مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام ؛ممنون از راهنمایت
به نظرت شیرابه درخت چطور میشه کنترل کرد ؟
چون از محل ترک ترشحال خارج میشه؟

سلام
کاش میگفتین چه درختی مد نظرتونه

اما در حالت کلی بارعایت اصول صحیح تغذیه ، آبیاری و بهداشت باغ این مشکل به حداقل میرسه.مخصوصا استفاده از کودهای ازته رو کم کنید به ویژه قبل از رفتن درخت به خواب زمستانه(پایان فصل)
سم پاشی زمستونه رو حتما انجام بدین
قسمتهای آسیب دیده رو با چاقوی تیز بتراشید و با محلول 10% آب و وایتکس(1واحد وایتکس+9واحد آب) شستشو بدین.بعدش با چسب باغبانی بپوشونید(اگه یه مقدار بنومیل به چسب اضافه کنین بهتره)

سلام
دوستان من تو باغم یه 60 تا درخت هلو و پرتقال دارم هنوز شروع به میوه دادن نکردن.البته منظورم اینکه تازه امسال نهال رو کاشتم
میخواستم بدونم االن باید کود زد یا زمان خاصی داره.بعد اینکه چه سمی بزنیم درخت تو موقع میوه دادن تو سال آتی بهتر میوه میده
در ضمنزیر نهال رو از چه کودی استفاده کنیم حیوانی خوبه یا همون خاک رو بریزیم؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام
دوستان من تو باغم یه 60 تا درخت هلو و پرتقال دارم هنوز شروع به میوه دادن نکردن.البته منظورم اینکه تازه امسال نهال رو کاشتم
میخواستم بدونم االن باید کود زد یا زمان خاصی داره.بعد اینکه چه سمی بزنیم درخت تو موقع میوه دادن تو سال آتی بهتر میوه میده
در ضمنزیر نهال رو از چه کودی استفاده کنیم حیوانی خوبه یا همون خاک رو بریزیم؟

سلام
امسال هیچکاری نکنین .هنوز ریشه خوب با خاک مچ نشده
ایشاله سال بعد با کود دامی کاملا پوسیده بر اساس روشهای چالکود خاک رو تقویت کنید

نه بیماری نیستش
من نهال رو اوردم و فردا قراره نهال رو بکارم.
این کار
پرالیناژ چجوری انجام میه یعنی موادی که ریشه رو ضد عفونی میکنه
و اینکه میگن بیشتر درختای پرتقال پیوندی نارنج هستن چجوری باید تشخیص داد که پیوندی هست یا نه و اینکه نهال پیوندی خوب هستش؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
نه بیماری نیستش
من نهال رو اوردم و فردا قراره نهال رو بکارم.
این کار
پرالیناژ چجوری انجام میه یعنی موادی که ریشه رو ضد عفونی میکنه
و اینکه میگن بیشتر درختای پرتقال پیوندی نارنج هستن چجوری باید تشخیص داد که پیوندی هست یا نه و اینکه نهال پیوندی خوب هستش؟

سلام

شما گفتین کاشته شدن!

ظاهرا از پرالیناژ اطلاعی ندارین.بنابراین بهتره انجامش ندین.خیلی هم ضروری نیست در بیشتر موارد
از یه کاربلد حتما برا کاشت استفاده کنین
چون نهالهتون پیوندی هستن حتما دقت کنین محل پیوند توی خاک دفن نشه و حتما چند سانت بیرون از خاک باشه.این قسمت هیچوقت نباید زیر خاک بره. و اگه منطقه باد شدید داره از قیم استفاده کنین.نهالها اگه زیادی بلند هستن و از قد انسان بلندرتن سرزنی باید بشن

البته اگه از کسی که تجربه داره استفاده کنین ان شاله موردی پیش نمیاد

kelarabad

عضو جدید
سلام باغ کیوی خیلی خوبه که نژاد کیوی طلایی یا توسرخ باشه حداکثر باردهی ودو ماه زودتر از نژاد های دیگه بار میده ومحصولش دوبرابر قیمت داره وهر نهالی30هزارتومان قیمت اش است وچالوس نهالش را می فروشند و پیوندی است.

nasimparsi

عضو جدید
دوستان گرامی من امروز از درختان انگور منطقه که در دامنه‌ی کوه از قدیم بوده چند ده قلمه گرفتم و توی زمین اصلی کاشتم و کمی هم بهشون آب دادم.

چند پرسش داشتم

1- الان فصل خوبی هست برای کاشتن قلمه ها در زمین اصلی (شیراز هستیم) انگور؟

2- آب اون منطقه صبح ها که می ریم این روزا یخ زده هست. این مشکلی ایجاد نمی کنه برای قلمه های کاشته شده؟

3- آیا باید به این قلمه ها آب داد در این فصل؟ چون این روزها ممکنه بارون نیاد چندین و چند هفته (کلا بهمن و اسفند و فروردین باید به این قلمه ها چقدر یک بار آب داد و ...؟)

4- یک سری از قلمه ها زیاد اومدن و زمان نشد که بکارمشون و روی زمین گذاشتمشون و خاک ریختم روشون. بعدا (مثلا دو روز بعد) می تونم همین قلمه ها رو بکارم و مشکلی پیش نمیاد براشون یا اینکه باید دوباره قلمه تهیه کنم و این ها دیگه به درد نمی خورن؟

5- اکنون بهترین زمان کوددهی (کود جانوری) چه زمانی هست؟ اسفند؟ فروردین؟ اردیبهشت؟

با سپاس

آخرین ویرایش:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
دوستان گرامی من امروز از درختان انگور منطقه که در دامنه‌ی کوه از قدیم بوده چند ده قلمه گرفتم و توی زمین اصلی کاشتم و کمی هم بهشون آب دادم.

چند پرسش داشتم

1- الان فصل خوبی هست برای کاشتن قلمه ها در زمین اصلی (شیراز هستیم) انگور؟

2- آب اون منطقه صبح ها که می ریم این روزا یخ زده هست. این مشکلی ایجاد نمی کنه برای قلمه های کاشته شده؟

3- آیا باید به این قلمه ها آب داد در این فصل؟ چون این روزها ممکنه بارون نیاد چندین و چند هفته (کلا بهمن و اسفند و فروردین باید به این قلمه ها چقدر یک بار آب داد و ...؟)

4- یک سری از قلمه ها زیاد اومدن و زمان نشد که بکارمشون و روی زمین گذاشتمشون و خاک ریختم روشون. بعدا (مثلا دو روز بعد) می تونم همین قلمه ها رو بکارم و مشکلی پیش نمیاد براشون یا اینکه باید دوباره قلمه تهیه کنم و این ها دیگه به درد نمی خورن؟

5- اکنون بهترین زمان کوددهی (کود جانوری) چه زمانی هست؟ اسفند؟ فروردین؟ اردیبهشت؟

با سپاس

کاشت و قلمه زدن انگور قلقهای خاصی داره. باید قلمه ها به روش صحیح جدا بشن. برای اینکار با کسی که تجربه انگورکاری توی اون منطقه رو داره باید مشورت میکردین

شما فعلا اینها رو آب بدین.ان شاالله که رشد کنن
کود حیوانی هم موقع کاشت به نسبت حداکثر1/3 کود و 2/3 خاک کشاورزی خوب کفایت میکنه...کود باید کاملا پوسیده باشه

اون قلمه ها رو که زیر خاک کردین باید زیر ماسه مرطوب نگه میداشتین

mesm

عضو جدید
سلام

آیا برای سم پاشی زمستانه میتوان از سم دیازینون و روغن ولیک وبوردو با هم استفاده کرد

من یه سم بوردو گرفتم (البته نام تجاریش الان یادم نیست ) روش ذکر شده که با سمهای ارگانو فسفریک استفاده نشود . دیازینون از نوع ارگانو فسفریکه ؟؟؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام

آیا برای سم پاشی زمستانه میتوان از سم دیازینون و روغن ولیک وبوردو با هم استفاده کرد

من یه سم بوردو گرفتم (البته نام تجاریش الان یادم نیست ) روش ذکر شده که با سمهای ارگانو فسفریک استفاده نشود . دیازینون از نوع ارگانو فسفریکه ؟؟؟

سلام
بله درسته اما مشکلی نداره، اثر سوء نداره خوشبختانه
علت این موضوع برمیگرده به کاهش اثر فسفره ها بخاطر مجاورت با ترکیبات مسی...بردو از حجم زیادی مس تشکیل شده و ترکیبات مس دارهمونطور که گفتم اثر سموم فسفره رو کم میکنن.
کلا در خصوص ترکیب سموم دو دسته از مواد با احتیاط مصرف میشن، یکی ترکیبات مس دار مثل بردو و یکی هم کودهای مایع کلسیم دار

(وحید)

عضو جدید
سلام عزیز خوبی؟ یه سوال داشتم میدونی ترک درخت تو تنه بصورت عمودی علت چیه ترک 1 الی 2 سانتی که شیرابه هم از ش خارج میشه بیشتر تومیوه های هسته داره دیده میشه . باتشکر

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام عزیز خوبی؟ یه سوال داشتم میدونی ترک درخت تو تنه بصورت عمودی علت چیه ترک 1 الی 2 سانتی که شیرابه هم از ش خارج میشه بیشتر تومیوه های هسته داره دیده میشه . باتشکر

سلام
عمده علتش سرد و گرم شدن تنه درخته.داخل ترک و اطرافشو با محلول بردو ضدعفونی کن

mesm

عضو جدید
سلام
بله درسته اما مشکلی نداره، اثر سوء نداره خوشبختانه
علت این موضوع برمیگرده به کاهش اثر فسفره ها بخاطر مجاورت با ترکیبات مسی...بردو از حجم زیادی مس تشکیل شده و ترکیبات مس دارهمونطور که گفتم اثر سموم فسفره رو کم میکنن.
کلا در خصوص ترکیب سموم دو دسته از مواد با احتیاط مصرف میشن، یکی ترکیبات مس دار مثل بردو و یکی هم کودهای مایع کلسیم دار

ممنون از راهنمائیتون
بهتر نیست برای ترکیب مقداره سم دیازینون را بیشتر کنم؟؟

nasimparsi

عضو جدید
ببخشید یک پرسش کلی تر داشتم

همیشه می گن در هنگام کاشت نهال در ته گودال مقداری کود بریزیم و روش رو خاک بریزیم و سپس نهال رو بکاریم (خاک 2/3 و کود 1/3)

حاالا اگر به هر دلیلی در هنگام کاشت چنین کاری انجام نشه و درخت ها رو با روش چالکود دو سال بعد کوددهی کنیم مشکلی نخواهد بود و درختان به خوبی به کود دستیابی خواهند داشت و مواد کودی که پوک کننده ی خاک هستند در خاک رخنه خواهند کرد؟

چون دیگه نمی شه خاک پیرامون و زیر ریشه رو با کود غنی و سبک کرد

با سپاس

nasimparsi

عضو جدید
اواسط بهمن ماه که و تقزیبا 20 روز مونده به زمانی که هوا به سمت گرم شدن میره مخلوط 2 در هزار از یه سم فسفره مث دیازینون+ محلول بردو 1تا2 درصد + 1 تا3درصد روغن ولک

اینها رو باهم مخلوط کنین و حسابی تمام تنه درخت رو تا حد شستن سم پاشی کنید

یه نکته رو فراموش کردم که بگم و اون اینه که اینکار باید قبل از متورم شدن جوانه ها و اصطلاحا قبل از بیداری درختان باشه

من سم هایی که گفته بودین رو تهیه کردم. اگر می شه نسبتشون رو هم بگین. بنده یک سم پاش 20 لیتری دارم.

چه اندازه آب + دیازنون + بردو + ولک باید توی سم پاش بریزم؟

راستی همین یک بار سم پاشی کافی هست یا زمان دیگه ای هم باید سم پاش کرد؟ (مثلا توی بهار یا تابستون)

با سپاس

آخرین ویرایش:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
من سم هایی که گفته بودین رو تهیه کردم. اگر می شه نسبتشون رو هم بگین. بنده یک سم پاش 20 لیتری دارم.

چه اندازه آب + دیازنون + بردو + ولک باید توی سم پاش بریزم؟

راستی همین یک بار سم پاشی کافی هست یا زمان دیگه ای هم باید سم پاش کرد؟ (مثلا توی بهار یا تابستون)

با سپاس

همین یکبار کافیه

هوا گرمه تا درختا از خواب بیدار نشدن زودتر سم بزنید

سمپاشتونو خوب بشورین آثار سم قدیمی توش نمونده باشه

نسبتشو که گفتم اما برا 20 لیتر :40 سی سی دیازینون + 200 سی سی بردو( تقریبا معادل یک لیوان) + 200 سی سی روغن ولک(تقریبا معادل یک لیوان)

برا اندازه گیری دقیق سی سی از سرنگ تزریقاتی استفاده کنین( هر میلی معادل یک سی سی)

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
ببخشید یک پرسش کلی تر داشتم

همیشه می گن در هنگام کاشت نهال در ته گودال مقداری کود بریزیم و روش رو خاک بریزیم و سپس نهال رو بکاریم (خاک 2/3 و کود 1/3)

حاالا اگر به هر دلیلی در هنگام کاشت چنین کاری انجام نشه و درخت ها رو با روش چالکود دو سال بعد کوددهی کنیم مشکلی نخواهد بود و درختان به خوبی به کود دستیابی خواهند داشت و مواد کودی که پوک کننده ی خاک هستند در خاک رخنه خواهند کرد؟

چون دیگه نمی شه خاک پیرامون و زیر ریشه رو با کود غنی و سبک کرد

با سپاس

نه فقط ته گودال بلکه تمام گودال باید با این نسبت پر بشه(کود هم حتما باید خوب پوسیده شده باشه.)
اگه نشد بسته به خاک اطراف ان شا الله مشکل خاصی پیش نمیاد.سالهای بعد ریشه توسعه پیدا میکنه و وارد مناطق دیگه ای میشه

Hamzeh856

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
کسی اسم این درخت و یا اینکه از چه خانواده ای میتونه باشه رو میدونه ؟

10424273_786423671437713_2239967459608562512_n.jpg

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
کسی اسم این درخت و یا اینکه از چه خانواده ای میتونه باشه رو میدونه ؟

مشاهده پیوست 230661
وای این چقدر زیباست. من تا حالا ندیده ام. یه جورایی فکر میکنم از انجیر ها باشه.
لطفا عکس های بیشتر از نزدیک از گل و همینطور از کل درخت بذارین.
یه نگاهی به لینک زیر بندازین
http://ianfrasertalkingnaturally.blogspot.be/2012_10_01_archive.html
واقعا دستون درد نکنه.

آخرین ویرایش:

Hamzeh856

کاربر ممتاز
وای این چقدر زیباست. من تا حالا ندیده ام. یه جورایی فکر میکنم از انجیر ها باشه.
لطفا عکس های بیشتر از نزدیک از گل و همینطور از کل درخت بذارین.
یه نگاهی به لینک زیر بندازین
http://ianfrasertalkingnaturally.blogspot.be/2012_10_01_archive.html
واقعا دستون درد نکنه.

اسمشو پیدا کردم . این گیاه بومی استرالیاست و یکی از دوستان از اونجا عکسشو گرفتن و بذرشو قراره بیارن و همین عکس دستم هست . ولی با سرچ توی نت عکس های واضح تری ازش میتونید ببینید .
اینم اسم دقیقش Banksia serrata

behzad50

عضو جدید
1-دوست عزیز همانطور که می دانید جو کره زمین عوض شده و در منطقه آذربایجان به عنوان مثال امروز 9 بهمن ما شاهد بارش باران هستیم . اگر آب و هوا این طور پیش بره شما می توانید از اول اسفند قلمه ها را در زمین اصلی بدون استفاده از کود حیوانی یا با استفاده از کود حیوانی بکارید قلمه ها بین 1 الی 0/5 متر باشند و بهتره به صورت کمانی بکارید یعنی موقع کاشت آن را به صورت کمان در آورده و رویش خاک بدهید و 2-3 جوانه بیرون خاک نگه بدارید. و آبیاری کنید .محیط اطراف قلمه باید مرطوب باشد . ممکنه که این رطوبت از طریق باران تامین بشه اگه نشد باید آبیاری کنید
2-بهتره که یخ نزنه اگه هم یخ زد چون جوانه ها هنوز بیدار نشده و سبز نیست مسئله ای ایجاد نخواهد کرد.
3-جواب در ردیف شماره 1
4-اگر جلوی آفتاب نباشه و رطوبت قلمه از بین نرفته باشه ، مشکلی ایجاد نخواهد کرد
5- اگر منظورتان کود دهی به قلمه است یا به محل چال قلمه بعرض می رسد که چون کود حیوانی دارای انواع میکروارگانیزمهای بیماری زا است بهتره اولاً از کود حیوانی پوسیده استفاده شود بعد هم کود حیوانی را حداقل با 1 کیلو سولفات گوگرد مخلوط کن بعد به خاک روئی یا سطح الارض مخلوطش کن و چاله را آماده برای کاشت قلمه بکن عمق چاله از نیم متر کمتر نشود.
بهتره از قلمه های پاشنه دار استفاده کنی یعنی انتهای قلمه از نبات 2 ساله باشه به طول 2-3 سانت بقیه طول قلمه از شاخه یکساله و سالم انتخاب کنی

nasimparsi

عضو جدید
همین یکبار کافیه

هوا گرمه تا درختا از خواب بیدار نشدن زودتر سم بزنید

سمپاشتونو خوب بشورین آثار سم قدیمی توش نمونده باشه

نسبتشو که گفتم اما برا 20 لیتر :40 سی سی دیازینون + 200 سی سی بردو( تقریبا معادل یک لیوان) + 200 سی سی روغن ولک(تقریبا معادل یک لیوان)

برا اندازه گیری دقیق سی سی از سرنگ تزریقاتی استفاده کنین( هر میلی معادل یک سی سی)

ببخشید من چون جوانه ها متورم شده بودن امروز (آدینه) درخت ها رو در حد شستشو سم پاشی کردم. ولی امروز در کمال تعجب دیدم که امروز یعنی شنبه از صبح زود باران آغاز به باریدن کرده و همچنان تا شب هم احتمالا دنبال خواهد شد

این مشکلی ایجاد نمی کنه؟ باید دوباره سم‌پاشی کنم؟ سم ها نزدیک به 10 ساعت روی درخت ها موندن و پس از اون باران اومده
-----------------

(وضعیت آب و هوایی کشور رو ببینید. یه جورایی این روزا شیراز بهار هست و درخت ها جوانه هاشون متورم شده!)

واقعا پشیمون شدم که یک چهارم از درخت های باغ رو سیب و گلابی و .. کاشتم. کاش همه رو انگور و بادام دیم و سرو کاشته بودم ...

به نظرتون این وضعیت به کجا خواهد کشید؟ زمانش رسیده که دیگه در ایران تنها درخت های دیم کاشته بشه و از کاشت درخت های با نیاز آبی بالا خودداری بشه؟ (البته در کشاورزی هم همین روش باید باشه به نظرم)

آخرین ویرایش:

oli

عضو جدید
سلام وقت بخیر
ببخشید درباره شرایط نگهداری کروتن رشته ای کمک میخواستم
امروز خریدم ولی الان توی سایت ها خوندم که زیاد ماندگاری ندارن !
ممنون میشم کمکم کنید

اگه ممکنه درباره ی قلمه زدن کاج مطبق هم توضیح واضح بدید ممنون میشم

Hamzeh856

کاربر ممتاز
سلام وقت بخیر
ببخشید درباره شرایط نگهداری کروتن رشته ای کمک میخواستم
امروز خریدم ولی الان توی سایت ها خوندم که زیاد ماندگاری ندارن !
ممنون میشم کمکم کنید

اگه ممکنه درباره ی قلمه زدن کاج مطبق هم توضیح واضح بدید ممنون میشم

سلام
واسه کروتن نور خوب ، گرما ( 24 تا 26 باشه ) به همراه رطوبت . این سه تا باید باشه . همچنین کمترین جابجایی و تنش . بعد اگه از گلخونه خریدید مدتی کاور باشه تا با محیط جدید خودشو وقف بده . خلاصه باید به محیط جدید وقف داده بشه و این شرایط رو فراهم کنید . در مجموع واسه داخل منزل نگهداری ازش مشکله و احتمال ریزش اکثر برگ هاش هست .

کاج مطبق رو داخل منزل میخواید تکثیر کنید ؟

mesm

عضو جدید
سلام خدمت همه دوستان

آیا زمان گلدهی درختان میوه (سیاه ریشه ها ) در صورت خشکی زمین آبیاری میتوان انجام داد یا نه ؟؟؟

ممنون میشم درارتباط با این موضوع وزمان شروع آبیاری در بهار درصورت اطلاع توضیح مبسوط دهید

باکمال تشکر

mesm

عضو جدید
سلام خدمت همه دوستان

آیا زمان گلدهی درختان میوه (سیاه ریشه ها ) در صورت خشکی زمین آبیاری میتوان انجام داد یا نه ؟؟؟

ممنون میشم درارتباط با این موضوع وزمان شروع آبیاری در بهار درصورت اطلاع توضیح مبسوط دهید

باکمال تشکر

دوستان و اساتید نظری ندارند ؟؟؟؟