[ محیط زیست ، تصفیه پساب و بازیافت ]

[ محیط زیست ، تصفیه پساب و بازیافت ]

• 1-بله

رای: 58 77.3%
  • 2-خير

رای: 17 22.7%

• مجموع رای دهندگان
    75
ضمن تشكر بايد عرض كنم اينها مربوط به مرحله شناخت سيستم است در واقع بدنبال پارامتر ها و روش طراحي هستم كتابي رو ديدم كه امكان دانلودش نبود اگر كتابي كه انحصارا در اين مورد مطلب داشته باشد معرفي نماييد البته از گذاشتن اطلاعات عمومي اين روش هم دريغ نفرماييد تا براي عموم قابل استفاده باشد.
جناب عراقی من شنیدم که برای جدا کردن آب از مواد نفتی از روش حوضچه API استفاده میکنند
در اون روش هم که از استانداردهای aPI طبعیت میکنه نفت رو از اب جدا میکنن
حالا مزیت این روش RBCنسبت به اون چیه ؟
-------
راستی شما فرمودید برای جدا سازی نفت از آب استفاده میشه ولی اینجوری که من خوندم روش هوادهی برای حذف ناخالصی آلی هستش و اسمی از نفت نبرده بود
میشه یه توضیح مختصر بدید؟

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
آر بي سي براي جدا سازي نيست اصولا جداسازي يك عمل شيميايي يا بيو شيميايي نيست ،وقتي از جدا سازي صحبت ميشه منظور اصلي انجام يك كار فيزيكي است مثل اسكيمينر ها و يا استفاده از جدا سازهايي كه از خلا و حرارت استفاده ميكنند .
فرض كن اب دريا در يك كشتي كه به مواد نفتي آلوده شده را ميخواهيد تصفيه كنيد اگر در كنار دريا و در اسكله ها باشيد جدا سازهاي فيزيكي بسيار مناسبي براي اين كار وجود دارند كه نقش اصلي را در انها كوالاسر ها بازي ميكنند و لي اگر قرار باشه همين آب تصفيه بشه و مثلا تي دي اسش از 31000 به 5000 برسه و اجازه هم نداشته باشي اونو بدون تصفيه به ابهاي زير زميني بريزيد اونوقت پاي اين ار بي سي ها مياد وسط كه از طريق واكنشهاي بيوشيميايي بي او دي آب را به حد مجاز برسونه توضيح اينكه مواد نفتي همه از تركيبات آلي هستند و مقاديري املاح فلزي هم دارند. اگر از روشهاي قديمي استفاده بشه يعني شيميايي كافي بود تا با كنترل پ هاش از تركيباتي مثل آلوم و يا آهك و چند ماده شيميايي ديگه برا كاهش سختي استفاده ميكرديم و حداكثر اينكه از كاتيون و انيون اكسچنجرها ميشد سختي را كاهش داد
جناب عراقی من شنیدم که برای جدا کردن آب از مواد نفتی از روش حوضچه API استفاده میکنند
در اون روش هم که از استانداردهای aPI طبعیت میکنه نفت رو از اب جدا میکنن
حالا مزیت این روش RBCنسبت به اون چیه ؟
-------
راستی شما فرمودید برای جدا سازی نفت از آب استفاده میشه ولی اینجوری که من خوندم روش هوادهی برای حذف ناخالصی آلی هستش و اسمی از نفت نبرده بود
میشه یه توضیح مختصر بدید؟

آخرین ویرایش:
آر بي سي براي جدا سازي نيست اصولا جداسازي يك عمل شيميايي يا بيو شيميايي نيست ،وقتي از جدا سازي صحبت ميشه منظور اصلي انجام يك كار فيزيكي است مثل اسكيمينر ها و يا استفاده از جدا سازهايي كه از خلا و حرارت استفاده ميكنند .
فرض كن اب دريا در يك كشتي كه به مواد نفتي آلوده شده را ميخواهيد تصفيه كنيد اگر در كنار دريا و در اسكله ها باشيد جدا سازهاي فيزيكي بسيار مناسبي براي اين كار وجود دارند كه نقش اصلي را در انها كوالاسر ها بازي ميكنند و لي اگر قرار باشه همين آب تصفيه بشه و مثلا تي دي اسش از 31000 به 5000 برسه و اجازه هم نداشته باشي اونو بدون تصفيه به ابهاي زير زميني بريزيد اونوقت پاي اين ار بي سي ها مياد وسط كه از طريق واكنشهاي بيوشيميايي بي او دي آب را به حد مجاز برسونه توضيه اينكه مواد نفتي همه از تركيبات آلي هستند و مقاديري املاح فلزي هم دارند. اگر از روشهاي قديمي استفاده بشه يعني شيميايي كافي بود تا با كنترل پ هاش از تركيباتي مثل آلوم و يا آهك و چند ماده شيميايي ديگه برا كاهش سختي استفاده ميكرديم و حداكثر اينكه از كاتيون و انيون اكسچنجرها ميشد سختي را كاهش داد
این روش RBC اینجوری که معلومه فقط واسه کاهش BOD هستش . کاهش BOD هم که میتونه با روشهای ارزورنتری انجام بگیره . مثلا یه حوضچه هوادهی که شرایط رشد میکروارگانیسم ها توش فراهم شده باشه
ولی توجیه اقتصادی این دستگاه RBC چیه ؟

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب وارد بحث ادونتيج ها و ديس ادونتيجها ميشيم :
فوايد: 1- هزينه هاي عملياتي كمتر
2 -تعميرات كمتر
3 -بيلان تصفيه انعطاف پذير
4- سرعت در تصفيه بعلت مساعد تر بودن شرايط براي رشد ميكرو اركانيزم ها به نحويكه اكسيژن را از محيط گرفته تقويت ميشوند و هنكام عبور از بخش حاوي مواد مغذي تغذيه ميكنند.
5- هزينه انرژي كمتر
6-تصفيه بالا ي بي او دي
7-سيستمي قابل گسترش است.
8-ميتونه باسيستم هاي تكفاز 220 ولت كار كند.

این روش RBC اینجوری که معلومه فقط واسه کاهش BOD هستش . کاهش BOD هم که میتونه با روشهای ارزورنتری انجام بگیره . مثلا یه حوضچه هوادهی که شرایط رشد میکروارگانیسم ها توش فراهم شده باشه
ولی توجیه اقتصادی این دستگاه RBC چیه ؟

خوب وارد بحث ادونتيج ها و ديس ادونتيجها ميشيم :
فوايد: 1- هزينه هاي عملياتي كمتر
2 -تعميرات كمتر
3 -بيلان تصفيه انعطاف پذير
4- سرعت در تصفيه بعلت مساعد تر بودن شرايط براي رشد ميكرو اركانيزم ها به نحويكه اكسيژن را از محيط گرفته تقويت ميشوند و هنكام عبور از بخش حاوي مواد مغذي تغذيه ميكنند.
5- هزينه انرژي كمتر
6-تصفيه بالا ي بي او دي
7-سيستمي قابل گسترش است.
8-ميتونه باسيستم هاي تكفاز 220 ولت كار كند.
یعنی اگه با حوضچه اکسیداسیون بیولوژیکی مقایسش کنید اقتصادی تره ؟
توی حوضچه فقط یه هواده نیازه و مقداری مواد غذایی جهت رشد میکرو ارکانیسم و هزینه ساخت حوضچه
ولی در RBC فک میکنم هزینه ها بیشتره
حوضچه تعمیرات نداره بغیر از خرابی احتمالی هواده
در حوضچه هم هر چه زمان ماند بیشتر بشه bod بیشتر میشه ( تصفیه بهتر )
اینجوری نیست ؟

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
كليه سيستم هاي مدولاري كه اخيرا وارد بازار هاي جهاني شده اند معمولا با ابعاد كمتر راندمان بالاتري را ازخود نشان ميدهند ساخت سيستم هاي مدولار هم در تصفيه هوازي و هم در تصفيه بي هوازي بسيار رايج شده در واقع يكي از دلايل جايگزيني انها اشغال فضاي كمتر و راندمان بيشتر نسبت به سيتمهاي درجا ساخت و يا ثابت است .
ضمنا همانطور كه ميدانيد يكي از پارامترهاي طراحي بي او دي 5 روز است يعني وقتي به سراغ راندمان حذف bod5 و cod ميريم اونوقت تفاوت كار روشن تر ميشه يعني
1- با صرف انرژي كمتر به بي او دي 5 روز لازم ميرسيد.
2-عمليات آساني داره كه در اين مورد بي شباهت با سيستم هاي ثابت نيست
3-لجن كمتري توليد ميكند.
4- غلظت ss كمتري دارد
5- برخي پسابها به sds آلوده هستند كه در تصفيه پسابهاي قديمي مشكل بوجود مياورند در حاليكه آر بي سي ها در اين موارد مناسبترين هستند.
6- وقتي تاثير sds و hrt روي راندمان حذف bod5 بررسي شده اثبات گرديد كه سيستم هاي rbc افت راندمان كمتري نسبت به سيتمهاي ثابت دارند.
SDS: SODIUM DODECYL SULFATE
SS:SUSPENDED SOLID
HRT: HYDRAULIC RETENTION TIMES.

یعنی اگه با حوضچه اکسیداسیون بیولوژیکی مقایسش کنید اقتصادی تره ؟
توی حوضچه فقط یه هواده نیازه و مقداری مواد غذایی جهت رشد میکرو ارکانیسم و هزینه ساخت حوضچه
ولی در RBC فک میکنم هزینه ها بیشتره
حوضچه تعمیرات نداره بغیر از خرابی احتمالی هواده
در حوضچه هم هر چه زمان ماند بیشتر بشه bod بیشتر میشه ( تصفیه بهتر )
اینجوری نیست ؟

آخرین ویرایش:

salam_to_all

عضو جدید
سلام
هم ورژن 6 دارم هم 7
ببین آخه به مقالاتی در مورد روش تصفیه آب و اضلاب ار الف تا ی به طور ساده و مختصر و اکاربردهای آن در صنعت زندگیی روزمره و میزان بهره وری اون به شدت احتیاج دارم
اینم که download نمیشه

مرسی از پیگیریتون

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام
هم ورژن 6 دارم هم 7
ببین آخه به مقالاتی در مورد روش تصفیه آب و اضلاب ار الف تا ی به طور ساده و مختصر و اکاربردهای آن در صنعت زندگیی روزمره و میزان بهره وری اون به شدت احتیاج دارم
اینم که download نمیشه

مرسی از پیگیریتون
یک مقاله ساده درباره تصفیه آب و فاضلاب ها براتون قرار دادم.
دانلود
اگر مقاله خیلی تخصصی تر نیاز داشتید بگید تا براتون بذارم.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
در صورت باز نشدن مقالات مشکل از فونت مورد استفاده شده دارد. که شما می توانید فونت را مشخص کنید. بیشتر فونت هایی که اجرا نمی شوند از نوع "فونت نازنین2" می باشند.

سلام
هم ورژن 6 دارم هم 7
اینم که download نمیشه

مرسی از پیگیریتون
اگه مقاله ساده میخواین که این فایلهای صفحه قبل بدردتون نمیخوره . خیلی تخصصیه
توی قسمت درخواست مقاله ها هم فک میکنم تحقیق خودم رو گذاشتم واسه دانلود
بگردین اگه نبود همونجا بگین تا بذارم واست

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام
هم ورژن 6 دارم هم 7
اینم که download نمیشه

مرسی از پیگیریتون
مكانيزمهاي انتقال به هوا در حوضچه هاي هوادهي واحد هاي تصفيه فاضلاب
دانلود
روش های تصفیه آب متنوع می باشند ..بستگی به نوع کار دارد.. بعضی اوقات از روش های بیولوژیکی استفاده می شود که از شیوه بیوفیلم ها برای تصفیه استفاده می شود.
اگر از روش های نانو بهره ببریم از شیوه نانو غربالی کاربرد زیادی دارد.
اگر از شیوه رایج و جامع در پالایشگاه ها و پتروشیمی ها استفاده شود همون روش قدیمی چند گذر از حوضچه ها می باشد که نمونه بسیار جالب در ماهشهر می باشد.
اما درصدد هستن تا از روش های جدید مکانیزه استفاده کنند ولی مشکل این روش ها این می باشد که درصد زیادی را نمی توان مورد استفاده و بهره برداری قرار داد به همین دلیل روش های قبلی هنوز کاربرد بیشتری برای کاهش هزینه ها دارد.
یک نوع روش دیگر هم می باشد که به روش سرامیک معروف می باشد.
ولی مواد مورد نیاز برای تصفیه بسیار مهم می باشند و بسیاری از ان ها در دست بعضی از شرکت های معروف می باشد مانند مرک آلمان که هیچ شخصی تا ال نتوانسته است مواد بیولوژیکی مورد استفاده شده را تجزیه کند. این مواد فقط تحت انحصار این شرکت می باشد و برای جلوگیری از ایجاد جلبک ها در حوضچه ها و بسیاری دیگر از کارها مورد استفاده قرار می گیرد.
سوالی بود در خدمتم.
موفق و سربلند باشید.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
كاربرد تجزيه كننده هاي بيوشيميايي درتصفيه فاضلابهاي صنايع مختلف

دانلود

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
رفتار تركيبات آلي فرار در حوضچه هوادهي واحدهاي تصفيه فاضلاب صنعتي

دانلود

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
حذف فلزات سمي از فاضلابهاي صنعتي با استفاده از هيدروژلهاي تبادلگر يوني

دانلود

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
بررسي عملكرد، مدل ارتفاع روكش لجن و مشخصه هاي جريان راکتور UASBدر تصفيه پساب صنايع شير

بررسي عملكرد، مدل ارتفاع روكش لجن و مشخصه هاي جريان راکتور UASBدر تصفيه پساب صنايع شير

دانلود

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
چالش های آینده تصفیه خانه های آب شهری

دانلود

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
بررسي روش هاي تصفيه آب خانگي و كاربرد آنها

دانلود

hooman.m.m

عضو جدید
براي من كه بازش مي كنم مي گه مشترك گرامي دسترسي به اين سايت امكان پذير نمي باشد

اگه بازم كرد بعدش مشكل بزرگتري پيش مياد كه accant مي خواد و ....
! help me !

براي من كه بازش مي كنم مي گه مشترك گرامي دسترسي به اين سايت امكان پذير نمي باشد

اگه بازم كرد بعدش مشكل بزرگتري پيش مياد كه accant مي خواد و ....
! help me !
لینک سالمه همین الان تست شد
سایت رپیدشیره
صفحه اول که اومد روی Free باید کلیک کنی

سلام آقا نیما
لطفا مقالت رو در دسترس قرار بده یا به آدرس pahlavan.nastaran@gmail.com ارسال کن
راستی یک چک میکنی که باز میشن یا نه؟
اکثر pdf ها باز نمیشن ، نمیدونم چرا
با تشکر از نیما
اگه عجله ندارید تا هفته دیگه صبر کنید . فعلا بنده سیستمی موقت دستمه که به علت ویروسی بودن شدید! اجازه نصب هیچ نوع برنامه و آنتی ویروسی نمیده . چون نیاز هست تا اول با وورد بازش کنم .تاآخر هفته قراره ایشالا درست میشه
اگه عجله دارید تا یه فکری واسش بکنم
ضمنا فایلهای pdf رو همشونو دانلود کردم و هیچ ارروری نداره .
ارور شما چیه ؟

phalagh

مدیر بازنشسته
سلام مهسا جان
این مقالت باز نمیشه میشه اون رو به آدرس email ام بفرستی
ببخشین چون وقتم کمه این خواهش رو کردم
pahlavan.nastaran@gmail.com
عزیزم
نمیدونم منظورت من بودم یا مهسا..
فایلش مشکلی نداشت. به هر حال براتون فرستادم. فقط نکته ای که هست این که مقاله فارسیه اگه بازم باز نشد احتمالا سیستم شما با فنت این مقاله مشکل داره..

aqua

عضو جدید
خدمت شما

دستگاههاي تصفيه آب خانگي براي حذف يا كاهـش مواد زائد آب آشاميدني بكار ميروند. اين مواد عمدتا عبارتند از :
الف ) سختي آب
ب ) كلر و تركيبات بيماريزاي كلر
ج ) فلزات سنگين
د ) آلودگي هاي ميكربي
در زير به بررسي اين پارامترها و روشهاي تصفيه آن ها مي پردازيم :

1-مواد زائد آب

الف) سختي آب [1]

املاح موجود در آب موجب بالا رفتن سختي آب مي شوند

تماس آب با تركيبات آهكي موجود در زمين باعث ورود عوامل سختي در آب ها شده و معمولا آب هاي زيرزميني از سختي زيادتري نسبت به آب هاي سطحي برخوردارند.
سختي آب، عملا شاخص ميزان فعل و انفعال آب با صابون است و براي شستشو با آب هاي سخت تر به صابون زيادتري نياز است. سختي آب به مجموعه املاح كلسيم و منيزيم موجود در آب بر حسب ميلي گرم در ليتر كربنات كلسيم اطلاق ميشود.
طبقه بندي آب ها از نظر سختي بشرح زير ميباشد :

آب هاي سبك

60-0 ميلي گرم در ليتر

آب هاي با سختي متوسط

120-60 ميلي گرم در ليتر

آب هاي سخت

180-120 ميلي گرم در ليتر

آب هاي خيلي سخت

بيشتر از 180 ميلي گرم در ليتر

آب هاي سخت در درجه حرارت بالا در جداره كتري و ديگ هاي بخار رسوبات كربنات كلسيم ايجاد ميكند. مطالعات اخير نشان داده كه مصرف آب هاي سخت تر بعلت وجود منيزيم و كلسيم مرگ هاي ناگهاني ناشي از امراض قلبي و عروقي را به شدت كاهش ميدهد.
در حال حاضر هيچگونه رابطه اي ميان پيدايش سنگ كليه و سختي آب گزارش نشده است. علاوه بر اين وجود كلسيم و منيزيم در آبهاي آشاميدني سخت مانع جذب فلزات سنگين نظير سرب، كادميوم، روي و مس و رسوب آنها در استخوانها مي شود.
در عين حال در نقاطي از روسيه كه از آب هاي نسبتا سخت استفاده مي كنند به مواردي از پيدايش سنگ در مجاري ادرار برخورده اند. اين موضوع تقريبا در آب هاي با سختي 500 ميلي گرم در ليتر كربنات كلسيم به اثبات رسيده است.
از سوي ديگر در نقاطي كه از آب هاي نرم تر استفاده مي شود، به فشار خون، وجود چربي و كلسترول در خون برخورده اند كه هر دوي اين عوامل ميتواند در مرگ هاي ناگهاني بسيار مؤثر باشد. به طور كلي ميتوان گفت كه در نقاطي كه آب سخت مصرف مي شود امراض قلبي كمتر از نقاطي است كه ساكنين آنها آب هاي سبك تر مصرف مي كنند. به علاوه بروز سكته هاي قلبي در نقاط با آب هاي سخت تر به مراتب كم تر از نقاط با آب هاي سبك تر است .

ب) كلـر [2]

براي ميكرب زدايي، در تصفيه خانه هاي شهري كلر به آب افزوده ميشود

كلر و تركيبات آن براي ضدعفوني آب آشاميدني در تصفيه خانه ها به آب اضافه ميگردد. در سالهاي اخير تحقيقات بعمل آمده نشان داده اند كه مواد آلي موجود در آب با كلر تركيب شده و ايجاد تري هالومتان ها، كلرات و ساير تركيبات جانبي مضر و سمي مي نمايند كه باعث بروز انواع بيماريهاي صعب العلاج در انسان ميگردند.

ج) فلزات سنگين [3]

فلزات سنگين از طريق نفوذ پساب صنعتي در آب آشاميدني به انسان منتقل ميشود

فلزات سنگين با توجه به توسعه شهرنشيني و صنايع كه منجر به افزايش ميزان فاضلاب و پساب توليد گرديده است، عمدتا از طريق دفع نادرست و غيربهداشتي فاضلاب شهري و پساب صنعتي وارد محيط زيست مي گردد. مرگ و ميرهاي آبزيان در اثر تخليه پساب هاي محتوي فلزات سنگين در دنيا و ايران بي سابقه نيست. سبزيجات اطراف تهران نيز كه با فاضلاب آبياري ميشود از اين آلودگي ها بي بهره نميباشد. فلزات سنگين شامل سرب، جيوه، روي، نيكل، كرم، كادميوم و غيره ميباشد. وجود فلزات سنگين در غلظت بيش از استاندارد در آب شرب باعث عوارض مختلف نظير مسموميت، حساسيت شديد، ضايعات كروموزومي، عقب افتادگي ذهني، فراموشي، پاركينسن، سنگ كليه، نرمي استخوان و انواع سرطان منجمله سرطان پروستات ميگردد. يكي از كارشناسان محيط زيست، آلودگي محيط مخصوصا آب با فلزات سنگين را بعنوان بزرگترين گناهي كه بشر در طبيعت انجام ميدهد ارزيابي نموده است..

د) ميكرواورگانيزم هاي بيماري زا

ميكربها از طريق نفوذ فاضلاب انساني در آب آشاميدني به انسان منتقل مي شوند

امراض مختلفي بوسيله آب به انسان منتقل مي شوند. از جمله اين امراض مي توان وبا، حصبه، اسهال ميكربي و خوني، هپاتيت، سل، ديفتري، انگلهاي خوني و كبدي را نام برد. عوامل بروز اين بيماريها كه شامل تك ياخته ها، ويروس ها، باكتري ها، كرم ها و انگلها مي باشند، از طريق نفوذ فاضلاب در آب آشاميدني به انسان منتقل مي شود. بيماري هاي ناشي از آب آلوده سالانه نزديك به يك ميليارد انسان را در روي كره زمين مبتلا مي كند و باعث مرگ حدود 10 ميليون نفر مي شود.

2- منشاء آب

آب لـوله كشي

آب تهران كه از سدهاي كرج، لار و لتيان تامين مي گردد داراي كيفيت بالائي بوده و از اين نظر معروفيت جهاني دارد. در سالهاي اخير بعلت كافي نبودن آب اين سدها، براي تامين آب مورد نياز تهران چاههاي عميق در سطح و حومه شهر حفر گرديده و آب آن به شبكه شهري اضافه گرديده است. آب اين چاهها سختي آب تهران را بالا برده است و در صورتيكه قبل از ورود به شبكه تصفيه و گندزدايي نگردد مي تواند از طريق نشت پساب منشاء آلودگي هاي انگلي و ميكروبي و فلزات سنگين شود. از طرف ديگر بالا بودن مقدار كلر تزريقي در تصفيه خانه ها براي مقابله با اين آلودگي ها موجب ايجاد آلودگي شيميايي آب مي گردد كه علاوه بر طعم و بوي نامطبوع، كلر موجب ايجاد تركيبات بيماري زاي تري هالومتانها مي شود. آب هاي شهري را بايستي قبل از استفاده از وجود ميكرب ها و انگل ها و همچنين كلر و تركيبات آن و در صورت موجود بودن، از فلزات سنگين پاك نمود.

آبمعـدني

در اكثر كشورهاي غربي براي شرب از آب لوله كشي استفاده نشده و بجاي آن از آب آشاميدني بسته بندي شده در بطري استفاده ميشود. دليل اين امر بدي كيفيت آب لوله كشي اين ممالك كه از رودخانه هاي حاوي فاضلاب تصفيه شده تامين ميگردد ميباشد.
آبمعدني در كشورهائي كه آب لوله كشي از تصفيه پساب تهيه ميشود و فاقد املاح مفيد ميباشد و يا دسترسي به آب پاك ميسر نمي باشد، تنها شيوه مطمئن تامين آب شرب است.
در مورد استفاده از آبمعدني در كشور ما بايستي به موارد زير توجه نمود[4]:
همه آبهاي بطري شده آبمعدني نميباشند. عبارت آب آشاميدني قيد شده بر روي بطري ها نشان دهنده آن است كه اين آبها فاقد املاح معدني كافي بود و اكثرا از چاههاي داخل يا اطراف شهر بدست مي آيند.
-منشاء آب ( چشمه يا چاه) ميتواند بعلت مجاورت با عوامل آلوده كننده آب مانند چاههاي فاضلاب محدوده شهري و ييلاقي، كارخانجات و محل چراي دام و غيره در معرض آلودگي قرار گيرد.
-عدم رعايت مسائل بهداشتي و آلوده بودن احتمالي بطري و درب بطري در خط پركن آبمعدني مي تواند موجب آلودگي آبمعدني گردد.
ميكرواورگانيزم ها در شرايط مساعد در داخل بطري بسرعت رشد و تكثير مي يابند. از اين نظر آبمعدني را بايستي پيش از گذشت تاريخ مصرف استفاده نموده و قبل از مصرف چند روز در داخل يخچال نگهداري كرد.

3- روش هاي تصفيه آب خانگي
متداول ترين روش هاي تصفيه آب خانگي بشرح زير ميباشد :

رزين هاي تبادل يون

براي كاهش سختي آب

رزين هاي تبادل يوني با تبديل يون هاي كلسيم و منيزيم محلول در آب به يون هاي نامحلول ، آنها را جذب و در نتيجه سختي آب را كاهش مي دهد. متاسفانه، اين رزين ها محيط بسيار مساعدي براي رشد و تكثير باكتريها ميباشند بطوريكه تعداد باكتريها در داخل اين *****ها در كمترين مدتي به ميزان قابل توجهي افزايش مي يابد.
جديدا براي مقابله با تكثير ميكرواورگانيزم ها در محيط رزيني، *****هاي رزيني نوع Bacteriostatic توليد گرديده است كه تا حدودي مانع تكثير سريع ميكروبها در داخل ***** مي گردد. با اين وجود، قبل وبعد از اين نوع ***** آب بايستي كاملا ضدعفوني گردد و چون راكد ماندن‌ آب در داخل بستر رزين موجب گنديدگي سريع آب مي گردد، بايد دقت نمود كه آب در داخل اين *****ها هميشه جريان داشته باشد. رزينهاي داخل ***** پس از مدتي اشباع شده و بايستي تعويض شوند. استفاده از اين *****ها براي آبهاي مشكوك و يا آلوده به ميكروب و انگل مجاز نمي باشد.[5]

كربن اكتيو (زغال فعال)

براي حذف كلر، رنگ، بو و تري هالومتانها

*****هاي كربن فعال خاصيت جذب مواد آلي و بعضي فلزات سنگين محلول در آب را دارد و رنگ، بو، كلر و تركيبات كلر آب را حذف مي نمايد. مشابه *****هاي رزين، بستر كربن فعال محيط مساعدي براي تغذيه و تكثير باكتري ها بشمارمي آيند و پس از آن گندزدايي و تصفيه ميكربي ضروري ميباشد.

زئوليت [6]

براي حذف فلزات سنگين

زئوليت ها رزين هاي طبيعي هستند كه داراي خاصيت مبادله كاتيوني و حذف فلزات سنگين ميباشند. از جمله موارد مهم كاربري زئوليت ها حذف كاتيونهاي ارسنيك، تيتان، آلومينيوم كوبالت، كرم، آلومينيوم، سرب، روي و غيره ميباشد.

*****هاي سراميكي

براي حذف مواد معلق، باكتري ها و انگلها

*****هاي سراميكي با منفذهاي عبور آب حدود 5/0 ميكرون، مانع عبور مواد معلق و كليه انگلها و ميكربها گرديده و با اطمينان كامل آلاينده هاي بيماري زاي آب را حذف مي نمايند. حتي آبهاي آلوده و مشكوك پس از عبور از اين صافي ها كاملا شفاف، بهداشتي و قابل شرب مي گردند.
تصفيه با *****هاي سراميكي تنها روش غيرشيميايي ميباشد كه بدون نياز به برق، آلودگي هاي ميكربي آب را حذف مي نمايد. *****هاي سراميك مرغوب، در مواقع شيوع بيماريهاي اپيدمي نيز بهترين شيوه تامين آب شرب سالم در محل مصرف ميباشند.

4- دستگاه هاي تصفيه آب خانگي

بطوريكه مشاهده مي شود، هيچ يك از روشهاي فوق به تنهايي قادر به تامين آب شرب سالم و گوارا نمي باشد. با در نظر گرفتن مواد زائد موجود در آب و با استفاده از روشهاي مختلف تصفيه بايستي مواد زائد را از آب خارج نمود.

روش تامين آب شرب سالم خانگي

برای ضدعفونی کردن اب در منزل زمانیکه از سالم بودن اب اطمینان نداریم بهتر است که اب را جوشاندویا از قرص کلر استفاده کرد مطالب ارایه شده بسیار جامع است.

برای ضدعفونی کردن اب در منزل زمانیکه از سالم بودن اب اطمینان نداریم بهتر است که اب را جوشاندویا از قرص کلر استفاده کرد مطالب ارایه شده بسیار جامع است.
درسته
شما درست میگین
بنده اونموقع تازه کار بودم
بلد نبودم جواب سوالارو درست بدم :redface:
ولی الان دیگه درس تصفیه آب رو هم پاس کردم ;)

مرسی از جوابتون آکوا جان
یه وسیله خوب این روزا اومده تو بازار که کار تصفیه آب رو به روش اسمز معکوس انجام میده
واسه استفاده خانگی هم هست
با قیمت تقریبی 300-400 هزار تومان
خیلی با صرفست
جوشوندن خوبه
قرص کلر بنظر من خوب نیست واخه آب شهر به میزان مجاز کلر داره . کلر زیادی ضرر داره
...

salam_to_all

عضو جدید
تصفیه بیولوژیکی پسآب صنعتی در پتروشیمی آبادان

بسم الله الر حمن الر حیم

مقدمه:
دیر زمانی نیست که یکی از اهداف مهم واصلی در قانون تاًسیس شرکتها و کارخانجات صنعتی در ایران حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلودگی آن تعیین شده است. به موجب این قانون کارخانجات صنعتی می بایست نظارت و دقت مضاعفی در خصوص جلوگیری از تخریب محیط زیست به هر نحو به عمل آورند. در غیر این صورت با برخوردهای جدی و شدیدی از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست روبرو خواهند شد.
در دهه های گذشته تعاریف جدیدی از توسعه یافتگی و پایداری در فرایند توسعه در کتب و محافل علمی و سیاسی مشاهده می شود . یکی از نگرش های جدید توسعه یافتگی و یکی از ارکان مهم توسعهً پایدار در کشورهای مدعی ، برخورد با آثار سوء مسایل زیست محیطی می باشد که پیگیری جدی در جهت جلوگیری از بروز آن، به فرهنگ و نگرش دولت ها در خصوص ارزش نهادن به فرهنگ والای انسانی بستگی دارد
در دو دههً گذشته در کشور عزیز ما ، ایران نیز به حفظ محیط زیست و جلوگیری از تخریب آن توجه زیادی شده است . ایران نیز مانند دیگر کشورهای جهان متعهد گردیده که درجهت حفظ محیط زیست به طور جدی تلاش و این کره خاکی را برای نسل های آینده حفظ نماید.
از جملهً این تعهدات حفظ منابع آبی و احداث تصفیه خانه فاضلاب برای تصفیه آبهای آلوده می باشد. آلودگی آب علاوه براینکه باعث نشر بسیاری از بیماری های مختلف می شود، سلامت و کیفیت منابع محدود آب تمیز را نیز تحت تاًثیر قرار داده ودر بلند مدت صدمات زیادی را بر پیکره توسعهً اقتصادی و اجتماعی جامعه وارد می سازد. از این جهت بازیافت فاضلابها و پسآبهای صنعتی ، بخصوص در کشورهایی که دچار کم آبی یا بی آبی هستند ، اهمیت خاصی پیدا نموده واین روش در حال حاضر در ایران نیز مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از صنایع کشور در بازیافت پسابهای صنعتی به منظور افزایش تولید وایجاد شرایط و فضای توسعه اقدام می نمایند.
تصفیه بیولوژیکی پسآب های صنعتی نیز یکی از روش های استاندارد و قابل قبول در سطح جهان است که در جهت استفاده مجدد و بازیافت آب در کارخانجات صنعتی از آن استفاده می شود.
واحد تصفیه پساب پتروشیمی آبادان ، یکی از چند واحد تصفیه بیولوژیکی پسآب در استان خوزستان و اولین واحد تصفیه بیولوژیکی است که در یکی از زیر مجموعه های فعال وزارت نفت در این استان فعالیت خود را شروع نموده که با موفقیت روز افزون و تلاش مستمر کارکنان آن در راه اعتلای مفاهیم دقیق توسعه پایدار در استان گام بر می دارداين سايت تعدادي از پرسنل واحد تصفيه بهره برداري آبادان سعي را بر آن داشته اند تا ابتدا به تعريف ، بيان مشخصه فاضلاب ها برسي آلاينده هاي مهم تعاريف و سپس مباني تصفيه بيولوژيکي پساب صنعتي پرداخته و پس از آن به شرح مختصري از تصفيه خانه پتروشيمي آبادان اقدام ميشود تا شايد نظر علاقه مندان را به مشارکت در مباحث و تبادل افکار علمي و تخصصي تصفيه رهنمون نمايد .
کوشش را بر آن ميداريم که مطالب بسيار ساده ودر حد اطلاعات عمومي و پذيرش منطقي همه خوانندگان محترم تبين شود خوشحال ميشويم با ما ارتباط بر قرار نموده و ما را از نقطه نظرات خود در خصوص توسعه اين سايت و نيز انتقادات سازنده با اطلاع نماييد
مبحث اول:

مشخصه های فیزیکی،شیمیایی و زیست شناسی فاضلاب

فاضلاب را از روی ترکب فیزیکی ، شیمیایی و زیست شناختی (بیولوپژیکی) آن مشخص می کنند که به اختصار در ادامه به آن می پردازیم :

الف : مشخصه های فیزیکی (مواد جامد ، رنگ ، بو ، دما ، کدورت و چگالی)

الف-1 : مواد جامد :
عبارت است از مواد شناور ، مواد قابل ته نشینی ، مواد کلوییدی و مواد محلول است . در کل مواد جامد عبارت است از تمامی موادی که به شکل پسمانده تبخیر فاضلاب در دمای 103 تا 105 درجه باقی می ماند
الف-2 رنگ :نمایانگر وضعیت یا عمر فاضلاب است رنگ هر فاضلاب نمایانگر وضعیت کیفی آن نیز میباشد

الف-3 : بو :بوی فاضلاب معمولا" از گازهای حاصل از تجزیه مواد عالی یا گازهای محلول در آن و یا از مواد افزوده شده به فاضلاب ناشی می شود بو یکی از مهمترین مشخصه های فاضلاب است ک اختلالات و موانع زیادی در مسایل بهداشتی ، تشخیص بو و حتی مانع سرمایه گذاری در نقاط آلوده به فاضلاب می شود
الف-4 : دما :
عدم کنترل دمی فاضلاب های صنعتی و خانگی که معمولا" به دلیل واکنشهای زیست شناختی با افزایش رو برو است باعث ایجاد شوک به آبهای پذیرنده فاضلاب های فوق از لحاظ افت شدید اکسیژن محلول در خلال ماههای گرم میشود (چرا که اکسیژن در آب گرم کمتر از آب سرد حل میشود )
که ممکن است موجب مرگ ومیر در حیات آبی میشود
الف-5 :
کدورت : شاخصی است برای تعیین کیفیت فاضلاب ها و آبهای طبیعی از لحاظ مقدار مواد معلق اضافی و کلوییدی موجود در آن .
الف-6 : چگالی :
به دلیل امکان تشکیل جریانهای چگالی در مخازن ته نشینی و در سایر واحد های تصفیه خانه ، از مشخصه ای فیزیکی مهم فاضلاب تلقی میشود
ب : مشخصه های شیمیایی ( مواد آلی ، اندازه گیری محتوای آلی،ماده غیر عالی ، گازها)

ب-1 : مواد آلی :
شامل کربو هیدرات ها ، پروتویین ها ، پاک کننده ها و آلاینده های درجه اول استکربو هیدرات ها :
به طور گسترده در طبیعت یافت میشوند و دارای کربن ، هیدروژن و اکسیژن هستند (قند ، نشاسته،.......)پروتیین ها :
اجزای عمده ارگانیسم های حیوانی هستند و به میزان کمتری در گیاهان یافت میشوند چربی :
انواع چربی ها از جمله ترکیبات آلی پایدار می باشند و به راحتی به وسیله باکتری ها تجزیه نمی شوند و بیشتر باعث پوشاندن سطح آب و بروز مشکلات متعدد می شوند.پاک کننده ها:
پاک کنده ها یا مواد آلی سطحی ، مولکول های آلی بزرگی هستند که تا حدی در آب قبل حل هستند . این مواد اغلب در سطح تماس هوا با آب جمع می شوند . در جریان هوادهی فاضلاب این ترکیبات در سطح حبابهای هوا جمع می شوند وبدین ترتیب کف بسیار پایداری به وجود می آورند.
آلاینده های درجه اول (PRIORITY POLLUTANTS)
آلاینده های درجه اول (هر دو نوع آلی و غیر آلی) را بر اساس آثار شناخته شده آنها در سرطلن زایی ، جهش زدایی ، آسیب رسانی به جنین و یا سمی بودن بسیار شدید دسته بندی کرده اند . بسیاری لز آلاینده های درجه اول آلی نیز تحت عنوان ترکیبات آلی فرار (VOC) طبقه بندی کرده اند.
ب-2: اندازه گیری محتوای مواد آلی :
BOD : (نیاز اکسیژن بیو شیمیایی) : پارامتر آلودگی آبی که بیشترین مور استفاده را دارد و هم برای فاضلاب و هم آبهای سطحی به کار میرود و نشان دهنده مواد آلی قابل تجزیه توسط میکرو ارگانیسم می باشدCOD :نیاز اکسیژن شیمیایی ، مانند BOD نشان دهنده مقدار مواد آلی موجود در فاضلاب است ولی با این تفاوت که فقط در آزمایشگاه و با استفاده از یک عامل اکساینده قوی شیمیایی در محیط اسیدی قابل اندازه گیری است
TOC : کل کربند آلی می باشد این نیز نمایانگر کل ماده آلی موجود در آب است .
ب-3 : ماده غیر آلی :
عبارت اند از قلیاها ، کلریدها ، فلزات سنگین ، نیتروژن ،ترکیبات غیر آلی سمی ،گوگرد و فسفر می باشد .
ب-4 : گازها :
گازهایی که عموما"در فاضلاب های تصفیه نشده یافت می شوند عبارتن از : نیتروژن(N2) ، اکسیژن(O2) ، کربن دی اکسید(CO2) ، هیدروژن سولفویید(H2S) ، آمونیاک(NH3) و متان(CH4)
سه گاز اول از گازهای عمومی جو هستند و در همه آبهایی که در معرض هوا باشند دیده می شوند و سه گاز آخر از تجزیه مواد آلی موجود در فاضلاب مشتق می شوند .
ج:مشخصه های زیست شناختی :موفقیت در تصفیه بیولوژیکی فاضلاب ،به عنوان مثال قابلیت تجزیه مواد موجود در فاضلاب یا قابلیت ته نشینی آنها حاصل اختصاصات مرفولوژیکی و سنیتیکی لجن فعال یا بیبوفیلم میباشد کهاین اختصاصات مزبور ، به اجتماع میکروارگانیزمهای تک سلولی و پرسلولی در لجن بستگی دارد
انواع باکتری های بیماری زای رودده ای ، ممکن است در منابع آب یا در اضلاب وجود داشته باشد . باکتری های بیماری زایی که از طرق آب یا فاضلاب قابل انتقال هستند شامل : سالمونلا ، شیگلا ، کمپیلوباکتر ، اشرشیاکلی انتروپاتوژنیک ، ویبریوکلرا ، لپتوسپیرا و یرسینیا میباشند .
ویروس ها نیز از میکروبایی ستند که در فاضلاب ها وجود دارند . پروتوزوآی اتوژنیک در آب آشامیدنی و فاضلاب شامل :ژیاردا لامبیا ، انتامباهیسترلیتیکا و کریپتوسیوریدیوم سبب اسهال یا گاسترونتریت می شوند . همچنین نماتو ها ، جانداران آبزی مجود در آب شیرین ، شور و خاک می باشند . جلبک ها نیز از موجودات پرسلولی و گاهی تکسلولی فاضلاب ها می باشند که انواع جلبک هایی که در فاضلاب وجود دارند میتوان به جلبک های سبز-آبی(CYANOPHYTA) ، مانند MICROCYSTIS VINIDIS و یا NOSTC CAMEUM و جلبک های سبز مانند SCENEDESMUSOBLIGUS و جلبک های زرذ-سبز مانند : CHLOROSACCUS FLUIDUS ، فلاژله ای گیاهی مانند EUGLENA VINIDIS ، جلبک های طلایی مانند : CHROMULINAROSANOFFI ، جلبک های قهوه ای مانند BANGIA ATROPURPUREA
دیاتومه ها مانند : MELOSIRA VARIANS ، تک سلولی هایی انند آمیب ها ، مژکداران ،ساکتوریا و روتیفرها نیز در فاضلاب ها موجود میباشند که نقش عمده ای را در فع و انفعلات شیمیایی و تغییر ماهیت آب دارا هستند .
در مبحث بعد به نحوه تصفیه بیولوژیکی پساب های صنعتی در پتروشیمی آبادان و مراحل مختلف آن خواهیم پرداخت . از شما هم خواشمندیم با درج نظرات خود ما را یاری کنید

ه.م.خواجه ۲/۳/۱۳۸۴

sherafat

عضو جدید
نقش دیاتومیت ها در تصفیه

نقش دیاتومیت ها در تصفیه

دياتوميت ها، سنگ هاي رسوبي متشكل از ذرات ريز و بي شكل سيليسي مي باشند كه در اثر مكانيزم تجمع پوسته يا اسكلت هاي فسيل شده جلبك ها و گياهان و جانوران ميكروسكوپي و تك سلولي به نام دياتومه تشكيل شده است، اطلاق مي شود.
از نظر واژه شناسي، الفاظ دياتوميت يا خاكهاي دياتوميتي و كيزلور همگي كاربرد داشته و شناخته شده هستند. مولر نيز نوعي خاك دياتوميتي است كه داراي رسهاي پلاستيك مي‌باشد. واژه تريپولي اغلب مترادف دياتوميت به كار مي‌رود ولي در واقع تريپولي نوعي رسوبات سيليكاتي بسيار ريز دانه است كه به عنوان ساينده كاربرد دارد و منشا و بقاياي گياهي را ندارد. در مناطقي در ليبي و الجزاير (در نزديكي بندر تريپولي) به اشتباه به دياتوميت تريپولي گفته مي‌شود. همچنين به ندرت واژه ميرشام نيز براي توصيف دياتوميت استفاده شده كه در حقيقت مير شام نوعي رس است كه اصلاً منشا فسيلي دارد.
از نقطه نظر زمين شناسي اقتصادي، واژه دياتوميت به رسوباني از تجمع اسكلت سيليسي دياتومه‌ها اطلاق مي‌شود كه ضخامت كافي جهت استفاده داشته باشند و بيشتر در كمربندهاي افيوليتي رخنمون دارند.واژه‌هاي ديگري كه به تجمع بقاياي دياتومه‌هاي داراي ناخالصي بيشتر هستند اطلاق مي‌شود عبارتند از: دياتوميت رس دار، رس دياتوميت دار و يا خاك دياتوميتي.
از نظر زمين شناسي و يا تجاري، واژه دياتوميت به تجمع رسوبات تجمعي تقريباً خالص از اسكلت موجودات ريزي به نام دياتومه اطلاق مي‌شود.
دياتومه ها موجودات تك سلولي بسيار ريزي هستند كه متعلق به خانواده جلبك‌هاي دريائي باسيلاريوفيس (طلائي- قهوه اي) هستند. سلولهاي زنده دياتومه ها با پوشش نازك و ژل مانندي كه اغلب رنگي قهوه‌اي دارد، پوشيده شده اند. تمركز بسيار زياد دياتومه‌ها در آبهاي ساحلي به عنوان يك آلاينده آب عمل مي‌كند و در بعضي موارد باعث توليد اسيد داميك مي‌شود كه اسيدي سمي است و بر سيستم عصبي جانوران اثر سوء داشته و مي‌تواند باعث مرگ آنها نيز بشود. رسوبات دياتوميتي معمولاً ريزدانه بوده و عمدتاً از سيليس بي شكل اپالي تشكيل شده است. همراه سيليس معمولاً مقدار كمي مواد آلي، رس و ندرتاً رسوبات آتشفشاني نيز وجود دارد.
دياتوميت ممكن است علاوه بر ناخالصي ها داراي 15 تا 65 درصد آب به صورت آزاد، در ساختمان خود باشد.
دياتوميت خالص خرد شونده و از نظر خصوصيات ظاهري، شبيه به گچ است. دياتوميت اغلب به همراه شيل، سيلت، سنگ آهك و ساير رس ها مي باشد. معمولاً به رنگ سفيد تا خاكستري ديده مي شود. اندازة ذرات دياتوميت از 5 تا 1000 ميكرومتر تغيير مي‌كند، ولي اندازة غالب بين 50 تا 100 ميكرومتر است.
بزرگترين توليدکنندگان دياتوميت دنيا عبارتند از :
ايالات متحده امريکا (33 %)، شوروي سابق (24 %)، فرانسه (12 %)، روماني (2 %) و آلمان (1 %) مي باشد. تركيب شيميايي دياتوميت خام :
سفيد رنگ، نرم، قابليت پودر آسان ـ وزن مخصوص متغير بين7/0 تا 15/1

SiO2 %

MgO %

Al203 %

H20 %

73 - 81

0.2 - 1.3

3.4 - 5.5

8 - 13

موارد مصرف:بيشترين كاربرد دياتوميت به عنوان ***** براي جداسازي جامدات معلق در مايع مي باشد. در واقع بيش از 50 درصد از دياتوميت را به كار مي برند. كاربرد دياتوميت در اين بخش اغلب به عنوان صافي در صنايع مختلف *****اسیون اسيون از جمله کارخانه هاي قند، ***** كردن داروها، نوشيدني الكلي، مايع شكر خام، آنتي بيوتيك ها، آبهاي شهري، آب استخرها، آبميوه، سوخت هواپيماي جت و... مي باشد.
دومين مصرف عمده دياتوميت ها به عنوان پركننده در صنايع ساخت رنگ، كاغذسازي و ساينده است. كاربرد دياتوميت به عنوان پركننده رنگ ها، جهت كنترل شفافيت و درخشش رنگ مي باشد.
وجود تخلخل در دياتوميت ها باعث شده تا از آن به عنوان عايق گرما و صدا استفاده گردد.
پودر دياتوميت به علت سطح آزاد زياد و حجم توده اي كم مي تواند بيش از 2 برابر وزن خود آب جذب كند به خاطر اين خاصيت از دياتوميت به عنوان جذب كننده آب در قالي شويي، حمل كننده هاي ضد آفت و همچنين در حمل و نقل مواد خطرناك مانند اسيد سولفوريك و اسيد فسفريك استفاده مي شود. به علت شباهت دياتوميت به سيليكات هاي اپال اين ماده داراي سختي مناسبي جهت ايجاد سايش ملايم بر روي سطوح فلزي مي باشد. دياتوميت در برخي موارد به عنوان منبعي براي توليد سيليس به كار مي رود. از ديگر كاربردهاي دياتوميت مي توان به تركيبات سرچوب كبريت، تركيبات الكترودهاي جوشكاري، باتري سازي پايدار كننده مواد منفجره، ماده افزودني به گل حفاري، به عنوان حمل كنندة افشانندة مايعات، حشره‌كش‌ها و باروري دانه‌ها، به عنوان سايندة متوسط در دندانسازي، مادة ضد قالب‌گيري، كپسولهاي نيترات آمونيوم، پايدار كننده (ظروف استيلن)، جذب كننده، تصفيه فاضلاب، غذاي حيوانات خانگي، ظروف كاتاليزورها، نيكل، واناديوم، اسيد فسفريك، به عنوان منبع سيليس در چيني‌سازي و نسوزها، عايق كننده هاي صوتي و حرارتي اشاره نمود.
مصارف عمده دياتوميت در صنايع *****اسيون، پركننده، عايق و جذب كننده ساينده‌ها و كاتاليستها است كه اين كاربردها در حدود 90 درصد كل تقاضا را شامل مي‌شود. استفاده از دياتوميت در ساخت **********ها بيش از 60 درصد كل توليد جهاني را در سال 1999 شامل شده است كه قسمت عمده اين كاربرد از دياتوميت هاي مرغوب و فرآوري شده تامين شده است.استفاده از مواد معدني بعنوان پركننده، روان كننده، منعطف كننده و رنگدانه در طيف وسيعي از محصولات نظير رنگها، پلاستيك،كاغذ و لاستيك از ديرباز رايج بوده است. كاربرد اصلي دياتوميت در ساخت مواد و مصالح نسوز در مواردي است كه حرارت بين 650 تا 1100 درجه سانتيگراد باشد. آجرهاي نسوز دياتوميتي در ساخت كوره هائي كاربرد دارد كه در معرض تغييرات شديد حرارتي نيستند. در كاربردهاي صنعتي از دياتوميت در جمع آوري مواد نفتي و يا ساير مايعات پخش شده در جاهائي نظير تعميرگاهها، كارخانه هاي رنگ سازي و مواردي كه پخش مايعات ممكن است باعث آتش سوزي بشود، استفاده مي‌شود. در كاربردهاي خانگي از دياتوميت براي ساخت جاذب فضولات حيوانات خانگي و يا بوگير استفاده مي‌شود. كاربردهاي ديگري نيز براي دياتوميت وجود دارد كه بعضي از آنها نظير ساخت حشره كش ها، تصفيه آب و صنايع شميائي هنوز در مراحل اوليه خود هستند و امكان رشد در اينگونه كاربردها دور از انتظار نيست.
***** كردن:
ساختار ويژه و بي‌اثر بودن دياتوميت از نظر شيميايي آن را به صافي مناسبي تبديل كرده است ( در استخرهاي شنا، تصفية آب، حلالهاي شوينده، آنتي بيوتيك‌ها، مواد دارويي، نوشابه، آب ميوه و چربي‌هاي خام و روغن‌هاي گياهي، روغن‌هاي روان كننده، مواد شيميايي آلي و غيرآلي، الكلها و...).براي جداسازي ذرات جامد معلق از مايعات و يا يك لايه از پودرهاي منفذدار مي‌تواند ذرات بزرگ را به دام بياندازد.
صافي‌هاي ريزتر مانند دياتوميت، ذرات ريز را قبل از رسيدن به محل جمع‌آوري كرده و سرعت چرخة **********اسيون را بالا مي‌برند. اندازه و شكل ذرات دياتوميت شرايط مناسبي براي نفوذپذيري و عبور سريع مايعات را در خود فراهم كرده است. ساختار دياتوميت از طبقاتي تشكيل شده كه 85-90% آن فضاي خالي بوده و ميلياردها ذره در يكديگر تداخل پيدا كرده است. اين ساختار شبكه‌اي را ايجاد مي‌كند كه قادر است ذرات زائد را به دام بياندازد. بعد از استفاده دياتوميت را مي‌توان متراكم كرد به صورتي كه حجم فضاهاي خالي ان حفظ شود. در اين حالت ناخالصي‌ها به صورت لكه‌هايي قابل مشاهده در آمده و از دياتوميت جدا مي‌گردد و دياتوميت را دوباره مورد استفاده قرار مي‌دهند.

استفاده از دياتوميت در تصفيه شكر و ساير شيرين‌كننده‌ها
تصفيه شكر اولين كاربرد دياتوميت بعنوان كمك ***** بود و نخستين بار در سال 1899 مايع شكر خام بوسيله دياتوميت خالص سازي شد. هر چند كه صنعت توليد شكر يك مصرف كننده عمده دياتوميت باقيمانده است ولي توليد مايعات شيرين كننده بزرگترين بازار مصرف دياتوميت در آمريكا ويكي از مهمترين موارد مصرف در سرتاسر جهان است. *****هاي دياتوميتي عمدتاً در مرحله جداسازي ملاس از شكر مايع كاربرد دارند. در تصفيه شكر حرارت مايع بالا برده مي‌شود تا جريان سيال آسانتر صورت بگيرد. به دليل طيف وسيع دانه بندي ذرات ناخالصي در مايع شكر، بدون استفاده از كمك *****ها، منافذ اصلي به سرعت گرفته شده و عملاً جريان سيال متوقف مي‌شود.
ساليانه در جهان حدود 120 ميليون تن شكر توليد مي‌شود. آمار مصرف شكر در سالهاي گذشته بيانگر رشدي پايدار از سال 1980 به بعد است. هر چند كه مصرف شكر در كشورهاي غربي و توسعه يافته به دليل جايگزيني ديگر شيرين كننده‌ها و آگاهي عمومي نسبت به مضرات مصرف زياد آن، كاهش يافته است ولي در كشورهاي در حال توسعه مصرف شكر افزايش داشته است.
از اواخر دهه 80 ميلادي كاربرد نوع خاصي از شيرين كننده‌ها در كشورهاي صنعتي رشد چشمگيري را آغاز كرد. اين شيرين كننده‌ها در نوشابه‌هاي غير الكلي رژيمي كاربرد دارند. بازار اين نوع شيرين كننده‌ها تحت تسلط آسپارتيم است كه دويست برابر از شكر شيرين‌تر است ولي فقط 5/0 درصد كالري ايجاد مي‌كند. مصرف آسپارتيم در آمريكا ساليانه در حدود 10 درصد رشد را نشان مي‌دهد.
يك كارخانه توليد و تصفيه شكر در انگلستان گزارش كرده است كه براي تصفيه يك تن شكر در حدود 1/1 كيلوگرم دياتوميت مصرف كرده است. با اين نرخ مصرف، تقاضاي جهاني براي دياتوميت در اين كاربرد ساليانه حدود 125 هزار تن برآورد مي‌شود. البته اين برآورد با تقريب زيادي همراه است چرا كه بسياري از توليد كنندگان از روشهاي ديگري براي ***** كردن محصولات خود استفاده مي‌كنند.
بازار دياتوميت عمدتاً بستگي به توليد و مصرف شيرين كننده‌هايي دارد كه به صورت مايع مصرف و يا عرضه مي‌شوند. اين گونه شيرين كننده‌ها اختصاصاً در فرآوري مواد غذايي و همچنين نوشيدني‌هاي غير الكلي كاربرد دارند. برآورد شده است كه در حدود 35 درصد از شكر عرضه شده در آمريكا بصورت مايع بوده است. افزايش تقاضا براي دياتوميت در اين كاربرد خاص متحمل نيست چرا كه با افزايش آگاهي مردم نسبت به مضرات مصرف زياد شكر، توليد جايگزين‌هاي شكر رو به افزايش است.
. www.zaminvamadan.blogfa.com

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
از پايه تا پيشرفته

از پايه تا پيشرفته

ناخالصي هاي آب در شش گروه زير دسته بندي ميشوند:
مواد محلول و نامحلول - گازها - كدورت - رنگ - طعم - ميكرو ارگانيزم ها
اصطلاحات رايج :
سختي اب :معمولي ترين املاح بحالت محلول در اب املاح كلسيم و منيزيم است كه بيشتر به شكل بيكربنات و كلرور است .
سختي اب بدو دسته تقسيم ميشود 1- سختي دائم 2- سختي موقت
بخشي كه در اثر جوشيدن از بين نميرود سختي دائم اب است.كه همون سختي غير كربناتي است
بخش ديگر كه در اثر جوشيدن كم ميشود سختي موقت يا سختي كربناتي است مثل بيكربنات هاي كلسيم و منيزيم
قليائيت آب : قليائيت يا الكاليتي چنانچه در تيتراسيون از فنل فتالئين استفاده شود انرا قليائيت B و اگر از متيل ارانژ استفاده شود انرا قليائيت A نامند و انرا به M.ALK نمايش مي دهند.
اگر قليائيت نسبت به قنل فتالئين نداشته باشيم يعني P.ALK صفر باشد تمام قليائيت غير كربناتي است. ولي اكر قليائيت نسبت به فنل فتالئين وجود داشته باشد و دوبرابر مقدار ان مساوي يا كوچكتر از قليائيت متيل ارانژ باشد انگاه قليائيت كربناتي است.
و يا موارد ديگر به شرح زير :
2P.ALK>M.ALK در اينصورت زيادي ان قليائيت هيدروكسيدي است يعني :
2P.ALK-M.ALK=OH.ALK
اگر M.ALK>T.H باشد سختي اب كربناتي است
و موارد ديگر كه ميتوانيد خودتان انرا بيابيد
TH سختي كل و TDS يعني كل جامد محلول و F.M.Aيعني اسيد ازاد و T.ALKيعني قليائيت كل و T.N.C.H يعني كل سختي غير كربناتي
هدايت الكتريكي : قابليت هدايت اب بستگي به يونهاي موجود و دماي اب دارد و مقدار ان معادل عكس مقاومت ويژه است
ادامه دارد .......

سلام
هیچ کدام ار pdfها باز نمیشن
error میده

آخرین ویرایش:
جناب عراقي اون pdf كه واسه انلود گذاشتم بردرتون خورد ؟ در مورد طراحي توش يه چيزايي بود

بالا