مشاوره، سوال و درخواست مطالب مهندسی کشاورزی ...

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام :gol:

واسه یکی از دوستام یه مقاله میخوام که توی اون از طرح آزمایشات کشاورزی با یکی از روش های کرت یا بلوک استفاده شده باشه !
سلام ببینید اینا به دردشون میخوره...
PDF]

[h=3]طرح آزمایش های کشاورزی
http://www.filefacts.net/PDF-file-extension
http://agronomy2011.blogfa.com/91092.aspx
DOC]

عنوان طرح : تعيين تاريخ كشت و ميزان بذر مناسب عدس در شرايط ديم
۱. طرح کاملاَ تصادفی، بلوک های کامل تصادفی و مقایسه میانگین ها​
۲. مربع لاتین و فاکتوریل​

http://www.anova.blogfa.com/8808.aspxhttp://agri-iran.mihanblog.com/page/6

1. دانلود فایل PDF
    http://www.royan4.blogsky.com/?PostID=552امیدوارم مفید واقع بشه.روز خوش

[/h]

khaNuMi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان . کسی از مهندسین عزیز اکسل پیشرفته بلده؟ مشکلی دارم تو رسم نمودار اگه کسی بلده یه ندا بده لطفا

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام دوستان . کسی از مهندسین عزیز اکسل پیشرفته بلده؟ مشکلی دارم تو رسم نمودار اگه کسی بلده یه ندا بده لطفا

حالا سوالتو بپرس شاید یکی اومد جواب داد ...!

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون مهندس لطف کردین .انشاله بتونم جبران کنم.من کارشناس مسوول جهادکشاورزی هستم کمکی از دستم بربیادخوشحال میشم درخدمتتون باشم .

خواهش میکنم مهندس بابویی عزیز ما به شما زحمت دادیم

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
کمک

کمک

سلام مهندسین گرامی

نیاز به راهنمایی فوری دارم

کدوم شرکت برای فروش بذر گیاه دارویی ، قابل اطمینان تره ؟

وقتی برای مشکلات احتمالی مثل جوانه نزدن یا آلوده بودن بذر ندارم ! :(

sey

عضو جدید
با سلام
تقریبا میشه گفت معتبر ترین شرکت فروش بذر گیاهان دارویی، شرکت پاکان بذر اصفهانه
اما متاسفانه به این شرکت هم مث همه قسمتهای سیستم خدمات رسانی این مملکت، اعتمادی نیست.
چون بسیاری از بذور تولیدی این شرکت از قوه نامیه و ویگور پایینی برخوردارند و اگر شما مجبور به انتخاب باشین، بایستی خدمتتون عرض کنم بین بد و بدتر باید بد رو انتخاب کنین.
موفق باشین

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
تقریبا میشه گفت معتبر ترین شرکت فروش بذر گیاهان دارویی، شرکت پاکان بذر اصفهانه
اما متاسفانه به این شرکت هم مث همه قسمتهای سیستم خدمات رسانی این مملکت، اعتمادی نیست.
چون بسیاری از بذور تولیدی این شرکت از قوه نامیه و ویگور پایینی برخوردارند و اگر شما مجبور به انتخاب باشین، بایستی خدمتتون عرض کنم بین بد و بدتر باید بد رو انتخاب کنین.
موفق باشین

ممنون :(

یعنی اینجا ایران است ؟

احساس می کنم ساکن افغانستان هستم :cry:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مهندسین گرامی

از جهادكشاورزي اطلاعات بگير.....
جهادكشاورزي استان خودتون..
جواب درست رو بهت ميدن...
متاسفانه درسته اينجا ايران است ولي .......خوب ديگه...تا همينجا...

آریوداد

عضو جدید
سلام مهندسین گرامی

سلام دوست عزیز.:gol:من بذر چند گیاه را از مرکز تحقیقات اصفهان گرفتم. اگر تماس بگیرید داشته باشند کمک میکنند.

khaNuMi

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون دوست عزیز

میشه مشخصاتشو بفرمائین ؟ وب سایتشو پیدا نمی کنم

منم همین پیشنهاد رو برای زیبا خانوم دارم بذور اصلاح شده و اصولی رو باید از مراکز تحقیق بگیرید. اونا فقط دسترسی به این بذور دارن.و در تمامی استانها هم وجود دارند.برای همکاری بیشتر هم میتونید از دانشگاه نامه بگیرید چون بعضی وقتا همینطوری کمک نمیکنند.

آریوداد

عضو جدید
ممنون دوست عزیز

میشه مشخصاتشو بفرمائین ؟ وب سایتشو پیدا نمی کنم

سلام.:gol:

نشانی:
اصفهان - شهرک امیریه - مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان

صندوق پستی: 19-81785
تلفن: 2-7757201
نمابر: 7757022
پست الکترونیکی روابط عمومی:
info.esf@areo.ir

این مشخصات را از سایتشون esfahan.areo.ir گرفتم. تماس گرفتید با مهندس باقرزاده بخش منابع طبیعی صحبت کنید. البته بذر را برا کشت باید بخرید. اما برا تحقیقات شاید با هماهنگی مجانی باشه.پیروز باشید.:gol:

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم همین پیشنهاد رو برای زیبا خانوم دارم بذور اصلاح شده و اصولی رو باید از مراکز تحقیق بگیرید. اونا فقط دسترسی به این بذور دارن.و در تمامی استانها هم وجود دارند.برای همکاری بیشتر هم میتونید از دانشگاه نامه بگیرید چون بعضی وقتا همینطوری کمک نمیکنند.

فکر کنم جایی نمونده باشه که زنگ نزدم حتی مؤسسه تحقیقات اصلاح بذز و نهال کرج هم جواب رد دادن و گفتن ما اولا روی محصولات کشاورزی خوراکی کار می کنیم ثانیا به کسی بذر نمی فروشیم

از شرکتایی که کارشون گیاه دارویی بوده تهرانیا یا کلا نداشتن یا تموم کرده بودن

از شهرستانیا مثل اصفهان - شیراز - مشهد - استانای غربی - آذربایجان و خلاصه هر چی تلفن گیرم اومد تماس گرفتم هیچ کدوم بذر گیاه منو نداشتن و بعضیا هم گفتن خبرم میدن

فقط یک وبلاگ پیدا کردم که اسم شرکت خاصی نداره و یه نفر به طور مستقل بذر می فروشه ولی تو پروفایش نوشته که تو مرکز مشاوره گیاه درمانی جالینوس کار میکنه و عضو جامعه گیاه درمانی ایران هست ؛ فقط ایشون یه بذر خارجی گرون قیمت داشت تولیدش ۲۰۱۱ بود ؛ که بش سفارش دادم دیگه نمی دونم چقدر قابل اطمینانه

تو دانشگاه خودمون این گیاه رو داریم ولی بذرامون پارسالیا بیماری قارچی داشتن ، قدیمیا هم قوه نامیش پایین بود از ۱۱۰ تا دونه بذری که گذاشتم حدود ۱۶-۱۷ تا بعد ۱۰ روز جوانه زد ؛ تو گلدون هم اصلا جوانه نزد . :(

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.:gol:

نشانی:
اصفهان - شهرک امیریه - مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان

صندوق پستی: 19-81785
تلفن: 2-7757201
نمابر: 7757022
پست الکترونیکی روابط عمومی:
info.esf@areo.ir

این مشخصات را از سایتشون esfahan.areo.ir گرفتم. تماس گرفتید با مهندس باقرزاده بخش منابع طبیعی صحبت کنید. البته بذر را برا کشت باید بخرید. اما برا تحقیقات شاید با هماهنگی مجانی باشه.پیروز باشید.:gol:

خیلی ممنون لطف کردین مهندس

امیدوارم گیاه منو داشته باشن

شما هم موفق باشید :gol:

gmaissam

عضو جدید
میخوام در زمینه تغذیه گیاهیی تخصص بگیرم،رشته اش وجود داره؟

میخوام در زمینه تغذیه گیاهیی تخصص بگیرم،رشته اش وجود داره؟

با سلام
دوستان من فارغ التحصیل گیاه پزشکی هستم ومی خوام وارد حوزه تغذیه گیاهی بشم،ودکترا هم در این زمینه بگیرم ا...ز الان به بعد باید تو ارشد چی بخونم؟؟؟ وآیا این رشته در ایران وجود داره؟؟؟؟

m_mahdi_tbt

عضو جدید
سلام به همه دوستان و مهندسین کشاورز
بنده یه راهنمایی میخواستم ازتون میخواستم این گل زیر رو بهم معرفی کنید و بگید نحوه تکثیرش چجوریه؟ و از کجا میتونم تهیه کنم؟ خودم حس میکنم پیاز یا ریشه ی پایا داره ، چون من زیر نظر داشتم تو زمستون باغبون های محترم محل این گیاه رو شخم نزدن و من حدس زدم که باید اینجا یه چیزی باشه، و از اوایل بهار گل ها شروع به سبز شدن کرد و تقریبا 1.5 ماه پیش گل داد، البته من تنبلی کردم دیر عکس گرفتم بخاطر همین بعضی از گلها پژمرده شدن:)

DSC00416.jpgDSC00415.jpg
من برای یه جایی دنبال این خانواده گل ها هستم که پیاز یا ساقه زیر زمینی یا ریشه پایا داشته باشن، برای فصول مختلف ، تا الان نرگس شیراز و زنبق و گل اخگر رو کاشتم و خوب جواب گرفتم، یه گل دیگه ام هست که خیلی شبیه این گله ولی گلبرگش زرده و خیلی بلند میشه:) الان عکسش همرام نیست فردا میارم انشالله اونم غده ی زیر زمینی داره خیلی هم خوب تکثیر میشه منتهی خودم اسمشو نمیدونم دنبال اسمشم:)

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان و مهندسین کشاورز
بنده یه راهنمایی میخواستم ازتون میخواستم این گل زیر رو بهم معرفی کنید و بگید نحوه تکثیرش چجوریه؟ و از کجا میتونم تهیه کنم؟ خودم حس میکنم پیاز یا ریشه ی پایا داره ، چون من زیر نظر داشتم تو زمستون باغبون های محترم محل این گیاه رو شخم نزدن و من حدس زدم که باید اینجا یه چیزی باشه، و از اوایل بهار گل ها شروع به سبز شدن کرد و تقریبا 1.5 ماه پیش گل داد، البته من تنبلی کردم دیر عکس گرفتم بخاطر همین بعضی از گلها پژمرده شدن:)

مشاهده پیوست 154703مشاهده پیوست 154702
من برای یه جایی دنبال این خانواده گل ها هستم که پیاز یا ساقه زیر زمینی یا ریشه پایا داشته باشن، برای فصول مختلف ، تا الان نرگس شیراز و زنبق و گل اخگر رو کاشتم و خوب جواب گرفتم، یه گل دیگه ام هست که خیلی شبیه این گله ولی گلبرگش زرده و خیلی بلند میشه:) الان عکسش همرام نیست فردا میارم انشالله اونم غده ی زیر زمینی داره خیلی هم خوب تکثیر میشه منتهی خودم اسمشو نمیدونم دنبال اسمشم:)

سلام
اسم گل مارگریـت
مارگـریت گیـاهی است یکساله یا چند ساله

طرز کاشت:
از نیمه اسفند تا آخر فروردین بذر آن را در خزانه می کارند.
و به صورت نشا نیز میتوان کاشت :ابتدا بوته های حاصلـه را در خزانه دوم قـوی کرده و سپس از اردیبهشت ماه در محل
اصلی نشا می کنند.
کاشت مستقیم: پس از برطرف شدن سرمـای بهاره در محل اصلـی به صورت مستقیم می کارند.
خاک: خاک حاصلخیز و سبک و قابل نفوذ به آب مناسب تر است.
زمان گل دهی: از اواخر بهار گل می دهد.
یک آفت مهم داره واون مورچه است که از قسمت پایین ساقه را میخوره.
اینها بصورت بذر تکثیر میشوند بذر آنها درهمان محل کاشت میریزه ومجددا سال بعد سبز میشوند به گل ستاره ای ها معروفند عکس گل چند نمونه را درزیر برای شما میگذارم.
اون گلی هم که گفتی فکر کنم توهمینها باشه.
مشاهده پیوست asteraceae.jpg

آخرین ویرایش:

m_mahdi_tbt

عضو جدید
سلام
اسم گل مارگریـت
مارگـریت گیـاهی است یکساله یا چند ساله

طرز کاشت:
از نیمه اسفند تا آخر فروردین بذر آن را در خزانه می کارند.
و به صورت نشا نیز میتوان کاشت :ابتدا بوته های حاصلـه را در خزانه دوم قـوی کرده و سپس از اردیبهشت ماه در محل
اصلی نشا می کنند.
کاشت مستقیم: پس از برطرف شدن سرمـای بهاره در محل اصلـی به صورت مستقیم می کارند.
خاک: خاک حاصلخیز و سبک و قابل نفوذ به آب مناسب تر است.
زمان گل دهی: از اواخر بهار گل می دهد.
یک آفت مهم داره واون مورچه است که از قسمت پایین ساقه را میخوره.
اینها بصورت بذر تکثیر میشوند بذر آنها درهمان محل کاشت میریزه ومجددا سال بعد سبز میشوند به گل ستاره ای ها معروفند عکس گل چند نمونه را درزیر برای شما میگذارم.
اون گلی هم که گفتی فکر کنم توهمینها باشه.
مشاهده پیوست 154803
خیلی خیلی ممنون بابت راهنمایی جامع و کاملتون، پس این گلم تقریبا مثل گل اطلسی و ناز سوزنی میمونه که بزرش میرزه، خیلی جالبه ، از این دسته گل ها و گل های پیاز داری که با اقلیم تهران بخونه میشه بیشتر معرفی کنید؟
من این هارو برای کاشت تو یه باغ میخوام ، و دارم سعی میکنم یه جوری کار کنم که تو هر فصل حداقل یه گل داشته باشم ، اما چون نمیتونم زیاد رسیدگی مستمر داشته باشم و هر سال و هر فصل گیاه تازه بکارم ترجیح میدم از اینجور گیاه ها که خودشون زیاد میشن و به زندگیشون ادامه میدن بیشتر استفاده کنم، فرضا من برای اواخر زمستان و اوایل بهار نرگس شیراز و میمون رو درام ، برای الان گل اخگر هست که تازه داره گل میده و برای حدود 2 ماه دیگه همون گلی که گفتم اسمشو نمیدونم و ریشه زیر زمینی داره گل میده ، اما حد فاصل این 2 ماه یعنی تو اردیبهشت و خرداد گل ندارم ، برای پاییز هم زنبق دارم. امسال دارم گل یخ رو آماده میکنم پارسال بذرشو کاشتم سبز شد امسال داره جون میگره آماده میشه برای کاشتن. دوستان با توجه به خواسته ی من اگر مطلبی دارن ممنون میشم بنده رو در جریان بزارم تا بتونم از نظر اساتید خودم استفاده کنم ، چون من علم کشاورزی ندارم ولی خیلی علاقه دارم به این کار:)

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
salam be hame mohandesin mohtarame mikhastam rajebe vermi compost yekam etelaat begiram taghribam 0 ta 100 age kasi maghale ya file pdf rajebe in mozoo dare kheyli khoshhal misham komakam kone mohammad_esmailzade.1989@yahoo.com

شما مراجعه کنید اینجا:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/334803-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%B4-%DA%A9%D8%B1%D9%85-%D8%AE%D8%A7%DA%A9%DB%8C-%D9%88-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D9%88%D8%B1%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%85%D9%BE%D9%88%D8%B3%D8%AA

gmaissam

عضو جدید
نگهداری سیر درانبار

نگهداری سیر درانبار

سلام
1تن سیر خشک دارم که از مزرعه چیدم،درحال حاضر نمی خوام بفروشم چون فوق العاده ارزون شده،میخوام دو یا سه ماه نگهشون دارم اما میترسم دوباره سبز بشن یا حتی بپوسن چیکار میتونم بکنم که این اتفاق نیوفته ونگهشون دارم(برای خشک کردنشون چندروز تو آفتاب گذاشتم ولی بعضی هاش سبز شده)

majid_m

عضو جدید
خشک کردن به وسیله ماکرویو

خشک کردن به وسیله ماکرویو

کمک کمک کمک : :que: سلام و خسته نباشید.مطالبی در مورد خشک کردن با ماکروویو میخواستم.ممنون میشم کمکم کنید. اگه در مورد تاریخچه خشک کردن کسی اطلاعاتی داره ممنون میشم کمک کنه

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
کمک کمک کمک ::que: سلام و خسته نباشید.مطالبی در مورد خشک کردن با ماکروویو میخواستم.ممنون میشم کمکم کنید. اگه در مورد تاریخچه خشک کردن کسی اطلاعاتی داره ممنون میشم کمک کنه

سلام
منظورتون خشک کردن گیاهه ؟ هیچ کس از مایکروویو استفاده نمی کنه

بهونه

عضو جدید
سلام خدمت همه ی مهندسین کشاورزی ;)
من در مورد درختان دریایی و اینکه چه درختانی رو میشه تو آب کاشت یکم اطلاعات میخواستم
ممنون میشم اگه راهنمایی کنید و یا منبعی رو معرفی کنید

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خدمت همه ی مهندسین کشاورزی ;)
من در مورد درختان دریایی و اینکه چه درختانی رو میشه تو آب کاشت یکم اطلاعات میخواستم
ممنون میشم اگه راهنمایی کنید و یا منبعی رو معرفی کنید

جلبک های ماکروسکوپی رو میشه در مزرعه ی دریایی کاشت

مثل فوکوس

http://en.wikipedia.org/wiki/Seaweed

http://fa.wikipedia.org/wiki/جلبک_دریایی

آخرین ویرایش: