مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

رادپور

عضو جدید
با تشكر از همه نازنين هايي كه در اين بحث شركت نمودند. به همه مهربون ها بگم كه پتانسيل توليد ارقام صنعتي در گل خانه با تغذيه مناسب حدود 300 تن است در فضاي باز به عوامل بسياري بستگي دارد

گوجه فرنگي گياهي بسيار حساس به پي اچ خاك است در پي اچ بالاي 7 توقف رشد دارد و37 درصد خاك هاي ايران حالت قليايي است

استفاده از قيم براي مساحت نزديك به300هكتار در 12 حلقه چاه توجيح دارد
در هر هكتار 60000 بوته داريم 60000*300= 18 ميليون بوته

نظر شما چيه ؟
يعني خفت تمام بوته ها را با نخ ببندم كه نيفتند ميشه

يا براشون عصا (قيم)بگذارم؟:gol::gol::gol:

رادپور

عضو جدید
چشم به باغچه شما دست نميزنيم ...:w01: البته اطلاعات من قديمي ولي بذور هيبريد مجاري و رويال و نياگارا اگه گير بياد (هر كيلوگرم بيش از 250 هزار تومن) عالي جواب ميده انم تو جنووووووووووووووووووووووب. به جرات بياد بگم بيشتر محصولات شيميايي كشاورزي موجود تو بازار غيراستاندارد هست. حتي كودهاي شيميايي كارخونه ايمون !!!! :w29:
در مورد بذور كه فرموديد اطلاعاتي مي خواستم اخيرا يك از شركت ها بذري بنام 6108 وارد ايران كرده اند يا لااقل در خراسان تازه وارده گفته مي شه اين بذر هيبريد است.
از مهندسان مهربون خطه خوزستان كسي چيزي ميدونه ؟تو مشهد ما كه غريبه است.
ميشه با تكرار كود هاي كلسيمي ديواره سلول را خشبي كرد تا ساقه گوجه زير بار خم نشه:gol:

moslemonline

اخراجی موقت
پايان نامه

پايان نامه

سلام خدمت عزيزان.من دانشجوي ارشد باغباني هستم درباره انتخاب پايان نامه به مشكل برخوردم از شما تقاضا دارم براي موضوع پايان نامه من يك موضوع پيشنهاد كنيد:gol:اگر بيشتر در رابطه با خرما ومركبات باشه ممنون ميشم:warn:با نهايت تشكر براي اونايي كه موضوع پيشنهاد مي دن:heart:

ajaab

اخراجی موقت
سلام بزرگوار

اثر نانو ذرات نقره بر غلظت نقره در خرما رقم پیارم ( نوع رقم را میتوانی خودتان هم تعیین کنیید )

سوال من اینجاست که از انجا که باید در مرحله خاصی از رشد میوه ها ازمایش پایان نامه را انجام دهی لطف کن بگو در کدام مرحله رشد میوه ( بوته - درخت - ازمایشگاهی و ... ) میتوانی بهتر کار کنی . نوع رقم میوه و خود میوه هم تو میتوانی تعیین کنی تا راحت باشی ولی قسمت نانو را من راهت می اندازم . چون خیلی ساده است . من از شما ادرس اینترنتی دانشگاهتان را برای این خواسته بودم که بدانم اساتید شما در حرفه میوه کاری چه تخصص منحصر به فردی دارند و بهتر بتوانم کمکتان کنم . اما شما دائما مثل طفل کوچک میگویید موضوع پایان نامه بگو . در حالی که من چند موضوع هم ارائه داده بودم . انچه مرا متعجب مینماید شما دنبال کسی هستید که همه پایان نامه شما را مفت و مجانی از تحقیق و تایپ نهایی را به عهده بگیرد . دوست عزیز در پایان نامه شما هم باید مقداری اسکناس هزینه کنی و مقداری هم به فکرت فشار بیاوری . من در پایان نامه شما نهایت همکاری را برای رضای حضرت حق تعالی انجام خواهم داد و یک ریال هم از شما دریافت نخواهم کرد . ولی شما حتی نمیدانی چه کار میخواهی انجام بدهی . در هر حال موضوع پیشنهادی من بسیار ساده و غوغا برانگیز است . و حتی میتوانی از دولت هم مقداری پاداش نقدی دریافت نمایی که من حتی یک ریالش هم از شما اخذ نمیکنم . شما حتما باید دقیقا به من بگویی که چه میوه و رقم خاص ان را در نظر داری ( کدام رقم خرما یا کدام میوه از مرکبات و رقم خاص ان ) و آیا میتوانی ازمایش مورد نظر را در گلخانه یا ازمایشگاه دانشگاهتان و یا هر جای دیگر انجام دهید یا فقط میخواهی پایان نامه از هر کسی خریداری کنی ؟ :cool:

ایام به کام

FZ.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
salam dostaye khobe mohandese keshavarzi.
taajob nakonid:eek:.man ye mohandese shimi hastam:surprised:.az onjai ke khahare kochiktaram ke ham reshteiye shomast va azize mamanam hast,man belejbar:cry: baraye anjame tahghighateshon be tore gheyre hozori ye pa mohandese keshavarziy shodam:confused:.lotf konid ye manbae khob raje be fiziyolojiye pas az bardashte narengi be :redface:man moarefi konid
:gol::gol::gol:hamishe lahazate zendegiton por gol bashe.

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
ایم مطلب رو توی قسمت درخواست مقاله بذارین.چه جور مطلبی میخوای.فارسی یا انگلیسی؟

اشکال نداره اطلاعات عمومی شما هم زیادمیشه.;):gol:تا انجایی که بتونیم کمکت میکنیم تا به کارهای خودت هم برسی هم کمک خواهرت کنی

alestromeria

عضو جدید
دوستان تازه وارد و همچنین سایر دوستان:gol:

در این تاپیک میتوانید اگر سوال یا پرسشی مرتبط با بخش باغبانی دارید مطرح بفرمایید ...

به شما اطمینان میدهیم که حتی المقدور در جهت رفع مشکلات دوستان کوشا باشیم... ویا حداقل راهنمای مناسبی برای شما عزیزان باشیم...:gol:

به نمایندگی از طرف کلیه دوستان بخش باغبانی
گلاب ...مسئول بخش باغبانی :gol:
سلام.
من یک نمونه خاک برای تعیین مواد غذایی به آزمایشگاه دادم و اونا فقط به من درصد مواد، دادن و توصیه کودی نکردن. شما میتونین منبعی به من معرفی کنین تا با این درصد موادی که دارم بتونم نیاز کودی درختامو بدست بیارم.
راستی درختام زردآلو هستن

raseghi

عضو جدید
سلام

سلام

سلام من میتونم کمکتون کنم به شرطیکه اطلاعات بیشتری بدهید مثلا درکدام شهر مستقرید؟سطح زیر کشت؟سن درختان؟وانالیز خاکت؟البته چون زیاد وقت ندارم باید برام ایمیل کنید
raseghi_62@yahoo.com

mohsen.agri

عضو جدید
یه عارضه جالب در گل رز،کی میتونه بگه علت این عارضه چی میتونه باشه؟

یه عارضه جالب در گل رز،کی میتونه بگه علت این عارضه چی میتونه باشه؟

باسلام خدمت تمامی دوستان عزیز
عکسی که در زیر مشاهده میکنید مربوط به برگ یک پایه گل رز میباشد که هیچ مشکلی از نظر مواد غذایی و حتی نور ندارد
چه کسی میتونه علت این عارضه رو بیان کنه
البته من فکر میکنم باید فیزیولوژیک باشه

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سمت برگ قهوه ایه یه طرف قرمز؟ شما خودت میدونی یا میخوای تازه با هم پیداش کنیم؟ آخه خیلی جالبه رو خط تقارن پیش رفته . من فقط میدونم تغییرات ph میتونه باعث ابی شدن گلبرگهای رز بشه که بهش میگن آبی شدن . شاید اینم یه تاثیر تغییرات ph باشه:redface:

mohsen.agri

عضو جدید
یه سمت برگ قهوه ایه یه طرف قرمز؟ شما خودت میدونی یا میخوای تازه با هم پیداش کنیم؟ آخه خیلی جالبه رو خط تقارن پیش رفته . من فقط میدونم تغییرات ph میتونه باعث ابی شدن گلبرگهای رز بشه که بهش میگن آبی شدن . شاید اینم یه تاثیر تغییرات ph باشه:redface:

سلام ممنون که نظرتو گفتی،والله من خودم نمیدونم علتش چیه ولی تنها توی یک پایه این عارضه رو دیدم بقیه پایه ها سالم بودن.ولی خوب مساله ای که هست این پایه اول فقط یک برگش این عارضه رو نشون داده بود ولی الان تمامی برگاش این جوری شدن

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما به یک واریته جدید دست پیدا کردین!:biggrin: جالبه دلیلش رو بدونم . کمی از محیطش میگی؟یا نحوه مراقبت و رقم و....

mohsen.agri

عضو جدید
شما به یک واریته جدید دست پیدا کردین!:biggrin: جالبه دلیلش رو بدونم . کمی از محیطش میگی؟یا نحوه مراقبت و رقم و....

واریته جدید؟فکر نمیکنم...این پایه در یک گلخانه رز واقع شده که تمام عوامل توسط کامپیوتر کنترل میشه ولی فقط این پایه(که این مشکل هم ابتدا فقط روی یک برگ بود و بعد به تمامی برگها منتقل شد)به این عارضه دچار شده
هیچکدام از گلها این عارضه رو نشون نداده اند!

rozi juju

عضو جدید
نیاز به کمک فوری

نیاز به کمک فوری

من تازه واردم .................:redface:
یه سوال مهم دارم و فوری
کسی جوا بشو میدونه؟

درباره تعیین سن درختان استوایی هست که مقدار کربن درخت را اندازه می گیرند بعد عدد بدست امده را داخل یک فرمول قرار می دهند که من فرمولشو نمی دونم بعد از این راه سن درختو تشخیص میدن می خواستم بدونم در این باره چیزی می دونید اگه کمکم کنید واقعا ممنونتون می شم................:confused:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خوب فکر کنم اینطوری باشه: اول باید فرمول رو بدونین
یه المان در نظر گرفته، مقدار کربن رو در شعاع محیطی بر المان بدست میاریم ! حالا تو فرمول و بر اساس داده ها محاسبه میکنیم
المان چیست: خوب باید بدونین المان چیه دیگه، تو فیزیک و ریاضیات زیاد کاربرد داره، توضیحی نداره در واقع، یه بخش، یه قسمت خیلی کوچیک، یه نقطه

پ.ن. فکر کنم خیلی حدسیاتم عالی باشه :w01:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
من تازه واردم .................:redface:
یه سوال مهم دارم و فوری
کسی جوا بشو میدونه؟

درباره تعیین سن درختان استوایی هست که مقدار کربن درخت را اندازه می گیرند بعد عدد بدست امده را داخل یک فرمول قرار می دهند که من فرمولشو نمی دونم بعد از این راه سن درختو تشخیص میدن می خواستم بدونم در این باره چیزی می دونید اگه کمکم کنید واقعا ممنونتون می شم................:confused:

این سوال رو منم دارم نه برای درختای استوایی که همه درختا اما کسی جوابم رو نداده تا حالا:gol:

rozi juju

عضو جدید
این سوال رو منم دارم نه برای درختای استوایی که همه درختا اما کسی جوابم رو نداده تا حالا:gol:

وقتي يك درخت بزرگ مي شود لايه هاي چوب جديدتري در زير پوست درخت ساخته مي شود .
رنگ لايه اي كه در تاستان بوجود مي آيد با رنگ لايه اي كه در زمستان بوجود مي آيد متفاوت است .
پس يك لايه كم رنگ و پر رنگ با هم نشاندهنده ي يك سال از عمر درخت است .
وقتي يك درخت را مي بريم ، دايره هائي را مي بينيم كه داخل همديگر قرار گرفته اند .

بنابراين كافي است تعداد لايه هاي پر رنگ را بشماريم يا فرقي نمي كند تعداد لايه هاي روشن را بشماريم تا سن درخت مشخص شود .
ولي همانطور كه مي دانيد اين كار درستي نيست كه براي تعيين سن درخت آنرا قطع كنيم .
مي شود گفت ما سن درخت را از روي قطر و ارتفاع و طول و شاخه های جانبی آن حدس مي زنيم .
1_هرچه قطر يك درخت بيشتر باشد عمرش بيشتر است . پس احتمالا سن درختان ناحیه
استوایی رو هم از روی ارتفاع و قطرش و شاخه های جانبی اون هم میشه تشخیص داد.
البته راههای دیگری هم هست:
2_امروزه سن درختان را به اين صورت اندازه ميگيرند که ابتدا سوراخي به قطر يک ميخ معمولي در آن ايجاد مي کنند که تا وسط درخت ادامه دارد سپس مايعي شفاف خاصی که چند نوع است درون آن تزريق مي کنند که اين مايع بعد از مدتي خشک و سفت شده و آن را از درخت بيرون ميکشند لايه هاي روشن و تيره بر روي آن اثر خود را گذاشته آنها را ميشمارند مثل برش درخت و ديدن لايه ها بدينوسيله سن درخت اندازه گيري مي شود
3 - با اندازه گيري محيط بدنه درخت. دور بدنه را محاسبه و شعاع آن را بدست مي آورند و با توجه به ثابت بودن رشد ساليانه حدود سن درخت را حدث مي زنند.(این هم در مورد درختان استوایی صدق میکنه)

4-يكي دیگر از روشها روشي به نام سونداژ مي باشدكه دراين روش حفره اي در تنه درختان ايجاد شده ويك قطعه از آن را برداشته وحلقه هاي آنرا مي شماريم .

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
مشاوره، سوال و درخواست مطلب مهندسی آب

مشاوره، سوال و درخواست مطلب مهندسی آب

سلام به همه دوستان عزیز.:gol:
از این به بعد هر گونه در خواست اعم از سوال های مختلف،کتاب،منبع،سایت و ... در مورد مسائل مربوط به مهندسی آب را توی این تاپیک مطرح کنین و منتظر جواب توی همین تاپیک از طرف دوستان باشین.
دوستان عزیز لطف کنین جواب هاتونو را به صورت نقل قول بگین تا مشخص بشه مربوط به کدوم پست و چه شخصی هست.
لطفا تاپیک جدا برای هر گونه سوالی تشکیل ندین و همین طور توی تاپیک های مختلف یه سوال رو عنوان نکنین.

ممنون از همکاریتون:gol:

cute

عضو جدید
کاربر ممتاز
---نیاز به راهنمایی---

---نیاز به راهنمایی---

سلام به تمام دوستان خوب مهندس:gol:
عزیزان من در موردی نیاز به کمک دارم که امیدوارم بتونید کمکم کنید
پروژه ی کلاسی من در مورد طراحی یه ویلا تو فشم در تهرانه
از اونجایی که می خوام در سایت ویلا یه باغ طراحی کنم و اقلیم منطقه سرد و کوهستانیه نمی دونم از چه گلها و درختهایی می تونم در اون منطقه استفاده کنم...
و یا طراحی این باغ چطور باید باشه....مساحتش هم به طور تقریبی 264 متر
از همه ی دوستانی که اطلاعاتی در این زمینه دارم ممنون میشم که منو راهنمایی کنند
والبته از گلابتون و کلروفیل عزیز هم بابت کمکشون متشکرم:gol::gol:
اینم یه عکس از فشم...البته سایتی که من طراحی میکنم نیست

afsoon6282

مدیر تالار
عجیبه که کسی اطلاعاتی نداشته باشه......:w05:
سلام عزیزم.
راستش سایه و گلرخ میتونن کمکت کنن.
یه سری گلرخ برای یکی از بچه ها مطلب گذاشته بود در مورد منطقه گرم بود.احتمالا میتونه کمکت کنه.باید صبر کنی بیاد سایت.
راستش گرایش خودم گیاهپزشکیه برای همین در این موارد خیلی وارد نیستم.ببخشید ولی میگردم براتون بتونم کمک کنم در خدمتم.:w16:

گلرخ جان ببخش با این اسم نوشتم گفتم اگه بگم کلروفیل شاید ندونن کی منظورم هست..شرمنده.:redface:

• Like
واکنش ها: cute

afsoon6282

مدیر تالار
  • Like

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببینید ما همه گیاهی از همه نقاط اب و هوایی رو میتونیم بکاریم فقط باید فصل رو در نظر بگیریم . مثلا اون گیاهی که خیلی به سرما مقاومه رو زمستان بکاریم تو منطقه کوهستانی و سرد . اون گیاهی که مقاوم نیست رو تابستون . گیاهایی که میتونیم بکاریم خیلی متنوع هستن . پیشنهاد میکنم از کتاب صد گیاه زینتی و انتخاب درختان زینتی دکتر روحانی ، گیاهان پوششی سازمان پارکها استفاده کنی . یه جدولایی دارن که اقلیم مناسب کاشت رو نوشتن . همینطور طراحی باغ جمشید حکمت که ویلا و الاچیق و گیاهایی مناسب باغ رو توصیف کرده .اگه بتونم برات لیست این گیاها رو درمیارم ولی وقت گیره . از کاکتوس هم خواستم راهنماییت کنه . فکر کنم بهش پیام خصوصی بدی بهتر باشه زیاد نمیاد پست بزاره.:gol:

• Like

zahra_m

عضو جدید
ببین cute جان من چند ترم پیش 1 تحقیق داشتم به اسم گیاهان باغهای رسمی البته واسه همه نوع آب و هواییه اگه که بخوای میتونم برات بفرستم برام میلتو بزار اگه می خوای

zahra_m

عضو جدید
این کتابا خم شاید به دردت بخوره:
1باغبانی و گلکاری در خانه و آپارتمان، فضل اله قنادی
2.گلکاری و پرورش گیاهان زینتی، احمد خلیقی
3.صد گیاه زینتی، جمشید حکمتی
4.پرورش و نگهداری و تکثیر گیاهان آپارتمانی،شریعت پناهی و فیاض

• Like

chipalo

عضو جدید
سلام به دوستان

اگه تبخير تعرق گياه رو داشته باشيم و سطح پوشش رو در دوره ماكزيمم رشد گياه هم موجود باشه چطور بايد تبخير تعرق مورد نياز در آبياري قطره اي رو بدست آورد؟

ajaab

اخراجی موقت
سلام

سلام

سلام به تمام دوستان خوب مهندس
عزیزان من در موردی نیاز به کمک دارم که امیدوارم بتونید کمکم کنید
پروژه ی کلاسی من در مورد طراحی یه ویلا تو فشم در تهرانه
از اونجایی که می خوام در سایت ویلا یه باغ طراحی کنم و اقلیم منطقه سرد و کوهستانیه نمی دونم از چه گلها و درختهایی می تونم در اون منطقه استفاده کنم...
و یا طراحی این باغ چطور باید باشه....مساحتش هم به طور تقریبی 264 متر
از همه ی دوستانی که اطلاعاتی در این زمینه دارم ممنون میشم که منو راهنمایی کنند
والبته از گلابتون و کلروفیل عزیز هم بابت کمکشون متشکرم
اینم یه عکس از فشم...البته سایتی که من طراحی میکنم نیست

سلام بزرگوار

در طراحی یک باغ در ویلا بایست زیبایی باغ به طرف درب ورودی باغ باشه و درب ورودی باغ باید جلوی درب ورودی ساختمان موجود در ویلا باشه . در باغ عفیف اباد شیراز جلوی عمارت امده اند فضای وسیعی را چمن و گیاهان پوششی کاشته اند و اطراف ان را درخت کاشته اند . شما باید جلوی ساختمان ویلا یک سری گیاهان پوششی بکاری که 4 فصل باشند و ارقام مقاوم به سرما و تنوع رنگ داشته باشند . معمولا در منطقه مورد نظر شما که شبیه سازی شده با اقلیم اروپا است بایست درختان زیبای سوزنی برگ زیبایی نظیر کاج مطبق و درخت سلیمان و .... استفاده کنی و کمتر درخت سایه انداز استفاده کنی و درخت مرتفع و با عرض کم باید استفاده کنی . هر منطقه کوهستانی گیاهان خاص خود را دارد و بومی گویند و بهتره ببینی گیاهان پوششی زیبای ان منطقه چه میباشند و انه را با اصول علمی و با خلاقیت هنری بکاری . از چمن استفاده کمتری در منطقه کوهستانی داشته باشی یک باغ زیبا خواهی داشت . درختان و گیاهان پوششی بسیاری را میشناسم که به کار شما می اید اما شما دقیقا سوال تخصی نمیکنید تا بشود کوتاه و مفید پاسخ داد . اینکه طوری سوال میکنید که هیچی نمیدانید یعنی اینست که میخواهید مقاله یا طرح طراحی اماده بغ و ویلا از دوستان طلب کنید یا به پاسخ سوالات تخصصی خود برسید ؟ اگر سوال فنی و تخصصی داشتید من امادی پاسخ دادن را دارم و گرنه اگر سوالات بسیار ساده و کلی دارید پیشنهاد من اینست که از کتابهایتان بهره بگیرد . امیدوارم ایام را به نیکی سپری کنید .

• Like

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
لیست اسامی خیلی زیاد میشه ...
میتونم برات بگم : افرای سرخ ، کورنوس، زالزالک پرپر، زالزالک ، زالزالک قرمز، زالزالک زرد، لیلکی بی خار ، عنب السائل ، سیب گل ، سیب ،راش قرمز، انجیر ، گردو، زیتون تلخ، پائولونیا ،چنار کالیفرنیا ، بلوط سرخ ،شاه بلوط ، راش ،اقاقیا ، سوفورا،نمدار، یاس خوشه ای .....

اما دوست من برای محوطه سازی اول باید خواسته ات رو بیان کنی. اینکه چه گیاهی با چه کاربردی برای چه فصلی میخوای ؟ معمولا برای زیبا سازی منظر یک باغ از گیاهان همیشه برگ و خزان دار با نسبت مساوی استفاده میکنن . شما مطمئنا یه سری گل میخوای که فصلی باشن . یه سری گل دائمی میخوای . یه سری درختا که تو بهار شکوفه بده یا یه سری دیگه که خزان زیبایی داشته باشه ... درواقع میخوای با انتخاب گیاه مناسب به باغت جلوه ی طبیعی و فصلی زیبایی بدی . صرف در نظر گرفتن اقلیم برای طراحی یک سایت کافی نیست . شما با انتخاب اهدافت برای ما میتونی به نتیجه بهتری برسی . مثلا یه گیاه پوششی واسه زیر درختا خیلی فرق داره با گیاه پوششی الاچیق یا گیاه پوششی سطوح مسطح و معبر ...
با مشخص کردن اینا میتونی به جواب تخصصی تری برسی . مطمئن باش همه اینجا میدونن چه گیاهی واسه منطقه گرم خوبه ف چه گیاهی واسه سرد ... مهم کاربرد و صد البته وجودش تو بازار فروشه ..

موفق باشی :gol:

• Like