مدار شارژر باتری های Ni-MH

behzad_648

عضو جدید
سلام دوستان

کسی مدار کامل شارژ باتری های Ni-MH رو داره؟

خیلی دنبالش گشتم . همتونت هم تواین سایت ولی نتونستم پیدا کنم

یه مدار کامل و تقریبا هوشمند میخوام

ممنون میشم کمک کنین.

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
مدار شارژر بوسیله USB :

برای توضیحات بیشتر در مورد TR1 فیبر مدارچاپی و .... به اینجا مراجعه کنید .

behzad_648

عضو جدید
سلام
مدار شارژر بوسیله USB :

برای توضیحات بیشتر در مورد TR1 فیبر مدارچاپی و .... به اینجا مراجعه کنید .

سلام دوست من
ممنون از پاسخ شما

میشه یکمی در مورد مدار توضیح بدین؟
مدت زمان شارژ؟
چگونگی عملکرد مدار؟
آیا با فول شدن باتری مدار اتوماتیک قطع میکنه؟
و...

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست من
ممنون از پاسخ شما

میشه یکمی در مورد مدار توضیح بدین؟
مدت زمان شارژ؟
چگونگی عملکرد مدار؟
آیا با فول شدن باتری مدار اتوماتیک قطع میکنه؟
و...
سلام
مشخصات کامل در لینکی که دادم وجود داره
مدت زمان شارژ برای دو عدد باطری سایز AA به ظرفیت 2500 میلی آمپر ساعت حدود 5 ساعت
مدار بصورت اتوماتیک عمل میکنه البته کنترلی روی ولتاژ باطری نیست
با توجه به اینکه در زمان شارژ کامل جریان عبوری باعث گرم شدن باطری میشه این گرما باعث افت مقاومت TR1 (که مستقیما به بدنه باطری در تماسه) میشه .
افت مقاومت باعث افزایش ولتاژ خروجی Op amp و کاهش جریان Q1 که همون جریان شارزه میشه .
مشخصات TR1 : ترمیستور NTC
10 کیلو اهم در 25 درجه سانتیگراد و با تغییرات منفی (کاهش) 3.7 در صد به ازای هر یک درجه سانتیگراد افزایش دما .

این هم جدول شارژ برای سایزهای مختلف باطری:

700mAh NiCd1.5h
1100mAh NiCd2.5h
1600mAh NiMH3.5h
2000mAh NiMH
4.5h
2500mAh NiMH5.5h

behzad_648

عضو جدید
سلام

مشخصات کامل در لینکی که دادم وجود داره
مدت زمان شارژ برای دو عدد باطری سایز AA به ظرفیت 2500 میلی آمپر ساعت حدود 5 ساعت
مدار بصورت اتوماتیک عمل میکنه البته کنترلی روی ولتاژ باطری نیست
با توجه به اینکه در زمان شارژ کامل جریان عبوری باعث گرم شدن باطری میشه این گرما باعث افت مقاومت TR1 (که مستقیما به بدنه باطری در تماسه) میشه .
افت مقاومت باعث افزایش ولتاژ خروجی Op amp و کاهش جریان Q1 که همون جریان شارزه میشه .
مشخصات TR1 : ترمیستور NTC
10 کیلو اهم در 25 درجه سانتیگراد و با تغییرات منفی (کاهش) 3.7 در صد به ازای هر یک درجه سانتیگراد افزایش دما .

این هم جدول شارژ برای سایزهای مختلف باطری:

700mAh NiCd1.5h
1100mAh NiCd2.5h
1600mAh NiMH3.5h
2000mAh NiMH4.5h
2500mAh NiMH5.5h

اینکه میفرمایین اتوماته یعنی با فول شدن باتری ، عمل شارژ قطع میشه؟
یا اینکه باروشن شدن ال ای دی ، فول شدن شارژ رو اعلام میکنه؟

بنظرتون باتری های 3000mAh رو چند ساعته بتونه شارژ کنه؟ یا ظرفیت مدار برای 2500 طراحی شده؟

ببخشید سوالاتم زیاد شد

behzad_648

عضو جدید
همانطور که گفته شد فول شدن باطری باعث ازدیاد حزارت آن و در نهایت کاهش جریان شارژ میشه .البته اینکار وقتی انجام میشه که TR1 بدرستی نصب بشه و با باطریها در تماس مستقیم باشه.تو شکل زیر موقعیت نصب TR1 نشان داده شده .

البته وجود فیدبک مثبت R4 تضمین میکنه که با سرد شدن باطریها جریان شارژ دوباره افزایش پیدا نکنه . برای اعمال شارژ دوباره حتما لازمه که باطریها یکبار از مدار خارج و دوباره وارد بشن تا از طریق C1 شوک اولیه برای استارت دوباره دستگاه وارد بشه .
و اما در مورد ظرفیت باطری قابل نصب:
از اونجا که پورتهای USB در نهایت 500 میلی آمپر بیشتر نمیتونن بما بدن این مدار هم برای همین حدود جریان طراحی شده .اگه به جدولی که در پست قبلی گذاشتم نگاه بکنید و ظرفیت باطری رو به زمان تقسیم بکنید به عدد حدود 450 میلی آمپر میرسید . این یعنی با افزایش آمپر ساعت باطریها زمان شارژ عوض میشه یعنی برای باطری 3000 میلی آمپر ساعت مورد نظر شما میشه حدود 6.5 الی 7 ساعت .

دوست من ازبابت جواب های کاملتون ممنون

بنظرتون این مدار باعث کاهش عمر باتری ها نمیشه؟ چون شما میگین که باتری گرم میشه و این نشاندهنده اینه که مدار داره یکسره باتری رو شارژ میکنه!

اگه لطف کنین نظرتون رو نسبت به مدارات زیر بگین ممنون میشم.
اینکه کدوم بهتره (ازنظر نحوه شارژ صحیح و تمام خودکار بودن)(چون شما میگین وقتی باتری گرم شد مدار دیگه شارژ نمیکنه. خب باتری تو همون چند ده دقیقه اول شروع به گرم شدن میکنه. با این حساب باید بالا سر باتری بمونیم تا هی برای شروع دوباره باتری رو در بیاریم و دوباره جابزنیم!)

ممنون میشم اگه نظرتون رو اعلام کنین
پیشاپیش ازتون تشکر میکنم

http://www.freescale.com/files/microcontrollers/doc/ref_manual/DRM051.pdf
http://cache.freescale.com/files/microcontrollers/doc/app_note/AN3392.pdf

behzad_648

عضو جدید
کنترل حرارت باطری یکی از روشهای شارژ باطری های Ni-MH هستش مادامیکه باطری دشارژه انرژی الکتریکی باعث شارژ میشه و گرمای کمی تولید میشه ولی وقتی باطری شارژ شد این انرژی باطری رو گرم میکنه و با مشخصاتی که در مورد TR1 گفته شد باعث قطع جریان میشه اون فیدبک مثبت هم باعث تضمین عدم وصل دوباره جریان شارژ بعد از سرد شدن باطری میشه .
روش کنترل ولتاژ هم یکی از روشهای شارژه ولی بعلت اینکه این باطریها نسبت به نیکل کادمیوم دارای تغییرات ولتاژ کمی در حالت شارژ و دشارژ هستند شارژرها کمی پیچیده میشن هر دو مثال پیوستهای شما از میکروکنتلرهای خانواده MC68HC908 موتورولا استفاده کردن که مثلما دقیقتر هستن ولی شما برای ساخت هر کدوم نیاز به نوشتن برنامه دارید و برای نوشتن برنامه هم باید از نظر تئوریک به مسائل مربوط به شارژ و ایمنی این نوع باطریها مسلط باشید. مدار آنالوگ ارائه شده در پستهای قبلی میتونه بسادگی مشکل کسی رو که دنبال شارژر میگرده حل کنه قطعاتش هم تو بازار با قیمت مناسبی پیدا میشه ولی اگه شما علاقه دارید یه پروزه با میکرو داشته باشید بنظر من بعد از مطالعه کافی در مورد این باطریها با میکروهای موجود مدارتون رو طراحی کنید .

ممنون از پاسخ کامل و مفیدتون

درست میفرمایین، ساخت شارژ با میکرو برای من کار سختیه . همین مدار خوبه .
راستش من یه شارژ C.F.L دارم که تازه متوجه شدم که از نوع مقاومتیه و باعث خراب شدن باتری هام شده!!!

میخوام شارژی بسازم که یه بار باتری ها رو بندازم روش (به صورت اصولی شارژ کنه) و بعد شارژ کامل شدن برشون دارم. نه اینکه بالا سرش واییستم و هی باتری ها رو برای شارژ کامل شدن درشون بیارم و جا بندازم! (یعنی باتری ها رو بندازم روش و بعد دو سه ساعت که فول شدن بیام برشون دارم)
آیا این مداری که معرفی کردین این کارو برام میکنه یانه؟

ممنون میشم به آخرین سوال هم پاسخ بدین