مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

nazi jooon

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام سیمان که وضع بدتر میکنه
برای قسمتی که ضربه دیده رو یا چشب مخصوص یا گل میزنن
من اینو به عنوان یه مهندس آب گفتم از زراعت چیز تخصصی زیاد بلد نیستم
موفق باشید
گل هم خوب نیست..ناقل بیماریهاست..
چسب پیشنهاد بدی نیست

nasimparsi

عضو جدید
سلام...
اول علت پوسیگی باید مشخص بشه..که بیماری بوده یا چیز دیگه.. بعد اگه بیماری بوده با سم مناسبش سمپاشی کنین که بدتر نشه..
پوشوندنش با ماسه و سیمان بدترین راه حل ممکنه..چون منافذ رو می بنده...باکتریهای موجود در ماسه و سیمان به درون تنه نفوذ میکنن و خیلی مشکلات دیگه..
آقای افشین باتمانی می تونه کمکتون کنه..

سلام سیمان که وضع بدتر میکنه
برای قسمتی که ضربه دیده رو یا چشب مخصوص یا گل میزنن
من اینو به عنوان یه مهندس آب گفتم از زراعت چیز تخصصی زیاد بلد نیستم
موفق باشید

برای از میان رفتن باکتری ها و قارچ ها و حشرات و .. می شه پیش از اصلاح درخت اونو سم‌پاشی کرد (اگر صلاح بدونید از سم دیازینون + بردو فیکس + روغن ولک) بهره ببریم.

حالا می مونه چگونگی پوشاندن تنه ی درخت.

من یک جایی خوندم که از سیمان و .. می شه بهره برد. ولی چون موضع مهمی هست گفتم پیش از اون اینجا پرسش رو مطرح کنم

این پوشش دهنده رو نمی دونم از چی استفاده کنم

nazi jooon

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
برای از میان رفتن باکتری ها و قارچ ها و حشرات و .. می شه پیش از اصلاح درخت اونو سم‌پاشی کرد (اگر صلاح بدونید از سم دیازینون + بردو فیکس + روغن ولک) بهره ببریم.

حالا می مونه چگونگی پوشاندن تنه ی درخت.

من یک جایی خوندم که از سیمان و .. می شه بهره برد. ولی چون موضع مهمی هست گفتم پیش از اون اینجا پرسش رو مطرح کنم

این پوشش دهنده رو نمی دونم از چی استفاده کنم
راجع به سمومی که میشه استفاده کرد خبر ندارم...
از سیمان و گل و اینا میشه استفاده کرد ولی کار منطقی ای نیست...چون اگه یه عامل بیماری در اونا باشه، باعث انتقالش به درخت میشه... و وضیت خیلی بدتر میشه..
یه چسبی هست به اسم چسب پیوند..تو فروشگاههایی که محصولات کشاورزی و سم و کود میفروشن پیدا میشه...از اون استفاده کنین..

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
دوستان اگر می شه در این زمینه هم راهنمایی کنید. این تنه‌ی درخت بادام هست که همون‌طور که می بینید یک طرفش پوسیده و ... (ولی درخت کاملا سالم هست)

می‌خواستم بدونم چجوری درستش کنم که درخت احیا بشه و در آینده مشکلی به هم نزنه؟

آیا می‌تونم با ملات ماسه و سیمان پرش کنم؟ این گونه مشکلات رو باید با چه چیزی حل کرد تا درخت زنده بمونه و به زندگیش ادامه بده

مشاهده پیوست 251499

آقا اجازه؟....:smile:

سلام
دوست عزیز درسته که شما درخت رو سلامت میبینید اما متاسفانه درخت شما با مشکل بزرگ و جدی ای رو برو هست. در واقع بافت چوب درخت بادام شما ( بهر دلیلی که حالا ازش صرف نظر میکنیم) ازبین رفته و کاملا مرده هست. مثلا اگه یکی از شاخه ها رو ببرید خواهید دید که در مرکز شاخاه بخشی از چوب کاملا خشک و سیاه شده.اونچه شما میبینید درواقع باقت پوست یا بافت آبکش هست که قسمت مرده چوبی رو احاطه کرده و داره وظیفه غذارسانی به قسمتهای بالاتر رو انجام میده.درست مثل اینکه یک میله آهنی رو کنار یک درخت بگذارید و درخت با رشد خودش میله رو در خودش جا میده ، الانم بدور اون بافت چوبی مزده داره رشد میکنه و اون رو توی خودش داره جا میده اما از انجایی که بافت مرده چوبی که میبینید زود یا دیر پوسیده خواهد شد، درخت مقاومت فیزیکی خود را از دست خواهد داد و خواهد شکست.
مطمئن نیستم که عامل خسارت درخت شما چیست و لی در اغلب اوقات از بین رفتن بخشی از ریشه که تغذیه اون قسمت رو بعهده داره باعث این خسارت میشه.
بهر حال راهکارهایی که بنظرم میرسه اینهاست>
اولا اگه براتون مقدوره یک درخت دیگه در کناز اون آسیب دیده بکارید و بوقت مناسب جایگزین این یکی کتید
2- یک پایه مقاوم برای بادام( ارقام موجود در ایران رو نمیشناسم) مثلاGF677 یا هرپایه مناسب دیگر را در کنارش بکارید و بمرور با پیوند تماسی به قسمت بالای بافت مرده پیوند بزنید تا نقش کمک در استقامت و غذارسانی رو بعهده بگیره
3- از گچ و سیمان (!)مطلقا استفده نکنید و بجای اون از یک پوشش دهنده مناسب لاتکس ضد قارچ و ضدعفونی کننده بهره بگیرید و از یک قیم مناسب برای خفظ تعادل و مقاومت درخت استفاده کنید.( بدیهیست که قیم رو نمیتونیدبرای همیشه بعنوان جایگزین اصل تنه درخت در نظر بگیرید).
موفق باشید
امین رخ

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان. ما یه گل رز هفت رنگ تو حیاطمون داریم،تقریبا بزرگه. یه سری حشرات ریزی عین کنه چسبیدن به غنچه هاش. سبز رنگ و شفافن، نمیذارن گیاه شاداب باشه، کلا این گلمون خیلی حالش خوب بود، با وجود سرما و یخبندون، تا اواسط زمستون هم غنچه میداد، باز میشد غنچه ش. اما از وقتی اون چیز میزا بهش چسبیدن از ریخت و قیافه افتاده. لطفا میشه بگین چیکار میتونم بکنم؟ سمی چیزی داره؟:gol:
یه سوال دیگم داشتم، درخت انجیر از پایینش شروع میکنه به برگ دادن، ینی مثه آلبالو نیس که تنه درخت باشه، یه چن متری بره بالا و یهویی شاخو برگ بده، می خواستم بدونم اون برگایی که ته درخت انجیر رشد میکنن رو باید هرس کرد؟یا نه، بذارم رشد کنن؟

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
سلام دوستان. ما یه گل رز هفت رنگ تو حیاطمون داریم،تقریبا بزرگه. یه سری حشرات ریزی عین کنه چسبیدن به غنچه هاش. سبز رنگ و شفافن، نمیذارن گیاه شاداب باشه، کلا این گلمون خیلی حالش خوب بود، با وجود سرما و یخبندون، تا اواسط زمستون هم غنچه میداد، باز میشد غنچه ش. اما از وقتی اون چیز میزا بهش چسبیدن از ریخت و قیافه افتاده. لطفا میشه بگین چیکار میتونم بکنم؟ سمی چیزی داره؟:gol:
یه سوال دیگم داشتم، درخت انجیر از پایینش شروع میکنه به برگ دادن، ینی مثه آلبالو نیس که تنه درخت باشه، یه چن متری بره بالا و یهویی شاخو برگ بده، می خواستم بدونم اون برگایی که ته درخت انجیر رشد میکنن رو باید هرس کرد؟یا نه، بذارم رشد کنن؟
در ارتباط با سوال اولت اگه عکس ازش بگذاری بهتر میتونیم راهنمایی کنیم ...
با نوع توصیفت من فک میکنم شته هستن که با تغییر فصل و الان که هوا سرد شده دیگه خود به خود میبینی جمعیتشون کم شده و رفتن به فاز زمستان گذران ...
نیاز به سم در این صورت نیس !!

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
در ارتباط با سوال اولت اگه عکس ازش بگذاری بهتر میتونیم راهنمایی کنیم ...
با نوع توصیفت من فک میکنم شته هستن که با تغییر فصل و الان که هوا سرد شده دیگه خود به خود میبینی جمعیتشون کم شده و رفتن به فاز زمستان گذران ...
نیاز به سم در این صورت نیس !!
دستتون درد نکنه:gol:...آره فک کنم همینیه که شما میگین، شته!.....کی میرن؟ تا اون موقع منو نکشن خوبه، آخه خیلی رو اعصابم رفتن...پس لازم نیس سم بزنم؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
دوستان اگر می شه در این زمینه هم راهنمایی کنید. این تنه‌ی درخت بادام هست که همون‌طور که می بینید یک طرفش پوسیده و ... (ولی درخت کاملا سالم هست)

می‌خواستم بدونم چجوری درستش کنم که درخت احیا بشه و در آینده مشکلی به هم نزنه؟

آیا می‌تونم با ملات ماسه و سیمان پرش کنم؟ این گونه مشکلات رو باید با چه چیزی حل کرد تا درخت زنده بمونه و به زندگیش ادامه بده

مشاهده پیوست 251499

سلام
قسمتهای که احیانا سیاه شدن رو بتراشید..قسمتهایی که اسفنجی شدن رو هم بتراشید..بعد قسمت آسیب دیده تنه رو به کمک فرچه به قارچ کش بردو آغشته کنین

pashangparsi

عضو جدید
دو پرسش داشتم خدمتتون

1- برای کاشت درختان دیم بهترین چیزی که پیش از کاشت میتوانیم کف گوده درخت بریزیم چیه که آب رو برای طول سال در خودش نگه داره؟

2- اگر نهال درختان دیم رو کاشته باشیم و یک یا دو سال از کاشت گذشته باشه و درون گوده ها رو با کود یا جاذب های آب پر نکرده باشیم، می تونیم در سایه انداز درخت یک متر گوده (دو طرف درخت) بکنیم و سپس اون رو پر از کود حیوانی و کاه و گیاه بکنیم که اینها در آینده آب رو در خودشون نگه دارن؟

ممنونم

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
دو پرسش داشتم خدمتتون

1- برای کاشت درختان دیم بهترین چیزی که پیش از کاشت میتوانیم کف گوده درخت بریزیم چیه که آب رو برای طول سال در خودش نگه داره؟

2- اگر نهال درختان دیم رو کاشته باشیم و یک یا دو سال از کاشت گذشته باشه و درون گوده ها رو با کود یا جاذب های آب پر نکرده باشیم، می تونیم در سایه انداز درخت یک متر گوده (دو طرف درخت) بکنیم و سپس اون رو پر از کود حیوانی و کاه و گیاه بکنیم که اینها در آینده آب رو در خودشون نگه دارن؟

ممنونم

درمورد سوال اول
کف و دیواره گودال رو با پلاستیک بپوشونید...یه لوله 3اینچ رو که پر از شن درشته داخل گودال نصب کنین که از بیرون بشه از طریقاون لوله اب رو وارد گودال کرد
درمورد سوال دوم
اینکار بازدهی چندانی نداره

pashangparsi

عضو جدید
درمورد سوال اول کف و دیواره گودال رو با پلاستیک بپوشونید...یه لوله 3اینچ رو که پر از شن درشته داخل گودال نصب کنین که از بیرون بشه از طریقاون لوله اب رو وارد گودال کرد درمورد سوال دوم اینکار بازدهی چندانی نداره
مهندس جان اگر دیواره ها و کف گودال و با پلاستیک بپوشانیم درخت در آینده برای گسترش ریشه به مشکل بر نمی خوره؟

nasimparsi

عضو جدید
سلام
قسمتهای که احیانا سیاه شدن رو بتراشید..قسمتهایی که اسفنجی شدن رو هم بتراشید..بعد قسمت آسیب دیده تنه رو به کمک فرچه به قارچ کش بردو آغشته کنین

آقای باتمانی پس از تراشیدن قسمت های سیاه و اسفنجی نیازی نیست که روی درخت رو با خمیر یا چسب یا ... که دیگر دوستان گفتن بپوشانم که از پوسیدگی های بیش تر جلوگیری بشه؟

همچنین به نظرتون این درخت زنده خواهد موند یا اینکه با توجه به راهنمایی دوستان این درخت امیدی بهش نیست و باید آروم آروم یک درخت دیگه رو جایگزینش کرد؟
index.jpg

index.jpg

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
آقای باتمانی پس از تراشیدن قسمت های سیاه و اسفنجی نیازی نیست که روی درخت رو با خمیر یا چسب یا ... که دیگر دوستان گفتن بپوشانم که از پوسیدگی های بیش تر جلوگیری بشه؟

همچنین به نظرتون این درخت زنده خواهد موند یا اینکه با توجه به راهنمایی دوستان این درخت امیدی بهش نیست و باید آروم آروم یک درخت دیگه رو جایگزینش کرد؟
مشاهده پیوست 251881

مشاهده پیوست 251882

فقط با بردو ضدعفونی کنیدنیاز به چیز دیگه ای نداره....به آبیاریشم برسید ایشالله به زندگی ادامه میده
یه نکته ای و انهم اینکه بیش از حد تنه رو نتراشید..فقط قسمتهای یکه دراثرقارچ پوسیده شده یا در اثر نفوذ رطوبت اسفنجی شده

nasimparsi

عضو جدید
با درود و خسته نباشید

دوستان گرامی من آزماش خاک رو انجام دادم. لطف می کنید نگاهی به این آزمایش بیاندازید و چندتا نکته رو برای من روشن کنید؟

1- این خاک از نظر نگه داشت آب چه وضعیتی داره و آیا خوب آب رو توی خودش نگه می‌داره یا خیر؟ (البته توی این خاک سنگ زیاد هست و خاکی که به آزمایش‌گاه تحویل داده شده مشخصا بدون سنگ بوده)

2- بنده یک سری درخت توی باغ دارم لطفا راهنمایی کنید که چه کودهای شیماییی باید به درختام بدم و با چه شیوه ای؟

درخت ها:

1- بادام دیم (6 ساله)
2- گردو (2 ساله و 6 ساله)
3- پسته (2 ساله)
4- انجیر دیم (2 ساله)
5- زردآلو (3 ساله)
6- سیب و گلابی (4 ساله)
7- انگور دیم

با سپاس

index.jpg

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
دوستان الان فصل کاشت چه سبزیجاتی هست؟من دلم میخواد گیاه بکارم...منظورم تو باغچه...راستی برای منطقه معتدله تا سرد...
مرسی

eliot -esf

کاربر ممتاز
سلام
دوستان الان فصل کاشت چه سبزیجاتی هست؟من دلم میخواد گیاه بکارم...منظورم تو باغچه...راستی برای منطقه معتدله تا سرد...
مرسی
سبزی فک نکنم تو هوا سرد تو باغچه جواب بده هااا ... تو گلدون تو خونتون بکار !!

eliot -esf

کاربر ممتاز
سلام
مرسی

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز

من شنیدم که یک سری سبزی های زمستانه و پاییزه هم برای کاشت وجود داره

من منظورم یه چیزایی مثل کلم و...بود...فکر میکنم فصل کاشت کلم و یه سری ترب ها پاییز باشه...یا حتی سیر....
فکر کنم لفظ سبزیجات مناسب نبوده تو سوالم....
ممنونم

MaRaL.arch

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
من منظورم یه چیزایی مثل کلم و...بود...فکر میکنم فصل کاشت کلم و یه سری ترب ها پاییز باشه...یا حتی سیر....
فکر کنم لفظ سبزیجات مناسب نبوده تو سوالم....
ممنونم
اونا ک تو میگی صیفی جات میشه جانم.بلد نیسدی نپرس:D:cool:

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
اونا ک تو میگی صیفی جات میشه جانم.بلد نیسدی نپرس:D:cool:

صیفی؟

اسپم نکن مالالک

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام
مرسی
خانم میشه بفرمایید اهل کجایید یعنی چه منطقه ای تا بهتون بگم چه سبزی بکارید

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
با درود و خسته نباشید

دوستان گرامی من آزماش خاک رو انجام دادم. لطف می کنید نگاهی به این آزمایش بیاندازید و چندتا نکته رو برای من روشن کنید؟

1- این خاک از نظر نگه داشت آب چه وضعیتی داره و آیا خوب آب رو توی خودش نگه می‌داره یا خیر؟ (البته توی این خاک سنگ زیاد هست و خاکی که به آزمایش‌گاه تحویل داده شده مشخصا بدون سنگ بوده)

2- بنده یک سری درخت توی باغ دارم لطفا راهنمایی کنید که چه کودهای شیماییی باید به درختام بدم و با چه شیوه ای؟

درخت ها:

1- بادام دیم (6 ساله)
2- گردو (2 ساله و 6 ساله)
3- پسته (2 ساله)
4- انجیر دیم (2 ساله)
5- زردآلو (3 ساله)
6- سیب و گلابی (4 ساله)
7- انگور دیم

با سپاس

مشاهده پیوست 252075
دوست عزیز خاکتون کمی سنگینه بخاطر وجود اهک خاک بازیک هست اما ph خاکتون نشون میده زیاد قلیایی نیست یعنی مشکلی ایجاد نمیکنه خاکتو بور نداره که باید محلول پاشی کنید ازت به مقدار کم استفاده کنید و فسفات و پتاس هم استفاده کنید البته بسته به نوع گیاهتون نیاز اکولوجیک اون گیاه مقادیر مختلفی از این کودها رو به گیاهانتون بدید خاکتون اب رو هم خوب جذب و هم خوب نگهداری میکنه

nasimparsi

عضو جدید
دوستان این کرم امروز چهارمین درخت سرو من رو سبزخشک کرده! یعنی درخت ها یکباره درحالی که برگهاشون سبز هست خشک می شن! بعد که از پایین درختو می شکنم می بینم وسط تنه ی درخت یک کرم سفی رنگ کوچک با سری پهن هست.

امروز از ترس و در این فصل! پای درخت های سرو از این گونه (ناز و شیراز) 10 تا 15 لیتر آب + سم دیازینون ریختم. لطفا راهنمایی کنید که این چه کرمی هست که افتاده به جون درخت ها. می ترسم دیگر درخت ها رو هم مورد هدف قرار بده!

البته سروهای نقره ای هیچ مشکلی ندارن و تا حالا هیچ کدوم خشک نشدن و به خوبی رشد کردن

توی باغ همه گونه درختی دارم. می ترسم برای اون درخت ها هم همین مشکل پیش بیاد

بدون ع33نوان.jpg

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
دوستان این کرم امروز چهارمین درخت سرو من رو سبزخشک کرده! یعنی درخت ها یکباره درحالی که برگهاشون سبز هست خشک می شن! بعد که از پایین درختو می شکنم می بینم وسط تنه ی درخت یک کرم سفی رنگ کوچک با سری پهن هست.

امروز از ترس و در این فصل! پای درخت های سرو از این گونه (ناز و شیراز) 10 تا 15 لیتر آب + سم دیازینون ریختم. لطفا راهنمایی کنید که این چه کرمی هست که افتاده به جون درخت ها. می ترسم دیگر درخت ها رو هم مورد هدف قرار بده!

البته سروهای نقره ای هیچ مشکلی ندارن و تا حالا هیچ کدوم خشک نشدن و به خوبی رشد کردن

توی باغ همه گونه درختی دارم. می ترسم برای اون درخت ها هم همین مشکل پیش بیاد

مشاهده پیوست 252776
این لارو سوسک چوبخوار کاپنودیس هست (از خانواده بوپرستیده)
معمولا مهمترین عامل خسارتشون به ضعف درخت برمی گرده. بنابراین با آبیاری کافی و منظم و کوددهی مناسب باید درختان رو تقویت کنید

Soils

عضو جدید
سلام دوستان :smile:
یه سوال :تامین مواد قندی گیاهان در زمستان به چه صورت است؟

pashangparsi

عضو جدید
ببخشید این درخت ها رو کسی می شناسه؟ دوتادرخت هست توی باغ که نمی دونم چی هستند.

1- یکیش اینه که گلی ازش ندیدم تا حالا:

k7wq_index.jpg

a65g_indسیex.jpg

pashangparsi

عضو جدید
این هم درخت دیگه هست که توی باغ بوده و نمی دونم چه درختی هست. البته سال پیش گل های سپیدرنگی داشت که تبدیل به میوه نشد البته!

2-

a65g_indسیex.jpg

k7wq_index.jpg