مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

ekf2000

عضو جدید
در این که شلنگ کارایی لوله رو نداره شکی نیست . ولی دستی بیایم کود بدیم به درختا ؟ مگه یکی دو تا درخته ؟
بعد قطر این لوله قرار چقد باشه مگه که بشه توش بیلچه گذاشت ؟ این دیگه لوله نیست که پولیکای 200 و یا پلی اتیلنه
پس باید هزینه کرد !!! :D بسوزد پدر هزینه

با سلام
نگفتم که لوله پی وی سی یا پلی اتیلن یا چند لایه بذارین
یا برید از لوله فشار قوی انتقال نفت استفاده کنید که خرجش بزنه به سقف اسمون
در ضمن نگفتم بیل باغبونی بره داخلش
دیگه شما یک دفعه تورم رو کشوندی داخل کار و دولت قبلی رو نابود کردی
یکم ارامش خودتون رو حفظ کنید تا توضیح بدم
گفتم لوله ایرانیتی یا سیمانی که معمولا برای لوله بخاری در منزل استفاده میشه
اگر برین شهرک صنعتی شهر ها متری سه تومن هم گیرتون میاد اگر زیاد بخرید خیلی ارزان تر هم میشه
طول هر لوله 2 تا سه متره که باید بریده و کوچک بشه
مثلا اگهی زیر در این مورده
www.vyan.ir/فروش-لوله-ايرانيتي-وسيماني-@231376
قطر دهنه 10 سانته که بهش میگن لوله ایرانیتی 10 برابری میکنه با لوله پولیکای 100
و یک بیلچه کوچک گلدان و باغچه که پهناش معمولا 7 تا 8 سانته
مثل این که هجا پیدا میشه
http://www.tfshops.com/uploadfiles/s_ofiwl_5610.jpg
فقط باید تهش رو دسته چوبی و بلند کذاشت تا به عمق لوله برسه
.
در ضمن من برای درختان با تعداد کم مثل باغچه ها گفتم با دبه هم میشه ابیاری و کود دهی کرد
بویژه باغات ایران که نود درصدش هنوز قطره ای نشده و بودجه زیادی میخواد
مخصوصا زمین های شیب دار دامنه که بخاطر هزینه زیاد پنپاژ و کم بارشی مجبور هستن فقط دیم کاری کنن
میتونن اب را با یک تانکر سیار با ماشین پای درخت برده و به درختان بدن
نکته بعدی
این روز ها باغات شهری خیلی کوچک شدن شاید در نهایت بزرگی کمتر از 50 درخت داشته باشن پس بازم میشه با ظرف کود دهی کرد
من کلی گفتم این دو روش هست یکی با قطره چکان و دیگری بوسیله دبه و منبع سیار اب
منطقی هست در جایی که هزینه ابیاری قطره ای به صرف باشه راحت قطره چکان رو داخل لوله میذارن
اما همه جا اینجور سیستمی وجود نداره
در پناه حق موفق و سربلند و پیروز باشید

nasimparsi

عضو جدید
با سلام
درسته لوله گذاری گران و سخته
ولی کاری هست عمری
مزیتش اینه که میتونید لوله رو راحت چک کنید
ولی اگر در حالت شما لوله مسدود یا شکسته و یا توسط ریشه خراب و ...بشه هیچ نشانه ای نداره بجز خشک شدن درخت یا پژمردگی اون که داخل فصل گرما واقعا به درخت و بار اسیب وارد میکنه
در حالت لوله گذاری دو مزیت وجود دارد
راحت میشه لوله ها را چک کرد
میشه رطوبت خاک رو طی یک دوره در عمق بررسی کرد و با تهیه یک جدول زمانی ابیاری رو به نحوه بهینه به بهترین شکل کنترل و زمانبندی کرد
نکته بعد
در صورت استفاده از شن باعث تجمع ریشه در اطراف قطره چکان شده و باعث انسداد دهانه توسط ریشه میشه
برای رفع این مشکل هم مجبور به گود برداری میشید که به ریشه درخت اسیب زده و موجب کاهش رشد و بار دهی میشید چون باید به محل تجمع ریشه یا همون ابریز نفوذ پیدا کنید
نکته بعد در محیط شنی و گرم نماتد سریع در خاک نفوذ کرده و ریشه های اون منطقه که بخاطر اب جمع شدن رو به شدت خراب کرده و باردهی رو به شدت کم میکنه در صورتی که در خاک رسی شدت نفوذ و پخش نماتد حدود ده برابر کمتر از شن هست
درسته لوله گذاری گرون تموم میشه
ولی افزایش بار و عمر و تسریع رشد درخت و درامان ماندن از افات ریشه در عمق و... و مهتر از همه هزینه تهیه اب در مناطق خشک و کم بارش این هزینه رو در همون سال اول و دوم که نهال نیاز ابی بیشتری داره جبران میکنه
به شرطی که همراه کاشت نهال اونم به صورت اصولی و ایجاد انبار کود در زیر محل ریشه این عمل صورت بگیره هزینه چندانی نداره
مثلا برای هر درخت 20 تومن پول لوله برای یک عمر میدهیم ولی مصرف اب شاید کمتر از یک دهم بشه

این روشی که ذکر شده و منم دیدم و جالب بود که لوله میذارن و آب از طریق لوله به کف انتقال پیدا میکنه .

اما روش شمارو من نمیدونم والا . ولی برای جلوگیری از تبخیر فکر کنم پلاستیک ضخیم هم میشه گذاشت که هم سطح باشه و نمای بهتری هم داره . ولی خب میشه بجای لوله از شلنگ پلاستیکی برای انتقال آب به انتهای چاله استفاده کرد و به گونه ای که آب قطره چکان داخل شیلنگ به وسیله ای مثل قیف و یا هر چیزی ( بطری برش خورده ) منتقل بشه . اینم یه نظریه ای هست که به ذهنم رسید . هزینه شلنگ از لوله کمتره .

ببخشید من گمون کنم درست نتونستم منظورم رو برسونم. لطفا این نقاشی رو که کشیدم نگاه کنید:

22919704468295148534.jpg
لوله های آبیاری روی زمین خواهند بود / یک چاله با ژرفای 70 سانت در دو سوی درخت ایجاد می شه 20 سانتشو کود می ریزیم و 50 سانت بالا رو و با ماسه‌ی شسته پر می شه. آب قطره چکان ها روی این ماسه شسته می ریزه و خیلی زود و بدون تبخیر شدن به ژرفای 50 سانتی می رسه و به ریشه می رسه.

-----------
پ.ن: من چرا نوشتم ماسته!!!

آخرین ویرایش:

nasimparsi

عضو جدید
راستی دوستان یک پرسش دیگه. پارسال تابستون پرنده های محل همگی آلبالوها (منظورم 5 تا دونه بود) که رنگ سرخی داشتند و انگور یاقوتی (منظورم سه چهار خوشه) رو خورده بودن :cry:
با این گونه از آفت باید چکار کرد؟

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
راستی دوستان یک پرسش دیگه. پارسال تابستون پرنده های محل همگی آلبالوها (منظورم 5 تا دونه بود) که رنگ سرخی داشتند و انگور یاقوتی (منظورم سه چهار خوشه) رو خورده بودن :cry:
معمولا از توری استفاده میشه .توری رو روی درخت میکشن و جلوی این آفت(!) رو میگیره.

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام روبان رنگی که واسه دسته گل استفاده می کنند ریش ریشون کنید و ببندید به درختاتون حالت آویز مانند بزارید من امتحان کردم جواب داده البته واسه گنجشکا

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز

آینه هم بذارید خوبه
تو خونه ما انار ها رو میخوردن. آینه و CD از درختا آویزون کردیم
نورش چشمشون رو اذیت میکنه

pashangparsi

عضو جدید
استادان گرامی

ما یک کار نادرست انجام دادیم حالا توش موندیم. توی باغمون انواع درختا رو کاشتیم. یه دونه هم گیلاس کاشتیم. امروز دیدم که گویا گیلاس درختی ناخودبارور هست و گویا آلبالو می تونه بارورش کنه. توی فاصله ی 6 متری این درخت گیلاس یک درخت آلبالو هم کاشته شده که بدبختانه در جهتی قرار گرفته که باد از سوی گیلاس به سمت آلبالو وزیده می شه در نتیجه جاشون وارونه هست

اون طرف باغ و در جهت خوب و موافق یک آلبالو دیگه وجود داره ولی با فصله ی بیش از 20 متر که گمون کنم دیگه گرده هاش به گیلاس نمی رسه

اصلا نمی دونم کدوم زودتر گل می دن. یعنی یه جورایی گلدهیشون باید هم زمان باشه که هیچ اطمینانی نیست اینجوری باشه

با این وضعیت چکار می شه کرد؟

چهار تا هم درخت گلابی کاشتم که امروز خوندم گویا ناخودبارور هستند و خیلی کم میوه می دن.

به نظرتون باید چکار کنم؟ باید درختا رو در بیارم و جایگزین کنم؟ یا اینکه می شه با دست گرده های آلبالو رو گرفت و ذخیره کرد و ریخت روی گیلاس؟

(چرا توی نهال فروشی ها یه کم راهنمایی نمی کنند؟ چرا نمی نویسن فلان درخت باید نر و ماده باشه؟ من مطالعه خیلی داشتم ولی خیلی کم به این موضوع اشاره شده بود و امروز اینو خوندم که نوش داروی پس از مرگ سهراب بود)

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
استادان گرامی

ما یک کار نادرست انجام دادیم حالا توش موندیم. توی باغمون انواع درختا رو کاشتیم. یه دونه هم گیلاس کاشتیم. امروز دیدم که گویا گیلاس درختی ناخودبارور هست و گویا آلبالو می تونه بارورش کنه. توی فاصله ی 6 متری این درخت گیلاس یک درخت آلبالو هم کاشته شده که بدبختانه در جهتی قرار گرفته که باد از سوی گیلاس به سمت آلبالو وزیده می شه در نتیجه جاشون وارونه هست

اون طرف باغ و در جهت خوب و موافق یک آلبالو دیگه وجود داره ولی با فصله ی بیش از 20 متر که گمون کنم دیگه گرده هاش به گیلاس نمی رسه

اصلا نمی دونم کدوم زودتر گل می دن. یعنی یه جورایی گلدهیشون باید هم زمان باشه که هیچ اطمینانی نیست اینجوری باشه

چهار تا هم درخت گلابی کاشتم که امروز خوندم گویا ناخودبارور هستند و خیلی کم میوه می دن.

به نظرتون باید چکار کنم؟ باید درختا رو در بیارم و جایگزین کنم؟ یا اینکه می شه با دست گرده های آلبالو رو گرفت و ذخیره کرد و ریخت روی گیلاس؟

(چرا توی نهال فروشی ها یه کم راهنمایی نمی کنند؟ چرا نمی نویسن فلان درخت باید نر و ماده باشه؟ من مطالعه خیلی داشتم ولی خیلی کم به این موضوع اشاره شده بود و امروز اینو خوندم که نوش داروی پس از مرگ سهراب بود)

سلام
وقتی شکوفه میدن میتونی یه شاخه پر شکوفه آلبالو رو داخل درخت گیلاست بذاری تا بارور بشه. بابام درخت نارنجمون رو همینطوری بارورش کرد. شاخه شکوفه دار نارنج رو از خونه عمه ام آورد و داخل درخت خودمون گذاشت

pashangparsi

عضو جدید
سلام
وقتی شکوفه میدن میتونی یه شاخه پر شکوفه آلبالو رو داخل درخت گیلاست بذاری تا بارور بشه. بابام درخت نارنجمون رو همینطوری بارورش کرد. شاخه شکوفه دار نارنج رو از خونه عمه ام آورد و داخل درخت خودمون گذاشت

سلام
مشکل این‌جاست که نمی دونم آلبالو زودتر گل می ده یا گیلاس. با این روشی که شما می گین اگر آلبالو زودتر گل بده می شه این کارو کرد ولی اگر گیلاس زودتر گل بده چکار می شه کرد؟
همین مشکل گویا برای درخت پسته هم هست. برای نمونه همه جا نوشته شده که هر 9 درخت پسته ی ماده نیاز به یک درخت پسته ی نر دارند. حالا من می خواستم بدونم گرده ای که درخت پسته ی نر گسترش می ده تا چه فاصله ای رو پوشش می ده. یعنی اگر فاصله ی درخت نر با ماده 30 متر بود این مشکلی نداره و همچنان اونها رو بارور می کنه و ...

آخرین ویرایش:

pashangparsi

عضو جدید
استادهای ارجمند من درخت سیبی دارم که از نزدیک به یک ماه پیش برگ هاش شروع به زرد شدن کردن. عکسی ازش تهیه کردم که اینجا می زارم لطفا بگین چه مشکلی داره که روز به روز داره برگهای زردش بیشتر می شه:

http://img.upload724.com/images/08665854060253484911.jpg

البته این زردی احتمالا مربوط به این نژاد از سیب هست. چون یک گونه ی دیگه از همین سیب اون طرف باغ هست که اونم کم و بیش چنین وضعیتی داره پیدا می کنه

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
مشکل این‌جاست که نمی دونم آلبالو زودتر گل می ده یا گیلاس. با این روشی که شما می گین اگر آلبالو زودتر گل بده می شه این کارو کرد ولی اگر گیلاس زودتر گل بده چکار می شه کرد؟

همین مشکل گویا برای درخت پسته هم هست. برای نمونه همه جا نوشته شده که هر 9 درخت پسته ی ماده نیاز به یک درخت پسته ی نر دارند. حالا من می خواستم بدونم گرده ای که درخت پسته ی نر گسترش می ده تا چه فاصله ای رو پوشش می ده. یعنی اگر فاصله ی درخت نر با ماده 30 متر بود این مشکلی نداره و همچنان اونها رو بارور می کنه و ...

والا ما درختمون کلا گل نمیداد. بابام اینطوری بارورش کرد
آلبالو بعد از گیلاس شکوفه میده. فک کنم آخرین درخت آلبالوئه

ekf2000

عضو جدید
با سلام
ما هم همین مشکل رو دوسال هست با درخت بادام حیاطمون داریم
همین که غنچه میکنه و برگ گنجشک ها گله ای صبح تا شب حمله میکنن و حتی یک گل هم باقی نمیذارن
میکنن میریزن پای درخت
امسال مترسک زدیم بازم فایده نداشت
از چند تا کشاورز و باغدار فامیل پرسیدیم همگی گفتن باید یک گنجیشک رو با تفنگ یا چیز دیگه زد
بعد وارونه اویزون درخت کرد
تا وقتی اونجا اویزون باشه یک گنجشک هم از نزدیکی درخت رد نمیشه چه برسه بیاد روی درخت
شاید سال دیگه امتحان کردم
البته مفید هم هستن
صبحها حمله میکنن توی حیاط سوسک و مارمولک ها رو میگیرن میبرن
ظهر ها هم میان توی درخت انگور تک تک برگ ها رو میگردن و کرم برگ ها رو که خیلی کثیف کار هستن میگیرن و میبرن
اون کرم ها یی رو میگم که بهش میگن خوره و سبز و قهوه ای بزرگ هستن و فضولات زیاد و اعصاب خورد کنی هم از خودشون توی محیط رها میکنن
برای پیدا کردنشون هم چند ساعت وقت لازمه خیره بشی به درخت و محل یابی کنی شاید یکشون رو ظهر که میان زیر برگ ها پیدا کنی

ekf2000

عضو جدید
استادان گرامی

باسلام
چند کار میتونی بکنی
اول بری یک شاخه البالو رو به درخت گیلاس پیوند کنی یا دو تا گیلاس نژاد مختلف رو به هم پیوند کنی
دوم بیش از 50 درصد گرده افشانی توسط حشرات صورت میگیره
شما میتونی فصل بهار کندو اجاره کنی بذاری توی باغ یا یک کندو بخرید
اینجوری زنبور ها تا کیلومتر ها پرواز میکنن و اگر درخت گیلاس دیگری توی اون منطقه باشه گرده رو به درخت شما انتقال میدن
من باغ های زرد الو رو دیدم که با گذاشتن کندو محصولشون تا دوبرابر زیاد شده در صورتی که زرد الو خود لقاح هم هست
سایر درختان شما هم به شدت باردهی شون با گذاشتن کندو بالا میره
اگر خودتون کندو بخرید عسل مورد نیاز خانواده نیز تامین میشه
فقط زمستان ها باید اب شکر بهشون بدین

روش سوم
اگر درست یادم باشه یک نوع اسپری بود که با زدن اون روی گلهای درخت گیلاس درخت باربر میشد ولی نمیدونم راحت گیر بیاد یانه

اما بهترین کار زنبور داری هست
هم درخت گلابی و درختان هسته دار و بی هسته باغ به شدت مثمر میشن و هم زحمت شما کم میشه و هم عسل طبیعی دارین

ekf2000

عضو جدید
سلام

نه چنین مشکلی برای درخت پسته وجود ندارد
راحت روی پایه درخت یک شاخه از پسته نر پیوند میکنن تا دیگه نیاز به حدر رفت زمین و خاک و اب برای کشت درخت نر نباشه
این رو میگم چون در مناطق کویری دیدم اینکار رو میکنن و از تما درختان باغ ثمر میگیرن
در کشت زیاد پیوند یک شاخه برای چند درخت مجاور کافی هست
با هرس صحیح هم از رشد بی رویه شاخه نر جلوگیری میشه تا قسمت دیگه باروری کافی داشته باشه

ekf2000

عضو جدید
استادهای ارجمند من درخت سیبی دارم که از نزدیک به یک ماه پیش برگ هاش شروع به زرد شدن کردن. عکسی ازش تهیه کردم که اینجا می زارم لطفا بگین چه مشکلی داره که روز به روز داره برگهای زردش بیشتر می شه:

البته این زردی احتمالا مربوط به این نژاد از سیب هست. چون یک گونه ی دیگه از همین سیب اون طرف باغ هست که اونم کم و بیش چنین وضعیتی داره پیدا می کنه
با سلام
عکس شما مثل اینکه حذف شده لطفا یکجا دیگه اپلود کنید
یک نکته مهم که این چند سال زیاد دیدم
افتاب سوختگی شدید بعلت گرمای بی سایقه هست
ما هم یک درخت الو داریم که با تشدید گرما برگهاش کم کم زرد میشن و از لبه ها شروع به خشک شدن و سوختگی میکنن و دوباره در پاییز سبز میشه
به همین خاطر رشد و باردهی اون در چند سال اخیر به شدت کم شده
تا جایی که شاید کلا حذفش کنیم و یک درخت مقاوم به گرما جایگزین کنیم
حتی درختان سیب و خرمالو و ازگیل همسایه ها نیز به چنین مشکلی برخوردن

این تجربه من در سه سال اخیر هست که این اتفاق مداوم پشت سر هم داره تکرار میشه

البته عکس رو اپلود کنید شاید مشکل از جای دیگه باشه
مثل همه کرم یا پوسیدگی ریشه یا کمبود مواد مغزی و ...

pashangparsi

عضو جدید
با سلام
عکس شما مثل اینکه حذف شده لطفا یکجا دیگه اپلود کنید
یک نکته مهم که این چند سال زیاد دیدم
افتاب سوختگی شدید بعلت گرمای بی سایقه هست
ما هم یک درخت الو داریم که با تشدید گرما برگهاش کم کم زرد میشن و از لبه ها شروع به خشک شدن و سوختگی میکنن و دوباره در پاییز سبز میشه
به همین خاطر رشد و باردهی اون در چند سال اخیر به شدت کم شده
تا جایی که شاید کلا حذفش کنیم و یک درخت مقاوم به گرما جایگزین کنیم
حتی درختان سیب و خرمالو و ازگیل همسایه ها نیز به چنین مشکلی برخوردن

این تجربه من در سه سال اخیر هست که این اتفاق مداوم پشت سر هم داره تکرار میشه

البته عکس رو اپلود کنید شاید مشکل از جای دیگه باشه
مثل همه کرم یا پوسیدگی ریشه یا کمبود مواد مغزی و ...

ممنون

من عکس رو به همین پست پیوست می کنم. بله دقیقا من هم با توجه به گرمای کشور و خشکسالی و کمبود آب قصد دارم درختهای سیب رو حذف کنم و به جاشون پسته و بادام و .. بکارم که آب خیلییی کمی نیاز دارن. برای همین می خواستم بدونم اگر این درخت سیب مشکلی داره با خیالی آسوده حذفش کنم و مثلا به جاش پسته بکارم (عکس رو پیوست کردم)Capture.jpg

------------

نه چنین مشکلی برای درخت پسته وجود ندارد
راحت روی پایه درخت یک شاخه از پسته نر پیوند میکنن تا دیگه نیاز به حدر رفت زمین و خاک و اب برای کشت درخت نر نباشه
این رو میگم چون در مناطق کویری دیدم اینکار رو میکنن و از تما درختان باغ ثمر میگیرن
در کشت زیاد پیوند یک شاخه برای چند درخت مجاور کافی هست
با هرس صحیح هم از رشد بی رویه شاخه نر جلوگیری میشه تا قسمت دیگه باروری کافی داشته باشه

پس من درخت های پسته رو با خیال آسوده بکارم و یکی دو سال دیگه یک شاخه ی نر رو روی درختهای پسته ی ماده قلمه بزنم همه چیز درست پیش خواهد رفت؟

(با این روش که می گین دیگه نیازی به کاشت درخت نر پسته هم نیست. یعنی می شه روی هر درخت ماده یک شاخه رو با درخت نر پیوند زد و مشکل باروری حل خواهد شد)

---------------

باسلام
چند کار میتونی بکنی
اول بری یک شاخه البالو رو به درخت گیلاس پیوند کنی یا دو تا گیلاس نژاد مختلف رو به هم پیوند کنی
دوم بیش از 50 درصد گرده افشانی توسط حشرات صورت میگیره
شما میتونی فصل بهار کندو اجاره کنی بذاری توی باغ یا یک کندو بخرید
اینجوری زنبور ها تا کیلومتر ها پرواز میکنن و اگر درخت گیلاس دیگری توی اون منطقه باشه گرده رو به درخت شما انتقال میدن
من باغ های زرد الو رو دیدم که با گذاشتن کندو محصولشون تا دوبرابر زیاد شده در صورتی که زرد الو خود لقاح هم هست
سایر درختان شما هم به شدت باردهی شون با گذاشتن کندو بالا میره
اگر خودتون کندو بخرید عسل مورد نیاز خانواده نیز تامین میشه
فقط زمستان ها باید اب شکر بهشون بدین

روش سوم
اگر درست یادم باشه یک نوع اسپری بود که با زدن اون روی گلهای درخت گیلاس درخت باربر میشد ولی نمیدونم راحت گیر بیاد یانه

اما بهترین کار زنبور داری هست
هم درخت گلابی و درختان هسته دار و بی هسته باغ به شدت مثمر میشن و هم زحمت شما کم میشه و هم عسل طبیعی دارین

اگر این راه نخست که گفتید قابل انجام باشه و جواب بده خیلییی خوبه. یعنی من می تونم یک گونه دیگه از درخت گلابی یا گیلاس پیدا کنم و از اون پیوندی رو روی یکی از شاخه های گیلاس یا گلابی خودم بزنم و از این پس این دوتا همدیگرو بارور می کنند.

این خیلی راه خوبی هست اگر جواب بده

سپاس

آخرین ویرایش:

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز

سلام
میشه لطف کنید رقم سیب و آب و هوای محل زندگیتون رو ذکر کنید

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام
سلام
گل آلبالو دیرتر باز میشه
همونجور که دوستان گفتن بهترین گزینه برای شما استفاده از کندو هست.
موفق باشید
امین رخ

pashangparsi

عضو جدید
سلام
میشه لطف کنید رقم سیب و آب و هوای محل زندگیتون رو ذکر کنید

سلام و سپاس از شما

راستش گونه ی سیب رو نمی دونم چون تاکنون سیب نداده. آب و هوای منطقه هم همون آب و هوای غالب استان فارس هست که البته دارای زمستان های سردتر (به دلیل در گردنه کوه واقع شدن) داره / این روزها دمای هوا حداکثر 39 درجه هست و حداقل 19 درجه

در همین باغ گونه های دیگری از سیب هم وجود داره که اونها تا اینجای کار اینجوری نشدن و برگ هاشون زرد نشده

pashangparsi

عضو جدید
سلام
گل آلبالو دیرتر باز میشه
همونجور که دوستان گفتن بهترین گزینه برای شما استفاده از کندو هست.
موفق باشید
امین رخ
ببخشید اگر فعلا امکان به کارگیری کندو نباشه (البته من توی بهار اونجا زنبور عسل هم می بینم روی درخت ها!) می تونم یک شاخه از آلبالو رو روی گیلاس پیوند بزنم که اون شاخه بتونه درختو بارور کنه؟

(همین کارو برای آلو زرد و آلو سیاه هم می تونم انجام بدم؟)

----

درباره ی پسته چطور؟ همون طور که دوست عزیزمون گفتن می تونم روی همگی درخت های پسته یک شاخه ی پسته ی نر پیوند بزنم که دیگه نیاز به درخت پسته ی نر نباشه؟

M9.GHORBANI

عضو جدید
چطور خزانه کشت گل احداث کنیم ؟

چطور خزانه کشت گل احداث کنیم ؟

سلام خدمت تمامی مهندسین کشاورزی
دوستان من میخوام یه خزانه جهت کشت گل احداث کنم ، کسی هست به من کمک کنه ؟؟
از صفر تا صدش رو راهنماییم کنه ؟ممنون میشم .

حقیقتش رشته تحصیلی من فنی مهندسی و ربطی به کشاورزی نداره ، به همین جهته سر در نمیارم .

ekf2000

عضو جدید
ببخشید اگر فعلا امکان به کارگیری کندو نباشه (البته من توی بهار اونجا زنبور عسل هم می بینم روی درخت ها!) می تونم یک شاخه از آلبالو رو روی گیلاس پیوند بزنم که اون شاخه بتونه درختو بارور کنه؟

(همین کارو برای آلو زرد و آلو سیاه هم می تونم انجام بدم؟)

----

درباره ی پسته چطور؟ همون طور که دوست عزیزمون گفتن می تونم روی همگی درخت های پسته یک شاخه ی پسته ی نر پیوند بزنم که دیگه نیاز به درخت پسته ی نر نباشه؟
با سلام
خدمت شما دوست عزیز
درباره پسته مطمئن هستم
چون داخل باغات مختلف بویژه شهرستان ابرکوه در استان یزد دیدم اینکار رو میکنن و اصلا درخت نر نمیکارن
البته نهال اماده و پیوندی هم وجود داره که میتونید از جهاد کشاورزی مشاوره بگیرین برای تهیه اون
فکر کنم دفترش فلکه گاز باشه

اصولا پیوند ایجاد چند درخت مختلف و گوناگون روی پایه مناسب هست مهم اینه که شما روش مناسب پیوند رو یاد بگیرید
مثلا میشه همون درختان سیب رو با گونه مناسب پیوند کرد تا نیازی به ریشه کنی کامل نباشه
یا در مناطق گرو خشک بادام تلخ کوهی رو کاشت و بعد از چند سال بادام شیرین به اون پیوند زد اینجور بادام شیرین مقاوم به خشکی و قابلیت دیم کاری داریم
حتی میشه از پایه الو مناسب یک درخت چند محصوله مثل زرد الو بادام انواع الو و... رو تولید کرد
داخل نمایشگاه کشاورزی امسال فارس شرکتی بود که نهال های اون از پایه چند پیوندی بودن
مثلا انواع هلو و شلیل روی یک پایه اصلاح شده
فکر کنم ادرس دفتر فروشش هم اطراف چهار راه مشیر بود داخل ساختمان شمس العماره به اسم نهالستان بهرام چون کاتالوگ محصولاتش رو گرفتم
اکثر نهالهای اصلاح شده مناسب با هوای استان رو تهیه میکرد
میتونید برید مشاوره هم بگرید

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
استادان گرامی

سلام
اکثر ارقام گیلاس نابارورن برا همین معمولا با آلبالو تلقیح میشن و میشه گفت میوه گیلاس ما عمدتا البالو گیلاس هستن یه جورایی
راهنمایی های دوستان همگی خوب بود اما شما میتونید البالو رو با گیلاس پیوند بزنین

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
ممنون

من عکس رو به همین پست پیوست می کنم. بله دقیقا من هم با توجه به گرمای کشور و خشکسالی و کمبود آب قصد دارم درختهای سیب رو حذف کنم و به جاشون پسته و بادام و .. بکارم که آب خیلییی کمی نیاز دارن. برای همین می خواستم بدونم اگر این درخت سیب مشکلی داره با خیالی آسوده حذفش کنم و مثلا به جاش پسته بکارم (عکس رو پیوست کردم)مشاهده پیوست 242769

------------

پس من درخت های پسته رو با خیال آسوده بکارم و یکی دو سال دیگه یک شاخه ی نر رو روی درختهای پسته ی ماده قلمه بزنم همه چیز درست پیش خواهد رفت؟

(با این روش که می گین دیگه نیازی به کاشت درخت نر پسته هم نیست. یعنی می شه روی هر درخت ماده یک شاخه رو با درخت نر پیوند زد و مشکل باروری حل خواهد شد)

---------------

اگر این راه نخست که گفتید قابل انجام باشه و جواب بده خیلییی خوبه. یعنی من می تونم یک گونه دیگه از درخت گلابی یا گیلاس پیدا کنم و از اون پیوندی رو روی یکی از شاخه های گیلاس یا گلابی خودم بزنم و از این پس این دوتا همدیگرو بارور می کنند.

این خیلی راه خوبی هست اگر جواب بده

سپاس

در پسته برای باروری کار روتین پیوند زدن جنس نر روی ماده اونم در فواصل مشخصه و لازم نیس توی باغ همه ماده ها پیوند داشته باشن
شما اگه بخواین یه درخت مسن سیب رو با یه درخت پسته صرفا بخاطر اب جایگزین کنین باید به این نکته توجه داشته باشین که پسته نونهال نیاز آبی بیشتر داره به نسبت یه درخت ریشه دار سیب.البته در شرایط یکسان.حرف نهایی و اظهار نظر قطعی بستگی به اقلیمتون داره

nasimparsi

عضو جدید
بزرگواران حالا که بحث پیوند درخت شد
می شه بگین جایی در اینترنت وجود داره که توش فهرستی باشه از اینکه که چه درخت هایی رو روی چه درخت های دیگه ای می شه پیوند زد؟

-------------------------------------------

درباره ی این راه پیشنهادی من هم نظرتون همچنان همونه؟ این روش که عکسشو کشیدم به نظرتون می تونه سودمند باشه؟ دقیقا یه جورایی همون راه لوله گذاشتن هست ولی با ماسه شسته (لطفا عکس پیوست شده رو ببیند)
22919704468295148534.jpg

آخرین ویرایش:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
بزرگواران حالا که بحث پیوند درخت شد
می شه بگین جایی در اینترنت وجود داره که توش فهرستی باشه از اینکه که چه درخت هایی رو روی چه درخت های دیگه ای می شه پیوند زد؟

-------------------------------------------

درباره ی این راه پیشنهادی من هم نظرتون همچنان همونه؟ این روش که عکسشو کشیدم به نظرتون می تونه سودمند باشه؟ دقیقا یه جورایی همون راه لوله گذاشتن هست ولی با ماسه شسته (لطفا عکس پیوست شده رو ببیند)
مشاهده پیوست 242811

توی مناطق کم آب موقع کاشت نهالهای دیم داخل جداره گودال کاشت نهال رو با پلاستیک نایلونی میپوشونن و یه لوله پلاستیکی تقریبا 2 اینچ پر از شن درشت داخلش عمود میکنن بعد نهال رو میکارن. توی دو یا سه سالی که نهال دیم نیاز به آبیاری داره از طریق این لوله ای که گفتم بهش اب میرسونن. اینجوری بیشترین راندمان رو داریم
این کارو برای دیم انجام میدن که فقط مدت محدودی ابیاری انجام میشه
سیستم شما شبیه اینه اما شما برای درختان ابی این سیستم رو پیشنهاد دادین نه دیم
اجازه بدین یه توضیح مختصر بدم، گیاهان هر جا آب باشه ریشه خودشونه اونجا توسعه میدن و دیگه دنبال اب به اعماق نمیرن چون آب دم دستشون هست .چند وقت بگذره شبکه ریشه ای داخل گودال شنی رو تسخیر میکنه (دقیقا مث حالتی میشه که ریشه درختان توی مناطق شهری به لوله های فاضلاب نفوذ میکنن) و عملا سیستم ریشه ای توسعه ی محدودی پیدا میکنه که یه جورایی گیاه دسترسیش به عرصه و لایه های خاک محدود میشه. برای همه درختان این سیستم شما اجرایی نخواهد بود

pashangparsi

عضو جدید
با سلام
خدمت شما دوست عزیز
درباره پسته مطمئن هستم
چون داخل باغات مختلف بویژه شهرستان ابرکوه در استان یزد دیدم اینکار رو میکنن و اصلا درخت نر نمیکارن
البته نهال اماده و پیوندی هم وجود داره که میتونید از جهاد کشاورزی مشاوره بگیرین برای تهیه اون
فکر کنم دفترش فلکه گاز باشه

اصولا پیوند ایجاد چند درخت مختلف و گوناگون روی پایه مناسب هست مهم اینه که شما روش مناسب پیوند رو یاد بگیرید
مثلا میشه همون درختان سیب رو با گونه مناسب پیوند کرد تا نیازی به ریشه کنی کامل نباشه
یا در مناطق گرو خشک بادام تلخ کوهی رو کاشت و بعد از چند سال بادام شیرین به اون پیوند زد اینجور بادام شیرین مقاوم به خشکی و قابلیت دیم کاری داریم
حتی میشه از پایه الو مناسب یک درخت چند محصوله مثل زرد الو بادام انواع الو و... رو تولید کرد
داخل نمایشگاه کشاورزی امسال فارس شرکتی بود که نهال های اون از پایه چند پیوندی بودن
مثلا انواع هلو و شلیل روی یک پایه اصلاح شده
فکر کنم ادرس دفتر فروشش هم اطراف چهار راه مشیر بود داخل ساختمان شمس العماره به اسم نهالستان بهرام چون کاتالوگ محصولاتش رو گرفتم
اکثر نهالهای اصلاح شده مناسب با هوای استان رو تهیه میکرد
میتونید برید مشاوره هم بگرید

ببخشید چه درخت ها و میوه هایی رو می شه روی بادام دیم پیوند زد؟ (می خواستم اگر بشه درخت های گوناگونی که امکان پیوند روی بادام دیم دارند رو روی بادام پیوند بزنم که با این روش پایه ی اصلی بادام با نیاز آبی کم باشه و میوه های دیگه رو هم بشه به دست آورد)

کتابی وجود داره که معرفی کنید که در اون انواع پیوندهایی که می شه روی درخت های گوناگون زد رو نوشته باشه؟

oli

عضو جدید
سلام
واسه کروتن نور خوب ، گرما ( 24 تا 26 باشه ) به همراه رطوبت . این سه تا باید باشه . همچنین کمترین جابجایی و تنش . بعد اگه از گلخونه خریدید مدتی کاور باشه تا با محیط جدید خودشو وقف بده . خلاصه باید به محیط جدید وقف داده بشه و این شرایط رو فراهم کنید . در مجموع واسه داخل منزل نگهداری ازش مشکله و احتمال ریزش اکثر برگ هاش هست .

کاج مطبق رو داخل منزل میخواید تکثیر کنید ؟

سلام ممنون از جوابتون و عذرخواهی جهت دیر سر زدن
بله البته اگه امکان تکثیرش توی خونه باشه و خراب نشه

کروتون رشته ایم همه ی برگاش ریخته
آب روش اسپری میکنم ، خاکش همیشه خیسه ، پشت پنجره ی آفتاب گیر هم هست ، خیلی جوونه زده ولی همون کوچیکی میریزن ، امروز گلدونش رو یکم بزرگتر کردم فکر کردم شاید جای ریشه ش تنگ باشه ، میشه کمکم کنید سرحالش کنم ، خیلی دوسش دارم
ممنون

oli

عضو جدید
ببخشید ، قلمه ی ریشه دار گیاه پنجه غازی رو کاشتم تو گلدون ، ولی برگاش دونه دونه دارن زرد میشن ، حتی برگای جدیدشم باز نشده زرد میشن !
ممنون میشم در این مورد هم راهنماییم کنید

mohammad_jd

عضو جدید
باغات زردالو

باغات زردالو

سلام
دوستان گرامی لطفا مطالب پیرامون باغات زردالو را در این پست قرار هید.

_تقویم باغ زردالو
_نکات تغذیه ای
_کوددهی
_و....

سپاس