مشاوره، سوال و درخواست مطالب مکانیک ماشین های کشاورزی

SH.Y

عضو جدید
سلام. میخواستم بدونم چند تا شاخه در ارشد داریم. (تو همین مکانیک) چند واحد دیگه باید خودمون بخونیم تا بتونیم جامدات یا سیالات یا ساخت و تولید شرکت کنیم.

آخرین ویرایش:

cholok

عضو جدید
سلام.من یک تحقیق کامل میخواستم درباره کمباین غلات ،زیر 20 صفحه متاسفانه استاد قبول نمیکنه.ممنون

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام.من یک تحقیق کامل میخواستم درباره کمباین غلات ،زیر 20 صفحه متاسفانه استاد قبول نمیکنه.ممنون
تنظیم کمباین و رفع ایرادهای آن در برداشت گندم
هنگامی که دانه های گندم سخت شدند و ديگر با ناخن تقسيم نمی شدند و رطوبت دانه ۱۴٪ شد، هنگام درو می باشد . برای برداشت بايد از کمباين های که معاينه فنی شده اند استفاده شود که بهتر است نو باشند و ريزش بيشتر از ۵٪ نداشته باشند .
تنظیمات کمباین برای گندم در جدول زیر آمده است:
واحد
تنظمیات
دور خرمن کوب

فاصله خرمن کوب

اندازه غربال کاه

اندازه الک دانه

شدت باد پنکه

فاصله هلیس

سرعت فلکه

جدول رفع ایرادهای کمباین
ایراد
رفع نقص
افت دانه در اثر ضربه وارده به خوشه قبل از عمل برش
سرعت چرخ و فلک جلو را تقلیل دهید تا با سرعت حرکت کمباین تطبیق نماید
گندم در جلو تیغه برش جمع شده و در نتیجه منجر به ریزش خوشه در دستگاه برش می گردد
چرخ و فلک را ضمن اینکه کاملاً به پایین می آورید به طرف جلو ببرید به طوری که محصول بریده شده بیرون نریخته و به طرف حلزون بالابر هدایت شود
ارتفاع دستگاه درو را تقلیل دهید به طوری که طول محصول بریده شده برای هدایت به هلیس مناسب باشد
طول محصول بریده شده یکنواخت نبوده و ساقه ها پاره شده اند
تمام قسمتای آسیب دیده انگشتی و تیغه ها را تعویض نمایید تا محصول یکنواخت بریده شود تیغه های خم شده را صاف کرده ، انگشتی و تیغه را دوباره آزمایش و در صورت لزوم تنظیم نمایید
گره ها را طوری تنظیم کنید که ضمن این که تیغه به آسانی حرکت می کند جای بازی زیادی نداشته باشد
پلیت های مربوطه را طوری قرار دهید که بین انگشتی و تیغه فاصله نباشد
علوفه هرز و سنبل ها دور چرخ و فلک می پیچند
چرخ و فلک را کاملاً به طرف جلو برده به پایین بیاورید سرعت چرخ و فلک جلو را تقلیل دهید تا محصولی که دارای علوفه هرز است به سفره پلانفرم بریزد
حمل ساقه توسط چرخ و فلک
ضمن تقلیل سرعت چرخ فلک تطبیق سرعت آن سرعت حرکت کمباین را بررسی کنید ، چنگک ها را در انواع انگشتی دار به طور عمودی تنظیم کنید .
محصول غیرمنظم وارد سیلندر کوبنده می شود
ارتفاع چرخ و فلک جلو و کشیدگی زنجیر دستگاه هدایت کلش را تصحیح نمایید
سیلندر کوبنده غیرمنظم کار کرده و بار زیاد وارد می شود
تسمه انتقال دهنده نیرو را تنظیم کرده تا از یکسوات آن جلوگیری شود ، سرعت حرکت را تقلیل دهید .
فاصله را طوری تنظیم کنید که دانه ها به طور کامل از خوشه جدا شوند .
دور موتور کمباین توسط متخصص مربوطه تنظیم گردد . به کمک واحد مربوطه دور سیلندر کوبنده را اصلاح کنید .
کزل دانه های جدا نشده در خوشه
مقدار رطوبت محصول را آزمایش کنید . محصول باید کاملاً رسیده باشد .
دور سیلندر کوبنده را افزایش دهید البته افزایش دور طوری باشد که ضمن این که دانه کاملاً جدا می شود موجب خرد شدن آن نشود
سرعت حرکت کمباین را افزایش دهید
فاصله را کاهش دهید تا قدرت کوبیدن افزایش پیدا کند
دستگاه درو را آزمایش کنید که عیب و نقص فنی نداشته باشد
در مخزن ، مقدار دانه های خرد و شکسته بیشتر از حد معمولی به چشم می خورد
سرعت دور سیلندر کوبنده را کاهش دهید و یا فاصله کوبنده و ضد کوبنده را اصلاح کنید.
وجود مواد خارجی و خار در مخزن دانه
دور بادبزن را زیاد کنید
با دریچه های مربوطه جهت وزش باد را درست تنظیم کنید
منافذ الک ها را کمی ببندید
فاصله سیلندر کوبنده و زیر سیلندر کوبنده را بیشتر نمایید و دور سیلندر کوبنده را کاهش دهید
نوسان الک ها را چک کنید
افت دانه در الک
مقدار باد را بیشتر کرده و روزنه الک ها را بیشتر باز کنید
دور بادبزن را کاهش داده و دریچه های باد را تنظیم کنید
روزنه الک بالایی را بازتر کرده و فاصله کوبنده و ضد کوبنده را کمتر کنید
مقدار کاه موجود در مخزن زیاد است
دنباله الک بالایی را طوری قرار دهید که از شیب آن کاسته شود و روزنه های الک را کمی ببندید
دور بادبزن را افزایش دهید
فاصله کوبنده و ضد کوبنده را کاهش داده و یا دور سیلندر کوبنده را کم کنید
در مخزن مقدار دانه های خرد و شکسته بیشتر از حد معمولی به چشم می خورد
روزنه های الک بالایی و پایینی را بیشتر باز نمایید
سرعت حرکت کمباین را زیاد نمایید
فاصله سیلندر و ضدکوبنده را تنظیم کنید

کلش به طور منظم از کمباین خارج نشده و جلو کاه برها تجمع می کنند
کشش تسمه ای منتقل کننده نیرو به شافت مربوط به کاه برها را کنترل نماید
سرعت حرکت شافت اصلی را افزایش دهید
افت دانه در کاه برها
سرعت حرکت را کم کرده و طول کاه برها را افزایش دهید
سفره جلوی کاه برهای مایل را ببندید
سطح رویی کاه برها را کاملاً تمیز کنید
عمل برش ضعیف است

تپه به طور ناگهانی متوقف می گردد

محصولات خوابیده یا کج ، خوب و مناسب برداشت نمی شود .

آشغال و مواد زاید در نوک مقسم ها جمع می شوند

دستگاه برش خیلی آهسته بالا می رود

چرخ و فلک می خواهد از حرکت باز ایستد

دستگاه برش در زمین مسطح تر از عرض نیست

کلاچ دستگاه برش درگیر نمی شود .

عدم تغذیه یکنواخت دستگاه

مارپیچ اصلی می خواهد از حرکت باز ایستد تا گیر کند

محصولات بدور سرشافت پروانه جمع می شوند

محصولات بدور لوله انگشتی های چرخ و فلک جمع می شوند

در پایین ترین وضعیت انگشتی های چرخ و فلک به تیغه گیر می کند

سنگ زیاد برداشته می شود

کننده ها ، بلند شوند)
سنگها و سایر مواد خارجی موجب خرابی قطعات کوبنده می شوند

دور کوبنده کم و زیاد می شود یا نامنظم است :

می کند دوباره تنظیم کنید .

تاب خودرن یا ساییدن بیش از اندازه تسمه

خرمنکوب یا کوبنده ضعیف عمل می کند یا خوب کار نمی کند

شکستگی دانه

کاه برها گیر کرده یا افت دور پیدا کرده و با چراغ روشن می شود .

عدم تغذیه یکنواخت الک ها

سینی الک می کوبد

جمع شدن زیادی مواد در الک ها

همراه دانه پوسته و آشغال وجود دارد

زیادی مقدار کاه و پوشال یا کاه ریزه در برگشتیها

زیادی مقدار دانه ها در برگشتیها

زیادی مقدار مواد زائد و سبز در برگشتیها

دانه از پوست جدا نمی شود

الواتور مسدود می شود (چراغ افت دور مربوط به پاک کننده و الواتور برگشتی ها روشن می شود)

تخلیه مخزن دانه خوب کار نمی کند و یا کلاً از کار افتاده است .

19-16 میلیمتر 7-4 میلیمتر 800- 600 دور در دقیقه 14- 12 میلیمتر 20 -10 درصد بیشتر از سرعت خطی کمباین 6ـ جهت وزش باد را درست تنظیم کنید . 14-10 میلیمتر 5ـ مواد زاید و خارجی و آشغالهایی که جمع شده ، جمع آوری و پاک نمایید . 2ـ انگشتی های پروانه را در حالت مورب قرار دهید . 3ـ کابل کنترل دور چرخ و فلک را عوض کنید . 1ـ تنظیم تسمه کلاچ دستگاه برش کنترل گردد 2ـ سطوح لغزنده پولی های تغییر دور را تمیز و گریسکاری نمایید . 4ـ قطعات تاب خورده کوبنده را تعمیر یا تعویض کنید . 7ـ اگر لازم شد صفحات مقعر شکل کوبنده را درگیر کنید 4ـ صفحات مقعر شکل را خلاص کنید . 2ـ کشش تسمه انتقال حرکت یا نیرو به کاه برها را تنظیم کنید . 3ـ فاصله کوبنده و ضد کوبنده را در انتها بیشتر کنید . 5ـ جریان باد را بیشتر کنید . 3ـ سوراخ های الک ها را تنگتر انتخاب کنید . 2ـ دهانه الک ها را کم یجمع تر کنید . 1ـ مواد زاید و آشغال هایی را که جمع شده جمع آوری و پاک نمایید . 3ـ محصول را از جهت دیگر برداشت نمایید . 1ـ مهره های نگاهدارنده را که در روی محفظه خوراک دهنده قرار گرفته اند شل کره و سپس به وسیله ی آنان دستگاه برش را تنظیم کنید تا در یک سطح موازی با زمین قرار گیرد . 2ـ پولیهای کلاچ دستگاه برش کنترل گردد . 3ـ در صورتیکه تسمه ها روغنی شدند با محلول صابون بشویید. 5ـ فاصله بین کوبنده و ضد کوبنده را در قسمت ورودی و خروجی تنظیم کنید . 1ـ دور استوانه یا سیلندر را کاهش دهید . 4ـ شکاف یا فاصله منافذ الک ها را تنظیم کنید . 1ـ جریان وزش باد را افزایش دهید . 4ـ از الک های مسطح با سوراخ های کوچکتر استفاده کنید . 3ـ دور استوانه را کاهش دهید .
2ـ میله های انگشتی که خراب شده اند را تعویض نمایید . 1ـ تسمه پمپ هیدرولیک تنظیم شود . 1ـ با توجه به وضعیت محصول و متناسب با آن نسبت به تنظیم ارتفاع مارپیچ اصلی نیز اقدام شود . 2ـ چرخ و فلک را بالا ببرید . 4ـ دستگاههای مختلف کمباین را در دور کم موتور به حرکت درآورید و سپس موتور را به حداکثر دور برسانید . 6ـ از قطعات و یا تجهیزات مخصوص خرمنکوب استفاده کنید . (اگر لازم باشد) 2ـ فاصله بین سیلندر و نیم سیلندر را افزایش دهید . 5 ـ سوراخ های الک ها را بازتر کنید و از الک هایی که دارای سوراخ های سایز بزرگتر هستند استفاده کنید . 3ـ کاه برها یا شانه های آنها را از موادی که جمع شده تمیز کنید. 2ـ جهت وزش باد را درست تنظیم کنید . 5ـ کشش تسمه انتقال دور دستگاه را کنترل و در صورت نیاز تنظیم نمایید . 4ـ در صورت امکان فاصله عقب نیم سیلندر یا ضد کوبنده را تغییر دهید . 3ـ کشش تسمه انتقال حرکت تیغه را تنظیم کنید . 4ـ فنرهای شناور را تنظیم کنید . 2ـ روغن هیدرولیک اندازه گیری و در صورت نیاز مخزن را باید بمقدار مورد لزوم پر کرد . 2ـ باد لاستیکها را کنترل نمایید . 2ـ وضعیت و حالت انگشتی های پروانه و دور آن را تنظیم نمایید. 2ـ انگشتی های چرخ و فلک را کمی بیشتر بجلو خم کنید . 5ـ کشش تسمه را کنترل کنید و در صورت لزوم محکم کنید . 3ـ دور سیلندر را برای محصولات معین کاهش دهید ، البته با استفاده از تجهیزات اختیاری (زنجیر). 6ـ کشش زنجیره و الواتور را تنظیم کنید . 1ـ کف سینی دانه و محصول تمیز گردد . 1ـ جریان وزش باد را افزایش دهید . 5ـ به وسیله ی تنظیم کش تسمه انتقال دور ، دور لازم را کنترل کنید . 3ـ باید فشار روغن هیدرولیک کنترل گردد . 2ـ سیم های قسمت محفظه آماده سازی محصول که ممکن است کج شده باشند ، راست گردند . 3ـ نسبت به وضعیت محصولات پروانه را عمودی تر تنظیم نمایید. 1ـ الک های مسطح را تمیز کنید یا از الک های سوراخ پهن تر استفاده کنید . 4ـ دور پروانه را با سرعت حرکت کمباین هماهنگ نمایید . 1ـ فاصله بین میله های بلند کننده های دانه را تنظیم نمایید . 1ـ دور شافت کاه برها را تنظیم کنید . 5ـ پرانه را مقداری به سمت جلو تنظیم کنید . 1ـ مقدار کمی کشش کلاچ لغزنده را تنظیم کنید . 4ـ زنجیر استوانه خوراک دهند یا زنجیر کلش کش را تنظیم کنید . 1ـ چرخ و فلک را بلند کنید ، در صورت امکان بوسیله پیچ رگلاژ جک چرخ و فلک را بلند کنید . 1ـ گرد و خاک و آشغال جمع شده را از محفظه پنکه پاک کنید . 2ـ سوراخ های الک ها را بازتر کنید . 2ـ سطوح کشویی پولی های تغییر دهنده دور را روغنکاری کنید دقت شود بیش از اندازه روغنکاری نشود . (تسمه (V) شکل نباید روغنکاری و گریسکاری گردد) 5ـ نگاهدارنده یا ضامن محفظه خوراک دهنده را نسبت به وضعیت صحیح خود تنظیم نمایید . 1ـ تعداد بلند کننده های محصول را کاهش دهید . 1ـ فاصله چند کوبنده و کوبنده را کمتر کنید . 2ـ تمام پیچ و مهره های نگهدارنده سینی الک را دوباره محکم کنید. 1ـ دستگاه برش را تا حد امکان بالا ببرید ، بلند کننده های دانه باید محصول را از مواد زائد و سبز جدا سازند . 1ـ مارپیچ را به وسیله پره ها به عقب برگردانید و مواد را بیرون آورید . 2ـ از برداشت محصولات غیر ضروری و خیلی کوتاه خودداری گردد . (محصولات خمیده و خوابیده باید به وسیله ی بلند 2ـ دور یا سرعت سیلندر را زیادتر کنید . 3ـ اجزایی که الک ها را نگهداری می کنند خوب محکم کنید . 2ـ دهانه عقب الک را کمی تنگتر کنید . 1ـ به وسیله ی تنظیم کشویی مقسم ها را در حالت بالاتری تنظیم کنید . 2ـ کلاچ لغزنده مربوطه را در وضعیت صحیح خود تنظیم نمایید . 1ـ سنگ گیر را زود به زود تمیز کنید . 3ـ تنظیمات اولیه یا ضد کوبنده را انجام دهید (اگر لازم باشد) 2ـ در زمینهای سنگلاخ محصولات کم ارتفاع و غیرضروی را برداشت نکنید . 4ـ پاتاقانها و بلبرینگهای سینی را تعویض کنید . 2ـ از مقسم های مخصوص استفاده کنید . 1ـ برگردان های داخلی را به مرکز دستگاه برش نزدیکتر نمایید و در صورت امکان کمی بالاتر . 3ـ چنانچه لازم شد محافظ یا حائل و یا سینی زیر دستگاه برش را تعویض نمایید . 1ـ پولی و فنر سیلندر را که کشش تسمه انتقال نیرو را کنترل 2ـ موتور را چک کنید . 1ـ دور سیلندر را کاهش دهید . 1ـ دور سیلندر را افزایش دهید . 1ـ نگاهدارنده تیغه ها را دوباره تنظیم کنید . 1ـ آشغال و مواد زاید را از پولی پاک نمایید مخصوصاً از پولی تغییر دور . 2ـ فاصله بین کوبنده و ضد کوبنده را بیشتر کنید . 2ـ فاصله بین نیم سیلندر به سیلندر را کمتر کنید . 3ـ دو صفحه مقعر شکل اولیه را درگیر سازید . 2ـ تیغه را تمیز کنید . 4ـ اگر درگیر ساختن در صفحه اولیه نتوانستند رفع نقص نمایند بقیه صحات را نیز درگیر سازید . 3ـ میله های انگشتی را در حالت مستقیم تر قرار دهید . 5ـ منتظر باشید تا محصول خوب رسیده و آماده برداشت گردید.
1000- 700 دور در دقیقه 4ـ تیغه های خراب را تعویض نمایید . 6ـ تنظیمات اولیه ذکر شده در مورد ضد کوبنده یا نیم سیلندر را کنترل و در صورت لزوم مجدداً آن را تنظیم کنید . 1ـ دریچه کف الواتور را باز کنید و مواد و اجسام را پاک کرده ، همچنین قسمت گلویی مارپیچ را باز نمایید . کمباین را با باز بودن دریچه بحرکت درآورید تا الواتور و مارپیچ کاملاً تمیز گردند . 1ـ امکان دارد مشکل با تنظیم و کشش زنجیر الواتور رفع گردد . 2ـ سعی گرد از تجمع زیاد مواد و برگشتنی بیش از اندازه مواد جلوگیری شود . 3ـ تسمه ایکه الواتورها را بحرکت درمی آورد تنظیم گردد . 1ـ کشش تسمه (V) را تنظیم کنید . 2ـ کشش تسمه اصلی و تسمه انتقال نیرو به مارپیچ های تخلیه مخزن دانه را دوباره تنظیم کنید . 3ـ مهره چرخ دنده مخصوص مارپیچ تخلیه مخزن دانه را عوض کنید . 4ـ پره های اشتباه خم داده شده مارپیچ را دوباره بصورت دقیق خم کنید . 5ـ کشش زنجیر انتقال نیروی مارپیچ تخلیه را در آخر لوله تخلیه تنظیم کنید .

cholok

عضو جدید
آقا دمت گرم مرسی به خاطر این مطلب کمباین ،ولی این بیشتر مربوط به رفع نقص ،من بیشتر در مورد نحوه کار،قسمتهای مختلف اون و مخصوصا همون نحوه کارش مسخواستم اگه اینارم داشتی ممنون میشم بزاری ،اگر هم نداری بازم واسه همینا ممنون ،چاکریم

seyam

عضو جدید
تغییر رشته از کشاورزی به صنایع

تغییر رشته از کشاورزی به صنایع

من دانشجوی سال اول رشته ماشین های کشاورزی هستم میخواستم به مهندسی صنایع نغییر رشته بدم
لطفا منو راهنمایی کنید:heart::heart:

Golden Boy

عضو جدید
ali

ali

من دانشجوی سال اول رشته ماشین های کشاورزی هستم میخواستم به مهندسی صنایع نغییر رشته بدم
لطفا منو راهنمایی کنید:heart::heart:

سلام
من دانشجوی ارشدمکانیک ماشین های کشاورزی هستم.تغییر رشته تو کارشناسی سخته تازه اگه تراز کنکورت بلاتر از صنایع باشه ولی به نظر من این کارو نکن ادامه بده و بعد تو کنکور ارشد رشته ات رو تغییر بده. تو به راحتی میتونی کنکور مکانیک عمران و صنایع بدی و باور کن قبول شدنت تو این رشته ها اسون تر از تغییر رشته الانته.

آناجون

عضو جدید
روشهای خندان کردن پسته

روشهای خندان کردن پسته

من درباره روشهای خندان کردن :biggrin:پسته از طریق تنشهای حرارتی اط:)لاعاتی می خواستم؟ اینکه :redface:از چه دمایی استفاده می کنند یا ابتدا گرم و سپس سرد می کنند یا برعکس :gol:لطفا راهنمایی کنید

8615853

عضو جدید
من درباره روشهای خندان کردن :biggrin:پسته از طریق تنشهای حرارتی اط:)لاعاتی می خواستم؟ اینکه :redface:از چه دمایی استفاده می کنند یا ابتدا گرم و سپس سرد می کنند یا برعکس :gol:لطفا راهنمایی کنید[/qu
سلام برای منم خوبه اگه ÷یدا کردی برام بفرس
با تشکر حسین اینم آدرس میلم hossein_atom18@yahoo.com

8615853

عضو جدید
من درباره روشهای خندان کردن :biggrin:پسته از طریق تنشهای حرارتی اط:)لاعاتی می خواستم؟ اینکه :redface:از چه دمایی استفاده می کنند یا ابتدا گرم و سپس سرد می کنند یا برعکس :gol:لطفا راهنمایی کنید[/qu
سلام برای منم خوبه اگه ÷یدا کردی برام بفرس
با تشکر حسین اینم آدرس میلم

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست خوبم
ایشالله تا فردا صبح براتون مطلبش رو میزارم
ببخشید الان وقت ندارم
موفق باشید

:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:

• Like
واکنش ها: fgni

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
پسته بر اساس ميزان باز بودن شكاف پوسته به سه دسته خندان، كم خندان و ناخندان تقسيم ميشود . پستههاي خندان، در توليد پسته، پستههاي مطلوب در نظر گرفته ميشوند ولي پسته هاي كم خندان و ناخندان به دليل پايين بودن كيفيت جدا ميشوند . دسته بندي پسته معمولاً بوسيله دستگاه هاي الكترومكانيكي انجام مي شود

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام :smile:
من شنیدم که در بعضی مناطق با استفاده از رطوبت پسته ها را خندان می کردند که البته به دلیل افزایش قارچ و غیر قابل استفاده شدن برای صادرات این روش کم کم منسوخ شده است :eek:

seyam

عضو جدید
سلام
ازبابت راهنمایت ممنون;)

آیاغیراز تراز کنکور راههای دیگری هم هست؟

M. H. Rajani

عضو جدید
کاربر ممتاز
دستگاه چاله کن

دستگاه چاله کن

در مورد دستگاه چاله کن کی اطلاعات داره؟
اصلا تو ایران تولید میشه؟
وا سه چه کاری استفاده میشه؟
ایا این درسته که واسه کود دادن به درختای باغ کنارشون هر چند مدت یه بار چاله می کنن؟
قطر و عمق چاله مورد نظر برای غرس نهال چنده؟ آیا واسه نهالای مختلف متفاوته؟

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد دستگاه چاله کن کی اطلاعات داره؟
اصلا تو ایران تولید میشه؟
وا سه چه کاری استفاده میشه؟
ایا این درسته که واسه کود دادن به درختای باغ کنارشون هر چند مدت یه بار چاله می کنن؟
قطر و عمق چاله مورد نظر برای غرس نهال چنده؟ آیا واسه نهالای مختلف متفاوته؟
دوست خوبم باید یه سر بری بخش ماشین آلات جهاد کشاورزی
حتما اطلاعات خوبی گیرت میاد.
ایشالله بچه ها اینجا اگر کسی اطلاعتی داره کمکت میکنه
موفق باشی

:gol::gol::gol::gol::gol::gol:

seyam

عضو جدید
نمونه سوال

نمونه سوال

:que:سلام سایتی رو سراغ دارید که سوالات پیام نور رو بشه دانلود کرد

M. H. Rajani

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست خوبم باید یه سر بری بخش ماشین آلات جهاد کشاورزی
حتما اطلاعات خوبی گیرت میاد.
ایشالله بچه ها اینجا اگر کسی اطلاعتی داره کمکت میکنه
موفق باشی

:gol::gol::gol::gol::gol::gol:

شما فرمودید
سلام دوست عزیز
دوست خوبم به این روش میگن چالکود ، که کود سریعتر جذب گیاه میشه چون تو فعال ترین قسمت ریشه می ریزند یعنی سایه اندازش.
عمق برای درختان با ریشه های عمیق 20 تا 30 سانته وی برای گل و درختچه 10 تا 0 سانته.
اینکه این دستگاه ها تو ایران تولید بشه نمیدونم ولی وجود داره که احتمالا وارد کردن.

سوالاتت رو برام بزار در حد توانم و با کمک اطرافیان جواب میدم
ایشالله بنوم کمکت کنم
موفق و شاد باشی
مرسی از لطفتون. من سوالام رو همینجا مطرح می کنم. دوستان خواهشا اگه اطلاعات دارید کمک کنید:cry:

M. H. Rajani

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببینم کسی می دونه که یه کشاورز حاضره چقد واسه چاله کن پول بده؟
در طول عمر درخت چند بار چاله می کنن؟
بیشتر به درد چه مناطقی می خوره؟
چه واریته ای از گیاهان از این روش چالکود استفاده می کنن؟

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببینم کسی می دونه که یه کشاورز حاضره چقد واسه چاله کن پول بده؟
در طول عمر درخت چند بار چاله می کنن؟
بیشتر به درد چه مناطقی می خوره؟
چه واریته ای از گیاهان از این روش چالکود استفاده می کنن؟
ببین دوست خوبم تا اونجایی که من به باغات رفتم کسی از دستگاه چال کن استفاده نمیکنه همه یه کارگر دارن که عمق مناسب را چال می کنند و کود رو به گیاه میدن.

فقط تو نخلستان ها دیدم که برای زهکشی نخلستان استفاده میشه.

اگر کسی به روش چال کود به گیاهش کود بده سالی یک یا دوبار رو دیگه باید چال کنه.

از نظر منطقه محدودیت نداره فقط کافیه تو یه منطقه دستگاه وارد بشه

استفاده از این دستگاه یا هر وسیله ایی ربطی به واریته نداره.
واریته جزء ریزترین قسمت رده بندی گیاهان هست .

جهاد کشاورزی رفتی؟

Golden Boy

عضو جدید
یکی به من تازه وارده کمک کنه
من اسم ماشین الات جدید کشاورزی را میخوام.:redface::cry:

چطوری جومونگ؟
تراکتور - کمباین - اسکریپر - ریک - موور- تدرفلاور - بیلر - چاپر -سواتر - میکسر - کیوبر ..........
کافیه ،یا بازم میخوای؟

zv84

عضو جدید
سلام دوستان
من شدیداً به کتاب شناخت و کاربرد تراکتور نیاز دارم اما تو بازار پیدا نمی شه. نمی دونم چی کار کنم میشه راهنماییم کنید؟
ممنون

afsoon6282

مدیر تالار
سلام دوستان
من شدیداً به کتاب شناخت و کاربرد تراکتور نیاز دارم اما تو بازار پیدا نمی شه. نمی دونم چی کار کنم میشه راهنماییم کنید؟
ممنون
سلام دوست عزیز:gol:
این کتاب دو جلدش خیلی خوبه همه جا هم گیر میاد هست تو بازار
تراکتورها و ماشین های کشاورزی تالیف دکتر داوود منصوری راد

zv84

عضو جدید
سلام دوست عزیز:gol:
این کتاب دو جلدش خیلی خوبه همه جا هم گیر میاد هست تو بازار
تراکتورها و ماشین های کشاورزی تالیف دکتر داوود منصوری راد

از راهنماییت ممنون عزیزم اما منظور من شناخت و کاربرد تراکتور منصور بهروزی لاره.
دو ساله که دیگه چاپ نمی شه اگه دوستان دست دومش رو هم داشته باشن من خریدارم.
بازم ممنون

afsoon6282

مدیر تالار
از راهنماییت ممنون عزیزم اما منظور من شناخت و کاربرد تراکتور منصور بهروزی لاره.
دو ساله که دیگه چاپ نمی شه اگه دوستان دست دومش رو هم داشته باشن من خریدارم.
بازم ممنون
آها خواهش اینم کتاب خوبیه
اگه دیدم حتما میگم بهتون:w16:

بالا