مهاجرت مغزها این بار در دانش‌آموزان !

EECi

مدیر بازنشسته
مهاجرت نخبگان ایرانی نه‌تنها معکوس نشده بلکه ابعاد تازه‌تری پیدا کرده و آن هم سرایت این پدیده به مقطع دانش‌آموزی است که باعث گسترده‌شدن دایره خروج استعدادهای برتر ایرانی به خارج از کشور شده است.به گزارش ایسنا، «خراسان» در ادامه نوشت: ادامه این روند علاوه بر هدر رفتن هزینه‌هایی که طی سال‌های تحصیل برای آموزش و تربیت این افراد صرف شده است، در عین حال می‌تواند ظرف چند سال آینده کشور را با بحران کمبود نیروی انسانی متخصص و ماهر که یکی از اساسی‌ترین شاخص‌های توسعه‌یافتگی کشورها محسوب می‌شود، مواجه کند.
هرچند متاسفانه چند سالی است که آمار دقیق و شفافی از میزان خروج نخبگان به خارج از کشور ارائه نمی‌شود اما آمارهای سال‌های گذشته نشان می‌دهد که ۶۲‌ درصد از دانش‌آموزان مدال‌آور المپیادهای علمی ایران به خارج از کشور و عمدتا به کشورهای توسعه‌یافته دنیا چون آمریکا و کانادا مهاجرت می‌کنند و این یک تهدید جدی برای کشور محسوب می‌شود؛ تهدیدی که به جای کتمان‌شدن از سوی مسئولان باید مبنای برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌گیری‌های جدید در این حوزه قرار گیرد.
رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به سرایت پدیده مهاجرت نخبگان از دانشجویی به دانش آموزی می‌گوید: یکی از مسائل نگران‌کننده‌ای که هم‌اکنون در کشور با آن مواجهیم، مهاجرت استعدادهای برتر دانش‌آموزی به خارج از کشور است؛ به طوری که در گذشته مهاجرت دانشجویان ما عمدتا در دوره‌های تحصیلات تکمیلی‌ اتفاق می‌افتاد اما با توجه به شواهدی که در دست داریم و گزارش‌هایی که از برخی مدارسی که دانش‌آموزان نخبه در آن تحصیل می‌کنند، به دستمان رسیده، متاسفانه تمایل مهاجرت به خارج از کشور به رده‌های پایین‌تر رسیده است و امروز بسیاری از دانش‌آموزان ما ترجیح می‌دهند بعد از اتمام دوره متوسطه، تحصیلات خود را در خارج از کشور ادامه دهند که این بسیار جای نگرانی دارد.
به عقیده اغلب صاحب‌نظران، وجود جمعیت کثیر دانش‌آموختگان بیکار در کشور با وجود همه پیامدها و تبعاتی که در پی دارد، این پیام را به جوانان در حال تحصیل در مقاطع پیش از دانشگاه منتقل می‌کند که آینده شغلی مبهمی در انتظار آنان است و این آینده مبهم شغلی، می‌تواند عاملی مهم در مهاجرت استعدادهای برتر دانش‌آموزی تلقی شود.
حکیم‌زاده می‌گوید: متاسفانه آموزش ‌هایی که در مدارس به دانش‌آموزان ما ارائه می‌شود، چندان مهارت‌محور نیست و این موضوع باعث می‌شود که دانش‌آموزان ما چندان با مباحث کاربردی آشنایی نداشته و با مهارت‌های مختلف بیگانه باشند که این موضوع نگران‌کننده‌ای است. از سوی دیگر کثرت دانش‌آموختگان دانشگاهی که متاسفانه با بازار کار چندان مناسبی مواجه نیستند و گسترش دامنه بیکاری این افراد در کشور، برای دانش‌آموز ما تداعی‌کننده این مسئله است که ممکن است در آینده، او نیز نتواند نیاز شغلی خود را برطرف کند و این مسئله نیز به عنوان یکی از موضوعات مهم به مهاجرت دانش‌آموزان دامن می‌زند.
وی تصریح می‌کند: بررسی‌ها از افزایش روند مهاجرت دانش‌آموزان از کشور حاکی است که مهاجرت استعدادهای برتر و نخبه، واقعیت انکارناپذیری است که باید برای آن چاره‌اندیشی کرد و یکی از راهکارها می‌تواند این موضوع باشد که آموزش‌های قبل از دانشگاه باید در هویت‌بخشی و احساس تعلق دانش‌آموزان به جامعه موثر عمل کند، در حالی که اکنون این طور نیست.

چاره شما چیه دوستان؟

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
البته به یه نظر نگاه کنیم واقعا کار خوبی می کنند چون آینده شون رو رقم میزنند . چون دیگه دانشگاه های ایران برای اشتغال مهم نیست خوبه دقت کرده باشین در آمار امسال کنکور از 850 هزار نفر 580 هزار نفر شون تجربی شرکت کرده بودند که مطمئنا اکثر شون به خاطر در آمد و اشتغال علوم پزشکی وادر این رشته شدند ! البته حق هم دارند . حالا این دانش آموزان نخبه و المپیادی وقتی می بینن امیدی در اشتغال و آینده شون نیست بهترین راه مهاجرت با شرایط بهتر هست.
چاره اندیشی :
سیستم آموزش پرورش باید تغییر کنه
نحوه تدریس و کتاب های درسی باید تغییر بکنه
ورود به دانشگاه آسون باشه ولی فارغ التحصیلی خیلی سخت
دانشگاه های پیام نور و غیر انتفاعی و نصف بیشتر آزاد ها جمع بشه !! و کتابخانه و مراکز فرهنگی و آموزشی بشه.
وزارتی به نام وزارت ارتباط صنعت با دانشگاهیان اجرا بشه
و....
دانشگاه هامون پروژه محور باشند
صنعت مون از دانشگاهی هامون استفاده کنه

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
چاره ش توسعه پایدار همه جانبه هست!!!!...هه
پزشکی و... یه اپیدمی شده. حق هم دارن برن پزشکی بخونن! وقتی خیلی چیزا رو دارن میبینن!.....
البته الحمدلله دیگه اینم داره اشباع میشه مگر اینکه حداقل تخصص رو داشته باشن.
دانشگاه باید یه قیف باشه. نه به این وضع کنونی.
زیرساخت های جامعه هم درست بشه و تولید و صنعت داخلی راکد نباشه ولی خب ...

آخرین ویرایش:

farzaneh*memary

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
چاره شما چیه دوستان؟
فعلا مسئولین آگاه و هوشیارمون نشستن عقلاشونو رو هم ریختن به این نتیجه رسیدن که باید راهای خروج از کشورو سخت تر کنن! :D مثلا مدرک دوره روزانه رو قبلا با مبلغ ناچیزی میشد آزاد کرد، از سال 89 یارانه شو برداشتن ولی اقلا میشد با یه سال صبر کردن از طریق عدم کاریابی آزاد کرد، خردادماه قانونی تصویب شد که اگه فارغ التحصیلا به مدت شش ماه بعد فارغ التحصیلی تو کاریابی عضو نشده باشن نمی تونن از این قانون استفاده کنن و جدیدا هم یه گزارشی خوندم که مسئولین به فیک بودن عضویت تو کاریابی اشاره کردن و انگار میخوان با این مسئله برخورد کنن طوری که اگه عضو شدی و کاری بهت پیشنهاد شد که نرفتی دیگه نتونی از این قانون استفاده کنی! علتشم گفتن طرف شغلش تو کشور موردنیازه ولی الکی با وضع شرایط رویایی و درخواست حقوق کلان از گرفتن کار طفره میره برا آزاد کردن مدرک!!! اینم برمی گرده به تنبلی جوونا که رویاپردازی میکنن و از همون اول کار پشت میزی با حقوق خوب میخوان! اصلا جوان و نخبه رو چه به پشت میز و حقوق بالا! نخبه فقط باید روزی 12 ساعت با حقوق قانون کار این طرف اون طرف بدوئه که یه وقت آب تو دل حاج آقا تکون نخوره و با وجود بی سوادی محض حساب بانکیش همین طوری تصاعدی بره بالا :w11:

از مسائل مادی که بگذریم مسائل اعتقادی هم گریبان گیره! چرا که اولین معیار کار پیدا کردن تو ایران التزام علمی و عملی به یه سری آرمان هاست که خب کسی احساس مسئولیت کنه در قبال افکارش و نخواد به خاطر یه قرون دوزار خودشو سانسور کنه چاره ای جز ترک وطن نداره! راه حل این مشکلم مسئولین مون با تشکیل اتاق های فکر و هوشو درایت فراوان از سالای گذشته پیدا کردن و اونم حساسیت چند برابر تو استخدام معلما مخصوصا تو مقطع ابتدایی هست که مهم نیست چقد روانشناسی کودک و فنون تدریس و تشخیص و جهت دهی به شیوه های یادگیری کودکان و... بلد باشن فقط باید چادرشون تا زیر دماغشون پایین باشه! در نتیجه باز خانم هایی که حاضر نیستن دست به خودسانسوری بزنن اصلا اقدام به شرکت تو آزمون استخدامی نمی کنن و اونایی که میگن "حیف نیست شغل معلمی، ساعت کار مناسب، تعطیلات و عیدی همیشه به راه، حقوقشم برا یه خانم مناسبه فقط سختیش چادرشه که اونم جهنم به مزایاش می ارزه" میرن میشن معلم مملکت در نتیجه دیگه اصلا نخبه ای تشکیل نمی شه که بخواد فرار کنه و فرار مغزها به حداقل میرسه :w16:

از اینا که بگذریم یعنی یه نفر باشه که عشق به وطن فراتر از مسائل مادی براش مهم باشه و حتی بخواد در راه ارتقای سطح جامعه تقیه هم کنه و فکرشو برا خودش نگه داره، میرسیم به فرهنگ برره ای حاکم به مملکت! مث مطلبی که همین چند روز پیش دوستان تو باشگاه پست کردن راجع به برنامه تزریق واکسن توسط امیرکبیر که یه عده اومدن گفتن جن از طریق واکسن وارد خون میشه و مردم از زیر واکسن در رفتنو اینا صحبتا... یعنی اون نخبه عزیز حتی اگه بخواد هم نمی تونه ایده هاشو تو یه کشوری که بسترهای فرهنگیش آماده نیست پیاده کنه! تو کار فنی و عمرانی باشه باید به جز ملاحظات مختلف حرفه ای فکر تامین کردن منابع اختلاسگرا هم باشه! تو پزشکی باشه بگه نمی تونم تو یه کتب علمی از کلمه غلط سینه به جای پستان استفاده کنم کتاباش جمع میشه از دانشگاه! در مورد سیاستمدارا و جامعه شناسا که بهتره اصلا صحبت نکنیم!!! :w22:

دستم درد گرفت حالا حوصله داشتم بازم میام از راه حلای نگه داشتن نخبگان عزیز تو کشور صحبت می کنم :w18:

آخرین ویرایش:

EECi

مدیر بازنشسته

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یکی از همین نخبه ها رو میشناسم که با تلاش و تحقیقات وسیع پروژه جامعی رو جهت کمک به روند اتصال صنعت به دانشگاه و نحوه عملیاتی کردن اون رو بهمراه مجموعه ای از جزوات آموزش شاغلین در این دو حوزه را آماده کرده بود که در این پروژه تحقیقات وسیعی از نحوه ارتباط این دو حوزه در کشور های مختلف جهان هم ضمیمه شده بود.
ایشان خیلی تلاش کرد که نظر مسئولین امر در این مورد رو جلب کنه که هر جا هم میرفت با احترام تحویلش میگرفتند و بعد با احترام به یکی دیگه پاسش میدادن و اونم همین کار رو ادامه میداد و در تمام طول این پاسکاریها هیچکدام از مسئولین مربوطه حتی یک برگ از اون پروژه رو ورق هم نزد و وقتی جهت اعتراض برمیگشت سمت هر کدام از این مسئولین و شاکی میشد که منو بیخودی علاف میکنن و اینا, جواب میدادن که : والله من چیکار کنم, من وظیفه م این بود که شما رو به فلان جا معرفی کنم که کردم. حالا اگه اونا رسیدگی نمیکنن من نمیتونم کاری بکنم.
در نهایت پس از یکسال و نیم اینور اونور دویدن و نتیجه نگرفتن به پیشنهاد من کل پروژه رو به ترکی استانبولی ترجمه کرد و در اولین مراجعه به مقامات ترکیه ضمن استقبال شدید ازایشان و اعطای دکترای افتخاری به ایشان و اعطای اجازه اقامت دائم هم اکنون در آنجا استخدام شده و در راس یک مجموعه علمی بکار مشغول شده و حقوق بالایی هم بهش میدن .

farzaneh*memary

کاربر ممتاز
یکی از همین نخبه ها رو میشناسم که با تلاش و تحقیقات وسیع پروژه جامعی رو جهت کمک به روند اتصال صنعت به دانشگاه و نحوه عملیاتی کردن اون رو بهمراه مجموعه ای از جزوات آموزش شاغلین در این دو حوزه را آماده کرده بود که در این پروژه تحقیقات وسیعی از نحوه ارتباط این دو حوزه در کشور های مختلف جهان هم ضمیمه شده بود.
ایشان خیلی تلاش کرد که نظر مسئولین امر در این مورد رو جلب کنه که هر جا هم میرفت با احترام تحویلش میگرفتند و بعد با احترام به یکی دیگه پاسش میدادن و اونم همین کار رو ادامه میداد و در تمام طول این پاسکاریها هیچکدام از مسئولین مربوطه حتی یک برگ از اون پروژه رو ورق هم نزد و وقتی جهت اعتراض برمیگشت سمت هر کدام از این مسئولین و شاکی میشد که منو بیخودی علاف میکنن و اینا, جواب میدادن که : والله من چیکار کنم, من وظیفه م این بود که شما رو به فلان جا معرفی کنم که کردم. حالا اگه اونا رسیدگی نمیکنن من نمیتونم کاری بکنم.
در نهایت پس از یکسال و نیم اینور اونور دویدن و نتیجه نگرفتن به پیشنهاد من کل پروژه رو به ترکی استانبولی ترجمه کرد و در اولین مراجعه به مقامات ترکیه ضمن استقبال شدید ازایشان و اعطای دکترای افتخاری به ایشان و اعطای اجازه اقامت دائم هم اکنون در آنجا استخدام شده و در راس یک مجموعه علمی بکار مشغول شده و حقوق بالایی هم بهش میدن .

اون که باز سرمایه و خیلی مسائل دیگه نیاز داشته، یه نفر که هم اقامت انگلیسو داشت هم اونجا درس خونده بود و سرمایه هم داشت به اصرار مادرش میخواست بیاد ایران، مهندسی زباله خونده بود به شهرداری تهران پیشنهاد کرد جمع آوری کل زباله های تهران رو به هزینه خودش بر عهده میگیره تا تو کارخونه ای که با هزینه شخصی خودش راه میندازه باهاشون کار کنه! شهرداری محترم هم فوری فرصت رو مغتنم شمردن گفتن زباله ها رو بهت میفروشیم :biggrin: یعنی به اینا بگن لقمه آماده میگیرم میارم برا بچه هات که گشنه موندن، میگن پول بده تا اجازه بدم! وقتی میگیم فرهنگ برره ای دقیقا از چی صحبت می کنیم :w29:

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اون که باز سرمایه و خیلی مسائل دیگه نیاز داشته، یه نفر که هم اقامت انگلیسو داشت هم اونجا درس خونده بود و سرمایه هم داشت به اصرار مادرش میخواست بیاد ایران، مهندسی زباله خونده بود به شهرداری تهران پیشنهاد کرد جمع آوری کل زباله های تهران رو به هزینه خودش بر عهده میگیره تا تو کارخونه ای که با هزینه شخصی خودش راه میندازه باهاشون کار کنه! شهرداری محترم هم فوری فرصت رو مغتنم شمردن گفتن زباله ها رو بهت میفروشیم :biggrin: یعنی به اینا بگن لقمه آماده میگیرم میارم برا بچه هات که گشنه موندن، میگن پول بده تا اجازه بدم! وقتی میگیم فرهنگ برره ای دقیقا از چی صحبت می کنیم :w29:
بحث ایشون و نیازش به سرمایه و اینا نبود. شما این بوروکراسی مسئولان رو بهش توجه کنید که بنا ندارن از نخبه ها استفاده کنن. چون اعوان و انصار خودشونو صاحب شغل و مقام بکنند حق مطلب براشون ادا میشه. مملکت کیلویئ چند؟

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
البته دوستان عزیز با تصویب قانون جدید سربازی جلوی مهاجرت نخبگان دیپلم رو گرفتن !
احتمالا این قوانین رو بزودی برای مقاطع بالاتر هم خواهیم دید ...
با تصویب مجلس مشمولان دیپلم نمی‌توانند برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروند
همه این مسائل راه فرار خودش رو داره. الان خیلی ها قبل از دیپلم بچه هاشونو میفرستن اونور اب. اینجوری حتی نیاز نیست وثیقه نقدی برای نظام وظیفه بذارن.
نمیدونم چرا چنین قانونی گذاشتن. باید دید چه منفعت مالی ای پشت این قانون هست. چون یه نگاهی به قوانین بکنیم مشخصه این حکومت هیچ مشکلی با خروج نخبه ها نداره. فقط همه حساسیت هاش سر مسائل مالی هست که تا میتونن جیب خانواده ها رو خالی و جیب خودشون رو پرتر کنن. همه این اهداف در راستای این تفکر حکومت هست که این ممکلت به متخصص نیاز نداره! به متعهد نیاز داره!

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در جواب آخر :
همه آرزوی بهترین ها رو برای فرزاندنشان دارند من خودم هم بچه ام بزرگ بشه و وضعیت بر این منوال باشه 100 درصد قبل دیپلم در صورت داشتن استعداد و شرایط براش گزینه مهاجرت رو انتخاب می کنم شاید اوایل سخت باشه ولی وقتی 10 سال موند یک عمر از من و مادرش متشکر خواهد بود !
تمام

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
معنیش اینه که دیپلمه ها باید اول برن خدمت سربازی شان را انجام بدن بعد اگه خواستن برن خارج برای ادامه تحصیل. این که نگفته نرن. میگه اول برن نظام وظیفه بعد برن.این که بد نیست!!!

• Like
واکنش ها: EECi

farzaneh*memary

کاربر ممتاز
در جواب آخر :
همه آرزوی بهترین ها رو برای فرزاندنشان دارند من خودم هم بچه ام بزرگ بشه و وضعیت بر این منوال باشه 100 درصد قبل دیپلم در صورت داشتن استعداد و شرایط براش گزینه مهاجرت رو انتخاب می کنم شاید اوایل سخت باشه ولی وقتی 10 سال موند یک عمر از من و مادرش متشکر خواهد بود !
تمام

اویلا اویلا! خواستم بگم کاش همه پدر مادرا مث شما فک میکردن که یکی دیگه از روشای هوشمندانه کاهش مهاجرت نیروی جوان یادم افتاد: پخش انواع مستندهای مستند و غیرمستند مبنی بر اینکه هر کی رفته بلاد کفر معتاد و کارتن خواب شده تازه ایدزم گرفته، چون نصف جمعیتی که میخوان برن هم بر اثر عدم همکاری خانواده در اثر دیدن این مستندای صدا سیما نمی تونن به هدف برسن :whistle:

آخرین ویرایش:

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اویلا اویلا! اینو که گفتین خواستم بگم کاش همه پدر مادرا مث شما فک میکردن بعد یکی دیگه از روشای هوشمندانه کاهش مهاجرت نیروی جوان یادم افتاد: پخش انواع مستندهای مستند و غیرمستند مبنی بر اینکه هر کی رفته بلاد کفر معتاد و کارتن خواب شده تازه ایدزم گرفته، چون نصف جمعیتی که میخوان برن هم بر اثر عدم همکاری خانواده در اثر دیدن این مستندای صدا سیما نمی تونن به هدف برسن :whistle:
چون نمیخام اون اشتباهاتی که بر روی نسل ما آزمایش شد ب روی فرزند من هم انجام بشه. حاضرم تا آخر عمرم تنها بمونم ولی بچه ام از 20 تا 30 سالگی دغدغه کار و بدبختی و افسردگی نداشته باشه و بعد تا 40 سالگی دغدغه ازدواج و بی پولی و از 40 به بعد هم یادش بیوفته که نفهمید زندگی واقعی چی؟

Tik TAAk

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اویلا اویلا! خواستم بگم کاش همه پدر مادرا مث شما فک میکردن که یکی دیگه از روشای هوشمندانه کاهش مهاجرت نیروی جوان یادم افتاد: پخش انواع مستندهای مستند و غیرمستند مبنی بر اینکه هر کی رفته بلاد کفر معتاد و کارتن خواب شده تازه ایدزم گرفته، چون نصف جمعیتی که میخوان برن هم بر اثر عدم همکاری خانواده در اثر دیدن این مستندای صدا سیما نمی تونن به هدف برسن :whistle:

مستند های ایرانی مثه سریال هاشونه که دور از واقعیته من خیلی وقته کانال های ایران رو نمیگیرم اما یادمه سریال هاشون قبلا همش با عقد و عروسی به خیر و خوشی تموم میشد :d سریال های طنزشونم با فقر و بدبختی و نداری و در به دری گره خورده بود
همین سریال ها یه ذهنیت و تو جامعه درست کردن که ثروتمند بودن خوب نیست اکثر ثروتمندان ادمای خوبی نیستن و فقط فقرا ادم های دلپاکی هستن!.... در صورتی که پولدار بودن خیلیم خوبه فقط نحوه استفاده ی ما از پول اهمیت داره و تعیین کننده هست
کلا برنامه هاشون گول زننده هست

farzaneh*memary

کاربر ممتاز
چون نمیخام اون اشتباهاتی که بر روی نسل ما آزمایش شد ب روی فرزند من هم انجام بشه. حاضرم تا آخر عمرم تنها بمونم ولی بچه ام از 20 تا 30 سالگی دغدغه کار و بدبختی و افسردگی نداشته باشه و بعد تا 40 سالگی دغدغه ازدواج و بی پولی و از 40 به بعد هم یادش بیوفته که نفهمید زندگی واقعی چی؟

دقیقا ;) باز نسل شما تو بچه هاشون جبران می کنن، ما هفتادیا که کلا فک نکنم به اون مرحله برسیم فوقش 40 سالگی کار در حد کفاف مخارج پیدا کنیم 50 سالگی بریم سر خونه زندگیامون برا مخارج کفن و دفن مون پول پس انداز کنیم :biggrin:

مستند های ایرانی مثه سریال هاشونه که دور از واقعیته من خیلی وقته کانال های ایران رو نمیگیرم اما یادمه سریال هاشون قبلا همش با عقد و عروسی به خیر و خوشی تموم میشد :d سریال های طنزشونم با فقر و بدبختی و نداری و در به دری گره خورده بود
همین سریال ها یه ذهنیت و تو جامعه درست کردن که ثروتمند بودن خوب نیست اکثر ثروتمندان ادمای خوبی نیستن و فقط فقرا ادم های دلپاکی هستن!.... در صورتی که پولدار بودن خیلیم خوبه فقط نحوه استفاده ی ما از پول اهمیت داره و تعیین کننده هست
کلا برنامه هاشون گول زننده هست
جالبه بابای منم همینو میگه (همه شون دروغ میگنو اینا) ولی در عمل وقتی میگم این همه پولی که تو دانشگاه به دردنخور اینجا دود میشه اگه میدادی همراه با بورس کمکی دولت ایتالیا الان داشتم تو مهد معماری دنیا درس میخوندم میگه تو آخرش نمیذاری من راحت سرمو بذارم زمین :whistle: حرفای صدا سیما رو قبول نداره ها ولی نمی دونم چرا واقعا تصور میکنه فقط ما اینجا امنیت داریم و همینکه پاتو بذاری اون ور، باندای قاچاق انسان شقه شقت میکنن پوستتو داخل نایلون فریزر میفرستن در خونه تون :w25:

EECi

مدیر بازنشسته
همه این مسائل راه فرار خودش رو داره. الان خیلی ها قبل از دیپلم بچه هاشونو میفرستن اونور اب. اینجوری حتی نیاز نیست وثیقه نقدی برای نظام وظیفه بذارن.
نمیدونم چرا چنین قانونی گذاشتن. باید دید چه منفعت مالی ای پشت این قانون هست. چون یه نگاهی به قوانین بکنیم مشخصه این حکومت هیچ مشکلی با خروج نخبه ها نداره. فقط همه حساسیت هاش سر مسائل مالی هست که تا میتونن جیب خانواده ها رو خالی و جیب خودشون رو پرتر کنن. همه این اهداف در راستای این تفکر حکومت هست که این ممکلت به متخصص نیاز نداره! به متعهد نیاز داره!
ظاهرا هیچ ماده و تبصره ای قایل نشدن که بشه با کمک وثیقه خارج شد
برای مقاطع بالاتر با وثیقه میشه خارج شد ولی برای این مقطع دیپلم به کارشناسی این امکان با این قانون به کل حذف شده

نیروی انسانی هیچ ارزشی برای حاکمان مملکت نداره
از درآمد کم یه مهندس و کارگر بگیرید تا مهاجرت نخبه ها واقعیت رو عیان کرده

یه فرد متعهد در جایی کار میکنه که بدونه تخصص داره
حتی اسمش رو نمیشه تعهد گذاشت

EECi

مدیر بازنشسته
معنیش اینه که دیپلمه ها باید اول برن خدمت سربازی شان را انجام بدن بعد اگه خواستن برن خارج برای ادامه تحصیل. این که نگفته نرن. میگه اول برن نظام وظیفه بعد برن.این که بد نیست!!!
دقیقا اومده قشری رو که میخواد از همون ابتدا به خارج از کشور بره و تحصیلات به روز و اصولی رو ببینه منع میکنه
بخشی از این قشر همین نفرات برتر المپیاد هست

یک نخبه باید توی محیط آکادمیک باشه نه خدمت نظامی و اونم 21 ماه و بصورت اجباری و با درآمد 120 هزار تومانی !
به نظر من با این سیاست جلوی شکوفایی هر چه بیشتر این نخبگان گرفته میشه

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دقیقا اومده قشری رو که میخواد از همون ابتدا به خارج از کشور بره و تحصیلات به روز و اصولی رو ببینه منع میکنه
بخشی از این قشر همین نفرات برتر المپیاد هست

یک نخبه باید توی محیط آکادمیک باشه نه خدمت نظامی و اونم 21 ماه و بصورت اجباری و با درآمد 120 هزار تومانی !
به نظر من با این سیاست جلوی شکوفایی هر چه بیشتر این نخبگان گرفته میشه
بله درسته. در اینکه اینا دارن با این کارشون به اصطلاح نخبه کشی میکنند شکی نیست. ولی میشه با دو سال تاخیر هم ادامه داد و.....
فعلا که راهی جزاین نذاشتن!!!

• Like
واکنش ها: EECi