مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

marya_com

عضو جدید
سلام
دوستان کسی اطلاعی در مورد مقالات آفتاب سوختگی انار داره؟
ممنون می شم کمکم کنید
لطفا اگه اطلاعاتی دارید برام پیغام بگذارید یا ایمیل کنید.
مرسی

شیرین بانو

عضو جدید
درخواست کمک ومطلب

درخواست کمک ومطلب

سلام دوستان یه سوال دارم:
فرق بین viola tricolorو viola wittrokianaچیه؟من با چه نام فارسی سرچ کنم؟
اگر مطلبی در مورد خاک وزمان کاشت،نیاز آبی و دمایی دارید به من ارسال کنید.
ممنون می شوم:gol:

طهماسب

عضو جدید
سلام

سلام

سلام به همه دوستان
من کارم کشاورزی است و توی استان کرمان ، شهر رفسنجان مشغول کشاورزی پسته هستم
از دوستان هر سئوالی یا کاری توی این زمینه داشته باشه خوشحال میشوم در خدمت باشم .
ممنون دوست من
من در شهر تبریز هستم و در باغ کوچکی که احداث کرده ام 3 نهال پسته به ارتفاع 30 سانت هرس کرده ام و هنوز بیدار نشده اند لطفا برای کود دهی و یا آبیاری مرا راهنمایی کنید
موفق باشید ممنون:smile:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
دوستان کسی اطلاعی در مورد مقالات آفتاب سوختگی انار داره؟
ممنون می شم کمکم کنید
لطفا اگه اطلاعاتی دارید برام پیغام بگذارید یا ایمیل کنید.
مرسی
دوست عزیز تا پایان امروز جواب رو براتون میزارم

موفق باشید.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
افتاب سوختگی : در اثر تابش مستقيم آفتاب رو ي قسمتهاي آفتابگير تنه و سر شاخه هاي درختان انار ‘ پوست از بين رفته ‘ متورق شده و از چوب جدا مي گردد.

با استفاده از ارقام مقاوم ، رعایت فواصل کاشت مناسب درختان بر روی ردیف های شمال شرقی-جنوب غربی ، حفظ پوشش گیاهی زیر درختان در کاهش آفتاب سوختگی موثر است.

آفتاب سوختگي تنه و سرشاخه درختان انار و راه هاي كنترل آن

برنامه آموزشی کاشت داشت برداشت انار

انار

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیزم سه تا سایت الان بهت معرفی میکنم که من مقالات رو از اونجا گیر میارم البته فقط تو یکیش در مورد انار بود

ببینشون :

سامانه نشریات الکترونیکی دانشگاه تهران

وزارت تعاون - طرح حهی کشاورزی

پایگاه اطلاعت علمی SID

امیدوارم برات مفید باشه

موفق باشی

آوا.

عضو جدید
سلام دوستان. اگه ممكنه اطلاعات راجبه احداث نهالستان توت فرنگي ميخوام . اگه اطلاعات به زبان اصلي هم بود مهم نيست . سايت خارجي هم باشه اشكال نداره . تو رو خدا خيلي واجبه!!!!!!!!!!!!!!

شیرین بانو

عضو جدید

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان. اگه ممكنه اطلاعات راجبه احداث نهالستان توت فرنگي ميخوام . اگه اطلاعات به زبان اصلي هم بود مهم نيست . سايت خارجي هم باشه اشكال نداره . تو رو خدا خيلي واجبه!!!!!!!!!!!!!!
یک
دو
سه
چهار

پنج
شش
هفت
هشت

دوست گلم من این واژه رو سرچ کردم و اطلاعت بالا گیرم اومد که اطلاعت خوبی هستند فقط زبان اصلی هستن که زحمت ترجمه اش با خودته گلم میتونی سایت های دیگه ایی هم که هست رو خودت با حوصله بیشتر ببینی

منبع فارسی به جز تبلیغ و فروش من چیزی گیر نیاوردم

کتاب توت فرنگی ....نوشته : جیمز اف هانکوک ......مترجم : حسام الدین منیعی....کتاب مفیدی هستش

موفق باشی

see_hemra_67

عضو جدید
سلام به دوستان میخواستم بدونم کی در مورد درخت زیتون اطلاعاتی داره؟ اینکه فاصله ردیفها و فاصله ی درختا تو هر ردیف.
ممنون میشم اگه کسی کمکم کنه..:confused:

Majid.na

عضو جدید
درخواست کمک فوری

درخواست کمک فوری

:cry:با سلام خدمت دوستان کشاورزی

اینجانب ساکن منطقه خرمشهر هستم و در منزلمان یک باغچه داریم اما هر بذری رو که می کاریم جوانه نمی زند.... در ضمن اگه مثلا امروز باغچه رو آبیاری کنیم فردا صبح مثل بیابون شده.. (خشک می شود) حالا از شما تقاضای می کنم که منو کمک کنید که چه کار کنم...؟
یا وجود اینکه به باغچه هم کود اضافه کردیم.....

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به دوستان میخواستم بدونم کی در مورد درخت زیتون اطلاعاتی داره؟ اینکه فاصله ردیفها و فاصله ی درختا تو هر ردیف.
دوست گلم تا شب بهتون جواب میدم
موفق باشید

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیزم
ناراحت نباش
اول بگو چه کودی اضافه کردی؟

زهرا جان یه نکته خیلی مهم در مورد اب و هوای خرمشهر اینه که هوای خیلی خشکی داره... به همراه بادهای زیاد..... الان رو دقیق نمیدونم اما تابستونا هم هوا خیلی گرمه و هم بادهای خیلی داغی داره.... به خاطر همین خاک خیلی زود خشک میشه و رطوبت خودش رو از دست میده.....
فکر میکنم اگه یه مانعی واسه عدم تبخیر سریع اب از خاک پیشنهاد بدی (دقیق خودم وارد نیستم) خیلی موثر باشه....

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
ما کودی حیوانی (گاو و گوسفند اضافه کردیم)

خوب دوست من من اونجا يبار گل كاغذي يكساله ديدم و رعنا زيبا فكر كنم هميشه بهار و جعفري و اطلسي هم جواب بده حالا برا كودي كه دادي اگه مقدارش زياد باشه باعث سوختن بذر و گياهچه ميشه برا همينم سعي كن اول بذر رو تو يه قسمت سايه و بدون باد سبز كني بهد هم نشاء اون رو بكاري

mm.salemi

عضو جدید
:cry:با سلام خدمت دوستان کشاورزی

اینجانب ساکن منطقه خرمشهر هستم و در منزلمان یک باغچه داریم اما هر بذری رو که می کاریم جوانه نمی زند.... در ضمن اگه مثلا امروز باغچه رو آبیاری کنیم فردا صبح مثل بیابون شده.. (خشک می شود) حالا از شما تقاضای می کنم که منو کمک کنید که چه کار کنم...؟
یا وجود اینکه به باغچه هم کود اضافه کردیم.....

سلام دوست عزیز.
ببین عزیزم من خودم بچه اهوازم. خاکهای خوزستان نمکی هستند و آب رو خیلی زود جذب می کنند و اجازه رسیدن رطوبت کافی رو به بذر نمی دن.
شما ابتدا باید باغچه رو مثل استخر خالی کنید و یه لایه پلاستر (یا هر چیز ضد رطوبت) زیر خاک قرار بدین و پس از اون خاکریزی مجدد کرده و بذرها رو بکارید. همچنین بذر ها رو در عمق مناسب و با فواصل مناسب بکارید و مراقب پرندگان هم باشین چون خیلی تیزن و سریع بذرها رو تار و مار می کنند. توصیه می کنم چند روز اول تا بذر ها در بیان یک تکه گونی کنار باغچه بگذارید و شیلنگ آب رو لای گونی بگذارید تا آب با فشار وارد باغچه نشه و خاک روی بذرها رو کنار بزنه. موفق باشید.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
فاصله کشت در سیستم اروپایی بصورت 1.8*4متر میباشد

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز

دوست گلم تا شب بهتون جواب میدم
موفق باشید

فاصله کشت در سیستم اروپایی بصورت 1.8*4متر میباشد
ایستگاه تحقیقاتی زیتون طارم

استانداد انواع نهالستان

دوست عزیزم عذر میخام چندساعتی دیرتر جواب دادم

دوست گلم من به شخصه عملی در مورد زیتون کار نکردم اما دو تا سایت مفید براتو پیدا گردم که در بالا لینکشو براتو گذاشتم
دوتا طرح توجیهی هم براتو گذاشتم امیدوارم مفید باشه
موفق باشید.

پیوست ها

• 17.pdf
    92.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 9-299-1.pdf
    92.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما کودی حیوانی (گاو و گوسفند اضافه کردیم)
عزیزم کودهای دامی در حفظ و نگهداری آبی که شما به زمین میدی تاثیر چندانی ندارند ولی در زمستان ها برای گرم نگه داشتن خاک در مناطق سردسیر مفید است.

کودهای دامی به علت داشتن حداکثر فعالیت میکروارگانیسم های مفید دارای درصد بالایی از ازت هستند و اگر به مقدار زیاد و بدون بررسی به خاک دهیم باعث گیاه سوزی میشه شاید یکی از عواملی که باعث شده شما هر بذری میکارید گیاهچه های ان زشد نکنند یا عمر کمی داشته باشن همین است.خصوصا اگر این کودهای حیوانی به طور کامل پوسیده نباشن میتونن خودشون منبع ایی برای تجمع آفات و بیماری ها باشند و شاید خاک شما الان بیمار باشه

حتما نمونه ایی از خاکتون رو به کلینیک های خاکشناسی نشون بدید تا از نظر نوع مواد آلی و نوع بیماری های آن مطمئن شوید.

سوال دیگه ایی بود در خدمتم

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
زهرا جان یه نکته خیلی مهم در مورد اب و هوای خرمشهر اینه که هوای خیلی خشکی داره... به همراه بادهای زیاد..... الان رو دقیق نمیدونم اما تابستونا هم هوا خیلی گرمه و هم بادهای خیلی داغی داره.... به خاطر همین خاک خیلی زود خشک میشه و رطوبت خودش رو از دست میده.....
فکر میکنم اگه یه مانعی واسه عدم تبخیر سریع اب از خاک پیشنهاد بدی (دقیق خودم وارد نیستم) خیلی موثر باشه....

ممنونم مریمم از اطلاعات اقلیمی که دادی چون در تشخیص خیلی کمک میکنند.

اینجور که دوست گلم گفت همزمان که آبیاری میکنند اون آب از خاک عبور میکنه و این نشان دهنده اینه که بافت خاک بشدت متخلخل است و مواد آلی گیاهی که اب و رو نگه داره نداره
احتمال خاک شو از شن های روان است . نیاز دارد که :
1 - مقداری کودهای گیاهی کاملا پوسیده به خاک اضافه کنن. نیاز نیت چیز خاصی باشه از کاه و کلش گندم گرفته تا بقیه اندام های گیاهی که خشک شدن رو با خاکشون مخلوط کنند تا در حفظ رطوبت به خاک کمک کنند.
2 - وقتی بذری کاشتن یه پلاستیک یا گونی میتونن روی سطح خاک باغچه بکشن تا رطوبت حفظ بشه و نیاز به آبیاری هر روز نباشه
3 - به احتمال زیاد موجودی توی خاک منزل ایشون هست که بذرها رو میخوره حالا میتونه مورچه باشه یا موریانه و یا حتی پرندگا ن ......... اینو دیگخ ایشون باید بررسی کنند.
4 - شاید هم خاک مبتلا به یک ن بیماری باشه که به محض جوانه زدن بذر آن را می کشد.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب دوست من من اونجا يبار گل كاغذي يكساله ديدم و رعنا زيبا فكر كنم هميشه بهار و جعفري و اطلسي هم جواب بده حالا برا كودي كه دادي اگه مقدارش زياد باشه باعث سوختن بذر و گياهچه ميشه برا همينم سعي كن اول بذر رو تو يه قسمت سايه و بدون باد سبز كني بهد هم نشاء اون رو بكاري
اینم روش مناسبی است

ممنون محمدرضا

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز.
ببین عزیزم من خودم بچه اهوازم. خاکهای خوزستان نمکی هستند و آب رو خیلی زود جذب می کنند و اجازه رسیدن رطوبت کافی رو به بذر نمی دن.
شما ابتدا باید باغچه رو مثل استخر خالی کنید و یه لایه پلاستر (یا هر چیز ضد رطوبت) زیر خاک قرار بدین و پس از اون خاکریزی مجدد کرده و بذرها رو بکارید. همچنین بذر ها رو در عمق مناسب و با فواصل مناسب بکارید و مراقب پرندگان هم باشین چون خیلی تیزن و سریع بذرها رو تار و مار می کنند. توصیه می کنم چند روز اول تا بذر ها در بیان یک تکه گونی کنار باغچه بگذارید و شیلنگ آب رو لای گونی بگذارید تا آب با فشار وارد باغچه نشه و خاک روی بذرها رو کنار بزنه. موفق باشید.
سلام دوست گلم
خوش امدید
اینکه خاک های جنوب درصد املاح بالایی دارند شکی درش نیست بوشهر هم این وضعیت رو داره
اما خاک هایی با املاح بالا شوره میزنن ولی طبق توضیحات ایشان این دلیل مناسبی نیست.

اما دوست گلم روشی که گفتید بسیار مناسب و عملی هست
ممنونم

این نکته نکته خیلی مهمی هست خصصا زمانی که بیش از اندازه به خاک کود و املاح اضافه میکنیم.:gol:

noom

عضو جدید
لطفا کمکم کنید

لطفا کمکم کنید

سلام من دانشجو ترم2 کشاورزی-صنایع غذایی هستم.باید یه تحقیق واسه درس علوم باغی ارائه بدم که باید متن انگیلیسی باشه و من ترجمه کنم.میشه کمکم کنید بگید چه موضوعی انتخاب کنم؟؟؟اگه سایت میشناسین معرفی کنید ممنون

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من دانشجو ترم2 کشاورزی-صنایع غذایی هستم.باید یه تحقیق واسه درس علوم باغی ارائه بدم که باید متن انگیلیسی باشه و من ترجمه کنم.میشه کمکم کنید بگید چه موضوعی انتخاب کنم؟؟؟اگه سایت میشناسین معرفی کنید ممنون
عزیزم خودت دوست داری موضوعش پی باشه؟
یه موضوعی بگو تا کمکت کنم