مشاوره در مورد نرم افزار هاي معماري

Bgham

عضو جدید
سلام ...!
در مورد نرم افزارهاي معماري از كجا بايد شروع كرد
مطمئناٌ هر كدام از شما دوستان در يكي يا چند تا از اين نرم افزارها تسلط داريد و كاراتون رو با اون انجام مي ديد
اگه بخوايد يه مشاوره در مورد يادگيري نرم افزارهاي معماري بديد به نظر شما ابتدا بايد از چه نرم افزاري شروع كرد ؟
و يه سئوال ديگه از دوستاني كه اطلاع دارند در مورد رويت و جايگاهش در نرم افازرهاي معماري و همينطور قابليتهاش و مقايسه اون با برنامه Vray يه توضيح مفيد و مختصر به من بدن.
با سپاس:gol:

salehv

عضو جدید
به نظر شما من برم کلاس اموزش رویت یا 3دی مکس؟

به نظر شما من برم کلاس اموزش رویت یا 3دی مکس؟

اگه میشه علتشو بگین؟

Pleiades.Arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگر کلاس مکس میرید مطمئن شید چیزی که درس میدن به دردتون بخوره. مثلا نور و متریال و اینارو درس بدن
یاد گرفتن سه بعدی سازی و انیمیشن تو مکس به هیچ درد شما نمیخوره و بیشتر کلاس ها هم همینو آموزش میدن!!!

من اگر بودم کلاس رویت میرفتم چون این نرم افزار مختص معماریه و پیچیدگی های مکس رو نداره( که اکثرا هم به کار ما نمیاد!)

memmar

عضو جدید
کاربر ممتاز
من اگه باشم میررم sketch upواسه 3dو فقط متریال ورندر مکس..................

#architect#

عضو جدید
به نظر من رویت خیلی بیشتر از مکس حرف برای گفتن داره
توی 3Ds max آدم کلی زحمت میکشه آخرش چند تا رندر داره
ولی توی رویت این رندر ها رو که داری هیچ... نما،برش،فاز2 و حتی متره هم داری

salehv

عضو جدید
به نظر من رویت خیلی بیشتر از مکس حرف برای گفتن داره
توی 3Ds max آدم کلی زحمت میکشه آخرش چند تا رندر داره
ولی توی رویت این رندر ها رو که داری هیچ... نما،برش،فاز2 و حتی متره هم داری
به نظرتون از رو کتاب میتونم رویتو یاد گیرم یا برم کلاس؟

mamali-architect

عضو جدید
به نظرتون از رو کتاب میتونم رویتو یاد گیرم یا برم کلاس؟

من با فیلم هایی که ماله شرکت اتودسک هست یاد گرفتم،با کتابم میشه بستگی به خودت داره کتاب درست و حسابیه فارسی نیست،فیلم و ترجیح میدم دانلودش کنی خودت متوجه میشی چقدر سرعت یادگیریت زیاد میشه

موفق باشی

architect2011

عضو جدید
سلام من خودم رویت کار میکنم بسیار عالیه
سوالی داشتین بپرسین در خدمتم
راستی من طرح 2 با رویت زدم اتفاقا اینجا گذاشتم نظر بدینhttp://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/345571-طرح-2-من-ببینید-نظرم-بدین
ممنون

behnammaksaee

عضو جدید
اتوکد بهتره

اتوکد بهتره

سلام دوستان عزیز خسته نباشید.دوستان بنظر من تریدی رویت محدودیت داره ولی بقیه چیزاش خوبت طراحی در مکس هم یه خورده سخته .من با اتوکد موافقم چون واقعا دستمون برا طراحی بازه فکر کنم اصلا هیچ محدودیتی نداره ولی از نظر رندر یه خورده ضعیفه . نرم افزار مایا هم نرم افزار خوبیه .ولی فکر نکنم برا طراحی هیچی به کد برسه شایدم باشه من ندیده باشم العان اگه با کد 2012کار کرده باشید می بینید که خیلی پیشرفتست.ولی خوب برا رندر من مکس و مایا رو قبول دارم برا طراحی هم اتو کد.

yoolia

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
برای هر معماری اتوکد اولین سکوی پرش محسوب میشه
در مورد مراحل بعدی نظرها متفاوته. من بشخصه با آرشیکد کار میکنم و کمی اسکچ آپ و البته مکس
آرشیکد رو قبول دارم بخاطر اینکه خودش نما و مقطع با مبلمان میزنه و کلی از کارو ساده تر میکنه (البته اگه اول راهی توصیه میکنم اول خودت خوب یاد بگیری نما و مقطع زدن رو).
ورژن های قدیمی آرشیکد قابلیت های کمی داشت ولی آرشیکد15 پیشرفت خوبی داشته و مسلما بهتر هم میشه.
از آرشیکد به راحتی میشه حجم سهبعدی رو انتقال داد به مکس یا اسکچاپ و متریال و نور داد و روش کار کرد
من از اسکچاپ برای تحویل پروژه هام و پرسپکتیوای خارجی برای شیت بندیم استفاده میکنم که نه خیلی حرفه ای لازمه نه وقتگیره استفاده میکنم
از رویت چیزی نمیدونم و همینطور راینو
امیدوارم تونسته باشم کمکی کنم ولی بهت توصیه میکنم به این کاربر یه سر بزن
[h=4]3D Art[/h]

nassimgoly

عضو جدید
سلام دوست عزیز
برای هر معماری اتوکد اولین سکوی پرش محسوب میشه
در مورد مراحل بعدی نظرها متفاوته. من بشخصه با آرشیکد کار میکنم و کمی اسکچ آپ و البته مکس
آرشیکد رو قبول دارم بخاطر اینکه خودش نما و مقطع با مبلمان میزنه و کلی از کارو ساده تر میکنه (البته اگه اول راهی توصیه میکنم اول خودت خوب یاد بگیری نما و مقطع زدن رو).
ورژن های قدیمی آرشیکد قابلیت های کمی داشت ولی آرشیکد15 پیشرفت خوبی داشته و مسلما بهتر هم میشه.
از آرشیکد به راحتی میشه حجم سهبعدی رو انتقال داد به مکس یا اسکچاپ و متریال و نور داد و روش کار کرد
من از اسکچاپ برای تحویل پروژه هام و پرسپکتیوای خارجی برای شیت بندیم استفاده میکنم که نه خیلی حرفه ای لازمه نه وقتگیره استفاده میکنم
از رویت چیزی نمیدونم و همینطور راینو
امیدوارم تونسته باشم کمکی کنم ولی بهت توصیه میکنم به این کاربر یه سر بزن
3D Art

اسكچ آپ چيكار ميكنه؟

nassimgoly

عضو جدید
من كه فقط كد و كمي 3dمكس بلدم سخته برام اسكچ آپ و آرشيكد رو ياد بگيرم؟

moh110h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بهترین نرم افزار 3 بعدی سازی تری دی مکس هست.

نرم افزار های تخصصی مثله رویت و آرشی کد برای ریز متره و یا بعضی چیزای تخصصی مثله شیشه اسپایدر یا سقف فضاکار بهترن اما کیفیتشون بسیار پایینه...

اسکچ آپ به سختی مکس نیس و فایلاش در حد 2 -3 مگ می شن دیگه خیلی بشن می شه 70 مگ...درصورتیکه فایل مکس به 70 گیگ می رسه اگر کار کنی روش...
من توصیه ام همیشه کد دو بعدی مکس و یه پلاگینه رندر سازیه...

اسکچ اپ که اصلا آموزش نداره خیییلی آسونه.

موفق باشید

yoolia

عضو جدید
کاربر ممتاز
من كه فقط كد و كمي 3dمكس بلدم سخته برام اسكچ آپ و آرشيكد رو ياد بگيرم؟
اسکچ آپ یکی از ساده ترین نرم افزاراس. مطمئنا نمونه کارای بچه ها توی سایت هست میتونی ببینی
Capture.jpg
ببین این یکی از رندرهای ترم قبلمه

archi-tecture

عضو جدید
به نظر من مدل سازی با راینو بهترینه چون حجم کارت فوق العاده سبک تر از مکسه و در عوض دقیق تر هم هست (حجم های راینو به راحتی قابل ترجمه برای دستگاه های سی ان سی ان در حالی که مکس مبدل می خواد) در انتها حجمت رو ببر تو مکس رندر بگیر (البته با راینو هم می تونی وی ری یا مکسول رندر کنی!) پلاگین گراس هاپر هم هست که پیچیده ترین فرم ها رو مدل می کنه و دینامیک هم هست (grasshopper3d.ir)

SOHAJ

عضو جدید
سلام دوست عزیز من خودم کلاس تریدی و ویری رو با 800000تومان یاد گرفتم ولی الان بشیمونم چون استادم همه چیز رو نمی گفت والان که من وارد این انجمن شدم تمام اموزشهاش رو به زبان انگیلیسی و هم فارسی دانلود کردم و خیلی بهتر چون هم کامل تر و هم مجانی ok :victory:
بعد اتوکد رو هم یاد بگیر خیلی اسونه شاید دستورهای کاربردی و مهمش 40 تا هم نشه بعد از منو هات استفاده نکن تمامی دستورهارو سعی کن تایب کنی چون سرعت عملت خیلی بیشتر میشه . ببین یاد گیری یک چیز و حرفه ای کار کردن یک چیزه دیگه که اگه هر روزکار انجام بدی خیلی برات خوب به امید موفقیتت

M A S III

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظر من هر نرم افزاری خوبیه خودشو داره
اصلا نمیشه رویت رو با مکس مقایسه کرد. رویت برنامه ایه که هر معماری باید بلد باشه و مکس برنامه ایه که به قول معروف گنجشک رو تبدیل به قناری میکنه و کارفرما بیشتر می تونه درک کنه
یادگیری مکس زمان بیشتری میبره به خاطر همین موضوع کمتر میرن سراعش...
من چند ماهه که مکس رو به صورت حرفه ای شروع کردم و واقعا ازش لذت می برم چون جایی که میرم آموزشش عالیه
پیشنهاد من مکسه چون یادگیری رویت کاری نداره...
موفق باشی

zooey

عضو جدید
معرفی کلاس 3D Max

معرفی کلاس 3D Max

سلام به همگی
اگه میشه کلاس 3D خوب تو تهران به من معرفی کنید!

بابالنگ دراز

کاربر بیش فعال
سلام از دوستان کسی رو میشناسید که مکس رو به صورت حرفه ای و بازاری یاد بده؟لطفا به صورت خصوصی پیام بذارید

mrr771

عضو جدید
سلام . . .
میشه از REVIT و 3Dmax به صورت مکمل استفاده کرد؟
(نقشه و پلان رو با revit انجام بدیم و ظاهر و نمای کار رو ببریم تو 3D)

halal314

عضو جدید
درود
از بین دوستان عزیز کسانی بودند که نظرات جالبی داده بودند و برخی از دوستان هم متاسفانه نظرات عجیب و غریبی دادند
ببینید، قبل از هر چیز باید بگم که بنده چندین سال هست که نرم افزارهایی رو که دوستان نام بردند تدریس میکنم و چند صد دانشجو در دانشگاهها و آموزشگاههای معتبر تهران و شهرستانها در این زمیه ها تربیت کردم:
1 - ما چند نرم افزار قابل استفاده برای مدلسازی معماری داریم: Autocad,Revit,3Dmax,Rhino,Archicad,Sketchup (علاوه بر اینها ده ها نرم افزار دیگر هم وجود دارند که در سطح اینها به حساب نمیان)
توضیح - دوستی گفتند که Maya خوبه. ببینید، نرم افزار maya بسیار بسیار قدرتمند و یکی از سه راس هرم قدرتمند انیمیشن در دنیاست (Maya,3Dmax,XSI) اما این نرم افزار به هییییییچ عنوان در زمینه معماری قابل قیاس با 3Dmaxنیست.(توضیحات و دلایل این قضیه در صورت درخواست دوستان دادهخواهد شد.)
2 - قدرت رندر سازی اتوکد و رویت در حال حاضر دقیقا در یک سطح بوده و هر دو دارای موتور رندری برگرفته از موتور منتال ری نرم افزار 3Dmax هستند.
3- نرم افزارهای اتوکد و رویت بالاخص در نسخه 2013 خودشون که در اوایل سال 2012 به صورت نسخه بتا عرضه شدند در زمینه مدلسازیهای سه بعدی بسسسسسیار قدرتمند شده اند (مخصوصا پس از اصلاحات صورت گرفته در ترسیم spline ها و مدلسازی پوسته ای (NURBS) بسیار انعطاف پذیر در اتوکد) اما با این وجود مدلسازی در این دو نرم افزار به هیچ عنوان و به هیچ عنوان قابل قیاس با چیزی با نام 3Dmax نیست.)
4- در زمینه مدلسازیهای معماری، تنها میتوان از لحاظ دید حرفه ای ها دو نرم افزار 3Dmax و Rhino و از دید سادگی برخورد با مقوله مدلسازی (مدلسازی بی دردسر) دو نرم افزار Revit و Sketchup رو با هم قیاس کرد. (که در زمینه مدلسازیهای کاراکترهای انیمیشنی، این رقابت بین دو نرم افزار قدرتمند مدلسازی جهان با نامهای Zbrush و Mudbox وجود دارد.)
5- در زمینه قدرت رندرسازی، در گذشته ای نه چندان دور هیچ نرم افزاری با 3Dmax (در حیطه معماری) قابل قیاس نبود. اما در حال حاضر، با ارائه موتور های رندر قدرتمند:
دوستانی که با Vray رندر میگیرند: از نرم افزارهای 3Dmax,Maya,Sketchup,Rhino,Xsi با یک کیفیت و حرفه ای (طبیعی) یکسان میتونند رندر بگیرند.
دوستانی که با Mentalray رندر میگیرند: از نرم افزارهای 3Dmax,Maya,Xsi با یک کیفیت و حرفه ای (طبیعی) یکسان میتونند رندر بگیرند.
دوستانی که با Maxwell رندر میگیرند: با توجه به اینکه این موتور رندر دارای یک استودیوی مجزای رندر هست، پس میتوان از تمامی رم افزارها قایلهای خودتون رو وارد استودیوی مستقل اون کرده و رندری بسیار حرفه ای و طبیعی بگیرید.

با توجه به اینکه من زیاد به سایت سر نمیزنم، اگر سوالی بود خوشحال میشم که به دوستان عزیزم کمک کنم.
موفق باشید.

آخرین ویرایش:

halal314

عضو جدید
با عذرخواهی مجدد؛ فراموش کردم نتیجه گیری از حرفام داشته باشم:
1- اگر به من بگن یک ساختمان رو با تمامی نقشه های و اسناد شهرداری تهیه کرده و سه بعدی از برخی فضاهای داخلی و همچنین فضای خارجی رو رندر بگیرم و ارائه بدم، Revit و یا Autocad architecture رو انتخاب میکنم.(و البته برای رندر طبیعی Maxwell)
2- اگربه من بگن که یک نما رو طراحی کنم و چند رندر از اون رو ارائه بدم، 3Dmax+Vray یا 3Dmax+Mentalray یا 3Dmax+Maxwell رو انتخاب میکنم.
3- اگر به من بگن که یک دکور رو طراحی کنم، 3Dmax+Vray یا 3Dmax+Mentalray یا 3Dmax+Maxwell رو انتخاب میکنم.

آخرین ویرایش:

halal314

عضو جدید
به نظر من مدل سازی با راینو بهترینه چون حجم کارت فوق العاده سبک تر از مکسه و در عوض دقیق تر هم هست (حجم های راینو به راحتی قابل ترجمه برای دستگاه های سی ان سی ان در حالی که مکس مبدل می خواد) در انتها حجمت رو ببر تو مکس رندر بگیر (البته با راینو هم می تونی وی ری یا مکسول رندر کنی!) پلاگین گراس هاپر هم هست که پیچیده ترین فرم ها رو مدل می کنه و دینامیک هم هست (grasshopper3d.ir)

1-دوست من، سبک بودن فایلهای شما در راینو و سنگین بودن اونها در مکس ربطی به این دو نرم افزار نداره؛ علت اینه که شما در راینو داری مدلهات رو NURBS میسازی و در مکس Mesh؛ که اگر در راینو meh و در مکس Nurbs بسازی، اونوقت خواهی دید که ایندفعه فایل راینو بسیار سنگین خواهد شد.
بعبارت بهتر، سنگین و یا سبک شدن مدلها در هر نرم افزاری بستگی مستقیم به مهارت شخص و تسلط او در انتخاب بهترین روش در هر موقعیت داره!!!
2- از نظر دقت هیچ نرم افزاری با نرم افزار دیگر فرق ندارد. این حرف که مکس دقتش پایینه، حرفی بسیار مبتدیانه ای هست. ( من در کلاسهای خودم به دوستانی که در خدمتشون هستم نحوه ترسیم نقشه های دقیق مانند آنچه در اتوکد ترسیم میکنید رو یاد میدم، اونوقت چطور شما میگید که مکس دقتش پایینه؟؟؟)

sib580

عضو جدید
به نظر من هر نرم افزاری خوبیه خودشو داره
اصلا نمیشه رویت رو با مکس مقایسه کرد. رویت برنامه ایه که هر معماری باید بلد باشه و مکس برنامه ایه که به قول معروف گنجشک رو تبدیل به قناری میکنه و کارفرما بیشتر می تونه درک کنه
یادگیری مکس زمان بیشتری میبره به خاطر همین موضوع کمتر میرن سراعش...
من چند ماهه که مکس رو به صورت حرفه ای شروع کردم و واقعا ازش لذت می برم چون جایی که میرم آموزشش عالیه
پیشنهاد من مکسه چون یادگیری رویت کاری نداره...
موفق باشی

masi جان، شما کجا کلاس میری؟ اگر خوبه آدرسشو میدی؟

Pleiades.Arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
من اسکچاپ رو کامل بلدم + پلاگین kerkythea و همه ی پروژه هام رو با اینا انجام دادم. ولی این روزا دانشجوهای تازه وارد معماری رو میبینم که revit و rhino و maya و... بلدن در حالی که من وقتی revit رو باز میکنم اصلا نمیدونم چی به چیه و از کجا شروع کنم. دارم حس میکنم قدیمی شدم! واسه همین میخوام برم دنبال این نرم افزار هایی که جدیدا رواج پیدا کردن ولی نمیدونم کدوم؟ revit؟ rhino؟ شما چی پیشنهاد میکنید؟

et-rt

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من اسکچاپ رو کامل بلدم + پلاگین kerkythea و همه ی پروژه هام رو با اینا انجام دادم. ولی این روزا دانشجوهای تازه وارد معماری رو میبینم که revit و rhino و maya و... بلدن در حالی که من وقتی revit رو باز میکنم اصلا نمیدونم چی به چیه و از کجا شروع کنم. دارم حس میکنم قدیمی شدم! واسه همین میخوام برم دنبال این نرم افزار هایی که جدیدا رواج پیدا کردن ولی نمیدونم کدوم؟ revit؟ rhino؟ شما چی پیشنهاد میکنید؟
دو حالت داره
اگه واسه پروژه های دانشجوییه راینو بهتره.چون بهترین مدلینگو داره.
ولی اگه تو بازار و کارای اجرایی هستین رویت بهتره. چون تخصصی معماریه و اگه بتونید در کنارش رویت استراکچر و رویت مپ یاد بگیرید که دیگه عالیه.

helensj

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
یه جمله ای فک کنم قدیم اقای یگانگی گفتن که واقعا من بهش ایمان اوردم و میتونه ختم جواب همه دوستانی باشه که نگران اینن که این بهتره یا اون بهتره...واقعیت امر اینه:
به هیچ عنوان مهم نیست دارین با چه نرم افزاری کار میکنید مهم اینه که با همونی که دارید کار میکنید دارید چی کار میکنید!؟؟؟
همینطور که خودتونم میبینید کسایی هستن که باهمین اسکچ اپ کارایی میکنن که خیلی از دوستایی که رفتن مکس و راینو و مایا و... یاد گرفتن هنوز که هنوز نمیتونن اون کارارو بکنن
تو انتخاب نرم افزار مهم طرز تفکر شما برای طراحی و بعد تلاش شما برای یادگیری اون نرم افزار(هر چی که هست)تا نهایتشه
:gol:

ReD_CoDE

متخصص REVIT
کاربر ممتاز
یه جمله ای فک کنم قدیم اقای یگانگی گفتن که واقعا من بهش ایمان اوردم و میتونه ختم جواب همه دوستانی باشه که نگران اینن که این بهتره یا اون بهتره...واقعیت امر اینه:
به هیچ عنوان مهم نیست دارین با چه نرم افزاری کار میکنید مهم اینه که با همونی که دارید کار میکنید دارید چی کار میکنید!؟؟؟
همینطور که خودتونم میبینید کسایی هستن که باهمین اسکچ اپ کارایی میکنن که خیلی از دوستایی که رفتن مکس و راینو و مایا و... یاد گرفتن هنوز که هنوز نمیتونن اون کارارو بکنن
تو انتخاب نرم افزار مهم طرز تفکر شما برای طراحی و بعد تلاش شما برای یادگیری اون نرم افزار(هر چی که هست)تا نهایتشه
:gol:

حرف شما و آقای یگانگی کاملا درسته، اما بیشتر تو مدلینگ اینطوریه، یعنی تو مدل کردن هرکی با هر نرم افزاری راحته و میتونه مدلای پیچیده رو مدل کنه و نیازهاشو برطرف میکنه همون نرم افزار ایده آلشه
اما تو کار اجرایی که همزمان کار تری دی و نقشه های اجرایی (فاز 2) و تحلیل سازه و انرژی و ... میخوان خب نرم افزار یا نرم افزارایی مثل رویت مفیدترن چون در یک زمان چندتا کار رو انجام میدن
هر نرم افزاری تو یه قسمتی قویه و تو جاهایی هم محدودیت داره، و باید به یه نرم افزار اکتفا نکرد، باید چندتا نرم افزار خوب رو شناسایی کرد و یاد گرفت، نرم افزارهایی که مکمل یکدیگه باشن و کل حوزه معماری و عمران و تاسیسات و ... رو پوشش بدن

بالا