محلي براي طرح معما و بحث روي آنها ....

بابك طراوت

عضو جدید
کاربر ممتاز
طراوت جان این معماهای سخت رو شما از کجا میارید ؟ :evil: :confused:

باور كن سخت نيست عزيز جان .... ببين واسه دو نفر خالدار: فرض كن من توي اون قبيله هستم و صورت همه را ديدم و ديدم كه در صورت يكنفر يك خال وجود دارد ... حالا نميدونم خودم خال دارم يا نه ... اگر همون روز اول اون خال داره طبق پست قبلي كه زدم، از قبيله خارج شد، معنيش اينه كه فقط خودش خال داشته و من خال ندارم ولي اگر خارج نشد... حالا بقيه اش را شما بگو ...:w34:

احسان د

عضو جدید
یک معمای بحث بر انگیز:

یه نفر توی مسابقه ی المپیاد ریاضی اول میشه و بهش میگن از بین این دو جایزه یکیو انتخاب کن ا به تو داده بشه

1-نیم کیلو سکه ی تمام بهار

2-1 کیلو سکه ی نیم بهار

به نظرتون کدوم جایزه رو انتخاب می کنه؟

جواب: مهم اينه كه كدوم گزينه وزن كلي طلاش بيشتره كه يك كيلو سكه نيم بايد انتخاب بشه ... حالا جواب علمي آن را هم ميذارم:

وزن سكه تمام بهار=133/8 گرم
وزن سكه نيم بهار=0665/4 گرم

يك كيلو سكه نيم ميشه تقريبا 245 عدد
نيم كيلو سكه تمام ميشه تقريبا 61 عدد

قيمت يك سكه نيم=105 هزار تومان
قيمت يك سكه تمام=206 هزار تومان

نيم كيلو سكه تمام= تقريبا 13 مليون تومان
يك كيلو سكه نيم= تقريبا 25 مليون تومان
با سلام به نظر من احتیاجی به محاسبه نیست معلومه که 1 کیلو طلا بیشتر از نیم کیلو طلا می ارزه

احسان د

عضو جدید
طراوت جون گلای سر سبد معما های حل نشده رو جا انداختی:w01:

1.
یک معمای بحث بر انگیز:

یه نفر توی مسابقه ی المپیاد ریاضی اول میشه و بهش میگن از بین این دو جایزه یکیو انتخاب کن ا به تو داده بشه

1-نیم کیلو سکه ی تمام بهار

2-1 کیلو سکه ی نیم بهار

به نظرتون کدوم جایزه رو انتخاب می کنه؟

2.باستان شناسان مشغول حفارییک اثر قدیمی در مصر بودند آن ها یک سکه ی طلا یافتندکه روی آن300پیش از میلاد حک شده بود آنهاچگونه فهمیدندکه این سکه ی طلا جعلی است؟؟؟؟؟؟؟

از جمله معما های مورد علاقم

3.آيا امکان دراد که يک اختراع قديمي قادر باشد که پشت ديوار را به ما نشان دهد؟

4.
10 تا سطل یک شکل و یک اندازه دازیم داخل هر سطل 10 عدد گوی یک شکل و یک اندازه هست . تمام گوی ها 10 گرم وزن دارن . ولی ، وزن گوی های داخل یکی از سطل ها بجای 10 گرم ، 9 گرم ِ . حالا چطوری فقط با یک بار وزن کردن بفهمیم که کدوم سطل دارای گوی های 9 گرمی هست

جواب سوال 1 رو گفتم
جواب سوال 2 دوستان گفتن
جواب سوال 3 اینه که با اختراع قدیمی میریم پشت دیوار میبینیم حالا یا دیوار دور میزنیم یا ازش بالا میریم
جواب سوال 4 اینه که 10 سطل رو به ترتیب توی یک صف قرار میدیم و برای هر کدوم یه عدد در نظر میگیریم مثلا برای سطل اولی عدد 1 و..... بعد از سطل اول 1 گوی و از سطل دوم 2 کوی و همینطور تا سطل دهم 10 گوی جدا کرده و با هم وزن میکنیم بعد وزن بدست آمده را از 550 که مجموع گل گویهای وزن شده میباشد کم میکنیم جواب بدست آمده همان شماره سطل میباشد مثلا اگر عدد 5 باشد سطل شماره 5 شامل گویهای سبک میباشد

احسان د

عضو جدید
فرض کنید :

-
۱۰۰ نفر آدم با هوش در یک قبیله زندگی می کنند.
- حداقل یک نفر و حداکثر همه آنها دارای یک خال بر روی صورتشان هستند.
- هیچ کدام از این افراد نمی دانند که آیا خود دارای خال هستند یا نه.
- به آنها گفته شده که به ازای هر آدم خال دار یک شبانه روز ( نه کمتر و نه بیشتر) مهلت دارند که آدم های خال دار از قبیله بیرون بیایند.
- این افراد نمی توانند هیچ ارتباطی با افراد دیگر موجود در قبیله برقرار کنند.
- تنها ارتباط موجود دیدن صورت افراد دیگر است.
- به هیچ امکانی هم دسترسی ندارند که صورت خود را ببینند.
- خلاصه پیغام و پیام و آینه و .... ممنوع است.
- تعداد افراد خال دار معلوم نیست.

سؤال : با چه روشی ممکن است که فقط افراد خال دار در پایان مهلت تعیین شده (n روز به ازای n خال دار) از قبیله خارج شوند؟

جواب بديد ...
به نضر من بهتر همشون با هم از قبیله خارج بشن اینطوری تمام افراد خالدار از قبیله خارج میشن

ecsir

عضو جدید
سلام دوستان يه معماي مشكلوالا من خودم موندم كه چطوري اينطوري شد...؟؟؟

اگه كسي فهميد به ما هم بگه

بابك طراوت

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان يه معماي مشكلوالا من خودم موندم كه چطوري اينطوري شد...؟؟؟

اگه كسي فهميد به ما هم بگه

سلام بر همگي دوستان ....
ببخشيد كه دير خدمت ميرسم ...
جواب:
در تصوير دوم، وتر مثلث اصلي خط راست نيست و از راس مثلث برنگ سبز يشمي، شكم پيدا كرده .. در صورتي كه در تصوير اول، وتر يك خط راست است لذا مساحت شكل دوم بيشتر از شكل اول است:gol::D

بابك طراوت

عضو جدید
کاربر ممتاز
یک دانشجوی شيمی عاشق دختر استادش كه پروفسور شيمی بود می‌شود و از استاد اجازه‌ ازدواج با دخترش را مي‌خواهد. پروفسور كمی فكر می‌كند و روي يک كاغذ نوشته‌ای را می‌نويسد و به دانشجو می‌گويد : (حدس بزن اينجا چی نوشته شده و رضايت مرا بدست بياور. )دانشجو نگاهی به ورقه می كند و روی آن یک رشته رقم كه پشت سر هم نوشته شده بود می بيند :
69663717263376833047

شما باید رمز این ارقام را کشف کنید و بگویید معنی این ارقام چیست؟

بابك طراوت

عضو جدید
کاربر ممتاز
من که جواب اینو دادم

بله درسته ...:sweatdrop: الان ديدمش ....نوشته بوديد كه شيب ناحيه قرمز و سبز با هم فرق داره و جواب منهم همينه ... كاش زودتر ديده بودم رفتم تو فتوشاپ و اشكال را روي هم انداختم و كلي وقت صرف كردم:D

بابك طراوت

عضو جدید
کاربر ممتاز
یک دانشجوی شيمی عاشق دختر استادش كه پروفسور شيمی بود می‌شود و از استاد اجازه‌ ازدواج با دخترش را مي‌خواهد. پروفسور كمی فكر می‌كند و روي يک كاغذ نوشته‌ای را می‌نويسد و به دانشجو می‌گويد : (حدس بزن اينجا چی نوشته شده و رضايت مرا بدست بياور. )دانشجو نگاهی به ورقه می كند و روی آن یک رشته رقم كه پشت سر هم نوشته شده بود می بيند :
69663717263376833047
شما باید رمز این ارقام را کشف کنید و بگویید معنی این ارقام چیست؟

حلش :

69=tm
66=dy
37=rb
17=cl
26=fe
33=as
76=os
83=bi
30=zn
47=ag

اگر حروف را کنار هم بگذاریم میشود:

tm dy rb cl fe as os bi zn ag
معنا ندارد
tm dy rb cl fe as os bi zn ag
حروف اول را بگذاریم:
t d r c f a o b z a
باز هم... معنا ندارد
حروف دوم را بگذاریم:
m y b l e s s i n g
=
my blessing

yunesnazari

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
5 عدد دستگاه ضرب سکه داریم تمامی این سکه ها یاید 10 گرمی باشد ولی یکی از اینها سکه 9 گرمی میزند چطوری میشود با یکبار وزن کردن فهمید که کدام دستگاه خراب است