مشاوره پایان نامه و پروپزال (ارشد)

mohebi rad

عضو جدید
پایان نامه

پایان نامه

نقش MSAدر اجرای هر چه بهتر SPC اگه کسی مطلبی داره کمکم کنه موضوع پایان نامه ام هستش .فوری

Kanban

عضو جدید
سلام پویا جان والا چی بگم من حدود 4 سال پیش این کتاب رو خونده بودم و الان فکر نکنم محتوای موضوعات یادم بیاد مگر اینکه یکسری نکات کلیه به ذهنم برسه حالا من یک نگاه کلی میندازم . اما بهترین پروپزالی که فکر کنم حالت جذب مخاطب داشته باشه -انالیز روی شرکت های خاص باید باشه - مثلا من همون موقع ها روی CRM ایران خودرو کار کردم البته کاملا غیر قانونی و بدون مجوز بود :Dواسه همین هم نرفتم ثبتش کنم - حالا داخل ایران به این طور مقالات و پوروپزال علاقه زیادی دارند چون سیاست کشور کلی در همین راستا هست خارج رو زیاد در جریان نیستم . اما بازم میگم اگر لجستیک رو روی یک شرکت انالیز کنی بهتر میتونی به نقاط قوت و ضعف اون شرکت دست پیدا کنی اون موقع است که جالب میشه شما یکسری شکاف ها(ضعف ها) رو پیش روی خود میبینید حالا یا باید یا از تجربیات قدیمی ها استفاده کنید و این ضعف ها را برطرف کنید یا اینکه خودتون طرح های رو پیشنهاد بدید تا ضعف ها را برطرف کنید
راستی کتاب دکتر رو واست فرستادن - یا از همونجا تهیه کردی -;)

ممنون حمید عزیز.
فعلاً که دارم میرم دانشگاه علم و صنعت و دارم روی موضوعات دید میگیرم. در خصوص انالیز هم نباید بد باشه شاید اونجا بشه تو کارخانه یا شرکتهاش کار کرد اگر پروفسورم اجازه بده.
در خصوص کتاب نه تو انقلاب گرفتم اونها که لینک سایتشون خراب بوده
ممنون رفیق جان;)

pegah-y

عضو جدید
راهنمایی در مورد انتخاب موضوع پایان نامه

راهنمایی در مورد انتخاب موضوع پایان نامه

سلام ، من دانشجوی فوق لیسانس صنایع - مدیریت سیستم و بهره وریم ! همیشه تو انتخاب موضوع برای پایان نامه مشکل دارم . کسی می تونه کمک کنه بگه روی چه موضوعی کار کنم که آبکی هم نباشه و ضمنا " در پالایشگاه کار می کنم

hoseini_58

عضو جدید
سلام ، در وحله اول سعی نمایید موضوعی را انتخاب کنید که قبلا دانشجویان دیگر روی اون کار کرده باشند چون حد اقل می توانید از مرور ادبیات آنها به خوبی استفاده کنید . فقط در پایان نامه خودتان وجوهاتی از آن پایان نامه قبلی رو که مجهول باقی مانده تکمیل کنید . در ضمن موضوع رو در ارتباط با مشکلات خود پالایش گاه انتخاب کنید تا به راحتی به دیتاها دسترسی داشته باشید . موضوعاتی مثل Lean , و یا پروژه های شش سیگما و یا مهندسی ارزش ، BPR خیلی می تونه کاربدی و راحت باشه .در ضمن اگه به کتاب های لاتین نیاز داشتید بنده در خدمتم .;)

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام ، من دانشجوی فوق لیسانس صنایع - مدیریت سیستم و بهره وریم ! همیشه تو انتخاب موضوع برای پایان نامه مشکل دارم . کسی می تونه کمک کنه بگه روی چه موضوعی کار کنم که آبکی هم نباشه و ضمنا " در پالایشگاه کار می کنم
در تکمیل صحبت های کاربر قبلی ، سری به کتابخانه دانشگاهتون بزنید و عنوان و چکیده پایان نامه های چند سال اخیری که دانشجویانتون کار کردن رو ببینید .

Ar3zou

عضو جدید
سلام بچه ها حالتون خوبه؟میخواستم برای انتخاب موضوع پایان نامه ازتون کمک بگیرم...دنبال یه موضوع جدید تو گرایش لجستیک هستم ولی چون هنوز ترم اول ارشدم و موضوعم رو تا چند روز آینده باید مشخص کنم، چیزی تو ذهنم نیست :( اگه کمکم کنین ممنون میشم :)

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام بچه ها حالتون خوبه؟میخواستم برای انتخاب موضوع پایان نامه ازتون کمک بگیرم...دنبال یه موضوع جدید تو گرایش لجستیک هستم ولی چون هنوز ترم اول ارشدم و موضوعم رو تا چند روز آینده باید مشخص کنم، چیزی تو ذهنم نیست :( اگه کمکم کنین ممنون میشم :)
بهتره سری به کتابخونه دانشگاهتون بزنید و پایان نامه های اخیر رو ببینید روی چه موضوعاتی کار شده.

malihe68

عضو جدید
مهندسی مالی

مهندسی مالی

تعريف رشته: مهندسي مالي عبارتست از طراحي، توسعه و نوآوري در ابزار و سيستم هاي مالي و ارائه راه حل هاي خلاق براي حل مشكلات و مسايل مالي و كاهش ريسك در جهت افزايش ارزش شركت ها.
در واقع رشته مهندسي مالي را مي توان تركيبي از علوم زير به حساب آورد.
رياضيات مالي- رياضيات كاربردي- علوم كامپيوتر- فن آوري اطلاعات- انبارش داده هاي مالي محاسبات رايانه اي مالي- مديريت مالي و مخاطره(ريسك).
هدف رشته:
راه اندازي رشته مهندسي مالي اهداف زير را دنبال مي كند.
1- استفاده از فن آوري محاسباتي و اطلاعاتي پيشرفته در بازارهاي مالي و تحليل سرمايه گذاري
2- به كارگيري فنون مهندسي مالي در بانك هاي تجاري و سرمايه گذاري، موسسات كارگزاري، شركت هاي بيمه و واحدهاي خزانه داري
3- تحليل مالي موسسات صنعتي و بازرگاني
4- استفاده از ابزارهاي كاهش ريسك يا مديريت ريسك
اين اهداف با فراگيري فنون مهندسي مالي در زمينه طراحي ابزارهاي مالي جديد(مهندسي اوراق بهادار)، مديريت و مهندسي نقدينگي و مديريت ترازنامه توسط مهندسان مالي محقق مي گردد.
طول دوره و شكل نظام آن:
كارشناسي ارشد مهندسي مالي يك دوره دوساله كارشناسي ارشد داراي چهار نيمسال مشتمل بر 32 واحد درسي مي باشد. متوسط طول اين دوره 2سال و حداكثر 3 سال پيش بيني مي شود. برنامه درسي در 4 ترم به صورت زير برنامه ريزي مي شود. طول هر ترم 16 هفته كامل بوده و براي هر واحد درسي 16 ساعت موردنظر مي باشد.
نقش و توانايي فارغ التحصيلان:
مهندسي مالي مي توانند در حوزه هاي زير نقش تعيين كننده داشته باشند.
- صنايع بانكداري خصوصاً بانكداري بين المللي به عنوان كارشناس مهندس مالي جهت تعيين و انتخاب پروژه هاي سرمايه گذاري و كاهش ريسك مالي
- حوزه تحققيات و مشاوره مالي
- به عنوان كارشناس قيمت گذاري در بورس اوراق بهادار
- در سازمانها به منظور مديريت دارايي ها و سرمايه گذاري ها
- در شركتهاي كارگزاري، سرمايه گذاري وبيمه
- طراحي نرم افزارهاي مالي و كنترل صحيح تجارتهاي بين بانكي
- به عنوان كارشناس عقد قراردادها و طراحي ابزارهاي مالي در موسسات مالي و بورس اوراق بهادار
- و...

malihe68

عضو جدید
نياز به فرهنگ سازي براي درك بهتر
مهندسي مالي

چالشهاي فراروي مديران مالي در قرن جديد، انتظارات مديران مالي و غيرمالي از سيستم هاي اطلاعات حسابداري و نيز بررسي پيش نيازها و آگاهي هاي اوليه به فرهنگ سازي براي درك مهندسي مالي، محورهاي مهم برپايي سمينار تخصصي بوده كه از سوي شركت آرك در محل همايشهاي وزارت كار و امور اجتماعي برگزار شد.

در همايش مهندسي مالي، كه با حضور مديران عامل، اعضاي هيأت مديره، معاونان و رؤساي مالي شركتها و سازمانها همراه بود، چگونگي رشد قدرت رقابتي شركتهاي موفق به كمك استفاده از منابع استراتژيك مالي موردمطالعه قرار گرفت.

سخنران نخست اين همايش آقاي دكتر شاهين شايان آراني، محقق و عضو انجمن مهندسان مالي بود. وي با اشاره به تاريخچه شكل گيري و رشد علم مهندسي مالي درجهان سخنان خود را اين گونه آغاز كرد؛

علم مهندسي مالي به طور عملي از سال 1980 ميلادي شروع به كاركرد و نظريه هاي مهم درباره آن از سال 1985 مطرح شد. ازجمله دلايل مهم رشد اين علم، نيازهاي جوامع گوناگون بود. طي دهه 1980 به علت آزادسازي مالي در كشور آمريكا، تمامي نظامهاي مالي با شوك بزرگي روبرو شدند. پس سازمانها درپي مديران مالي لايقي بودند تا بتوانند به چنين شوكهايي پاسخهاي مناسب بدهند بويژه آنكه مدلهاي كلاسيك ديگر پاسخگوي مسايل و مشكلات مالي آن زمان نبود. به همين دليل برخي از مديران مالي كه با علم فيزيك نيز آشنا بودنـــد جذب بنگاههاي اقتصادي شدند و شيوه هاي اجرايي خود را به كار مي بستند. سالها بعد گروهي با نام مهندسان موشك شكل گرفت كه خدمات وسيعي را در امر مسايل مالي، براي سازمانها ارائه مي كردند.

اين خدمات شامل خريد بانك و خريد سهام براي مشتريان مي شد. اين ميان تحليل گران و كارگزاران مالي نيز فعاليت مي كردند. با گذشت يك دهه، در سال 1990 كم كم واژه جديدي با نام مهندسي مالي ابداع شد و به مرور موج وسيعي يافت. طي سالهاي 1990 تا 1994 دانشگاهها نيز رشته مهندسي مالي را پذيرفته و شروع به تدريس آن كردند.

دكتر شايان در ادامه سخنان خود افزود، پرسشي كه مطرح مي شود اين است كه نقش يك مديرمالي در يك سازمان چيست؟ آيا او فقط بايد به عنوان يك حسابدار به مديريت مالي بپردازد يا در سمت يك مهندس يا مديرمالي مسايل مالي را تحليل نمايد تـا ريسك هاي گوناگون را شناسايي و موارد غيرمترقبه را مديريت و كنترل كند. آيا چنين روندي در ساختار مالي كشورمان جاري است؟ چقدر مساله مديريت ريسك در مسايل مالي ما اجرا مي شود. امروزتعريف جديدي از مهندسي مالي شده است، و آن عبارت است از هرگونـه طراحي جديد و نوآوري در سيستــم هاي مالي. وقتي در علومي چون فيزيك و شيمي هر روز كشف و اختراعي نو انجام مي شود، آيا باتوجه به تعريف جديد مهندسي مالي، در آن شيوه اي كشف شده است تا مسايل و ريسكهاي مالي بنگاههاي اقتصادي را كنترل نمايد يا محصولي يا ابزار جديدي مالي پديد آمده است تا باعث جذب منابع مالي بيشتر شود؟ پس ملاحظـــه مي شود تقريباً تفاوت چنداني ميان يك مهندس شيمي يا يك مهندس فيزيك با يك مهندسي مالي وجود ندارد. اين سه پيوسته در تلاشند تا ماده اي جديد، ماشيني نو و راه و شيوه اي تازه خلق كنند و دراختيار مجريان كار قرار دهند.

سخنران، حوزه هاي مهندسي مالي را در سه حوزه فعاليت خلاصه كرد و چنين ادامه داد، حـــوزه هاي مهندسي مالي را مي توان در حوزه هاي اوراق بهادار (طراحي ابزار جديد براي توليد محصول جديد) براي شركتهاي بيمه، بانكها و شركتهاي سرمايه گذاري، حوزه مهندسي نقدينگي براي فعاليت بانكها و شركتهاي بيمه و حوزه مهندسي ترازنامه براي بانكهــا تقسيم نمود. باتوجه به اينكه ميزان شوك پذيري و شكنندگي در اين سه حوزه بسيار زياد است، تمام اهداف اين سه حوزه بهينه سازي ترازنامه ها مي باشد تا ريسك هاي موجود شناسايي، محاسبه و مديريت شوند.

دكتر شايان افزود، علم جديدي با نام فيزيك مالي (PHISICS OF FINANCE) بوجود آمده است كه فيزيكدانان علم خود را با حوزه مالي ادغام مي كنند تا بتوانند مدلهاي فيزيك را در مسايل مالي، مورد امتحان قرار دهند. مجريان اين شيوه جديد معتقدند كه مسايل مالي نظير روند و رفتار مالياتي از آنجا كه در حالات مختلف گوناگون است، بايد توسط مدلهاي خاصي كنترل شوند. يكي از مدلهايي كه در اين رابطه ابداع شده است مدل ديناميك رفتاري ماليات است. در اين چارچوب مي توان با شيوه هايي خاص، ميزان تغييرات نرخ ارز و يا چگونگي روند مثبت و منفي قيمت محصولات را پيش بيني و محاسبه كرد.

در بخش ديگري از سخنان آقاي دكتر شايان ابتدا اجزاي يك سيستم مالي موردمطالعه قرار گرفت، سپس چالشهاي پيش روي مديران مالي مطرح شد. وي گفت، اجزاي يك سيستم مالي ابتدا شامل نهادهاي مالي كه همان بازيگران مالي هستند، مي شود. موسسات بيمه، موسسات سرمايه گذاري، اعتباري، تامين سرمايه، خدماتي، مشاوره طراحي و موسسات ليزينگ نيز جزو اين بازيگران مي باشند. دوم، بازارهاي مالي مي باشند نظير محيط هاي بازي كه شامل بازارهاي رسمي (بورس)، غيررسمي (فرابورس)، بازارهاي پولي (سررسيد كوتاه مدت) و بازارهاي سرمايه (سررسيد ميان مدت و بلندمدت) مــي شوند. سومين جزء از سيستم هاي مالي، ابزارهاي مالي هستند كه شامل ابزار سرمايه اي مانند سهام و ابزارهاي مالي بدهي مي شود مانند اوراق قرضه و انواع وامها. چهارم، قوانين و مقررات مالي، شامل قوانين مربوط به نظام عمليات نهادهاي مالي و بازارهــــاي مالي است. پنجمين بخش از سيستم هاي مالي، موضوع نظارت بر اجراي قوانين و مقررات است. مثل نظارت بر عمليات بانكها، بيمه، شركتها، صندوق هـــــاي سرمايه گذاري و موسسات خدمات مالي.

مديران مالي و چالشهاي آينده
دكتر شايان در پايان سخنان خود چالشهاي فراروي مديران مالي را چنين مطرح كرد. حركت سيستم هاي مالي در دنيا به سمت ساختاري يكپارچه مي باشد. در آينده نزديك بورسها نيز يكپارچه و جهاني خواهند شد. پس باتوجه به تغييرات سريع مسايل مالي درجهان طي سالهاي آتي لازم است راهكارهايي نو ارائه شود مثلاً:

- بايد نهادهاي نظارتي و هماهنگ كننده ايجاد شود.
- در تكنولوژي هاي اطلاعاتي تغييرات گسترده اي بوجود آيد.
- در روشهاي اطلاع رساني و گزارشهاي مالي يكسان سازي رخ دهد.
- در ابزارهاي مالي و تخصصي مهندسي مالي، تنوع و طراحي جديد ايجاد شود.
ايجاد قدرت رقابتي
در بخش ديگري از اين همايش آقاي دكتر صدرالدين نجاتي، استاد دانشگاه لينكن شاير انگلستان، به نقش نيروهاي انساني به عنوان عوامل ايجاد رقابت و قدرت رقابتي سازمانها اشاره كرد. وگفت، امروز در كنار مهندسي مالي، مهندسي نيروي انساني به عنوان عامل مهم در انجام كارها و مهمتر، ايجاد فكر و انديشه مطرح مي شود. تا آنجا كه دنيا به سمت مهندسي فكر در حركت است. در بحث مربوط به رقابت نيز مي توان گفت كه نخستين فرايند يك شركت رقابتي براساس وجود نيروهاي رقابتي آن شركت يا سازمان شكل مي گيرد.

به عبارتي مي توان ايجاد رقابت داخلي هر سازمان را براساس دو محور مطالعه كرد؛ نخست نيروهاي انساني متفكر و بعد نيروهاي مالي متخصص كه هيچ منبع رقابتي غير از اين دو را نمي توان در سازمانها يافت. پس اگر بسياري از سازمانها قدرت رقابت را از دست مي دهند به علت بي توجهي به دو عامل گفته شده است.

دكتر نجاتي افزود، در نگاه به آينده مسايلي چون حدس احتياجات مالي و انساني مطرح است. يعني يك سازمان رقابتي بايد به خوبي بتواند به كمك نيروهاي متفكر خود (تمامي كاركنان سازمان) بهره لازم را براي تعيين نيازهاي سازمان ببرد تا بتواند سازمان را ازنظر توليدي و هزينه هاي مربوط كيفي سازد.

يكي از شيوه هاي مهم در اين امر، رشد فرهنگ مالي در سازمان مي باشد. فرهنگ مالي خوب باعث ايجاد نظم بيشتر دركارهاي مالي و رشد عقيده هاي خوب در سازمان مي شود. زماني كه سازماني به نيروهاي خود و مشتريان بهاي لازم را بدهد به خوبي دانسته است كه از آنها چه مي خواهد. پس به راحتي به آنها تفويض اختيار مي كند و حتي مشتريان خود را در بخشي از تصميم گيريهاي خود در امر توليد دخالت مي دهد. چنين سازماني با رفع نيازهاي مالي تمامي پـــرسنل خود به شفاف سازي هزينه هاي سازماني مي پردازد و به راحتي قادر است هزينه هاي خود را ارزيابي نمايد.

سخنران در ادامه گفت، براي تدوين استراتژي هاي مالي درجهت ايجاد قدرت رقابتي در سازمان خود، بايد روش حمايت مالي را در سازمان گسترش دهيد. در روش حمايت مالي، كارهايي كه ازنظر مالي انجامشان درست است مشخص و منـــابع مربوط به آنها حدس زده مي شود و فصل به فصل بودجه موردنياز آن پيش از آنكه مجريان آنها تقاضاي بودجه كنند، دراختيارشان قرار مي گيرد.

گاهي اين حمايت مالي فقط براي اجراي يك پروژه است و به مجرياني كه پروژه هاي خود را به خوبي پيش مي برند، بودجه عالي پرداخت مي شود. در اروپا به شركتهايي كه طي سال، پروژه هاي عالي را اجرا و نتايج مالي ارزنده اي حاصل مي كنند، بودجه هاي چندين برابر پرداخت مي شود و اين در ايران برعكس است يعني به شــركتهايي كه بودجه خود را پس انداز كرده باشند سال بعد بودجه كمتري اختصاص مي يابد. چنين شركتهايي يكباره از موقعيت مالي خوب، تنزل مي كنند و در اجراي استراتژي هاي خود ضعيف شده و پس از مدتي از آينده باز مي مانند.

وي افزود، شركتهايي كه داراي استراتژي هاي خوب هستنــــد و ازنظر مالي به توفيق مي رسند، بهبود مي يابند و توان رقابت در بازارهاي مالي را پيدا خواهندكـــرد. چنين شركتهايي به كاهش هزينــه هاي خود دست مي زنند.

در نقطه مقابل اين شركتها شركتهايي هستند كه با وجود ايجاد روشهاي مالي خوب با هدف كاهش هزينه يا افزايش كيفيت خود، باز ناموفق هستند. بررسي ها نشان داده است كه چنين شركتهايي اگرچه بخشي از راه را درست رفته اند اما به واحدهاي خود راهكارهاي لازم را براي رفع مشكلاتشان، آموزش نمي دهند و وقتي چنين واحدهايي در ســازمان به بيراهه مي روند، او را تنبيه مي كنند اما سعي نمي شود تا فرهنگ مالي آنها رشد كند.

علت ناموفق بودن بسياري از سازمانهاي مالي در اين است كه مفاهيم و اهداف سازماني و نيز مسايل مالي را براي نيروهاي انساني خود مطرح و شفاف نمي سازند و نيروهاي خود را درجهت آمـــــوزش فرهنگ مالي هدايت نمي كنند. گذشته از آموزش مسايل فرهنگي و مالي، داشتن روشهاي مناسب در ساختار سازماني كه بايد بسيار واضح و ثابت باشند، بسيار ضروري است.

به طوركلـي وجود منابع انساني پرانگيزه و آموزش ديده، داشتن تكنولوژي مناسب و منابع مالي خوب، استفاده از IT براي توليد، كنترل ضايعات و رشــد فرهنگ موثر براي كاهش هزينه ها و توليد با كيفيت، از ضروريات يك سازمان موفق براي رقابت با رقبــا محسوب مي شود. نكته مهم ديگر در اين باره مشتريان هستند. چنانچــــه بتوان به آنها نشان داد كه چگونه مي توانيد هزينه هاي آنها را كاهش دهيد، به سمت شما جذب خواهند شد اگرچه هزينه خدمات پس از فروش را از آنها بگيريد. به نظر من مي توانيد براي ايجاد ارتباط بيشتر با مشتريان خود، نوعي فرهنگ كيفيت با آنها ايجاد و اساساً كيفيت را براي آنها تعريف نماييد.

آقاي دكتر هوشنگ كاظمي، استاد دانشگاه در بخش ديگري از اين همايش سخناني ايراد كرد. وي به نقش اينترنت در ايجاد ارتباطات بيشتر ميان شركتها اشاره كرد و گفت: امروز روشهاي برنامه ريزي و دسترسي به اطلاعات دگرگون شده است. برنامه (INTERNET EXPLORER)IE به جز كاربردهاي غيرمالي و دريافت اطلاعات مربوط، در زمينه برنامه ريزي و تنظيم مسايل مربوط به امور مالي نظير قراردادها از طريق اينترنت كاربردي وسيع دارد.

اين اقدامات نه تنها بسيار كم هزينه مي باشد، بلكه برنامه هاي مالي ازطريق اينترنت يا اينترانت در هرزمان و مكان قابل اجرا مي باشد. فقط كافي است يك جامعه ي خواهان رشد و توسعه، به فرهنگ سازي لازم درجهت استفاده از تكنولوژي هاي ارتبــاطي بپردازد. اين فرهنگ سازي در سيستم هاي مالي سازمانها نيز ضرورت دارد. چرا كه بسياري از روشهاي مالي براي استفـاده ازكامپيوترهاي جديد طراحي شده اند. بنابراين ضروري است كه ما نيز براي توفيق بيشتر در پياده سازي سيستم هاي مالي خود، ابتدا به بازنگري روشهاي مالي خود بپردازيم و تغييرات اساسي را در برنامه هاي سيستم گردشي خود در زمينه ي مسايل مالي ايجاد نماييم. شايد بهتر باشد از قابليتهاي گسترده دات نت در برنامه هاي مالي خود بهره بيشتر بگيريم و آن را در سيستم هاي مالي خود تعبيه نماييم

ALI0069

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون

تاپیک خوبیه

واقعا مهندسی مالی یه دنیای دیگس

هیچ ارتباطی به دروس کارشناسی صنایع نداره

به نظرم اگه کسی بخواد روی فوق لیسانس بمونه بهترین گرایش ارشده

malihe68

عضو جدید
راستش من خودم تا وقتی که نتایج کنکور نیومده بود هیچ آشنایی با این رشته نداشتم. وقتی رتبم اومد با توجه به شرایطم و همایش ها این رشته رو انتخاب کردم.
این حرفایی که اینجا میگم نظرات شخصی خوده من هستش.
اولا به نظر شخص من رشته مهندسی مالی هیچ ربطی به مهندسی صنایع نداره (خیلی به مدیریت مالی نزدیکتره تا مهندسی صنایع). ولی مهندسان صنایع نقش بسیار زیادی در به وجود آوردن این رشته داشتن. مخصوصا این صنایعی ها بودن که این رشته رو تو ایران آوردن.پیشگامان این رشته تو ایران دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه غیر انتفاعی رجا قزوین بوده.
از اونجایی که این رشته به ریاضیات،تحقیق و مخصوصا آمار و احتمال خیلی مربوطه و مهندسان صنایع در این زمینه ها خیلی قوی تر از مدیران مالی هستند رابطه بین مهندسی صنایع و مهندسی مالی منطقی تر میشه. در واقع دروس مدیریت مالی با آمار و تحقیق و ریاضیات ترکیب میشه یه کم کاربردی تر میشه و دروس مهندسی مالی رو به وجود می آره.
پس باید ببینیم مدیریت مالی چیه؟
مدیریت مالی که بهتره مدیریت اولش رو برداریم و بهش بگیم مالی یه رشته ای که به خود پول مربوط میشه. از تکنیک های اقتصاد و حسابداری درونش استفاده میشه ولی تو این رشته هدف خوده پوله. این که چطوری پولمون رو سرمایه گذاری کنیم که بیشترین سود رو داشته باشیم شاید اصلی ترین کاره مدیران مالی باشه. چون بزرگترین بازار سرمایه دنیا بورس ها هستند تقریبا تمام شغل های مدیریان مالی داخل بورس، صندوق های سرمایه گذاری مشترک و کارگذاری های بورس میشه. البته بانک ها و بیمه ها شدیدا به مدیران مالی نیازمندن.
این وسط مهندسان مالی برای مدیران مالی ابزارهای مالی رو به وجود می آرن. در واقع ابزارهای مالی دسته مدیران مالی و سرمایه گذاران را باز میذاره که بتونن در سرمایه گذاریشون پوشش ریسک را انجام بدن، سود را بالاتر ببرن، و بازار را جذاب تر کنن. این رشته از سال 1994 تا به امروز انقلابی تو سرمایه گذاری به وجود آورده. قبل از اون سالها تغریبا این رشته اصلا وجود نداشته.
به نظر شخصی من این رشته خیلی قشنگ پر کاربرد و جذابه تقریبا همه ی همکلاسی هام هم با حرفه من موافقن. فقط چندتا نکته تو دانشگاههای ایران خیلی مهمه.
این که به نظر من این رشته باید تو دانشکده مدیریت برگذار شه نه دانشکده صنایع. چون اساتید صنایع با مفاهیم مهم مالی آشنایی زیادی ندارن و اکثرا تو این زمینه فعالیت کاری ندارند. درصورتی که تمامی اساتید دانشکده مدیریت به یه نحوی با شغل های این رشته مرتبط هستند. پس در مجموع فکر می کنم رضایت دانشجویان دانشگاههای تهران و علوم اقتصادی از دانشگاههای امیرکبیر و خواجه نصیر و تربیت مدرس بیشتر باشه که واقعا هم بیشتر هست.
من با چندتا از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر، علم و فرهنگ و رجا که رشتشون مهندسی مالی بوده صحبت کردم ولی برخلاف من اصلا به این رشته علاقه نداشتن و تا حدی از انتخاب این رشته ناراضی بودن. (البته چون تعدادشون کم بوده نه نظر اونا جامعه آماری مناسب برای تصمیم گیریه، نه نظر من.)
در مجموع اگر شما آدمی هستید که به مباحث سرمایه گذاری علاقه مندید یعنی هر روز قیمت دلار و طلا رو میبینی و برات جالبن. روزنامه دنیای اقتصاد و هر از چندگاهی میخونی و دوست داری بفهمی تو بورس چی می گذره فکر مینکم این رشته برات خیلی مناسب باشه.
یه چیزه دیگه این که سطح علمی این رشته نسبت به مهندسی صنایع داخل کشور خیلی پایین تره و از رشته های پرطرفدار آمریکا و اروپا محسوب میشه.برای همین برای ادامه تحصیل خارج از کشور برای این رشته تا حدی سخت میشه.
متاسفانه تو رشته مالی برعکس رشته صنایع ما هیات علمی و نیروی دانش آموخته قوی خیلی کم داریم. که همین امر باعث شده که شرایط شغلی برای فارغ التحصیلان این رشته با فارغ التحصیلان رشته صنایع زمین تا آسمون فرق کنه و چون نتایج کاری در این رشته بسیار بارزه (همه کشور میتونن تو اینترنت نتیجه کاری شما رو ببینن) مهندسان مالی می تونن خیلی سریع پله های ترقی را طی کنند.

sonkia

عضو جدید
مشاوره جهت ارائه پروپزال

مشاوره جهت ارائه پروپزال

سلام
من دانشجوی ترم دوم رشته مهندسی صنایع, گرایش مدیریت سیستم و بهره وری, مقطع کارشناسی ارشد هستم.
و میخوام از این ترم استارت پایان نامه م رو بزنم ولی مشکلم اینجاست که هنوز موضوع پایان نامه م رو انتخاب نکردم.
خودم میخوام تو بحث های مدیریتی کار کنم(هم فک میکنم راحت تر باشه و هم اینکه با استادی که تو این موضوعات کار میکنه راحت تر هستم) حالا شما اگه بخواین بهم مشاوره بدین, چه موضوعاتی رو پیشنهاد میدین که کار کنم؟(در ضمن من تو یه کارخونه مشغول به کار هستم) چه موضوعات مدیریتی رو میتونم تو یه کارخونه استفاده کنم؟

hamid051

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
سلام
من دانشجوی ترم دوم رشته مهندسی صنایع, گرایش مدیریت سیستم و بهره وری, مقطع کارشناسی ارشد هستم.
و میخوام از این ترم استارت پایان نامه م رو بزنم ولی مشکلم اینجاست که هنوز موضوع پایان نامه م رو انتخاب نکردم.
خودم میخوام تو بحث های مدیریتی کار کنم(هم فک میکنم راحت تر باشه و هم اینکه با استادی که تو این موضوعات کار میکنه راحت تر هستم) حالا شما اگه بخواین بهم مشاوره بدین, چه موضوعاتی رو پیشنهاد میدین که کار کنم؟(در ضمن من تو یه کارخونه مشغول به کار هستم) چه موضوعات مدیریتی رو میتونم تو یه کارخونه استفاده کنم؟

شما که مهندس کارتون راحت که دیگه نقطه قوتی که در خصوص شما هست اشتغال در یک کارخانه هست - اگر کارخانه شما محتوای صنعتی داره و دوست دارید روی بحث مدیریتی تمرکز کنید بهتر ببنید در اون کارخانه چه اهدافی داره و چقدر به اون اهدافش رسیده بعد از مشخص شدن اهداف 100% شکاف های و اشتباهاتی در این مورد پیدا میشود - راهکاری که برای این شکاف و مانع انتخاب میکنید در یکی از نظریه ها و تئوری های مدیریتی پنهان هست - شما با این کار هم یک پروپزال کاربردی به کارخانه ارائه دادید و هم اینکه روی پایان نامه کار کردید

sed ali

کاربر ممتاز
سلام

مدیریت زنجیره تامین در سیستم داینامیک !! چیز بسیار قوی و جدیدی هست
شما کافی زنجیره تامین رو شبیه سازی کنید به عنوان یک سیستم پویا !! مطمئن باشید کلی میتونید روش بعدها مانور بدید.

sonkia

عضو جدید
مدیریت زنجیره تامین در سیستم داینامیک !! چیز بسیار قوی و جدیدی هست
شما کافی زنجیره تامین رو شبیه سازی کنید به عنوان یک سیستم پویا !! مطمئن باشید کلی میتونید روش بعدها مانور بدید.
ممنون دوست عزیز با راهنمایی تون
میشه یه خورده در مورد این "مدیریت زنجیره تامین در سیستم داینامیک" توضیح بدبن؟

sonkia

عضو جدید
شما که مهندس کارتون راحت که دیگه نقطه قوتی که در خصوص شما هست اشتغال در یک کارخانه هست - اگر کارخانه شما محتوای صنعتی داره و دوست دارید روی بحث مدیریتی تمرکز کنید بهتر ببنید در اون کارخانه چه اهدافی داره و چقدر به اون اهدافش رسیده بعد از مشخص شدن اهداف 100% شکاف های و اشتباهاتی در این مورد پیدا میشود - راهکاری که برای این شکاف و مانع انتخاب میکنید در یکی از نظریه ها و تئوری های مدیریتی پنهان هست - شما با این کار هم یک پروپزال کاربردی به کارخانه ارائه دادید و هم اینکه روی پایان نامه کار کردید

میتونین چند تا عنوان(یا بهتر بگم موضوع) بهم پیشنهاد بدین؟
واسه استارت کار و قرار گرفتن تو چارچوب بحث های مدیریتی میخوام

sed ali

کاربر ممتاز
ممنون دوست عزیز با راهنمایی تون
میشه یه خورده در مورد این "مدیریت زنجیره تامین در سیستم داینامیک" توضیح بدبن؟

در مورد سیستم داینامیک و اینکه چطور برای حل یه مشکل از شبیه سازی استفاده کنی خودش یه دنیای جدا داره
یعنی سیستم رو شناسایی کنی و اجزاشو بشناسی و بعد بیایی با شبیه سازی تو کامیپوتر رفتارشو پیدا کنی و به دنبال حل اون با استفاده از سیاست ها باشی
خب حالا این موضوع رو میتونی تو هر مورد که بخوای بیاری
مثل من یک مثال کلی زدم زنجیره تامین
من خودم در مورد صنعت صید ماهی کار کردم و تو اینترنت در مورد مدل بازار خودرو هم و یا مدلهای انرژی هم خیلی کار شده میتونی پیداشون کنی
یک بحث جدید و خیلی پر کار برد هستش .

sonkia

عضو جدید
میگم دوستان سایتی، وبلاگی یا .... هست که موضوعات آماده و جدید واسه کار کردن در موضوعات مدیریتی داشته باشه؟

hamid051

کاربر ممتاز
میتونین چند تا عنوان(یا بهتر بگم موضوع) بهم پیشنهاد بدین؟
واسه استارت کار و قرار گرفتن تو چارچوب بحث های مدیریتی میخوام

ببینید بهتر به قول سید علی روی همین مدیریت تامین در سیستم دینامیک روش کار کنید خب من چند تا کتاب رو معرفی میکنم که از روی اون مطالبی رو که دوست دارید برداشت کنید چون من خودم رشته ام لجستیک و زنجیره تامین بود بهتون پیشنهاد میکنم روی این موضوع مانور بدهید و انالیز همین مانور رو روی شرکتی که مشغول به کار هستید پیاده سازی کنید درست که سخت هست اما برای دفاع عالی و شاید هم نقضی نداشته باشه

qasedak3

عضو جدید
موضوع پایان نامه

موضوع پایان نامه

سلام
من دانشجوی ترم دوم رشته مهندسی صنایع, گرایش صنایع مقطع کارشناسی ارشد هستم.
میخوام از این ترم کار رو پایان نامه ام رو شروع کنم ولی مشکلم در مورد موضوع پایان نامه اس.
استادم به من موضوع رضایت مشتری را معرفی کرد اما من اصلا نمیدونم باید چیکار کنم؟؟؟؟:question:
استادم گفت یه مدل که تو خارج اجرا شده پیدا کن و بعد بیا و پیاده سازیش کن؟؟؟ اما من منظور استادمو متوجه نشدم این کار یه جوریه اصلا نمیفهممش
میخوام یه موضوع راحت باشه
به نظرتون این موضوع خوبه؟ و اصلا باید چیکار کرد؟؟
ممنون میشم کمکم کنید

hamid051

کاربر ممتاز
سلام
من دانشجوی ترم دوم رشته مهندسی صنایع, گرایش صنایع مقطع کارشناسی ارشد هستم.
میخوام از این ترم کار رو پایان نامه ام رو شروع کنم ولی مشکلم در مورد موضوع پایان نامه اس.
استادم به من موضوع رضایت مشتری را معرفی کرد اما من اصلا نمیدونم باید چیکار کنم؟؟؟؟:question:
استادم گفت یه مدل که تو خارج اجرا شده پیدا کن و بعد بیا و پیاده سازیش کن؟؟؟ اما من منظور استادمو متوجه نشدم این کار یه جوریه اصلا نمیفهممش
میخوام یه موضوع راحت باشه
به نظرتون این موضوع خوبه؟ و اصلا باید چیکار کرد؟؟
ممنون میشم کمکم کنید

سلام منظور استاد این بوده که یکی از روش های پیاده سازی شده در شرکت های خارجی که مربوط به مدیریت CRM یا همون مدیریت ارتباط با مشتری هست رو به صورت پیش فرض روی یکی از شرکت های ایرانی پیاده سازی کنی این نوع مقاله و یا پروپزال کاربردی نام میگیره میتونی اول باید یک مدل CRM نوین رو پیدا کنی مثلا سلف سرویس در رستوان ها خودش یک مدل CRM هست به صورتی که مشتری مستقیما با مدل غذایی خودش سر و کار داره یا مثلا میتونی از روش بازاریابی حمایتی که به نوعی از بعضی از مشتریان حمایت میکنی استفاده کنی بلاخره شرکت های خارجی یک راهی رو برای ارتباط بهتر با مشتریاشون دارن یعد از انتخاب این موضوع همین موضوع رو روی یک شرکت ایرانی انتخاب میکنی و بعد از نامه نگاری برای شرکت مورد نظر اوکی رو از اونا میگیری البته میتونی اوکی هم نگیره که با این وجود مسائل مالی و هزینه هاش پای خودت می افته - اگر شرکت مورد نظر قبول کرد به عنوان محقق بهت درصدی رو تعیین میکنه و هزینه تحقیقات رو احتمالا متحمل میشه در ضمن برای پیاده سازی باید راهکارهای که برای CRM پیاده سازی شده رو باید بومی سازی کنی یعنی بر فرض مثال فرهنگ و اداب و میزان دارمد و تمامی عوامل رو در نظر بگیری بر فرض مثال اگر یک شرکت امریکایی رو در نظر گرفتی باید بدونی که مردم امریکا فرهنگشون سطح درامد شون اداب بشون و دینشون و اخلاقیاشون با ایرانی ها فرق میکنه پس کانال ارتباطت باید طوری پیاده سازی کنی که در روز دفاعیه به مشکل بر نخوری
امیدوارم تونسته باشم کمکت کرده باشم

melika02

عضو جدید
من تاجایی که خودم توی شرکت ها دیدم الآن بیشتر شرکت ها درگیر رفتن پرسنل از شرکت و مشکلای اینچنینی هستن. اگه به مسائل مدیریتی علاقه داری میتونی روی این قضیه کار کنی که به عنوان 1 مدیر چه کارهایی میشه توی سارمان انجام داد تا انگیزه کارکنان بیشتر بشه و بشه اونارو تو شرکت نگهداشت البته با حداکثر هزینه ممکن.

li@66

عضو جدید
سلام
من مهندسی مالی می خونم روی موضوعاتی که به کنترل پروژه مربوط باشه میخوام کار کنم اما هیچی پیدا نکردم(رشته غر مرتبط بودن مشکلش همینه که می مونی زمینه مالی و پولی در کنترل پروژه چقدر هست )
راهنمایی بفرماید ، برای تعین موضوع پایان نامه تا اسفند وقت دارم

qasedak3

عضو جدید
سلام منظور استاد این بوده که یکی از روش های پیاده سازی شده در شرکت های خارجی که مربوط به مدیریت CRM یا همون مدیریت ارتباط با مشتری هست رو به صورت پیش فرض روی یکی از شرکت های ایرانی پیاده سازی کنی این نوع مقاله و یا پروپزال کاربردی نام میگیره میتونی اول باید یک مدل CRM نوین رو پیدا کنی مثلا سلف سرویس در رستوان ها خودش یک مدل CRM هست به صورتی که مشتری مستقیما با مدل غذایی خودش سر و کار داره یا مثلا میتونی از روش بازاریابی حمایتی که به نوعی از بعضی از مشتریان حمایت میکنی استفاده کنی بلاخره شرکت های خارجی یک راهی رو برای ارتباط بهتر با مشتریاشون دارن یعد از انتخاب این موضوع همین موضوع رو روی یک شرکت ایرانی انتخاب میکنی و بعد از نامه نگاری برای شرکت مورد نظر اوکی رو از اونا میگیری البته میتونی اوکی هم نگیره که با این وجود مسائل مالی و هزینه هاش پای خودت می افته - اگر شرکت مورد نظر قبول کرد به عنوان محقق بهت درصدی رو تعیین میکنه و هزینه تحقیقات رو احتمالا متحمل میشه در ضمن برای پیاده سازی باید راهکارهای که برای CRM پیاده سازی شده رو باید بومی سازی کنی یعنی بر فرض مثال فرهنگ و اداب و میزان دارمد و تمامی عوامل رو در نظر بگیری بر فرض مثال اگر یک شرکت امریکایی رو در نظر گرفتی باید بدونی که مردم امریکا فرهنگشون سطح درامد شون اداب بشون و دینشون و اخلاقیاشون با ایرانی ها فرق میکنه پس کانال ارتباطت باید طوری پیاده سازی کنی که در روز دفاعیه به مشکل بر نخوری
امیدوارم تونسته باشم کمکت کرده باشم

سلام
ممنون بابت راهنماییتون
خوب شما موضوع بهتری را سراغ ندارید ؟
یه موضوع راحت میخوام

pakzamir

عضو جدید
باسلام واحترام بنده نیز دانشجوی ارشد صنایع می باشم و به انتخاب موضوع جهت پایان نامه ارشد نیاز مند می باشم.لطفا اگر موضوعی مرتب با منابع انسانی سراغ دارید همکاری فرمایید. باتشکر

pirooz85

عضو جدید
منم دانشجوی فوق صنایع گرایش سیستم و بهروری هستم دنبال یه موضوع برای پایان نامه کسی این جا گرایش ارشد صنایع سیستم و بهره وری نمیخونه؟؟؟

...shiva...

عضو جدید
پایان نامه در سیستم و بهره وری

پایان نامه در سیستم و بهره وری

سلام دوستان. من دنبال یه موضوع جدید تو سیستم و بهره وری هستم. در واقع میخوام بدونم چطور میتونیم بفهمیم الان چه موضوعاتی رو بورسن؟

آخرین ویرایش:

li@66

عضو جدید
سلام
ناراحت نشوید عملا تالار صنایع اینجا غیرفعاله:D