مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
منظورم اینه سریع جواب بگیرم...
اها یعنی میخوای سمینازت در راستا پایان نامه ات باشه !!

والا من با موضوع ها بیوتک اشنایی چندانی ندارم !!
اما به نظرم موضوع سمینارت به صورت استراتژی برداری میتونی خودت موضوع خوبی در انتها برا پایان نامه ات پیدا کنی !!
مثلا راجب فلان گیاه دارویی تا حالا چه کارهاییی شده چه در ایران چه در خارج !!
این شکلی نقطه ضعف ها را پیدا میکنی به اضافه قسپتی که کار نشده و میتونی با یه ایده جدید بگیری برا پایان نامت !!

abdi711

عضو جدید
اها یعنی میخوای سمینازت در راستا پایان نامه ات باشه !!

والا من با موضوع ها بیوتک اشنایی چندانی ندارم !!
اما به نظرم موضوع سمینارت به صورت استراتژی برداری میتونی خودت موضوع خوبی در انتها برا پایان نامه ات پیدا کنی !!
مثلا راجب فلان گیاه دارویی تا حالا چه کارهاییی شده چه در ایران چه در خارج !!
این شکلی نقطه ضعف ها را پیدا میکنی به اضافه قسپتی که کار نشده و میتونی با یه ایده جدید بگیری برا پایان نامت !!

ممنونم از راهنماییتون
سمینارم در راستای پایان نامم نیست متاسفانه..

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام
اسم این گیاهان رو کسی میدونه ؟
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=236201&d=1427645128
این که شبیه مریم گلی
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=236199&d=1427632321
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=236198&d=1427632348
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=236193&d=1427643767

پیوست ها

• DSC01280.jpg
    DSC01280.jpg
    25.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • DSC01292.jpg
    DSC01292.jpg
    38.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

نعنا پونه

عضو جدید
سلام. من میخوام نهال توت فرنگی رو توی این بشکه ها بکارم لطفا درباره نوع خاکش راهنمایی کنید توت فرنگی 4 فصل هست.
درباره روش هیدرو پونیک میشه راهنمایی کنید؟ میخوام محصول زیادی بده
1.jpg

nasimparsi

عضو جدید
کاش از برگهاش عکس میذاشتی اما به احتمال به یقین سرو نقره ایه

این یک عکس نزدیک تر هست. این درخت ها رو که دیدم به نظرم بهترین گزینه برای پوشش سبز بدر گرداگرد باغ ها هست. نزدیک به دو متر درخت برگ نداره و پس از اون به صورت گرد پوشش سبز داره که اون دومتر معمولا دیوار هست و نیاز به پوشش سبقز پس از اون دو متر دیوار هست

شنیدم سرو نقره ای رشد پر شتابی هم داره درسته؟

پیوست ها

• Capture.JPG
    Capture.JPG
    78.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mehraban2011

عضو جدید
سلام به همه ی دوستان
کسی میتونه بهم بگه منظور از
عصاره تام چیه؟ توو خیلی مقالات به این کلمه برخورد کردم ولی دقیقا متوجه منظورشون نشدم هرکسی اطلاعاتی داره لطفا راهنماییم کنه

nazi jooon

کاربر ممتاز
سلام به همه ی دوستان
کسی میتونه بهم بگه منظور از
عصاره تام چیه؟ توو خیلی مقالات به این کلمه برخورد کردم ولی دقیقا متوجه منظورشون نشدم هرکسی اطلاعاتی داره لطفا راهنماییم کنه

آیا عصاره تام همون عصاره تغلیظ شده و خالص هست؟؟
سلام..
منظور از عصاره تام همون عصاره خشک گیاهه که با روشهای خاص بدست میاد و حاوی یه سری ترکیبات شیمیایی گیاه مورد نظره..
برای بدست آوردن عصاره تام ابتدا نمونه گیاهی مورد نظر رو جمع آوری میکنن...خشک میکنن...پودر میکنن....در یه حلال آلی بسته به هدف مثل آب یا متانول یا اتانول حل می کنن...
48 ساعت رو شیکر میذارن...
بعد صاف می کنن..
بعد سانتریفیوژ میشه و بعدش با روتاری عصاره رو تغلیظ میکننن و بعد میذارن تو آون تا خشک بشه...
بعد از خشک شدن عصاره تام گیاه بدست میاد...که اونو دوباره تو یه حلال حل میکنن و برای بررسی ترکیبات شیمیایی به دستگاه تزریق میکنن و یا برای بررسی خواص آنتی اکسیدانی و آنتی باکتریایی ازش استفاده می کنن..

nazi jooon

کاربر ممتاز
سلام به کاربران گرامی
میشه در مورد موضوع سمینار درسی چند تا پیشنهاد بدین؟ترجیحا بتونم با گیاهی دارویی کار کنم
یه موضوع که بشه زود جمعش کرد (از نظر عملی و دادن نتیجه طولانی نباشه)
رشتم تحصیلی بنده بیوتکنولوژیه(ارشد) از رشته باغبانی(کارشناسی)
ممنون میشم راهنمایی کنید
عموما سمینار ها در راستای موضوع پایان نامه ست و در واقع یه قسمتی از کار پایان نامه ارائه داده میشه ...
حالا که موضوع شما جداست می تونی رو خواص آنتی باکتریایی و آنتی اکسیدانی یه گونه داروئی کار کنی که خیلی هم آسونه...

سلام
دوستان اسفند ماه سال قبل تعدادی نهال کاشتم که هم درخت هلو هست و هم پرتقال
برای سم و کود چه چیزی پیشنهاد میکنید و چه موقعی باید زده بشه تا درخت رشد بهتری داشته باشه/؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام
برای سم و کود چه چیزی پیشنهاد میکنید و چه موقعی باید زده بشه تا درخت رشد بهتری داشته باشه/؟

سلام
بی دلیل لزومی نداره سم استفاده کنین
برای کوددهی و تقویت خاک توی فصل خزان از چالکود استفاده کنین

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام

دوست عزیز برسی کن الان که فصل بهار هست مینوز مرکبات شته و لب شتری در هلو شیوع پیدا میکنه باید برای نهالهای تازه کاشته شده بخاطر جوان بودن و مقاومت کمشون ضمن تقویت از طریق دادن کود در صورت وجود بیماری برنامه مشخصی برا مبارزه با این افات و بیماریها که میدونم تو منطقه شما شایع هست بگذارید و از سموم مناسب استفاده کنید

پروانه سفید

عضو جدید
سلام دوستان.خسته نباشید
کسی مطلبی، کتابی یا مقاله ای درباره خرفه با نام علمی Portulaca Oleracea L
درباره تاریخچه کشت در جهان و ایران، گیاهشناسی، ترکیبات تشکیل دهنده، مصارف این گیاه داره لطفا برام بذاره.اگه کسی کتابی در این مورد داشت لطفا عکس صفحات و شناسه کتابو برام بذاره خیلی لازم دارم.ممنون.دوستان من جزء این تالار نیستم لطفا اگه کسی مطلبی واسه این مورد گذاشت برام پیغام خصوصی بده تا بیام جوابو نگاه کنم.خیلی ممنون

دختر_شمال

عضو جدید
کسی میدونه پیچ گلیسین رو چطور میشه قلمه زد؟

کسی میدونه پیچ گلیسین رو چطور میشه قلمه زد؟

سلام دوستان. خسته نباشید. می شه قلمه زدن پیچ گلیسین رو به زبان ساده بهم بگین. متشکررررمم

abdi711

عضو جدید
عموما سمینار ها در راستای موضوع پایان نامه ست و در واقع یه قسمتی از کار پایان نامه ارائه داده میشه ...
حالا که موضوع شما جداست می تونی رو خواص آنتی باکتریایی و آنتی اکسیدانی یه گونه داروئی کار کنی که خیلی هم آسونه...

ممنونم از راهنماییتون :gol:

واسه این موضوع در محیط کشت کار بشه راحت تره درسته؟

پروانه سفید

عضو جدید
سلام دوستان.خسته نباشید
کسی مطلبی، کتابی یا مقاله ای درباره خرفه با نام علمی Portulaca Oleracea L
درباره تاریخچه کشت در جهان و ایران، گیاهشناسی، ترکیبات تشکیل دهنده، مصارف این گیاه داره لطفا برام بذاره.اگه کسی کتابی در این مورد داشت لطفا عکس صفحات و شناسه کتابو برام بذاره خیلی لازم دارم.ممنون.دوستان من جزء این تالار نیستم لطفا اگه کسی مطلبی واسه این مورد گذاشت برام پیغام خصوصی بده تا بیام جوابو نگاه کنم.خیلی ممنون

دوستان کسی مطلبی در این مورد نداره؟

nasimparsi

عضو جدید
با درود

دوستان بهترین مالچ برای باغبانی چیه؟ اولویت نخست جلوگیری از تبخیر آب و صرفه جویی در آب و بعدش هم حذف علف های هرز و ...

من جاهای گوناگون خوندم که (سنگ، برگ، کاه، چوب اره، برگ کاج، پوست برنج و گندم و...) رو پیشنهاد داده بودن. لطفا بگین کدوم از همه بهتر هست

با سپاس از شما

fahim1365

عضو جدید
درخواست آموزش قلمه زدن

درخواست آموزش قلمه زدن

دوستان عزیز درود
میخواستم بدوم ممکنه بنده رو برای قلمه زدن پیچ گلیسین یا همون Wisteria sinensis راهنمایی بفرمایید ؟
اطلاعات باغبانی من خیلی پایینه اگه ممکنه ساده برام توضیح بدین.
Wisteria sinensis bonsai 9.jpg

آخرین ویرایش:

nazi jooon

کاربر ممتاز
با درود

دوستان بهترین مالچ برای باغبانی چیه؟ اولویت نخست جلوگیری از تبخیر آب و صرفه جویی در آب و بعدش هم حذف علف های هرز و ...

من جاهای گوناگون خوندم که (سنگ، برگ، کاه، چوب اره، برگ کاج، پوست برنج و گندم و...) رو پیشنهاد داده بودن. لطفا بگین کدوم از همه بهتر هست

با سپاس از شما
به نظر من کاه خوبه...از پلاستیکهای مشکی هم برای توت فرنگی و خیار زمینی (و نه گلخانه ای) و گوجه استفاده میشه...
باز بستگی داره کشت شما چی باشه...

Hamzeh856

کاربر ممتاز
با درود

با سپاس از شما

محصولتون چیه ؟ برخی از این ها که گفتید تولید گرما میکنه خودش تو سطح بستر و ممکن هست برای گیاه مضر باشه ، با توجه به نوع گیاه

Hamzeh856

کاربر ممتاز
دوستان عزیز درود
میخواستم بدوم ممکنه بنده رو برای قلمه زدن پیچ گلیسین یا همون Wisteria sinensis راهنمایی بفرمایید ؟
اطلاعات باغبانی من خیلی پایینه اگه ممکنه ساده برام توضیح بدین.
مشاهده پیوست 238886

سلام بهترین روش برای شما خوابانیدن هست . البته از طریق بذرم میشه که زیاد جالب نیست . پیوند هم میزنن .
قلمه هم میتونید بزنید به این ترتیب که قلمه باید از ساقه تشکیل شده تو سال جدید و کمی سفت باشه نیمه خشبی باشه ( نرم و یا تر نباشه )
قلمه دارای 3 تا 4 بند باشه و حدود 15 تا 20 سانت . فقط محلی از قلمه که داخل خاک میزنید نزدیک به بند باشه . این کار رو هم اواسط خرداد میتونید انجام بدید . بستر هم ترکیبی از برگ و ماسه باشه . قلمه رو تو محلی با نور متوسط ( نور مستقیم نباشه ) روشو هم کاور کنید و چند محل رو برای تهویه سوراخ کنید . رطوبت محل پرورش رو هم فراهم کنید تا خشکی نبینه ( البته مراقب غرقابی هم باشید ) . معمولا یک تا دو ماه بعد ریشه میده .
البته روش های دیگه ای هم برای قلمه زنی داره .

nasimparsi

عضو جدید
به نظر من کاه خوبه...از پلاستیکهای مشکی هم برای توت فرنگی و خیار زمینی (و نه گلخانه ای) و گوجه استفاده میشه...
باز بستگی داره کشت شما چی باشه...

محصولتون چیه ؟ برخی از این ها که گفتید تولید گرما میکنه خودش تو سطح بستر و ممکن هست برای گیاه مضر باشه ، با توجه به نوع گیاه

دوستان من خاک‌پوش یا مالچ رو برای باغ نیاز داشتم. به دلیل کم بودن مقدار آبی که دارم نیاز دارم که تا جای ممکن از تبخیر آب جلوگیری کنم. می خواستم پای درخت‌هایی مانند

1- با نیاز آبی بالا: سیب، گلابی، آلبالو، هلو، آلو و
2- با نیاز آبی پایین و دیم: بادام و انگور و سرو (در صورت نیاز)

خاکپوش بریزم که توی تابستون دوره‌های آبیاری رو طولانی‌تر کنم و ...
-----
اولویت دوم هم از میان‌بردن علف‌های هرز هست. شنیده بودم که برگ کاج باعث از میان رفتن علف‌ها و گیاهان می‌شه...

Hamzeh856

کاربر ممتاز
دوستان من خاک‌پوش یا مالچ رو برای باغ نیاز داشتم. به دلیل کم بودن مقدار آبی که دارم نیاز دارم که تا جای ممکن از تبخیر آب جلوگیری کنم. می خواستم پای درخت‌هایی مانند

-----
اولویت دوم هم از میان‌بردن علف‌های هرز هست. شنیده بودم که برگ کاج باعث از میان رفتن علف‌ها و گیاهان می‌شه...

اون چیزی که به ذهنم میرسه و ممکنه صحیح هم نباشه اینه که مالچ یکپارچه مثل این پلاستیکی های سیاه خوب نیست . درسته جلو علف هرز رو میگیره ولی آب چجوری میخواد بهش نفوذ کنه ! بر فرض اینکه بارندگی کمی هم داشته باشیم اصلا جذب نمیشه . و همچنین اینقد باید تمیز نصب بشه که باد زیرش حرکت نکنه که بعد گرفتاری های خودشو داره . استفاده از خرده چوب و مشابه اینم خوبه فکر کنم و هم اینکه بعد از مدتی جذب میشه ولی باید به تغییر ترکیب خاک هم دقت داشت .
این روشم شاید خوب باشه . تو یه عکسی چند وقت پیش دیده بودم که دور هر درختی رو به ارتفاع حدود ده سانت حصار میکشیدن و داخلش رو مالچ میریختن . اینجوری دیگه نیاز نبود تمام سطح ریخته بشه و هم علف هرز پای خود درخت نبود و بقیه قسمت هارو میشد به روش دیگه کنترل کرد .
در همین حد میتونستم کمکی کنم امیدوارم که مفید بوده باشه

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

-----

بهنرین مالچ بقایای گیاهیه مث کاه و کلش گندم و جو

fahim1365

عضو جدید
سلام بهترین روش برای شما خوابانیدن هست . البته از طریق بذرم میشه که زیاد جالب نیست . پیوند هم میزنن .
قلمه هم میتونید بزنید به این ترتیب که قلمه باید از ساقه تشکیل شده تو سال جدید و کمی سفت باشه نیمه خشبی باشه ( نرم و یا تر نباشه )
قلمه دارای 3 تا 4 بند باشه و حدود 15 تا 20 سانت . فقط محلی از قلمه که داخل خاک میزنید نزدیک به بند باشه . این کار رو هم اواسط خرداد میتونید انجام بدید . بستر هم ترکیبی از برگ و ماسه باشه . قلمه رو تو محلی با نور متوسط ( نور مستقیم نباشه ) روشو هم کاور کنید و چند محل رو برای تهویه سوراخ کنید . رطوبت محل پرورش رو هم فراهم کنید تا خشکی نبینه ( البته مراقب غرقابی هم باشید ) . معمولا یک تا دو ماه بعد ریشه میده .
البته روش های دیگه ای هم برای قلمه زنی داره .

ممنونم از شما. خیلی عالی بود . مرسیی