مطالعه گروهی کنکور کارشناسی ارشد معماری 94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان من باید تاسیساتو خودم بخونم ،چی بخونم که از اول همه چی رو بگه ،وقتی خودم میخونم بدون استاد بفهمم ، و واسه کنکورم خوب باشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
سلطاندوست خوب توضیح داده ما تو دانشگاه خوندیمش
اما من ترجیح میدم جزوه بخونم واسه تاسیسات و وقتمو بذارم رو چیزای دیگه

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سیستم های ساحتمانی عصر کنکاش دیگه چیه . برو کتابشو بخون .همش عکسه با یه خورده نوشته . خیلی کتاب مهمیه
منظورتون اینه که کتاب سیستم های ساختمانی گلابچی و بخونم نه عصر کنکاش؟
آخه بعضی از دوستان گفتند که این کتاب عصر کنکاش خیلی خوبه و .... ولی فکر کنم برای دوره گفته بودند که کتاب خوبیه.
راستی شما چجوری کتاب سازه های فولادی گلابچی و میخونید؟همش مسئله ست!
چجوری از منابع کنکوره؟

samaneh.mhsn

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهيار جان اشتباه متوجه شدي سيستم هاي ساختماني عصر كنكاش خلاصه ي جمع و جوريه از همه كتابا و واسه مرور خيلي خوبه، من قسمت ساختمان بلندشو خوندم و همه ي سوالايي كه از ساختمان بلند بود رو تو هر دو تا كنكور راحت جواب دادم!
سیستم های ساحتمانی عصر کنکاش دیگه چیه . برو کتابشو بخون .همش عکسه با یه خورده نوشته . خیلی کتاب مهمیه

yoolia

عضو جدید
کاربر ممتاز
دارم گیج میشم
یکی لطفا کمک کنه. من میخوام بدونم برای یادگیری و تمرین خوب بحثهای محاسباتی فن ساختمان (ینی ایستایی و فلزی و بتنی ) چی باید بخونم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
کمکککککککککککککککککککک

mahyarSAMSUNG

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مهيار جان اشتباه متوجه شدي سيستم هاي ساختماني عصر كنكاش خلاصه ي جمع و جوريه از همه كتابا و واسه مرور خيلي خوبه، من قسمت ساختمان بلندشو خوندم و همه ي سوالايي كه از ساختمان بلند بود رو تو هر دو تا كنكور راحت جواب دادم!

اها . اوکی . منم زیادی گیر داده بودم به منابع . کاشکی یه خورده کمک درسی میخوندم

منظورتون اینه که کتاب سیستم های ساختمانی گلابچی و بخونم نه عصر کنکاش؟
آخه بعضی از دوستان گفتند که این کتاب عصر کنکاش خیلی خوبه و .... ولی فکر کنم برای دوره گفته بودند که کتاب خوبیه.
راستی شما چجوری کتاب سازه های فولادی گلابچی و میخونید؟همش مسئله ست!
چجوری از منابع کنکوره؟

شما سعی کن کتاب ها رو مطالعه کن و درکنارش کمک درسی هم داشته باش . ولی استثنائن کتاب سیستم های ساختمانی گلابچی رو خود کتابشو بخون . کتاب فوق العاده مهمی که من 2 روز قبل کنکور خوندمش و واقعا در حد سازه در معماری مهمه . خیلی کتاب کمیه کلا تو 3 4 ساعت خونده میشه
مسئله دیگه چیه ؟ اگه حل کردنی منظورته باید بگم نه . نداره . برای مسائل حل کردی کنکور های قبل رو نگاه کنید همون کافیه مثلا عکس الهمل تکیه گاه و ...
کتاب های گلابچی همشون تا حدود 40 50 درصد باهم همپوشانی دارن . حفظ شدن مسائل این کتاب ها فقط و فقط با تکرار امکان پذیره . این که یه بار بخونی بری سر کنکور من بهت میگم عمر خودتو طلف نکن .. کتاب های مهم رو 3 تا 4 بار بخون .. مثل سیستم ساختمانی . سازه معماری . درک رفتار . مبانی سازه

من شنیدم 504 دیگه لغاتش تو ارشد نمیاد .....منبع جدیدتری سراغ ندارید؟

مگه طراح بیکاره که بیاد ببینه چه کلمه ای تو کدوم کتاب اومده ؟ اون یه جمله به ذهنش میرسه میده به امتحان ... شما اول اول 1100 رو بخون بعد لغات سال قبل بعد تافل و بعد 504 . 504 هم فقط 504 لغتش رو نخووووووووونی .. کل کلمات و جمله هاش . زبان رو هم از الان شروع کن . و روزی 2 3تا گرامر هم یاد بگیر

خوب بخونید که به درصد های من دچار نشید

farzaneh*memary

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
من شنیدم 504 دیگه لغاتش تو ارشد نمیاد .....منبع جدیدتری سراغ ندارید؟
درسته از اون لغات اصلی دیگه کمتر میاد مخصوصا از درسای اولش... دیگه اگه سوالی بخواد از 504 بیاد از 125 لغت سخت و 100 لغت با املای سختش -frequently misspelled - میاد ولی کلا 504 یه منبع پایه ست و چون اولش با درسا و لغات آسون و نسبتا کوتاه شروع می شه خیلی خوبه.. همین طور چون لغات پایه ای رو داره برا خوندن متونم به درد می خوره
بچه ها این یکی از تجربه های امسال منه، خیلی خوبه که با منابع جدید هماهنگ باشیم ولی قبلش باید پایه درسی درست شکل بگیره و نمی شه منابع اصلی و اولیه رو به خاطر کمرنگ شدنشون کنار گذاشت، درسته که مستقیما ازشون سوال نمیاد ولی زمینه رو برا موضوعات مهم بعدی -که ازشون سوال طرح می شه- آماده می کنن، در واقع منابع کنکور عوض نشده بلکه سوالات از مباحث حرفه ای تری مطرح می شن و این به معنی کنار گذاشته شدن مباحث پایه و اولیه نیست... من با نادیده گرفتن همین مسئله ضربه خوردم تو تک تک درسام، چون به نظرم فرصت نداشتم و می خواستم راه میانبر برم و یه جورایی شانسی موفق شم، اما در نهایت همه رو از دست دادم و فقط زبانو بالای 50 زدم که اونم کاملا مدیون از صفر شروع کردنم هستم! البته منظورم این نیست که خیلی هم رو این موضوعات ریز شین و وقت تونو باهاشون تلف کنین، ولی کلا هم با این استدلال که دیگه ازشون سوال طرح نمی شه کنار نذارین :smile:

payman.shsh

عضو جدید
من امسال خیلی از منابع رو خوندم ولی پیشنهادم به شما اینه که منابع اصلی رو بخونین..من هر درسی رو که امکان اینو داشت یه سوال ازش بیاد رو میخوندم که صد در صد اشتباه و موقع مرور لطمشو میبینین.منتهی من خدا کمکم کرد که گند نزنم

yoolia

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان بهتر نیست یه لیست از منابع و جزوه ها تهیه کنیم؟؟؟
منابع هر مبحث زیاده و اگه یه لیست اصلی تعیین کنیم و از رو اون پیش بریم بهتره....
من که دارم گیج میزنم

raha pania

کاربر بیش فعال
منابعی که بچه های پارسال گذاشتن تو تاپیک مطالعه میشه گفت کامله
دیگه چرا خودمونو دنبالش بریم ،فقط وقتمون میره و گیج میشیم

yoolia

عضو جدید
کاربر ممتاز
منابعی که بچه های پارسال گذاشتن تو تاپیک مطالعه میشه گفت کامله
دیگه چرا خودمونو دنبالش بریم ،فقط وقتمون میره و گیج میشیم
درسته
ببین یه سری منابع ارجح تر هستن نسبت به باقی لیست. منظورم اینه و اینکه کدوم جزوه ها رو در کنارش بخونیم

mahyarSAMSUNG

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کتاب زبان مخصوص ارشد چی هست?لغات سال قبل رو داشته باشه گرامر ولی کلمات جدید و ...

*Spirit*

عضو جدید
سلام به همه
میشه بگید منابع ارشد معماری اسلامی چی هست؟

سلام
کنکور و اسکیس معماری و معماری اسلامی یکیه،
فقط ضریب فن ساختمان و درک توی معماری 3 هست و تو اسلامی 2

اگر وقت داری بخونی به همون نیت معماری بخون اگه رتبه خوب بیاری اسلامی هم میتونی انتخاب کنی.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
پ.ن:
ولی درمورد رشته معماری اسلامی یه چیزهایی رو باید توجه داشته باشید که بعدا بدرد میخوره:

- غیر ازینکه جدیده و طرح درسش نوپا، رقابت سر آوردنش بین رتبه های بالا نیست (شاید اگه تهران هم داشت اینطوری نبود)
- داخل واحد هاشون هم از شناخت اصولی معماری اسلامی، مبانی فکری، یا در طراحی:آشنایی با مبانی طراحی فضاهای عبادی یا... که به ذهن متبادر میشه، نه که نباشه، اونقدر نیست!
- اساتیدش دکترای این رشته رو ندارن (البته این در مورد منظر و تاحدودی معماری داخلی هم صدق میکنه)
+ غیر از اینکه مقالات و پروژه درس روش تحقیقش احتمالا مباحث معماری اسلامیه ، یه طرح اضافه تر هم دارن طراحی اماکن مذهبی.
+ بالاخره یه گرایشه و معماری-معماری شاید برای همه بعد از 4 سال جدابیت نداشته باشه !
+ اینکه چون مثل معماری به یه اشباع نسبی نرسیده (با توجه به به آمار نجومی فارغ التحصیلی آزاد توی معماری-معماری) بستر خوبیه اگه میخوای خودت تو این زمینه کار کنی
- البته درمورد "محتویات" این رشته شاید بعضی جاها بیشتر فازش تحقیقاتی میشه تا طراحی.

ولی خوب مطمئنا چیزایی که توی کارشناسی از معمای بدست آوردی رو که از دست نمیدی، یه معمار میشی، (واگه توی اسلامی کار کنی) با تواناییهای بیشتر!!
:smile:

yoolia

عضو جدید
کاربر ممتاز
کدوم گرایشا بود که اسکیس نداشت؟ یادم نیست...:wallbash:

farzaneh*memary

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
کدوم گرایشا بود که اسکیس نداشت؟ یادم نیست...:wallbash:
چرا انقد عصبانی؟!! قبلنا رو نمی دونم الان که حتی اسلامی و سانحه هم اسکیس دارن (همون اسکیس معماری فقط با ضریب 2 برای بازسازی و ضریب 5 برا اسلامی)... مطالعات معماری ایران تشریحی داره مرحله دوم... داخلی و منظرم که هر کدوم اسکیس دارن برا خودشون... فقط کنکور هنر ساخت اسکیس ندارن رشته هاش

baran72

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من ترم دیگه می تونم کنکور بدم ولی همزمان باید دانشگاهم برم و حداقل 12 واحد بردارم
به نظرتون میرسم؟

raha pania

کاربر بیش فعال
سلام دوستان
من ترم دیگه می تونم کنکور بدم ولی همزمان باید دانشگاهم برم و حداقل 12 واحد بردارم
به نظرتون میرسم؟
وضعیت اکثرمون همینه عزیزم،با سعی و تلاش خودتو یاری خدا حتما میشه عزیزم،من خودم تازه ترم چهارمم ، این ترمم 18 واحد دارم ،اما میخوام آزمایشی شرکت کنم ،از الانم دارم میخونم

bahar-spring

کاربر بیش فعال
سلام دوستان ارشدی.
یک سوال و راهنمایی اگر لطف کنید؛ بنظرتون ارشد آزاد در صورت اطمینان به قبولی بهتره و یا ریسک کردن برای ارشد سراسری؟
مدرک ارشد آزاد در مقابل سراسری چطوره اعتبارش؟اصلا مهمه که ارشدت کدوم دانشگاه باشی و یا همین که ارشد داشته باشی و کاربلد باشی کافیه؟
من خودم در حال حاضر زمان برام خیلی مهمه و نمیخوام زیاد زمانو از دست بدم.

baran72

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
وضعیت اکثرمون همینه عزیزم،با سعی و تلاش خودتو یاری خدا حتما میشه عزیزم،من خودم تازه ترم چهارمم ، این ترمم 18 واحد دارم ،اما میخوام آزمایشی شرکت کنم ،از الانم دارم میخونم
جدا؟
من شنبه تا چهرشنبم پره.عملا دو روز اخر هفته وقت دارم
با چی شروع کردی؟

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بچه ها تا هممون به درسای 10 کتاب 504 برسیم صبر مینم بعد بقیه تست ها رو میذارم بنظرم بهتره از الان هم خودمون رو برای درک مطلب های نه چندان راحت و طولانی آماده کنیم
امشب یه ریدینگ میذارم خودم فعلا کار نکردم اما گذاشتم که شماها کار کنید
برای ارشد یکی از رشته ها ست ! شما کار کنید تا منم جوابام رو بعد مطالعه بذارم:)
:gol:

پی نوشت: از اونجایی که 5 گزینه ای هستن پس مال ارشد نیس!

پیوست ها

• Reading 1.rar
    16.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

*Spirit*

عضو جدید
سلام دوستان ارشدی.
یک سوال و راهنمایی اگر لطف کنید؛ بنظرتون ارشد آزاد در صورت اطمینان به قبولی بهتره و یا ریسک کردن برای ارشد سراسری؟
مدرک ارشد آزاد در مقابل سراسری چطوره اعتبارش؟اصلا مهمه که ارشدت کدوم دانشگاه باشی و یا همین که ارشد داشته باشی و کاربلد باشی کافیه؟
من خودم در حال حاضر زمان برام خیلی مهمه و نمیخوام زیاد زمانو از دست بدم.

سلام
سراسری یا آزاد؟ بی اهمیت هم نیست!
اما راستش نمیشه کلی گفت، خیلی به هدفت از درس خوندن بستگی داره.
پیشنهاد من اینه که خوب فکراتو بکن و خودت به نتیجه برس!

فقط شاید بهتر باشه بدونی که ؛

اگر پایه ات ضعیفه:
رتبه 1 ارشد 92 پیام نور رباط کریم خونده بود!
برای نقص هاش کلاس های مرکز معماری رو رفته بود
و می گفت اتفاقا خیلی بهینه خونده! همه چی رو اون هم عمیق نخونده بود.

اگر سرت شلوغه:
با سطح کمتر از متوسط داشتیم که همزمان با ترم 7 با برنامه پارسه،خونده و 100 شده!

اگر فکر میکنی دانشگاه کمتر از کار مهمه:
بوده کسی که کارشناسی ناپیوسته یه جای ضعیف خونده و ارشد خوب خونده و تهران قبول شده و فقط با قرار گرفتن تو تکاپوی جو دانشگاه تهران
و همایش ها و صحبت ها خودشو از لحاظ علمی رسونده به نرمال روز دنیا! الان هم شاغله هم مقاله چاپ شده داره هم میخونه برای آزمون دکترا!

اگه در مورد اعتبار اسم دانشگاه و دولتی یا آزاد شک داری:
همین آدم(خط بالا) میگه هر جا میرفتم برای کار فقط با اسم دانشگاه میگفتن بیا! و خیلی جاها حتی نمونه کار هم نمی خواستن! این حرفو شاید از خیلی ها شنیده باشی.
و یکی از بچه ها ارشد علم و صنعتش تموم نشده! داره تو آزاد شهرستان، طرح میگه!!

اگه عجله داری:
رتبه 1 اسکیس ارشد 90 سه سال پشت کنکور بوده (تازه سربازی هم داشته) و الان هم کاملا راضیه!
و به همه توصیه میکنه باور داشته باشن این تلاش هرچند با وقفه،ارزشمنده چون ارشد میتونه کاملا دنیای جدیدی باشه!

اگه برات بیشتر مدرک مهمه:
یکی از بچه ها ارشد رو آزاد سمنان میخونه میگه ما میخواستیم کلاس ها رو هفته ای یه روز کنیم استاد همون جلسه اول گفت ازین ببعد دوهفته یبار بیاین!!
یا بچه های ازاد تبریز میگن میانگین معدلشون 18.5 هست!! در حالیکه به یه استادهایی طرح رو گروهی تحویل میدن!! و بعضا با موضوعات دلخواه فرد!!
پس میتونی با سختی کمتری به کارت برسی!

اگه از آزاد فقط بد شنیدی:
استادهای جوون و با استعداد و به روزی تو آزاد هستن. بعضا بچه های 3D کار خوبی اونجا پیدا میشن و کار اجرایی تو بچه های آزاد معمولتره تا دولتی.
آزاد علوم تحقیقات، آزاد قزوین و چند تا شعبه دیگه سطح بالای علمی و بستر رشد خوبی داره.

حرف آخر: شاید بین "اعتبارمدرک" آزاد و دولتی خیلی فرقی نباشه و سر کار رفتن هم واقعا حیاتیه (مخصوصا برای پسرها)
اما فکرکنم اگه بدونی که میتونی روزانه دانشگاه تهران قبول بشی حاضر نمیشی به سراغ کاررفتن و دانشگاه آزاد فکر کنی!

امیدوارم هر تصمیمی میگیری قاطعانه پاش وایسی و پیروز بشی!!:)

آخرین ویرایش:

*Spirit*

عضو جدید
دارم گیج میشم
یکی لطفا کمک کنه. من میخوام بدونم برای یادگیری و تمرین خوب بحثهای محاسباتی فن ساختمان (ینی ایستایی و فلزی و بتنی ) چی باید بخونم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
کمکککککککککککککککککککک

مرجع اصلی برای محاسبات ایستایی
استاتیک کاربردی - گلابچی
مقاومت مصالح کاربردی - گلابچی

تا بخواید مسئله و حل مسئله داره.

yoolia

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
سراسری یا آزاد؟ بی اهمیت هم نیست!
اما راستش نمیشه کلی گفت، خیلی به هدفت از درس خوندن بستگی داره.
پیشنهاد من اینه که خوب فکراتو بکن و خودت به نتیجه برس!

فقط شاید بهتر باشه بدونی که ؛

اگر پایه ات ضعیفه:
رتبه 1 ارشد 92 پیام نور رباط کریم خونده بود!
برای نقص هاش کلاس های مرکز معماری رو رفته بود
و می گفت اتفاقا خیلی بهینه خونده! همه چی رو اون هم عمیق نخونده بود.

اگر سرت شلوغه:
با سطح کمتر از متوسط داشتیم که همزمان با ترم 7 با برنامه پارسه،خونده و 100 شده!

اگر فکر میکنی دانشگاه کمتر از کار مهمه:
بوده کسی که کارشناسی ناپیوسته یه جای ضعیف خونده و ارشد خوب خونده و تهران قبول شده و فقط با قرار گرفتن تو تکاپوی جو دانشگاه تهران
و همایش ها و صحبت ها خودشو از لحاظ علمی رسونده به نرمال روز دنیا! الان هم شاغله هم مقاله چاپ شده داره هم میخونه برای آزمون دکترا!

اگه در مورد اعتبار اسم دانشگاه و دولتی یا آزاد شک داری:
همین آدم(خط بالا) میگه هر جا میرفتم برای کار فقط با اسم دانشگاه میگفتن بیا! و خیلی جاها حتی نمونه کار هم نمی خواستن! این حرفو شاید از خیلی ها شنیده باشی.
و یکی از بچه ها ارشد علم و صنعتش تموم نشده! داره تو آزاد شهرستان، طرح میگه!!

اگه عجله داری:
رتبه 1 اسکیس ارشد 90 سه سال پشت کنکور بوده (تازه سربازی هم داشته) و الان هم کاملا راضیه!
و به همه توصیه میکنه باور داشته باشن این تلاش هرچند با وقفه،ارزشمنده چون ارشد میتونه کاملا دنیای جدیدی باشه!

اگه برات بیشتر مدرک مهمه:
یکی از بچه ها ارشد رو آزاد سمنان میخونه میگه ما میخواستیم کلاس ها رو هفته ای یه روز کنیم استاد همون جلسه اول گفت ازین ببعد دوهفته یبار بیاین!!
یا بچه های ازاد تبریز میگن میانگین معدلشون 18.5 هست!! در حالیکه به یه استادهایی طرح رو گروهی تحویل میدن!! و بعضا با موضوعات دلخواه فرد!!
پس میتونی با سختی کمتری به کارت برسی!

اگه از آزاد فقط بد شنیدی:
استادهای جوون و با استعداد و به روزی تو آزاد هستن. بعضا بچه های 3D کار خوبی اونجا پیدا میشن و کار اجرایی تو بچه های آزاد معمولتره تا دولتی.
آزاد علوم تحقیقات، آزاد قزوین و چند تا شعبه دیگه سطح بالای علمی و بستر رشد خوبی داره.

حرف آخر: شاید بین "اعتبارمدرک" آزاد و دولتی خیلی فرقی نباشه و سر کار رفتن هم واقعا حیاتیه (مخصوصا برای پسرها)
اما فکرکنم اگه بدونی که میتونی روزانه دانشگاه تهران قبول بشی حاضر نمیشی به سراغ کاررفتن و دانشگاه آزاد فکر کنی!

امیدوارم هر تصمیمی میگیری قاطعانه پاش وایسی و پیروز بشی!!:)
خیلی صحبتهات جالبه
حالا یه سوال. یکی مث من که پایه ش ضعیفه و اسکیسش در حد هویجه اگه امتحان تستی رو هم خوب بده احساس میکنم شانس زیادی نداشته باشه درسته؟:cry:

adroit

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستای خوبم. خسته نباشین. امیدوارم این راهو تا آخر به خوبی و خوشی برید.
قبل از هرچیز باید بگم که خیلی خودتون رو درگیر اینکه با کی بخونین و چند نفری بخونین نکنین چون اکثر مواقع جواب نمیده. دوم اینکه دنبال یه برنامه واحد با بقیه نباشین چون هم توانایی ها هم شرایط و هم زمانتون با بقیه متفاوته پس نمیشه نسخه واحدی پیچید.
سوم اینکه دنبال کتابای بی ربط و غیر مهم اصلاً نباشین. مثلاً کتابای فنی حرفه ای!!! همون کتابای مهم رو بخونین کافیه.
چهارم اینکه اگه ازون دسته از آدمایین که زود خسته میشین از الان دنده بالا حرکت نکنین چون میبُرین. جدی خوندن واسه کنکور از تابستون به بعده. اماااا... اما من پیشنهاد میکنم از الان درسایی مثل تاریخ رو از رو کتابای منبع بخونین و بفهمین. فن هم همینطور. زبان که دیگه گل سرسبده. همتونم میدونین دیگه.
از الان به فکر آخر راه و اسکیس نباشین. مطمئناً وقتی واسه کنکور خوندین و بار علمیتون بالا رفت از پس اسکیس هم تو زمان خودش برمیاین. پس قدم به قدم برنامه ریزی کنین.
یه خواهش دیگه که دارم اینه که با قهر و عصبانیت و این چیزا اصلاً و به هیچ وجه پست نذارین چون یه عده اینا رو میخونن و روحیه خوبشون ممکنه خراب شه و از لحاظ اخلاقی هم کلاً کار درستی نیست. پس مراقب لحنتون و پست هاتون باشین و هر حرفی و هر پستی رو جای خودش بذارین. خیلی از حرفا و سوالا اصلاً جاشون تو پیام خصوصیه. یا تشکر که پست نمیخواد. میتونین از پست طرف با زدن کلید تشکر راحت تشکر و قدردانی کنین.
منابع هم تو تاپیک ارشد هست. حتماً پست های بچه ها رو بخونین. کلی چیز یاد میگیرین.
در آخر براتون آرزوی موفقیت دارم.
:gol:

ba.sa

عضو جدید
خوووووووب!من که امیدی به جوابای کنکور 93 ندارم با شما همراه میشوم م م م م.:)

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا