مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من یه تاج متبخ دارم که خشکیده
چه کارش کنم
فکر کنم ریششو کرم زده باشه

سلام
اگه خشک شده که باید بیاندازی اش دور
اما اگر هنوز زنده هست باید چند تا کار کنی :
1 - می ری فروشگاه سم فروشی می گی سم واسه کرم می خوام که باید با آب مخلوط کنی و بدی به گلدانت
2 - اگر تونستی " بیورادیکانت " بگیر ( 1 لیتری هست ) برای ریشه خوبه که همه ریشه هایی رو که کرم ها خوردن دوباره درستشون می کنه

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام .
اگه یادتون باشه من قبلا گفتم ه روی حسن یوسفام یه چیزایی مثل پنبه هست .
بهم گفتید که نباید در معرض رطوبت باشه .
گفتسد که با شی نوک تیز اون حشرات و بردارم .
منم همین کارو کردم ولی متاسفانه چند روز بعد باز همونجوری میشه . تا حدی که حسن یوسف هام دیگه جووه نمیزنه و مرتب خشک میشه . کسی میتونه راهنماییم کنه ؟

خب اگه مثل پنیه هست ممکنه سفیدک باشه ( قارچ ) و البته ممکنه حشره باشه
اگه با دست قابل برداشتن هست که حشره هست بهتره با آب قشنگ بشوریشون و جاش رو هم عوض کنی
اگر سفید شده مثل پنبه هست و وقتی بهش دست بزنی مثل آرد بچسبه به دستت قارچی شده و باید قارچ کش بزنی

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
سلام .
اگه یادتون باشه من قبلا گفتم ه روی حسن یوسفام یه چیزایی مثل پنبه هست .
بهم گفتید که نباید در معرض رطوبت باشه .
گفتسد که با شی نوک تیز اون حشرات و بردارم .
منم همین کارو کردم ولی متاسفانه چند روز بعد باز همونجوری میشه . تا حدی که حسن یوسف هام دیگه جووه نمیزنه و مرتب خشک میشه . کسی میتونه راهنماییم کنه ؟
با سلام،
به اون آفت می گن "شپشک آردآلود"! معمولاً آفت خیلی از گیاهان زینتیه به خصوص اگه در جای مرطوبی باشه!
از اون جایی که حشره ی بالغ زیر اون ترشجات پنبه مانند قرار داره، معمولاً استفاده از سم تأثیری نداره، پس باید حشرات بالغ رو با یه چیز نوک تیز جدا کنید! ولی سم پاشی می تونه نوزاد حشره رو از بین ببره!
برای سم پاشی می تونید از "مالاتیون" استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که معمولاً یک بار استفاده خیلی در از بین بردن آفت تأثیری نداره!
پس روی گیاه رطوبت پاشی نکنید، حشرات بالغ رو جدا کنید، سم پاشی هم بکنید!
نکته این که این حشره می تونه ریشه ی گیاه رو هم مورد حمله قرار بده که به صورت سفیدک روی ریشه س! پس اون قسمت رو هم بررسی کنید و در صورت امکان خاک گلدان رو هم عوض کنید!

شمشاد

عضو جدید
سلام
من چن تا گوجه فرنگی مینیاتوری تو گلدون کاشتم والان پر گل شدن اما نمیدونم چرا تعداد کمی از گلها تبدیل به میوه میشن هر بیست روز یکبار هم بهشون کود کامل میدم . در ضمن چون گلدون روی تراسه ودر معرض آفتاب وباد تقریبا شدیده روی خاک گلدونو با کاغذ روزنامه پوشوندم که خاک سریع خشک نشه نمیدونم کار درستیه یانه؟لطفا راهنمایی کنید.

Rezaei9533

عضو جدید
سلام
من چن تا گوجه فرنگی مینیاتوری تو گلدون کاشتم والان پر گل شدن اما نمیدونم چرا تعداد کمی از گلها تبدیل به میوه میشن هر بیست روز یکبار هم بهشون کود کامل میدم . در ضمن چون گلدون روی تراسه ودر معرض آفتاب وباد تقریبا شدیده روی خاک گلدونو با کاغذ روزنامه پوشوندم که خاک سریع خشک نشه نمیدونم کار درستیه یانه؟لطفا راهنمایی کنید.

صبح ها ساقه را کمی تکان دهید به آرامی//میوه تشکیل خواهد شد///

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

سلامممم
البته خب قرار نیست کل گل ها به میوه تبدیل بشه
اگه می تونی کودی که می دی رو تبدیل کن به پتاس بالا مثلا اگر الان 20 20 20 می دی تبدیلش کن به کودهای 36 12 12 که برای میوه دهی بهتره

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

البته وزش باد شدید هم ممکنه باعث ریزش گل هات بشه ها
ولی گذاشتن روزنامه مشکلی نداره

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
به نظرم بهتره از معرض باد شدید دورش کنید، در این صورت نیازی ه پوشوندن خاک هم نیست، چون ممکنه باعث ایجاد بیماری بشه! کاری که دوستمون درباره تکون دادن شاخه ها به آرومی هم گفت انجام بدید تا عمل لقاح به خوبی انجام بشه!

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
صبح ها ساقه را کمی تکان دهید به آرامی//میوه تشکیل خواهد شد///

ممنون میشم دلیل علمی این کار رو هم توضیح بفرمایید /؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

در کل برخی از گیاهان در شرایط مساعد تولید گل میکنن اما به علت مساعد بودن شرایط رشد برگی اقدام به تشکیل میوه نمیکنن در واقع توازن هورمونی بسمت تولید شاخ و برگ هست نه تولید میوه در اینگونه موارد گلها ریزش میکنن و بهترین راه ایجاد تنش به گیاه برای رفتن به فاز زایشی هست که من توصیه میکنم تنش خشکی رو امتحان کنید بگذارید گیاه از بی ابی به حالت پژمردگی برسه و فقط مقدار کمی اب بهش بدین این کارو تا سه چهار روز ادامه بدین و بعد حالت عادی رو از سر بگیرید امدوارم گوجه های خوشمزه ای بچینید

شفلرا

عضو جدید
سلام من عضو جدیدم میخوام بدونم چرا چندتا از مرکباتی که کاشتم همشون در حد چند برگ یا بیشتر میمونند و رشد نمیکنندالبته همه برگهاشون سبز و سالمه کود مخصوص گلهای آپارتمانی هم بهشون دادم. میترسم تو این آفتاب تند بزارمشون زیر آفتاب لطفا منو راهنمایی کنید راستی یک تمر هندی هم کاشتم که اونم همینطوره و در حد ده سانتی متر مونده و کمی هم زرد شده اما زندس و رشد نمیکنه!!!!لطفا اگه امکان داره منو راهنمایی کنید

شمشاد

عضو جدید
با تشکر از راهنماییهای شما دوستان خوب

روش تکون دادن ساقه وتنش تشنگی رو امتحان میکنم اگه جواب نداد کودشو عوض میکنم در ضمن باید بگم که گلهایش نمیریزه اتفاقا کاسبرگهاش خیلی هم سرسبزو سرحال رو بوته میمونه فقط وسط کاسبرگها خالیه ومیوه نمیده.:que:

• Like
واکنش ها: fgni

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز

روش تکون دادن ساقه وتنش تشنگی رو امتحان میکنم اگه جواب نداد کودشو عوض میکنم در ضمن باید بگم که گلهایش نمیریزه اتفاقا کاسبرگهاش خیلی هم سرسبزو سرحال رو بوته میمونه فقط وسط کاسبرگها خالیه ومیوه نمیده.:que:

همون//اگر ویبریشن(تکان دادن) صورت بگیره لقاح انجام میشه//
مطمئنم//
این عمل رو تا قبل ساعت 10 انجام بدین//
اگم نشد نوع بذر یا نوع خاک مورد داره//
امیدوارم که اثر کنه این روش///

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز

خب پس همون تلقیح شاید نکته اصلی باشه که اگه طبق گفته دوستمون عمل کنی و تکونش بدی خوبه و باید جواب بده

reza_197

عضو جدید
سلام.بچه ها گلهای فلفلای(فلفل تزیینی) منم میریزن ؟؟؟!!!!! از کدوم روش استفاده کنم؟

reza_197

عضو جدید
اسم این درخت چیه؟ برام خیلی جالبه !!!

golabe

عضو جدید
چه گیاهانی در فصل تابستان می توان کاشت؟

چه گیاهانی در فصل تابستان می توان کاشت؟

سلام
در فصلی که هستیم چه گیاهان یا سبزیجاتی که در دسترس باشد و نیاز به مراقبت شدید نداشته باشد می توان در محیطی مثل باغ کشت کرد؟

با تشکر فراوان:redface:

reza_197

عضو جدید

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.بچه ها گلهای فلفلای(فلفل تزیینی) منم میریزن ؟؟؟!!!!! از کدوم روش استفاده کنم؟

ببین ممکنه از صعف بوته هم باشه ها
یعنی تا بوته قوی نشده نباید بزاری گل بده وگرنه گل هاش می ریزه یا کم میوه می ده

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
افت نیست تمام درختای اونجا همین طوری بود از خود درخته.من این درخت تو کندوان دیدم. برام خیلی جالب بود گفتم بیام اسمشو ازتون بپرسم

اینکه همه درخت ها دارن دلیل بر آفت بودن یا نبودن نیست
می شه یه کمی واضح تر در مورد اون رشته های سفید توضیح بدی که چطوری بودن ؟ درخت ها میوه هم داشتن ؟

Phyto

مدیر تالار
افت نیست تمام درختای اونجا همین طوری بود از خود درخته.من این درخت تو کندوان دیدم. برام خیلی جالب بود گفتم بیام اسمشو ازتون بپرسم

یه نقطه های سفید مثل گال رو برگاشه! کاشکی دو سه تا عکس با کیفیت میذاشتی تا بهتر بشه تشخیص داد!

reza_197

عضو جدید
اینکه همه درخت ها دارن دلیل بر آفت بودن یا نبودن نیست
می شه یه کمی واضح تر در مورد اون رشته های سفید توضیح بدی که چطوری بودن ؟ درخت ها میوه هم داشتن ؟

فضای اونجا پر بود از این رشته ها انگار پنبه رو حلاجی کردن تو فضا پخش کردن شبیه پنبه بودن. میوه نداشتن .

reza_197

عضو جدید
ببین ممکنه از صعف بوته هم باشه ها
یعنی تا بوته قوی نشده نباید بزاری گل بده وگرنه گل هاش می ریزه یا کم میوه می ده

از کجا بفهمم قوی شدن یا نه.؟ گرچه به نظرم خوب بزرگ و قوی شدن حالا ازشون عکس میگیرم میزارم . راستی من اینا رو فروردین کاشتم.

Phyto

مدیر تالار
شایدم بذر یه گیاهی باشه که به این شکل خودشو منتشر میکنه!

شمشاد

عضو جدید
از کجا بفهمم قوی شدن یا نه.؟ گرچه به نظرم خوب بزرگ و قوی شدن حالا ازشون عکس میگیرم میزارم . راستی من اینا رو فروردین کاشتم.

بوته فلفل به کم آبی حساسه ودر اثر کم آبی گلهاش میریزه شایدچون هوا خیلی گرم شده باید فواصل آبیاری رو کم کنی البته رعایت فواصل آبیاری هم در مورد فلفل مهمه.

Negar_90

عضو جدید
با سلام
خیلی خوشحالم که اینجا رو پیدا کردم...البته هنوز وقت نکردم همه جاهای تاپیک رو بخونم.....
من میخوام کارشناسی ارشد گرایش منابع آب بدم...اگه کسی امسال شرکت کرده و یا نظری داره خوشحال میشم بشنوم...

راستی جزوه مدیریت منابع آب رو اگه بشه بزارید..مرسی.