مخازن ذخيره آب

ebrahim110

عضو جدید
من اطلاعاتي در مورد طراحي مخازن بتني آب چه زميني و هوايي مي خواستم

اگه يه مثال يا منابعي در اين مورد معرفي كنيد ممنون مي شم.

همچنين در مورد بارگذاري مخازن خيلي برام مهم است.:)

neghab_kochak

عضو جدید
من اطلاعاتي در مورد طراحي مخازن بتني آب چه زميني و هوايي مي خواستم

اگه يه مثال يا منابعي در اين مورد معرفي كنيد ممنون مي شم.

همچنين در مورد بارگذاري مخازن خيلي برام مهم است.:)

سلام. می تونی از نشریه 164 سازمان برنامه بودجه و همچنین آیین نامه 2800 استفاده کنی

ebrahim110

عضو جدید
پيام تشكر

پيام تشكر

:)ممنونم از پاسختون ولي اگر كتابي از انتشارات بازار كتاب معرفي كنيد ممنون ميشم.

PostModern

عضو جدید
نمیدونم چرا میخوای راجع به مخازن بدونی ولی محاسبه حرفه ای یک مخزن نیاز به تسلط به خیلی از موارد طراحی داره که نمیتونم اینجا همه ش رو برات توضیح بدم . ولی چندتا چیز اولیه رو بدون :
معمولا مخازن زمینی و مدفون آب بصورت بتنی ساخته میشن و مخازن هوایی ترجیحا فلزی ! چون گنجایش مخازن هوایی خیلی زیاد نیست موارد طراحی اونها رو توضیح نمیدم و فقط از مخازن بتنی حرف میزنم .
اگر مخزن بتنی خیلی کوچیک باشه ( مثلا تا 1000 متر مکعب ) میشه اون رو با آئین نامه های متداول طراحی کرد ولی اگر حجمش بیشتر بشه دیگه باید بری سراغ آئین نامه های طراحی مخازن . ( من امیدوارم سابقه طراحی سازه های صنعتی و خاص رو داشته باشی تا بتونی به شکل مناسبی از این آئین نامه ها استفاده کنی ! )
در ایران از نشریات 123 و 124 و نظایر اون برای طرح و بهره برداری مخازن استفاده میشه . یک مجموعه از نقشه های تیپ هم وجود داره که متاسفانه مال دهه هفتاده و دیگه اصلاح نشده . باید توجه کنی که اغلب روابط این آئین نامه ها نیاز به قضاوت مهندسی داره و اگر بخوای مخزن واقعی طراحی کنی خیلی وقتها باید اونها رو با تجربیات خودت به روز و مطابق شرایط خاص پروژه کنی !
در مخازن مهم و با حجم زیاد ( مثلا بالای 20000 متر مکعب ) استفاده از آئین نامه های ایران رو چندان جالب نمیدونم و بهت توصیه میکنم از آئین نامه طرح مخازن آمریکا استفاده کنی :
Aci-350r
حواست باشه که این آئین نامه با آئین نامه طرح سازه های متعارف بتنی ( Aci-318 ) فرق داره ! استفاده کردن از آخرین ویرایش آئین نامه مخازن آمریکا خیلی سخت و خطرناکه . چون باید خیلی محاسب قدری باشی تا بتونی پارامترها و روابطی رو که در خارج براساس مطالعات دقیق آزمایشگاهی و کارگاهی تعیین میشه در اینجا صرفا با قضاوت مهندسی خودت و تجربیاتت جایگزین کنی ! یک سری مسایل خاص طراحی هم داره که نتیجه کار رو از دید بعضی مهندسین ناوارد به نوعی غیر اقتصادی جلوه میده ! یعنی طرح مخزن با آین آئین نامه ممکنه سنگینتر از طراحی متعارف با آئین نامه های داخلی باشه . اینهم دلایل زیادی داره مثل لحاظ کردن نیروهای ناشی از شتاب قائم زلزله (!) و ... که آئین نامه های طراحی مخازن ما از اونها سرسری گذشته !

تمام این آئین نامه ها ترکیبات بارگذاری و شیوه های طراحی رو پیشنهاد میکنن و نیازی نیست که در کتاب یا مقاله ای دنبال اینجور چیزها بگردی ! بهت توصیه میکنم همیشه به اصل آئین نامه ها مراجعه کنی تا تفاسیر و ترجمه ها و ... !
بعد از طرح مخزن باید بری سراغ دیتیلهای خاص اون که دیگه نمیتونم اینجا توضیح بدم و سالها تجربه در شناخت سازه های مختلف ازجمله مخازن رو می طلبه . فقط یادت باشه که در تمام سازه های خاص مهمترین بخش طراحی جمع و جور کردن کامل و جامع جزئیات نهایی و اجرایی کاره و این دیگه در هیچ آئین نامه ای پیدا نمیشه !

من تا حالا در این تالار هیچ چیزی ننوشته بودم و اصلا بهش سر نمیزدم ولی برای این سوال شما مجبور شدم بیام و جواب بدم . چون این دیگه یک سوال تفریحی یا دانشجویی نیست . به طراحی حرفه ای برمیگرده و یک کمی خطرناکه ! برای همین اگر باز هم سوال داشتی بپرس تا بهت بگم

neghab_kochak

عضو جدید
نمیدونم چرا میخوای راجع به مخازن بدونی ولی محاسبه حرفه ای یک مخزن نیاز به تسلط به خیلی از موارد طراحی داره که نمیتونم اینجا همه ش رو برات توضیح بدم . ولی چندتا چیز اولیه رو بدون :
معمولا مخازن زمینی و مدفون آب بصورت بتنی ساخته میشن و مخازن هوایی ترجیحا فلزی ! چون گنجایش مخازن هوایی خیلی زیاد نیست موارد طراحی اونها رو توضیح نمیدم و فقط از مخازن بتنی حرف میزنم .
اگر مخزن بتنی خیلی کوچیک باشه ( مثلا تا 1000 متر مکعب ) میشه اون رو با آئین نامه های متداول طراحی کرد ولی اگر حجمش بیشتر بشه دیگه باید بری سراغ آئین نامه های طراحی مخازن . ( من امیدوارم سابقه طراحی سازه های صنعتی و خاص رو داشته باشی تا بتونی به شکل مناسبی از این آئین نامه ها استفاده کنی ! )
در ایران از نشریات 123 و 124 و نظایر اون برای طرح و بهره برداری مخازن استفاده میشه . یک مجموعه از نقشه های تیپ هم وجود داره که متاسفانه مال دهه هفتاده و دیگه اصلاح نشده . باید توجه کنی که اغلب روابط این آئین نامه ها نیاز به قضاوت مهندسی داره و اگر بخوای مخزن واقعی طراحی کنی خیلی وقتها باید اونها رو با تجربیات خودت به روز و مطابق شرایط خاص پروژه کنی !
در مخازن مهم و با حجم زیاد ( مثلا بالای 20000 متر مکعب ) استفاده از آئین نامه های ایران رو چندان جالب نمیدونم و بهت توصیه میکنم از آئین نامه طرح مخازن آمریکا استفاده کنی :
Aci-350r
حواست باشه که این آئین نامه با آئین نامه طرح سازه های متعارف بتنی ( Aci-318 ) فرق داره ! استفاده کردن از آخرین ویرایش آئین نامه مخازن آمریکا خیلی سخت و خطرناکه . چون باید خیلی محاسب قدری باشی تا بتونی پارامترها و روابطی رو که در خارج براساس مطالعات دقیق آزمایشگاهی و کارگاهی تعیین میشه در اینجا صرفا با قضاوت مهندسی خودت و تجربیاتت جایگزین کنی ! یک سری مسایل خاص طراحی هم داره که نتیجه کار رو از دید بعضی مهندسین ناوارد به نوعی غیر اقتصادی جلوه میده ! یعنی طرح مخزن با آین آئین نامه ممکنه سنگینتر از طراحی متعارف با آئین نامه های داخلی باشه . اینهم دلایل زیادی داره مثل لحاظ کردن نیروهای ناشی از شتاب قائم زلزله (!) و ... که آئین نامه های طراحی مخازن ما از اونها سرسری گذشته !

تمام این آئین نامه ها ترکیبات بارگذاری و شیوه های طراحی رو پیشنهاد میکنن و نیازی نیست که در کتاب یا مقاله ای دنبال اینجور چیزها بگردی ! بهت توصیه میکنم همیشه به اصل آئین نامه ها مراجعه کنی تا تفاسیر و ترجمه ها و ... !
بعد از طرح مخزن باید بری سراغ دیتیلهای خاص اون که دیگه نمیتونم اینجا توضیح بدم و سالها تجربه در شناخت سازه های مختلف ازجمله مخازن رو می طلبه . فقط یادت باشه که در تمام سازه های خاص مهمترین بخش طراحی جمع و جور کردن کامل و جامع جزئیات نهایی و اجرایی کاره و این دیگه در هیچ آئین نامه ای پیدا نمیشه !

من تا حالا در این تالار هیچ چیزی ننوشته بودم و اصلا بهش سر نمیزدم ولی برای این سوال شما مجبور شدم بیام و جواب بدم . چون این دیگه یک سوال تفریحی یا دانشجویی نیست . به طراحی حرفه ای برمیگرده و یک کمی خطرناکه ! برای همین اگر باز هم سوال داشتی بپرس تا بهت بگم

سلام دوست عزیز

این بحثی که شما می فرمایید قضاوت مهندسی، زیاد حرف جالبی نیست. از طرفی ایین نامه های موجود حتی ایین نامه هایی که در ایران مصرف میشه رو یک تیم قئدر مهندسی که مطمئنا سابقه طراحی هم دارن نگارش کردن پس قطع به یقین به طرز فکر و قضاوت شخصی ما ارجح تر هست.
مطلب دوم ، من خودم همین هفته پیش یک مخزن آب 6000 لیتری هوای رو طراحی کردم

اگر تحقیقاتی در مورد اثر و نوسان حر کت آب داشنه باشید و به نیروهای هیدرولیکی آشنایی داشته باشید . این کاملا اشکار هست که در مورد نیروهای جانبی قوی مانند زلزله نیروهای هیدرولیکی یک نیروی بازدارنده هستن. به همین علت در ساختمان های لند مرتبه از حوض های اب برای کنترل شدت زلزله استفاده می کنن.
فقط در یک حالت می تونه این نیروی هیدرلیکی تشدید کننده نیروی زلزله میشه که فرکانس حرکت اب با فرکانس ارتعاش سازه یکسان باشه که این هم کاملا به ارتفاع مخزن و . . . . بر میگرده. البته باز میگم خیلی کم این امر اتفاق میفته
تنها نکته قابل توجه نیروهای قائم هستن که با رعایت ضرایب اطمینان و مطالب مربوطه ، این هم قابل کنترل هست.

در مجموع برای طراحی مخازن آّب هوایی بایستی سه نیرو رو در نظر گرفت. زلزله وارد به خود سازه، نیروی باد و نیروی مضاعف زلزله ناشی از حرکت آب

خیلی خوشحال میشم که نشرتون رو در این مورد بشنوم.

PostModern

عضو جدید
سلام دوست عزیز

این بحثی که شما می فرمایید قضاوت مهندسی، زیاد حرف جالبی نیست. از طرفی ایین نامه های موجود حتی ایین نامه هایی که در ایران مصرف میشه رو یک تیم قئدر مهندسی که مطمئنا سابقه طراحی هم دارن نگارش کردن پس قطع به یقین به طرز فکر و قضاوت شخصی ما ارجح تر هست.
مطلب دوم ، من خودم همین هفته پیش یک مخزن آب 6000 لیتری هوای رو طراحی کردم

اگر تحقیقاتی در مورد اثر و نوسان حر کت آب داشنه باشید و به نیروهای هیدرولیکی آشنایی داشته باشید . این کاملا اشکار هست که در مورد نیروهای جانبی قوی مانند زلزله نیروهای هیدرولیکی یک نیروی بازدارنده هستن. به همین علت در ساختمان های لند مرتبه از حوض های اب برای کنترل شدت زلزله استفاده می کنن.
فقط در یک حالت می تونه این نیروی هیدرلیکی تشدید کننده نیروی زلزله میشه که فرکانس حرکت اب با فرکانس ارتعاش سازه یکسان باشه که این هم کاملا به ارتفاع مخزن و . . . . بر میگرده. البته باز میگم خیلی کم این امر اتفاق میفته
تنها نکته قابل توجه نیروهای قائم هستن که با رعایت ضرایب اطمینان و مطالب مربوطه ، این هم قابل کنترل هست.

در مجموع برای طراحی مخازن آّب هوایی بایستی سه نیرو رو در نظر گرفت. زلزله وارد به خود سازه، نیروی باد و نیروی مضاعف زلزله ناشی از حرکت آب

خیلی خوشحال میشم که نشرتون رو در این مورد بشنوم.

سلام حضرت !

چیزهایی رو که نوشته بودم خونده بودی ؟! گفته بودم که دارم راجع به مخازن زمینی بتنی حرف میزنم نه مخازن هوایی ! ولی مهم نیست . چندتا مساله رو مطرح کرده بودی که باید برات توضیح بدم :

در اینکه آئین نامه ها مرجع اصلی طرح و محاسبه سازه ها هستن هیچ شکی نیست . اما هیچ آئین نامه ای هم دائمی و ابدی نیست . تمام آئین نامه های دنیا معمولا یک بار و یا حتی چند بار در یک دهه تغییر میکنن و اصلاح میشن . مسلما این کار برای تفریح و سرگرمی نیست . بلکه در یک بازه زمانی و با درنظرگیری نتایج تحقیقات جدیدتر و لحاظ کردن پاسخ سازه ها یی که با این آئین نامه ها طراحی شدن به بارهای حقیقی و رفتار کاربردی اونها صورت میگیره . به عبارت دیگه نقائص کدهای موجود براساس گزارشهای عملی و تحقیقات تئوری برطرف میشه و ویرایش جدید آئین نامه به دست کاربر عادی میرسه . اما متاسفانه این روال در ایران یا انجام نمیشه و یا آنچنان که باید و شاید مستند به نتایج تجربی و آزمایشات متعدد نیست ! آئین نامه طرح مخازن بتنی ایران هم از این قاعده مستثنا نبوده . این نشریه نزدیک به یک دهه قبل و توسط دوستان و همکارهای خود من در مهندسین مشاور ... تهیه شد و هیچ وقت بعد از اون اصلاح و تکمیل نشد . برای همین اگر امروز به آخرین ویرایش آئین نامه های طراحی مخازن آمریکا مراجعه کنی متوجه میشی که اختلافات خیلی زیادی بین آئین نامه قدیمی ما با اصول به کار رفته در آئین نامه های جدید دنیا وجود داره . بنابراین دو راه بیشتر نداری . یا اینکه از همون آئین نامه قدیمی استفاده کنی که در اینصورت و بخصوص در مخازن حجیم و مهم باید براساس شناخت از مبانی نگارش آئین نامه و رفتارشناسی سازه بعضی از قسمتها رو با قضاوت مهندسی و تجربه فردی اصلاح کنی و به نوعی بصورت شخصی اون رو به روز کنی ! که برای همین گفتم خیلی کار خطرناکیه و هرکسی نباید این کار رو انجام بده . و یا اینکه از آئین نامه های روز دنیا استفاده کنی . اینجا هم یک مشکل بزرگ وجود داره و اون اینه که در این کدها معمولا پارامترها و توصیفات متعددی وجود داره که مبتنی بر تحقیقات اونها و شرایط خاص هر کشوریه و متاسفانه تحقیقات مشابه ملی یا محلی در ایران وجود نداره که جایگزین اون موارد بشه . در اینجا هم باید قضاوت مهندسی صورت بگیره و براساس تجربیات طراحی اقدام به درنظرگیری پارامترها و مولفه های صحیح بشه . و این یکی البته خیلی خطرناک تره ! اما باید حواست باشه که مخاطب آئین نامه ها دو دسته هستن . یکی قشر متعارف مهندسین که هرگز نباید اینجور کارها رو انجام بده و یکی هم افرادی که بنا به دلایلی تجربه لازم برای این کار رو به دست آوردن و قدرت قضاوت صحیح مهندسی رو در اینجور موارد دارن . برای همین اولین سوالی که از اون دوستمون پرسیدم این بود که چرا میخواد این کار رو انجام بده ؟! سازه های صنعتی خاص معمولا به دست افرادی سپرده میشه که در شرایط دشوار طراحی توانایی استدلال عمیقی از رفتار سازه دارن و به نوعی خودشون آئین نامه محسوب میشن ! لااقل در اون زمینه خاص . من هم به دلایلی بیش از هر کس دیگه ای در ایران و طی چند سال قبل درگیر اصلاح و به روزرسانی آئین نامه طرح مخازن و بعضی سازه های صنعتی دیگه بودم . برای همین وقتی ایشون راجع به مخازن سوال پرسید خواستم که اصل قضیه رو براش توضیح بدم تا وقتش به دنبال منابع غیرموجه و بدون فایده هدر نره . بدونه که چه آئین نامه هایی هست و باید چجوری باهاش برخورد بشه .

راجع به مخازن بتنی و بارگذاری اونها و اینکه چه ترکیبی از بار ممکنه حاکم بشه زیاد نمیخوام توضیح بدم . چون کاملا بستگی به شرایط محلی و اجرایی سازه داره و باید کاربری هیدرولیکی اون و شرایط دیگه لحاظ بشه . تمام اصول اولیه اون هم در آئین نامه های طراحی مخازن اومده و فقط در بعضی موارد خاص ممکنه به آئین نامه های سدسازی و ... برای اضافه کردن ترکیبات هیدرولیکی خاص نیاز باشه .

اما مخازن هوایی فلزی . من چون اصلا مورد بحث اون دوستمون مخازن بتنی بود نمیخوام راجع به این یکی توضیح بدم فقط مجبورم یک چیزی رو یادآوری کنم . اونهم اینه که در شرایط متعارف نمیشه رفتار مخزن هوایی رو با جرمهای متمرکزی که در طبقات میانی و یا فوقانی برخی سازه ها استفاده میشه تا نوسانات ناشی از تحریک دینامیکی رو کاهش بده و دامنه اون رو به حداقل برسونه مقایسه کرد . اصلا نمیشه ! اونجا تئوری جرمهای معکوس حاکمه و از رفتار متقابل یک جرم وزین در برابر جرم اصلی سازه در موقع تحریک دینامیکی کل سیستم استفاده میشه . که این جرم میتونه صرفا یک توده سنگین و یا یک میراگر محاسبه شده نوسان باشه و یا اینکه از تانکهای آب با لحاظ کردن رفتار معکوس هیدرولیکی اونها استفاده بشه . اما در مورد مخازن هوایی و در شرایطی که از سازه های سبک و عمدتا مرتفع برای نگهداری اونها استفاده میشه ( به خصوص در مخازن حجیم ) نمیشه از این تئوری استفاده کرد . تفاوت جرمها و نحوه رفتار ( بین جرم متمرکز و طره نگهدارنده اون ) به گونه ایه که به هیچ وجه با اون تئوری قبلی سازگار نیست و من نمیدونم چرا این مثال رو استفاده کردی ؟! دقت کن که نمیتونی طراحی سازه نگهدارنده مخزن رو از طرح اصلی اون جدا کنی !!! مگر اینکه بخوای فقط و فقط جداره مخزن رو محاسبه کنی که اینهم بیش از مبتنی بودن بر آئین نامه های سازه به کدهای مکانیک ( مثل ASME ) برمیگرده . اگر هم منظورت بازدارندگی رفتار مخزن به دلیل نوسان سیال درون اون در هنگام زلزله ست باید دقت کنی که عموما رفتار دینامیکی سازه نگهدارنده مخزن بر اثر وجود همین جرم متمرکزه نه بر اثر جرم خودش که باعث جذب نیروی زلزله میشه !! دقت کن . اگر کمی به رفتار صحیح سازه های مختلف فکر کنی متوجه میشی که منظورم چیه ! این دو تا سازه ای که مثال زدی دقیقا رفتار برعکس هم دارن !!!

ebrahim110

عضو جدید
پيام تشكر از post modren

پيام تشكر از post modren

سلام دوست عزيز
از پاسخي كه به اين سوال داديد از تون خيلي متشكر و سپاسگذارم.
بايستي خدمت شما عرض كنم كه بنده مشغول تاليف كتابي در زمينه طراحي و محاسبه انواع مثالهاي كاربردي با حل نرم افزاري توسط سپ 2000 و حل تئوريك مبتني بر كتب دانشگاهي طراحي سازه هاي فولادي وبتني هستم . مثالهاي مورد استفاده شده عبارتند از : تير بتني- ستون بتني – تير . ستون فولادي – سوله – سوله تحت بارگذاري جرثيل (تحت 53 تركيب بارگذاري) – ديوار حائل . كه اين مثالها با تمام جزئيات اجرائي تكميل شده است .
خيلي خوشحال ميشدم اگه مي تونستم اين كار رو در زمينه طراحي مخازن بتني زميني آب و مخازن فولادي هوايي آب انجام بدم.
چون در دوره كارشناسي دروسي درزمينه سازه هاي خاص براي ما تدريس نمي شد.
تا آنجا كه اطلاع دارم اين درس در دوره كارشناسي ارشد ارائه مي شود.
اگر ممكن است جزوه اساتيدي كه در اين زمينه در دانشگاهاي مختلف اين درس ارائه مي شود با ذكر دانشگاه و استاد مربوطه به بنده معرفي كنيد . ويا منابعي در اين خصوص خيلي خيلي ممنون ميشم.
اگه خواستي يه سري به اين سايت بزن و نظرتو راجع به اون بگو

آخرین ویرایش:

PostModern

عضو جدید
سلام
خیلی خوشحالم از اینکه میبینم اهل کتاب و تحقیق و ... هستین . موفق باشین . راجع به جزوه و کتاب و اینجور چیزها نمیتونم مرجعی بهت پیشنهاد کنم . چون طراحی سازه های خاص و رعایت نکات اجرایی مبتلابه اونها بیش از اونکه در چزوات درسی مطرح باشه در پروژه های واقعی و اجرایی قابل بررسیه . و همیشه هیچ آزمونی برای یک مهندس محاسب بهتر از ساخته شدن سازه طراحی شده اون و کنترل رفتار واقعیش نیست ! یعنی طراحی واقعی و کاربردی . ( باز هم میگم که بهترین راهنمای نکات اصلی طراحی سازه های خاص فقط و فقط آئین نامه های روز اونهاست . چهارچوب عملکردی سازه و بارگذاریهای مخصوص اون به طور کامل در آئین نامه وجود داره و احتیاج نیست به سراغ کتاب یا جزوه دیگه ای بری ) . اما درمورد تحلیل این سازه ها با نرم افزار * . اینجا یک مشکل بزرگ وجود داره و اونهم اینه که اغلب نرم افزارها ( مثل sap و etabs و safe و ... ) بیشتر برای کاربردهای متعارف طراحی نوشته شده و نمیشه از اونها برای تحلیل کامل یک سازه خاص استفاده کرد ! در اینجور موارد اغلب مجبور هستیم از ترکیب چند نرم افزار با دقت در نحوه انتقال بارها و نوع تحلیل هر بخش سازه در هرکدوم از اونها برای تکمیل تحلیل دقیق و حتی طراحی سازه استفاده کنیم . بنابراین شاید نتونی یک مثال شسته و رفته در کاربرد یک نرم افزار خاص پیدا کنی که به شکل مناسبی سازه غیر متعارفی رو تحلیل کرده باشه . برات مثال میزنم . چندین و چند نرم افزار وجود داره که اگر مبانی صحیح رفتارشناسی و مدل کردن سازه رو بدونی با هرکدوم به تنهایی میتونی یک سازه معمولی ( مثلا یک ساختمان یا به قول خودت تیر یا ستون یا ... ) رو تحلیل کنی . اما امکان نداره بتونی با هیچ نرم افزار موجودی به تنهایی (!) یک مخزن بتنی رو کاملا صحیح و واقعی مدل کنی ! چون اغلب نرم افزارها دارای عناصر تحلیلی با فرضیات ساده کننده متعارف هستن که اگر از اونها در طراحی سازه های خاص استفاده کنی جوابهای غیر حقیقی میگیری . برای همین باید از ترکیب صحیح اونها بهره بگیری . اگر خواستی بعدا درمورد مخازن یا سازه های خاص دیگه این قضیه رو برات توضیح میدم .
با آرزوی موفقیت برای شما

* : میگم استفاده از نرم افزار برای تحلیل سازه ها چون هنوز هم اغلب مراحل طراحی حرفه ای سازه ها ( به خصوص در سازه های خاص ) فقط با استفاده از نتایج تحلیلی نرم افزار و بصورت دستی و غیر نرم افزاری انجام میشه و نباید به قابلیتهای طراحی نرم افزارها در موارد خاص به شکل چشم بسته و بدون تجربه کافی نگاه کرد !

STA4CAD

عضو جدید
TAHAVOLİ BAVAR NEKERDENİ DER MOHANDESİYE OMRAN

تحولی باور نکردنی در مهندسی عمران
برنامه STA4-CAD : يک برنامه خيلی قدرتمند برای طراحی و آناليز سازه های بتون آرمه و فولادی می باشد.
اين برنامه با در نظر گرفتن آيين نامه های معتبر جهان از جمله ACI - BS - Snip Russia - TS500
Eurocode 1993 سازه ها را طراحی و آناليز می نمايد .

WWW.STA4CAD.COM

1355hh

عضو جدید
طراحی مخازن بتنی زمینی

طراحی مخازن بتنی زمینی

باسلامدر این رابطه و بمنظور طراحی مخازن بتنی مدفون و نیمه مدفون نشریات 123 و 124 را مطالعه بفرمایید.

sarmashigh

عضو جدید
سلام
خسته نباشی
باهاتون موافقم
من خودم توی شرکت پیمانکاری در حال حاضر در حال احداث یک مخزن 2000 مترمکعبی نیمه مدفون هستم
و به عینه میبینم که نقشه های عهد عتیق سازمان برنامه و بودجه پر از اشکال اند و اسراف که اگه اصلاح بشن مقدار زیادی آرماتور و نیروی انسانی و متعاقب اون خیلی چیزهای دیگه مصرفی در کارگاه صرفه جویی میشه ولی عدم مدیریت و مسولیت پذیری و . . . مانع از این همه اسراف و اتلاف هزینه و وقت پروژه ها شده.

sarmashigh

عضو جدید
عکس از مخزن بتنی

عکس از مخزن بتنی