مشاوره ي گياه پزشکي

nik88

عضو جدید
خمیر انتی تارلو

خمیر انتی تارلو

از دوستان کسی می دونه ماده موثر خمیر انتی تارلو که جهت مبارزه با کرم خراط استفاده می شود چیه؟
ممنون میشم کسی بتونه راهنمایم کنه

311land

عضو جدید
gsm1 بیماری ک گذاشتی یا فضله مگسی سیب و گلابیه یا ی بیماری دیگه ک تقریبا همونه شکلیه. هردوشون نوعی عامل قارچیه و چند نوبت سمپاشی داره. قبل گلدهی موقع تورم و بعد ریزش گلبرگ و در صورت باران مکرر بهاری تکرار 15 روز بعد.

311land

عضو جدید
خزه و جلبک

خزه و جلبک

سلام به همه دوستان گل. خزه سبز تنه درختای میوه یا جلبک سبز درختای میوه. انگار با قلمو تنه درختو رنگ سبز کرده باشی. اینا رو با چه سمی میشه از بین برد؟
کوپر اکسی و بردو فیکس تا حدودی موثره ولی سمی که کاملا از بین ببردشون چیه؟
پیشاپیش ازتون ممنونم.

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان گل. خزه سبز تنه درختای میوه یا جلبک سبز درختای میوه. انگار با قلمو تنه درختو رنگ سبز کرده باشی. اینا رو با چه سمی میشه از بین برد؟
کوپر اکسی و بردو فیکس تا حدودی موثره ولی سمی که کاملا از بین ببردشون چیه؟
پیشاپیش ازتون ممنونم.

سلام
همونطور که خودتونم اشاره کردین ترکیبات مس دار مث بردو ضد خزه هستن، پیشنهاد میکنم از فروشندهای وسایل آکواریوم ماهی مواد ضد خزه بگیرین و روی یکی از تنه ها امتحان کنین

Hamzeh856

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
مشکل این گیاه چیه ؟

مشکل این گیاه چیه ؟

دوستان به نظرتون چه کمبودی تو این گیاه مشاهده میشه ؟

020220152646.jpg

Hamzeh856

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز

asghar69

عضو جدید
سلام دوستان خسته نباشيد به همه.
من چند تا درخت اقاقيا دارم كه شته هاي سياه رنگ زده ميخوام سم پاشيش بكنم از چه سمي و چقدر بايد مصرف بكنم؟
در ضمن چند تا گل رز هم دارم كه به اين وضع دچار شدن ولي شته هاشون مومي هستن. ممنون ميشم كه كمكم بكنيد.

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام دوستان خسته نباشيد به همه.
من چند تا درخت اقاقيا دارم كه شته هاي سياه رنگ زده ميخوام سم پاشيش بكنم از چه سمي و چقدر بايد مصرف بكنم؟
در ضمن چند تا گل رز هم دارم كه به اين وضع دچار شدن ولي شته هاشون مومي هستن. ممنون ميشم كه كمكم بكنيد.

سلام
دیازینون با دوز2 در1000

fati.sh8775

کاربر بیش فعال
با سلام .یه مورد اورژانسی که هم روی درختای سیب دیدم هم گیلاس.فقط هم روی سر شاخه ها دیده شد.خلاصه اینکه به کمکتون نیاز دارم.عکسایی که دارم ایناس....ممنون میشم اگه عاملش و روش درمان و پیشگیریشم بیان کنین.

IMG_20150422_013214.jpgIMG_20150410_101713.jpg

fati.sh8775

کاربر بیش فعال
سلام.
کل باغ حدود ۱۰۰۰ درخته.اما گیلاسا حول وحوش ۲۰۰تاست.این حالتو روی سه تا درخت به فاصله نزدیک به هم دیدم.و بیشتر روی سر شاخه ها .

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام.
کل باغ حدود ۱۰۰۰ درخته.اما گیلاسا حول وحوش ۲۰۰تاست.این حالتو روی سه تا درخت به فاصله نزدیک به هم دیدم.و بیشتر روی سر شاخه ها .

سلام
پستی که گذاشتین مربوط به چند وقت پیش میشه...الان وضعیتشون به چه شکلیه؟...عکسا هم وضوح لازم رو ندارن فقط توی یکیشون سیاه شدن در اثر فعالیت قارچ مشهود بود
اگه امکان داره یه عکس جدید از نمای نزدیک به همراه وضعیت فعلی رو بذارین

ekf2000

عضو جدید
باسلام
خدمت دوستان و اساتید گراهی
چند سوال داشتم
به نظر شما بهترین سم برای حذف هم زمان شته و شپشک ارد الود چی هست؟
با توجه به تحقیقات بین دروسبان و دیازینون شک دارم
قبلا از دیازینون استفاده کردم ولی بعد از مدت کوتاهی دوباره شپشک ها برگشتن
دروسبان هم شنیدم خیلی مضره
اگر گزینه بهتری هست ممنون میشم معرفی کنید
بیشتر برای کاکتوس و گل زینتی میخوام
.
سوال دوم
من امسال وقتی پای باغچه ها رو میکندم دیدم ریشه های درخت انگور منورم و گرد شدن
میخواستم بدونم این همون نماتد هست
برای حذف و کنترلش باید چکار کرد
چندتا سایت هم گشتم متاسفانه سمومی رو معرفی کرده بودن که هیچ جا گیر نمباد یا گیاه سوزی شدید دارن
.
با تشکر و سپاس در پناه حق موفق و سربلند و پیروز باشید

fati.sh8775

کاربر بیش فعال
سلام
پستی که گذاشتین مربوط به چند وقت پیش میشه...الان وضعیتشون به چه شکلیه؟...عکسا هم وضوح لازم رو ندارن فقط توی یکیشون سیاه شدن در اثر فعالیت قارچ مشهود بود
اگه امکان داره یه عکس جدید از نمای نزدیک به همراه وضعیت فعلی رو بذارین

چشم مهندس اگه واسم مقدور شد دوباره عکس میگیرم.مرسی که پیگیری مکنین.

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
x گفت:
سلام

چند سالی هست مگس گیلاس، گیلاس برامون نمیزاره همشون خراب میشن برا همین پارسال تله زرد استفاده کردم جواب نداد امسالم یبار دورسپان استفاده کردم اما یه ساعت بعد سمپاشی بارون اومد. بنظر شما چه سمی رو و کی استفاده کنم بهتره؟ گیلاسا الان هنوز سبز و ریز هستن یه دو هفته بعد ابدار میشن فکر کنم هنوز دیر نشده باشه ممنون میشم یه نظر کارشناسی بهم بدین

سلام
مگس گیلاس رو اگه بخوای یه جوری کنترل کنی که پس فردا از محصولات مسموم سرطان نگیری باید دوتا کار انجام بدی:
1- استفاده از همون کارت زرد که میگن به ازای هر درخت دوتا کارت بذارین (این که جنس چسبش و طیف رنگ زردش خوب باشه مهمه!)
2- استفاده از پروتئین هیدرولیزات به نسبت سه درصد و دیازینون (یا مالاتیون) به نسبت یک تا دو در هزار ولی سمپاشی فقط روی تنه و شاخه های اصلی پایین (پروتئین هیدرولیزات جلب کننده هست و دیازینون یا مالاتیونی که به اون اضافه میشه هم باعث مرگ مگس میشه)
نکته:
1- اول باید چندتا کارت زرد برای ردیابی و پیش آگاهی بذاری بعد با مشاهده اولین مگس بقیه کارتها رو نصب کنی
2- سمپاشی باید چند روز بعد از اولین شکار باشه همزمان با آغاز تغییر رنگ میوه
3- اگه تراکم آفت بالا باشه 5 روز تا یک هفته بعدش باید دوباره سمپاشی تکرار بشه

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام
مگس گیلاس رو اگه بخوای یه جوری کنترل کنی که پس فردا از محصولات مسموم سرطان نگیری باید دوتا کار انجام بدی:
1- استفاده از همون کارت زرد که میگن به ازای هر درخت دوتا کارت بذارین (این که جنس چسبش و طیف رنگ زردش خوب باشه مهمه!)
2- استفاده از پروتئین هیدرولیزات به نسبت سه درصد و دیازینون (یا مالاتیون) به نسبت یک تا دو در هزار ولی سمپاشی فقط روی تنه و شاخه های اصلی پایین (پروتئین هیدرولیزات جلب کننده هست و دیازینون یا مالاتیونی که به اون اضافه میشه هم باعث مرگ مگس میشه)
نکته:
1- اول باید چندتا کارت زرد برای ردیابی و پیش آگاهی بذاری بعد با مشاهده اولین مگس بقیه کارتها رو نصب کنی
2- سمپاشی باید چند روز بعد از اولین شکار باشه همزمان با آغاز تغییر رنگ میوه
3- اگه تراکم آفت بالا باشه 5 روز تا یک هفته بعدش باید دوباره سمپاشی تکرار بشه

سلام
به این نکات خوب چند مورد رو اضافه میکنم:

رعایت بهداشت باغ حتما اولویت شما باشه
شخم پاییزه حداق به عمق15 سانت
در صورت امکان یخ آب زمستانه

براس سمپاشی از سموم فسفره میتونید بعد از ریزش تقریبا 80% گلها استفاده کنین. البته با دوز کم مثلا دیازینون 1 به 5000 البته این 80% نسبیه و زمان دقیق رو از اول ریزش گلها با پایش به کمک تله ها مشخص کنین شاید زمانی که ریزش گل به 90% برسه سروکله این آفت پیدا بشه
فقط یه نکته رو دقت کنین که وقتی توی منطقه شما اولین گلهای محمدی غنچه دادن احتمالا میوه گیلاس درحال تشکیله.این زمان نهایت دقت رو داشته باشین و با تله ردیابی کنین

آخرین ویرایش توسط مدیر:

omran1858

عضو جدید
سوال از گل رز

سوال از گل رز

یه گل رز دارم داخل گلدان
برگهاش در حال زرد شدنه - آب هم به اندازه کافی میدم ولی باز همون طوریه-روی برگها هم داره سفیدک میزنه
از دوستان کسی هست جواب بده؟

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
یه گل رز دارم داخل گلدان
برگهاش در حال زرد شدنه - آب هم به اندازه کافی میدم ولی باز همون طوریه-روی برگها هم داره سفیدک میزنه
از دوستان کسی هست جواب بده؟

کاشکی یه عکس میذاشتی ببینیمش!
ولی اگه میگی داره سفیدک میزنه لابد سفیدک داره دیگه :)
بعضیا میگن گوگرد مایع بپاشی حالش بهتر میشه ...

mesm

عضو جدید
سلام
من حدود 100 تا درخت ازانواع مختلف (زردآلو آلو-گیلاس-سیب-کلابی-هلو-شلیل-گوجه سبز-گردو-...)دارم- منطقه رودهن
در زمستان با دیازینون و روغن ولیک و دربهار (اردیبهشت ) باسم دیازینون سم پاشی کردم
حدود یک هفته قبل روی درخت هلو و آلو شته زیادی زده که برگها به حالت دفرمه وپیچیده شده
درخت شلیل هم میوه هاش حالت جمع شده وصمغ زده داره
مابقی درختان هیچ ایراد ظاهری نداره فقط روی بعضی ها مثل گلابی مورچه رو شاخه ها دیده میشه
یکی از دوستان مهندس کشاورزی با دبدن این موارد توصیه کردند سم کنفیدور + توپاس + مایع ظرفشوئی بزنم

میخواستم بپرسم آیا این ترکیب به نظر شما مناسبه ؟ و باید به همه درختان بزنم ؟ لزوم به تکرار آن هست ؟ بعد از چه مدت ؟
ببخشید طولانی شد . خواهش میکنم سریعتر کمک کنید .من بی تجربه هستم;)

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
سلام
من حدود 100 تا درخت ازانواع مختلف (زردآلو آلو-گیلاس-سیب-کلابی-هلو-شلیل-گوجه سبز-گردو-...)دارم- منطقه رودهن
در زمستان با دیازینون و روغن ولیک و دربهار (اردیبهشت ) باسم دیازینون سم پاشی کردم
حدود یک هفته قبل روی درخت هلو و آلو شته زیادی زده که برگها به حالت دفرمه وپیچیده شده
درخت شلیل هم میوه هاش حالت جمع شده وصمغ زده داره
مابقی درختان هیچ ایراد ظاهری نداره فقط روی بعضی ها مثل گلابی مورچه رو شاخه ها دیده میشه
یکی از دوستان مهندس کشاورزی با دبدن این موارد توصیه کردند سم کنفیدور + توپاس + مایع ظرفشوئی بزنم

میخواستم بپرسم آیا این ترکیب به نظر شما مناسبه ؟ و باید به همه درختان بزنم ؟ لزوم به تکرار آن هست ؟ بعد از چه مدت ؟
ببخشید طولانی شد . خواهش میکنم سریعتر کمک کنید .من بی تجربه هستم;)

الان که فصل برداشت میوه هایی مث هلو به نظرم اصلا سم نزنید !!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
منطقه ما هنوز هلو وشلیل نرسیده و ریز هستش. در ضمن با آفت چه کنم. نگران بقیه درختا هستم

کنترل شته های درختان میوه توی هر منطقه قلق خاصی میتونه داشته باشه که اینم نیاز به آزمایشات منطقه ای داره ...
توپاس رو نمیدونم برای چی گفته استفاده کن ... توپاس قارچکشه

معلوم نیست شما مشکل قارچی داشته باشی یا نه
اول اینکه هوا که گرمتر بشه جمعیت این شته ها هم کمتر میشه ... مورچه ها هم با شته ها در ارتباطن ... از شته ها محافظت میکنن ...
مورچه ها رو کنترل کنی شته رو هم کنترل کردی
اگر نیاز به سمپاشی داری پیشنهاد من سم پریمور (پریمیکارب) هست.
کنفیدور هم سم بدی نیست اما روی درختان میوه برای شته ها آنچنان قابل قبول عمل نمیکنه ...
استفاده از مایع ظرف شویی هم زیاد شنیدم ... به تنهایی کاربرد داره و جواب هم میده اما از مخلوط کردنش با سم مطمئن نیستم که اثر افزایشی داشته باشه.

moaqfe

کاربر بیش فعال
من يه درخت انگور دارم كه بهش ميگن انگور وحشي دركه و در داغستان روسيه هم كه منطقه سردسيري هست از اون زياد كشت شده ، ولي متاسفانه هر سال انگورهاش اين شكلي ميشن

پیوست ها

• IMG_۲۰۱۵۰۶۰۶_۰۹۵۱۱۸.jpg
    IMG_۲۰۱۵۰۶۰۶_۰۹۵۱۱۸.jpg
    29.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

fatemeghaedamini

عضو جدید
سلام بچه ها كسي درمورد روش تلقيح سفيدك سطحي چغندر قند يا كلا سفيدك سطحي چيزي نميدونه؟؟؟ لطفا فوري جواب بديددددد

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سوال فنی!

سوال فنی!

سلام
ببخشید این برگه چشه!؟ راه بهبودش چیشه؟

پیوست ها

• IMG_20150628_100325.jpg
    0 بایت · بازدیدها: 0
بالا