مهندس،دکتر،جناب،سرکار و...

irpersian20

عضو جدید
سلام
دیروز در مخلی بودم و گفتم خانم فلانی هستند
یک نفر دیگر که کارمند ساده ای در آنجا هست، در چشمان من زل زد و گفت خانم دکتر فلانی منظورت هست؟!!!
آیا ما کمبود احترام داریم؟ چاپلوسی میکنیم؟ برای پیشرفت شخصی چاپلوسی میکنیم؟ وقتی پشت سر همین ها که با خانم دکتر و آقای دکتر ، صداشون میزنید ، حرف میزنید.. چرا چاپلوسی رو جلوشون باید انجام بدیم؟
چرا صراحت لهجه نداریم؟
تا کی با کلمات بازی کنیم؟
جناب آقای مهندس
سرکار خانم دکتر
و ... از این عناوینی که همه میدونید..

با گفتن یا نگفتن آقا و خانم و دکتر و مهندس و ... کسی احترام ش کم و زیاد نمیشه..رفتار شخصی فرد هست که اون رو تا دکترا بالا خواهد برد یا به پائین ترین حد می کشاند
و گرنه مدرک که همه این روزها دارند

مشک آن است که خود ببوید،نه آنکه عطار بگوید

اوباما مدرک دکترا مردم شناسی دارد. چند بار دیدید کسی او را دکتر اوباما صدا کند؟

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
%50 موافقم و %50 درصد مخالف.دلائلش رو در ادامه بحث عرض خواهم کرد.

ali199_1991

کاربر بیش فعال
بله حرف شما درسته ولی خب هدف پاچه خواری هست در خیلی از موارد!!
مثلا ما هم جایی بودم که مدام برای همین منظور می گفتیم کاپتان...این کلمه از دهن ما نمی افتاد...

Alborz Rad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
«حضرت گرمارودی: لطف کرده، چند کلمه یاداشت شخصی مرا در مجله گلچرخ چاپ کرده و بر نامم کلمه «
دکتر
» را با آنکه درجه علمی را ندارم
و هیچ‌گاه مدعی داشتنش نبوده‌ام- افزوده‌اید.
البته گاهی اتفاق افتاده است کسانی که خواسته‌اند مرا بنوازند و از گذشته تحصیلات به اصطلاح عالی اما عادی من بی‌خبرند
و شاید به تصور اینکه هر کس قلمی داشت
و «فِر و فِر و فِر نوشت» قاعده باید «دکتر» باشد،
این عنوان را اغلب از راه عنایت و گاه برای خوشامد، بر اسم من نوشته‌اند
و موجب آن شده‌اند تا کسانی که بر بی‌دانشی و «نادکتری» من وقوف دارند،
بر من خرده بگیرند که خود را دکتر می‌شناسد.»

پس انتظار دارم حتما این چندین کلمه را به چرخ چاپ بسپارید تا در شماره آینده گلچرخ به آگاهی همگان برسد که: نام مخلص منحصرا طبق شناسنامه مملکتی «ایرج افشار» است (بدون هیچ‌گونه پیش‌نام یا پس‌نام) و نویسنده این سطور به شرف دریافت درجه علمی دکترا نرسیده است. از خاطرنوازی آن نویسنده گرامی سپاسگزارم. ایرج افشار»