مسابقه ••• هر کی گفت مشکل چیه؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
آخخخخخ جونمي جون بالاخره منم يه جا برنده شدم...هوراااااا

دوست جوناي عزيزم بفرماييد ...ها اي كه گفتم يعني چه؟؟؟

Turf fairy ring

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
Turf fairy ring

Turf fairy ring

برای از بین بردنش از سم خوشگل "کاربندازیم " استفاده میکنیم .... 2 در هزار باید باشه فکر کنم ....

یک نوع قارچ هست که رنگ میپرونه البته اگه اشتباه نکرده باشم ....

پ.ن : بالایی اطلاعات خودم بود :D

رفتم نت گشتم دیدم چه خبره ... :D یه چیزی گفتم البته دوستان میتونن کاملش کنن .. البته اگه میدونین از اطلاعات خودتون استفاده کنین و بعدش با نوشته خودتون مقایسه کنین .. البته شماها مثل من به نوشته هاتون نمیخندین :thumbsup2: :biggrin:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
Soybean target spot یعنی چی!؟

یکم توضیح بدین که ممنون میشه افسون خانم! :surprised:

با اجازه اساتيد

بيماري لكه موجي سويا....كه البته اين بيماري در بسياري از محصولات خصوصا سيب زميني و گوجه فرنگي يا آفتابگران و ... هم ديده ميشه.
اين بيماري به شكل علائمي بر روي برگها ظاهر ميشه كه بصورت لكه هاي قهوه ايي رنگي كه دواير متحدالمركزبا حاشيه هاي كلروتيك كه به صورت موجي شكل هستند رو بوجود مياره كه به سرعت هم پخش ميشن و توسعه پيدا ميكنن

فكر ميكنم عاملش هم قارچي به نامAlternaria solanباشه هان؟
اجازه هست من یه توضیح کوچولو در مورد این سوال بدم؟
خیلی ممنون که اجازه دادین!
اصطلاح target spot برای بیماری لکه برگی ناشی از قارچ Corynespora cassiicola بکار برده میشه که به دلیل شکل ظاهری که ایجاد میکنه بعضیا لکه موجی هم بهش میگن. اما عبارت لکه موجی بطور اختصاصی برای لکه برگی های ناشی از قارچ Alternaiia گفته میشه.

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنون از توضحياتتون :w16:

رضا يه چي ميگم اگه اشتباه بود نخنديا...به حساب جواب هم نذار اين از نگاه اولم بود بعد بيشتر تحقيق ميكنم شايد بتونم جواب بدم....يه جورايي مثل آنتراكنوز لوبيا هست..

بگو حالا مجبوري يه چيزي بگي....!!!

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنون از توضحياتتون :w16:

رضا يه چي ميگم اگه اشتباه بود نخنديا...به حساب جواب هم نذار اين از نگاه اولم بود بعد بيشتر تحقيق ميكنم شايد بتونم جواب بدم....يه جورايي مثل آنتراكنوز لوبيا هست..

بگو حالا مجبوري يه چيزي بگي....!!!

چرا اینجا تار عنکبوت بسته؟ ببین یه وجب خاک گرفته! کجایند مردان بی ادعا؟!

تالار کشاورزی خیلی وقته این ریختی شده آقا رضا:confused::confused:

همينه ديگه...دو روز كه نباشم اينجا رو خاك كه هيچي طوفان شن ميگيره....

معلوم نيست اين بچه كجا رفته....حميييييييييييد...كجايي مادر..؟؟ بدو بيا هزارجور كار داريم

رضا جان من نظرديگه اي ندارم...ميتوني راهنمايي كني عزيز؟؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
رضا جديدا يه چيزي خوندم به اسم خوره...بيماري سيتوسيو ريوز ـ سرطان طوقه
ممكنه اين بيماري همون باشه...هيچ عكسي ازش نديدم..واسه همين شك دارم...

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا اینجا تار عنکبوت بسته؟ ببین یه وجب خاک گرفته! کجایند مردان بی ادعا؟!

آمدم جانم به قربانم ولی ...

همينه ديگه...دو روز كه نباشم اينجا رو خاك كه هيچي طوفان شن ميگيره....

معلوم نيست اين بچه كجا رفته....حميييييييييييد...كجايي مادر..؟؟ بدو بيا هزارجور كار داريم

ایول مامان گلاب ...
چه عجب یاد ما افتادی مامان!؟
مامان جان میرم سرکار ... گرفتارم ... بابا که نمیره سرکار! من مجبور میشم!

من بذارم؟ رو چشَم...
بفرمایید مشکلش چیه؟

اینم یه راهنمایی کوچولو (!):

رضا جان ... شرمنده ها متاسفانه من که تجربه امثال شماها رو ندارم!
اما بنظرم برق زدگی نخوده!
علائمش ... شاخه قارچ بیماریزاش ... یه چیزی تو مایه های برق زدگیه نخوده!
شایدم دارم اشتباه میکنم!
اگه اشتباه بود پست رو منهدم کنید!
اما اگه درسته بگید تا توضیح بیشتر بدم!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
برق زدگی نخود!

برق زدگی نخود!

برق گرفتگی نه نه ببخشید برق زدگی نخود که یکی از عوامل محدود کننده در کشت نخود محسوب میشه در اثر آلودگی به قارچی به نام Ascochyta rabiei ایجاد میشه!
عمده این بیماری از بذر کاشته شده شیوع پیدا میکنه!
در این بیماری تمام قسمتهاي هوايي گياه اعم از ساقه، برگ، غلاف و حتي بذر ممكن است آلوده شود و فقط ريشه ها از حمله قارچ مصون مي ماند.
پس مرحله اول مبارزه یا اولین اقدام علیه اون استفاده از بذور عاری از آلودگیه!

در زمینه نخود بیشترین تحقیقاتی که صورت گرفته در خود ایران بوده!
کلا ایرانی جماعت عاشق نخوده!

با این حال نمیتونیم این بیماری رو کامل درمان کنیم. اما میتونیم با رعایت مواردی از گسترش اون جلوگیری کنیم ... چند رقم مقاومم وجود داره به نام های نخود سیاه زران زنجان و نخود شماره 154 کرج و رقم C.612 که میتونن مقاومت خاصی از خودشون نشون بدن!

در ایران، شریف و همکاران در سال 1345 و شرفه و بنی هاشمی در سال 1371 مطالعاتی رو تو این زمینه یعنی آلودگی بذور نخود به این بیماری و تاثیر قارچکش های مختلف بر روی اون انجام دادند.

اگر این دوستانمون نبودن! الان نخودم کیلو خدا تومن بود!

البته از این بیماری با نام Ascochyta pisum & pisi هم یاد میکنن.

Phyto

مدیر تالار
حمید رفته گل بچینه!
حمییییییییییید... بیا سوال بذار تا افسون تاکسیدرمیت نکرده!

گلابتون

مدیر بازنشسته
آخخخخخ جونمي جون بالاخره منم يه جا برنده شدم...هوراااااا

دوست جوناي عزيزم بفرماييد ...ها اي كه گفتم يعني چه؟؟؟

Turf fairy ring

یک نوع قارچ هست که رنگ میپرونه البته اگه اشتباه نکرده باشم ....

واسه يه بارم كه اينجا برنده شديم و سوال گذاشتم ...استقبال شايسته دوستان پرم رو سوزوند...:w05::w05::w05::w05:

اكشال نداره...اينم پاسخ واژه...
حلقه هايي بر روي چمن ايجاد مي شود که چمنهاي موجود در اين حلقه ها قهوه اي رنگ شده و خشک مي شوند. بر روي لبه هاي اين حلقه قارچهاي سمي رشد مي کنند. براي مقابله با اين بيماري راه حل شيميايي وجود نداشته و فقط بايد قسمتهاي آلوده جمع آوري و نابود شوند. البته با دقت تا هاگهاي قارچ (عامل بيماري) در سطوح ديگر چين پخش نشود – معمولاً اواخر تابستان تا پاييز امکان مشاهده اين بيماري وجود دارد.

فكر ميكنم تنها كسي كه پاسخگو بودند ...تنها برنده هم باشند...:w05:

Phyto

مدیر تالار
واسه يه بارم كه اينجا برنده شديم و سوال گذاشتم ...استقبال شايسته دوستان پرم رو سوزوند...:w05:
اصلا پاک فراموشمون شده بود که اینجا سوال واژه هم داره!
هرچند اینی که گفتی من اصلا نشنیده بودم تا کنون...
ولی هرچی هست خیلی جالبه! چرا این ریختی مث حلقه؟!!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
حمید رفته گل بچینه!
حمییییییییییید... بیا سوال بذار تا افسون تاکسیدرمیت نکرده!

:w18:
چشم رضا جان ...

واسه يه بارم كه اينجا برنده شديم و سوال گذاشتم ...استقبال شايسته دوستان پرم رو سوزوند...:w05::w05::w05::w05:

اكشال نداره...اينم پاسخ واژه...
حلقه هايي بر روي چمن ايجاد مي شود که چمنهاي موجود در اين حلقه ها قهوه اي رنگ شده و خشک مي شوند. بر روي لبه هاي اين حلقه قارچهاي سمي رشد مي کنند. براي مقابله با اين بيماري راه حل شيميايي وجود نداشته و فقط بايد قسمتهاي آلوده جمع آوري و نابود شوند. البته با دقت تا هاگهاي قارچ (عامل بيماري) در سطوح ديگر چين پخش نشود – معمولاً اواخر تابستان تا پاييز امکان مشاهده اين بيماري وجود دارد.

فكر ميكنم تنها كسي كه پاسخگو بودند ...تنها برنده هم باشند...:w05:

مامان گلاب گلاب به روت من که اصلا حواسم نبود ... فکر کردم جوابشو دادن! :w25:
حالا خودمونیما ... این بیماری هم اهمیت زیادی نداشت ...
گیاهایی امثال چمن که نیاز به مراقبت ندارن ... چون صرفه اقتصادی ندارن!
حتی شمشادایی که کنار خیابون میکارن!
یه جایی دیدم قسمت بزرگی از این شمشادا سفیدک سطحی گرفته بودن در حد فاجعه پاکستان ... اما کسی کاری نمیکرد ... مبارزه ای نداشت ...
آخرش که خود قارچه کم اورد و از رو رفت اومدن برای هرس!!!

اصلا پاک فراموشمون شده بود که اینجا سوال واژه هم داره!
هرچند اینی که گفتی من اصلا نشنیده بودم تا کنون...
ولی هرچی هست خیلی جالبه! چرا این ریختی مث حلقه؟!!

منم از اینا!

Phyto

مدیر تالار
چرا اتفاقا خیلی جاها چمن نقش مهمی ایفا میکنه! خیلی مهمتر از شمشاد. ولی اون چیزی که برای من خیلی جالب بود حلقه دوستی و برادری بین قارچهائیه که سایه شومشون بر گرده پس زمینه فضای سبز گرد خاکستر میریزه... کی میدونه چرا به این حالت رشد میکنن؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا اتفاقا خیلی جاها چمن نقش مهمی ایفا میکنه! خیلی مهمتر از شمشاد. ولی اون چیزی که برای من خیلی جالب بود حلقه دوستی و برادری بین قارچهائیه که سایه شومشون بر گرده پس زمینه فضای سبز گرد خاکستر میریزه... کی میدونه چرا به این حالت رشد میکنن؟

چرا به این حالت رشد میکنن رو زیاد سر در نیووردم!
اما حلقه است دیگه
دقت کردی یه ماری اگه بخواد طعمه خودشو بکشه اول با چنبره دور او اونو از پا درمیاره!؟
این قارچها هم همینطوری تشریف دارن
اول دورتا دور چمن ها رشد میکنن ... بعد با ترشح توکسین هایی که دارن باعث میشن چمن ها از پا در بیان
این همون زندگی مسالمت آمیزه!
شایدم یه نوع همزیستی محسوب میشه از نوع بکش بکشش!
اینارو از خودم گفتما ...
مامااااااااااان گلاب بیشتر توووووضیح میدی کنجکاو شدم؟!!! :surprised:

گلابتون

مدیر بازنشسته
حميد جان منم با رضا موافقم ...خيلي جاها چمن نقش مهمي رو ايفا ميكنه مثلا زمينهاي ورزشي يا توي ويلاها يا توي فضاهاي سبز شهرداري خصوصا جاهايي كه براي نمايش عمومي هست ...

ولي رضا جان ...حميد جان منم نميدونم علتش چي ميتونه باشه...براي منم جالب بود كه سوالش رو مطرح كردم ...و مهم اينه كه حلقه وار اين اتفاق ميفته....و اسمش هم روش هست..چون اگه بگيم روي ريزوم اين اتفاق ميفته و ريشه ها به صورت دايره ايي تشكيل ميشن كه نميشه چون قارچ كه ريشه نداره...
شايد پراكنش هاگها به اين صورت باشه...نميدونم ...به هرحال عجيبه...

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
ننه گلاب؛ داش رضا ... من منظورم این نبود که خود چمن ارزش نداره !
منظورم این بود که مبارزه با اون ارزش اقتصادی نداره ... بخاطر همینه که فرمودین برای مبارزش اون قسمت از زمین رو هر جوری شده از بین میبرن!
شاید خیلی بی اهمیت هم باشه ... آخه اقتصاده که اهمیت این گونه مسائل رو بیان میکنه!

گلابتون

مدیر بازنشسته
ننه گلاب؛ داش رضا ... من منظورم این نبود که خود چمن ارزش نداره !
منظورم این بود که مبارزه با اون ارزش اقتصادی نداره ... بخاطر همینه که فرمودین برای مبارزش اون قسمت از زمین رو هر جوری شده از بین میبرن!
شاید خیلی بی اهمیت هم باشه ... آخه اقتصاده که اهمیت این گونه مسائل رو بیان میکنه!

خب مادرجان
اولا كه ارزش اقتصادي هر چيزي رو خودش تعيين ميكنه...بعدشم مثلا اگه بشه از اين اتفاق پيشگيري كرد اشكالي داره؟...مثلا اگه همين دايره هاي مرگ آور در چندين نقطه يه زمين فوتبال اتفاق بيفته به نظرت علاوه بر ارزش اقتصادي بر روي زماني كه براي كاشت مجدد آن بكار ميره هزينه بردار نيست؟....البته ميدونم كه براي اينجور مكانهاي از چمنهاي از قبل كاشته شده استفاده ميكنن اما بازم اگر خسارت وسيع باشه هزينه هنگفتي برميداره...
يه چيز ديگه هم هست..يادمه يكي از همكارام ميخواست بذر چمن بخره...اينقدر از اين و اون سوال كرد و انواع و اقسام بذر رو بالا و پايين كرد تا آخر سر يه نوع بذر چمن اسرائيلي رو براي ويلاش توي نياوران انتخاب كرد كه خدادتووووووووومن قيمتش بود....:eek: الان يادم نيست چقدر شد...اما يادمه خيلي مبلغ بالايي براي اين بذر چمن پرداخت...خب حالا فكر ميكني اگه اين اتفاق براي چمن ارزشمندي مثل اون بيفته ...دل صاحبش كباب نميشه ننه؟؟؟؟؟؟:cry:

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب مادرجان
اولا كه ارزش اقتصادي هر چيزي رو خودش تعيين ميكنه...بعدشم مثلا اگه بشه از اين اتفاق پيشگيري كرد اشكالي داره؟...مثلا اگه همين دايره هاي مرگ آور در چندين نقطه يه زمين فوتبال اتفاق بيفته به نظرت علاوه بر ارزش اقتصادي بر روي زماني كه براي كاشت مجدد آن بكار ميره هزينه بردار نيست؟....البته ميدونم كه براي اينجور مكانهاي از چمنهاي از قبل كاشته شده استفاده ميكنن اما بازم اگر خسارت وسيع باشه هزينه هنگفتي برميداره...
يه چيز ديگه هم هست..يادمه يكي از همكارام ميخواست بذر چمن بخره...اينقدر از اين و اون سوال كرد و انواع و اقسام بذر رو بالا و پايين كرد تا آخر سر يه نوع بذر چمن اسرائيلي رو براي ويلاش توي نياوران انتخاب كرد كه خدادتووووووووومن قيمتش بود....:eek: الان يادم نيست چقدر شد...اما يادمه خيلي مبلغ بالايي براي اين بذر چمن پرداخت...خب حالا فكر ميكني اگه اين اتفاق براي چمن ارزشمندي مثل اون بيفته ...دل صاحبش كباب نميشه ننه؟؟؟؟؟؟:cry:

:whistle:

اوههههههههههه ننه چه خبره!!!

خب ... هر چی شما بگی ... :redface:
اصلا چمن طلا!
راستی من باید سوال تصویری رو بزارم!:)