود زنده و محدودیت‌هایی که به سیستم وارد می‌کنه، از ماهواره سخت‌تر و پیچیده‌تر هست و حتی تخصص‌های دیگه‌ای رو هم وارد سیستم می‌کنه.
تلسکوپ فضایی هم در واقع یک ماهواره است با محموله اپیتیکی که حالا این محموله اپتیک به جای این که به سمت زمین باشه و بشه ماهواره IKONOS و یکی ممکنه این محموله رو سمت فضا بگیره، بشه هابل.

شاید تنها وسیله (یا سامانه) هوافضایی که تعدد گرایش در اون کم هست، موشک باشه که نیاز به هوافضا، کنترل‏، مکانیک و شیمی داره.

• Like

khkh

عضو جدید
كلا شما اينده كشورمونو از نظر پيشرفت توي زمينه فضايي چطور مي بينيد؟ اصلا قرار هست كاري تو اين زمينه ها بشه؟! من شنيدم توي تبريز پژوهشكده هوافضا زدن و قراره تا سال اينده توي چن تا شهر ديگه هم بزنن اما فك كنم بازم بخش هوايي موردنظره درسته؟ البته يه چيزايي هم در مورد كارايي كه دانشگاه اميركبير در مورد ارسال موجود زنده به فضا داره انجام مي ده شنيدم و خب اميدوار شدم. در كل به نظرتون مي شه به اميد كاراي فضايي وارد اين رشته شد يا اينكه حالا حالاها خبري از اين چيزا نيست؟

khkh

عضو جدید
اگه كسي ارشد تغيير رشته بده و بياد هوافضا،از دروس كارشناسي هوافضا بهش پيش مي خوره؟ احيانا كارگاه هايي رو بچه هاي كارشناسي هوافضا گذروندن كه نگذروندنشون واسه امثال من توي مقطع ارشد مشكل ايجاد كنه؟ يا اينكه فقط مطالعه داشته باشيم كافيه و عقب نمي مونيم؟

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
كلا شما اينده كشورمونو از نظر پيشرفت توي زمينه فضايي چطور مي بينيد؟ اصلا قرار هست كاري تو اين زمينه ها بشه؟! من شنيدم توي تبريز پژوهشكده هوافضا زدن و قراره تا سال اينده توي چن تا شهر ديگه هم بزنن اما فك كنم بازم بخش هوايي موردنظره درسته؟ البته يه چيزايي هم در مورد كارايي كه دانشگاه اميركبير در مورد ارسال موجود زنده به فضا داره انجام مي ده شنيدم و خب اميدوار شدم. در كل به نظرتون مي شه به اميد كاراي فضايي وارد اين رشته شد يا اينكه حالا حالاها خبري از اين چيزا نيست؟

اگه كسي ارشد تغيير رشته بده و بياد هوافضا،از دروس كارشناسي هوافضا بهش پيش مي خوره؟ احيانا كارگاه هايي رو بچه هاي كارشناسي هوافضا گذروندن كه نگذروندنشون واسه امثال من توي مقطع ارشد مشكل ايجاد كنه؟ يا اينكه فقط مطالعه داشته باشيم كافيه و عقب نمي مونيم؟

واقعیتش، من نمی‌تونم نظر قطعی در مورد آینده کشور توی این زمینه به شما بدم. مسلماً پیشرفت توی این زمینه داریم و خواهیم داشت اما این که سرعت این پیشرفت تا چه حد خواهد بود و تا کجا ممکنه ادامه پیدا کنه رو نمی‌تونم بگم. متاسفانه، مساله‌ای که در کشور ما در حال حاضر باب هست و در قسمت‌های مختلف صنعت، به شدت صدمه میزنه، انحصاری کردن فعالیت‌هاست. الان فعالیت در زمینه فضایی منحصر میشه به بخش‌های دولتی با مدیریت‌های بعضاً شاهکار و فاجعه اونها. تا زمانی که مساله رقابتی و سرمایه‌ای به وجود نیاد و بانی پروژه‌های فضایی فقط و فقط دولت باشه، دولت هم بیشتر فعالیت‌ها رو توی یک بخش متمرکز کنه، احتمال این که سرعت پیشرفت ما زیاد باشه، پایین خواهد بود. الان شما به سامانه‌های فضایی آمریکا مراجعه کنید، می بینید که سامانه‌های پرتاب بخش‌های خصوصی بهتر و دارای پیشرفت بیشتری نسبت به بخش‌های دولتی هست. حتی دولت آمریکا، ممکنه پرتاب ماهواره‌های خودش رو به عهده بخش خصوصی بگذاره.
چیزی که قطعی می تونم به شما بگم، اینه که هر کشوری به صنایع هوایی و فضایی نیاز مبرم داره تا امنیت و مسایل مورد نیاز خودش رو تامین کنه (مثلاً ذلیل یه کشور به خاطر پخش شبکه‌های برون مرزیش نباشه) و پیشرفت صنایع هوافضایی باعث پیشرفت سایر صنایع در کشور خواهد شد.

من از رشته فعلی شما اطلاعی ندارم البته احتمال میدم که مهندسی برق می خونید. اما دروس کارگاهی بچه‌های هوافضا صرفاً برای آشنایی با ابزار و قطعات هست و یک مهندس هوافضا با گذروندن این کارگاه‌ها انقدر اطلاعات پیدا نمی کنه که به عنوان مثال، به عنوان مکانیک هواپیما مشغول بشه. پس، نگذروندن کارگاه‌ها، مانع مهندس هوافضا شدن، نخواهد شد. ولی برای این که در مقطع ارشد موفق باشید و وقتی فارغ‌التحصیل شدید (یا حتی برای این که بتونید فارغ‌التحصیل بشید) باید دروس تخصصی اون گرایش در مقطع کارشناسی رو حتماً حتماً حتماً مطالعه کنید.

apadana34

عضو جدید
در پروژه ماهواره یا کلا هوا فضا و هر انچه در این صنعت است . کدام گرایش برق بیشترین نقش یا تاثیر را داره یا در بیشتر پروژه هاش هست ؟

باتوجه به صحبتهای گفته شده در صنعت هوا فضا اگه رشته برق خودمو در ارشد ادامه بدم موفق ترم یا بیام رشته مختص هوا فضا را در کارشناسی یا ارشد بخوانم یا اینکه همین کارشناسی برق را نگه دارم و ارشد را بیام سراغ هوافضا

• Like

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
در پروژه ماهواره یا کلا هوا فضا و هر انچه در این صنعت است . کدام گرایش برق بیشترین نقش یا تاثیر را داره یا در بیشتر پروژه هاش هست ؟ باتوجه به صحبتهای گفته شده در صنعت هوا فضا اگه رشته برق خودمو در ارشد ادامه بدم موفق ترم یا بیام رشته مختص هوا فضا را در کارشناسی یا ارشد بخوانم یا اینکه همین کارشناسی برق را نگه دارم و ارشد را بیام سراغ هوافضا
مهمترین و پرکاربردترین گرایش برق در هوافضا، گرایش کنترله. اگر رشته برق رو در گرایش کنترل ادامه بدید و در کنار اون دو، سه کتاب در زمینه دینامیک پرواز، مکانیک مدار و دینامیک ماهواره و فضاپیما مطالعه کنید، موفق تر خواهید بود.

apadana34

عضو جدید
گرایش کنترل را میگن فرارشته ای است . و باید از زمینه های دیگه اطلاع داشته باشی تا بتونی کنترل براش پیاده کنی . ایا در پروژهای کلان می ان از یه کنترلی که دو سه تا کتاب خوانده باشه استفاده کنند یا از مهندس هوا فضا یا مکانیک که اطلاعات کنترلی داشته باشه ؟
برق کنترل مثلا در پروژه های هوافضا از ماهواره گرفته تا موشک چکار می کنه ؟
گرایش الکترونیک تا چه میزان دخالت داره ؟

• Like

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
گرایش کنترل را میگن فرارشته ای است . و باید از زمینه های دیگه اطلاع داشته باشی تا بتونی کنترل براش پیاده کنی . ایا در پروژهای کلان می ان از یه کنترلی که دو سه تا کتاب خوانده باشه استفاده کنند یا از مهندس هوا فضا یا مکانیک که اطلاعات کنترلی داشته باشه ؟
برق کنترل مثلا در پروژه های هوافضا از ماهواره گرفته تا موشک چکار می کنه ؟
گرایش الکترونیک تا چه میزان دخالت داره ؟
معمولاً یک مهندس کنترل با یک مهندس هوافضا گرایش مکانیک پرواز مرتبط میشه تا هم زبان همدیگر رو متوجه بشن و هم مکمل هم باشن.

تمامی پروژه‌های هوافضایی نیاز به سیستم کنترل داره. مهندس کنترل، میاد بخش طراحی کنترلر رو انجام میده و مهندس هوافضا بخش سیستم و معادلات اون رو بهش میده. مثلاً مهندس کنترل یک خلبان خودکار طراحی می کنه اما باد رو در نظر نمی‌گیره. این وظیفه مهندس هوافضاست که بیاد و الزامات طراحی رو در اختیار اون قرار بده.

گرایش الکترونیک و (شاید) سخت افزار، مسئول طراحی بردها، پیاده‌سازی‌ و اجرای اونهاست. حالا ممکنه یه PCB باشه، ممکنه چندین صد تا باشه.

atige

عضو جدید
با سلام به همه مهندسا و با اجازه شما:

درسته ساخت ماهواره بیشترین وابستگی رو به هوافضا داره
چرا که رشته هوا فضا جمعی از علم ها رو گرد اورده تا در زمینه ساختار ها و مسائل مربوط به علوم فضایی به جایی برسه!!

اما یه مهندس هوافضا هیچ وقت نمیتونه هم به نجوم-هم به ریاضی-هم به شیمی(اگه فکر کردن ماهواره هوا کردن ربطی به شیمی نداره در اشتباهید) - هم به الکترونیک-هم به مخابرات- و هم به مکانیک وارد باشه
و بسیاری رشته های دیگر

پس وقتی صحبت ساخت ماهواره به میون میاد حق داریم یاد هوا فضا بیوفتیم چون از هر کردوم از علم های مذکر اون تیکه ای که به هوا کردن ماهواره مربوطه رو با خودش داره
اما در عمل باید از متخصص هر رشته استفاده کنیم که به علم مربوط به خودش اشراف داره و احتمالا از سایر علوم اطلاعاتی نداره!!
پس هیچ وقت هوا فضا فقط به هوا فضا وابسته نیست(شما برای هوا کردن ماهواره به حتی به حسابدار و منشی و مدیر پروژه هم نیاز دارید!!)

apadana34

عضو جدید
ایا یه برقی با گرایش قدرت که به مباحث کنترلی تسلط داره می تونه در زمینه های ماهواره کشور فعالیت کنه یا باید حتما گرایشش کنترل باشه ؟

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
ایا یه برقی با گرایش قدرت که به مباحث کنترلی تسلط داره می تونه در زمینه های ماهواره کشور فعالیت کنه یا باید حتما گرایشش کنترل باشه ؟
معمولاً اول به مدرک تحصیلی نگاه می کنن و بعد به رزومه کاری. اگر رزومه کاری شما، گویای تسلط شما بر مباحث کنترلی باشه و بتونید تسلط علمی خودتون رو اثبات کنید (تو مصاحبه تخصصی)، چرا که نه؟