مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
فکر کنم منظور مارجین اینه که دمای هوا بعد از بارش برف به شدت افت می کنه و این سرما به مدت طولانی در منطقه باقی میمونه، و از اونجایی که شاخه ها (بخصوص سرشاخه های جوان) عایق و پوششی در برابر این سرما ندارن ممکنه توان تحمل یخبندون رو نداشته باشن و یخ زدگی داخلی بافتها باعث سرمازدگی و به قول معروف سیاه شدن و از بین رفتن شاخه های درخت میشه! (یه چیزی تو همین مایه ها!)

مارجين

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
فکر کنم منظور مارجین اینه که دمای هوا بعد از بارش برف به شدت افت می کنه و این سرما به مدت طولانی در منطقه باقی میمونه، و از اونجایی که شاخه ها (بخصوص سرشاخه های جوان) عایق و پوششی در برابر این سرما ندارن ممکنه توان تحمل یخبندون رو نداشته باشن و یخ زدگی داخلی بافتها باعث سرمازدگی و به قول معروف سیاه شدن و از بین رفتن شاخه های درخت میشه! (یه چیزی تو همین مایه ها!)

خدا عمر و عزتت بده رئيس...همينو ميخواستم بگم..

الان چند ساله كه باغدارهاي اينجا از همين موضوع نگران و صدمه ديده هستن...
و خودم ديدم كه هميشه بعد از برف افت شديد دما صورت ميگيره و همون برفهاي درحال آب شدن..شب كه ميشه تبديل به قنديلهاي تيز و ناحقي ميشن كه بيا و ببين...
بعدشم همينايي كه شما در مورد سرشاخه ها فرموديد...

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

خدا عمر و عزتت بده رئيس...همينو ميخواستم بگم..

الان چند ساله كه باغدارهاي اينجا از همين موضوع نگران و صدمه ديده هستن...
و خودم ديدم كه هميشه بعد از برف افت شديد دما صورت ميگيره و همون برفهاي درحال آب شدن..شب كه ميشه تبديل به قنديلهاي تيز و ناحقي ميشن كه بيا و ببين...
بعدشم همينايي كه شما در مورد سرشاخه ها فرموديد...

با اجازه شما عزیزان من اعتقاد به اینکه علت سرمازدگی وجود برف در منطقه هست رو قبول ندارم...
همین دیشب دما توی دشت ساری با اون همه برف -5 درجه بود...به نظر شما با این دما سرمازدگی رخ میده؟

مارجین میگه توی شب برف آب شده قندیل میشه...خب چه بهتر....وقتی اون قتدیله درحال تشکیل و یخ زدنه، گرمای خودشو داره به محیط اطرافش مث گیاهان میده.خودش یه راهکار ضد سرما زدگیه.اونچیزی که شما باید نگرانش باشین 2مورده...یکی کاهش دماس ناشی از همراهی سیستم بارشی... مثلا هوای همراه توده بارشی خیلی سرد باشه. و اونیکی وزش باد.
وجود برف توی یه منطقه سرما رو هیچوقت از سرمای همراه توده هوا کمتر نمیکنه.دمای برف درسته محیط رو مقداری سرد میکنه اما مهمتر از اون رنگ سفید برفه که تابش زمینی رو افزایش میده . و دمای شبانه رو مخصوصا پایین میاره.
پس به تنهایی وجود برف در منطقه رو عامل یه سرمازدگی خاص نباید دونست. در کنار اون دمای سیستم بارشی و وزش باد رو حتما باید در نظر گرفت....اما در کل پوشش برف و یخ عامل طبیعی مقابله با سرمای شدید بیرونیه.

ramin43

عضو جدید
راهنمایی

راهنمایی

سلام . من حدود 60 نهال 2 سال پیش در منطقه آبسرد دماوند کاشتم . لطفا راهنمایی بفرمایید الان نیاز به سمپاشی داره یا نه و اگر داره از چه سمی باید استفاده کنم . نهالها شامل سیب آلبالو گیلاس هلو فندق به گردو آلوشابلون زردآلو

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام . من حدود 60 نهال 2 سال پیش در منطقه آبسرد دماوند کاشتم . لطفا راهنمایی بفرمایید الان نیاز به سمپاشی داره یا نه و اگر داره از چه سمی باید استفاده کنم . نهالها شامل سیب آلبالو گیلاس هلو فندق به گردو آلوشابلون زردآلو
سوال شما قبلا اینجا پاسخ داده شده: http://www.www.www.iran-eng.ir/show...-(میوه-کاری)?p=7211667&viewfull=1#post7211667

leila_t

عضو جدید
سوال در مورد بازار کار رشته ی باغبانی

سوال در مورد بازار کار رشته ی باغبانی

سلام دوستان
من رشته ی مقطع کارشناسی ام مهندسی منابع طبیعی- جنگلداری است الان 5-6 ساله که فارغ التحصیل شدم:smile: تو یه شرکت کار میکردم که کارش، ربطی هم به رشته ی خودم نداشت، حالا شرکت ورشکست شده و من هم بیکار شدم :cry:
حالا برای کارشناسی ارشد میخوام بخونم، از کشت و کار و کشاورزی خوشم میاد با اینکه تجربه ای در این زمینه ندارم اما میخوام برای ارشد، تغییر رشته بدم.
میخواستم بپرسم بازار کار رشته ی باغبانی برای خانم ها خوب هست یا مثل رشته ی جنگلداری بازار کار نداره؟
در ضمن سوالی هم در مورد رتبه بندی داشتم اینکه مثلا اگر من در سازمان نظام مهندسی عضو شم و رتبه ی 3 رو تو مهندسی مشاور یا پیمانکاری کسب کنم کجاها میتونم از این رتبه استفاده کنم؟ یا در صورت گرفتن پروانه ی اشتغال چطور میتونم ازش استفاده کنم؟
ممنون میشم راهنماییم کنید:gol:

abdi711

عضو جدید
سلام به همگی
من یه سوال تو بخش ارشد باغبانی نوشتم کسی جواب نداده مجبور شدم اینجا دوباره مطرح کنم!
دانشگاه فردوسی مشهد اطلاعیه جذب کارشناسی ارشد بدون آزمون ویژه استعداد درخشان داده که مهلتش تا 20 بهمنه...
و اما سوال بنده دانشگاه فردوسی مشهد برای ادامه تحصیل خوبه؟استاد ها به دانشجو برای دادن مقاله کمک میکنن؟
دانشگاه هایی که شما در حال تحصیل هستین یا بودید چطور بودن!؟ممنون میشم راهنمایی کنید..

nazi jooon

کاربر ممتاز
سلام به همگی
من یه سوال تو بخش ارشد باغبانی نوشتم کسی جواب نداده مجبور شدم اینجا دوباره مطرح کنم!
دانشگاه فردوسی مشهد اطلاعیه جذب کارشناسی ارشد بدون آزمون ویژه استعداد درخشان داده که مهلتش تا 20 بهمنه...
و اما سوال بنده دانشگاه فردوسی مشهد برای ادامه تحصیل خوبه؟استاد ها به دانشجو برای دادن مقاله کمک میکنن؟
دانشگاه هایی که شما در حال تحصیل هستین یا بودید چطور بودن!؟ممنون میشم راهنمایی کنید..
سلام..اکثر اساتید واسه دادن یه مقاله خوب کمک میکنن چون در واقع باعث ارتقای خودشون میشه...
راجع به دانشگاه فردوسی اطلاعی ندارم...بچه های دانشگاه فردوسی کمک کنن لطف...

mamad 70i

عضو جدید
سلام دوستان کشاورزی
ما یه پشت بام داریم که تقریبا به یه نوعی به عنوان حیاط ازش استفاده میکنیم . خونه ما آپارتمانیه و پشت بام ما مکانه زیبایی هست برای گل کاری .
من تا حالا به جز کاشت سبزی چیز دیگه ای نکاشتم با چند تا گل بنفشه و فلفل تزیینی
اول بگم من لرستان زندگی میکنم و آب و هوا تقریبا کوهستانیه و سرد
حالا بریم سر اصل مطلب . نزدیکای اسفند هست و درخت کاری .من شنیدم هلو پا کوتاه و لیمو رو میشه داخل گلدون کاشت . میخام بدونم چه میوه هایی و من نهالاشونو بخرم . و چطوری بکارمشون گلدونا چطور باشن که من بتونم محصول بدست بیارم؟ ممنونتون ممیشم راهنماییم کنین . من شهرستان دورود هستم و کسی میدونه نهال از کجا بخرم بهتره ؟ ممنونتون ممیشم راهنماییم کنین

abdi711

عضو جدید
سلام..اکثر اساتید واسه دادن یه مقاله خوب کمک میکنن چون در واقع باعث ارتقای خودشون میشه...
راجع به دانشگاه فردوسی اطلاعی ندارم...بچه های دانشگاه فردوسی کمک کنن لطف...

ممنونم...آخه یکی از آشناهامون یکی از دانشگاه های تهران البته رشته غیر مهندسی تحصیل میکرده که خیلی ناله داشته بخاطر استاداش..میگفته استادهاشون فقط با اونور آبی ها مقاله کار میکردن، بخاطر اینکه درجه علمیشون پایینتر نیاد با دانشجو ها اصلا کار نمیکردن!!
گفتم نکنه دانشگاه های بزرگ همشون همینطوری باشه!!:question:

nazi jooon

کاربر ممتاز
ممنونم...آخه یکی از آشناهامون یکی از دانشگاه های تهران البته رشته غیر مهندسی تحصیل میکرده که خیلی ناله داشته بخاطر استاداش..میگفته استادهاشون فقط با اونور آبی ها مقاله کار میکردن، بخاطر اینکه درجه علمیشون پایینتر نیاد با دانشجو ها اصلا کار نمیکردن!!
گفتم نکنه دانشگاه های بزرگ همشون همینطوری باشه!!:question:
تو گروه ما که اینطور نیستن...بقیه رو نمیدونم...:surprised:

lmahdieh

عضو جدید
معرفی یک وبلاگ مفید

معرفی یک وبلاگ مفید

سلام مهندسان جوان.اینم یه وبلاگ مفید برای شما.بازدیدازش خالی از لطف نیست.امیدوارم خوشتون بیاد.zehkeshi-guilan.blogfa.com

آخرین ویرایش:

hojathazrati

عضو جدید
سلام من حدود 3هزار مترمربع زمین در شهرک کوروش نظرآباد دارم که آنالیز خاکش کربن 1.17% ازت 0.075% کربن به ازت 22.6 فسفر 0.045 پتاسیم 0.026 سدیم 0.303 کلسیم 0.244 PH8.34 و Ec476میکروزیمنس استبه نظر شما چه درخت‌های مثمری و به چه روشی بکارم؟

zanyarhosaini

عضو جدید
سوال

سوال

سلام مهندسان عزیز خسته نباشید
من الان کارشناسی آب می خونم و در انتخاب رشته ارشد هیچ نظری ندارم اگه می تونید در مورد رشته ها بهم اطلاعاتی بدید که در چه موردی است و وضع بازار کارش چطور است؟
آیا رشته های عمران شرکت کنم بهتره یا نه؟
اگه اطلاعاتی در این موارد بهم بدید ممنون میشم.
اگه فایل یا چیزی در این موارد دارید برای ایمیلم ارسال کنید.
اگه هم میشه سر فصلهای رشته های مختلف رو برام بفرستی
zanyarhosaini@yahoo.com

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز
رشته کارشناسی عمران بازار کارش نسبت به بقیه رشته ها کمی بهتره
بازار کار کارشناسی عمران حتی از ارشدش هم بهتره
ولی دوست خوبم شما به هر رشته ای که علاقه داشته باشی و سوادت درموردش کافی باشه و یا پشتوانه داشته باشی موفق میشی
با پوزش که توضیحاتم کامل نیست
موفق باشید:gol:

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
سلام من حدود 3هزار مترمربع زمین در شهرک کوروش نظرآباد دارم که آنالیز خاکش کربن 1.17% ازت 0.075% کربن به ازت 22.6 فسفر 0.045 پتاسیم 0.026 سدیم 0.303 کلسیم 0.244 PH8.34 و Ec476میکروزیمنس استبه نظر شما چه درخت‌های مثمری و به چه روشی بکارم؟
سلام
لطفا جدول آنالیز خاک رو که آزمایشگاه بهتون داده بصورت عکس در اینجا قرار بدید تا براتون تفسیر و تجزیه و تحلیلش کنم بعد بگم چی کشت کنید

اینایی که قرار دادید واحداش هم مشخص نشده و قابل هضم نیست.

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
سلام دوستان کشاورزی
ما یه پشت بام داریم که تقریبا به یه نوعی به عنوان حیاط ازش استفاده میکنیم . خونه ما آپارتمانیه و پشت بام ما مکانه زیبایی هست برای گل کاری .
من تا حالا به جز کاشت سبزی چیز دیگه ای نکاشتم با چند تا گل بنفشه و فلفل تزیینی
اول بگم من لرستان زندگی میکنم و آب و هوا تقریبا کوهستانیه و سرد
حالا بریم سر اصل مطلب . نزدیکای اسفند هست و درخت کاری .من شنیدم هلو پا کوتاه و لیمو رو میشه داخل گلدون کاشت . میخام بدونم چه میوه هایی و من نهالاشونو بخرم . و چطوری بکارمشون گلدونا چطور باشن که من بتونم محصول بدست بیارم؟ ممنونتون ممیشم راهنماییم کنین . من شهرستان دورود هستم و کسی میدونه نهال از کجا بخرم بهتره ؟ ممنونتون ممیشم راهنماییم کنین

سلام
بنظرم همون گل و سبزیجات رو کشت کنید بهتره.

hojathazrati

عضو جدید
سلام
لطفا جدول آنالیز خاک رو که آزمایشگاه بهتون داده بصورت عکس در اینجا قرار بدید تا براتون تفسیر و تجزیه و تحلیلش کنم بعد بگم چی کشت کنید

اینایی که قرار دادید واحداش هم مشخص نشده و قابل هضم نیست.

90Cm
60Cm
30Cm
ویژگی/شرح آزمون
ردیف
1.47
2.1
3.5
%مواد آلی
1
0.585
0.585
1.17
%کربن آلی
2
0.028
0.056
0.075
%ازت کل (کجلدال)
3
20.89
10.44
22.6
نسبت کربن به ازت
4
0.040
0.041
0.045
فسفر (اولسن) mg/gr
5
0.026
0.026
0.026
پتاسیم mg/gr
6
0.207
0.262
0.303
سدیم mg/gr
7
0.2
0.2
0.24
کلسیم mg/gr
8
291
308
476
EC (هدایت الکتریکی) %20 (میکروزیمنس)
9
8.50
8.56
8.34
PH %20
10
---
---
77
Sand
11
---
---
8
Silt
12
---
---
15
clay
13

asghar69

عضو جدید
سلام دوستان عزیز،مطالبی در مورد کاشت مرزنجوش احتیاج دارم و اینکه ایا کاشتش اقتصادی و به صرفه است یا نه؟
ایا کسی تجربه کاشتش رو داره؟

آریوداد

عضو جدید
احداث باغ گیاهان دارویی

احداث باغ گیاهان دارویی

سلام دوستان.:gol:
من قصد احداث باغ گیاهشناسی با محوریت گیاهان دارویی دارم،که هم جنبه گردشگری داشته باشه هم آموزشی-پژوهشی. منتظر دریافت نظراتتون هستم. هر کسی بتونه کمک کنه ممنون میشم. در هر زمینه ای، طراحی، کاشت گیاهان، انتخاب گیاهان و ... . اگر کسی بخواد در فضای واقعی همکاری رسمی داشته باشه استقبال میکنم.

ناصر شنو

عضو جدید
با سلام دوست عزیز اگه موقع کاشتن خاک پای نهال و خوب هواگیری کرده باشی یا اینکه ابیاری کرده باشی احتمال خسارت خیلی کم است در ضمن خود برف بعنوان یک لحاف در برابر سرما عمل میکند.

nazi jooon

کاربر ممتاز
شما زراعی کار کردی یا باغی؟!
بیشتر رو گیاهان زینتی...ولی اطلاعات عمومیم تو مباحث کشت بافت بد نیست...تا حالا فقط 6 واحد کشت بافت پاس کردم..با 3 واحد هورمون...جمعا 9 واحد انقدری هست که بتونم دوستمونو راهنمائی کنم...البته اگه سوالشون تخصصی نباشه..

آخرین ویرایش:

گیلان(فومن)

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
من یه مطلب راجب به اینکه مشخص کنه رقم گاویتا جز ارقام روز کوتاه و یا روز بلنداست و توضیحاتی راجب به این رقم توت فرنگی میخواستم. تو چند کتاب توت فرنگی نگاه کردم اصلا از این رقم یاد نشده در صورتیکه این رقم وجود داره.میشه لطف بفرمایید کمکم کنید.ممنون

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام
من یه مطلب راجب به اینکه مشخص کنه رقم گاویتا جز ارقام روز کوتاه و یا روز بلنداست و توضیحاتی راجب به این رقم توت فرنگی میخواستم. تو چند کتاب توت فرنگی نگاه کردم اصلا از این رقم یاد نشده در صورتیکه این رقم وجود داره.میشه لطف بفرمایید کمکم کنید.ممنون

سلام
بهتره بنویسید گاویوتا
این رقم روز کوتاهه

توی منابع خارجی هم با عنوانfragaria+ gaviota دنبالش بگردین