مشکل خاکبرداری و کمبود آب!

kalani_s2001

عضو جدید
منو ببخشید سوالهای من بیشتر در مورد مشکلاتی که کشاورزای ما با آن دست بگریبانند من رشته ام شیمی و سمت تهراندشت با دوستام یکسری زمین داریم متاسفانه بدلیل بهره برداری غلط از معادن ماسه و شن آب این منطقه خیلی پایین رفته :confused:و هر چی مردم معترض شدند کسی نتونست جلوی این خاکبرداریها رو بگیره من شنیدم تا 45 متر در وسعت خیلی زیاد زمینو حفر کردند و شن بردند حتی مردم می گن ما جاده رو بستیم ولی بزور مارو مجبور کردن منطقه رو ترک کنیم من اگه بتونم دفعه دیگه عکس این خاکبرداریهارو می ذارم میحواستم بدونم آیا این می تونه روی کم آبی این منطقه تاثیر داشته باشه و واقعا برای نجات منطقه ساوجبلاغ باید چیکار کرد و باید به کجا و به چه کسی اطلاع رسانی کرد:que:

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
فکر کنم بدونم کجا رو میگید ! اون بالا روستایی هست به اسم هلجرد .... دقیقا از همونجا دارن همچین کاری رو انجام میدند ..... البته من حفر چاهش رو دیدم ... آبی که زمین ها میدند اصلا آب خوبی نیست رسوب داره و EC بسیار بالایی داره ... یعنی پر از املاح و رسوبات هست که بعد از خشک شدن مثل نمکزار میشه ....

میشه چند نفر جمع بشید و تشریف ببرید استانداری (فرمانداری نه ) ... شلوغش کنید تا بیان بررسی کنن ....

البته اگر برای کشاورزان اون منطقه مهمه ... چون سال دیگه هم آب نیست و البته قرار هست .........

شرمنده اطلاعات بیشتری نمیتونم در این زمینه ارائه بدم ... این اطلاعات مربوط میشه به روستای هلجرد ... یعنی از اول جاده بلوار سوپا (شرکت مپنا) تا خود ساوجبلاغ ....

سعی کنید تا همه چی از دست نرفته یک اکیپ 20 الی 30 نفری بشین و برین استانداری .... فقط اینو بگم بهتون منظورمو بگیرین :

چراغی که به خانه رواست، به مسجد حرام است ;)

kalani_s2001

عضو جدید
سلام
من تهراندشت بین کرج و هشتگرد می گم 6 کیلومتر مانده به هشتگرد سر تهراندشت یک پمپ بنزین شما می تونید خاکبرداریها رو ببینید مخصوصا اگه یک کیلومتر برید به سمت تهراندشت (شرکت فریمکو و تهراندشت توی مسیره)ضمنا من منظورم آران بود یکی از روستاهای سمت تهراندشت

saeidbaye

عضو جدید
سلام دوست عزیز من سعید هستم و یک مطلب بنام احداث مخزن آب کشاورزی گذاشتم که فقط دو نفر یک چیزی نوشتند نمی دونم چرا بقیه در این موضوع شرکت نکردند؟ اما موضوعی که شما به آن اشاره کردید درد بی درمان مملکت ما است که در ان مدیران مسئول فقط به گذران روزمره حوزه خودشان فکر می کنند این درد یعنی برداشت شن و ماسه از بستز رودخانه ها تا آنجایی که من از آن اطلاع دارم تقریباٌ در تمام رودخانه های ایران وجود دارد ( بخاطر تقریباٌ رایگان بودن هزینه های برداشت ) رودخانه قره چای واقع در شهر رامیان استان گلستان یکی از زیباترین اکوسیستم های ایران را داشت که حمله پیمانکاران راه سازی و ساختمان ساز به آن بستر رودخانه تا رسیدن به خاک رس از شن و ماسه خالی شد تا جایی که من مطالعه کردم بطور متوسط به عمق ده متر عرض 80 متر و طول 25 کیلومتر بستر رودخانه را نابود کردند و حاصل آن خشک شدن دهها حلقه چاه کشاورزی، صدها چشمه آب، ماهیان و دیگر حیوانات منحصر بفرد شد چرا؟ می دانیم شن و ماسه اولاٌ بعنوان یک مکان برای ذخیره آب در فصل پر باران می باشند ( مثل یک اسفنج ) حداقل ده درصد حجم آنها، یعنی بستر رودخانه قره چای در رامیان حداقل می توانست 25000x80 x10 x 0/1= 2000000 متر مکعب آب را در خودش ذخیره و در تابستان آنرا بیرون دهد (در قالب چشمه و چاههای مجاور رودخانه) و مهمتر از آن انحراف مسیر و یا مسدود کردن مسیر تغذیه سفره های زیر زمینی باعث گردید تا سفرهای زیر زمینی نیز تهی گردند. و در نتیجه کشاورزی منطقه نابود شود در شهرستان رامیان می توان در سال از یک مزرعه دو محصول برداشت کرد مثلا در پاییز گندم و جو و نظایر آن کاشت و در تابستان با آبیاری می توان شالی، سویا و ... کشت نمود. راهکار بسیج عمومی مردم و مقابله با سودجویان برای جلوگیری از ادامه آن در قالب نامه، اعتراض و ... به تمامی نهادهای مربوطه ( امور آب، جهاد کشاورزی، فرمانداری در سطح شهرستان استانداری و اداره کل ها در سطح استان و ریاست جمهوری در سطح کشور و صدا و سیما درصورت همکاری! توجه داشته باشید که برداشت از بستر رودخانه ها مطلقاٌ ممنوع است و اگر مسئولی چیزی به غیر از این بگوید مثلاٌ برداشت 50 سانتیمتر مجاز است قطعاٌ به او شک کنید؟!) ترمیم بستر رودخانه با روشهای آبخیزداری و ... دیگه طولانی شد.

MehrAn.ButterFly

عضو جدید
سلام دوستان
من درست نمیدونم مکان مورد نظر کجاست ولی در کل خدمتتون عرض میکنم
اصولا و در حالت کلی گفته سعید جان درسته ولی در صورتیکه یک سفره اب زیر زمینی وجود داشته باشه و یه سفره انقدر کوچک نیست که یه سادگی بشه اونو خشک کرد
با تعاریفه دوستمون از منطقه امکان برداشته ماسه در این حد امکان کمی داره مسببه اصلی مشکل باشه

saeidbaye

عضو جدید
سلام
سعید هستم می خوام بگم که نابودی بستر رودخانه عامل اصلی در خشک شدن چاههای منطقه است دوست خوبی که نظر مخالف دادند قبول دارند که سفره و آب آن بی نهایت نیست حالا هر چقدر که می خواد بزرگ باشد در دراز مدت اگر از این سفره آب با دبی Q برداشت شود و سفره با دبی q که کمتر از میزان برداشت آب است تغذیه شود خب بالاخره آب سفره تمام یا حداقل خیلی کم می شود اینو که قبول داری؟ رودخانه فره چای اصلیترین تامین کننده آب سفره ها ی منطقه می باشد حالا با برداشت شن و ماسه و رسیدن به خاک رس بستر رودخانه به کانالی تبدیل شده است که قابلیت نفوذ پذیری خودش را از دست داده مثل یک کانال بتنی آب اصلاٌ نمی تواند و فرصت ندارد که در طول مسیرش بتواند به سفره های زیر زمینی برسد این مسئله به راحتی با توجه به محل سفره ها در زیر زمین (عمق) و شیب منطقه قابل اثبات است حتی می توان نقاطی را که از آنها آب رودخانه به سمت سفرها می رود را نیز تعیین نمود باید روش اینکار را مهندسین آب بدانند راهکار من بعنوان یک مهندس الکترونیک نشانه گذاری آب رودخانه در نقاط مختلف با مواد خاص و بررسی آب چاهها برای یافتن این نشانه ها است کار خیلی ساده ای است. اگر قانع نشدید باز هم حاضر به ارائه توضیحات هستم نتیجه نابودی بستر رودخانه ها مساوی است با نابودی کشاورزی در همدان بستر رودخانه ای که اسم آن هم قره چای است به همین شکل نابود شد و کشاورزی آنجا هم از بین رفت ضمناٌ اگه کسی از مهندسین آب بخواهد در زمینه مقاومت سنجی ( ژئو الکتریک) فعالیت کند حاضرم تجهیزات الکترونیکی مورد نیازش را بسازم

آخرین ویرایش:

MehrAn.ButterFly

عضو جدید
salam saed jan doste khobam
man avale araiezam goftam mantaghe morede nazaro nemishnasam be hamin dalil nemitonam ghatan nazar bedam valy
dar in masele ke rodkhaneha yeki az manabee tamine abe chah ha hastand shaki nist ama tanha manbaee taemin konande nist
makhsosan dar makani mesle rostaee dar dele kohhaie damavand
man monkere taesire bardashte mase az bestare rod nistam valy mokhalefe taesire ta in had hastam
chon dar har sorat har chand laye az zamin bestar rodkhane bardasht beshe baz ham takhalkhol vojod dare va baese nofoz dar khake mantaghe va dar natije taemine ab sofre mishe

behnaz68

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
من آشنایی با این مکانی که میگید ندارم ولی فکر می کنم باید به سازمان محیط زیست مراجعه کنید و نمی دونم جهاد و استانداری هم کاری می کنه یا نه اگه برید بی ضرر نیست به قول دوستان شلوغش کنید
در ضمن به این دوست گرامی آقا سعیدم لازمه بگم اگه نظری در مورد مخزن اب ندادیم خوب شاید بلد نیستم خوب نیست اینو یاد آوری کنند گناه داریم خوب:D
حفظ نگهداری آب به جنس خاک و موادی که در خاک هست بستگی داره که خاک رسی 3برابر ظرفیت خودش آب ذخیره می کنه که نسبت به خاک های شنی بیشتره .گفتم علاوه بر جنس خاک به مواد دیگه هم برای حفظ آب بستگی داره یعنی باید کاری کرد رطوبت خاک حفظ شه روش هایی مثل مالچ(از تبخیر جلوگیری می کنه و از تابش مستقیم خورشید جلوگیری می کنه)ن کودم هست نمی دونم چه نوع کودیه دقیقا
اینکه خاک برداری باعث میشه دچار کمبود آب شیم نمی دونم نظرم درسته یا نه تجربه ام خیلی خیلی کمه ولی فکر می کنم خاکبرداری زیاد موجب فرسایش خاک میشه و احتمالا روی کشاورزی تاثیر میذاره مطمئن نیستم روی آب منطقه تاثیری داره یا نه خاک آب نگه می داره شاید باعث بشه تبخیر زیادتر شه ولی بازم نمی دونم عامل اصلی کمبود آب هست یا نه
در کل خاک شنی برای کشاورزی زیاد خوب نیست باعث میشه آب قابل دسترس برای گیاه کم باشه
در ضمن به لازم به ذکره که بگم آب های زیز مینی ممکنه تاثیری بر رود خانه نذاره یعنی آبهای زیز زمینی جهتی که جریان داره با رودخانه موازی باشه (خط تراز رود خانه و آب زیر زمینی با هم موازی باشند)
یه سوالی دارم یعنی قبل از خاکبرداری آب خوب بوده بعد با کمبود آب روبه رو شدید؟ و بهره برداری از چه سوالی شروع شده؟

آخرین ویرایش: