مشاوره، سوال و درخواست مطالب زراعت و اصلاح نباتات

maxim_hm

عضو جدید
سلام

سلام

سلام. میتونید از سایت ICARDA استفاده کنین. آدرس سایت رو جستجو کن، وارد که شدی با کلمات کلیدی که داری مقاله های زیادی میتونی پیدا کنی.
اگه کمک بیشتر خواستی بهم ایمیل بزن. hanifreza_motamed@yahoo.com
موفق باشی.:smile:

maxim_hm

عضو جدید
خانم جعفری شما میتونین اطلاعات لازم رو از کتابخونه دانشگاه چمران یا ملا ثانی بدست بیارین.
اگه کمک بیشتری خواستین شاید بتونم کمک کنم اما قول نمیدم. ایمیل بزنید لطفا. hanifreza_motamed@yahoo.com
(من روی پاسخ کلیک کردم، چرا تاپیک میشه ؟؟!)

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام. میتونید از سایت ICARDA استفاده کنین. آدرس سایت رو جستجو کن، وارد که شدی با کلمات کلیدی که داری مقاله های زیادی میتونی پیدا کنی.
اگه کمک بیشتر خواستی بهم ایمیل بزن. hanifreza_motamed@yahoo.com
موفق باشی.:smile:
سلام :
از لطف شما ممنونم ولی من منبع فارسی می خواستم .

آخرین ویرایش:

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
:)در مورد گیاه شناسی پنبه مقاله کامل می خوام:que::redface:

سلام به توی ای دوست خوبم... یک مقاله پیدا کردم از توی اینترنت. امیدوارم بدردتون بخوره. البته با یک جستجوی کوچولو پیداش کردم. حتما بیشتر و بهتر از اینا هم هست.
:gol::gol::gol:

پیوست ها

• Panbeh.pdf
    204.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mousavi1352

عضو جدید
دانلود اي بوك تخصصي

دانلود اي بوك تخصصي

سلام. لطفا" آدرس سایتی که بشه ebook تخصصی زراعت ،کشاورزی ویا اکولوژی را دانلود نمود را اگه لطف کنید بسیار ممنون میشم
با سلام
در حال حاضر تا جايي كه من اطلاع دارم بهترين سايتي كه بشه كتاب‌هاي تخصصي را دانلود كرد از سايت www.gigapedia.org هست كه بايد ابتدا عضو بشيد و مي تونيد دامنه وسيعي از كتب رو دانلود كنيد.

chagale63

عضو جدید
عنوان پروژه

عنوان پروژه

سلام
ميخواستم واسه عنوان پروژم ازتون كمك بخوام.
ممنون
رشته زراعت

زراعی

عضو جدید
سلام دوست عزیز عید شما مبارک:gol: اگه میشه واضحتر بگید چی میخواهید شاید بتونم کمکی بکنم (محصول خاصی مد نظرتونه؟)

محسن82

عضو جدید
پاسخ

پاسخ

با سلام من در مورد موضوع مورد نظر شما كار كرده ام و پايان نامه هم دارم اگه عجله نداريد صبر كنيد تا مقاله ام را چاپ كنم بعد مطالب را برايتان ميفرستم:gol:

محسن82

عضو جدید
با سلام من در مورد موضوع مورد نظر شما كار كرده ام و پايان نامه هم دارم اگه عجله نداريد صبر كنيد تا مقاله ام را چاپ كنم بعد مطالب را برايتان ميفرستم:gol:

زراعی

عضو جدید
سلام سال جدید را به تمامی ایرانی ها تبریک میگویم :gol:کسی میتونه از هورمون های گیاهی مطلبی بزاره (قیمت،کاربرد در زراعت، مقدار آن در گیاه مربوطه و ...). *هدف اصلی من کوتاه کردن قد گیاه است .*ممنمون میشم.

محسن82

عضو جدید
اگه در مورد درصدهاي كارشناسي ارشد وكارنامه زراعت و علفهاي هرز و اگرواكولو‍زي اطلاعاتي داريد لطفا يا در سايت و يا به ايميل mohsenkhoob82@gmail.com برايم بفرستيد ممنون ميشوم اگه بگين كدوم دانشگاه قبول شدين وآخرين رتبه پذيرفته شده روزانه اين رشته ها چقدر بوده.
با تشكر:gol:

محسن82

عضو جدید
اگه در مورد درصدهاي كارشناسي ارشد وكارنامه زراعت و علفهاي هرز و اگرواكولو‍زي اطلاعاتي داريد لطفا يا در سايت و يا به ايميل mohsenkhoob82@gmail.com برايم بفرستيد ممنون ميشوم اگه بگين كدوم دانشگاه قبول شدين وآخرين رتباگه در مورد درصدهاي كارشناسي ارشد وكارنامه زراعت و علفهاي هرز و اگرواكولو‍زي اطلاعاتي داريد لطفا يا در سايت و يا به ايميل mohsenkhoob82@gmail.com برايم بفرستيد ممنون ميشوم اگه بگين كدوم دانشگاه قبول شدين وآخرين رتبه پذيرفته شده روزانه اين رشته ها چقدر بوده.
ه پذيرفته شده روزانه اين رشته ها چقدر بوده.

saman 67

عضو جدید
درخواست کمک

درخواست کمک

خیلی وقت پیش در مورد آزولا تحقیق کردم متوجه شدم توجیه اقتصادی برای تولید داره الان کارم یه خورده جدی تر شده دوستان میتونید به سوالاتم جواب بدید؟
وقتی که میخوان یه تغییری توی جیره دام بدن روی چه چیزاییش فکر میکنن؟
درصد پروتیینش بالاس چرا تولید صنعتی نمیشه؟
:cry::cry:

a.jaberzadeh

عضو جدید
سلام به دوست عزیز.
گندم در شرایط آبی خوزستان با توجه به کشت قبلی از نیمه دوم مهر آغاز میشه.در مورد مدیریت مزرعه با توجه به شرایط مزرعه اطلاعات بیشتری بدین تا بشتر کمکتون کنم

a.jaberzadeh

عضو جدید
دوست عزیز عنوان پروژه تو بگو تا به تونم کمکت کنم.
یا هنوز در باره پروژه تصمیم نگرفتی

a.jaberzadeh

عضو جدید
دوست گرامی اگر ممکنه بیشتر توضیح بده که روی چه گیاهی میخوای کار کنی و چه منطقه ای تا بهتر بهتونم کمکت کنم.فقط اینکه قیمت هورمونها بسیار گرون هستن و با توجه به نوع گیاه مقدار دوز متفاوت است.

a.jaberzadeh

عضو جدید
منظور شما گیاه آرولا هستش چون من آزولا نشنیدم.اگر آرولا هستش در حال حاضر دارن تحقیق میکنن در شرایط خوزستان جواب خوبی نداد و الان در شمال این کارو انجام دادن که جواب بسیر خوبی کرفته شد.در مورد جیره بندی من اطلاعی ندارم.

طلوع خورشید

عضو جدید
درخواست راهنمایی

درخواست راهنمایی

باعرض سلام و ادب و احترام خدمت اساتیدو دوستان بزرگوار-ازمحضرشما تقاضا دارم آخرین و جدیدترین اطلاعات را در مورد ساخت گلخانه های فوق پیشرفته و همچنین نحوه اجرای موفق انواع کشتهای هایدروپونیک رادرصورت امکان ایمیل فرمایید. باتشکروقدردانی فراوان

Amir.D

عضو جدید
کمک کمک کمک . . .

کمک کمک کمک . . .

کسی این گیاه و میشناسه ؟
بهش میگن swichgrass
ولی اسم علمیش نیس . کسی اسم علمیش رو میدونه؟

;)Christabelle_1185998384_815.jpg

pariaa

عضو جدید
تاریخ کاشت

تاریخ کاشت

سلام. کسی می تونه بگه تاریخ کاشت و برداشت گندم، جو، یونجه و ذرت در اصفهان چه زمانی هست؟؟؟ یا کتابی وجود داره که تاریخ کشت ها رو داشته باشه؟؟

"Pejman"

سلام. کسی می تونه بگه تاریخ کاشت و برداشت گندم، جو، یونجه و ذرت در اصفهان چه زمانی هست؟؟؟ یا کتابی وجود داره که تاریخ کشت ها رو داشته باشه؟؟

سلام عزیزم. کتای زراعت عمومی محمد رضا خواجه پور .. انتشارات دانشگاه صنعتی اصفهان

کتاب زراعت غلات ... انتشارات دانشگاه شهید چمران اهواز... نوشته قربان نور محمدی و ...

در این 3 کتاب کاملا نوشته شده.

Behnamhbn

عضو جدید
کشاورزی

کشاورزی

سلام درمورد اهمیت پتاسیم در گیاهان یه مقاله می خواستم کمکم کنید

hbn

عضو جدید
ککککککککککممممممممممممممم مکککککککک

ککککککککککممممممممممممممم مکککککککک

یه مقاله درمورد اهمیت پتاسیم در گیاهان می خواستم خیلی ضروریه

"Pejman"

یه مقاله درمورد اهمیت پتاسیم در گیاهان می خواستم خیلی ضروریه

• مناسبترین كود پتاسيمي موجود،صد در صد قابل حل در آب و تقریبا فاقد کلر
• ایده آل برای مصرف در هر نوع روش آبیاری
• قابل مصرف در خاکهای اسیدی و قلیائی
• پائین ترین ضریب شوری و شاخص آبشوئی نسب به سایر کودهای پتاسیمی

معرفي:
سولوپتاس منبع تامین کننده پتاسیم ،از مهمترین عناصر اصلی مورد نیاز گیاه، و همچنین گوگرد میباشد که از قابلیت حل صد در صد در آب درزمانی کوتاه برخوردار بوده و کاملا دوستار محیط زیست میباشد.
سولوپتاس از مقادير بهينه عناصر پتاس و گوگرد تشکیل شده كه به سهولت قابل جذب ريشه و برگ گياهان مي‌باشند.

اهمیت پتاسیم در گیاه

فعال کردن آنزیم های گیاهی، متابولیسم هیدروکربنها و ساخت پروتئین، تاثیربرفتوسنتز، تنظیم فشار اسمزی، تقسیم سلولی و رشد سلولها، بازو بسته شدن روزنه ها، انتقال مواد در آوندهای آبکش، موازنه آنیون و کاتیون، افزایش کارائی مصرف آب،افزایش مقاومت به سرمازدگی خشکی و شوری، افزایش مقاومت به بیماریهای گیاهی و خوابیدگی غلات، کمک به تثبیت ازت در بقولات،بهبود کیفیت محصولات کشاورزی، ...

مزایای مصرف سولوپتاس

• كود پتاسيمي مناسب براي كاهش نيترات:
نيترات بيش از حد در موقع تشكيل ميوه باعث افت كيفيت ميوه مي‌شود، سولوپتاس برنامه‌هاي كوددهي را مطلقاً به منظور تأمين نياز به موقع محصول با نيترات پايين تنظيم میکند.
• ناچیز بودن میزان كلر:
سولوپتاس حاوی حدود 6/0% کلر میباشد،يون كلر از اجزاء قابل ملاحظه موجود در خاك‌هاي شور است و زيادي آن باعث افت كيفيت بسياري از محصولات كشاورزي كه بدان حساس هستند، مي‌شود.
• پائین ترین شاخص‌آبشويي و ضريب شوري نسب به سایر کودهای پتاسیم(نيترات‌پتاسيم و كلرور پتاسيم):
سو لو پتاس براي مناطقي كه در معرض ريسك شوري قرار دارند بهترين منبع پتاسيمي مي‌باشد همچنين اين كود آبشويي كاتيون‌ها در خاك‌هاي سبك را كاهش داده که در نتیجه كمتر در معرض آبشويي قرار مي‌گيرند.
• افزايش عملکرد ، کیفیت و ارزش غذايي:
سولوپتاس اثر مثبت در توليد انواع ويتامين‌ها، نشاسته و قندها داشته كه ارزش غذايي محصولات را بالا مي‌برد.
• افزایش مقاومت محصولات به بیماریها، صدمات فیزیکی و بهبود قابلیت انبار داری
• نتيجه يكنواخت در خاك‌هاي متفاوت:
سولوپتاس pH سطح ريشه‌ها در خاك‌هاي قليايي و شور را كاهش مي‌دهد و در نتيجه حلاليت و جذب فسفر، آهن و ريزمغذي‌ها بوسيله ريشه گياهان تسهيل مي‌شود.
• واجد عنصر پراهميت گوگرد :
گوگرد به صورت یون سولفات وجود دارد كه به سهولت بوسيله گياهان جذب مي‌شود و براي ساختمان تركيبات مهمي مثل آمينواسيدها و پروتئين‌ها بكار رفته و در واكنش‌هاي فتوسنتز نيز دخالت دارد.
• شستشوی سیستمهای آبیاری قطره ای بدلیل خاصیت اسیدی

• حلالیت بالا:
سولوپتاس در آب حلاليت بالايي داشته که سرعت آن به كيفيت آب آبياري و روش مخلوط كردن نيز بستگی داردتوصيه مي‌شود كه سولوپتاس قبل از اضافه كردن كودهاي ديگر بخصوص كود منيزيم در آب حل شود.
• ایده آل برای مصرف از طریق روشهای مختلف آبیاری ( کرتی، نواری ،جوی و پشته ای، بارانی، قطره ای ، ...) و محلولپاشی برگی.

روش مصرف
سولوپتاس هم از طریق سیستم های مختلف آبیاری و هم بروش محلولپاشی برگی قابل مصرف میباشد:
• كود آبياري:
دفعات يا فاصله زمان بين كود آبياري با سولوپتاس بسته به نوع خاك متغير خواهد بود. مثلاً كود آبياري در خاك‌هاي شني (بافت سبك) در مقايسه با خاك‌هاي رسي (بافت سنگين) كه ظرفيت بالايي در تثبيت پتاسيم دارند، بايد با دفعات بيشتر و هر بار با مقادير كمتر انجام شود.
• محلول‌پاشي برگی:
محلول‌پاشي با سولوپتاس جهت رفع و يا پيشگيري از كمبود پتاسيم تحت شرايط زير بسیار موثرمیباشد :
ـ در مواقع برداشت بسيار سريع پتاسيم بوسيله گياه (مثلاً در موقع تشكيل يا رشد ميوه)
ـ در مواردي كه ظرفيت تثبيت پتاسيم خاك زياد باشد.
ـ در شرايط شور يا مواقعي كه در ديمزار ميزان رطوبت كم باشد.
محلول‌پاشي سولوپتاس حتي در شرايطي كه كمبود پتاسيم وجود نداشته باشد نيز بسيار مؤثر است. محلول‌پاشي به منظور تأمين پتاسيم اضافي، در مواردي كه كود پتاسيم به خاك اضافه شده است راه بسيار باصرفه‌اي براي توليد محصولات با بهترين كيفيت مي‌باشد (بخصوص در انگورو سایرميوه جات).

روش های تهیه محلول سولوپتاس
ـ برای روش کود آبیاری مقدار مورد نظر در 300 تا 500 لیترآب حل گردد مقدار سولوپتاس را به تدریج به آب اضافه كنيد و در صورت محلولپاشی ابتدا تانكر آب را تا دو سوم حجم پر كنيد و سپس 3/1 باقیمانده با آب رقیق گردد، ، آب را دائماً بهم بزنيد تا كود كاملاً حل شود .
- در صورتيكه pH آب قليايي باشد (8<PH) بهتر است اول آن را اسيدي نموده و سپس محلول تهیه شود.
ـ میزان مصرف سولوپتاس بسته به نوع کشت و سن درختان متفاوت است ، حداکثر غلظت محلول از 100 گرم در لیتر نباید بیشتر باشد.

میزان مصرف سولوپتاس برحسب کیلوگرم در هکتار

روش مصرفسبزیجات و محصولات گلخانه‌ایدرختان میوهمحصولات زراعیزمان مصرفکود آبیاری7-1215-359-15در طول فصل زراعی تکرار براساس نیازآبیاری تحت فشار (قطره‌ای و بارانی)5-910-159-15محلول پاشی برگی4-77-125-10

قابلیت اختلاط پذیری:
سولوپتاس را با میزان توصیه شده مي‌توان با اكثر كودها بجز تركيبات كلسيم مخلوط كرد زیرا موجب تشكيل رسوب سولفات كلسيم (CaSO4) میگردد، توصیه میگردد سولوپتاس قبل از سایر کودها (بخصوص کودهای حاوی منیزیم ) در آب حل شود. بعلاوه محلول این کود را مي‌توان با اكثر سموم حشره‌كش و ضد قارچ به منظور محلولپاشی مخلوط نمود( قبل از مصرف در سطح وسیع تست اختلاط پذیری توصیه میگردد).

مقادیر توصیه شده کلی بوده و میزان دقیق مصرف بسته به سن گیاه، شدت کمبود عناصر (براساس آزمون خاک و برگ) و شرایط محیطی، با مشورت کارشناسان ذیصلاح تعیین می‌گردد.با توجه به کلی بودن توصیه‌های فوق و همچنین تنوع شرایط آب و هوائی و ارقام محصولات کشاورزی آزمایش در سطح محدود، قبل از مصرف در سطح وسیع توصیه می‌گردد.مسئولیت خسارات ناشی از عواملی که خارج از کنترل کارخانه سازنده است متوجه مصرف کننده می‌باشد.