مسابقه ••• هر کی گفت مشکل چیه؟

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
striga گیاه ساحره-علف جادو
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]خانوادهscorophulariaceae:[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]اسم لاتین Witch weed:[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]
[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif] شرح: [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]این گیاه از خانواده گل میمون است ویک انگل ریشه است وچون تا قبل از خروج از خاک بیشترین خسارت خود را وارد می کند به آن علف جادو می گویند. 60گونه در جهان تشخیص داده شده که 11گونه به گیاهان زراعی خسارت وارد می کنند[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• گونه های مهم: [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• Striga asiatica مترادف:Striga lutea [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• Striga hermonthica مترادف : Striga senegalensis [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• Striga gesnerioides [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• مترادف : Striga orobanchoides [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]میزبان:[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• :Striga asiatica [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• به خصوص گیاهان زراعی ذرت ، سورگوم ، برنج و نیشکر ، گاهی اوقات گندم ، جو ، ارزن و غیره [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]:striga hormonthica [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]به خصوص ذرت خوشه ای و ذرت وهمچنین ارزن و نیشکر [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]:Striga gesnerioides [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]به خصوص در توتون ولوبیا چشم بلبلی و در گندمیان و گاهی در خانواده پیچک [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif][/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]خسارت: [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]بین 30تا60درصد متغیر است [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]تخمین زده شده دوسوم از 73میلیون هکتار زمین اختصاص داده شده به محصولات زراعی غلات در آفریقا خسارت وارد کند.در نتیجه افت محصول تا 70درصد که معادل 4/1 میلیون تن غله از دست رفته است. [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]به گفته بسیاری از کارشناسان striga به عنوان بزرگترین مانع برای تولید غذا در آفریقاست. [/FONT]
[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]زیست شناسی: [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]بذر: [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]دانه های قهوه ای کوچک striga می توانند برای مدت طولانی در خاک به حالت خواب باقی بمانند و تا زمان شروع رشد گیاه میزبان نمی توانند شروع به رشد کنند. [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]برای جوانه زنی باید در تماس نزدیک با گیاه میزبان باشد.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]اندازه بذر آنها حدود 2/. میلیمتر است. [/FONT]
[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]ترشح استریگول از طرف ریشه گیاه میزبان باعث تحریک جوانه زنی و تشکیل هوستاریوم می شود.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]تنها 5درصد بذر ها بلافاصله پس از رسیدگی جوانه می زندو95 درصد بعد از18-6 ماه جوانه می زند.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]20 -50هزار بذر در هر بوته تولید می کند.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]معمولا 10 روز پس از اولین بارندگی در حالی که میزبان در حال توسعه است حمله زیر زمینی خود را آغاز می کند.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• چرخه زندگی معمولا 90 تا 120 روز طول می کشد و نیاز به درجه حرارت حداقل 20 درجه سانتیگراد ، اما در 25-30 درجه سانتیگراد مطلوب است. [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• وقتی که شرایط برای جوانه زنی مهیا نباشد تا 20 سال می توانند در خاک زنده بمانند[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• این گیاه اساسا گرمسیری است.در عرض جغرافیایی30درجه شمالی و30 درجه جنوبی رشد می کند. [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• بعد از جوانه زنی استولون‌های استریگا برای بدست آوردن مواد غذایی به ریشه حمله کرده و علائم خسارت را می توان با مشاهده بی رنگ شدن برگها مشاهده کرد.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• اغلب کشاورزان وقتی این علف هرز به مزرعه آنها هجوم می آورد.مزرعه خود را رها می کردند زیرا رشد محصولات در این مزارع بیهوده بود. [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• خصوصیات گیاه شناسی:[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• برگ باریک متناوب یا متقابل بدون گوشوارک [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• گل زیبا پنتامر هرمافرودیت و کم وبیش غیر منظم پرچم 4 تایی و دی دینام تمکن محوری[/FONT]
[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• میوه کپسول که از حجره های متعدد تشکیل شده ودر هر حجره تعداد زیادی بذر وجود دارد.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• بخشی از ساقه زیر زمینی است بنفش رنگ ، استوانه ای ، تا حدودی ضخیم تر از قسمت های هوایی و 2.5-7.5 سانتی متر می رسد. ریشه های سفید هستند.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• دانه ها بسیار کوچک هستند و با میکروسکوپ تشخیص داده می شود. [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• :Striga asiatica [/FONT]
[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif] ساقه پرزدار سخت به شکل 4گوش و برگ حدود 4سانتی متر و1.5 تا3.5 میلیمتر پهنا[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• گلهای آن به صورت متناوب در سنبله مرتب شده وبه رنگهای قرمز صورتی ارغوانی یا سفید دیده می شوند. [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• Striga aspera:[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• ساقه ظریف است طول گیاه تا 50 سانتی متر می رسد.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• برگ متقابل بسیار باریک تا 5 سانتی متر طول و5 میلی متر عرض دارد.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• گل صورتی قرمز یا سفید [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Striga hormonthica:[/FONT]
[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif] ساقه پرزدار وسخت 4 گوش [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• برگ باریک و نوک برگ تیز [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• گل به رنگهای صورتی قرمز وسفید دیده می شود. [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• Striga gesneriodes:[/FONT]
[/FONT]

[FONT=arial, helvetica, sans-serif] تفاوت آن با گونه بالا در این است که ساقه در این گیاه سبز کمرنگ و گلها بنفش وگاهی سفید یا زرد است. [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• گیاه آنتونموفیل است (گرده افشانی توسط حشرات صورت می گیرد)[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• بذر های این گیاه توسط باد وحیوانات و... جا به جا می شود.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• تکثیر این گیاه از طریق بذر است [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• علل افزایش:[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• ضعیف بودن خاک[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• کشت یک محصول به صورت متوالی[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• کشت محصولی که آلوده به strigaبوده است.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• روشهای پیشگیری:[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif] از كاربرد وسايل كشاورزي آلوده با بذور استريگا ممانعت بعمل آيد.• جلوگيري از تغذيه حيوانات در مزارع آلوده به استريگا (بذور استريگا مي‌ توانند با كود حيوانات پخش گردند.)• استفاده از كودهاي ارگانيك براي غني سازي خاك (استريگا در خاكهاي فقير توسعه مي يابد)• عمليات تناوب زراعي (غلات، سويا، لگومها و آيش)از ببن بردن علف‌ هاي هرز استريگا قبل ازگلدهي جهت جلوگيري از پخش بذور آنها توسط باد.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• کنترول:[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• استفاده از استرایگول واتیلن مصنوعی برای تحریک جوانه زنی.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• استفاده از گیاهان تله برای تحریک جوانه زنی.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]• استفاده از علفکشهای آترازین و توفوردی. [/FONT]

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
اميرمسعود جوابو داد؟ الهام سوال گذاش؟ جواب اونو هم دادين؟ دير رسيدم؟
حالا اين عكسه چرا اينطوري شده؟ كف كرده انگاري
مثل برف شاديه
فكر كنم بلد نيستم

eliot -esf

کاربر ممتاز
ممنون الهام خانم. این هم سوال بعد، بفرمائید مشکل چیه:

مشاهده پیوست 87358

گیاه اش که دقیقا مشخص نیست چیه اخه فقط ساقه اش پیدا است !!!میشه اسم گیا ه اش بگین یا یک عکس بهتر بگذارین ؟؟؟

ولی فکر میکنم اثار خسارت افت باشه چون ی حشره های کوچولویی دیده میشه !!! مث شته یا کنه میمونند !!!نمیدونم منم !!!

گلابتون

مدیر بازنشسته
ببخشید من یه چی بگم؟؟؟

باشه میگم...

من میدونم که یه نوع زنجرک هست که در طول دوره رشد خود همچین کاری میکنه...به گمونم روی گیاه خارشتر هم بود...تاجایی که یادمه فکرمیکنم نسل اول این حشره بعد از تغذیه نزدیک طوقه یه کفی تولید میکنه و توی اون کف زندگی میکنه تا وقتی که به حشره کامل تبدیل میشه و بعد از کف خارج میشه...
چیز زیادی نمیدونم این مطلب رو هم یه زمانی که داشتم در مورد مان ترنجبین میخوندم یادم مونده....حالا نمیدونم اصلا مربوط هست یا کلآ خیلی بی ربط بود....

خلاصه ببخشید دیگه... :redface:

eliot -esf

کاربر ممتاز
ببخشید من یه چی بگم؟؟؟

باشه میگم...

من میدونم که یه نوع زنجرک هست که در طول دوره رشد خود همچین کاری میکنه...به گمونم روی گیاه خارشتر هم بود...تاجایی که یادمه فکرمیکنم نسل اول این حشره بعد از تغذیه نزدیک طوقه یه کفی تولید میکنه و توی اون کف زندگی میکنه تا وقتی که به حشره کامل تبدیل میشه و بعد از کف خارج میشه...
چیز زیادی نمیدونم این مطلب رو هم یه زمانی که داشتم در مورد مان ترنجبین میخوندم یادم مونده....حالا نمیدونم اصلا مربوط هست یا کلآ خیلی بی ربط بود....

عامل‌ تولید ترنجبین‌ نوعی‌ زنجره‌ است‌ با نام‌ علمی‌ Poophilusnebulosus از خانواده‌ Cercopidae و برای‌ اولین‌ بار روی‌ گیاه‌ خارشتر شناسایی‌و معرفی‌ گردید. مان‌ ترنجبین‌ نتیجه‌ فعالیت‌ دفعی‌ حشره‌ بوده‌ و بعلاوه‌ مقایسه‌ قند نمونه‌های‌استاندارد با مان‌ ترنجبین‌، وجود قند ملزیتوز را در مان‌ و عدم‌ وجودآن‌ را در بافت‌ گیاه‌ اثبات‌ نمود كه‌ این‌ امر نشاندهنده‌ دخالت‌ حشره‌در تولید مان‌ می‌باشد.

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید من یه چی بگم؟؟؟

باشه میگم...

دقیقا درست حدس زدید گلاب خانم گونه ای زنجره به نام Poophilus nebulosus از ساقه گیاه دارویی خارشتر تغذیه می کند و باقی مانده شیره تغذیه شده را به صورت کف از خود دفع می کند که به زنجره کف کننده معروف است. این کف خارج شده در مجاورت هوا خشک شده و نوعی مان به نام ترنجبین که خواص دارویی زیادی نیز دارد تولید می شود. این زنجره سه نسل در سال دارد و بیشتر در خراسان جنوبی و رضوی دیده می شود. این حشره در واقع یک حشره مفید تلقی می شود. از توضیحات تکمیلی الهام خانم هم تشکر میکنم.
گلاب خانم تبریک میگم لطفا سوال بعد را مطرح بفرمائید...

eliot -esf

کاربر ممتاز
دقیقا درست حدس زدید گلاب خانم گونه ای زنجره به نام Poophilus nebulosus از ساقه گیاه دارویی خارشتر تغذیه می کند و باقی مانده شیره تغذیه شده را به صورت کف از خود دفع می کند که به زنجره کف کننده معروف است. این کف خارج شده در مجاورت هوا خشک شده و نوعی مان به نام ترنجبین که خواص دارویی زیادی نیز دارد تولید می شود. این زنجره سه نسل در سال دارد و بیشتر در خراسان جنوبی و رضوی دیده می شود. این حشره در واقع یک حشره مفید تلقی می شود. از توضیحات تکمیلی الهام خانم هم تشکر میکنم.

اینو نمیدونستم !!! اما از اونجایی که من سر کلاس ها خیلی حواسم جمعه و گیج نمیزنم !!! به اشتباه تو جزوم نوشتم نوعی سن که تولید کف میکنه !!! تازه پیداش کردم فهمیدم زنجره است نه سن !!! و معروف به زنجره قورباغه چون کوچک و جهنده بهش froghoppersهم میگن !!!
نکته مهم اینجاست که سوال کنکور ارشد حشره شناسی هم بوده !!!
مال خانواده cercopidae !!! میزبان های متفاوتی داره ولی بیشتر روی گیاهان علوفه ای دیده میشه !!!
پوره هاشون دارای ترشحاتی شبیه اب دهان می باشند و به همین دلیل بهشون spittlebug میگن !!!
کف در واقع مایعی که از مخرج دفع + مواد مومی که به وسیله غدد پوستی توی حلقه های اخر شکمی ترشح میشه !!!

گلابتون

مدیر بازنشسته

متشکرم آقای اسماعیلی ...واقعا فکرنمیکردم حدسم درست باشه...
برای همین رفتم و یه جستجوی دیگه در مورد گفته ها و حدسهای خودم کردم...و اون مطلبی رو که خونده بودم رو مشابهش رو پیدا کردم...فقط من یه مطلبی رو متوجه نشدم...یا متن اشتباه هست یا من اشتباه برداشت کردم چون بین گفته های شما و الهام جان و این مطلبی که خوندم کمی تناقض وجود داره...به گمانم اون کفی که تولید این زنجرک هست ماده تشکیل دهنده ماه ترنجبین نیست...و نسل بعدی شیرابه های بلورین ترنجبین رو روی سرشاخه ها ایجاد میکنند.........( البته شاید من درست متوجه نشدم )
عین مطالب رو کپی میکنم...

ويژگيهاي رفتاري زنجرك Poophilus nebulosus Leth از خانواده Cercopidae روي گياه خارشتر Alhagi persarum Boiss & Buhse از خانواده Fabaceaeدر منطقه تربت جام در خراسان رضوي مورد مطالعه قرار گرفت. ماده دفعي اين زنجرك پس از تغذيه روي گياه خارشتر، مان ترنجبين است كه ماده اي شيرين با خاصيت دارويي مي باشد. اين مان در منابع اروپايي به نام مان ايراني ناميده مي شود. طي اين مطالعات مشاهده گرديد كه اين زنجرك داراي 5 سن پورگي و 3 نسل در سال است، فعاليت نسل اول از اوايل ارديبهشت آغاز مي شود. پوره هاي اين نسل پس از تغذيه ، توليد كف فراوان در بخش هاي پايين بوته نزديك طوقه كرده و خود درون كف بسر مي برند. حشرات كامل اوايل خرداد ظاهرشده و از كف خارج مي شوند. ماده دفعي آنها كف مانند نبوده بلكه به صورت شيرابه اي فاقد طعم شيرين و خاصيت تبلور كه به صورت پودر سفيد رنگ روي بوته خشك مي شود.پوره هاي نسل دوم از اواسط تير ماه ظاهر، و به لحاظ رفتار با نسل اول متفاوت هستند.آنها داراي زندگي آزاد، پر تحرك و جهنده در سرشاخه هاي بوته مستقر شده ولي كف توليد نمي كنند. اولين بلورهاي مان ترنجبين توسط پوره هاي اين نسل در اوايل مرداد توليد مي شود. فعاليت نسل سوم نيز مشابه نسل دوم است. طبق مشاهدات توليد مان ترنجبين تا نيمه پاييز ادامه دارد. اواخر پاييز ماده هاي نسل سوم، تخمهاي خود را زير پوست طوقه قرار مي دهند. طي اين بررسي ملاحظه گرديد زنجرك ها براي تخمريزي بوته هايي را كه به واسطه بهره برداري ازترنجبين كمتر آسيب ديده اند ترجيح مي دهند. در اين بررسي مشاهده شد كه اين زنجرك به صورت تخم زمستان گذراني ميكند. شواهد نشان داد اين حشره روي سرشاخه هاي بريده شده خارشتر قادر به توليد كف نبوده و در مدت زمان كوتاهي توليد كف آنها قطع مي گردد. همچنين مي توان به توليد مجدد و سريع كف توسط پوره ها بعد از بارندگي هاي طولاني بهاره و شستشوي كف اشاره كرد.

منبع http://www.magiran.com/view.asp?Type=pdf&ID=650917

گلابتون

مدیر بازنشسته
گلاب جان اين بار هم دست خودتو ميبوسه بيا و سوال طراحي كن دل منو شاد كن عزيزم
کاشکی یکی یه توضیحی در خصوص مطلبی که گذاشتم میداد.... :w46:

دوستان گرامی بفرمایید دوستان مشکل چیه؟ ببخشید اگه خیلی آسونه...

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه خب تصویری که مامان گلاب گذاشته مربوط میشه به یه بیماری ویروسی ... به این حالت ایجاد شده میگن توته ای شدن برگ برگ هم مربوط میشه به حبوبات ... بیماری باید و باید بیماری ویروس موزائیک توته ای نخود باشه Pea enation mosaic virus که اختصارا میشه PEMV ......................... مامان گلاب ... حال میکنم انقدر اطلاعات خوب و بالایی در مورد حشرات داری ... ایول بابا فقط من متوجه نشدم که تو چه چیزی رو متوجه نشدی؟ یعنی سوالت چیه؟ بهتره بگم که زنجرک های این خانواده همگی به زنجرک های کف آلود معروف اند ... همراه با تغذیه از شیره گیاهی تولید کف در اطرافشون میکنن ... یکی دوتا هم نیستن بلکه تعدادشون زیاده عموما آفات مکنده برای بدست آوردن مواد غذایی لازم بدنشون شیره زیادی از گیاه رو وارد بدنشون میکنن و زیادی اون رو باید دفع کنن وگرنه میترکن! مثلا عسلک تولید میکنن مثلا کف تولید میکنن مثلا شیره خشک تولید میکنن مثلا گزانگبین تولید میکنن

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
آها فکر کنم فهمیدم سوالت چیه مامان گلاب عزیز خب این زنجرک سه نسلیه و نسل اولش ترنگبین یا عربی ترنجبین رو تولید نمیکنه ماده دفعی نسل اول فقط کف هست در نسل بعدی اون ماده تولید میشه بنظر من تولید اون ماده ارتباط مستقیمی با شرایط محیطی و دما در نسل بعدی داره ... و حتما یه مکانیزمی هم که باید فیزیولوژی باشه و درون حشره صورت میگیره تولید این ماده رو تحت تاثیر قرار میده نسل دوم هم اگر قرار بود ثابت باشه نمیتونست این ماده رو تولید کنه ... نمیدونم رفع ابهام شد یا نه ...

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام به همه خب تصویری که مامان گلاب گذاشته مربوط میشه به یه بیماری ویروسی ... به این حالت ایجاد شده میگن توته ای شدن برگ برگ هم مربوط میشه به حبوبات ... بیماری باید و باید بیماری ویروس موزائیک توته ای نخود باشه Pea enation mosaic virus که اختصارا میشه PEMV ......................... مامان گلاب ... حال میکنم انقدر اطلاعات خوب و بالایی در مورد حشرات داری ... ایول بابا فقط من متوجه نشدم که تو چه چیزی رو متوجه نشدی؟ یعنی سوالت چیه؟ بهتره بگم که زنجرک های این خانواده همگی به زنجرک های کف آلود معروف اند ... همراه با تغذیه از شیره گیاهی تولید کف در اطرافشون میکنن ... یکی دوتا هم نیستن بلکه تعدادشون زیاده عموما آفات مکنده برای بدست آوردن مواد غذایی لازم بدنشون شیره زیادی از گیاه رو وارد بدنشون میکنن و زیادی اون رو باید دفع کنن وگرنه میترکن! مثلا عسلک تولید میکنن مثلا کف تولید میکنن مثلا شیره خشک تولید میکنن مثلا گزانگبین تولید میکنن

آها فکر کنم فهمیدم سوالت چیه مامان گلاب عزیز خب این زنجرک سه نسلیه و نسل اولش ترنگبین یا عربی ترنجبین رو تولید نمیکنه ماده دفعی نسل اول فقط کف هست در نسل بعدی اون ماده تولید میشه بنظر من تولید اون ماده ارتباط مستقیمی با شرایط محیطی و دما در نسل بعدی داره ... و حتما یه مکانیزمی هم که باید فیزیولوژی باشه و درون حشره صورت میگیره تولید این ماده رو تحت تاثیر قرار میده نسل دوم هم اگر قرار بود ثابت باشه نمیتونست این ماده رو تولید کنه ... نمیدونم رفع ابهام شد یا نه ...

آفریییییییین...احسنت ...باریکلا گل پسرم...الحق که به مامانت رفتی..

هم جوابت در خصوص موزائیک توته ای نخود فرنگی صحیح هست و هم
توضیحاتت در خصوص سوال من....دقیقا حدس من هم همین بود که این کف مربوط به نسل اول میشه و در ایجاد مان ترنگبین هیچ نقشی نداره و در واقع مثل پیله فقط نقش محافظتی رو ایفا میکنه.
همونطور که گفتی این ماده دفعی رو نسل دومی ها و سومی ها ایجاد میکنن ...و لزوما باید روی سرشاخه ها باشند و بخاطر همین حالت جهنده و به قول الهام جان قورباغه ای دارند....اما محصول کف رو فقط میتونید نزدیک طوقه گیاه ببینید.
:w10:

ممنونم پسرگلم...بفرمایید سوال بعدی باشماست...

eliot -esf

کاربر ممتاز
خب بفرمایید مشکل چی میتونه باشه؟

مشاهده پیوست 88382
:surprised: روی ساقه اش انگار شپشک سپردار وجود داره !!
بعد یک چیز های سفیدی دور گیاه است که ادم یاد کنه تار عنکبوتی می اندازه !!!
یک لارو هم تو شکل دیده میشه!!!
بعد مریستم های انتهایی گیاه انگار دچار هیپرتروفی یا هیپرپلازی شدن که به نظر میرسه بیماری باشه !!!
من که حسابی گیج شدم !!! واقعا چشه !!!؟؟؟!؟؟!؟؟!؟! بیچاره !!!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
:surprised: روی ساقه اش انگار شپشک سپردار وجود داره !!
بعد یک چیز های سفیدی دور گیاه است که ادم یاد کنه تار عنکبوتی می اندازه !!!
یک لارو هم تو شکل دیده میشه!!!
بعد مریستم های انتهایی گیاه انگار دچار هیپرتروفی یا هیپرپلازی شدن که به نظر میرسه بیماری باشه !!!
من که حسابی گیج شدم !!! واقعا چشه !!!؟؟؟!؟؟!؟؟!؟! بیچاره !!!

یک نکته بهت میگم که بدرد این دنیا و اون دنیات میخوره! این دنیا نه توی باشگاه بلکه تو دنیای واقعی و کار)

همیشه علت اصلی خیلی از مشکلاتی که برای گیاهان پیش میاد مسببش یک حشره است!
نه کنه قدرت اینو داره که بخواد با گیاه در بیوفته نه یک قارچ!
باکتری و ویروس حسابشون جداست! ولی اکثر باکتری ها و ویروس ها از طریق زخمی که حشرات یا سایر جوندگان روی گیاه ایجاد میکنن به گیاه راه پیدا میکنن!

اغلب قارچها نقششون در طبیعت اینه که کار ضعیف ها رو تموم کنن! اما چه کسی قوی ها رو ضعیف میکنه؟! جواب میشه حشرات!
کنه ها رقمی نبودن! کنه ها زمانی منم منم کردن که جمعیت حشرات پایین اومد و پایین بیاد! (فقط در ارتباط با گیاه!)

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیر متاسفانه
اما بد نگفتی ...
فقط یه نکته اینکه آراکیپس یا آراشیپسی که فرمودین نیست
آرکیپس یا آرشیپسه
یه a اضافه گذاشتیدا

:D :gol:

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=88382&d=1331215166

خب تصویر مربوط به یک جوانه است!
لارو هم داره دیده میشه ... تیره رنگ با سر سیاه!
تولید تار هم وجود داره
لارو مربوط به پروانه هاست!
پس میشه پروانه جوانه خوار!
یه نفر همین رو هم میگفت کافی بود ...

اما این پروانه جوانه خوار Tortrix viridana است ...

ابوذر جان شما برنده مایی
سوال بعدی با شما ...

eliot -esf

کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=88382&d=1331215166

خب تصویر مربوط به یک جوانه است!
لارو هم داره دیده میشه ... تیره رنگ با سر سیاه!
تولید تار هم وجود داره
لارو مربوط به پروانه هاست!
پس میشه پروانه جوانه خوار!
یه نفر همین رو هم میگفت کافی بود ...

اما این پروانه جوانه خوار Tortrix viridana است ...

ابوذر جان شما برنده مایی
سوال بعدی با شما ...
من جایی نخواندم از روی رنگ لارو بشه تشخیص داد که مال چه راسته ایی است !! حداقل یک عکس واضح از پاهاش میگذاشتین !!!
اها نکنه به خاطر تولید تارش میگین !! یعنی لارو های راسته های دیگه تولید تار نمیکنند ؟؟ چرا ؟؟؟

بعد چرا اقای اسماعیلی سوال بعد نگذاشتین !!!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه از روی رنگش که نمیشه گفت انصافا
تخاطر تیپ ظاهریش ...
ولی تولید تارش خیلی کمک میکنه که متوجه بشیم حداقل از بالپولکدارانه
لارو راسته های دیگه موقع تغذیه تولید تار نمیکنن!
سوال توپی پرسیدی ...
مثلا سوسکها تولید تار ندارن
اما لارو راسته بالتوری میتونه تار تولید کنه (یعنی سیستمش رو داره) اما نه موقع تغذیه فقط برای رفتن به شفیرگی!
لارو سوسک نیازی به تولید تار نداره
چون شفیره هاش از نوع آزاد و نیمه آزاده ... شفیره مخفی نداره ...

از اونجایی که سوالت خیلی برام جالب بود باید برم بیشتر قضیه تولید تار رو بررسی کنم ...

ابوذر جان رفته گل بچینه ...

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان، عید همگی مبارک، صد سال به این سالها...
راستش من توی این تعطیلات وقت نمی کنم بیام لطفا اگه ممکنه به جای من الهام خانم زحمت سوال بعد را بکشند، ممنون میشم...

eliot -esf

کاربر ممتاز
سلام دوستان، عید همگی مبارک، صد سال به این سالها...
راستش من توی این تعطیلات وقت نمی کنم بیام لطفا اگه ممکنه به جای من الهام خانم زحمت سوال بعد را بکشند، ممنون میشم...
سلاااام !! تولد عید شما هم مبارک !!
الهام خانوم هم چقدر زحمت کشیده !! به به !!!
خوب من هر چی گشتم سوال سخت نتونستم دربیارم !! چون خودمم نمیفهمیدم چی به چی !!! در حد همون اطلاعات پیش پا افتاده و ابتدایی خودم سوالی در اوردم فقط و فقط در جهت را افتادن تاپیک !!! بفرمایین :
DSC04331.jpg

پیوست ها

• DSC04356.jpg
    DSC04356.jpg
    76.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
امان از دست این مگس ها! :D
البته مگس ها میتونن مفید هم باشنا
همشون آفت نیستن!