مسابقه سین جیم

nazanin1991

دستیار مدیر تالار اسلام و قرآن
کاربر ممتاز

shakiba.h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اره 40تا درسته
فقط چجوری باید توضیح داد؟
16تا مربع کوچک از مربع بزرگ داخلی
یدونه خود مربع بزرگه
8تا مربع های کوچک داخلی
دو تا هم محیط کل هر چهار مربع داخلی
9تا مربع (چهار تایی)
4تا مربع (9تایی)
16+1+8+2+9+4=40

آخرین ویرایش:

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اره 40تا درسته
فقط چجوری باید توضیح داد؟
16تا مربع کوچک از مربع بزرگ داخلی
یدونه خود مربع بزرگه
8تا مربع های کوچک داخلی
دو تا هم محیط کل هر چهار مربع داخلی
9تا مربع (چهار تایی)
4تا مربع (9تایی)
16+1+8+2+9+4=40

سلام
لطفا سوال بعدی رو مطرح کنید

shakiba.h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
لطفا سوال بعدی رو مطرح کنید

سلام بانو امین جان
قبل من استار عزیز جواب داده بود فکر کنم حق سوال گذاشتن با ایشونه
من سوالی هم فعلا مدنظرم نیست
یه سوال خوب یا استار یا شما بذارین استفاده کنیم
مچکرم :gol:

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سوال رو خودم مطرح میکنم

شش توپ رنگی

شش توپ در اختیار داریم: 2 توپ قرمز، 2 توپ زرد و 2 توپ سبز

در هر کدام از رنگ ها، یک توپ، سنگین تر از دیگری است.
همه توپ های سنگین هم وزن هستند و همه توپ های سبک نیز وزن یکسانی دارند.

حداقل چند بار وزن کردن با ترازوی دو کفه لازم است که هر سه توپ سنگین را تشخیص دهیم؟

آخرین ویرایش:

تقویان

عضو جدید
سوال رو خودم مطرح میکنم

شش توپ رنگی

چند بار وزن کردن لازم است که هر سه توپ سنگین را تشخیص دهیم؟

حداقل؟
حداکثر؟
حد متوسط؟

تقویان

عضو جدید
حداکثرش ک خیلی میشه

حداقلش این نیست
برای جوابی ک میذارید توضیح هم بدید
خیلی نمیشه همون 6 میشه
اگه ترازوت دیجیتالی هست هر کدوم از توپ ها رو 1 بار میزاری رو ترازو و وزنشون رو یاددا شت میکنی و با حداکثر 6بار وزن کردن مشخص میشه !
حداقلش هم اینطوریه :
یکی از توپ های قرمز رو میزاری ترازو و وزنش رو یادداشت میکنی و میزاری این گوشه.و دومی رو میزاری اون گوشه.
یکی از توپ های سبز رو میزاری ترازو و وزنش رو یادداشت میکنی اگه هم وزن قبلی بود میزاری این گوشه در غیر اینصورت میزاری اون گوشه.
یکی از توپ های زرد رو میزاری ترازو و وزنش رو یادداشت میکنی اگه هم وزن قبلی بود میزاری این گوشه در غیر اینصورت میزاری اون گوشه.

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
خیلی نمیشه همون 6 میشه
اگه ترازوت دیجیتالی هست هر کدوم از توپ ها رو 1 بار میزاری رو ترازو و وزنشون رو یاددا شت میکنی و با حداکثر 6بار وزن کردن مشخص میشه !
حداقلش هم اینطوریه :
یکی از توپ های قرمز رو میزاری ترازو و وزنش رو یادداشت میکنی و میزاری این گوشه.و دومی رو میزاری اون گوشه.
یکی از توپ های سبز رو میزاری ترازو و وزنش رو یادداشت میکنی اگه هم وزن قبلی بود میزاری این گوشه در غیر اینصورت میزاری اون گوشه.
یکی از توپ های زرد رو میزاری ترازو و وزنش رو یادداشت میکنی اگه هم وزن قبلی بود میزاری این گوشه در غیر اینصورت میزاری اون گوشه.

توی سوالات هوش و ریاضی اصولا ترازوی دو کفه در نظر میگیرن و وزن ها رو نسبت به هم میسنجن!

دیروز صورت سوال رو اصلاح کردم

با یه ترازوی دو کفه حداقل تعداد باری ک میشه گوی ها رو وزن کرد و سبک ها و سنگین ها رو جدا کرد چندتاست؟

ros.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سوال رو خودم مطرح میکنم

شش توپ رنگی

حداقل چند بار وزن کردن با ترازوی دو کفه لازم است که هر سه توپ سنگین را تشخیص دهیم؟

حداقل 2بار

ros.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
راه حل رو بفرمایید

اول یکی از گوی های قرمز رو میزاریم نو یکی از کفه های ترازو بعد یه گوی زرد رو میزاریم کفه دیگه اگه هم وزن بودن که مساوی میشه اگه سنگینتر بود که کفه زرد میره پایین و متوجه میشیم کدوم یکی از گوی های زرد و قرمز سنگین تر و یا سبک تره اینکار برای گوی سبز تکرار میشه ...
اگه هم مساوی باشن گوی زرد رو برمیداریم و گوی سبز رو میزاریم که باز یا مساوی میشن یا کفه گوی سبز میره پایین و اینبار متوجه میشیم که گوی سبک و سنگین کدومه
و چون حداقل خواستید باید حالت یکبار مساوی یک بار سنگینتر در نظر گرفته بشه ...

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اول یکی از گوی های قرمز رو میزاریم نو یکی از کفه های ترازو بعد یه گوی زرد رو میزاریم کفه دیگه اگه هم وزن بودن که مساوی میشه اگه سنگینتر بود که کفه زرد میره پایین و متوجه میشیم کدوم یکی از گوی های زرد و قرمز سنگین تر و یا سبک تره اینکار برای گوی سبز تکرار میشه ...
اگه هم مساوی باشن گوی زرد رو برمیداریم و گوی سبز رو میزاریم که باز یا مساوی میشن یا کفه گوی سبز میره پایین و اینبار متوجه میشیم که گوی سبک و سنگین کدومه
و چون حداقل خواستید باید حالت یکبار مساوی یک بار سنگینتر در نظر گرفته بشه ...

نه عزیزم
راه حلت اشتباهه
باید راهی رو بفرمایید که در هر صورت مشخص بشه

• Like
واکنش ها: ros.

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اهان فک کردم چون حداقل گفتید میشه...

درسته جوابت
ببخشید
راه حلی ک من داشتم فرق میکرد
لظفا سوال بعد رو بذارید

منم الان راه حل خودم رو براتون میذارم

• Like

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
یک توپ قرمز و یک توپ سبز را در مقابل یک توپ زرد و یک توپ سبز وزن می کنیم. حالات زیر را در نظر می گیریم:

1. اگر هر دو دسته، وزنی برابر داشته باشند، نتیجه می گیریم که توپ قرمز و توپ زرد وزن های متفاوتی دارند.
و یکبار وزن کردن دیگر بین این دو توپ لازم است تا بتوانیم وزن تمام توپ ها را مشخص کنیم.

2. اگر ترکیب قرمز-سبز سنگین تر از ترکیب زرد-سبز باشد، نتیجه می گیریم که توپ سبز رنگ در ترکیب قرمز-سبز، سنگین تر از توپ سبز رنگ دیگر است.
حال رنگ قرمز را از قرمز-سبز و رنگ زرد را از زرد-سبز انتخاب می کنیم و این دو را در برابر دورنگ دیگر زرد و قرمز، وزن می کنیم:

2.1. اگر این دو ترکیب، با یکدیگر هم وزن باشند:
بلافاصله نتیجه می گیریم که رنگ قرمز از ترکیب قرمز-سبز، سنگین تر است و رنگ زرد از ترکیب سبز-زرد باید سبک باشد.

2.2. اگر این دو ترکیب، با یکدیگر هم وزن نباشند:
به راحتی معلوم است که هر دو توپ سنگین (از دو رنگ) در یک طرف قرار دارند و دو توپ سبک نیز در طرف دیگر!

• Like

ros.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یک توپ قرمز و یک توپ سبز را در مقابل یک توپ زرد و یک توپ سبز وزن می کنیم. حالات زیر را در نظر می گیریم:

1. اگر هر دو دسته، وزنی برابر داشته باشند، نتیجه می گیریم که توپ قرمز و توپ زرد وزن های متفاوتی دارند.
و یکبار وزن کردن دیگر بین این دو توپ لازم است تا بتوانیم وزن تمام توپ ها را مشخص کنیم.

2. اگر ترکیب قرمز-سبز سنگین تر از ترکیب زرد-سبز باشد، نتیجه می گیریم که توپ سبز رنگ در ترکیب قرمز-سبز، سنگین تر از توپ سبز رنگ دیگر است.
حال رنگ قرمز را از قرمز-سبز و رنگ زرد را از زرد-سبز انتخاب می کنیم و این دو را در برابر دورنگ دیگر زرد و قرمز، وزن می کنیم:

2.1. اگر این دو ترکیب، با یکدیگر هم وزن باشند:
بلافاصله نتیجه می گیریم که رنگ قرمز از ترکیب قرمز-سبز، سنگین تر است و رنگ زرد از ترکیب سبز-زرد باید سبک باشد.

2.2. اگر این دو ترکیب، با یکدیگر هم وزن نباشند:
به راحتی معلوم است که هر دو توپ سنگین (از دو رنگ) در یک طرف قرار دارند و دو توپ سبک نیز در طرف دیگر!
بله بله ...خب جواب من که اشتباه بود
شما خودتون سوال بعد رو بذارید....

بانو امین

مدیر تالار اسلام و قرآن
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سطح کره ای محیط بر یک مکعب به ضلع a چند برابر سطح کل مکعب است؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درسته
لطفا راه حل رو بذارید و سوال بعدی رو مطرح کنید

درود بر شما
طبق صورت سوال کره ای که بر مکعب محیط باشه شعاعی برابر نصف قطر مکعب داره
قطر مکعب به ظلع a هم میشه a*sqrt(3)
در نتیجه وقتی شعاع کره رو تو فرمولش قرار بدیم و همینطور مساحت مکعب رو هم حساب کنیم و اونا رو بر هم تقسیم کنیم عدد π میمونه