ملت دلال ایران!!!

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا حالا توجه کردید که چقدر دلالی تو مردم ایران زیاد شده؟؟؟
شغلی با زحمت کم و درآمد بالا(دقیقا خصلت بدی که مردم ایران رو تو دنیا متمایز و مشهور کرده)

توجه کردید که همین دلالی است که نمیزاره اقتصاد ایران متحول بشه(از کلان تا جزء)

به خدا خیلی خجالت اوره که میبینی طرف از شب تا صبح صف می ایسته برای دلار یا سکه ی ارزون تا همون روز تو بازار ازاد بفروشه تا سودی ببره(همین باعث التهاب در بازار ارز و طلا میشه)
به خدا خجالت داره میبینی کنار خیابون(سمت عبدل اباد) صدها نفر دلال ماشین روزهای جمعه وایمیستند تا اون روز یه کاسبی صد تا دویست هزار تومنی داشته باشند.

من حداقل تو محل و اطرافیان خودم شاید نزدیک 50 نفر رو بشناسم که اینکارا رو میکنن.بخدا که زندگیشون چیزی کم ندارند(همشون هم شغل خوب و حتی رسمی دارند) اما طمع بیشتر برای مصرف گرایی بیشتر باعث این موضوعها میشه.برای اینکه مبلشون رو عوض کنن یا یخچال ساید بای ساید بخرن یا اینکه سمندشون رو زانتیا کنن و یا زمینی یا خونه ای رو به مایملکاشون اضافه کنن.
به خدا قسم اکثرشون محتاج نون شب نیستن.

و بعد میاییم از همت بلند بالای مردم ژاپن و چین و سوئیس و ... و فرهنگ بالا و کشور پیشرفتشون هم حرف میزنیم.دریغ از اینکه بفهمیم وظیفه ی ما در قبال کشورمون تو این موارد چیه!

sheyda jon

عضو جدید
کاربر ممتاز
شغلی با زحمت کم و درآمد بالا(دقیقا خصلت بدی که مردم ایران رو تو دنیا متمایز و مشهور کرده)

به خدا خیلی خجالت اوره که میبینی طرف از شب تا صبح صف می ایسته برای دلار یا سکه ی ارزون تا همون روز تو بازار ازاد بفروشه تا سودی ببره(همین باعث التهاب در بازار ارز و طلا میشه)
به خدا خجالت داره میبینی کنار خیابون(سمت عبدل اباد) صدها نفر دلال ماشین روزهای جمعه وایمیستند تا اون روز یه کاسبی صد تا دویست هزار تومنی داشته باشند.

من حداقل تو محل و اطرافیان خودم شاید نزدیک 50 نفر رو بشناسم که اینکارا رو میکنن.بخدا که زندگیشون چیزی کم ندارند(همشون هم شغل خوب و حتی رسمی دارند) اما طمع بیشتر برای مصرف گرایی بیشتر باعث این موضوعها میشه.برای اینکه مبلشون رو عوض کنن یا یخچال ساید بای ساید بخرن یا اینکه سمندشون رو زانتیا کنن و یا زمینی یا خونه ای رو به مایملکاشون اضافه کنن.

و بعد میاییم از همت بلند بالای مردم ژاپن و چین و سوئیس و ... و فرهنگ بالا و کشور پیشرفتشون هم حرف میزنیم.دریغ از اینکه بفهمیم وظیفه ی ما در قبال کشورمون تو این موارد چیه!
آقا رضا اگه به ازای هر فارغ التحصیل از دانشگاه یه کار بود الان وضع مملکت این نبود. وقتی یه پزشک مسافرکشی میکنه و جز دود و گرما و سرما و فحش چیزی عایدش نمیشه خوب مجبوره بره بزنه تو کار دلالی! مگه نه؟

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقا رضا اگه به ازای هر فارغ التحصیل از دانشگاه یه کار بود الان وضع مملکت این نبود. وقتی یه پزشک مسافرکشی میکنه و جز دود و گرما و سرما و فحش چیزی عایدش نمیشه خوب مجبوره بره بزنه تو کار دلالی! کگه نه؟
من هم تو این جامعه هستم و دارم میبینم.شاید کسانی که از زور بیکاری میرن تو این کار به 10درصد هم نکشه.
اتفاقا اون روز هم که گزارش صف سکه طلا رو تلویزیون داشت پخش میکرد هم معلوم بود که یه عده ادمهایی که دنیال فقط سود بیشتر هستن اومدن صف وایسادن.
دکتر مسافرکش رو البته اولین باره میشنوم.

sheyda jon

عضو جدید
کاربر ممتاز
من هم تو این جامعه هستم و دارم میبینم.شاید کسانی که از زور بیکاری میرن تو این کار به 10درصد هم نکشه.
اتفاقا اون روز هم که گزارش صف سکه طلا رو تلویزیون داشت پخش میکرد هم معلوم بود که یه عده ادمهایی که دنیال فقط سود بیشتر هستن اومدن صف وایسادن.
دکتر مسافرکش رو البته اولین باره میشنوم.
من که برای بار هزارمو این قصه تکراری رو میشنوم.
تازه خبر نداری یه عده ای دلال تر، از شب قبل میرن توی صف می ایستن بعد فردا صبح جاشونو میفروشن به قیمت بالا!!!!!!!!!!!!!

شاهزاده ایران

اخراجی موقت

مهندس جان دلالی وواسطه گری مخل اقتصاده ویه اقتصاد پویا فاقد هرگئنه واسطه ولالی در اموراقتصادی هستش.
وقتی بانک مرکزی راه را برای دلالی باز میکنه وتفاوت قیمت رو کنترل نمیکنه نتیجه اش میشه همین.

heshmat khan

عضو جدید
وقتي كارهاي توليدي و صنعتي با هزار رقم مشكلات كوچيك و بزرگ روبرو هستش و هي سر راه ادم سنگ اندازي و كاغذ بازي و بروكراسي ميشه ( در اين موارد تجربه شخصي دارم ) ولي در عوض دلال بازي و واسطه گري براحتي و بدون دخالت ادارات و دادن ماليات انجام ميشه معلومه كلي افراد به اين سمت كشيده ميشند .

راه حل برطرف كردن اين مشكل هم موعظه كردن و پند و نصيحت نيست كه هيچ تاثيري نداره بلكه راهش اينه كه مسير رو برعكس كنيم ! يعني همون كاري كه كشورهاي ديگه كردند يعني مسير انجام كارهاي توليدي رو ساده و بدور از بوروكراسي و مسير انجام كارهاي دلالي را با وضع قوانين محكم سخت كردند و لذا مردموشون به سمت انجام كارهاي سازنده و مفيد رو اوردند .

وقتي شرايط اقتصادي كشور اينقدر مفتضح و رانتي هستش كه يك نفر با يك شب در صف ايستادن مثلا صد هزار تومن گيرش مياد مگه بسرش زده كه بره تمام روز رو در يك كارخونه كار كنه و زحمت بكشه تا اخرش يه مزد ناچيز بگيره .

مشكل اصلي در اينجا اين سيستم بيمار اقتصادي مملكت ما هستش كه اين فرصتهاي رانت گونه رو بوجود مياره . مردم رو نميشه مقصر دونست .

heshmat khan

عضو جدید
مهندس جان دلالی وواسطه گری مخل اقتصاده ویه اقتصاد پویا فاقد هرگئنه واسطه ولالی در اموراقتصادی هستش.
وقتی بانک مرکزی راه را برای دلالی باز میکنه وتفاوت قیمت رو کنترل نمیکنه نتیجه اش میشه همین.

شاهزاده عزيز ! :smile: امضاتون باحاله !

sheyda jon

عضو جدید
کاربر ممتاز
وقتي كارهاي توليدي و صنعتي با هزار رقم مشكلات كوچيك و بزرگ روبرو هستش و هي سر راه ادم سنگ اندازي و كاغذ بازي و بروكراسي ميشه ( در اين موارد تجربه شخصي دارم ) ولي در عوض دلال بازي و واسطه گري براحتي و بدون دخالت ادارات و دادن ماليات انجام ميشه معلومه كلي افراد به اين سمت كشيده ميشند .

راه حل برطرف كردن اين مشكل هم موعظه كردن و پند و نصيحت نيست كه هيچ تاثيري نداره بلكه راهش اينه كه مسير رو برعكس كنيم ! يعني همون كاري كه كشورهاي ديگه كردند يعني مسير انجام كارهاي توليدي رو ساده و بدور از بوروكراسي و مسير انجام كارهاي دلالي را با وضع قوانين محكم سخت كردند و لذا مردموشون به سمت انجام كارهاي سازنده و مفيد رو اوردند .

وقتي شرايط اقتصادي كشور اينقدر مفتضح و رانتي هستش كه يك نفر با يك شب در صف ايستادن مثلا صد هزار تومن گيرش مياد مگه بسرش زده كه بره تمام روز رو در يك كارخونه كار كنه و زحمت بكشه تا اخرش يه مزد ناچيز بگيره .

مشكل اصلي در اينجا اين سيستم بيمار اقتصادي مملكت ما هستش كه اين فرصتهاي رانت گونه رو بوجود مياره . مردم رو نميشه مقصر دونست .
آفرین حشمت خان ! حرف دل من رو زدی

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
و باز تقصیر رو گردن همه میندازیم و خودمون هم توجیه!!!

و یادمون میره که هر کسی تو اجتماع هم وظیفه داره.

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما خودت کار میکنی یا دانشجو هستی؟ یا بیکار؟

در پست اول هم گفتم .خودتون هم اگر کمی انصاف رو به دیدگانتون هدیه بدید میبینید که اکثر این ادمهایی که دلالی میکنن وضعشون خیلی خوبه و ربطی به بیکاری و عدم مدیریت وضع اقتصادی و اینها نیست.

مردم ایران به تن پروری و کار کم و سود زیاد دیگه معروف شدند.

بنده منکر مدیریت ضعیف اقتصادی تو این سالها نبودم و نیستم اما وظیفه مردم چیه؟؟؟
وظیفه مردم اینه که از این خلا ها و ضعف ها علیه اقتصاد کشورشون و به سود خودشون اقدام کنند؟؟؟؟کاری که مردم ژاپن نکردن و به اینجا رسیدند

sheyda jon

عضو جدید
کاربر ممتاز
در پست اول هم گفتم .خودتون هم اگر کمی انصاف رو به دیدگانتون هدیه بدید میبینید که اکثر این ادمهایی که دلالی میکنن وضعشون خیلی خوبه و ربطی به بیکاری و عدم مدیریت وضع اقتصادی و اینها نیست.

مردم ایران به تن پروری و کار کم و سود زیاد دیگه معروف شدند.

بنده منکر مدیریت ضعیف اقتصادی تو این سالها نبودم و نیستم اما وظیفه مردم چیه؟؟؟
وظیفه مردم اینه که از این خلا ها و ضعف ها علیه اقتصاد کشورشون و به سود خودشون اقدام کنند؟؟؟؟کاری که مردم ژاپن نکردن و به اینجا رسیدند
شما بعنوان کسی که بر علیه اقتصاد کشور اقدام نمی کنید آیا نرم افزار هایی که روی کامپیوتر تان نصب است و بعضی از آنها هم قطعا ایرانی هستن قفل شکسته نیستن؟ یا هر فیلمی به راحتی روی سایت ها دانلود می کنین و ایرانی هم هست! آیا این یه نوع ضربه زدن به اقتصاد کشور نیست؟ آیا خود شما اینها رو رعایت می کنید؟

Hossein -2002

عضو جدید
کاربر ممتاز
وقتی ک تموم کارخونجات دارن ورشکست میشن تمام شرکتها دارن جمع میکنن تمام اداره جات دولتی حقوق کارمنداشونو ندارن بدن و... مردم چیکارکنن خب؟؟؟؟
تو مملکت ما : شرکت فولاد ورشکستس - برق ورشکستس-تامین اجتماعی ورشکستس- کشاورزی ورشکستس و...
وقتی همه ارگانای بزرگ و کله گنده کشور ورشکستن و حقوق کارمنداشونو ندارن بدن مردم چجوری آخه زندگی کنن؟؟!!

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما بعنوان کسی که بر علیه اقتصاد کشور اقدام نمی کنید آیا نرم افزار هایی که روی کامپیوتر تان نصب است و بعضی از آنها هم قطعا ایرانی هستن قفل شکسته نیستن؟ یا هر فیلمی به راحتی روی سایت ها دانلود می کنین و ایرانی هم هست! آیا این یه نوع ضربه زدن به اقتصاد کشور نیست؟ آیا خود شما اینها رو رعایت می کنید؟

مطمئنا بنده تا امروز نه فیلم و سریالی کپی کرده رو تماشا کردم و نه نرم افزار ایرانی رو قفل شکسته استفاده کردم و این مسئله رو به فرزندانم هم یاد دادم.

و سعی کردم به عنوان یک ایرانی مسلمان وظیفه خودم رو به عنوان شهروند انجام بدم و تقصیرهای خودم رو گردن دیگران و عدم مدیریت و ... نندازم.

immigrant

عضو جدید
درسته که مردم ایران به این نوع زندگی عادت کردند ولی منشا این افتضاحات بی قانونی های مملکتمونه .چرا وقتی همین مردم می رن تو ممالک دیگه قانونمند میشن و درست زندگی میکنن؟چون مجبورن بر طبق شرایط حاکم که همه ازش پیروی می کنن زندگی کنن.اما اینجا تنها چیزی که مهم نیست واژه فرهنگه .بابا اگه مردم سوئیس هم بیان تو این کشور گل و بلبل بعد یه مدتی همرنگ جماعت میشن.

sheyda jon

عضو جدید
کاربر ممتاز
مطمئنا بنده تا امروز نه فیلم و سریالی کپی کرده رو تماشا کردم و نه نرم افزار ایرانی رو قفل شکسته استفاده کردم و این مسئله رو به فرزندانم هم یاد دادم.

و سعی کردم به عنوان یک ایرانی مسلمان وظیفه خودم رو به عنوان شهروند انجام بدم و تقصیرهای خودم رو گردن دیگران و عدم مدیریت و ... نندازم.
آفرین بر شما ! کاش همه مثل شما بودن

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
وقتی ک تموم کارخونجات دارن ورشکست میشن تمام شرکتها دارن جمع میکنن تمام اداره جات دولتی حقوق کارمنداشونو ندارن بدن و... مردم چیکارکنن خب؟؟؟؟
تو مملکت ما : شرکت فولاد ورشکستس - برق ورشکستس-تامین اجتماعی ورشکستس- کشاورزی ورشکستس و...
وقتی همه ارگانای بزرگ و کله گنده کشور ورشکستن و حقوق کارمنداشونو ندارن بدن مردم چجوری آخه زندگی کنن؟؟!!

من سعی میکنم همیشه تو صحبتهام مثل ادمهای کوچه بازاری و عوام حرف نزنم.
اینطور که شما گفتی اصلا مملکتی دیگه نمونده!!!!همه چیز و همه کس که ورشکسته شد!!!!

اگر بخواهید اینطور بحث کنید که این حقیر معذورم از جواب دادن و هم صحبتی با شما!

Hossein -2002

عضو جدید
کاربر ممتاز
من سعی میکنم همیشه تو صحبتهام مثل ادمهای کوچه بازاری و عوام حرف نزنم.
اینطور که شما گفتی اصلا مملکتی دیگه نمونده!!!!همه چیز و همه کس که ورشکسته شد!!!!

اگر بخواهید اینطور بحث کنید که این حقیر معذورم از جواب دادن و هم صحبتی با شما!
مملکتی مونده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اگرم مونده واسه سپاهیا و بسیجیا مونده چون تو همه شرکتها دارن کارکنانشونو میریزن بیرون بسیجی میارن سر کار
در ضمن احترامه خودتو نگه دار. عوام کلمه صحیحی نیست ب کار میبری

Hossein -2002

عضو جدید
کاربر ممتاز
مملکتی مونده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اگرم مونده واسه سپاهیا و بسیجیا مونده چون تو همه شرکتها دارن کارکنانشونو میریزن بیرون بسیجی میارن سر کار
در ضمن احترامه خودتو نگه دار. عوام کلمه صحیحی نیست ب کار میبری
آقا پسر تو اگه ادب داشتی ب هوطنات نمیگفتی دلال
پس بیخود ادای آدمای باتربیتو درنیار

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
بیایید به جای اینکه مثل همیشه فکر کنیم مشکل از اینه و مشکل از اونه کمی هم به این جمله فکر کنیم که:

من چه نقشی و وظیفه ای دارم ؟

همه مشکلات رو میدونیم ولی وقتی پای خودمون وسط میاد پاکترین شخص ما هستیم.

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بیایید به جای اینکه مثل همیشه فکر کنیم مشکل از اینه و مشکل از اونه کمی هم به این جمله فکر کنیم که:

من چه نقشی و وظیفه ای دارم ؟

همه مشکلات رو میدونیم ولی وقتی پای خودمون وسط میاد پاکترین شخص ما هستیم.
جواب سوالتو میدونم

وظیه من همانا غر زدن است، البته با پوشش "انتقاد"، ترجیع بند همه حرفهام هم اینه: "وقتی ............. نتیجش میشه همین":D

فردام یه پولی دستم بیاد میرم دلار میخرم، کشور به درک، به من چه چه بلایی سر اقتصاد کشور میاد، من فقط خودمو باید ببینم و خانوادمو، از دهنو بقیه میگیرم بذارم دهن خودمو و خانوادم!
من راضی، جیبم راضی، ...... ناراضی

hamecheedoon

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه دولت بخواد میتونه فورا همه این دلال بازیا رو جمع کنه؛ از هدفمند کردن یارانه ها که سختتر نیست
نتیجه: نمیخواد خوب!!

تکنو کرات

اخراجی موقت
حاج ​رضا حتما دلال ها باعث شدن مملکت به این روز بیفته!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! آقا نزن این حرفو نزن چجوری بگم بده

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
حاج ​رضا حتما دلال ها باعث شدن مملکت به این روز بیفته!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! آقا نزن این حرفو نزن چجوری بگم بده

نشانه های منطق و بی منطقی اینجاها نمایان میشه که عموما نگاهتون به موضوع ها صفر و صدی هست.

بنده درباره ی یکی از معضلات بزرگ اقتصاد حرف میزنم و نه همشون وشما مثل عوام این عامل رو از زبون من تنها عامل معرفی میکنید