مشاوره آزمون نظام مهندسی معماری

mehrdad2all

عضو
منم باورم نمیشه که امتحان طراحی رو خوب ندادم خیلی وقت کم آوردم راستی این که گفته بود نورگیری از شمال و جنوب مهمه یعنی اینکه هر واحد هم باید از شمال نور بگیره هم از جنوب

باورتون بشه! وقتی به گفته رئیس ساز مان، در آزمون سال گذشته فقط 20% تونستن قبول بشن! میبینین که خیلی ها مثل شما هستند. البه من امیدوارم که شما جزو اون 20% باشید. در مورد پاسخ سوالتون:
خیر. هر واحد لزوماً نمیخواست که از شمال و جنوب نور بگیره.
چون سایت ساختمان دو کله نبود(گذر فقط از جنوب داشت و شمال توده بود)امکان نوردهی از شمال به واحدها به طور طبیعی وجود نداشت(چون قرار دادن پنجره با فاصله کمتر از 3 متر از دیوار همسایه ممنوعه) اگر واحدهای شما شمالی، جنوبی در اومدن، باید برای واحد شمالیتون با رعایت یک وید(که به نظر من از لحاظ دید بصری واحد بهترین جا براش ضلع شمالی کاره که با رعایت حداقل 3 متر از دیوار شمالی بشه پنجره ای گذاشت که دید و منظر حیاط ساختمون شمالی رو داره) نوردهی میکردید. حالا این وید میشد وسط کارتون هم باشه، ولی با اینکار اولاً از دید و منظر وسیع حیاط همسایه شمالی چشمپوشی میکردین و هم اینکه اگر بخاطرنوردهی واحد جنوبی از این وید استفاده کردید اشتباهه. چون پنجره های روبروی دو واحد باید حداقل 6 متر فاصله داشته باشن که وید با مساحت 13.58 متر مربعی نمیتونست این فاصله رو پوشش بده.
اگر هم واحدهاتون شرقی غربی میشدن که چه بهتر! هر واحد میتونست هم نور شمال و هم نور جنوب رو داشته باشه! به نظر من این نوع پلان برای این سوال ایده آله! من که خودم نرسیدم همچین کاری رو اتود کنم... دو واحدم شمالی جنوبی در اومد زدم رفت! با کلی ذیق وقت...

آخرین ویرایش:

mehrdad2all

عضو
من پله ام و وسط قرار دادم.هر دو واحدم میتونستن از شمال و جنوب نور بگیرند ولی بعدا متوجه شدم که پارکینگم مشکل دار شد.
میگم از سه طزف یعنی شرق و غرب و شمال همسایه داشتیم؟

به پارکینگها تو این اتود من فکر نکردم. ولی به نظر من اگر میتونستید پارکینگها رو به جوری حلش کنید، این گزینه که هر دو واحد نور شمال و جنوب رو داشته باشن ایده آل ترین گزینه حل پلانه.
پاسخ سوالتون رو هم آخر دو تا پست قبلی(267#) دادم.

mehrdad2all

عضو
سلام مهندسان عزیز:gol:
خسته نباشید.من هنوز هم خستم.میزم مشکل داشت از اول تا آخر ایستاده بودم.هرچی هم که گفتم رسیدگی نکردند.می خوام برم نظام مهندسی شکایت:(
و اما در مورد جزییات:
1-دیوار زیرزمین برای عایقکاری از کف تا سقف
2-ماسه نرم
3-نزدم
4-زیر دوشی میشد.این دتایل مزخرف دقیقا تو کتاب عناصر جزییات هنرستان هست
5-این دیوار طره ای برای عبورو مرور خودرو یادم نیست کدوم سوال بود؟
6-عایقکاری زیر دیوار داخلی هم یادم نیست.سوالش دقیقا چی بود؟گفته بود کدوم غلط است؟پی-بلوکاژ و ...؟
7-آرماتورهای فوقانی برای سایبان بتنی که به نعل درگاه فلزی جوش میشد
8-میخ پلاستیکی برای عایق حرارتی که اولش پلاستیکی زدم ولی بعدش گالوانیزه!
9-در اقلیم شمال من دو مورد اشتباه و زدم.عایقکاری رطوبتی و عایقکاری حرارتیش مشکل داشت.درسته؟سوالش یادم نیست دقیقا .
10-سوال اراک چی بود؟کدام اشتباه است؟من چفت زیر تراس و زدم.چون به نظرم لازم نیست.در پوش سنگی میتونه روی دست انداز تراس باشه.چرا میگید مشکل داره؟
11-نزدم
12-اینم سوالشو دقیقا بگید.
13-سوال 100 چی بود؟
14-عایقکاری رطوبتی دیوار روی کرسی چینی و کف اونی میشد که از روی کرسی چینی عایق داشتیم تا روی ازاره ولی دو گزینه اینجوری بودند.اونی درست بود که ما زیر تیغه ی محافظ عایقکاری رطوبتی نداشتیم.
15-پوشش کف بام مرکب اونی میشد که عایق رطوبت بالای حرارت بود ولی بتن شیب بندی بام بینشون بود.یعنی از بالای بام به پایین داشتیم:عایق رطوبتی-بتن شیب بندی-عایق حرارتی.که تو 167 هست.
16-دتایل درز انبساط بام اونی میشد که روی درز انبساط بام کاملا با ورق پوشیده شده بود نه اونهایی که قطع شده بودند.
17-سوال عایق رطوبتی زیر کف پنچره ی سنگی هم تو 167 بود.سوالش دقیقا یادم نیست.
18-دتایل در قابلمه ای.فکر کنم گزینه ی 4 میشد.
19-اصفهان و نزدم اون کلید پریزها.
20-جزییات آستانه در ورودی هم اونی میشد که یه طرف عایقکاری داشتیم چون اون طرفش فضای مرطوب نداشتیم.فکر کنم 3 زدم.
طراحی هم که خیلی حجمش زیاد بود وقت کم آوردم.
دوستان ناراحت نباشید چون همه ی تلاشمون و کردیم اگه نشد سال بعد چاره ای نیست.
راستی مثل اینکه ما هم دوبار در سال امتحان خواهیم داد.چون میگفتن که 3 ماه دیگه بازم آزمون میگیرن یعنی خردادماه.

ممنون از جواباتون
من در مورد سوال 1 اشکال دارم. در مورد زیرزمینهایی که اندکی پایینتر از سطح زمین هستند و دیوارشون از سطح زمین بالاتر میاد و حتی پنجره هم دارند(در صورت قرار دادن همکف در تراز 1.20+) عایقکاری از کف زیر زمین تا تراز روی ازاره لازمه و لزوماً تا سقف لازم نیست.
من این سوال رو حمام زدم. چون یه جا دیدم عایقکاری پشت دوش تا سقف میره.

mehrdad2all

عضو
من پارسال برای نظارت آزمون تستی جزئیات رو با نمره 49 از 50 افتادمو اصلاً تو نظام مهندسی دنبالش نرفتم. امسال هم که گند زدم به آزمون جزئیات و قطعاً از پارسال کمتر میشم. کسی میدونه آیا میشه همون 49 پارسال رو یه جوری 50 کرد؟ کلاسی؟ ضابطه ای؟ چیزی؟

gh.omid53

عضو جدید
سلام دوستان .
1 - در سوال اراک دیتایل غلط شترگلو است چون کاربرد شترگلو برای جلوگیری از خروج بوی بد فاضلاب است . آبروی بام نه به چاه فاضلاب می ریزد و همچنین چون به فضای بیرونی ارتباط دارد اگر به چاه فاضلاب ارتباط داشته باشد و شترگلو هم نداشته باشیم بو پخش میشود و نیازی به شترگلو نیست . اقلیم اراک مورد انحرافی سوال بود .
2 - در دیوارداخلی چون بلوکاژ جلوی نفوذ رطوبت را میگیرد نیازی به عایق رطوبتی نیست .
3 - دراقلیم شمال زهکش هم ایراد دارد ( عکسهای 62 - 63 - 64 = 65 ویرایش آخر کتاب ساعد سمیعیی

rainy day

عضو جدید
در پاسخ به مهرداد بايد بگم كه مثل اينكه قبلا براي كمبود چند نمره ميشد كلاس رفت و كسري رو جبران كرد...ولي الان گويا اين جريان برداشته شده،‌ حالا 49 يه خورده فرق ميكنه، يه پيگيري بكنيد بد نيست....

و دوست عزيزي كه گفتن خرداد دوباره امتحان ميگيرن، مطمئن هستيد؟؟؟؟نميشه كه ، اونجوري هم خرداد ، هم شهريور هم آذر هم اسفند و....
ولي اگه بشه كه عاليـــــــه

من خيلي سر طراحي ناراحتم، عجيب وقت كم آوردم، سر طراحي پلان زيادي زمان گذاشتم و به بقيه نرسيدم..من پله رو وسط گرفتم و اصلا براي پاركينگ مشكلي پيش نياورد، فقط جاي ستونهاي پاييني رو تغيير دادم...

مشكل اساسي سر انتقال دادن به اون برگه ها بود،، كلي زمان گرفت، مگه ميشه از يه برگه بدون هيچ امكاناتي (ميز نور، كاربن و..) به يه برگه ديگه انتقال داد!!!!!!!!!! به نظر من راهش اينه كه از همون اول با مداد تو برگه ها كشيده بشه، اينجوري ممكنه كثيف كاري بشه ولي حداقل زمان الكي صرف نقل و انتقال نميشه. حالا دوستاني كه تجربه بيشتري دارن، بهتر ميتونن نظر بدن كه واقعا چه روشي رو پيشنهاد ميكنن، ...

ولي اون امتحان خرداد اگه حقيقت داشته باشه كمي از بار ناراحتي كاسته ميشه، بقول دوستمون حيف اون همه وقتي كه ديروز گذاشتيم، من هنوز گردنم درد ميكنه....

آخرین ویرایش:

rainy day

عضو جدید
راستي يه چيزي، اون واحدي كه از شمال چسبيده به زميني كه داده بودن، كدوم يكي از شكلهاي زير ميشد؟؟

limooshirin

عضو جدید
سلام دوستان .
1 - در سوال اراک دیتایل غلط شترگلو است چون کاربرد شترگلو برای جلوگیری از خروج بوی بد فاضلاب است . آبروی بام نه به چاه فاضلاب می ریزد و همچنین چون به فضای بیرونی ارتباط دارد اگر به چاه فاضلاب ارتباط داشته باشد و شترگلو هم نداشته باشیم بو پخش میشود و نیازی به شترگلو نیست . اقلیم اراک مورد انحرافی سوال بود .
2 - در دیوارداخلی چون بلوکاژ جلوی نفوذ رطوبت را میگیرد نیازی به عایق رطوبتی نیست .
3 - دراقلیم شمال زهکش هم ایراد دارد ( عکسهای 62 - 63 - 64 = 65 ویرایش آخر کتاب ساعد سمیعیی
سلام
اقلیم اراک مورد انحرافی نبود
چون در منطقه سردسیر نوشته بود به این دلیل اب موجود در شترگلو دراثر سرما یخ میبنده و باعث ترکیدن لوله میشود .

limooshirin

عضو جدید
من پارسال برای نظارت آزمون تستی جزئیات رو با نمره 49 از 50 افتادمو اصلاً تو نظام مهندسی دنبالش نرفتم. امسال هم که گند زدم به آزمون جزئیات و قطعاً از پارسال کمتر میشم. کسی میدونه آیا میشه همون 49 پارسال رو یه جوری 50 کرد؟ کلاسی؟ ضابطه ای؟ چیزی؟

شما مرتب به سایت نظام مهندسی و همچنین سایت مسکن ساختمان سر بزنید و از نظام مهندسی استانتون سوال بپرسید که ایا واسه ازمون اذر 88 کلاس کسری نمره برگزار میشه یا نه ؟

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از جواباتون
من در مورد سوال 1 اشکال دارم. در مورد زیرزمینهایی که اندکی پایینتر از سطح زمین هستند و دیوارشون از سطح زمین بالاتر میاد و حتی پنجره هم دارند(در صورت قرار دادن همکف در تراز 1.20+) عایقکاری از کف زیر زمین تا تراز روی ازاره لازمه و لزوماً تا سقف لازم نیست.
من این سوال رو حمام زدم. چون یه جا دیدم عایقکاری پشت دوش تا سقف میره.
اینی که شما مورد زیرزمین گفتی درسته ولی حمام هم تا سقف عایقکاری دیوار ادامه پیدا نمیکنه
مثلا در مورد وان حمام تا ارتفاع 20 سانتی متر بالاتر از لبه ی وان باید عایقکاری شوند-منبع نشریه 55 صفحه ی
759 و صفحه ی 404 همین نشریه گفته در مورد عایقکاری سرویسهای بهداشتی و فضاهای مشابه که عایقکاری قایم پای دیوارها در این مکانها تا 15 سانتی متر بالاتر از بالاترین نقطه ای که امکان ریزش آب و تجمع آن وجوددارد مانند لبه ی وان و زیردوش ضروریست.

آخرین ویرایش:

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان .
در مورد 2 :جواب چی میشد ؟ اونی نمیشد که دو طرف دیوار بلوکاژداریم؟
در مورد 3 :زهکشی تو اون صفحاتی که گفتید نیست

gh.omid53

عضو جدید
1 - زهکشی در صفحه 21 تدوین ششم پائیز 89 شکل 67
2 - دوطرف دیوار بلوکاژ صحیح ( فکر میکنم )

rainy day

عضو جدید
در مورد 2 :جواب چی میشد ؟ اونی نمیشد که دو طرف دیوار بلوکاژداریم؟

اين دوتا ، دوتا سئوال مختلفه، شما سئوالي رو ميگيد كه پرسيده بود كدام يك از موارد زير صحيح است كه ميشد اوني كه دو طرف بلوكاژ كشيده بود، سئوالي كه اميد گفتن، اوني بود كه پرسيده بود درخصوص شكل زير كدام مورد اشتباه است كه ميشد قيرگوني، براي اينكه بلوكاژ به نوعي مانع نفوذ رطوبت ميشه...

greatmemar

عضو جدید
راستي يه چيزي، اون واحدي كه از شمال چسبيده به زميني كه داده بودن، كدوم يكي از شكلهاي زير ميشد؟؟

درستش گزینه A ولی یه مسئله که بود نمیشه بصورت مستقیم شما از جهت شما نور بگیرین چون مسئله اشراف شدن به حیاط بلوک بالایی پیش میاد
باید یه نورگیر توی قسمت شمالی مینداختین به مساحت حداقل 12 متر مربع
چون به ازای هر طبقه باید حداقل 3 متر مربع فضای نورگبر داشته باشین یعنی 3 در 4 میشه 12 متر مربع
چون شما از زمینتون 2 متر پیش روی داشتین بایذ اون 24 متری که اومدین جلو رو در ازاش 24 متر نورگیر تو طبقات داشته باشین تا تراکم 60 درصد تون رعایت بشه.
یعنی دو تا نورگیر 12 متری که دیگه مشکلی از لحاظ نور ساختمونتون هم نداشته باشین.

rainy day

عضو جدید
درستش گزینه A ولی یه مسئله که بود نمیشه بصورت مستقیم شما از جهت شما نور بگیرین چون مسئله اشراف شدن به حیاط بلوک بالایی پیش میاد
باید یه نورگیر توی قسمت شمالی مینداختین به مساحت حداقل 12 متر مربع
چون به ازای هر طبقه باید حداقل 3 متر مربع فضای نورگبر داشته باشین یعنی 3 در 4 میشه 12 متر مربع
چون شما از زمینتون 2 متر پیش روی داشتین بایذ اون 24 متری که اومدین جلو رو در ازاش 24 متر نورگیر تو طبقات داشته باشین تا تراکم 60 درصد تون رعایت بشه.

ممنون از توضيح خوبتون، من نورگير گذاشتم ولي 3*2 ، البته اگه 3*4 ميذاشتم خيلي هم طرحم بهتر ميشد!! فق يه اشتباهي كه الان يادم افتاد انجام دادم و يه جوري ناخوداگاه اينكارو كردم اين بود كه براي ديوارهاي شمالي كه از نورگير نور ميگرفتن، پنجره هم گذاشتم....

حالا يه مساله، اين نورگير تو طبقه ي 4 هم بود ديگه، پس ميشه 36 متر نورگير نه 24.درسته؟

و يه سئوال خيلي مهم ديگه كه معضل اساسي من تو امتحان طراحي بود و خيلي وقتمو گرفت...
همونطور كه گفتم من پله رو وسط گرفتم، و خوب تا طبقه ي سوم پلانها خيلي منطقي دراومد، ولي طبقه ي چهارم كه تك واحدي بود، بيچارم كرد، يعني اگه رو اون اينهمه وقت نميذاشتم، به بقيه ي ماجرا اقلا ميرسيدم..مشكل هم اين بود كه فرض كنيد تو اون فرم مستطيلي ، پله و آسانسور در وسط، وارد خونه ميشي،،مساحتش هم كه بزرگ بود، و كل اون مستطيل مال يه واحده، جاييش رو كه نميشه بست، فضاها رو كه چيدم اينجوري شد كه فردي كه مياد تو، مثلا از جهت شرق وارد ميشه، خوب آشپزخونه رو داشت و به سمت شمال هال و پذيرايي و به سمت جنوب هم اتاق ها ، حالا اين اتاقها يكيش هم قاعدتا كميش در جبهه ي غربي ميفتاد، و فكر كنيد طرف انگار براي رسيدن به اون سمت ( يعني شرق به غرب) ميبايست دور حجم پله ميگشت(چون پله وسط بود)، نميدونم واقعا راه درست حل پلان در اين شرايط چيه؟؟خيلي دوست دارم نظرتون بدونم،، فرناز خانم هم گفتيد پله رو وسط گرفتيد، شما براي تك واحدي چه جوري طراحي كرديد؟؟

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از توضيح خوبتون، من نورگير گذاشتم ولي 3*2 ، البته اگه 3*4 ميذاشتم خيلي هم طرحم بهتر ميشد!! فق يه اشتباهي كه الان يادم افتاد انجام دادم و يه جوري ناخوداگاه اينكارو كردم اين بود كه براي ديوارهاي شمالي كه از نورگير نور ميگرفتن، پنجره هم گذاشتم....

حالا يه مساله، اين نورگير تو طبقه ي 4 هم بود ديگه، پس ميشه 36 متر نورگير نه 24.درسته؟

و يه سئوال خيلي مهم ديگه كه معضل اساسي من تو امتحان طراحي بود و خيلي وقتمو گرفت...
همونطور كه گفتم من پله رو وسط گرفتم، و خوب تا طبقه ي سوم پلانها خيلي منطقي دراومد، ولي طبقه ي چهارم كه تك واحدي بود، بيچارم كرد، يعني اگه رو اون اينهمه وقت نميذاشتم، به بقيه ي ماجرا اقلا ميرسيدم..مشكل هم اين بود كه فرض كنيد تو اون فرم مستطيلي ، پله و آسانسور در وسط، وارد خونه ميشي،،مساحتش هم كه بزرگ بود، و كل اون مستطيل مال يه واحده، جاييش رو كه نميشه بست، فضاها رو كه چيدم اينجوري شد كه فردي كه مياد تو، مثلا از جهت شرق وارد ميشه، خوب آشپزخونه رو داشت و به سمت شمال هال و پذيرايي و به سمت جنوب هم اتاق ها ، حالا اين اتاقها يكيش هم قاعدتا كميش در جبهه ي غربي ميفتاد، و فكر كنيد طرف انگار براي رسيدن به اون سمت ( يعني شرق به غرب) ميبايست دور حجم پله ميگشت(چون پله وسط بود)، نميدونم واقعا راه درست حل پلان در اين شرايط چيه؟؟خيلي دوست دارم نظرتون بدونم،، فرناز خانم هم گفتيد پله رو وسط گرفتيد، شما براي تك واحدي چه جوري طراحي كرديد؟؟
من با قرار دادن پله در وسط دو مشکل اساسی پیدا کردم:
1- پارکینگ و نتونستم در بیارم
2-طبقه ی 4 هم همینطور که شما گفتید باید دور پله بچرخند از داخل
راستی شما چجوری با قرار دادن پله در وسط پارکینگتو دراوردی؟

mehrdad2all

عضو
توضیحی در مورد ابعاد دقیق وید

توضیحی در مورد ابعاد دقیق وید

باید یه نور گیر توی قسمت شمالی مینداختین به مساحت حداقل 12 متر مربع

ابعاد دقیق وید رو اینطوری حساب میکنن که مساحت بنا رو که 2 +60% جلو اومده از مساحت 60% کم میکنن .شما ۲تا پخ ساختمون و دو تا درز انقطاع ۱۵ سانتی رو از توده کم کنید و مساحتش رو از ۶۰% کم کنید میشه 13.58 که اندازه وید در هر طبقه است

rainy day

عضو جدید
من با قرار دادن پله در وسط دو مشکل اساسی پیدا کردم:
1- پارکینگ و نتونستم در بیارم
2-طبقه ی 4 هم همینطور که شما گفتید باید دور پله بچرخند از داخل
راستی شما چجوری با قرار دادن پله در وسط پارکینگتو دراوردی؟

نكته ي مثبت توي پاركينگ تعداد كم واحدها (و طبعا ماشينها)و نبود فضاي ديگه مثل انبار و تاسيسات در پيلوت بود، با توجه به اندازه آكسها در سمت راست پله ماشينها بطور عرضي و در سمت چپ پله بطور طولي قرار گرفتن، البته من درسمت جنوبي (يعني ورودي پاركينگ، جاي 2 ستون رو تغيير دادم كه ماشينها هنگام ورود مشكل نداشته باشن)، اما اون چرخيدن دور جعبه پله تو طبقه 4 هنوز برام سئواله!!!!

راستي يه سوال، شما كتاباي جزييات رو با خودتون برده بوديد؟؟؟

آخرین ویرایش:

rainy day

عضو جدید
ابعاد دقیق وید رو اینطوری حساب میکنن که مساحت بنا رو که 2 +60% جلو اومده از مساحت 60% کم میکنن .شما ۲تا پخ ساختمون و دو تا درز انقطاع ۱۵ سانتی رو از توده کم کنید و مساحتش رو از ۶۰% کم کنید میشه 13.58 که اندازه وید در هر طبقه است

درز انقطاع در اين پروژه از نظر من ضروري نبود، چون طبق آيين نامه 2800، ساختمون با ارتفاع بيش از 12 ، درز انقطاع ميخواد، اگه كسي ارتفاعها رو جوري گرفته باشه (مثلا حداقل ها رو)، ميشد به 12 هم نرسه، ولي اگه رو مقطع بيش از 12 دراومده باشه كه لازمه...

در مورد ويد هم ممنون، چرا من اين رو نميدونستم؟؟؟؟هيچ جا تو اون كتابها هم اينطوري نمينوشتن، راستي منظورتون از ويد، همون حياط خلوته؟

Hossein Sh

عضو جدید
1 - زهکشی در صفحه 21 تدوین ششم پائیز 89 شکل 67
2 - دوطرف دیوار بلوکاژ صحیح ( فکر میکنم )

با سلام
سوال اقلیم شمال، کلاً جداره طراحی شده غلط بود. این جداره از نوع جداره نوع دوم بود در صورتی که برای اقلیم شمال در جوار دریا جداره نوع سوم و چهارم مورد نیازه. رک به راهنمای مبحث نوزده

mehrdad2all

عضو
درز انقطاع در اين پروژه از نظر من ضروري نبود، چون طبق آيين نامه 2800، ساختمون با ارتفاع بيش از 12 ، درز انقطاع ميخواد، اگه كسي ارتفاعها رو جوري گرفته باشه (مثلا حداقل ها رو)، ميشد به 12 هم نرسه، ولي اگه رو مقطع بيش از 12 دراومده باشه كه لازمه...

در مورد ويد هم ممنون، چرا من اين رو نميدونستم؟؟؟؟هيچ جا تو اون كتابها هم اينطوري نمينوشتن، راستي منظورتون از ويد، همون حياط خلوته؟

سلام
در مورد درز انقطاع، من همه جا دیدم میگن درز انقطاع باید یک درصد ارتفاع ساختمون بلندتر و حداقل یرایر 10 سانتیمتر باشه! هیچ جایی هم ندیدم درز انقطاع حتی دو ساختمون 2 طبقه کوچولوی مجاور هم اجرا نشه! حتما! حتما! اجرا میکنن، حتی اگر ساختمون مجاورش فقط یه پیلوتی باشه!
ضمناً در مورد ارتفاعی که شما گفتید اگر حداقلها اجرا بشه کمتر از 12 میشه چطور حساب کردید؟ 4 طبقه روی پیلوت میشه 5 طبقه. حد اقل ارتفاع کف پیلوت تا کف طبقه اول 2.80 و کف تا کف طبقات هم 3.20 که جمعاً میشه 15.60 تازه بدون خرپشته و این حداقلهاست...
در مورد وید : کف وید فقط در طبقه اول پر میشه(یعنی در پیلوتی شما سقفی یکپارچه بدون سوراخ خواهید داشت) و میشه از اون به عنوان حیاط خلوت فقط طبقه اول استفاده کنه. اما در طبقات بالا کف وید رو نباید پر کنن. یعنی یه دالان عمودی نورگیر ایجاد خواهد شد. یه چی مثل داکت، منتها خیلی بزرگتر

آخرین ویرایش:

rainy day

عضو جدید
سلام
در مورد درز انقطاع، من همه جا دیدم میگن درز انقطاع باید یک درصد ارتفاع ساختمون بلندتر و حداقل یرایر 10 سانتیمتر باشه! هیچ جایی هم ندیدم درز انقطاع حتی دو ساختمون 2 طبقه کوچولوی مجاور هم اجرا نشه! حتما! حتما! اجرا میکنن، حتی اگر ساختمون مجاورش فقط یه پیلوتی باشه!
ضمناً در مورد ارتفاعی که شما گفتید اگر حداقلها اجرا بشه کمتر از 12 میشه چطور حساب کردید؟ 4 طبقه روی پیلوت میشه 5 طبقه. حد اقل ارتفاع کف پیلوت تا کف طبقه اول 2.80 و کف تا کف طبقات هم 3.20 که جمعاً میشه 15.60 تازه بدون خرپشته و این حداقلهاست...
در مورد وید : کف وید فقط در طبقه اول پر میشه(یعنی در پیلوتی شما سقفی یکپارچه بدون سوراخ خواهید داشت) و میشه از اون به عنوان حیاط خلوت فقط طبقه اول استفاده کنه. اما در طبقات بالا کف وید رو نباید پر کنن. یعنی یه دالان عمودی نورگیر ایجاد خواهد شد. یه چی مثل داکت، منتها خیلی بزرگتر

ممنون، راستي مگه 3 طبقه روي پيلوت نبود؟؟با اون حساب گفتم، ولي اگه 4 طبقه بود و من صورت سئوال رو اشتباه خوندم كه هيچي،..100 درصد ضروري بود.

limooshirin

عضو جدید
سوالات جزئیات اجرایی آزمون نظام مهندسی 5 اسفند 89 رشته معماری

سوالات جزئیات اجرایی آزمون نظام مهندسی 5 اسفند 89 رشته معماری

سلام بر دوستان
اینم از سوالات اجرایی آزمون نظام مهندسی اگه کلیدهارو هم گیر آوردم توی همین سایت میذارم
امیدارم که همگی قبول شین .

پیوست ها

• جزئیات اجرایی اسفند 89 رشته معماری.pdf
    1 مگایابت · بازدیدها: 0

rozhann

مدیر بازنشسته
با سلام و خسته نباشید به همه
من یه سری اطلاعات درمورد امتحان نظام جمع آوری کردم.
فکر کردم شاید لازم بشه برای دوستانی که میخوان سال آینده شرکت کنن
حتما میدونین که باید مباحث نظام مهندسی رو مطالعه کنین.
این مباحث رو با تعدادی از دوستان دسته بندی کردیم ولی به هر حال مطالعه و مسلط بودن روی تمام مباحث الزامیست
برای ازمون عمومی:مباحث 3-4-5-8-14-15 و کتابهای شورای عالی معماری و شهرسازی و کتاب قوانین نظام مهندسی
برای ازمون تخصصی:مباحث 5-8-9-12-13-14-15-16-17-19-20
یه توصیه کوچیک دیگه.اگه همه کتابهارو یک بار میخونین مباحث 3-4-8-9 رو دوبار بخونین.

کدخدا

مدیر بازنشسته
با سلام و خسته نباشید به همه
من یه سری اطلاعات درمورد امتحان نظام جمع آوری کردم.
فکر کردم شاید لازم بشه برای دوستانی که میخوان سال آینده شرکت کنن
حتما میدونین که باید مباحث نظام مهندسی رو مطالعه کنین.
این مباحث رو با تعدادی از دوستان دسته بندی کردیم ولی به هر حال مطالعه و مسلط بودن روی تمام مباحث الزامیست
برای ازمون عمومی:مباحث 3-4-5-8-14-15 و کتابهای شورای عالی معماری و شهرسازی و کتاب قوانین نظام مهندسی
برای ازمون تخصصی:مباحث 5-8-9-12-13-14-15-16-17-19-20
یه توصیه کوچیک دیگه.اگه همه کتابهارو یک بار میخونین مباحث 3-4-8-9 رو دوبار بخونین.
یه پیشنهاد کلی دارم برات آبجی سابق
کلا این امتحانه رو جدی نگیر هیچی نیست بچسب به طراحی که خیلی زمانش کمه .
کلا باید در حد پلاتر باشی.
فقط در حدی بخون که بتونی سوالا رو پیدا کنی تو کتابام هرچی عدد می بینی خط بکش دورش به مبحث های مهم 15 رو هم اضافه کن.نشریه 55 رو هم ببر سر جلسه بد جوری جواب میده.

vahideh.k

عضو جدید
ممنون از سوالات
جواب من به سوالات
1.گزینه 1
2-4
3-2
4- جواب ندادم
5-4
6-*
7-*
8-4