مشاوره ي گياه پزشکي

fafajooon

عضو جدید
اینم ریحونام. که 24 تیر کاشتم....هنوز این شکلی ان.....چرا؟ کود ازته بهشون میدم اونم هفته ای یه بار

چی کارشون کنم به مرحله برداشت برسن؟
دفعه دوممه که ریحون میکارم اما بازم مثل دفعه قبلی شد!

fafajooon

عضو جدید
اینم نمای کلی باغچه امون.اینایی که آویزونن که معرف حضور هستن؟ نیلوفر ارغوانی....فروردین کاشتمشون.
ولی گل نمیدن....

یعنی تو کل باغچه امون ، با حضور پیچ اناری و گل کاغذی و شاهپسند و همیشه بهار و نیلوفر و ناز آفتابی.....فقط ناز و شاپهسند و همیشه بهار گل دارن! دلیلش رو هم نیمدونم. یه کود سفید هست.مثل نشاسته...بهم دادن برای گل دهی. اونو میدم اما موثر نیست.

تورو خدا یه کاری کنین نیلوفرام گل بدن....فصل گلدهیشون تموم میشه ها....

fafajooon

عضو جدید
راستی اینم بنجامینمه. یه 1 ماهی بود برگاش میریخت و منم دلیلش رو نمیفهمیدم. تااینکه فهمیدم شپشک آرد آلود داره! با الکل افتادم به جونشون و تو 3 روز برطرف شدن. اما بنجامینم کچل شد! حالا چطوری میتونم یه کاری کنم رشد قدی نداشته باشه و فقط توپی شه...یعنی از عرض رشد کنه؟؟!!!! اصلا میشه؟

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
کود ازته باعث رشد رویشی یا بعبارتی الکی دراز شدن گیاه میشه، کی گفته هفته ای یه بار باید کود ازته بدی؟!
البته معمولا کمبود نور هم باعث رشد طولی میشه

اگه جوانه انتهایی گیاهی رو بچینی (بکنی بندازی دور) جوانه های جانبی رشد میکنه و باعث میشه گیاه به قول خودت توپی بشه!
هر شاخه ای که جوانه های انتهاییش رو بکنی از وسطای شاخه جوونه میزنه (البته معمولا!)

Vahied REZA

عضو جدید
picture

picture

DSC00206.jpgDSC00203.jpg

سلام ببخشید با تاخیر تصویر گذاشتم چرا انگور من اینجوری قرمز شده برگهاش
راهنمایی کنید

آخرین ویرایش:

fafajooon

عضو جدید
دوستان یه ماه شد و این ریحون های من هنوز 10 سانت هستن و برگای خیلی ریزی دارن.

هیچ کس نمیتونه به ریحوونای من کمک کنه؟؟؟؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
شرمنده مدتی نبودم
در مورد قاشقی بیشتر از اون نظراتم نمیتونم چیزی بگم ... سوالاتت بیشتر مربوط میشه به بچه های باغبانی ... خواستی یه سر به این بچه ها بزن.

اینم ریحونام. که 24 تیر کاشتم....هنوز این شکلی ان.....چرا؟ کود ازته بهشون میدم اونم هفته ای یه بار

چی کارشون کنم به مرحله برداشت برسن؟
دفعه دوممه که ریحون میکارم اما بازم مثل دفعه قبلی شد!

من فکر نمیکنم هفته ای یه بار باید کود ازته بدی
این کار کاملا اشتباست
بعد چه کود ازته ای؟
اوره؟ چی؟
یا فسفات آمونیوم استفاده کن یا اوره ... اما نه هفته ای یک بار ... پدر هرچی کود شیمیایی اینطوری در میاد!
منم امسال ریحون کاشتم!
فقط جوونه زد! همین! دلایل زیادی برای رشد نکردنش داشت ...
مشکل ریحونات اینه که:
1. کود ازته انگار زیادی داری میدی!
2. نور کافی بهشون نمیرسه

اینم نمای کلی باغچه امون.اینایی که آویزونن که معرف حضور هستن؟ نیلوفر ارغوانی....فروردین کاشتمشون.
ولی گل نمیدن....

یعنی تو کل باغچه امون ، با حضور پیچ اناری و گل کاغذی و شاهپسند و همیشه بهار و نیلوفر و ناز آفتابی.....فقط ناز و شاپهسند و همیشه بهار گل دارن! دلیلش رو هم نیمدونم. یه کود سفید هست.مثل نشاسته...بهم دادن برای گل دهی. اونو میدم اما موثر نیست.

تورو خدا یه کاری کنین نیلوفرام گل بدن....فصل گلدهیشون تموم میشه ها....

در کل برای اینکه گیاه وارد گلدهی بشه نور خورشید اصلی ترین محرک محسوب میشه
گیاهای مختلف پاسخ خای مختلف به نور میدن ... (بیشتر بچه های باغبانی میتونن نظر بدن) ... اما من فکر میکنم این حیاط سایه و آفتاب هست ... چند ساعت باید سایه باشه و چند ساعت آفتاب درسته؟

راستی اینم بنجامینمه. یه 1 ماهی بود برگاش میریخت و منم دلیلش رو نمیفهمیدم. تااینکه فهمیدم شپشک آرد آلود داره! با الکل افتادم به جونشون و تو 3 روز برطرف شدن. اما بنجامینم کچل شد! حالا چطوری میتونم یه کاری کنم رشد قدی نداشته باشه و فقط توپی شه...یعنی از عرض رشد کنه؟؟!!!! اصلا میشه؟

اینکه شپشک داشته و از بین بردیشون خب کار خوبی کردی اما
معمولا بنجامین ها به گرما هم حساس اند
علت بیشتر خشک شدنها گرماست (برای بنجامین)
شرایط بهینه اش رو مهیا کنی با هرس سرشاخه (رضا هم اشاره کرده) میتونی شاخ و برگش رو بیشتر کنی.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون ...
پس به ریحون ها چه کودی بدم ؟!

کود مرغی!
میتونی بدی بده ... خیلی بهتر از هر کودیه!
سعی کن باغچه ای که داری رو همیشه با کودهای دامی تقویت کنی ...
اگر یه مدت اهمیت ندی ... بلافاصله بخوای کود بدی باید با کود شیمیایی نیاز گیاه رو برطرف کنی
اما همیشه باغچه ات رو با کود دامی تقویت کن
کود مرغی (کود کفتری هم خوبه) نشد کود گوسفندی ...
میخوای رشد علفی داشته باشی اوره بده ... اما زیاد هم نده
رشد گیاه فقط به کود اونم کود شیمیایی بستگی نداره که ...

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 109636مشاهده پیوست 109637

سلام ببخشید با تاخیر تصویر گذاشتم چرا انگور من اینجوری قرمز شده برگهاش
راهنمایی کنید

سلام فکر کنم قبلا هم پرسیده بودید ...
من با ارقام مو اشنایی ندارم
علت قرمز شدن برگ درختای مو گاهی وقتا طبیعیه ... مخصوصا زمانی که به اواخر تابستون نزدیک میشیم. (بستگی به ارقام درخت داره)
کمبود عناصری مثل پتاسیم و منیزیوم هم میتونه چنین علائمی ایجاد کنه ... (من احتمال کم میدم کمبود باشه)
یه بیماری ویروسی هم میتونه چنین علائمی ایجاد کنه (من احتمال خیلی کم میدم)

همه برگها اینطوری شدن؟ یا فقط برگهای پیر؟ (احتمال میدم طبیعی باشه و جای نگرانی نداره)

fafajooon

عضو جدید
مرسی آقا حمید

در مورد کد ازته.رفتم به مغازه داره گفتم که کور اوره سرک میخوام اینو داد.گفت بهش میگن کود ازته. اما توش اوره هم داره! و این شد که اینو داد بهم . رنگش هم صورتیه!

در مورد نورش هم باید بگم که از صبح تا 12-1 آفتاب داره. که البته چون آفتاب قم خیلی الان داغه من با یه حریرمیپوشونمشون. اصلا سایه نمیندازه رو ریحوونا.فقط یه جورایی جلوی داغی بیش از اندازه اش رو میگیره.

نیلوفرا هم همینطور. با ریحوونا یه جا هستن. آفتابشون کافیه. یعنی اگه قراره باشه آفتاب شهر و بعد از شهر رو هم داشته باشن قول میدم یه هفته هم نکشه که پر پر شن

بنجامینمون هم گرمش که نیست هیچ...سردش نباشه خوبه! در مورد هرس میترسم! زیاد وارد نیستم...........

لی در کل ممنون از جواباتون.

برم این بچه های باغبانی رو بیابم ببینم میتونن مشکل قاشقی ها رو درست کنم یا نه....دیگه میبینم کچل شدن حرصم میگیره.....عصبانی میشم!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
اوکی
خواهش میکنم ... من هر چیزی که در توانم بود رو گفتم
درسته آفتاب بیش از حد و سوزان هم گیاه رو خشک میکنه
مثلا هلوی من امسال خشک شد! فقط بخاطر آفتاب داغ

در مورد بنجامین ... نگفتم بخاطر گرما اینطوری شده ... گفتم به گرما هم حساسه ... (جهت کسب اطلاع) چون من خودمم داشتم و بخاطر گرما خشک شد!

در مورد آفتابی که به گیاهات توی حیاط میخوره ... توی عکسات دیدم اکثر گیاها کنار دیواره! یعنی حداقل نصف روز باید آفتاب بهشون نرسه ...
اگر تمام شرایطت نرماله (گیاه به سنی رسیده که باید گل بده و فصل گلدهیش هم باشه) و گیاهت گل نمیده! سایه اندازی (عدم وجود آفتاب) هم میتونه علت گل ندادن باشه.
من خودم چندتا محمدی (رقم ثابت) گرفتم 2 تا توی باغچه ای کاشتم که دو-سوم روز آفتاب بهشون میخوره و 2 تا هم تو باغچه (حیاط خلوت) کاشتم که 2 ساعت آفتاب داره.
حدود 3 ساله که آفتاب خورا گل میدن و اونایی که توی سایه اند گل نمیدن!
وجود آفتاب خیلی حیاتیه و باعث میشه گل ها تولید بشن اما از طرفی سوزاننده است و باعث شده برگا از حاشیه ها نکروز بشن.

بازم تاکید میکنم چون گل و گباهای مختلف داری بهتره برای پی بردن به اصول باغبانی با کارشناسان باغبانی صحبت کنی
انشالله موفق باشی.

bararim

عضو جدید
سلام یه مشکل واسم پیش اومده که حسابی اعصابم خورد شده چندتادرخت میوه مثل آلووگیلاس وبه وآلبالوتوحیاطمون داریم ولی تنه وشاخه همشون روکرم خورده طوری که شاخه های بزرگ پوسیده میشن وخودبه خود میشکنن توروخداچیکارشون کنم؟

fafajooon

عضو جدید
مرسی آقا حمید

راستش تو قسمت باغبانی پرسیدم...اما کسی محلم نذاشته!!!

آخه آفتاب قم که آفتاب نیس! والا اگه شهر دیگه ای بودیم که آفتابش خوب بود یعنی مثل گریل نبود ، کلا باغچه امو خراب میکردم جای دیگه میساختم!

در هر صورت ممنون از پاسختون.
خدا کنه دیه به شما گیاهپزشکا محتاج نشم!!!!!!

ایشلله تو بخش های دیگه همدیگه رو میبینیم

sat42481

عضو جدید
باغچه خانه ام را حلزون ها تسخیر کرده اند و خسارت پشت خسارت.از سم های طعمه ای شیمیایی موجود در بازار هم بارها استفاده کرده ام که تاثیر زیادی نداشته است.از دوستان تقاضای راهنمایی دارم:que:

با سلام
به نظر من بجای استفاده از Rob killer ی تونی از خاک اره استفاده کنی . اول همه حلزون هارو جمع کن بعد دور تا دور باغچه رو و همچنین وسط باغچه رو با خاک اره خط بکش. البته نمک هم مفیده

nsahebkar

عضو جدید
کرم خراط

کرم خراط

سلام
آیا کسی در مورد کرم خراط و مبارزه با آن اطلاعاتی دارد ؟
لطفا مرا راهنمایی کنید

YANNI1124

عضو جدید
آفت مو

آفت مو

سلام دوستان
ما یک باغ انگور داریم امسال ناگهان در همون رشد ابتدایی رشدشون متوقف شد و محصول هر سال رو نداشتیم ازشون نمونه برداری هم کردیم به آزمایشگاه هم بردیم که گفتن جیرجیرک زده از نوعی سم قوی هم به پیشنهاد خودشون استفاده کردیم اما جواب نداد میشه لطف کنید راهنمایی کنید

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
ما یک باغ انگور داریم امسال ناگهان در همون رشد ابتدایی رشدشون متوقف شد و محصول هر سال رو نداشتیم ازشون نمونه برداری هم کردیم به آزمایشگاه هم بردیم که گفتن جیرجیرک زده از نوعی سم قوی هم به پیشنهاد خودشون استفاده کردیم اما جواب نداد میشه لطف کنید راهنمایی کنید

سلام.
ببخشید کی دقیق این کار رو کردید؟
نمونه چی بردید که بهتون گفتن جیرجیرک زده؟؟؟
من فکر میکنم اینطوری که شما فرمودین نباشه
یا شما اشتباه متوچه شدین یا طرف مقابل شما نفهمیده چی گفته!
چند هکتار باغ دارید؟
کجا؟
نمونه برداری از کجاها داشتید؟
از چه سمی استفاده کردید؟
علائم دیگه چی داشتید؟ فقط کمبود رشد و کمبود محصول؟

به این سوالات پاسخ بدید تا بشه بهتر راهنماییتون کنیم.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام یه مشکل واسم پیش اومده که حسابی اعصابم خورد شده چندتادرخت میوه مثل آلووگیلاس وبه وآلبالوتوحیاطمون داریم ولی تنه وشاخه همشون روکرم خورده طوری که شاخه های بزرگ پوسیده میشن وخودبه خود میشکنن توروخداچیکارشون کنم؟

چندتا عکس خوب از درختا بزارید اول
تشخیص آفت اولین کاره ...
بعدش اینکه معمولا چوبخوار ها به درختای ضعیف و درختایی که اصول باغبانی و پرورششون رعایت نشده و یا بیماری هم دارند حمله میکنن
فکر میکنم باید ریشه یابی بشه
و اینکه احتمال میدم سوسکهای چوبخوار داشته باشید
عکس خوب بندازید و قرار بدید (از سوراخهای روی تنه و شاخه)

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
سلام دوستان

جیرجیرک !! :surprised: آفت گیاهی محسوب میشه ؟!؟!/ من نمیدونستم !!

YANNI1124

عضو جدید
سلام ممنون از توجه شما
بهار سال پیش بود .قسمتی از ساقه مو رو نمونه برداری کرده به گیاه پزشکی بردیم.خودشون تشخیص دادند جیرجیرک:(
مساحت باغ هم 1000متر مربع هست.در اراک.
علائم دیگه ای دیده نشد.اسم سم رو نمیدونیم چون پارسال استفاده کردیم بعد ظرفشم از بین بردیم.
بعد فرمودند سم رو در عمق 30 سانتی ساقه بریزید.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ممنون از توجه شما
بهار سال پیش بود .قسمتی از ساقه مو رو نمونه برداری کرده به گیاه پزشکی بردیم.خودشون تشخیص دادند جیرجیرک:(
مساحت باغ هم 1000متر مربع هست.در اراک.
علائم دیگه ای دیده نشد.اسم سم رو نمیدونیم چون پارسال استفاده کردیم بعد ظرفشم از بین بردیم.
بعد فرمودند سم رو در عمق 30 سانتی ساقه بریزید

پستهای قبلی کجاس پس؟
جیرجیرک نیست فکر کنم منظورتون یا منظورشون زنجره بوده ...
و اینکه اگر زنجره تشخیص دادن باید از ایمیدوکلپراید استفاده کرده باشین ...

اگر زنجره دارین بهتره سم رو امسال هم در خاک تزریق کنید.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
و اینکه اگر زنجره داشته باشید فعلا نیازی به سمپاشی نیست.
اردیبهشت و خرداد بهترین موقع است برای مبارزه ...
هرس سرشاخه ها که احتمال تخم گذاری حشره کامل وجود داره بهتره هرس و نابود بشه ...
علاوه بر ایمیدوکلپراید از دیازینون و کارباریل هم استفاده میکنن که بهتره از همون ایمیدوکلپراید (کنفیدور) استفاده کنی.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
منظورشون زنجره مو بوده! همون که پوره هاش به ریشه میزنه و سه چهار سال میخوره و میخوابه ...
محلی ها بهش میگن جیرجیرک!

جدی؟ چه جالب نمیدونستم ... آخه اینا کلی با هم فرق دارن!
ایول رضا ... دمت گرم.
(فقط بی زحمت اگر پستی انتقال میدی درست انتقال بده!!!!!!) :D

سلام
میشه بفرمایید چی کار باید بکنیم؟؟؟؟؟:(

من توی اون پست جواب دادم ... مراجعه کنید یا انتقال میدن
موفق باشید

fafajooon

عضو جدید
سلام به همه و آقا حمید. خوبین؟

آقا حمید من هنوز تو کف اون قاشقی هام هستم که همچنان دارن برگ و ساقه میندازن! راستش تو یه کتاب خوندم که بیماری های قارچی باعث پوسیدگی ساقه میشه و عکسی که گذاشته بود دقیقا عین ساقه های قاشقی من بود. اما درمانش رو ننوشته بود. برای درمان بیماری های قارچی چه باید کرد؟

امیدوارم این یکی رو جواب بدین......باورتون میشه فقط 2 تا برگ مونده روی قاشقی م.

راستی اینم میدونین که علت ایجاد شپشک آرد آلود چیه؟ دست از سر بنجامین من بر نمیدارن. بنده خدا عین میدای قد بلند و کچل شده!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه و آقا حمید. خوبین؟

آقا حمید من هنوز تو کف اون قاشقی هام هستم که همچنان دارن برگ و ساقه میندازن! راستش تو یه کتاب خوندم که بیماری های قارچی باعث پوسیدگی ساقه میشه و عکسی که گذاشته بود دقیقا عین ساقه های قاشقی من بود. اما درمانش رو ننوشته بود. برای درمان بیماری های قارچی چه باید کرد؟

امیدوارم این یکی رو جواب بدین......باورتون میشه فقط 2 تا برگ مونده روی قاشقی م.

راستی اینم میدونین که علت ایجاد شپشک آرد آلود چیه؟ دست از سر بنجامین من بر نمیدارن. بنده خدا عین میدای قد بلند و کچل شده!

سلام
من با توجه به عکس هایی که گذاشتی احتمال نمیدم پوسیدگی ریشه یا ساقه داشته باشی ...
یه مقدار مکانیزم اینا با هم فرق داره ... اگر پوسیدگی داشته باشی (قارچی) یواش یواش باید کل گیاهت خشک بشه ...
و اینکه این قبیل پوسیدگی ها بندرت برای گیاهای آپارتمانی پیش میاد و اگر زهکشی مناسب نباشه میتونه شکل بگیره ...
در هر صورت من چیزی که در توانم هست و احتمال میدم صحت داشته باشه بهتون میگم

اینکه فرمودین این یکی رو جواب بدم من دارم سعی خودم رو میکنم...
پوسیدگی ساقه یا ریشه درمون داره ولی بهتره عامل پوسیدگی هم معلوم بشه
اما شما میتونی سم به خاکت تزریق کنی
برای مثال میتونی از متالاکسیل استفاده کنی که گرانول اون هم وجود داره (ریدومیل)
من تا بحال به کسی توصیه نکردم از قارچکش برای گیاه آپارتمانی استفاده کنه ... کمتر کسی هم چنین کاری میکنه
و اینکه میتونی از بنومیل و کاربندازیم (دروزال) هم استفاده کنی ... محلول رو باید روی خاک بریزی
مقدار مصرفش برای یه گلدون خیلی کمه ها ... برنداری همه رو خالی کنی!
طریقه مصرف رو حتما بخون.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
آها در مورد شپشک
اینا خودشون که ایجاد نمیشن. یا تخمش یا خودش به هر وسیله ای خودشو به گیاهت رسونده ... مثلا با باد یا مثلا با مورچه ها!
با اینا با همون الکل یا فیزیکی مبارزه کن!
معمولا سمپاشی علیه اینا زمان خاص خودش رو میطلبه و روی گیاهان آپارتمانی که اصلا قضیه کلا فرق میکنه ...
نمیدونم اگر سم بخوای میتونم 60 تا سم بهت معرفی کنم ... ولی اصلا نیازی به سمپاشی نداره
همون کار قبلیت رو انجام بده و اگه مورچه پورچه هم داره یه کاری کن شر مورچه ها هم کم بشه ...

یه ترکیبی هست بنام پالیزین ... اینو اگه بتونی تهیه کنی میتونی علیه آفات مکنده ازش استفاده کنی ... یه جور صابونه و خطرناک نیست.

بالا