مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام،
این بگونیا نیست و متأسفانه الان الان اسمش رو فراموش کردم!
اما در مورد مشکلش:
خاکش رو عوض نکردید؟
آب زیاد بهش ندادید؟ سعی کنید از زیرش، یه زیر گلدونی پر از ماسه بذارید تا آب برنگرده داخل! سعی کنید در محل نسبتاً گرمی قرارش بدید، روی برگ هاش رطوبت پاشی کنید(هفته ای دو سه بار) و به طور هفتگی بهش آب بدید!

این گیاه بگونیا هست.بگونیای ریزومی هستش که تولید ساقه انچنانی نمیکنن.
در مورد ابیاری این بگونیا بشدت باید دقت بشه همونطور که دوستمون گفتن که از پایین جوری که برگا خیس نشن ابیاری بشه

این لکه ها هم به نظر جای نیش یه حشره مکنده میاد بدقت بررسی کن با ذره بین ببین چیزی میبینی یا نه

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
[QUOTE=زهرا فرشید;3320554]

اوه اوه اوه...راست ميگي زهرا جون...واي چه هوايي داريد شما...واسم خيلي عجيبه...ما ديشب يه شب برفي حسابي داشتيم....

خب حالا يه كار ديگه زهرا جون...واحد كناري ما آفتاب گير هستند ميشه بذرها رو نشا بزنم بعد ببرم خونه اونا بذارم تا رشد كنه...و بعد بيارمشون و نشا ء رو به گلدون انتقال بدم...و بذارم روي بالكن...بالكن ما فقط روشنايي داره اما نورگير نيست يعني آفتاب نداره...

زهرا جون بيشتر منظورم اينه كه بالكنم رو گلدون گل بذارم ....

راستي نگفتيد ميشه بذر رو توي خاك ژله ايي نشاء بزنم؟ :w19:
در مورد گلهاي آپارتماني هم همين مشكل رو دارم ...اونام بالاخره يه مقدار نور ميخوان كه ندارم...الان تنها چيزي كه بعد از اين دوسال تونستم تو خونه به زووووور نگهش دارم...و البته رشد چنداني هم نداشته ...بامبو ...بوده.
:w05:

قربونت عسل خانومي.
[/QUOTE]

اینجا که درختا دوهفته است بهار دادن ... جنوبه دیگه کاریش نمیشه کرد با گرماشه که مزه میده
اطلسی برای جوانه زنی بذر تاریکی میخاد اگرم میخای تو خاک ژله ایی بکاری اطراف ظرفتو و روی سطح رو با یه چیزی تیره بپوشون که موقع ریشه دهی بذر نور نبینه ...
اطلسی برای داده ساقه ها گلدهنده نیاز به نور مستقیم داره
اما خوب گلاب جان شما حتما امتحان کن این چیزی که من تئوری میگم تا اون چیزی که خودت عمل کنی زمین تا اسمون فرق داره

برای بلاکن میتونی از گیاهایی مثل ، ترادسکانتا،الترنانترا، حسن یوسف و ... که دائمی هستن استفاده کنی ... فکر کنم بعد از عید سرمای اونجا معتدلتر بشه و تا اخر تابستون بتونی اینا رو تو بالکن داشته باشی.

از گلهای فصلی هم از گل حنا ، مریم گلی ، گل مروارید میتونی بکاری و تو بالکن بزاری با شرابط شما جور در میاد.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها.اسم این گیاه چیه؟ اینو خونه یکی دیدم و چند شاخه ازش شکستمو اوردم کاشتم اصلا نمی دونم چیه خیلی هم شکننده و ترد هست؟ شرایط نگهداریشو هم بگین. اصلا روش تکثیرش همین طوره که من انجام دادم ایا؟

راستی برگای جدید سانسوریا که در میاید چرا به صورت لوله ای است و پهن(یعنی باز ) نمی شه اشکال کار کجاست ایا؟

تشخیص اسمش سخته یکم برگهایی بزگ پایینی نشون میده انگار برگ قاشقیه ... فرم گیاه شبیه بعضی گونه های کالانکوئه هست اما بعید میدونم چون اون بریدگی های حواشی برگ رو نداره.

در مورد لوله ایی بودن برگ سنسوریا گاهی در اثر نیود نور مناسب قسمتهای در حال رشد برگ اینقدر باریک میشن که مثل مداد میشه من برای خودمم پیش اومده اصلا نگران نباش با ادامه رشر برطرف میشه

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من یک ساله نهال نارنج کاشتم تازه یکی دو هفته شده داره برگ جدید میده! می خواستم بپرسم رشد ش کم نیست ؟ تا چند سال باید نگاش کنم تا بزرگ شه و میوه بده؟ نکته خاصی اگه تو نگهداریش هست بهم بگین؟

رشد نهال بذری مرکبات خیلی کنده
عموما تو سن 2-1 سالگی گاهی هم زودتر پیوند روش میزنن که زودتر گل بده والا اگر خود نهال بذری بزاری گل بده بیشتر از 6-7 سال طول میکشه

گلابتون

مدیر بازنشسته
[/COLOR][/COLOR]

اوه اوه اوه...راست ميگي زهرا جون...واي چه هوايي داريد شما...واسم خيلي عجيبه...ما ديشب يه شب برفي حسابي داشتيم....

خب حالا يه كار ديگه زهرا جون...واحد كناري ما آفتاب گير هستند ميشه بذرها رو نشا بزنم بعد ببرم خونه اونا بذارم تا رشد كنه...و بعد بيارمشون و نشا ء رو به گلدون انتقال بدم...و بذارم روي بالكن...بالكن ما فقط روشنايي داره اما نورگير نيست يعني آفتاب نداره...

زهرا جون بيشتر منظورم اينه كه بالكنم رو گلدون گل بذارم ....

راستي نگفتيد ميشه بذر رو توي خاك ژله ايي نشاء بزنم؟ :w19:
در مورد گلهاي آپارتماني هم همين مشكل رو دارم ...اونام بالاخره يه مقدار نور ميخوان كه ندارم...الان تنها چيزي كه بعد از اين دوسال تونستم تو خونه به زووووور نگهش دارم...و البته رشد چنداني هم نداشته ...بامبو ...بوده.
:w05:

قربونت عسل خانومي.

اینجا که درختا دوهفته است بهار دادن ... جنوبه دیگه کاریش نمیشه کرد با گرماشه که مزه میده
اطلسی برای جوانه زنی بذر تاریکی میخاد اگرم میخای تو خاک ژله ایی بکاری اطراف ظرفتو و روی سطح رو با یه چیزی تیره بپوشون که موقع ریشه دهی بذر نور نبینه ...
اما خوب گلاب جان شما حتما امتحان کن این چیزی که من تئوری میگم تا اون چیزی که خودت عمل کنی زمین تا اسمون فرق داره

برای بلاکن میتونی از گیاهایی مثل ، ترادسکانتا،الترنانترا، حسن یوسف و ... که دائمی هستن استفاده کنی ... فکر کنم بعد از عید سرمای اونجا معتدلتر بشه و تا اخر تابستون بتونی اینا رو تو بالکن داشته باشی.

از گلهای فصلی هم از گل حنا ، مریم گلی ، گل مروارید میتونی بکاری و تو بالکن بزاری با شرابط شما جور در میاد.[/QUOTE]
خوششش بحالتون زهراجون...:redface::gol:الان كلي حسوديم شد:cry:
محمدرضا ميگه با خاك ژله ايي نميشه بذر رو نشاء زد...
آره ميدونم كه اطلسي نور ميخواد..قبلا هم وسط باغچه تو حياط كاشته بودم...اما ايراني بود...از مغازه دار كه اين بذر رو خريدم گفت چون هلندي هست زياد احتياج به نور نداره...فكر ميكنم گول خوردم...خودمم شك كردم اما ازبس حسرت گل و گياه دارم اون موقع فكرشو نكردم.
زهرا جون بالكنمون هم نور خورشيد نداره...يعني خونه هاي كرج اكثرآ شرقي غربي هستند...يعني خورشيد از ديوار سمت راستمون بالا مياد و به ديوار سمت چپمون غروب ميكنه...يعني اصلا نور نداريم.
با اين شرايط فكركنم هيچ گياهي دوام نمياره...:cry::cry::cry:
توي خونه هم كه تابحال نتونستم گياهي رو پرورش بدم..حتي پاپيتال كه معمولا سايه زيست هست...بازم نشد..گفتم كه تنها گياهي كه تونستم فعلا كجدار و مريض نگهش دارم...بامبو ..بوده..:cry::cry::cry::gol:

sps_119

عضو جدید
سلام دوستان ،میخواستم از شما مشورتی بگیریم
این عکس های را گذاشتم نمایی از یک باغچه هست و میخواستم گل (خیلی دلم میخواد گل دائمی بکارم)و درخت بکارم ،حالا به نظر شما چه درختها و گل هایی بکارم که یه ویوی زیبای به خانه بدهد (در ضمن اب و هوای استان کرمان هست ) ممنون از کمکی که میکنید
هنوز هیچ گونه خاک نریختم ،

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز

از گلهای فصلی هم از گل حنا ، مریم گلی ، گل مروارید میتونی بکاری و تو بالکن بزاری با شرابط شما جور در میاد.
خوششش بحالتون زهراجون...:redface::gol:الان كلي حسوديم شد:cry:
محمدرضا ميگه با خاك ژله ايي نميشه بذر رو نشاء زد...
آره ميدونم كه اطلسي نور ميخواد..قبلا هم وسط باغچه تو حياط كاشته بودم...اما ايراني بود...از مغازه دار كه اين بذر رو خريدم گفت چون هلندي هست زياد احتياج به نور نداره...فكر ميكنم گول خوردم...خودمم شك كردم اما ازبس حسرت گل و گياه دارم اون موقع فكرشو نكردم.
زهرا جون بالكنمون هم نور خورشيد نداره...يعني خونه هاي كرج اكثرآ شرقي غربي هستند...يعني خورشيد از ديوار سمت راستمون بالا مياد و به ديوار سمت چپمون غروب ميكنه...يعني اصلا نور نداريم.
با اين شرايط فكركنم هيچ گياهي دوام نمياره...:cry::cry::cry:
توي خونه هم كه تابحال نتونستم گياهي رو پرورش بدم..حتي پاپيتال كه معمولا سايه زيست هست...بازم نشد..گفتم كه تنها گياهي كه تونستم فعلا كجدار و مريض نگهش دارم...بامبو ..بوده..:cry::cry::cry::gol:
[/QUOTE]

علت اینکه محمدرضا گفت تو خاک ژلیه ایی نمیشه رو گفتم که بعلت اینکه موقع تنژش بذر نباید نور باشه
بازم میگم شما تلاشتو کن

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
این عکس های را گذاشتم نمایی از یک باغچه هست و میخواستم گل (خیلی دلم میخواد گل دائمی بکارم)و درخت بکارم ،حالا به نظر شما چه درختها و گل هایی بکارم که یه ویوی زیبای به خانه بدهد (در ضمن اب و هوای استان کرمان هست ) ممنون از کمکی که میکنید

اول که حسودیم شد :(
کاشکی بابام میزاشت من تو حیاطمون باغچه ها رو گسترش بدم :(
جاشم عالیه و افتابگیره
سعی کن خاک باغچتون لومی باشه و همون وقع کود دامی بهش بزنی .... خاکی باشه که با خیس کردنش و تو مشت کردنش ذراتش به هم نچسبه
کرمان گرم و خشکه؟؟اختلاف دمای شب و روز چجوریه؟؟

reza_197

عضو جدید
سلام.من دیروز رفتم گل فروشی و دو تا گیاه دیدم که می خوام در مورد شرایط نوریش بهم توضیح بدین لطفا.نمی دونم اسمشو درست گفت یا نه لش مینیاتوری و چنار هردوتاش برگای ریزی داشتند وگلدوناشم پر بود خیلی هم خوشگل بودند خودش می گفت میشه تو خونه استفاده کرد ولی تا بحال من یه حرف درست از اینا نشنیدم اینه که اومدم ببینم شما در مورد شرایط نوریشون برام توضیح بدین؟

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام من یک ساله نهال نارنج کاشتم تازه یکی دو هفته شده داره برگ جدید میده! می خواستم بپرسم رشد ش کم نیست ؟ تا چند سال باید نگاش کنم تا بزرگ شه و میوه بده؟ نکته خاصی اگه تو نگهداریش هست بهم بگین؟

خوب باید زحمت زیادی برا این باغچه کشیده باشید تا اینطور در اومده باشه بنظر من کف باغچه رو چمن بکارید و سعی کن چون باغچه کوچکی بنظر میاد از گلهای فضصلی استفاده کنی و فقط به دو تا درختچعه توپیاری شده بسنده کنی چون خیلی بنظر کوچک میاد باغچه اتون
البته پیشنهاد دیگه ای دارم اونم کاشت یک درخت در یک کنج این باغچه و سبز کردن باقی باغچه با چمن هست
و استفاده از گلها فصلی بازم

گلابتون

مدیر بازنشسته
خانم مهندس در مورد سوال گلابتون خانم به نظر شما از نور مصنوعی که مشابه نور طبیعی باشد میشه استفاده کرد؟؟؟؟:w20::w20::w20::w20::w20::w20:
cry::cry::cry::gol:[/COLOR][/QUOTE]
ممنون ميلاد جان...كه به فكر بودي عزيز...لطف داري...

علت اینکه محمدرضا گفت تو خاک ژلیه ایی نمیشه رو گفتم که بعلت اینکه موقع تنژش بذر نباید نور باشه
بازم میگم شما تلاشتو کن[/QUOTE]
باشه عزيز چشم...بازم تلاش ميكنم...مرسي از روحيه ايي كه بهم ميدي....

اره میشه استفاده کنه
اگه شرایطشو داشته باشه خیلی خوبه
راستش زهرا جون يكبار خواستم امتحان كنم ...نشد...اگه يادت باشه يكي از دوستان بود به اسم سپهر كه الان مدتهاست تشريف نميارن...ايشون راهنمايي كرده بود كه اينكار رو انجام بدم...خواست توضيحات بيشتري بده كه نميدونم چي شد كه نيومد....گويا بايد از لامپها و نورهاي خاص استفاده كنم...ايشون پيشنهاد كرده بود كه از ويترين كابينتها براي اينكار استفاده كنم...اما ويترن كابينت من از اين مدلهاست كه شيشه نميخوره و آزاد هست....نميدونم حالا بايد دقيقا چيكاركنم....

اگر شما يا ميلاد جان يا محمدرضا راهي يا تجربه ايي داريد كمكم كنيد ممنون ميشم.

دلم نميخواد نااميد بشم.

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز

راستش زهرا جون يكبار خواستم امتحان كنم ...نشد...اگه يادت باشه يكي از دوستان بود به اسم سپهر كه الان مدتهاست تشريف نميارن...ايشون راهنمايي كرده بود كه اينكار رو انجام بدم...خواست توضيحات بيشتري بده كه نميدونم چي شد كه نيومد....گويا بايد از لامپها و نورهاي خاص استفاده كنم...ايشون پيشنهاد كرده بود كه از ويترين كابينتها براي اينكار استفاده كنم...اما ويترن كابينت من از اين مدلهاست كه شيشه نميخوره و آزاد هست....نميدونم حالا بايد دقيقا چيكاركنم....

دلم نميخواد نااميد بشم.
[/QUOTE]
من پیشنهاد میدم چند تا گل مصنوعی بگیر کنج اتاق بزار راحت بشین حالشو ببر

milad gholami

عضو جدید

دلم نميخواد نااميد بشم.
[/QUOTE]

به نظر من یک لامپ کم مصرف 20تا40وات برنگ زرد مشکل گلاب خانم را حل میکنه

گلابتون

مدیر بازنشسته
من پیشنهاد میدم چند تا گل مصنوعی بگیر کنج اتاق بزار راحت بشین حالشو ببر
اي امااااان از دست توووو محمدرضا...واقعا چرا به فكر خودم نرسيده بودددد...؟؟؟؟

ممنونم ميلاد جان...ميشه بفرماييد اين لامپها بايد از چه فاصله ايي نصب بشه...؟

milad gholami

عضو جدید

ممنونم ميلاد جان...ميشه بفرماييد اين لامپها بايد از چه فاصله ايي نصب بشه...؟
[/QUOTE]

فکر کنم فاصله 5/1تا2متر فاصله مناسبی باشه ؛ 11ساعت هم نور داشته باشه برای رشد و نمو کافی می باشه البته فکر میکنم

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها احداث باغ به زبان انگلیسی چی میشه؟

پرورش گل چی؟مثلا پرورش بگونیا به زبان انگلیسی چی میشه؟

sps_119

عضو جدید
اول که حسودیم شد :(
کاشکی بابام میزاشت من تو حیاطمون باغچه ها رو گسترش بدم :(
جاشم عالیه و افتابگیره
سعی کن خاک باغچتون لومی باشه و همون وقع کود دامی بهش بزنی .... خاکی باشه که با خیس کردنش و تو مشت کردنش ذراتش به هم نچسبه
کرمان گرم و خشکه؟؟اختلاف دمای شب و روز چجوریه؟؟

سلام،ممنون که به سوالم جواب دادید (یه هفته برای این باغچه وقت گذاشتم)
هوا تقریبا گرم و خشک هست
و زمستان ها سرد
(ممنون مشم بگید که چهچی بکارم)

sps_119

عضو جدید
خوب باید زحمت زیادی برا این باغچه کشیده باشید تا اینطور در اومده باشه بنظر من کف باغچه رو چمن بکارید و سعی کن چون باغچه کوچکی بنظر میاد از گلهای فضصلی استفاده کنی و فقط به دو تا درختچعه توپیاری شده بسنده کنی چون خیلی بنظر کوچک میاد باغچه اتون
البته پیشنهاد دیگه ای دارم اونم کاشت یک درخت در یک کنج این باغچه و سبز کردن باقی باغچه با چمن هست
و استفاده از گلها فصلی بازم

مرسی دوستان عزیز
میگم چمن خوب نیست ،اخه اب و هوا خیلی گرم هست و همین طور اب زیاد میخواد ،اگر دقت کرده باشید کنار دیوار همسایه هست که باعث میشود خونه همسایه خراب بشه ،
بازم اگر نظری دارید خوشحال میشوم بشنوم

گلابتون

مدیر بازنشسته
مرسی دوستان عزیز
میگم چمن خوب نیست ،اخه اب و هوا خیلی گرم هست و همین طور اب زیاد میخواد ،اگر دقت کرده باشید کنار دیوار همسایه هست که باعث میشود خونه همسایه خراب بشه ،
بازم اگر نظری دارید خوشحال میشوم بشنوم

عزيز جان...چون باغچه ات كوچيكه...به نظرمنم بهتره از گلهاي فصلي استفاده كني...اما اگه بتوني از كنار باغچه ات تا ديوار همسايه يه طاقديس گرد بزني و ابتداي باغچه ات هم يه نسترن رونده بكاري و بندازي روش جلوه خيلي زيبايي به حياطتون ميده...در ضمن ميتوني زير طاقديس رو هم نيمكت بگذاريد و از هواي خنكي كه زيرش ايجاد ميشه استفاده كنيد...اگرهم ميخواي استفاده هم ببري ميتوي درخت انگور هم بكاري و بازم از همون داربست استفاده كني و تا ديوار همسايه ببري....اما خودم پيشنهاد اول رو بيشتر ميپسندم...خيلي هم دردسر نداره...

reza_197

عضو جدید
بچه ها اون سوال قبلیمو کسی جوابشو نمی دونست یا دیگه از دست سوالام خسته شدین؟:cry::cry:

ever green 1

کاربر فعال
سلام بچه ها
من رشته ام زراعته. زیاد از کاشت گلها اطلاع ندارم.میشه راهنماییم کنین
من یه پیاز لیلیوم خریدم کاشتم تو گلدون .حدودا 2 ماه میشه. ولی همش رشد رویشی داره. داره مثل گیاهان بالارونده فقط قد میکشه خم شده ساقه اش. به خاطر سرمای زمستون تو راه پله خونمون نگهش داشتم. که نور از پشت کرکره پنجره راه پلمون بهش میرسه .به نطرتون گل میده؟ برای گلدهی چه شرایطی نیاز داره ؟ رشد رویشیش همینطوری ادامه پیدا میکنه؟
پیشاپیش ممنون :gol: