مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

Hamzeh856

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
دوستان کسی در مورد تکثیر نخل ماداگاسکار و آدنیوم تجربه شخصی داره ؟

nasimparsi

عضو جدید
گوده درخت؟

گوده درخت؟

با درود

دوستان من گوده های درخت رو به این صورت در آوردم. با این هدف که در زمان آبدهی آب با ساقه برخورد نکند و آب کمی دورتر (حدود 30 سانت) از ساقه به زمین فرو برود. تنها مشکلی که وجود داره اینه که آب قطره چکان ها تنها این دو ناحیه (سبز رنگ) رو خیس می کنه و ناحیه های دیگه ی گوده خشک باقی می مونه.

می خواستم بدونم مشکلی نداره این شیوه ی آبیاری؟ (برای هر گوده دو قطره چکان در نظر گرفتم

لطفا عکس پیوست شده را نگاه کنید. در اونجا همه چیز رو نشانه گذاری کردم

با سپاس

پیوست ها

• بدون عسنوان.jpg
    بدون عسنوان.jpg
    16.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
با درود

دوستان من گوده های درخت رو به این صورت در آوردم. با این هدف که در زمان آبدهی آب با ساقه برخورد نکند و آب کمی دورتر (حدود 30 سانت) از ساقه به زمین فرو برود. تنها مشکلی که وجود داره اینه که آب قطره چکان ها تنها این دو ناحیه (سبز رنگ) رو خیس می کنه و ناحیه های دیگه ی گوده خشک باقی می مونه.

می خواستم بدونم مشکلی نداره این شیوه ی آبیاری؟ (برای هر گوده دو قطره چکان در نظر گرفتم

با سپاس

دوست عزیز نگران نباشید چون بمرور کل خاک اطراف درخت اب رو جذب میکنن و اب بطور یکنواخت پخش میشه البته اینحالت عمدتا زمانی اتفاق میافته که مقدار تبخیر از سطح زیاد نباشه مثلا شبها یا در زمستان اما در روزهای گرم نقاطی که شما نشون دادید که اب در اونجا وجود نداره دچار خشکی میشه بنظر من شما باید نیاز ابی گیاهتو براورد کن و در صورت نیاز تعداد قطره چکانها رو اضافه کن

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
با درود

با سپاس

دوست عزیز نگران نباشید چون بمرور کل خاک اطراف درخت اب رو جذب میکنن و اب بطور یکنواخت پخش میشه البته اینحالت عمدتا زمانی اتفاق میافته که مقدار تبخیر از سطح زیاد نباشه مثلا شبها یا در زمستان اما در روزهای گرم نقاطی که شما نشون دادید که اب در اونجا وجود نداره دچار خشکی میشه بنظر من شما باید نیاز ابی گیاهتو براورد کن و در صورت نیاز تعداد قطره چکانها رو اضافه کن

درود جوان

کاش میگفتین قطر تنه درختتون چقدره...
اما با این اوصاف پیشنهادم اینه که لوله رو دور تنه رینگ کنین و از3 یا 4 دارپر با دبی ماکزیمم4لیتر در ساعت استفاده کنین(البته اگه مشکل افت یا افزایش فشار داخل لوله وجود نداشته باشه، در اینصورت از دارپر های بدون دبی مشخص استفاده کنین)...توصیه اکید دارم شبها ابیاری رو انجام بدین

ekf2000

عضو جدید
باسلام
خدمت دوستان و اساتید گراهی
چند سوال داشتم
به نظر شما بهترین سم برای حذف هم زمان شته و شپشک ارد الود چی هست؟
با توجه به تحقیقات بین دروسبان و دیازینون شک دارم
قبلا از دیازینون استفاده کردم ولی بعد از مدت کوتاهی دوباره شپشک ها برگشتن
دروسبان هم شنیدم خیلی مضره
اگر گزینه بهتری هست ممنون میشم معرفی کنید
بیشتر برای کاکتوس و گل زینتی میخوام
اکثرا با پشه سفید بالک و شپشک ارد الود و شته سبز و سیاه روبرو هستم
.
سوال دوم
من امسال وقتی پای باغچه ها رو میکندم دیدم ریشه های درخت انگور متورم و گرد شدن مث دونه تسبیح
میخواستم بدونم این همون نماتد هست
برای حذف و کنترلش باید چکار کرد
چندتا سایت هم گشتم متاسفانه سمومی رو معرفی کرده بودن که هیچ جا گیر نمباد یا گیاه سوزی شدید دارن
.
با تشکر و سپاس در پناه حق موفق و سربلند و پیروز باشید

Hamzeh856

کاربر ممتاز
باسلام
چند سوال داشتم
.
سوال دوم
من امسال وقتی پای باغچه ها رو میکندم دیدم ریشه های درخت انگور متورم و گرد شدن مث دونه تسبیح
چندتا سایت هم گشتم متاسفانه سمومی رو معرفی کرده بودن که هیچ جا گیر نمباد یا گیاه سوزی شدید دارن
.

سلام

من از سم کلرپیریفوس استفاده کردم هم برای شته و هم کنه و هم شپشک که خیلی خوب جواب داد . فقط میمونه دز مصرفی و نوع گیاه ، که به چه چیزی میتونید بزنید . حالا نظر بقیه دوستان هم مفیده . البته آبامکتین هم خوب جواب داده برای شته

برای کاکتوس که معمولا کنه میزنه و ابامکتین رو همین کلروپیریفوس رو خودم برای کاکتوس استفاده میکنم . برای دوستم هم که فقط کاکتوس داره دادم و استفاده کرد . فقط مراقب میزان مصرفش باش .
برا زینتی ها هم بازم از کلروپیریفوس استفاده کردم ، واقعا با یک دور استفاده هم این و هم کنه ی روی دیفن رو که با سموم دیگه از بین نرفت رو منهدم کرد .
فقط بوی تندی داره و باید شرایط ایمنی رو لحاظ کنید .

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
باسلام
چند سوال داشتم
.
سوال دوم
.

دوست عزیز هم ابامگتین هم دورسپان هم دیازینون همشون برا شته میشه استفاده کرد اما شته احتمال برگشتش هست بهتره بنظر من سم رو با دز پایین و دفعات بیشتر برا گیاهان زینتی استفاده کنید که برگشتی در کار نباشه

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام دوستان. خسته نباشید. می شه قلمه زدن پیچ گلیسین رو به زبان ساده بهم بگین. متشکررررمم

به زبان ساده شاخهای که امسال رشد کرده رو بهش میگن شاخه سال جاری اخر تابستو تا اواسط پاییز باقیچی ببرید به اندازه بیست سانتیمتر ببرید تا نصف تو شن فرو کنید بهار ریشه دار میشه

baran 2012

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
عکس چندتا گل میذارم اسمشونو بهم بگید ممنون میشم :)

sea94

عضو جدید
هندوانه

هندوانه

سلام خدمت:)همكاران و دوستان عزيز ببخشيد يه سوال داشتم اونم اينه كه آيا اندازه هندوانه در ميزان سميت اون موثر هس يا نه ؟(هر چي بزرگتر باشه سميت بيشتري داره)
از نظر نيترات و مواد ديگر آيا شما صحت اين مطلب را تاييد مي كنيد؟:)

nasimparsi

عضو جدید
درود بر همگی

دوستان آیا مقاله ای یا... وجود داره که به خوبی همگی روش های کاستن از مصرف آب در باغداری رو توضیح داده باشه؟ (البته من آبیاری قطره ای انجام دادم و خاکپوش رو از علف و خار و .. همون اطراف ایجاد کردم) ولی منظورم اینه که خیلی بیشتر توضیح داده شده باشه

روش هایی که می تونه واقعا آب رو به ریشه برسونه و از هدر رفتنش توی این وضعیت کم آبی جلوگیری کنه

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود بر همگی

دوستان آیا مقاله ای یا... وجود داره که به خوبی همگی روش های کاستن از مصرف آب در باغداری رو توضیح داده باشه؟ (البته من آبیاری قطره ای انجام دادم و خاکپوش رو از علف و خار و .. همون اطراف ایجاد کردم) ولی منظورم اینه که خیلی بیشتر توضیح داده شده باشه

روش هایی که می تونه واقعا آب رو به ریشه برسونه و از هدر رفتنش توی این وضعیت کم آبی جلوگیری کنه

سلام

نمیدونم چقدر اثر داشته باشه ولی فک کنم اگه در آبیاری قطره ای لوله ها از زیر خاک رد بشن و زیر خاک کنار ریشه رو خیس کنن کمتر آب هدر میره چون دیگه تبخیر نمیشه

nasimparsi

عضو جدید
سلام

نمیدونم چقدر اثر داشته باشه ولی فک کنم اگه در آبیاری قطره ای لوله ها از زیر خاک رد بشن و زیر خاک کنار ریشه رو خیس کنن کمتر آب هدر میره چون دیگه تبخیر نمیشه

درسته ولی همین کار رو با چه روش هایی می شه انجام داد؟ من خودم یک چیزهایی به ذهنم رسیده مثلا در فاصله ی 30 سانتی از نته ی درخت (در دو سوی درخت) یک چاله ی نزدیک به 50 سانتی کنده بشه و توی اون چاله رو با ماسه ی شسته که آب رو زووود رد می کنه پر کنیم و سپس قطره چکان ها رو روی این چاله ها قرار بدیم

یا یک لوله جای این شن ها بزاریم یا ...

می خواستم بدونم کارهای علمی انجام شده یا نه؟ یا کلا چه روش هایی رو به کار گرفتن و ...

Hamzeh856

کاربر ممتاز
درسته ولی همین کار رو با چه روش هایی می شه انجام داد؟ من خودم یک چیزهایی به ذهنم رسیده مثلا در فاصله ی 30 سانتی از نته ی درخت (در دو سوی درخت) یک چاله ی نزدیک به 50 سانتی کنده بشه و توی اون چاله رو با ماسه ی شسته که آب رو زووود رد می کنه پر کنیم و سپس قطره چکان ها رو روی این چاله ها قرار بدیم

یا یک لوله جای این شن ها بزاریم یا ...

می خواستم بدونم کارهای علمی انجام شده یا نه؟ یا کلا چه روش هایی رو به کار گرفتن و ...

بعد این قطره چکان ها دائمی آب توش جریان دارن ؟ اگه آب قطع بشه خروجیش نمیگیره و جرم نمیبنده ؟ مخصوصا بر فرض اگه کودم بخواد تزریق بشه . معمولا وقتی فشار اب کم باشه شن به داخل نفوذ میکنه .

ekf2000

عضو جدید
درود بر همگی

با سلام
چند وقت پیش اخبار شبکه فارس یک باغدار نمونه رو نشون میداد که ایده جالبی داشت
ایشان برای کاشت درخت ابتدا یک و نیم متر با بیل بکو گود برداری کرده بودن
نیم متر رو با کود دامی پر کرده بودن
بعد یک لوله یک متری اریب رو داخل گود قرار داده بودن تا دهانه اون چند سانت ازسطح خاک بیرون و ته اون داخل گودال باشه
بعد نیم متر خاک ریخته بودن و درخت رو کاشته بودن
داخل لوله خالی بود و لوله قطره چکان رو داخل اون قرار داده بودن
طبق بررسی و پژوهش ایشان در منطقه کوهستانی
ابیاری تقریبا یک دهم و طول دوره ابیاری نیز زیاد شده بود
درخت های این سیستم رشد بیشتر و مقاوم تر در برابر افتابسوختگی و افت زدگی بودن
بعلت ابیاری عمقی هیچ علف هرزی اطراف گیاه نبود
ریشه این درختان بعد بررسی عمقی شده بود و از افت و نماتد مصون مانده بود یعنی عمود به سمت پایین رفته و اطراف دهانه لوله و پایینتر از ان گشترش یافته بودن
اما درختان که به صورت ابیاری سطحی کاشته شده بودن
رشد کم و افت زده شده بودن
ریشه ها سطحی بودن و کمتر از یک متر در خاک پیشروی داشتن و علف هرز دور تنه رو پر کرده بود
موضوع جالب این بود
در این روش میشد با ظرف هم به گیاه به صورت دوره ای اب داد و کود رو
مستقیم به ریشه تزریق کرد مثلا یک بشکه 20 لیتری برای یک و نیم تا دوماه در اوج فصل گرما برای هر درخت در اقیلم گرم و خشک
.
یک بیلچه کوچک هم با یک دسته یک و نیم متری ساخته بود
و گه گاه داخل لوله رو از خاک وارد شده خالی میکرد

با همون بیلچه خاک مجاور ریشه رو خارج میکرد و رطوبتش رو بررسی میکرد و
در صورت خشکی ابیاری انجام میداد
مزیت برتر روش هم این بود که تبخیر سطحی اب به صفر رسیده بود
همان طور که میدونید تبخیر سطحی علاوه بر حذف اب و اتلاف موجب افزایش
رطوبت اطراف گیاه و گاها انتقال بیماری و قارچ در گرما میشه
ریشه ها تشویق به نفوذ عمقی شده بودن تا درخت در برابر گرما و باد شدید و سرما و افات ریشه مقاوم بشه و در صورت بارندگی و افزایش رطوبت بتونه اب مورد نیاز خودش رو از عمق خاک بدست بیاره

به خاطر همین طرح پژوهشگر برتر و باغدار نمونه کشوری شده بود

چون درختان نهال بودن زیاد باردهی رو بررسی نکرده بود
اما باردهی این نهال ها زودتر و بیشتر از نهال های سطحی بود

البته در این روش کود غالب باید شیمیای و محلول یا چای کمپوست و شیرابه
کود دامی باشد تا از طریق لوله به ریشه تزریق بشه چون ابیاری سطحی انجام نمیشه تا مواد سطح خاک به عمق نفوذ کنن
البته میزان کود دهی و مصرف کود بعلت حذف علف هرز و نفوذ عمقی هم به شدت کاهش یافته و درصد مصرف و جذب اون توسط گیاه تا حد ممکن بالا رفته بود

نمونه گیری از ریشه درخت هم به سادگی انجام میشد
البته باید لوله ها قوی و محکم باشه تا در برابر فشار ریشه نشکنه و در خاک هم باقی بمونه و در برابر ضربه و افتاب و خوردگی مقاوم باشه که بهترین گزینه لوله ایرانیتی یا سیمانی بود
و مداوم هم با قرار دان یک نشانگر خالی بشه تا از گل و ریشه پر و مسدود نشه

بعد ابیاری هم با یک سنگ در لوله رو پوشش میداد تا تبخیرتا حد ممکن کم بشه
شاید داخل اینترنت سرچ کنید اسم و روش کامل کار وجود داشته باشه
چند بار داخل اخبار استان و سراسری و مستند کشاورزی فارس نشونشون دادن

در پناه حق موفق و سربلند و پیروز باشید

آخرین ویرایش:

nasimparsi

عضو جدید
بعد این قطره چکان ها دائمی آب توش جریان دارن ؟ اگه آب قطع بشه خروجیش نمیگیره و جرم نمیبنده ؟ مخصوصا بر فرض اگه کودم بخواد تزریق بشه . معمولا وقتی فشار اب کم باشه شن به داخل نفوذ میکنه .

ببنید این ایده ای که دارم اینجوری هست که دو دو سوی تنه ی درخت دو چاله مثلا با ژرفای 50 سانت کنده بشه. توی این چاله ها رو ماسه ی شسته بریزیم که خیلی زود آب ازش رد می شه. قطره چکان ها همچنان روی زمین هستند و زیر شن و خاک قرار نمی گیرن ولی روی این چاله ی 50 سانتی قرار می گیرند. در نتیجه آبی که از قطره چکان ها ریخته می شه خیلییی زود از ماسه‌ی شسته به ژرفای 50 سانتی زیر زمین می رسه و تبخیر خیلی کم می شه. زمانی که به نیم متری زیر زمین رسید تازه آب جذب خاک خواهد شد. اینجوری قطره چکان ها بالا هستند و می شه مدیریتشون کرد ولی کم و بیش کار یه چیزی تو مایه های چیزی می شه که دوستمون ekf2000 درباره ی لوله گذاشتن توی خاک که گران هست و سخت هست و .. می شه

(راستی روی قطره‌چکان ها رو می‌شه 50 سانت از گیاهان و کاه و ... گذاشت تا دیگه واقعا تبخیر به کم‌ترین اندازه برسه)

می خواستم بدونم به نظرتون از نظر تئوری این کار خوبیه؟

اگر کار خوبی باشه و شما دوستان تایید کنید و جواب بده من سال دیگه (در زمستان) اینو انجام می‌دم و یک فیلم ازش می‌گیرم و توی یوتیوب و غیره قرار می‌دم که دیگر باغداران هم از این روش بهره ببرند تا مصرب آب کم و کم تر بشه (همچنین برای رسانه ها بفرستم)

آخرین ویرایش:

ekf2000

عضو جدید
ببنید این ایده ای که دارم اینجوری هست که دو دو سوی تنه ی درخت دو چاله مثلا با ژرفای 50 سانت کنده بشه. توی این چاله ها رو ماسه ی شسته بریزیم که خیلی زود آب ازش رد می شه. قطره چکان ها همچنان روی زمین هستند و زیر شن و خاک قرار نمی گیرن ولی روی این چاله ی 50 سانتی قرار می گیرند. در نتیجه آبی که از قطره چکان ها ریخته می شه خیلییی زود از ماسه‌ی شسته به ژرفای 50 سانتی زیر زمین می رسه و تبخیر خیلی کم می شه. زمانی که به نیم متری زیر زمین رسید تازه آب جذب خاک خواهد شد. اینجوری قطره چکان ها بالا هستند و می شه مدیریتشون کرد ولی کم و بیش کار یه چیزی تو مایه های چیزی می شه که دوستمون ekf2000 درباره ی لوله گذاشتن توی خاک که گران هست و سخت هست و .. می شه

(راستی روی قطره‌چکان ها رو می‌شه 50 سانت از گیاهان و کاه و ... گذاشت تا دیگه واقعا تبخیر به کم‌ترین اندازه برسه)

اگر کار خوبی باشه و شما دوستان تایید کنید و جواب بده من سال دیگه (در زمستان) اینو انجام می‌دم و یک فیلم ازش می‌گیرم و توی یوتیوب و غیره قرار می‌دم که دیگر باغداران هم از این روش بهره ببرند تا مصرب آب کم و کم تر بشه (همچنین برای رسانه ها بفرستم)

با سلام
درسته لوله گذاری گران و سخته
ولی کاری هست عمری
مزیتش اینه که میتونید لوله رو راحت چک کنید
ولی اگر در حالت شما لوله مسدود یا شکسته و یا توسط ریشه خراب و ...بشه هیچ نشانه ای نداره بجز خشک شدن درخت یا پژمردگی اون که داخل فصل گرما واقعا به درخت و بار اسیب وارد میکنه
در حالت لوله گذاری دو مزیت وجود دارد
راحت میشه لوله ها را چک کرد
میشه رطوبت خاک رو طی یک دوره در عمق بررسی کرد و با تهیه یک جدول زمانی ابیاری رو به نحوه بهینه به بهترین شکل کنترل و زمانبندی کرد
نکته بعد
در صورت استفاده از شن باعث تجمع ریشه در اطراف قطره چکان شده و باعث انسداد دهانه توسط ریشه میشه
برای رفع این مشکل هم مجبور به گود برداری میشید که به ریشه درخت اسیب زده و موجب کاهش رشد و بار دهی میشید چون باید به محل تجمع ریشه یا همون ابریز نفوذ پیدا کنید
نکته بعد در محیط شنی و گرم نماتد سریع در خاک نفوذ کرده و ریشه های اون منطقه که بخاطر اب جمع شدن رو به شدت خراب کرده و باردهی رو به شدت کم میکنه در صورتی که در خاک رسی شدت نفوذ و پخش نماتد حدود ده برابر کمتر از شن هست
درسته لوله گذاری گرون تموم میشه
ولی افزایش بار و عمر و تسریع رشد درخت و درامان ماندن از افات ریشه در عمق و... و مهتر از همه هزینه تهیه اب در مناطق خشک و کم بارش این هزینه رو در همون سال اول و دوم که نهال نیاز ابی بیشتری داره جبران میکنه
به شرطی که همراه کاشت نهال اونم به صورت اصولی و ایجاد انبار کود در زیر محل ریشه این عمل صورت بگیره هزینه چندانی نداره
مثلا برای هر درخت 20 تومن پول لوله برای یک عمر میدهیم ولی مصرف اب شاید کمتر از یک دهم بشه
در پناه حق موفق و سربلند و پیروز باشید

Hamzeh856

کاربر ممتاز

این روشی که ذکر شده و منم دیدم و جالب بود که لوله میذارن و آب از طریق لوله به کف انتقال پیدا میکنه .

اما روش شمارو من نمیدونم والا . ولی برای جلوگیری از تبخیر فکر کنم پلاستیک ضخیم هم میشه گذاشت که هم سطح باشه و نمای بهتری هم داره . ولی خب میشه بجای لوله از شلنگ پلاستیکی برای انتقال آب به انتهای چاله استفاده کرد و به گونه ای که آب قطره چکان داخل شیلنگ به وسیله ای مثل قیف و یا هر چیزی ( بطری برش خورده ) منتقل بشه . اینم یه نظریه ای هست که به ذهنم رسید . هزینه شلنگ از لوله کمتره .

ekf2000

عضو جدید
این روشی که ذکر شده و منم دیدم و جالب بود که لوله میذارن و آب از طریق لوله به کف انتقال پیدا میکنه .

اما روش شمارو من نمیدونم والا . ولی برای جلوگیری از تبخیر فکر کنم پلاستیک ضخیم هم میشه گذاشت که هم سطح باشه و نمای بهتری هم داره . ولی خب میشه بجای لوله از شلنگ پلاستیکی برای انتقال آب به انتهای چاله استفاده کرد و به گونه ای که آب قطره چکان داخل شیلنگ به وسیله ای مثل قیف و یا هر چیزی ( بطری برش خورده ) منتقل بشه . اینم یه نظریه ای هست که به ذهنم رسید . هزینه شلنگ از لوله کمتره .

با سلام مجدد
درسته میشه شلنگ هم گذاشت
ولی بعد از یک مدت با گل و لای یا ریشه کم کم پر میشه و مسدود میشه یا زمان زیادی برای انتقال اب لازم داره
لوله ضخیم حسنش اینه که مثلا راحت 10 لیتر اب رو جا میده و میشه با دبه و ظرف هم اب رسانی کرد مخصوصا موقع انتقال کود به پای گیاه
با یک بیلچه کوچک هم هر از چند مدت میشه درون لوله رو تمیز کرد یا ریشه های دهانه رو کنار زد
و یا با بیرون کشیدن خاک میزان رطوبت و نیاز ابی رو بررسی کرد و یا از ریشه راحت نمونه گیری کرد
که هیچ کدوم از موارد فوق با شلنگ یا لوله کوچک امکان پذیر نیست

Hamzeh856

کاربر ممتاز
با سلام مجدد
درسته میشه شلنگ هم گذاشت
ولی بعد از یک مدت با گل و لای یا ریشه کم کم پر میشه و مسدود میشه یا زمان زیادی برای انتقال اب لازم داره
لوله ضخیم حسنش اینه که مثلا راحت 10 لیتر اب رو جا میده و میشه با دبه و ظرف هم اب رسانی کرد مخصوصا موقع انتقال کود به پای گیاه
با یک بیلچه کوچک هم هر از چند مدت میشه درون لوله رو تمیز کرد یا ریشه های دهانه رو کنار زد
و یا با بیرون کشیدن خاک میزان رطوبت و نیاز ابی رو بررسی کرد و یا از ریشه راحت نمونه گیری کرد
که هیچ کدوم از موارد فوق با شلنگ یا لوله کوچک امکان پذیر نیست

در این که شلنگ کارایی لوله رو نداره شکی نیست . ولی دستی بیایم کود بدیم به درختا ؟ مگه یکی دو تا درخته ؟
بعد قطر این لوله قرار چقد باشه مگه که بشه توش بیلچه گذاشت ؟ این دیگه لوله نیست که پولیکای 200 و یا پلی اتیلنه
پس باید هزینه کرد !!! :D بسوزد پدر هزینه

Flamenc0

عضو جدید
سلام دوستان مهندس کشاورزی
کسی اینجا هست که بتونه به من کمک کنه؟

من در رابطه با استفاده از هیدروژل برای آبیاری در مناطق کم آب اطلاعات می خواستم...آیا این روش برای درختان انار و کاجی که مدت ها با روش غرقابی آبیاری می شدند هم جواب می ده؟؟
و اینکه اصلا از کجا باید این هیدروژل های مخصوص کشاورزی رو تهیه کرد و هزینه اش برای 1800 تا درخت چقدر میشه حدودا؟ ...آیا نسبت به آبیاری قطره ای اقتصادی تره؟

ممنون میشم اگه کسی هر گونه اطلاعاتی در این زمینه داره کمک کنه