مسابقه علمی *** کی این علف هرز را می شناسه ؟

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب حالا حدس بزنید این علف هرز اسمش چیه؟
تمام زوایای گیاه رو براتون گذاشتم...
البته امیدوارم که تکراری نباشه انشاالله...
بسم الله ....
ببینم کدوم مهندس اسمشو میگه ها؟:)

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
خوب حالا حدس بزنید این علف هرز اسمش چیه؟
تمام زوایای گیاه رو براتون گذاشتم...
البته امیدوارم که تکراری نباشه انشاالله...
بسم الله ....
ببینم کدوم مهندس اسمشو میگه ها؟:)

سلام
سوال خوبیه
اولین علف هرزی که راحت اسمشو یاد گرفتم دوره کارشناسی
منتظر پاسخ بقیه دوستان میمونم.........

مارجين

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
منم ميتونم شركت كنم؟
فكرميكنم...علف ريش پير يا پيرگياه يا زلف پير هست...با نام علمي senecio vulgaris

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
چقدر شبیه گل قاصدکه! اما اون نیست ... پس یقینا از خانواده آستراسه است ...

واقعا حیفه اسم این گیاهای به این قشنگی رو بزاریم علف هرز ... علف هرز هرز هرز هرز واژه نامناسبی هست.
هرز از دیدگاه منافع طلبی ماست ... وگرنه گل به این خوشگلی هرز نیست ... هرز مائیم.

nedashiva

کاربر بیش فعال

حالا چرا تعجب میکنی از خنگیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خوب اصلا من کلن ضعیفم تو تشخیص گیاه اصلان رشتمم اقتصاده :w10: فقط یه گیاه شناسی عمومی تودوره کارشناسی پاس کردم:twisted:

ولی دلم خواست شرکت کنم دیگه خجالت زدم نکنیدددددددددد:sweatdrop:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا چرا تعجب میکنی از خنگیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خوب اصلا من کلن ضعیفم تو تشخیص گیاه اصلان رشتمم اقتصاده :w10: فقط یه گیاه شناسی عمومی تودوره کارشناسی پاس کردم:twisted:

ولی دلم خواست شرکت کنم دیگه خجالت زدم نکنیدددددددددد:sweatdrop:
سلام دوست عزیز...
اصلا در تالار کشاورزی این فکر رو نکنید گاهی اوقات شده که من خودمم با اینکه رشتم گیاهان دارویی در تشخیص بعضی گیاهان بمونم و یا اشتباه حدس زده باشم...
پس بنابراین ..بی معناست که حتی فکر اینم کنی که ضعیفی.. یاب کمتر از بقیه بدونی شاید شما مطالبی رو بدونی که من بلد نباشم...
خیلی هم خوشحالیم که در مسابقه شرکت کردید این یعنی جرات علم اموزی داشتن....
تبریک میگم بهتون.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
چقدر شبیه گل قاصدکه! اما اون نیست ... پس یقینا از خانواده آستراسه است ...

واقعا حیفه اسم این گیاهای به این قشنگی رو بزاریم علف هرز ... علف هرز هرز هرز هرز واژه نامناسبی هست.
هرز از دیدگاه منافع طلبی ماست ... وگرنه گل به این خوشگلی هرز نیست ... هرز مائیم.
به به سلام العلیکم
خوش اومدید سرافرازمون کردید ....واقعا خوشحالم که هستید.
بله حتی بعضی گیاهان دارویی یا بهتره بگم خیلی بیشتر از گیاهانی که زیبا هستن و خواص دارویی دارند جزو علف های هرز به حساب میاد...
خیلی شبیه گل قاصدک ولی قاصدک نیست.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
منم ميتونم شركت كنم؟
فكرميكنم...علف ريش پير يا پيرگياه يا زلف پير هست...با نام علمي senecio vulgaris
سلام دوست عزیز...
بله همه دوستان علاقه مند به گل و گیاه میتونن شرکت کنند.. شما که جای خود دارید که رشتتونم مهندسی کشاورزی.......
و این نوید رو میدم با ورودتون به این مسابقه .. اولین سوال درست رو نسیب خودتون کردید..........
و افرین برشما.....:smile:
بعد از گذاشتن اطلاعات گیاهشناسی درمورد این گیاه علف هرز...
بفرمایید سوال بعدی رو مطرح کنید.

مارجين

کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز...
بله همه دوستان علاقه مند به گل و گیاه میتونن شرکت کنند.. شما که جای خود دارید که رشتتونم مهندسی کشاورزی.......
و این نوید رو میدم با ورودتون به این مسابقه .. اولین سوال درست رو نسیب خودتون کردید..........
و افرین برشما.....:smile:
بعد از گذاشتن اطلاعات گیاهشناسی درمورد این گیاه علف هرز...
بفرمایید سوال بعدی رو مطرح کنید.

سلام ممنونم
شما لطف داريد...اميدوارم مفيد باشم.

بفرماييد

نام علمى: Senecio vulgaris L
نام انگليسى: Grinning swallow, Common groundse
گياهچه
لپه‌ها باريک، به طول ده ميلى‌متر که به سمت ساقه به مرور باريک مى‌شوند. اولين برگ‌هاى حقيقى به رنگ سبز تيره و به‌طور جزئى متمايل به قرمز، تخم‌مرغى تا سرنيزه‌اى شکل، به طول ۱۵ تا ۲۵ ميلى‌تر، بدون کرک و يا تنها بر روى رگبرگ ميانى آن کرک وجود دارد، اين برگ‌ها داراى لوب‌هاى سطحى و کم‌عمق بوده و رگبرگ‌هاى سطح زيرين آنها برجسته است. پهنک برگ به سمت ساقه باريکتر شده و برگ‌هاى بعدى داراى لوب‌هاى عميق‌ترى هستند.
گياه کامل
- اندام‌هاى رويشى :
گياهى علفي، يک‌ساله، دوساله و يا به‌ندرت چندساله، ايستا و به ارتفاع ده تا شصت سانتى‌متر که توسط بذر تکثير مى‌يابد. ساقهٔ آن منشعب و يا منفرد، گوشتي، شياردار و کم و بيش کرک‌دار است. برگ‌ها به رنگ سبز روشن با رگبرگ‌هائى به‌طور جزئى متمايل به قرمز، متناوب، خطى و سينوسي، لوب‌دار و يا شانه‌اى شکافته، به طول ۵/۲ تا ۱۰ سانتى‌متر و عرض ۳/۱ تا ۸/۳ سانتى‌متر و با حاشيه‌اى که داراى دندانه‌هاى نوک‌تيز است و ممکن است همانند ساقهٔ کرک‌دار و يا بدون کرک باشند. برگ‌ها در بخش‌هاى فوقانى گياه فاقد دمبرگ و در بخش‌هاى پائينى داراى دمبرگى کوتاه و کلفت است.
- اندام‌هاى زايشى:
گل‌آذين کلاپرک، استوانه‌اي، به طول شش تا نه ميلى‌متر و به تعداد زياد که کم و بيش به‌صورت دسته‌اى در کنار يکديگر قرار گرفته‌اند. هر گل‌آذين شامل پانزده تا بيست گل لوله‌اى زردرنگ با ظاهرى زبانه‌اى است. کاسهٔ گل متمايل به سياه است.
هر گياه حدود هزار بذر توليد مى‌کند که بذرها به رنگ قهوه‌اي، باريک، مستطيلى شکل، به طول سه و قطر نيم ميلى‌متر بوده و داراى شيارهاى طولى هستند. انتهاء هر بذر به يک دسته پاپوس به طول پنج تا شش ميلى‌متر متصل است.
بذرها در صورت قرار گرفتن در عمق يک و نيم تا دو سانتى‌مترى خاک جوانه‌زنى مناسبى خواهند داشت. موسم گلدهى اين گياه فروردين‌‌ماه است.

آخرین ویرایش:

مارجين

کاربر ممتاز
مارجین عزیز
اگر این عکسی که ادرسش رو گذاشتید برای مسابقه هست...
باید بگم اصلا باز نمیشه...
و احتیاج به ف ی ل ت ر داره...
اگر میشه سوالتونو یه بار دیگه برامون اپلود کنید و بزارید...
متشکرم.

عذرميخوام براي توضيح سوال قبل بود...
درستش كردم ...نميدونم ميتونيد ببينيد يا نه...

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
متشكرم..پاسختون صحيح است.
نام فارسيش رو هم ميفرماييد؟

سلام
من معادل فارسی نیافتم متاسفانه

Aegilops geniculata is a species of grass known by the common name ovate goatgrass. It is native to the Mediterranean and western Asia, including Palestine and the Levant.
Elsewhere it is known as a noxious weed

Scientific classification
Kingdom:Plantae
(unranked):Angiosperms
(unranked):Monocots
(unranked):Commelinids
Order:Poales
Family:Poaceae
Genus:Aegilops
Species:A. geniculata
Binomial name
Aegilops geniculata
Roth, 1787
Synonyms
Aegilops ovata
Triticum ovatum

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
متشكرم دوست عزيز...اسم فارسيش دانه تسبيح است.
سلام دوستان، باتشکر از دوستانی که دوباره این تاپیک را احیا کردند. عرض کنم که این علف هرز اسامی فارسی دیگری نیز دارد که رایج ترین آن: مادر گندم و جو هرز است.

مارجين

کاربر ممتاز
سلام

کاملا درست :w17:

متشکرم

ارتوضیحاتی که میفرمایید

و
سوال بعدی
:w27:

سلام متشكرم
در مورد اين گياه مطالب فارسيه چنداني نتوانستم پيدا كنم...تا حدودي از متنهاي ترجمه و با تغييراتي عمده در آن استفاده كردم
بفرماييد...

شرح گياه جو سرطلايي يا چمن پر غول پيكر يا STIPA_GIGANTEA_GOLD_FONTAENE

گياهي چند ساله و قابل استفاده بصورت زينتي ، چمن نیمه همیشه سبز با گل های زرد برای بسیاری از فصول . این گياه در آفتاب مستقیم رشد می کند

نياز آبي
سطح متوسط ​​آب را ترجیح میدهد .

گلها
گل ها در گل آذین خوشه مرتب شده اند. به نظر می رسد بهترین زمان گلدهي در تابستان، پاییز و بهار. [h=4]خاک[/h]
گونه ژیگانته آ در خاک با درجه اي از PH از 6 (محدوده اسیدی از 5،6 تا 6) 8 (محدوده کمی قلیایی از 7،6 تا 8)رشد می کند. اين گياه بارور ميشود در خاكهايي اعم از گچ، خاک رس، با بافت لوم رس، با بافت لوم، شن و ماسه لومی، تورب، خاک رس شنی با بافت لوم رسی شنی و شنی با بافت لوم خاک.
[h=4]رشد[/h]
شاخه هاي این گیاه بصورت افراشته شده است و بصورت انبوه رشد ميكند و ارتفاع نهایی 2.5M / 8.2ft و گسترش 2M / 6.6ft. این گياه براي رسيدن به ارتفاع نهايي خود بايد عمري 4-5 داشته باشد.
[h=4]برگها[/h]
دارای برگ سبز در شکل lanceolat می باشد.
[h=4]مقاومت[/h]
گیاهي مقاوم در برابر باد است و ميتواند زيبايي خاصي براي اطراف باغها و منازل باشد...
[h=4]موارد استفاده[/h]
براي طراحي در معماری ، مرزهاي مزارع، احياي مراتع و دشتها
[h=4]ساقه[/h]
ساقه به رنگ سبز است.​
[h=4]تكثير[/h]
روش های انتشار عبارتند از: تقسیم بوته و بذر است.

بالا